:gt, ilILIAS iwsch lepel brood, nlmizen ven, beiden van oorzien. Te be- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I; Vrijdag 26 Juli 1901. Mo. 8563. 40s(e Jaargang Buiteolandsch Overzicht. [VERVEBIJ FEU1LLE1 OIV. Eindelijk Saamgebracht. s Inkt E£STC HADI LI 'r. EIMEH otterdam. BLBG, ‘g D 7. en en varna van ■oben, alsook alle 5ENSMA, Turfsingel. CIDER, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. icberlj I KB kot» 19 2, oudi. ,En zoo (H'ordt vervolgd.') 3 papier OUDA. het itoonvn van enz. worden naar <h geverfd. lelefoou Ao. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. AND SL LIMONADE iter geelt zonder o heerlijk glas den Koning )A de Heer 114. planten prachtige ran met prachtig ge in doorbloeien tot 0 K»G. by EKENDE 40 deelen water r planten, bloemen i. JO, 71 Liter tl 50. E HUUR; den spr derheid, voelt fiölDSCHE (MUNT De nieuwe’Spaansche minister van bin- nenlandsche zaken, de heet Alfonso Gonzalez, is te Sint-Sebastiaan aangekomen om den eed van tronw aan de regentes af te leggen. De keus van dezen minister wordt door de liberalen fceer toegejpichtde clericalen echter zyn er zeer door téleurgesteld, want de heer Gonzalez heeft in*de Kamer naar aanleiding M/„ dubbele fleech egte.Zaltbomnael otterdam. ICsn. Rotterdam [NEMAN Zn. Daarbij zal het, hopen wy, ook wel bleven in Zuid-Amerika, waar het heet dat Chili xich wapent, zoodat ook Argentinië naar ver meerdering van zyn oorlogsmateriaal zoekt. De nieuwe president van Chili, dr. Riosco, moet bepa'ld op een militair programma zyn gekozen. Hy wil algemeenen dienstplicht invoeren en de vloot versterken met een groot slagschip en twee groote kruisers. Dadelijk antwoordde Argentinië daarop met de openbare mededeeling van zijn minister van financiën dat het conversie-fonds steeds grooter werd, maar ook mocht worden aan gesproken voor oorlogsdoeleinden, zoodra Chili Argentinië tot sterker bewapening Eén ding is jammer, namelijk, dat de mooie speech van Milner afgestoken werd op denzelfden dag, dat er twee ongelukstij dingen werden gepubliceerd. Indien het Mi nisterie van Oorlog niet verstandiger was, bad de censor te Kaapstad zoo wijs moeten zijn en die dingen een paar dagen achter houden de imperialistische hooge taal van Sir Alfred Milner, de nieuwste eereburger van de stad Londen, heeft natuurlijk zijn diploma van eereburgerschap niet kunnen ontvangen, zonder een speech te houden Hy hield dien in het bijzijn van zijn baas en vriend Joe cn heeft dus de gelegenheid niet laten voorbijgaan eens flink af te geven op allen die een „antinationale neiging aan den dag leggen” nl. door te trachten Enge land te doen stil staan op den weg van mis daad en wreedheid en op de betaalde lasteraars van Groot-Britannië in het buiten land. Hij heeft ook gewaarschuwd tegen concessies, die de toekomst in gevaar zouden brengen en tegen zachtmoedigheid in de be handeling van de rebellen alles heel netjes in Joe’s lijn. Merkwaardig is nog dat Sir Alfred de illusie schijnt te voelen dat het gelukken zou de oude Boeren gevoel te doen krijgen voor oefeningen van het Britsche burgerschap. Zoo weinig kent de man de menschen met wie hjj te doen heeft! Maar het mooiste van alles is die „edel moedige behandeling” na den oorlog, die Sir Alfred <den Boeren toezegt. Na den oor log in de concentratie kampen is in Juni weer bijna één percent van de blanken ge storven, zeker niet door edelmoedigheid in de behandeling van vrouwen en kinderen, door te goed voedsel, dekking, liggingEn natuurlijk, verondersteld dat de opgaven juist zijn. Juist dezer dagen lazen wij nog een overzicht van de aantallen van gewonde, gedoode, gevangen en de wapens neergelegd hebbende Boeren, zooals zij door de Engel- schen waren opgegeven. Volgens deze zou den de Boeren hebben verloren 6400 dooden, 5793 gewonden, 34,622 gevangenen, terwjjl er 80,000 zich hadden overgegeven en 3500 gedeserteerd waren. Het totaal 80,315, waarbij gevallen van ziekten en ongelukken niet meegeteld zijn, is minstens 20,000 hooger, dan het aantal dat de Boeren, ook volgens de Engelschen ooit gehad hebben. En er staan nu nog 15,000 20,000 man in het veld, ook volgens de Engelschen. Er moet ongeveer met dubbel krijt geschre ven zijn om tot deze conclusie te komen Verspreide Berichten. Engiland. Het congres tegen de tuberculose heeft zich gisteren bezig gehouden in de secties met de vragenmoet aan autoriteiten door den geneesheer opgave worden gedaan van elk geval van tering Welke invloed heeft het klimaat op de ontwikkeling der tuberculose en welke is de diagnostie van de tuberculose op levende dieren? Professor Koch heeft een beschouwing voor gedragen over den strijd tegen de tering vergeleken met dien tegen andere besmet telijke ziekten. De tering, zei hy, is in den aan vang te genezen, maar men moet niet denkèn, dat dit alleen of in hoofdzaak ge daan kan worden zonder de sanatoria. Hij wees op de resultaten verkregen in New- York, in Noorwegen en in Saksen, waar een uitnemende speciale wetgeving bestaat. Hy beval het oprichten van sanatoria aan en ook de populariseering van voorschriften tegen tering. Hy was vóór kennisgevingen door den dokter van gevallen van tering en ten slotte verklaarde hy, onder levendige be langstelling, als zijne absolute meening dat tuberculose van dieren niet door voeding op menschen overgaat. Over deze meening van Koch werd druk gediscussieerd en besloten werd haar k fond te onderzoeken. van het kerkdijk vraagstuk zeer besliste ver klaringen afgelegd. dwong. Nu komt een bericht, dat de Chileensche regeering een ontwerp zal indienen tot ver- hoogiug der belasting o. a. op alkohol en ver koop van salpeterhoudende gronden, waarvan de opbrengst zou worden gebruikt voor leger en vloot. De conversie zou worden uitgesteld en binnen drie jaar zou men trachten 50 mil- lioen dollars byeen te brengen voor militaire doeleinden. President Errazuriz, die onlangs gestorven is, heeft steeds zyn best gedaan een verzoe ning tot stand te brengenzyn opvolger volgt blijkbaar een andere politiek. Misschien staat deze in verband daarmede dat Brazilië on langs met Argentinië een formeel verbond moet hebben gesloten. Intusschen overtreedt Chili zyn overeen komst met Argentinië, waarby die beiden Engeland hadden aangewezen als scheids rechter (Engelandin hun geschil over de grensregeling en bepaald hadden dat zy in den tusschentyd hun krygsmateriaal niet zou den mogen vermeerderen. De ministerieele crisis in Denemarken is beëindigd. Den 23en heeft de Koning de nieuwe ministers benoemd. Het kabinet is thans als volgt samengesteld: Deuntzer, buitenlandsche zaken en voorzit terschap van den ministerraad; Alberti, jus titie; Enevold Soerensen, binnenlandsche za ken Hoerup, openbare werken Ole Hansen, landbouw kolonel .Madsen, oorlogChris topher Hage, minister van financiën schout- by»nacht Joehncke, marine; Christensen Sta- dil, eeredienst en onderwys. Het wekt zeer veel verwondering, dat de heer Hoerup in de combinatie opgonomen is. Want men herinnert zich in Denemarken, dat het de heer Hoerup was, die tijdens den con- stitutioneelen stryd, welke van 1885 tot 1894 duurde, de meest vooruitstrevende groep der radicale party aanvoerde en dat zyn orgaan, de Politiken, geen enkele gelegenheid liet voorbijgaan om den Koning direct aan te vallen. De benoeming van den heer Hoerup zal ten gevolge hebben, dat de conservatie ven zich dichter zullen aaneensluiten om het liberale kabinet te bestrijden. 86) »Ik kwam voor zaken hierheen begon hij nu, Permitteer, dat we daartoe o ver gaan. Het andere dan daarna.” Zooals ge wilt,” zeide Kurt, door deze manier van doen sterker geprikkeld, dan hij dat door een scherpen aanval zou geweest zijn. „Mij veroor looft u echter wel een op >het andere” betrekking hebbende bemerking. Mijn eere woord daarop, dat mijn nicht Rita hier heden voor het eerst in deze vertrekken was.” Richard Seemann maakte een stomme buiging. Nu, dat moest toch zeker wel beteekenen, dat hij het gegeven eerewoord accepteerde, zoo ongeveer als de onderteekening van een goede firma op een wissel Veel was ook daarmee wel niet ge zegd, wanneer hij zich bereid verklaarde te ge- looven, dat zijn bruid en haar neef elkaar tot hiertoe niet hier maar elders hadden gekust. >Het spreekt wel is waar van zelf,” ging Kurt van Uechtritz, de adellijke journalist, nu op hoogen toon voort, „maar ten overvloede wil ik er aan herinnerentot elke genoegdoening, die u mocht vermeenen te kunnen vorderen, ben ik ten allen tijde bereid.” Nu eindelijk scheen toch het woord gevallen, dat mijnheer Richard Seemann tot zijn hiertoe vertrofteo en welbekend iT-itzzn. FaVtiekwneïk). Ie, radicale en van alle, zelfs iekkige xenuw- >1 ontstaan door jeugdigen leeftijd te zwikte, Bleet - Hoofd pijn - MMgHjn Onvermogen enz. -» Uit* Frankrijk. Monniot, de redacteur van de Libre Parole die van Pierre Dreyfus een pak slaag beeft gekregen, zond zyn getuigen aan den staf- kapitein Bernheim die Dreyfus vergezelde en de afstraffing glunder aankeek. De kapitein echter kon van z(jn chefs geen toestemming krygen om met Monniot te vechten en nu brengt de woedende redacteur ook Bern heim voor den rechter. Te Roubaix, waar by de verkiezingen Zondag hevig gevochten werd, is ’t eergiste ren nog eens ruw toe gegaan. Op een aantal plaatsen werden de ruiten ingegooid, stee nen werden op de tramrails gelegd en er werd betoogd voor het technisch instituut, waar de leerlingen aan ’t feestdineeren waren. De werkstaking by de spoorwegen op Corsica is geëindigd. De directie heeft alle eischen toegegeven en zal ook het salaris gedurende den stakingstyd onverkort uit betalen. nog dragonder-luitenant geweest lieve hemel, hoe had hij den kerel daar willen krijgen I Maar zóó Een redacteur duelleert ook nog wel, en het behoort niet een» tot de zeldzaamheden. Maar dan moet de zaak toch in een zekere verwijderde betrekking tot een eerezaak staan. En hier Hier gold het zekere praktijken van het kranten- makershandwerk, die een slechts halverwege fat soenlijk mensch zich zou schamen te verdedigen ot ook maar te verontschuldigen, die zelfs geen vermelding dulden. En Kurt van Uechtritz, in wien in dit kritieke geval het oude standbewustzijn opleefde, bekende dit nu, bekende het aan zijn aanklager, en bijna met de daarjuist gebruikte woorden. „Dat is mijn onderteekening ja” zeide hij, terwijl hij het oude stuk papier want dat was het nummer der »Freie Zeitung” ten slotte ge worden verachtelijk op tatel wierp. „En zoo zal ik het artikel ook wel geschreven hebben Verlangt ge, dat ik mij daaromtrent zal recht vaardigen Ik bedank er voor. Zulk een smerige reclame mogen zij Verantwoorden, die dit ver domde handwerk tot datgene gemaakt hebben, wat het is. U schijnt de verantwoordelijkheid en vrijheid mijner positie hier te onderschatten. Ik lever bepaald werk en doe dat, zoo goed ik kan. Men deelt mij mede, wat bij het publiek moet worden ingeleid, men levert mij eenige ge gevens, eenige gezichtspunten en dit stramien bewerk ik. Het overige gaat mij niet aan Hij brak af, wijl Richard Seemann echter geen woord repliceerde, moest hij zelf het pijnlijke zwijgen verbreken eh begon opnieuw en wel met iets van de verstoktheid van een schooljongen op het fraaie gelaat„bij de beste kranten gaat het, zoover ik weet, niet veel beter.” Dat zou ik dan toch bet wij telen,” zeide Richard koud. Reeds wanneer u verder niets had ont broken, dan een behoorlijke bekendheid met de toestanden, waarvan u hier spreekt, zoo ware dat reeds onvergeeflijk Nu zag de mederedacteur der »Freie Zeitung" ireker dan toch aan met iets van de meer- d, die de vakman tegenover den leek ge- »De buitenwereld heeft er nu eenmaal geen idee van, hoe deze dingen in hun werk gaan," zeide hij. En daarop, weer meer als de beminne lijke, goedhartige luitenant van voorheen „Mooi is het wel niet; ia zou moeten liegen, wanneer ik wilde zeggen, dat ik groot respect voor het métier heb, waarin ik verzeild ben. Maar wat znl iemand beginnen, die van huis uit niets geleerd heeft dan vroolijk leven, terwijl de noodige basis der zaak toch steeds ontbrak I” Dat was weer geheel Kurt van Uechtritz, de innemende schoone man, die zich zelven innerlijk steeds voor een goeden kerel gehouden had, met wien het lot gemeen slecht omging, en wien het nu billijk voorkwam, dat anderen zulks ook in zagen. Manr hij was hier niet aan het rechte kantoor gekomen. Milner zou dan meer indruk hebben gemaakt. De droeve berichten loopen over krijgsbe drijven in de Kaapkolonie en zyn van ern- stigen aard. Op eenigen afstand van Beau- fort-West, dus midden in de Kaapkolonie heeft Scheepers een proviandtrein aangehou den, alles daaruit genomen wat hem aan stond en de rest met den heelen trein ver brand. Het militair geleide van den trein schynt niet groot geweest te zyn en op den overval werd zoo weinig gerekend door de Engelschen, dat er niet eens een gepantserde trein in de nabijheid was om den proviand trein gezelschap te houden. Er wordt nu, seint Kitchener, een volledig onderzoek in gesteld, maar dat helpt niet veel, gedane zaken hebben geen keer. De Boeren hebben wel meer treinen vermeesterd, maar niet op zulk een plaats. Het tweede ongeluk bad eveneens plaats in het hart der Kaapkolonie, ongeveer op dezelfde breedte, maar meer Oostwaarts. Kolonel Crabbe werd by Cradock door Krit- zinger aangevallen. Evenals de muilezels za liger nagedachtenis sloegen nu de paarden van de Engelschen op hol en al vechtende moest Crabbe terugtrekken, Zuidelijk van Cradock. Het bergachtig terrein hielp de Boeren. Wanneer Kitchener nu aan het slot van dit tweede ongeluk seint„onze verliezen waren gering”, dan is dit goed voor de ganzen. De verlieslyst zal er ons nader hand wel meer van vertellen. Maar wy zyn er nog niet. Alle goede din gen bestaan in drieën. Kitchener seint er wel niets van, maar de Engelsche kranten ver klappen het. De Boeren hebben een krach- tigen aanval gedaan op Aberdeen. Aberdeen ligt zuidwaarts van Graaf Reinet en dat wyst op het verder oprukken van de Boeren in de richting van Kaapstad. Zulke dingen kun nen geen plaats hebben, indien de opstand onder de Afrikaauders niet aanmerkelijk is uitgebreid. bewaarde kalmte deed verliezen. „Blijf mij met deze comedie van het lijf,” voer hij toornig uit, met een korte krachtige geste „Ge wilt mij de eer bewijzen, met mij te schieten, nadat ge mij hebt aan gedaan, wat mij de man aandoet, die mijn kas be steelt .Wie zijt gij mijnheer, om tegenover mij, den verongelijkte, zóó op te treden Zyt u, om mij van het gebruikelijke jargon te bedienen, nog wel in staat om satisfactie te verschaffen, waar ge uw medewerking verleent aan het in de wereld sturen van een schandblad, dat betaalde reclames levert tot ondersteuning van de gevaarlijkste zwen- delarij „Mijnheer, u zijt onbeschaamd en zult thans mij rekenschap gevenriep Kurt nu woedend. •Rekenschap dat moet toch zeker beteekenen: bewijzen Hier zijn ze,” zeide Richard Seemann en kreqg zijn bijna in stukken uit elkaar gevallen krant uit den zak. »Daar dat is uw naamteeken. En toch heeft zich vóór dit, hier heden en zijn oog vloog beschuldigend over het prach tige vertrek, de schouwplaats eener snoode trouw breuk, alles in mij verzet tegen de overtuiging, dat een man van uw naam, uw familie, zich voor dergelijke dingen kon leenen. Ja, nu geloof ik het en nog meer Kurt van Uechtritz trok den ander het blad uit de band, beschouwde zijn naamteeken, dat wat daarboven stond, en moest zich bezinnen. Hij schre>4 thans zoo velerlei. Maar nu viel de zaak hem in. Och heer, een kleine affaire tusschen honderd andere, die geen van alle fraaier waren I Maarhet is toch iets ellendigs, wanneer men uit zijn stand raakt, dacht hij nu. Ware hij Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1