:gt, iveede !Ko. 8304. iwsch brood. Meuwa- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 27 Juli 1901. 40ste Jaargang. IVERVEBIJ Buitenlandse!) Overzicht. Eindelijk Saamgebracht. hebben I andere ilen met 30 Juli IEIMEII tolt erdatn iBURG, eg D 7. xpelkL b&dwbilita Wondorialf FEUILLETON. PUBLICATIE. Publicatie. KENNISGEVING. IR Inzending van Advertentiën tot 1 uur dos midd. schertj 4* '1 was alles, wat raff, mu (Wordt vervolgd.) BINKMAN&Zn. het «toonrn van enz. s. worden naar de geverfd. it District, ter. I. den Kouiug DA de Heer ien en verren van iroben, alsook alle e K.G. bj 601 DM HL COURANT Telefoon Ao. 82a De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nounners VIJF CENTEN. del ver- ook rouTMen bftp. ipothekea. Te uf Ufcth, Qó- en Sanders. fa^pttnbflin. WM^dftmid- Maand raooee ide inwryvinr po Rhouma- famdheid, F» wereld bekend en ‘troffen middel tegen Long-, Lever» en, enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg - Pr(js per flacon t t 1.16. geneeskracht leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ong eneeslijk daags een bijna 22 Brengt genezing en en, ontstekingen enz. »r post f 1.00. Nederland Rokin 8 Amsterdam •ndie Sehutienspotheke Kohitoeh, Oeetaneieh et Centraal-Dafdt Ssndw De twee nederlagen door de Britsche troepen in de Kaapkolonie geleden, hebben de Londenaars zoo niet verbaasd of teleur- gesteld over gevoelens van teleurstelling óf verbazing hebben zy zich reeds lang heen gezet maar hen toch pynlyk aangedaan. Toevallig is het, dat de mare van deze on gelukkige incidenten” juist weder kwam op S 91 en S 92, naar Japan, waar ook de Geier on do kanonneerboot Jaguar kruisen. Na lange vermoeiende werkzaamheden van gen de bemanningen der schepen een plei- ziertocht aan, waaraan schietoefeningen ver bonden zyn. De vico-admiraal Kirchhoff neemt don dienst in het Jan-tse-bekken op zich, waar de kruisers Hansa, Besadler, Bussard en de kanonneerboot Tiger onder zjjn com mando zyn gesteld. Voor Tsing-touankeren de Hertha en do Schwalbe. Te Washington is de correspondentie uitge geven tusschen de regeeringen van Spanje on de Vereenigde Staten gewisseld in den tyd aan de oorlogsverklaring van 1898 onmid- delljjk voorafgaande. Uit de stukken moet blyken, dat president Mac Kinley het door Bismarck in 1870 gegeven voorbeeld (ten opzicht van de Eraser depêche) opgevolgd heeft en opzettelijk telegrammen vervalschto of verminkte, teneinde een oorlog onvermij delijk te maken. Den 27en Maart 1898 seinde staatssecre taris Hay aan de regeering to Madrid, welko de verlangens der Amerikaansche regoering waren. Aan deze gaf Spanje ten deele voldoening met do bijvoeging echter, dat ook op de andere eischen zou worden ingegaan, indien president Mac Kinley de Spaansche koningin slechts voor het Congres wilde steunen. Deze houding van het Spaansche kabinet hield de president echter zorgvuldig geheim in zijn mededeelingen aan het Congres slechts uit de verte toespelingen makende op vage beloften van Spanje, zoodat deze laatste een voudig onopgemerkt bleven. En zoo brak do oorlog uit, hoewel Spanje geneigd was alge- heele voldoening aan de Vereenigde Staten te geven. De Amerikaansche pers behoudt een alge heel stilzwijgen over deze onthullingen. Verspreide Berichten. De Burgemeester van Gouda Gezien art. 126 der algemeene Politie-Verorde ning der Gemeente Gouda; Brengt ter algemeene kennis: dat de tapperijen en andere inrichtingen tot verbruik van eet- en drinkwaren gedurende de Kermis mogen geopend blijven op 29. 30, 31 Juli en 2 Augustus aanstaande totnachts één uur, op x, 3 en 4 Augustus aan staande tot ’s nachts 2 uur. Gouda, 26 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 87) De chef der firma Seemann, wier handelsprin- ripe steeds volstrekte eerlijkheid geweest was, die, reeds toen ze nog eenvoudig een fabriek van werktuigen was, slechts gewerkt had naar den stelregel, voor goed geld steeds de allerbeste waar te leveren waarbij de eigenaars moeite noch kosten geschuwd en hun eigen persoon steeds het allerminst ontzien hadden hij had geen waar- deering voor de zienswijze van dit heerschap, dat integendeel gewend was, allereerst zijn eigen lieve persoonlijkheid altijd maar het beste te gunnen, het mocht dan komen vanwaar het wilde Daarom zeide de fabrikant nu met een koele terughouding, die hem tegenover zooveel open baarheid in een veel minder beminnelijk daglicht plaatste: >Het geeft niets, om hier krantengebruiken te vermelden, of uwe privaat-aangelegenheden, mijn heer van Uechtritz. Ik kwam heden hierheen, ongetwijfeld van wege dit artikel, maar minder om ia abstracte het recht van zulk geschrijf te behandelen, dan wel veeleer om der wille van eenige zeer concrete mededeelingen. die ik dan toch van den schrijver van het opstel betreffende de nette firma Laudacher hoop te kunnen ver- tail!®.- Kurt zag zijn bezoeker opmerkzaam aan. Hij was nu werkelijk nieuwsgierig te weten, wat deze met de zaak had uit te staan. Zou deze slimme vos pey slot van rekening er misschien zelf met deze mijnzwendelarij zijn ingeloopen Neen, dat was niet denkbaar. »Gij weet echter niets,” ging Richard Seemann snijdend voort, >en het is dus misschien van belang voor u, wanneer ik u mee deel, dat ge daar zedel ijken steun hebt verleend aan een bedrog van de ergste soort. Het was hier zonder eenig, ook maar schijnbaar, ander doel, op de gemeenste exploitatie van kleine ka pitalisten aangelegd Aha, nu begon het Kurt duidelijker te worden Er bevonden zich in de omgeving van dezen man slachtoffers der firma Laudachermisschien had den eenige zijner lagere beambten of van zijn werklieden geld bij de bedriegerij verloren dat het een bedriegerij gold, betwijfelde mijnheer van Uechtritz, en dit was karakteristiek, nu ook geen oogenblik meer zij hadden den chef hun nood geklaagd, en deze kwam nu voor hun belangen op In overeenstemming met dezen gedachtengang viel Kurt van Uechtritz int »U gaat misschien wat ver. Maar ik wil daar over niet strijden, inhoeverre ge de menschenten slotte toch onrecht doet U moogt me gelooven of niet de zaak is mij hoogst onaangenaam. Ik zal ze bij mijn collega's ter sprake brengen en mij beklagen. Ik ben hier niet gekomen, om het vuile werk voor hen te doen. En wanneer één of eenige éclatante gevallen van verlies ter uwer ken nis zijn gekomen, gelijk ik moet aannemen, zoo konden we misschien de sommen zouden trou- De inscheping der Dnitsche troepen in China, welke naar het lieve vaderland terug- keeren, maakt een versterking der Dnitsche vloot-devisie in de golf van Tsji-li noodig. By de sedert het begin der onderhandelin- gen voor Tong-koe stationneerende kanon neerboot Sachs, commandant de kapitein ter zee Dühnhardt, hebben zich do groote krui sers Kaiserin Augasta en de torpedoboot 8 90 gevoegd. De Kaiserin Augusta ankert voor Takoe en de S 90 verzorgt den post en telegraafdienst op de Peibo. De in de laatste weken in de Clarabocht vereenigde schepen, het eskader kruisers, zyn nu geheel en al uit elkander gegaan. De aanvoerder van het eskader, de vice-admiraal Bende- mann, stoomt met het vlaggeschip Fürst Bismarck, begeleid door de torpedobooten wens niet te groot mogen zijn, maar ik zou, dat weet de hemel, uit myn privé-middelen ze reiken niet ver toch, wanneer men zoo weer iets kon goed maken(Jok de eigenaars der «Freie Zeitung” zouden misschien te vinden zijn tot matige vergoedingen Ik stel natuurlijk voorop, dat er sprake is van kleine luiden,” voegde hij er nu nog bijna barsch aan toe, want de ijzige terughouding van Richard had hem van zijn stuk gebracht. Bij dezen, die het makkelijkst te helpen zijn, worden de verliezen toch meest het sterkst gevoeld »Een merkwaardig aanbod was alles, wat mijnheer Richard Seemann nu eindelijk droog hierop antwoordde. Om de waarheid te zeggen, was hij volstrekt niet zoo bizonder getroffen door de grootmoedigheid van dezen voorslag, dan veel eer het enorm onpractische daarvan hem in het oog sprong En wijl hij, als man van zaken, de menscher., met wie hij te doen had, voorloopig steeds ietwat wantrouwend placht aan te zien, zoo vermeende hij hier niets te ontdekken, dat dete- laat gekomen vrees voor mogelijke onaangename gevolgen, die het zich inlaten der krant met de Weener zwendelarij na zich kon slepen, en den wensch deze te voorkomen >Een merkwaardig aanbod,” had hij gezegd. «Mogelijk, dat het u merkwaardig voorkomt,” zeide daarop mijnheer van Uechtritz zijnerzijds stijf. U, die van ridderlijke gevoelens natuurlijk geen idee hebt, moest dat heeten. >Maar misschien wilt u toch zoo goed zijn, mij mede te deelen, wat er betreffende gewaande alachtoffers dezer onderneming ter uwer kennisse is gekomen De Burgemeester van Gouda; Brengt ter algemeene kennis: dat de Kermis dit jaar aanvangt Maandag zg Juli en eindigt Zondag 4 Augustus en dat de Tenten en Kramen mogen geopend zijn op 29, 30, 31 Juli en 2 Augustus tot 's nachts één uur op 1, 3 en 4 Augustus tot ’s nachts 2 uur. Gouda, 26 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS het oogenblik, dat lord Milner het woord voerde en een soort triomfzang aanhief. De vorige maal, dat hy een rede hield aan het dejeuner hem door Chamberlain aange boden leverden de slag by Vlakfontein en de val van Jamestown een, natuurlijk commentaar op zyn gezwets. Het is schier alsof lord Kitchener er een duivelsch genoegen in schept, de oogenblik- ken van triomf welke de Civiele Hooge Commissaris doorleeft (met wien hy, naar met vry groote zekerheid gezegd kan wor den, op niet al te goeden voet verkeert), te vergallen. De cijfers omtrent de concentratiekampen in een officieel stuk opgegeven en door Reuter reeds overgeseind, worden door de Star na der beschouwd. Indien men de cijfers vertrouwen mag (het geen zonder voorbehoud niet mag geschieden, daar de Engelsche overheidspersonen zich meermalen als volmaakte leugenaars hebben doen kennen en het tastbaar in het belang der regeering is om het aantal der in de concentratiekampen opgesloten personen zoo groot mogelyk voor te stellen om het aantal sterfgevallen betrekkelyk kleiner te maken), dan zouden in den Vrijstaat 32715 blanken „geconcentreerd” zijn en 44,465 in Transvaal. In de kampen bevinden zich 43,075 kin deren en van dezen zijn er gedurende de maand Juni 576 gestorven. Dit cjjfer staat gelyk met een jaarlyksche sterfte van 160 per 1000, of, op een andere wjjze uitgedrukt, zou, indien de sterfte een jaar lang aan hield, na 12 maanden een zesde der kinde ren gestorven zijn. In Transvaal op zichzelf bedraagt het sterftecijfer 190 per 1000. In de kampen bevonden zich 27,711 vrou wen, waarvan er 138 stierven. Het radicale blad wyst zijnerzijds op de blijk bare onbetrouwbaarheid der cijfers, welke reeds dadelijk blijkt uit de opgaven omtrent de gevangen gehouden kleurlingen. Er zouden 23,489 kleurlingen in de kampen opgesloten zgn, waarvan 13,047 kinderen, en van al die lieden zyn er slechts 5 in de maand Juni gestorven 1 Blijkbaar, zegt de Star, is het rapport even slordig opgemaakt als dat om trent het verbranden der hoeven, waar men, met één oogopslag reeds aan kon zien, hoe er aan geknoeid was geworden, hoe er was by- gevoegd en afgetrokken. Te Bradford heeft miss Hobhouse in een meeting, die door Gladstone’s zoon, de Rev. Stephen Gladstone, gepresideerd werd, het woord gevoerd. Zij wees de gemeene be schuldiging tegen de Boeren-vrouwen ingé bracht als zouden zy door de geringe zorg, welke zy voor haar kinderen droegen, ver antwoordelijk wezen voor den dood van de zen, verontwaardigd af. Gebruikten zy ook gaarne huismiddeltjes om haar kinderen te genezen, dan hadden die middeltjes, zoo merkt zij zeer juist op, de kinderen toch geen kwaad gedaan, toen zij zich nog op de hoeven bevonden. De toestanden in de concentratie-kampen te verbeteren, zou, meende zy, meer tot de pa cificatie bjjbrengen, dan overwinningen of gouvernementsbesluiten. Nadat tot dusver de agrarische pers over de uit Stuttgart gepubliceerde cijfers van het ontwerp-tarief van invoerrechten oen hardnekkig stilzwijgen bewaard, neemt ze nu het air aan van groote teleurstelling, en de Deutsche Tageszeitung noemt het invoer recht van 5,5 M. voor tarwe en 5 M. voor rogge belachelijk, ja een booze insinuatie tegen de regeering, daar een invoerrecht, dat werkelijk iets tot stand brengt, toch onmogelijk door deze regeling kan worden verkregen. De Deutsche Agrarcorrespondenz behandelt de aanvallen der liberale pers op het tariefontwerp en spreekt de hoop uit, dat ook de liberale volksvertegenwoordigers het standpunt hunner pers zuilen innemen en tegen zulk een tarief zullen stemmen. Ze zullen, zoo schrijft de Correspondenz, alle overtuigde agrarische vertegenwoordi gers daarbjj aan hun zijde vinden en zoo zal het, naar ernstige agrarische overtuiging, inderdaad naderende groote gevaar van zulk een tarief waarschijnlijk afgewend worden met de regeering zou de agrarische pers zich eerst dan bezighouden, als een offlcieele bevestiging der getallen heeft plaats gehad, waardoor de sedert jaren vol vertrouwen wachtende landbouw zoo bitter werd teleur gesteld. De BURGEMEESTER der gemeente Gouda, Gezien artikel 55 der Kieswet, brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag den 3©en Juli 190J, tusschen des voormiddags acht en des namiddags vijf uur, de stemming zal geschie den ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaai, waarvoor candida- ten zijn HOOGENDIJK Ez. (A. M.) IDENBURG. (A W. F.) db KANTER. (Mr. H. Ph.) En herinnert aan den inhoud van artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidendeHij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met -gevangenisstrat van ten hoogste een jaar Gouda, den 26 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Max Rogis heeft te San-Sebaatiaan by zyn vriend Dérouléde koffie gedronken. Ho den vertrok hu naar San Jean-de-Luz waar een anti-gemietisch congres wordt gehouden en daarna zal hy via Parys naar Algiers te ruggaan. Prins Henri van Orleans heeft giste ren lichte koorts gehad. Over zyn toestand zyn alsnog geen mededeelingen te doen. De „Echo de Paris” heeft wepr een bui van anti-Duitsche gezindheid gehad en ..Gewddnde slachtoffers f” zeide Seemann scherp* „Wat bedoelt u daarmee „O, allerminst, uw waarheidszin in twijfel te trekken, beste hoer Maar we weten, dat de men- Schen overdrijven, en vooral dezulken, als hier waarschijnlijk in het spel zijn.” In plaats van alle antwoord zeide Richard See mann nu met een scherp vragenden blik»Is u, mijnheer van Uechtritz, werkelijk niets meer om trent de hier mag ik mij met recht van de daarjuist gebruikte uitdrukking bedienen de gewande firma Laudacher Compagnie bekend, dan wat zich uit de vage algemeenheid uwer fraaie volzinnen hier laat afleiden i” Kurt vloog innerlijk op onder dezen laatsten steek op zijn gewetenlooze phrasenmakerij, maar hij was eerlijk genoeg, dien als verdiend te accep- teeren en met stilzwijgen voorbij te gaan «Mij persoonlijk absoluut niets,” antwoordde hij. Want het wfts hem trouwens op dit oogenblik pas ingevallen, dat de eigenaars der krant ten slotte misschien bij de opbrengst dier nette speculatie met een provisie of zoo iets geïnteresseerd waren. De fabrikant zag den jongen mah van adel thans met een soort deernis aan. Hij moest hem wel gelooven. »Ik weet dus inderdaad meer dan gij,” zeide hij, ditmaal zonder verdere scherpte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1