LOO, if sziekten gel öf, ijk. i IHOTHERAPIE. Mr. Ph. de Kanter. Magazijn ER Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 40ste Jaargang. Dinsdag 30 Juli 1001. No. 8566. nrkslers Buitenlandse!) Overzicht. IVEHVERU FEUILLETON. Ister ballons, ICIMER letterdame l. den Koning VAN LOON. HJN. alages Eindelijk Saamgebracht. •a d. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. i Verspreide Berichten. «eberij genot van een st van af f 80.— igen af te geven aam hun waren vorige jaar gestegen van 2258 tot 2497. Of de heer Von Köller nu juist de rechte man is voor Elzas-Lotharingen h.t .toornen vu t eu.' i. worden naar d« l geverfd. SAMSOM gedurende het ÜRT rachtige collectie ing GASORNA- VTEN en GAS- reerende prjjzen. DA de Beer iBURG, eg D 7. nen en verven van er oben, alsook alle Gasfitter. sgunatigers, dat ider geplaatst ia leer C. C. Krom, e bediening, de n reeds 38 jaar thans zich we ken. 1 prgsverhooging Djf. Dien., P. ZILVER. e Wafels, tuk. Telefoon to. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Met aandrang hevelen wij voor de stemming op a. s. Dinsdag aan den Heer H.H. Winkeliers ®*tan'n i dreven; in werkelijkheid heeft men hier te doen met atrooptoéhten in Noord-China. Inderdaad bestaat er geenerlei effectief be stuur in de streken, welke de strafexpedities der geallieerde^! hebben doorkruist en benden deserteurs van de verbonden legers, geweien Chineesche soldaten en Boxers zwerven door het land rond. De keizerlijke troepen hebben, toen zij voor Peking terugkeerden, zestien steden ten zuiden van Pao-Ting-Foe in de asch gelegd, en toen de troepen vertrokken waren, heeft de bevol king zich op de ambtenaren gewroken, de mandarijnen mishandeld en hbn huizen ver nield. Engelsch oorlogsschip zou worden afgehaald en in Engeland zou worden vervolgd. Dit is Vrijdag gebeurd, voor zoover het ’t af halen betreft. Van de vervolging make men zich geen illusies. vernielen en toen op Transvaalsch grondge bied trokken, waar de goede Methuen, die nu al bijna twee jaar in westelijk Zuid- Alrika rondzwerft en het land wel zoo lang zamerhand van buiten zal kennen, ^de ver spreide bpjulen in de buurt ijverig uitput.” Men moet'werkelijk sympathie koesteren voor zulk een ijver, die bij menig ander groot talent onder gelijke omstandigheden al lang gedoofd zoude zijn. Dit alles wijst er oogenschynlyk niet op, dat de oorlog weldra uit zal zijn. Toch is het schijn, want Laffan brengt ons de schok kende tijding, dat het te Kimberley „de mee- ning van alle klassen der bevolking, met inbegrip 'der militaire (sic), is, dat de oorlog in enkele maanden zal wegsterven.” Het is overbekend, dat in Kimberley lang geen domme menschen wonen. Kolonel Benson, die in het district Lyden- burg werkzaam is, is voortdurend in gevecht met de Boeren onder Viljoen, blijkens een Reuter’s special uit Pretoria. Er hadden twee tamelijk ernstige gevechten plaats, waarin de Scottish Horse en de bereden infanterie zich onderscheidden en „den vij and met verlies terugdreven.” Dit telegram is duidelijk in al zijn vaag heid. Er behoort werkelijk geen buitenge wone scherpzinnigheid toe om den censor, die dit bericht onder handen gehad heeft, te doorzien. Tamelijk ernstige gevechten zonder opgave van Engelsche verliezen, on danks de ferme houding der Scottish Horse en de bereden infanterie, terwijl het resul taat enkel is, dat de vijand „met verlies” werd teruggedreven dat alles maakt het niet waarschijnlijk, dat Viljoen aan ’t kortste eind getrokken heeft. Uit de Kaapkolonie nog steeds berichten van gevechten, waarin niet de Engelschen, maar de Boeren aanvallers zijn, ondanks Kitchener’s hprhaaldeverzekering, dat French den vijand geleidelijk noordwaarts drijft, een verklaring, die Scheepers en Kritzinger nog geen week geleden zoo prachtig geparodi eerd hebben bij Beaufort-West en Cradock. Nu is het Fouché, die een 100-tal Connaught Ranger§ tusschen Jamestown en Lady Grey heeft aangevallen. Eerst toen er verkenners uit Aliwal-noord te hulp kwamen trokken de Boeren af. Natuurlijk leden zij eerst zware verliezen. Behalve dit nieuwe staaltje van toene mende stoutmoedigheid der republikeinen in de midden-Kaapkolonie, zendt Laffan er ons êen uit het westen, uit Kimberley. Twee honderd rebellen onder van Zyl hebben ver leden Vrydag Setlagoli aangevallen, maar werden teruggeslagen. Setlagoli ligt tusschen Vrijburg en Mafeking, vlak b(j Kraaipan, waar de Boeren 12 October 1899 den eersten gepantserden trein vernielden, en het heet dat de la Rey er by tegenwoordig was, wat wel mpgelyk is, want Oom Koos is erg goed bekend in deze wereld, die aan zyn district, Lichtenburg, grenst. Het terugslaan der Boe ren had' zulk een succes, dat zy in hun ver bijstering eerst den spoorweg poogden te j Frankrijk. De hertog van Orleans, die aan dipenterie lydt, verkeert' thans in tamelijk gunstigen toestand, de koorts neemt af. By een hevig gevecht tusschen Fran- schen en Maroccanen naby Figuig hebben de Franschen gewonnen. Maar, de verlie zen aan beide zyden zyn zwaar. Te Dieppe is Woensdag oen Engelsch ingenieur Thomas Grosby, verdacht van spionnage door de politie gegrepen. By on derzoek bleek dat hy een opdracht had het geheim van de constructie van nèt onder- zeesche vaartuig „Gustave Zede” tot eiken prys te weten te komen. t De Engelsche gezant bemoeide «ich met het geval en thans heeft de Fransche regeo- ring goedgevonden, dat Grosby^ door een Een Reuter-telegram uit Peking, in „De N. CL” opgenomen, zegt, dat de moeilijkhe den, die den voortgang der onderhandelingen tot staan hadden gebracht, uit den weg zyn geruimd. Hiermede wordt ongetwijfeld be doeld, dat Rusland het voorstel van Enge land, aangaande de onderhandelingen over de aanwijzing der hulpbronnen, waaruit de gelden voor de schadeloosstelling zouden geput worden, heeft aangenomen en het eigen voorstel tot verdubbeling der invoerrechten heeft ingetrokken. Deze onderstelling wordt waarschijnlijk gemaakt door een bericht, door den Petersburger correspondent der New- York Herald overgeseind en luidende, dat Rusland genegen was bedoeld voorstel aan te nemenhetgeen het belangrijkste nieuws sedert het uitbreken van den oorlog wordt genoemd. Het bericht beteekent toch altyd volgens den correspondent dat men tot een overeenstemming is gekomen, die de mogendheden in staat stelt, neen dwingt om, in opvolging van hunne beloften, hunne troe pen onmiddellyk terug te trekken. En hier mede zou het voornaamste beletsel voor den terugkeer van het hof naar Peking wegge ruimd zijn. Nu zal ook het op nieuw uitbreken van ernstige onlusten in China hetgeen men on getwijfeld zou hebben zien gebeuren, bleven de vreemde troepen langer in de Chineesche hoofdstad vermeden kunnen worden. Men kan thans veilig zeggen, dat de ver wikkelingen in China zyn opgelost. Volgens een Havas-bericht loopen er te Peking allerhande geruchten omtrent gevech ten tusschen rebellen en Chineesche troepen deze geruchten zyn voor een groot deel over raakte in de war; hij had nog niets van dien aard verzekerd. Ge houdt mij dus voor een leugenaar. Voor zulk een handelwijze, mijnheer Seemann, heeft een fatsoenlijk man slechts één antwoord, en dat wordt met het wapen in de hand gegeven. Wilt ge tnij daartoe niet in de gele genheid stellen, zoo zou ik u tot mijn spijt voor een lafaard moeten verklaren.” «Zoowerkelijk I” Hoe ver ook van het levenspad van dezen koopman in grooten stijl steeds de «studentikoze” gelijk elke andere dnelleerrage gelegen had bij zijn ernstige en gewichtige werkzaamheden ware hem zoo iets slechts als kinderspel voorgekomenzoo ongeveer als den met gruis bedekten mijnwerker, die da gelijks beneden zijn leven op het spel zet, de meest geanimeerde cricketpartij van witgeflanelde Engelschen nu werd er toch iets in hem wak ker, dat hem de armen deed kruisen en don an der daar met opflikkerenden blik fixeeren liet. Iets, dat hem weer in den schooljongenstijd terug verplaatste, toen hij by menige kloppartij, het mocht dan voor een rechtvaardige of onrechtvaar dige zaak zyn geweest, toch ook zijn man gestaan had. «Zoo, werkelyk I en wanneer ik u nu ant woordde, dat het mij verbazend onverschillig is, waarvoor ge mij belieft te houden en te' verkla ren En dit is inderdaad het geval I En toch voor mijn part, ik neem uw uitdaging aan, want zoo iets was dat toch zeker zoo even. Ik gevoel levendig, dat heel uw ongelooflijk lichtzinnige en gewetenlooze houding een tuchti ging verdient. En dan bood het op elkaar schieten” heel zijn verachting van de duelsport legde de Engeland. In het Hoogorhuis diende lord Salisbury een wetsontwerp in, strekkende, dat de ko ning ter erkenning van Z. M.’s gebied over zee, in zyn titel zulke veranderingen zal mo gen maken als Zyne Majesteit gepast zal oordeelen. Lord Salisbury voegde er by, dat de ti tel, door Zyne Majesteit aan te nemen, waar schijnlijk zal zyn: Edward VII, by de gra tie Gods, van het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittanniö en Ierland en vanjiet Brit- sche gebied over Zee, Koning, Verdediger van het Geloof, Keizer van Indiö. Düitsciiland. Keizer Wilhelm heeft weer een nienwe vriendelijkheid voor Frankryk verzonnen. Naby Metz liggen een groot aantal Fran schen begraven aldaar in 1870 gesneuveld en ’t is noodig de graven te verplaatsen in het belang van den bouw van nieuwe forten. Nu heeft Wilhelm het plan de kisten op te laten graven en in een optocht, aan welks hoofd Z. M. zich persoonlijk ste Hen zal, over te brengen naar de Fransche grens, waar de Fransche Autoriteiten ze in ont vangst kunnen nemen. zou doen met zich buiten, bijvoorbeeld achter de lange machinelood» zijner gieterij aan het kanaal, waar hij geheel ongestoord was, dagelijks een half uur lang weer eens «in te schieten En daarbij liep hij met zoo lichten tred, zoo vlug hij ver wonderde zich over zichzelven, toen op eenmaal zijn aandacht er op viel, hoever hij de «Belle- Alliance Platz” reeds achter zich had. Wanneer het niet onbetamelijk ware geweest, zou hij zich- zelven bekend hebben, dat zijn stemming bete» en opgewekter was, dan sinds weken. Eenmaal betrapte hij tr zich zelfs op, dat hij zacht voor zich heen neuriede. Nu dwong hij zich echter, aan zijn moeder te denken, zich den geheelen .-stand van zaken ernstig voor oogen te stellen, zooals dat betaamde voor iemand, dien men, binnen kort misschien zou verminken ot overhoop schieten, en wien dan geen verstandig mensch zou kunnen be klagen. Zelfs dit wou niet helpen De passende inner lijke gemoedsstemming van zoo iemand wilde geen post vatten, Dat kwam dA4r vandaan ze werd overstroomd, onweerstaanbaar, door een andere gewaarwording, een gevoel van grenzenlooze ver lichting bij de gedachte, dat hij, Richard, sinds een half uur weer dit was, wat hij vóór vier maanden geweest was dat hij geen bruidegom meer, maar weer vrij was I XV. «Laat maar, Kurt, het geeft niets. Te flikken valt daar niemendal, dat weet ik zelve het best. Nu, het heeft nu eenmaal niet mogen zijn.” (HW vervolgd.) Het karakter, dat onze onderlinge relaties heb ben aangenomen, staat een ook maar eenigszins kalme bespreking van eenig onderwerp te zeer in den weg, ook al ware de aanleiding een minder droevige, dan die welke mij heden hierheen ge voerd heeft. Vergun mij dus Hij wilde zich naar de deur wenden, maar nu zeide Kurt somber «Ik kanu zoo niet laten gaan, mijnheer Seemann. Ik moet in het belang der dame, waarvoor ik mij als familielid interes seer, mijn cousine juffrouw van Uechtptz, een vraag tot u richten. Zyn de verklaringen, die juffrouw van Uechtritz en daarna ik u zooeven omtrent het bezoek van Rita hier gegeven heb ben, u voldoende »0f ae my voldoende zijn?” herhaalde hierop de fabrikant langzaam, als woog hij zyn woorden bedachtelijk. «Moet dat beteekenenof ik ze van dien aard vind, dat tengevolge daarvan mijn re latie tot juffrouw van Uechtritz, zooals die tot hiertoe was en het plan mijnerzijds, weldra met haar te''trouwen, kunnen voortbestaan? Neen, mijnheer van Uechtritz, daarvoor zijn zelfs deze verklaringen mij niet voldoende.” »U gelooft dus niet aan rny'n. verzekering der volkomen onschuld onzer betrekkingen Hij GUI IN DE COURANT. Telefoon S» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De benoeming van den heer Von Köller tot bestuurder over de Rynlanden in plaats van den afgetreden heer Von Puttkamer vestigt weejQsens de aandacht opSleeswyk- Holstein, dat- onder het bestuur van den heer Von Köller heeft gestaan sedert hy door den kanselier van Hohenlohc als minister van binnenlandsche zaken werd ontslagen omdat by uitzonderingsmaatregelen tegen de socialisten nam. Te meer wordt die aan dacht gevraagd daar juist twee verslagen van Deenschgezinde vereenigingen zyn ver schenen, waaruit blykt, hoezeer de ringel- oorpolitiek des herren Von Köller zyn doel heeft gemist. ^Vroeger vóór 1888, hoerschte in do scho len van Sleeswjjk-Holstein vryheid van taal. Er kon zoowel in ’t Deensch als in ’t Duitsch worden onderwezen. Maar in 1888 word de taaldwang ingevoerdhet aantal lesuren in het Deensch werd, zelfs in uitsluitend Deen- sche districten, zóó beperkt, dat het leeren van die taal in eenigszins draaglyke mate feitelyk onmogelyk werd. f En wat heeft men daarmee bereikt? Dat de ouders hun kinderen naar Deensche scho len zonden, over de grens, in Jutland. Wel verre van dus den Deenschen geest le be strijden, werd deze juist aangewakkerd door de maatregelen van Pruisen. De Deenschgezinde bevolking deed nog meerzy stichtte een taalvoreeniging en een kiesvereeniging die onderscheidenlijk moesten werken tot verspreiding van de Deensche taal en tot bevordering der ver kiezing van Deensche afgevaardigden. En hoezeer die beide vereenigingen in bloei zyn toegenomen onder het regiment van den heer Von Köller, den man die een paar jaar geleden door zyn verbanningen zulk een op gewondenheid in Denemarken veroorzaakte, blykt uit de bovenbedoelde jaarverslagen. Vooral de taalvereeniging hoeft groote vor deringen gemaakt. Haar ledental is in het koopman in dit woord «toch altijd de moge lijkheid, dat u die uit mijn hand ten deel viel O neen, stel u gerust” toen Kurt iets scheen te. willen zeggen «ik weet ongeveer, hoe een pistool wordt algedrukt ik heb er nu en dan een in de hand gehad.” Hij ging nu wezenlijk, en Kurt van Uechtritz begeleidde hem zelfs en opende hem een paar deuren, opdat hij niet weder het groote redactie- vertrek zou behoeven te passeeren. Kurt had ver der niets meer weten in te brengen, dan de woorden«ik zal dus het verdere bezorgen.” En hij was te moede, als had niet hij bij dit onder houd zijn laatsten troef uitgespeeld Richard Seemann van zijp kant, de chef der firma Stillfried Seemann en Zoon, ging de vele trappen van het huis af geheel met het bewust zijn var. iemand, die zich daar juist nog eons een verlaatten jpngensstreek heeft veroorloofd Hij, met zijn Voorname, ja geweldige positie in de groot industrie der wereld, hij zich blootstellen aan de laffe kansen van een bij de haren er bijgesleept ongerijmd duel, om het verbleekte eergevoel van een onttroond edelman weer op te frisschen, dien niet hij eerst, maar die hem onbeschaamd had beleedigd 1 Ja, Richard verheelde het zich niet zelfs wanneer de zaak verkj|rd voor hem afliep, zon ze toch nog altijd wein^jftneer dan een sottise blijven Nu, dit was gebeurd en niet meer te veranderen Richard bedacht, dat hij zyn pistolen moest laten nazien en reinigen j^ij had er inderdaad een paar, die hij vóór jareMü het aanvaarden eener rei» naar Rusland had getocht en dat hij goed

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1