PER iek. ie Zebra II LIAS ime, No, 8567. r Gouda en Omstreken, BINNENLAND- IER. I iten EÏÏSMA, furfsinge), 114. en Advertentieblad v> - FEUILLETON. elebes, ILFS. ZOON ^IDER, laatst. oud 40ste Jaargang. Buitenlandscb Overzicht- Woensdag 31 Jwli 1901. Eindelijk Saamgebracht. 9,-7, Liter fl 50. handeling van minister Leygnes aanleiding De Verspreide Berichten. e. a iT. (N. R. Ct.) I, Gondeljacht cent, behalve Het balletin van Nacht onrnstig, de ■ichte STOOM- hting, zoowel Telefoon \o. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonamers VIJF CENTEN. ERBOND de Candi- ip ran entrée. iTERDAG en lekjes te koop 'eheelc nieuwe i gezien. KENDE 10 doelen water planten, bloemen il gemakkoljjke een er. Penn. lanten prachtige met prachtig ge* doorbloeien tot Is in de warmste r-worden. Vol- mrloos, reukloos onderzocht. Op eflesschen toege- jevraagd. Alleen .LER, Apotheker scht, Amsterdam DL'ITKCHLAND. De financieele schandalen duren voort. Op verzoek van de Duitscbe justie is eer gisteren te Parijs een bankier uit Leipzig gearresteerd en gisteren is te Cassel een geldman, Schlegel genaamd, gevangengeno men. Te Hannover hebben Zatterdag dui zenden menschen, moerendeels landbouwers, een spaarbank bestormd om hun geld terug te vragen. Gesteund door voorname ban heeft gegeven is niet bekend, terwjjl de mogelyke gevolgen, die deze eigenaardige daad natuurlijk moet hebben, nog niet te over zien zyn. toon.” Volgens den Times-correspondent te Wash ington echter is do nota volstrekt niet in diari toon gesteld maar spreekt er alleen de onafhankelijkheid uit waarop Chili recht heeft on die het niet door Amerikaansche bedilzucht wil laten kortwieken. BH Kon. Besl. zijn benoemd bjj den pro vincialen staf, tot provincialen adjudant, reap, in Zeeland, in Zuid-Holland en in Groningen en Drenthe, de luitenant-kolonol F. B. A. van Steenhardt Carré, van hot 5de, de ma joor P. W. van de Velde, van het 4de, en do majoor J. R. Boissevain, van het 2de regiment infanterie. De wandolpfer te Scheveningen werd Zon dag bezocht door 17876 personen. Woensdag a. s. wordt het wandelhoofd ge ïllumineerd. Ter gelegenheid van den geboortedag van H. M. de Koningin-moeder wordt Zaterdag op hot Karbaas een groot kinderfeest ge geven. De Kurzaal wordt 2 Augustus toepasselijk versierd. GOÜDSCHÏ COURANT. De „Vossische Zeitung" beweert dat in Frankrijk een gedeeltelyke ministercrisis dreigt of althans niet ónmogelijk is. Som migen beweren dat do heeren Monis, De Lanessan en Decrais zullen uittreden uit het ministerie. Anderen gelooven niet aan zulk een stoornis in de parlementaire vacantie maar voorzien een stormachtige herfstzitting. De correspondent zegt dat er verschillende kleine teekenen zyn, waaruit op te maken is dat Waldeck-Rousseau wat meer uit het radicale vaarwater en in dat der concen- tratie-politiek zon willen komen. Wel is waar kan hy met Méline niets beginnen, maar de Mélinisten hebben een linkervleugel waartoe Poincaré, Barthou enz. behooren. En dien vleugel zou Waldeck-Roussean willen aanwerven in plaats van de socialis- lische hulptroepen wien hy wel graag den bons zou willen geven. Men meldt uit den Haag: Hoewel er in de samenstelling van hot ministerie-Kuyper, zooals die jl. Zaterdag is vermeld, goene verandering gokomvn is, was tot gister middag echter nog niet zeker, dat de Staatscourant van gisteravond het ontslag van het aftredende en de benoeming van het nieuwe ministerie zal mededeelen. Men meldt uit den Haag Mei hel oog op de samenstelling van het nieuwe ministerie vernoemt men dat van het aanvankelijk j>lan, om de zaken der .posteren on telegraphie van het departement van waterstaat over te brengen naar een der luidere departementen, na gehouden overleg tusschen den kabinetsformeerdor, den direc- tenr-generaal der posterijen en don heer de Marez Oyens, is afgezien. kiers aldaar heeft de bank dadelijk aan hare verplichtingen kunnen voldoen. De rechtbank te Köningsborg hoeft een vrouw die, by de ziekte van haar man wat dood hout-had geraapt, tot.... drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. Do hout vester had verklaard, dat de waarde van het hout.twee pfenning bedroeg Itaur. Crispi is stervende. Zondagmorgen luidt: krachten nemen af, hot hart slaat zwakker, de nerveuse depressie blijft voortduren. wwt«v.a za ken spreekt hot bericht van de vechtpartij tusschen Franschen en Marokkanen te Fi- gnig, dat wy hebben ipedegodeeld, tegen. Ér is niet gevochten. - Paul Déroulèdc, dio ’t noodig vond dat er weer eens van hem gespróken wordt, is door twee onbekende boosdoeners te San Sebastian met leelyko bedoelingen aangeval len. Do bevriende bladen schrijven er kolom men van vol. De politie commissaris Drench, die in dertijd Ravachol arresteerde, is eergisteren gansch vergeten, te Montreuil gestorven. Men herinnert zich, dat hy talloozo anonieme dreigbrieven kreeg, dadolyk na Ravachol’s dood, en dat hy onder een aangenomen naam Parijs verliet. Inzending van Advertenf.iën tot. 1 uur des inidd. ,,4 I 3 De volgende berichten zyn ontleend aan met de jongste mail uit Zuid-Afr. in Engeland ontvangen particuliere brieven van 27 Juni. De Engelschen hebben aangevangen met het wegnemen van het wapen der Z.-A. R. en de woorden „Eendragt maakt magt,” van de openbare gebouwen enz. Van alle kanten komen berichten in om trent zware gevechten en verliezen vanEn- gelsche zyde. Generaal Blood die het werk van French verbeteren zou, en ooste- lyk Transvaal schoonvegen keerde reeds na acht dagen overhaast terug. Het eigen aardige by de gevechten in de laatste weken is, dat de Boeren geregeld de aanvallers zyn en de algemeene indruk is, alsof zy langzaam maar zeker rondom naar Pretoria voortdringen. Een paar vrijwilligerskorpsen, waaronder Kitchener’s Scouts, hebben reeds geweigerd langer te vechten, zelfs tegen dubbele be taling. Van Brabant’s Horse zyn een 100-tal overgeloopen naar de Boeren, en veronder stellende, dat deze geen genoegzaam kost voor hen zouden hebben, namen zij eendui zend schapen mede, waarover zy de wacht hadden. Van het door kapitein Morley van de Snn- ny-sido-politie ongerichte yrywilligerkorps de Morley-scouts, sterk omtrent 70 man, waren na 24 uren in ’t veld te zyn geweest, nog een'half dozyn over; de rest was met paarden en wapenen naar de Boeren over gegaan. Telefoon 5o. 67 A D VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Ex-keizerin Engénie ligt te London ernstig ziek. Zy spreekt zéér inoeielyk en lydt he vige pyneu. Men herinnert zich dat verleden jaar op 18 Augustus een overgang op hut tentoon stellingsterrein is ingestort oh enkele slacht offers maakte. Thans heeft Let daar voor aangesteld scheidsgerecht, de tentoon stel lingsadministratie veroordeeld tot beta ling van schadeloosstelling mot interest, va- rieerend van 1000 tot 10.000 francs en van pensioenen van 200 tot 5000 francs! De tunnel voor don metropolitan! van de place d’Etoile tot de place de la Nation te Tarys is voltooid. .De lengte er van be draagt 8 K. M. en mbn heeft er 8 maanden 4 aan gewerkt Het ministerie van buitenlandsche De „Temps” maakte in een der laatste nummers molding van een conflict, dat uit gebroken is tusschen F Académie francaise en den minister Van onderwijs, Leygues. De regeering had namelijk aan de Académie verzocht, vyf barer leden te willen aanwy- zen, die als president zouden fungeeren by de prysuitdeelingen aan verschillende lycées. Zulks geschiedde dan ook en een vyftal werd opgemaakt. De minister heeft echter twee namen van de lyst geschrapt, waaronder dien van den heer Faquet, kanselier van de Académie. Dat de heeren van genoemd lichaam daarover ten zeerste ontstemd waren, spreekt van zelf, en bet gevolg was dan ook, dat in een der eerstvolgende zittingen van de Académie de volgende motie werd aange nomen wDe vergadering, verbaasd, dat een barer leden verhinderd werd, te presideeren by de prysuitdeeling aan een Parysch lycée, ver klaart,. dit te betreuren.” Wat tot de be- Chili (waar de heer German Riesco, de voorstander van de meer actieve politiek tegenover Argentinië, nu definitief tot presi dent is gekozen) neemt een eigenaardige houding aan tegenover het in October te Mexico te houden Pan-Amerikaansch con gres. Veertien dagen geleden werd uit Washing ton aan sommige bladen een officieus bericht gezonden, dat meldde dat alle Zuid-Ameri- kaansche Republieken het congres zouden bywonen. Men was hierover wel wat ver baasd omdat Chili altyd had geweigerd, op het congres de vraag te laten behandelen of het de twee provincies aan Peru zal terug geven die het sedert den laatsten oorlog heeft behouden. En vier dagen na dat bericht kreeg de minister Hay dan ook de mededeeling van den Chileenschen gezant, dat Chili het con gres niet zou bywonen, tenzy het voldoende waarborgen kreeg dat geen onaangename quaesties ter behandeling zouden worden toegelaten. Arbitrage, waarvan sprake was wil Chili wel aanvaarden maar zonder te- rqgwerkehde kracht, dus alleen voor toe komstige gevallen. Dit démenti schijnt te Washington nogal kwaad bloed te hebben gezet. De „New- York Tribune,” die vaak voor officieus door gaat, noemt de nota van Chili een wbom“ en laakt den „dreigenden en aanmatigenden kwam I Waarlijk, wanneer ik iets betreur, dan zijn het deze stoelen en deze het allermeest.” Kurt zat er bij en kauwde aan zijn fraai kne veltje. Hij zag e; gepijnigd, onzeker en somber uit .Waarachtig, Rita, ik zou mij in stukken kunnen scheuren, wanneer ik moest denken, dat ik er de schuld van was, dat ik u van uw geluk beroofd had Mijn geluk?” herhaalde zij op een toon, die niet weer te geven is «Nu dan, het bereiken van het doel, dat ge u gesteld hadt 1 Ik ben altijd een ezel geweest, maar ik was in dit geval verbazend onzelfzuchtig dat moet ge toegevenik had u het vele geld gegund. Zulk een vervloekt ongeluk echter ook, dat hij dien dag, juist dien eenen namiddag op de redactie moest komen I” •Noodlot, Kurt, noodlotZe sprak voort durend volkomen kalm en zonder accent. Ik ben altijd, fatalistisch gestemd geweest. Tegen ons fatum kunnen we niet aan. Belachelijk onwaar schijnlijk heeft het mij in kalme oogenblikken steeds toegeschenen, dat een dochter mijns vaders in zekere, soliede positie zou komen. Het paste zoo heel niet bij de familie. Dan nog eerder een nog schitterender huwelijk met een buitenlandsch cavalier bijvoorbeeld, die dan toch »gesprongen” ware. En ik verwonderde mij ook altijd eenigs- zins, dat hij, hij hier, mij wilde nemen. Want zopals ik je reeds zeideeigenlijk verliefd was hij heel niet op me, althans reeds lang niet meer. Hij moet zich van zijn burgerlijk koopmansstand- punt voor geëngageerd hebben gehouden. En nu heeft hij met beide handen deze gelegenheid md- 90) Dat was Rita, de handen om de knie gevou wen, en, ondanks de onverschillig klinkende woor den met een zonderling versteende uitdrukking in het gelaat voor zich uit starend. Kurt zat vóór haarze waren alleen in de Uechtritz’sche wo ning. Mevrouw van Uechtritz was met de jongste dochter Tilly naar een lezing, die de door zijn leerlingen aangebeden directeur van de meisjes school van het district hield. Nu zag Rita in het rond, liet haar blikken langzaam, zeer langzaam door het vertrek met de versleten, slecht onderhouden meubelen dwalen baronesse Suzstte was eilaéie hooit netje» ge weest, tenzij dan tot op zekére jioogte op haar eigen, toenmaals nog persoon, in haar jeugd met de droevige gordijnen, de stilstaande pendule op de secretaire en het verkleurde be kleedsel van eenmaal recht smaakvol meubelka- toen op canapé en stoelen. En nu knikte ze ironisch. FHier dus weer valt, tusschen dezen rommelverdwenen, in nevelen opgegaan als een fata morgana, het vooruitzicht op de prachtige vertrekken in het huis aan het »Schifferkanal”.,.. op die stoelen daar die ellendiepe breede stoe len, waarin men wegzonk als in de behaaglijkheid zelve en zich ala een heel ander mensch voor- te keeren. „Met u duelleeren zal hij wel niet, voor- zoover ik hem ken.’ »Nu, het was een pijnlijke verhouding, zoowel voor hem al» voor mij Zelfs verondersteld, dat er niets tusschen ons was voorgevallen 1 en wat was er dan ook voor bizohders gebeurd I” schoof hij in, met een verlegen halven lach •zoo zijn toch zulke onverwachte ontmoetingen altijd wo pijnlijk, jdat er hier ten minste al een zeer geschikt tusschenpersoon ware noodig geweest om de zaak weer in orde te brengen Gij, Heve Rita, in plaats van tot een vreedzame ontknooping althans den weg te banen, stormdet trotsch weg Om lat ik wist, dat elke poging tot be mantelen niets zou hebben geholpen,1’ viel ze in. »Ik zag het aan zijn koude oogen. En ik had geen lust, mij onnoodig te vernederen.” ifii ging voort s «Ik ging u na, trof u echtcf buiten niet meer, zooals ge weet De man wilde, toen ik weer bin nenkwam, hetintermezzo" voorloopig laten rusten en aanstonds met de verdomde kwestie beginnen, die het doel van zijn komst was dat was toch onbeschaamd, niet Wat was dan het doel van zijn komst vroeg zij onverschillig, terwijl ze nog altijd door de ruiten i*n het duister daarbuiten blikte. •Och, hij wilde uitvaren tegen de krant, van wege een industrie-artikel, zeide Kurtontwijkend. „En daarvoor kwam hij bij u vroeg ze, even verwonderd. «Ik had het artikel geschrevenhet droeg mijn onderteekening. (fTordt vervolgd.) gegrepen, om los te komem Ja, ja, zoo is ’t,” knikte ze hem toe, over de Kranke armen en han den heen, die ze nog steeds om de knie geslagen hield. En daarop, in nadenken«waarlijk nieuws gierig ben ik, of hij ondertusschen al wat anders op touw heeft gezet, waarmee hij nu^ nu hij mjj kwijt is, voor den dag komt. Tenminste, als hy er den moed foe heeft. Hij is eigenlijk een dier menschen, die soms naar het schijnt ge heel ongetrouwd blijven, omdat ze zich in een soort intieme relatie met een persoon hebben in gelaten, die ze niet kunnen laten kijken.” Kurt had bij de laatste bemerkingen zijner ver standige nicht niet meer zoo recht toegehoord. Deze waren ook meer een overluid denken dan tot hém gericht geweest Hern lag nu ondertusschen iets anders in den zin. Rita moest toch eigenlijk weten, wat er vanmiddag tusschen hem en See- mann nog had plaats gevonden I Ze was opgestaan, innerlijk onrustig als ze toch was, na deze krakende ineenstorting harer verpach tingen Was dan werkelijk het hart buiten spel gebleven, zoo zal toch de stemming van den koop man, die het verongelukken zijner handelsgaljoenen niet meer betwijfelen kan, ook wei niet benijdens waard zijn. En met deze had de bare nog de meeste aanknoopingspunten. Kurt volgde haar naar het raam, Waardoor ze nu naar buiten stond te turen >Wenscht ge dan heel niet te hooren, hoe het van middag verder tusschen ons geloopen is, Rita?” vroeg hij zacht, verschoonentj. »Dat is waar ook: dat moet ge my nog ver tellen,’* zeide ze met kalme stem, zonder zich om

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1