INJ” g- sk. ijk ing :r. 'srtjes. Mnuu'S’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND* ji-i Zaterdag 3 Augustus 1901. 40ste Jaargang. our I FEL1LLE1O.X lec, ens. enx. o. LEEUW. Bmtenlandscii Overzicht. Eindelijk Saamgebracht. No. 8570. ■I Verspreide Berichten. öondeljacht t, behalve tegen Wal- KAN &Zn. Wordt vtrvolgd.) te STOOM- ng, zoowel i. BKUIJNEL, en optreden. men. (.01IWIIE (WNT Graal Waldersee is met veel eerbewijzen door de Fransche autoriteiten te Algiers ontvangen. Hy beeft herhaaldelijk tochtjes gemaakt d.oor de stud en daarbij o. a. ter vervanging van zijn rozet van ’t Legioen van Eer dat by den brand te Peking ver loren was geraakt, in een winkel een ander ten geschenke gekregen, daar de winkelier volstrekt* geen betaling ervoor wilde hebben. Hij verklaarde aan een medewerker van het Italië. Bij de viering van koning Humbert’s sterfdag heeft de politie over het geheele ryk tal van arrestaties gedaan. Onder de gearresteerden behooren professor Gaveli en De Francesco, directenr van een socialistisch blad te Messina. Voorts zijn aan de gren zen een aantal verdachten aangehouden. Niet oneigenaardig is het, dat de bestuur der van het district Riva de viering verbo den heeft, uit vrees voor manifestaties. Te Paterson hebben de anarchisten een huldedienst voor den moordenaar Bresci ge vierd. Zijn portret werd met lauweren ver sierd. De nieuwbenoemde ministers begaven zich gisterenmiddag per Staatsspoor van 12 u. 20 m. naar Soestdyk ter beöediging, waartoe de bewindslieden ten 3J nar door H.M. de Ko ningin werden ontvangen. De eedsaflegging geschiedde ten overstaan van den directeur van het kabinet jhr. Vege- lin van Claerbergen. Na afloop werden de nieuwe ministers door H.M. de Koningin- Moeder ten gehoore ontvangen en aan H.M. voorgestold. Inzending van Advertentie» tot 1 uur des midd. Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Een aanslag tegen Emile Zola! Woens dagavond laat vonden politieagenten in de rue de Bruxelles vóór het huis no. 20, waar Emile Zola woont, een blikken doos. Zij namen die mee naar bet commissa riat van politie, waar onder veel zorg de inhAd werd onderzocht Die bleek te be staan uit twintig cartouches met kjogels geladen, uit de doos stak een niet-aange- stoken lont. Wat de bedoelingen kunnen zjjn van dezen aanslag, weet men niet, maar men vermoedt, dat de bedrijvers vóór zy de lont ontsteken konden, verrast werden door de politie. - ,De wereldreiziger van de Martin, Gas ton Stiegler, heeft zyn reis om de aarde vanmorgen om 5.10 geëindigd. Van Parijs tot Parys heeft hij het record geslagen. - De militaire autoriteiten te Chambery hebben een soldaat gevangengenomen die naar Italië kaarten van de batterijen op het fort van Montmelion had verkocht. Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zón- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1-35, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Oostenrijk. De oud-minister Disider Szilagy is te Pest plotseling gestorven. Men sprak van zelf moord, maar de doctoren hebben uitgemaakt dat slagaderbreuk de doodsoorzaak is. Gehéél onverschillig liet de zaak hem op dit punt zeker ook niet. Hij wist, dat hij een gevoel zou hebben zoo ongeveer als iemand, die zich genoodzaakt ziet, iets in het oog loopends aan zijn lichaam of kleeding te dragen, wanneer hij zich weer onder zijn bekenden moest begeven Er zou een zekere inspanning noodig zijn, een zich stalen tegen de verstolen nieuwsgierige blikken der veeloogige wereld Maar verder ook niets En juist daarom, en omdat hij voelde, hoe hij er bij de zaak eigenlijk goed atkwam, bespaarde hij al zijn medelijden voor zijn moeder. Ze wrong de handen, de armé vrouw. Ware een aanval op dezen pijnlijk geordenden, deftig grijzen schedel niet ondenkbaar geweest, ze ware zich in de haren gevaren. En ze zag er een kwar tier later werkelijk uit, alsof, alsof ze jaren ouder was geworden. Hoe diep de zaak bij haar ging, dit zou Ri chard, wanneer hij het overigens niet voldoende gemerkt had, uit één omstandigheid hebben kunnen opmaken. Ze kwam heel niet op het echt vrou welijke >dat heb ik altijd al gedacht!” Uit pure ergernis en kommer vergat ze nu den geheime- lijken tigenzin, dien ze steeds tegen het huwelijk met Rita van Uechtritz gehad had, triomteerend in het veld te brengen Richard liet haar een wijle begaan. Toen ze echter opnieuw jammerde »Nu nog nu nog een breukterwijl de trouwdag bepaald i de toiletten om zoo te zeggen reeds gereed zijn I Het is zoo, hoe zal ik het zeggen het is met recht een schandaal, zooals in onze familie nooit is voorgekomen” toen zeide hij eindelijk Het bericht omtrent den Boerenin val op Portugeesch gebied is voorloopig nog zeer duister. Waarschijnlijk heeft het betrekking op het commando dat reeds enkele dagen ge leden volgens Portugeesche bladen, op Portu geesch gebied zou zijn gekomen „bij de samen vloeiing van de Parfuri en de Limpopo.” Dit geeft althans eenige aanwijzing van plaats want Guanetz kunnen wij op geen van onze kaarten vinden. Het samenvloeien van de twee genoemde rivieren echter geschiedt in het uiterste noordoosten vin Zoutpansberg, op het punt waar de grenzen van Rhodesië, Trans vaal en Portugeesch Oost-Afrika bijeenkomen. Aan een gedwongen grensoverschrijding van de Boeren op dat punt, waar geen enkele Engelschman is, valt niet te denken. Maar wat dan Er waren, volgens de Portugeesche berichten, vrouwen en kinderen bij. Een „trek”? Doch het telegram van heden spreekt van twee kanonnen. Een inval Maar om wat voor redenen? W|j zullen voorloopig moeten hopen en. wachten op toelichting uit Louren<;o-Marque8. De Italiaansche minister van financiën Wollemborg moet geen steun bij zijn collega’s vinden wat zijn belastinghervormingen betreft. Waarschijnlijk zal diente igevolge Zanardelli in het kabinet hem door een nieuwen titularis doen vervangen, terwijl tegelijkertijd ook de vacature aan het departement van landbouw dan vervuld zal worden. Ook Gimartino, onderstaatssecretaris voor buitenlandsche za ken, zou van plan zijn af te treden. zich op de sofa vallen en zeide met veranderde stam «Maak geen flauwe grappen met mij, Richard' Ik begrijp zulke dingen verkeerd en heb den schrik dan be«t. Ge vreest, dat Rita den vierentwin- tigsten niet klaar zal kunnen zijn Nu, nog kunnen we den dag verschuiven Alleen zullen we het Walter direct moeten laten weten.” Zoo was ze, de door het geluk verwende, rijke vrouw I Hoe ze «ich tegen het naderend ongeluk verzette, hoewel ze er toch reeds een voorgevoel van had I Slechts aarzelend richtte ze ook nu weer haar blik naar het gelaat van haar zoon. En eerst toen ze daar nu zag, hoe hij met haar te doen had, wist ze, dat er iets ernstigs was voor gevallen. En nu moeit hij spreken. Verschoonende voor bereiding hiplp hier niet veel. Men kwam toch zeer spoedig tot de kern der zaak-. dat het na melijk met de verloving uit was, de bruiloft dus, waarop sinds maanden alle gedachten der oude vrouw uitsluitend gericht waren geweest, te ver vallen kwam. Dót was ook reeds erg, dat al de omstandige en kostbare voorbereidingen tevergeefs zouden geweest zyn. Maar dit was nog verreweg het minste I Het opzien, het schandaal, hetwat zullen de ménschen er van zeggen Dat was de hoofd zaak De oude dame was buiten zichzelve. En moest Richard Seemann deze afhankelijkheid zijner moeder van de meening harer bekenden in theorie ook al kleinzielig vinden, zoo behoefde hij slechts te zien, hoe ze werkelijk leed, om van ganscher harte met haar te doen te hebben. Duitschland. Koning Edward van Engeland gaat half Augustus naar Homburg om er gedurende drie weken water te drinken. Hy zal op' 24 Augustus keizer Wilhelm te Wilhelms- hohe bezoeken. - De keizer heeft alle soldaten, die ge holpen hebben bij de verdiging van het ge- zantschapsgebouw in Peking tot onderofficier bevorderd. daan van'» oen onzijdige mogendheid on- J j Wordt geacht totdat het bewys is ge- f d dat hyvijandige handelingen heeft J Éven, maar aat bewijs achtte de Commissie J groote massa dér ambtenaren ge- aJEn daaróm vond de commissie zich fhtigd óm den regel ivan den bewijslast keertri i en te zeggenHebben echter '/.enkel len, bjj miizondering, wezenlijke stappen I gedaan om hun, neutraliteit te handhaven, dan mopten zij dat hier komén bewijzen, De commissie merkte nog op dat vele Z. A. 8. M. ambtenaren hebben verklaard 4 dat zy - eerst aan hun respectieve consuls hebben gevraagd of zy in dienst van de maatschappij konden blyven zonder hun on zijdigheid te zenden, waarop de consuls toe stemmend antwoordden. Maar de cojnmissje was ervan overtuigd, dat die consuls de door de maatschappij uitgevaardigde dienst orders niet hadden gekend (onze Londensche correspondent heeft onlangs de voornaamste vermeld) want dat zy anders niet zoo zouden hebben geoordeeld. En de commissie geloofde dap ook dat wanneer die dienstorders werden voorgelegd aan de betrokken mogendheden deze wel zouden inzien dat zjj een vergissing begingen toen zy opkwamen voor de Z. A. 8. M. ambtenaren. Wij zullen zien. Mr. Roosegaarde Bisscoop heeft, zeker wel om overleg te plegen met onze regeering, uitstel gevraagd en verkregen tot Dinsdag. Het heeft Harer Majesteit der Koningin behaagd, by besluit van 30 Juli 1901 No. 41, met ingang van 31 Juli 1901: lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, den heer mr. H. Goeman Borgesius, eervol ontslag te verleenen als minister van Binnenlandsche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit en aan den lande "bewezen 2o. te benoemen tot Minister van Binnen landsche Zaken den heer dr. A. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrye Universiteit, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alsmede, by besluit van 30 Juli 1901 No. 42: I. met ingang van 1 Augustus 1901: op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren Mr. W. H. de Beaufort, als Minister van Buitenlandsche Zaken Mr. P. W. A. Cort van der Linden, als Minister van Justitie Jhr. J. A. Roëll, adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Marine; Mr. N. G. Pierson, als Minister van Fi nanciën luitenant-generaal A. Kool, adjudant in buiteugewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Oorlog; C. Lely, als Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid J. T. Cremer, als Minister van Koloniën, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hen aan Hare Majes teit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen met ingang van 1 Autr 1901 tot Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. R. Melvil baron van Lynden, secretaris generaal van het Permanente Hof van Arbi trage, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal tot Minister van Justitie, Mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-O»*’ raai; »Op u schijnt alleen het schandaal, dat ge u voorstelt, indruk te mak n, moeder. Het ware u dus werkelijk liever Fgeweest, zoo ik blindelings in mijn ongeluk geloopen was en Rita my na het huwelijk gelijk daarvoor ongestoord bedrogen Nu kwam ze eindelijk tot bezinning. Ze liet een moeden zucht hooren, wischte haar gelaat af en reikte hem, met den zakdoek voor de oogen, de hand. «Vergeef mij, Richard Van dien kant had ik de zaak nog heel niet bezien. Neen, het is zoo wel beter. Maar hard is het voor ons, voor my Van mij spreekt ge heel niet, moedertje Hij kon het niet verhinderen hij glimlachte bijna toen hij het zeide. «Dat ik een zwaar ver lies lijd, dat ik mij om de schoone bruid het hart zal breken want schoon was en is juffrouw van Uechtritz toch zonder twijfel die mogelijkheid schijnt niet bij u op te komen.” >Och wat, zwijg mij van die schoonheidzeide mevrouw Seemann hard. «Het slechte schepsel! Nu mag ze zien, wat ze zich voor haar schoon heid kan koopen I Ze paste niet voor je, Richard- geen oogenblik heb ik daarover anders gedacht’. Ik wilde het je niet zeggen. Maar prettig voelde ik mij nooit bij haar, en bij haar slonzige mama nog minder. Gij waart verliefd, nu jazij had het er, geloof mij, ook op aangelegd, je in vlam te zetten maar ge zult dé zaak te boven komen Journal dat hy zulk eèn aangenamen indruk had ontvangen, dat hy waarschynlyk den volgenden winter zou terugkomen! Misschien onder den indruk' van die harte lijkheid duikt nogmaals het bericht op dat prins Heinrich toch inderdaad met zijn eskader te Brest zal binnenloopen. Het Berltfter Tageblatt zegt dat omtrent* A het al of niet juiste van dat gerécht geen «l zekerheid is te krygen. De Parijsche corres- pendent van het blad seint dat slechts twee zaken vast staan le. dat noch het Fransche ministeriel van buitenlandsche zaken, noch de Duitsche gezant, noch de bevelvoerende admi raal te Brest *iéts afweten yan bet bezoek, maar 2e. dat aan het postkantoor van Brest reeds 120 brieven .voor Duitsche matrozen van hët eskader gereed liggen. 4 Doch dit laatste is niet^ geheel beslissend, J daar liet mogelyk is dat die brieven b.v. door een torpedoboot'worden af gehaald, terwyl het eskader zyn gewonen koers blyft houden. I 93) En zoo geschiedde het dan eindelijk, dat mijn heer Walter opstond en afscheid nam met de be merking dat hij hoopte, dat men, gelijk bij vroe gere gelegenheden, zoo ook ditmaal tevreden met hem zou rijn. Zoodra de deur rich achter hem gesloten had, zeide mevrouw Seemann •Nu Richard Ge waart zoo vreemd. Hebt ge elders ergernis gehad Och Heer, dat komt voor, kwam bij je vader ook voor •Neen, moeder. Maar dit diner «Ge wilt het Walter toch niet afhemen,” riep ze nu met schrik. Misschien dacht ze, dat de voorstellen van den man, die vroeger slechts in vorstenhuizen, en niet bij bankiers gediend had, hem niet kranig, niet kostbaar genoeg waren ge weest. En nu, met groote beslistheid: >Neen, Richard, dat gaat werkelijk niet.’’ Nu prikkelde haar eigenzinnige naïveteit hem toch misschien, soodat hy zeide; >0, tegen Wal ter heb ik niets. Het diner mag hij leveren tenminste als er heelemaal bruiloft wordt gehou den.” Aanstonds had hij echter bitter berouw, dat hij zich zoover had laten meeslepen. Het frissche ge zicht zijner moeder werd aschvaal, berend liet ze X üit iet uitvoerige verslag in de Times over de beslissing der Vergoedingscommissje jin zake de Z. A. S. M. blykt dat het cardi- toale punt, nl. of de beambten verantwoorde- Byk konden worden gesteld voor hetgeen zy Beden in opdracht van- de directie, onaange- ft-o.erdris gebleven. De commissie oordeelde, (zender dpze principieele quaestie aan te roeren., Jdat ,op grond van de fèiten de ambtenareh 'der 1. A. 8. M. kondenworden geaoht i zich /te hebben gedragen als oorlogvoerenden» Nu j 'erkóttde de Comrtiissie wel is waar dat hét een iregelj van internationaal recht was dat een j onderdaan vaneen onzijdige mogend zydig Irtm ibedré y°°F |Bevffl ijger^i Jom I 3 s

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1