mro I M8TAAL. wordt GE- :nebl", A” ksen. LES Sigaar. BINNENLAND- yVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IINERS, RS KRING No. 8572. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. miiia.. MGEN. uwen, Dinsdag 6 Augustus 1901. 40ste Jaargan peller, ordt dit mid- •end Bucoes i in wrijving en Rheuma- oudheid, pijn ““rug «nx. JEN, ftrikkers 66. s [anchetten, Truien. Bultenlandscti Overzicht. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IÖ Verspreide Berichtèn. ziet beleefd aan de XVI. <1 1INKMAN <fcZn. Wordt vervolgd.) WAAG. ARD^N, 1 D 2. r>. sthaven 182. HJSTU8 1901 r ERENDE •eden van de f 0.30. en. Volgens de Basler Nachrichten is men te Genève volstrekt niet ingenomen met het voornemen van een aantal Oostenrijkers die er zijn gevestigd om op de plek-vlak aan het meer waar drie jaren geleden keizerin O, en verdere Telefoon Ao. 92. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sotootcömt; CONTANT, ■nd, .tzingar. ios7 >9. proefde ook ie- Me» lette nerk „Ankert- j. en 50 o. defl. jotheken. Tc f: Uloth, Oé- I en Sanders. U.ïrttatm. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den zen Augustus X901 executoir is verklaard Het Primitiet Kohier no. 2 van de Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten van de gemeente Gouda over het belastingjaar 1901/1902. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvinger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den sen Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De Westminster Gazette vindt dat men beter zal doen door het leger niet te vermin deren en nog maar eens een maand of zes twee millioen pond per week te betalen, dan troepen terug te halen, de kosten per week zoodoende te verminderen, maar den duur Van den oorlog tevens te verlengen. Het blad merkt op dat wanneer men eenige waarde mag hechten aan de „hoop” van sir Michael op een spoedige vermindering van kosten, die alleen te zoeken is in de kans op onderwerping van de Boeren en de Ka penaars binnen enkele Weken of in de kans op vrede binnen dienzelfden tjjd. Daar nie mand aan het eerste gelooft, ïhoet men wel aannemen dat de geruchten omtrent het laatste vrede worden verspreid ten einde aan de regeeringsopvatting althans eenigen zin te geven. En inmiddels wordt het er in Zuid-Afrika niet malscher op. Of Kritzinger werkelijk gedreigd heeft alle Kaffers in Engelschen dienst te zullen dood schieten als ze hem in handen vallen, is alles behalve zeker. Doen die Kaffers niets dan bediendenwerk, dan zouden ze tot de non- combattanten zyn te rekenen en niet mogen worden gedood. Maar dat de edele Engelsch man, die de Kaffers in Zwaziland en Zoeloe- land onlangs tegen de Boeren opjoeg, en bij Derdepoort, in Mafeking enz., van gewapende Kaffers gebruik maakte, zoo bijster nauw keurig zou toezien op de onschadelijkheid van zijn zwarte „bedienden”, wil er bij ons niet in. En als de Kaffers dienst doen als scouts, als verspieders, dan is Kritzingers maatregel daarom te rechtvaardigen, omdat de Engel- schen, door het inlijven van zulke hulptroepen, zich buiten de beschaafde oorlogvoering plaat sen. Het wapenen van wilden rechtvaardigt krasse maatregelen aan den kant van de tegenpartij. Chamberlain echter schijnt aan het tijdperk van lankmoedigheid en humaniteit (waarin hoeven werden verbrand, landstreken ver woest, vrouwen werden mishandeld, kinderen werden uitgehongerd, enz. enz.) een eind te willen maken en wy zullen ons dus nu kunnen voorbereiden op een tijdperk van onbedaar- lyke moordpartijen. De groote doodschietery zal nu pas be ginnen. Frankrijk. Tegelijk met de verkiezingen voor de Al gemeens Raden hebben die voor de arron- dissements-raden plaats gehad, waar 1757 zetels open waren. De republikeinen hebben daarbij 119 zetels gewonnen en 52 verlo.ren, blyft dus een winst van 67 zetels. De soci alisten hebben in de noordelijke departemen ten Verloren, behalve te Lens en te Valen ciennes. Dit wordt voornamelijk geweten aan de radicalen, die zich niet gehouden hebben aan het republikeinsche verbond en verscheidene socialistische candidaten in den steek lieten. Daarentegen hebben de soci alisten trouw op du republikeinsche candi daten gestemd en hun menige overwinning doen behalen. Een Duitsche infanterie-offleier, te Metz in garnizoen, heeft aan het station te Nancy waar hy in beschonken toestand wanorde stichtte, een Franschen reiziger beleedigd. Onder een grooten toeloop werd „der Herr Leut’nant in de doos gestopt en den volgen den morgen ontnuchterd maakte hy alle mogelyke verontschuldigingen. Duitsohland. Hoewel de Lübecker verordening tegen het post-staan bij werkstakingen door het ryksgerecht niet rechtsgeldig is verklaard, heeft men het in Saksen nog maar eens ge probeerd, daartegen een verordening af te kondigen, waarbij het post-staan als hinder lijk voor het verkeer en storend voor de openbare orde, strafbaar wordt gesteld met ten hoogste 150 mark boete, of ^14 dagen gevangenisstraf. de onaangenaamste refuses bloot te stellen,” zeide hij waarschuwend. U wilt de Heidloifs met alle geweld verkeerd taxeeren.” „Dus vindt ge niet, dat ik haar daarover eens zou schrijven zeide zij, daar ze hem maar half verstond en zijn onwil niet al te ernstig opnam. »Neen, doe u dat asjeblieft niet. Ik ontmoet haar dezer dagenik moet juist over die aange legenheid met den ouden bouwmeester spreken •Dat u juist ook nu nog vreemden met hun dingsigheden moeten komen lastig vallen,” zeide zij deelnemend. »Ge zult u daartoe niet erg ge disponeerd voelen.” Daaromtrent kon hij haar geruststellen. Hij moest alleen oppassen, het niet met al te veel nadruk te doen En daarmee eindigde het onder houd in het woonvertrek van mama Seemann, waarheen Richard geroepen was, om de spijslijst voor zijn bruiloftsdiner vast te stellen. Elizabeth vermoord werd een gedenksteen aan te brengen waarvoor het opschrift reeds is ontworpen en aan het gemeentebestuur medegedeeld. Dit is evenmin als de meeste inwoners byzonder gesteld op zulk een her innering daar ter plaatse. Een der plaatse lijke bladen geeft daarvoor als reden op dat zulk een gedenksteen allicht aanleiding zal geven tot minder gewenschte betoogingen. De stad en de burgerij hebben herhaal delijk getoond hoeveel eerbiedige sympathie zy gevoelen voor de nagedachtenis der on gelukkige keizerin. Het plan bestaat een ka pel te bouwen waar ver van de plek waar de gruweldaad geschiedde hare nagedachtenis zal geëerd kunnen worden. Maar een ge- denkstean aan den oever van het meer aan te brengen ware een onwyze daad welke de overheid behoort te beletten. iloften, enz. Is en alles wat desv rlangd met Iver, tafellinnen in EN, haar niets meer over de lippen kon brengen. Nu zag hij er overigens weer eens zoo geheel als de groote fabrikant, de chef van het huis Seemann uit, dat zelfs zijn moeder in haar schulp begon te kruipen. «Dat ik echter van dat alles thans eerst het eerste woord hoor!” meende ze nu. Staat mij niet voor, dat ik onlangs eens vernomen heb, dat Louise bij u op uw bureau geweest was Ik wilde u nog vragen, omdat ik mij verwonderde, dat ze niet even bij mij was komen overloopen. Maar ik vergat het toch nog weef.” •Ja, Louise kwam in haar ontsteltenis tot mij en won pijn raad in. En ik vergat mijn weerzin tegen haar zoozeer, dat ik mij de zaak heb aan- getrokken. Er bestaat hoop, dat we de geldver liezen van den ouden bouwmeester tot tamelijk kleine afmetingen zullen kunnen reduceeren.” Hij had even geglimlacht bij de toespeling op zijn weerzinze begreep heel niet recht, hoe ze uit hem wijs zou worden. Maar terwijl ze, naar haar aard, hardnekkig aan het eenmaal opgevatte idee vasthield, zeide ze eindelijk: >Nu, wanneer ze er zoo in zitten, zou een uit stapje juist een heel aangename afwisseling voor het meisje zijn. Men moest haar aanstonds te verstaan geven, dat het haar natuurlijk op geen kosten zou komen te staan. Ze zal niets behoor lijks hebben om aan te doen Daar is mijn man- tille van verleden jaar ik heb het ding nooit met pleizier gedragen nog zoo goed als nieuw Richard sprong op, niet in staat dit langer aan te hooren. «Moeder, u zoudt in staat zijn, u aan Bèlgie. De glasblazers te Charleroi hebben bekend gemaakt, dat zy den len September het werk zullen staken, wanneer hun eischen van loons- verhooging dan niet zyn ingewilligd. Spanje. Een te Barcelona verschijnend blad deelt mee, dat een Belgisch syndicaat heeft aan geboden, het eiland Fernando Po te koopen. De minister van buitenlandsbhe zaken, hier omtrent geïnterviewd, heeft eerst dit bericht ontkend, maar later toegegeven, dat er in derdaad sprake is van grond-concessie aan een Belgisch syndicaat, waarbij Spanje af stand zou doen van zyn suzereiniteitsrechten. By een anti-clericale bijeenkomst te Barcelona zyn zeven deelnemers gearres teerd. 95) Zonder uit louter scherpzinnigheid zijn doel voorbij te schieten, had men toch misschien mo gen aannemen, dat de gunstige wending in de gevoelens der oude dame ten opzichte van juffrouw Heidloff samenhing met deze opmerking, dat ze bij haar zoon met betrekking tot Louise meende gemaakt te hebben. Richard zou zijn moeder niet opzettelijk om den tuin hebben geleid. Maar haar nu en hier uit den droom te helpen, daartoe achtte hij zich niet verplicht. Hij zeide slechts: •Ik denk niet, dat u Louise Heidloff als reis gezellin zult kunnen krijgen. Ze heeft meer dan genoeg met haar vader te doen. De oude Heidloff is in handen van gewetenlooze speculanten ge vallen «En heeft zich geheel geruineerd!” viel de «Commerzienrüthin” hem levendig in de rede «Dat verwondert mij niet. Maar wat zullen ze nu beginnenJa, wanneer zij alleen was I” Ze zag haar zoon plotseling scherper aan, alleenlijk haar wantrouwen nam nog een valsche richting. «Ik ken je goedmoedigheid ze maken zeker misbruik van je, Richard, niet P” Neen, stel u gerust, moeder.” zeide hij slechts, wijl hij werkelijk van innerlyken opstand tegen Wanneer niets den gang des tijds aanwijst, dan schijnt deze zich niet langzaam, maar akelig snel voort te spoeden. De morgen vervloeit in den middag en deze in den avondmen komt er toe, de dagen, die geen bizonder kenteeken dragen, met elkaar te wisselen. De dokter legde iederen morgen zijn bezoek bij den ouden bouwmeester Heidloff af Louise moest zich soms bezinnen heeft hij dit en dat vandaag gezegd? Neen, gis teren ook niet; eergisteren was het geweest. Hoe, drie heele dagen waren er sedert verloopen Ze begreep het nauwelijks, zooals de stille uren op Aan het by de Staten-Generaal ingeko men verslag van den staat der hooge, mid delbare en lagere scholen over 1899—1900 wordt het volgende ontleend Het getal der gymnasia bleef onveranderd en bedraagt 29. Voor de universiteiten werd in 1899 uit gegeven a. door het Ryk (Rijksuniversiteiten, sub sidie Amsterdam, beurzen) f 1.750.094; b. door de provincie Noord-Holland f 10.000; c. door de gemeente Amsterdam f 349.811 totaal f 2.109.905. Het zuiver bedrag der uitgaven, door het Rjjk, de provincie Noord-Holland en de ge meente Amsterdam ten behoeve van de uni versiteiten gedaan was f 1.726.764, tegen over f 1.751.326 in het vorige jaar. Het ge tal hoogere burgerscholen bleef onveranderd en bedroeg op 31 December 1899 63. Het eindexamen werd in 1899 afgelegd door 593 leerlingen van hoogere burgerscholen met 5 jarigen cursusvan dezen legden 506 een voldoend examen af, terwijl de 87 overigen werden afgewezen. In den toestand van het lager onderwys is in 1899 geen noemenswaardige verande- hun onhoorbare vleugelen thans aap haar voor bijvlogen. De tijd viel haar kort en toch ook weer lang. Ze was met haar gedachten telkens weer bij de zelfde dingen, en zoo kwam het haar dan menig maal wonderlijk voor, dat datgene, wat ze reeds zoo ontelbare malen in het vooruitzicht doorleden had, nog altijd komen moest. Zoo bijvoorbeeld Richard’s bruiloft. Ze wist of kon zich denken, dat de voorbereidingen daartoe in vollen gang waren. Nu was echter vooral de voorstelling van het schitterende feest dat daarbij zeker zou gegeven worden een doorn in haar vleesch. En zij wenschte, dat dit bruilofsfeest voorby mocht zijn en tot het verleden behooren, zooals men, wanneer men kiespijn heeft, naar den tijd kan verlangen, dat de kies er uit zal zijn. Mijnheer Ferdinand Lissow en zijn lastgevers, zoo hij die had, lieten haar met rustvan ge rechtelijke maatregelen tegen haar vader scheen voorshands geen sprake. Dat was goed, goed vooral dAArom, wijl ze nu geheel passief kon blijven en vóór alles mijnheer Richard Seemann niet lastig behoefde te vallen, die nu vermoedelijk geheel andere dingen aan het hoofd had, dan haar vader en de firma Laudacher. Had hij nu echter zeker geen tijd, aan hddr te denken, zoo had zij het des te meer, zulks aan hém te doen. Op de algemeene vergadering der schuld- eischers van de Trebertrocknung, Vrydagte Dresden gehouden, is meegedeeld, dat het actief bedraagt 600,000 mark, het passief, volgens de boeken, 5 millioen, maar in wer kelijkheid zal dat wel 20 millioen worden. De schuldeischers krygen dus 21'2 procent, waarmee velen hunner volkomen geruïneerd zyn. De Londensche bladen hebben uit Oost- Londen uitvoerige bijzonderheden ontvan gen over het gevecht tusschen majoor Moore en de Boeren onder Fouche. Wy vermelden dit bericht niet omdat het iets nieuws meldt omtrent het gevecht, maar wel omdat daar uit wederom blykt dat de Engelschen nog Steeds niet werkelijke krijgsmacht hebben geleerd. Evenals reeds zoovele malen met noodlottig gevolg het geval was, hadden de Engelschen ook nu weder het kamp opge slagen op een vlakte omringd door heuvels on deze niet bezet. De heuvels waren in han den van de Boeren die vandaar hun aanval ondernamen. Hoe het te verklaren is dat zy er ook ditmaal zoo slecht afgekomen zouden zyn als de Engelschen willen doengelooven wordt natuurlijk door het bericht in het minst niet opgehelderd. Een telegram van 5 Juli dat tot heden doof den censor is aangehouden, meldt dat Kruger’s antwoord op de telegrammen van Botha en zyn mede-bevelhebbers luidde „Both’a, de Wet, De la Rey, Steyn. Gaat voort met vechten; verlichting zal gezonden wordenvoor het oogenblik genoeg.” Vermoedelijk heeft, de censor gedurende de maand dat hy dit telegram in handen heeft gehad er bovenstaanden onzin van ge maakt; het is niet wel aan te nemen dat president Kruger de aangehaalde onver klaarbare woorden geseind zal hebben. Waarschijnlijk heeft hy den mannen een hart onder dén riem gestoken door verwij zing naar Go^s hulp„De Heer zal verlich ting zenden als de nood op het hoogst is” of iets in dien geest. Telefoon No. 9» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1