tan, ssthaven 128. EGT, ES THEE. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. uwsch ebrootl. I Woensdag 14 Augustus 1901. No. 8579. Bultenlaodscii Overzicht. i MVERVEEIJ fEllLLEIOV DINERS, IRS 40ste Jaargang. —II noodig is om de Boeren in toom te houden. Tot dusver wisten wy niet dat ook in deze streek de Boeren weder actief optreden. Eindelijk Saamgebracht. Expeller. u wsrdt dit mid- imsasnd succes lende iawryviag tegen Rheum*. rerkondheid, pfr Ét uwen. Man lette eksmerk „lakei*.* ,75 e. «Mo. de 1 ie apotheken. Te i tó: Uloth, Oé- ‘uyÖ en Banders. Y ZONEN, 1E1MEII «BUIIG, eg D 7. van sscberlj 1 zich beleefd jan EINKHAN 4 Zn (/Ffrdt wnolfd.) GO l im IE COIRANT •ddykate «a g» iddel root HewM Inderschoenwerkf :.M Milltr AC* Mwihttefoed amWfc.— Hmrt, itlMOrW. telefoon No. 87. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. He K.G. bij Scherp en zonder er doekjes om te winden veroordeelen de Ünitsche bladen de van haat en onmacht getuigende proclamatie van lord Kitchener, die eigenlyk de proclamatie van minister Chamberlain moest heeten. „Deze nieuwste maatregel der Engelschen”, zegt de „Frankf. Ztg.”, „is een nieuwe wreed heid en onrechtvaardigheid, die zich waardig aansluit by de vroeger genomen maatregelen en aan de geheele manier waarop zy den oorlog in Zuid-Afrika voeren.” Het blad betoogt dan, dat de Engelschen hoe zy de zaak ook keeren en wenden, niet het recht hebben de Republieken als hun eigendom en de oorlogvoerenden als rebellen te behandelen. „Zy hebben het grondgebied der Repu blieken nog niet bezethet bewys daarvoor is het feit, dat de Boeren hun het bezit van het deel, waarin zy workelyk macht hebben nog voortdurend betwisten. Dat de Boeren in kleine afdeelingen stryden en niet in ge sloten troepen, is geen grond om hen niet langer als oorlogvoerenden, doch als rebel len te behandelen. Zy voeren den oorlog op de wyze, die hun het meest geschikt voorkomt, juist zooals de Engelschen dat ook doen. „Het vooruitzicht om verbannen te wor den, zal de Boeren niet afschrikken zy heb ben niets meer te verliezen. Bovendien kan men iemand slechts verbannen als men hem Telefoon Mo. 8'4 ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De correspondent geeft ons niet den uit slag van het gevecht by Boshof, dat hy iu zyn vorig telegram aankondigde, waaruit men met gerustheid kan afleiden, dat het niet geheel in het voordeel der Engelschen is uitgevallen. Hy seint slechts dat Plumer’s colonne Zaterdag te Kraalkop bijeenkwam, nadat zy een week lang hard getrokken had in drie colonnes, om den vyand te dryven oostwaarts van een lyn van de Modderrivier naar Boshof. Generaal Plumer werkte daarby samen met de kolonels Broadwood, Henry en De Lisle, onder het opperbevel van gene raal Elliot, veegde de streek volkomen schoon en dreef de Boeren van kopje tot kopje te rug. Hun gezinnen werden medegevoerd en hun vee is in beslag genomen. De rest van het telegram lijkt erg onbe- teekenend en maakt melding van twee Brit- sche gesneuvelden, twee gewonden en drie gevangenen, waartegenover staan 45 Boeren gevangen, benevens een buit van 22,000 schapen en stuks vee, eenige paarden en wa gens. X van Notnmer en van nevenstaand de Wet gedepo De correspondent van de „Daily News” by generaal Plumer’s colonne heeft Zater dagavond een tweede telegram afgezonden Alt Kraalkop, waaruit blijkt, dat deze colonne rich bevindt in het Noord-Westen van den Vrijstaat by de bekende plaats Boshof en is daarom van belang, omdat het ons doet zien dat ook daar een sterke Britsche macht De Westminster Gazette publiceert een Schrijven van een correspondent in Zuid- Afrika, waarin deze klaagt over het gehalte der 16,000 man Yeomanry, die een jaar ge leden uit Engeland naar Zuid-Afrika gezonden zijn. Volgens zyn beschrijving kan men zich geen onhandiger, onbruikbaarder, immöreeler gespuis voorstellen. Twee generaals hebben pertinent geweigerd om Yeomenry onder hun bevelen te hebben. Het is niet overdreven te zeggen, dat tan deze bereden infanteris ten slechts 15 percent schieten kunnen en 10 percent rijden. De autoriteiten hebben blijkbaar eens willen toonen, welk een knappe menschen zy waren en dat zy voor geen moeilijkheden stonden, zelfs niet voor het verschaffen van 16,000 man troepen, in zes weken tyd, gereed en al om in het veld te trekken. De schrijver meent, dat men te een of ander tyd de wrange vruchten van de onbekookte handelingen der regeering zal hebben te plukken. Het jongste bericht in zake het Turksch- Fransche geschil is ^^j^^tstollend de Porte zou met alle gp'welunaar wil, de be kende kade-concessie terug te koopen, door zetten, zonder met één der voorwaarden, voor den terugkoop, door den Franschen gezapt gesteld, genoegen te nemen. „Èr blyft dus niets anders over dan het Fransche eskader, dat zich reeds eenige dagen te Villefranche gereed maakt zee te kiezen, naar de Turksche wateren te zenden,” zegt de Indép. beige on spottenden toon, die juist be wijst, dat het blad aan het ernstige van den toestand nog niet gelooft. Deze donkere berichten s^hryft zy dan ook schijnen ons op zyn allerminst over dreven. Men mag aannemen, dat het Fransche gouvernement alle middelen van verzoening zal uitputten, alvorens last te geven tot een schependemonstratie in de Turksche wate ren. Vooreerst moet opgemerkt worden, dat de ministerraad, waaraan de heer Delcassé de quaestie moest onderwerpen, nog niet byeen is geweest, terwijl het toch buiten kyf is, dat een zoo ernstige beslissing niet ge nomen kan worden dan met toestemming van alle leden van de regeering, te meer, daar de Kamer op reces is en de verantwoorde lijkheid van het geheele Kabinet er mee ge moeid zou zyn. Maar waaraan het geciteerde blad het meest twyfelt, is, dat de Turksche regeering zou volharden by haar onverzoen- Ijjke houding en zou- doorgaan met het mis kennen van de rechten der Fransche maat schappij, houdster van de concessie voor de kaden van Constantinopel, ook wanneer de zaak een ernstige wending gaat nemen en de heer Constans den Sultan zal gesproken hebben. Het zon immers de eerste maal zyn, dat de Ottomaansche regeering besloot om met zooveel kracht de eischen van een groote mogendheid te weerstaan en men moot toe geven, dat zy dezen keer niet gelukkig zou zyn geweest, daar de bedoelde eischen in geen enkel opzicht onbillyk genoemd kunnen worden en de regeling van de kadenquaestie, ook in de veronderstelling, dat Turkije alle mogelyke concessies doet, in geenen deele het prestige van de Ottomaansche regeering zou kunnen aantaston. Zonder twyfel zou de bedreiging met een navale-demonstratie de Porto tot inbinden brengen, maar het zou in de hoogste mate te betreuren zyn, wanneer de zaak zóó ver moest komen, want er zou dan toch na het uit den weg ruimen van het geschil een zekere spanning blyvon in de betrekkingen tus- schen Constantinopel en Parys, terwyl het zoowel in het belang van Frankrijk, als van Turkije is, dat deze betrekkingen zoo hartelyk mogelijk zyn, daar de Fransche en Russische invloed alleen in staat is, een tegenwicht te vormen tegen de Britsche, die in meer dan een opzicht te vreezen zou zyn. Het bericht werd al lang verwacht en is eindelijk ingekomen De verlhaardo Italiaan* sche staatsman Francosco Crispi is uit dit leven gescheiden. Crispi werd den 4en October 1819 te Ri bera op Sicilië geboren, studeerde te Palermo in de rechten en vestigde zich te Napels als advocaat. In 1848 nam hy aan den opstand in Palermo deel, vluchtte oen jaar later naar Frankryk, bereidde in 1860 oen nieuwen op stand op Sicilië voor en bewoog Garibaldi, handelend hierbij ÜP te treden. Hy wist te bewerken, dat het eiland by Italië werd ge voegd en deed in 1871 in het Italiaansche parlement als lid voor Palermo intrede. In 1876 werd hy tot voorzitter der Italiaan- sche Kamer benoemd en in 1877 tot minis ter van Binnenlandsche Zaken. In 1878 nam hy zyn ontslag, maar werd later opnieuw tot de regeering geroepen. Velen zagen in hem toen den redder des lands en hadden groote verwachtingen van hem. Maar die zyn niet bevredigd, al mag men Crispi zeker wel den lof geven, yverig te hebben gestreeld naar het goede voor zyn land. Hy was echter geen Bismarck, schoon hy in de groote politiek hem geheel aankleef de, en kon ook niet met een Cavour op éen lyn worden gesteld. Deneérlaagin Abessynie was aanleiding tot den val van Crispi. Later werd hy nog beschuldigd van oneerlyko practyken, maar die beschuldigingen gingen den ouden staatsman over het hoofd heen. Zyn laatste levensjaren sleet hy ambteloos. 10a) Naarmate Heidloff lichamelijk weer wat krach tiger werd, verminderde deze bezorgdheid heden by haar, om dan morgen weer, opnieuw versterkt, slechts een anderen vorm aan te nemen Het was twee dagen vóór Louise’s bruiloft Daartegen, dat hij een woning in het ruime huis der Seemann’s zou betrekken, had de man, die zoo zwaar ziek geweest en nog tamelijk hulpbe hoevend was, zich natuurlijk met kunnen verzet ten. Over zaken had men overigens nog niet veel met hem gesproken. Men nam aan, dat Richard Seemann de zaak van Heidloff tegen die zwendelaars ernstig had aangevat en dat die nog hangende was. Daar zeide de oude bouwmeester plotseling tot zijn dochter, kort voor den tijd, waarop Richard Seemann verwacht werd: «Kind, ik zou toch bij gelegenheid gaarne eens juist weten, hoe het met die aangelegenheid staat. Ik zal in het huis van uw man wonen, goeddat wil zeggen, wat van mij nog over is, zal daarheen worden getransporteerd, om daar te vegeteeren Maar het leven, al heeft men dan ook kwalijk meer levenskracht, dan een vlieg, kost nu een maal geld En ik ben taai mijn vader is vijfentachtig jaar geworden. Misschien komt het zelf» nog zóóver, dat ik buiten weer wat kan loopig slechts eens aan de vertegenwoordigers van zijn huis in Konstantinopel en in Beiroet te laten schrijven, Richard Seemann, ervaren technicus als hij was, bezat tevens den genialen blik, die den baanbre- kenden ondernemer kenmerkt. En deze wonder bar scherpe blik was nu niet tevergeefs op de mijnen van Seitun geleid. Rusteloos, onder al zijn andere werkzaamheden door, hield Richard deze aangelegenheid sedert in gang Rusteloos, maar in de diepste stilte. Om meer dan een reden was deze geheimzinnigheid noodig. Eensdeels had de oude Heidloff heel niet zoo ongelijk gehad, door steeds in vrees te leven dat anderen, en wel voornamelijk Engelsche maatschappijen op dezen buit opmerkzaam zouden worden. En tegen Louise, zoowel eer ze de zijne werd als daarna zweeg hij uit beginsel geheel, om hier geen ontijdige ver wachtingen te wekken. Richard Seemann, de ondernemer, wist ter rechter tijd te wachten en ter rechter tijd toe te tasten. En hier wachtte hij niot. Toen hij zich van de gesteldheid der dingen in Seitun zoo goed meende op de hoogte gesteld te hebben, als dat op dien afstand mogelijk was, deed hij aanstonds stappen, om van de Turksche regeering de con cessie voor een exploitatie der mijnen te erlangen. Diplomatieke invloed, geld, geschenken aan de Turksche beambten, maar ook het prestige van den duitschen naam, werden aan het werk gezet en Richard was overtuigd, dat al deze moeiten en kosten beloond zouden worden. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. het stoom n van t enz. iz. worden naar de 0 geverfd. ’t«#s 1 heeft. En den Boeren die in het land rond trekken en de Engelschen nn hipr, dan daar overvallen, kan het onverschillig zyn of men hen verbannen wil of niet”. De „Frankf. Ztg.” protesteert ernstig, in naam van menschelykheid en recht, tegen de bedreiging in de proclamatie, om na 15 September de kosten van het onderhoud der gezinnen van de Boeren, die zich nog niet hebben overgegeven, te brengen ten laste van die Boeren. „Dit beteekent”, zegt het blad, „dat dio gezinnen door de Engelschen zullen worden overgeleverd aan armoede en ellende, of dat hunne hoeven en bezittingen zullen worden* geconfiskeerd.” Tegen het een zoowel als tegen het andere verzetten zich onze beschaving en onze opvatting van humaniteit. MERK te letten) N VAM &N worden afgele ide pakjes van vy? wijl hij zoo goed is voorbereid, kunnen wij het hem, willen we hopen, meedeelen zonder hom daarmee te schaden Louise’s adem stokteze was nog altijd zoo weinig aan geluk gewend. «Naar uw uitzicht te oordeelen. wat goeds,” was de bemerking, die ze nu waagde. Verliest papa zijn geld niet aan de firma Laudacher En toen hij glimlachte, voer ze ijverig voortJa, voor u mag dat zeer weinig schijnen, voor hém ware het vee), oneindig veel «Om van mij geen zakgeld te behoeven aan nemen,” zeide hij. Hij kon haar voor den gek houden, met wat haar nog zooeven het hart ver scheurd had I Hij moest iets heel bizonders in petto hebben, om dat weer goed te maken. Terwijl haar oog aan zijn handen hing, kreeg hij nu uit zijn binnenborstzak een samengevouw$n, maar reeds opengebroken, blijkbaar officieel schrijven voor den dag Opeens echter veranderde hij van idee hij zeide «Neen, gij moet de geschiedenis van het begin af aan hooren,” schooi het blad weer in zijn jas en tevens zijn rechterhand om haar taille, en leidde haar naar de oude versleten sofa, die in dit voorvertrek stond. En wat ze nu ervoer, was in kort het volgende Toenmaals, bij dat bezoek van Louise vóór weken, toen ze in haar diepsten nood tot Richard kwam, was hem de naam dier turksche bergwer ken, de mijnen van Seitun, aanstonds opgevallen Hij was nog denzelfden dag informaties daarnaar gaan nemen. En eer. man als hij, de chef eener wereldbekende firma, beschikte over geheel andere middelen, om inlichtingen te verkrijgen, dan de oude bouwmeester Heidloff, Hij behoefde voor- 'f en een Ned. on» liloften, enz. iels pn alles wat desvorlwd met filter, tafellinnen aitvoering v#n ge in bevelende BIJL. EEBAART Lx. Omtrent de nederlaag der Britsche troe pen by Bremersdorp in Swazieland wordt uit Durban het volgende medegedeeld De „benden stroopende Boeren” in Swa zieland hebben zich onlangs tot een sterk commando vereenigd en zy joegen de inlan ders, die eerst bereid waren om hun tegen stand te bieden, schrik aan. Den 23en mar cheerde het commando op Bremersdorp aan. en reed by het aanbreken van den dag de stad binnen. De Boeren vielen een stelling aan de andere zyde der stad en die door een compagnie van Steinackers Horse bezet was, aan. Een stormloop der aanvallers mis lukte, dank zy het hevige vuur door de verdedigers op hen gericht. Toen trachtten de Boeren een omtrekkende beweging te ma ken, en om dit te verhinderen, trokken de Britten langzaam tertig. Acht uur lang werd er nog gevochten, maar de Engelschen slaag den er in uit de voeten te komen. De Britsche verliezen waren tien dooden en gewonden en dertig vermisten. Die der Boeren waren „zwaar". Rotterdam. 1 14. den Koning a. JDA de Heer men en verven van eroben, alsook alle rbndkruipen. En daarom zou ik toch wel willen weten, of er iets voor mij overblijft, of dat ik met een uitdrukking, een poging om t$ lachen, die door de ziel sneed «of ik mij zelfs voor myn zakgeld tot mijn schoonzoon zal hebben te wenden.” Louise zeide heel niets daarop; ze zou niet hebben kunnen spreken. Ze ging naar haar vader toe en drukte haar overstroomende oogen tegen zijn schouder. Hij klopte haar vriendelijk en liefkoosde haar, zeide echter «Ja, ja, dat hadden wij beiden vroeger niet gedacht. Het is mooi van hem, dy hij u neemt, zonder een cent, met een geruineerden vader op den hals. Dat is het juist grootmoedigheid en alles, alles van zijn kant. Ik geloot, menig ander dan juist mij ware dit toch lichter gevallen. Toen Richard dien dag kwam, waagde Louise het, met overwinning van haar schaamte en pijn, den geliefden man in deze zielesmart van haar vader een blik te doen slaan. Ze had stamelend gesproken en hem nauwelijks durven aanzien. Toen ze eindelijk tot hem opzag, was ze verbaasd; er lag zoo weinig medegevoel in zijn blik, hij zag er veeleer vroolyx uit Ze bloosde, zooals ze altijd deed, wanneer iets haar smartte. Maar nu was het zelfs als schoot er een straal uit zyn oog, die hij niet meer had kunnen weerhouden „Hebt ge mij dan iets over vader’s aangelegenheden te zeg gen vroèg ze eindelijk, in haar poging, om een verklaring te vinden voor deze opgewekte stemming bij hem. „Ja, schat, dat héb ik.” Hij was niet bij machte, nu langer een warme vreugde te verbergen. «En

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1