1 GT, ivsch i ir :ao i irood. Meutos- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IN DIS BERGEN. No. 8586. BuUenlandscii Overzicht. VERVERIJ FEUILLETON. I EI MER •fterdam. M BURG, gD 7. Donderdag 22 Augustus 1901. 40ste Jaargan adnbtlim hndtnalf (her Ij Ijjk beleed. i m. 1INKMAN Zn heel lelefooM No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. iet ■toornen van anz. worden naar d« geverfd. den Koniug d. Echte i, teumen- gen In den num des ramnrdigd wereldbe- br* StoU- I. at 103. 'A de Heer m en verven van oben, alsook alle K.G. Gonimi e mi m \r. prtnfbusjee o. 0.35 oor Neder- vereld bekend en effen middel tegen onr-, Lever 11, ent. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prys per flacon 1 1.15. eneeakracht estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk mgs een bijna 28 Irengt genezing en i, ontstekingen enz. post f 1.60. derland Lok in 8 Amsterdam idie Schutzenapotheke hitach, Oeaterreieh Centraal-Uepdt Sander Telefoon No. 62 ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. beeft deze plaats goed bezet om het tegen een eventueelen aanval vap den ?verslagene” te beschermen. Dat ’t overigens met de Engelschen nog niet zoo bijster gunstig is gesteld, blijkt wel uit het feit, dat generaal French voor het patrouilleeren langs de spoorwegen „spoor- wegrjjwielen” in dienst genomen heeft, die over de spoorstaven gaan en 30 mijlen per uur kunnen loopen. Voor hetzelfde doel wordt ook een motor gebouwd. Men moet dus nog steeds nieuwe hulpmiddelen te baat nemen om den verslagen vijand te bekampen. Volgens de officieele opgaven znn in Juli in de concentratiekampen overleden (blan ken): in Natal 6 kinderen (bevolking 2732), Kaapkolonie 1 kind (373), O.-Vrijstaat 50 mannen, 69 vrouwen, 369 kinderen (36.096, waarvan 20.132 kinderen), Transvaal 51 man nen, 118 vrouwen, 748 kinderen (54.139, waarvan 24.462 kinderen). De groote kinder sterfte wordt natuurlijk toegeschreven aan de mazelen-epidemie in sommige kampen en aan longontsteking gedurende het zeer koude jaargetijde. Maar men weet beter. V Reeds den 16en dezer bevatten de Fransche bladen de mededeeling, dat het reglement van administratie betreffende de toepassing der bepalingen van de wet op de vereeni- gingen door den president der republiek is onderteekend. Het verdient opmerking, dat by artikel 22 van het reglement wordt be paald, dat iedere aanvrage eener congrega tie, om het recht van vereeniging te verkrij gen, zooals aanvankelijk in beginsel werd be paald, moet vergezeld gaan van een verkla ring, waarin de bisschop van de diocese, waartoe de congregatie behoort, zich verbindt om haar en haar leden onder zijne jurisdictie te nemen. De katholieken zien thans voorgoed hun hoop den bodem ingeslagen en moeten het dulden, dat de geestelijke vereenigingen aan een hoogst ongewenschte controle van staatswege onderworpen worden. Het punt, waarover de ergernis der clericalen zijn top punt bereikt, is dat congregatiën, willen zij het récht tot vereeniging deelachtig worden, vooraf hebben te beloven zich te zullen on derwerpen aan het gemeen-recht. Weliswaar heeft de Paus bepaald, dat die gehoorzaam heid aan het wereldsch gezag niet verder behoeft te gaan, dan in den aard en het doel der vereeniging zelf is opgesloten maar die gehoorzaamheid kan den geestelijken vereeni gingen een hinderpaal worden bij het geven van onderwijs in clericalen geest. Juist deonderwjjs-quaestie heeft, naast het bezit van eigendommen in de doode hand, de bebat- ten in de kamer van afgevaardigden zeer Verspreide Berichten. Frankrijk. In verband met het optreden van de po litie en de gendarmes Zondag 1.1. te Nimes tegenover de voor Zondagsrust manifestee- rende winkelbedienden, zal de vertegen woordiger voor Nimes den minister van binnenlandsche zaken, zoodra doenlijk, eens op den tand voelen en abt Gayraud, die eveneens zitting heeft in de Kamer, zal tot denzelfden minister het woord richten aangaande een ministerieel besluit van den eersten Juli en aangaande de decreten van Vrijdag 1.1., rakende de wet op de ver eenigingen. voeren. By een dergeiyke ontwikkeling van de verhoudingen zou de onder den invloed der handelsverdragen tot bloei gekomen Duitsche exporthandel spoedig in verval gerakeneen groot deel der bevolking zou, bij dure levens middelen,broodeloos worden en ’tDuitsche rijk zou zijn economische kracht verliezen. Dit zware nationale verlies kan niet worden ver goed door de voordeelen, die de landbouw van het tarief hoopt te trekken, die slechts den grooten grondbezitters ten goede komen; en die ten slotte bij de verminderde koop kracht der bevolking, den algemeenen eco- nomischen achteruitgang spoedig geheel en al zouden verdwijnen.” Minder zwart dan haar Frankfurter zuster ziet de Solinger Kamer van koophandel de toekomst in. In een eenstemmig aangenomen verklaring begroet ze de pubiiceering van het ontwerp van 26 Juli met vreugde, doch neemt overigens ook tegen het dubbel-tarief voor graan positie. De Kamer zou geen be zwaar hebben tegen een matige verhooging der vigeerende graanrechten, voor zoover daarvoor de voortzetting van de politiek der handelsverdragen die een goede po litiek is gebleken niet wordt geschaad, of zelfs ónmogelijk gemaakt. Thans moet ze zich echter in het bewustzijn der verant woordelijkheid, voor de aan haar zorg toe vertrouwde belangen in een der belangrijk ste takken van Duitsche exportindustrie met de meeste beslistheid opkomen tegen het in 1 van het ontwerp beoogde aan banden leggen van de voornaamste graanrech ten, door een minimumgrens, in de voile over tuiging, dat daardoor het afsluiten van deug delijke handelsverdragen met langen termijn, ernstig in gevaar komt of zelfs ónmogelijk gemaakt zal worden. De Kamer verklaart zich daarom met allen nadruk voor een weg lating van de in 1 van het ontwerp vast gestelde minimum-graanrechten. bDe gekookt ik voor da- selepel» van olate) Alt gevd van gebruiken. Mte EL langdurig doen worden, vanwege den tegen stand door de clericalen geboden. Het is dan ook geen wonder, dat er nog pogingen in het werk gesteld zullen worden om zoo mogelijk nog iets aan de wetsbepa lingen en aan die van ’t reglement van administratie af te doen. De welbekende abt- afgevaardigde Gayraud heeft den minister Waldeck Rousseau per brief verwittigd, dat hjj iiem bij heropening der kamerzittingen zou interpelleeren, niet alleen over de wet op de vereenigingen zelf, maar over haar toepassing eveneens. Het zal hem misschien weinig baten. De wet is sedert 1 Juli 1.1. afgekondigd en het reglement, hierboven bedoeld, trad op 16 Augustus in werking. Het is niet aan te nemen, dat de Kamer de dis- cussiön heropenen zal. Maar zeker is het, dat zelfs van den kant der geestelijke vereeni- gingên, die eventueel het vereenigingsrecht zullen aanvragen, een passieven weerstand geboden zal worden en de regeering mag zich gevat houden tegen pogingen om èn wetèn reglement van administratie te ontduiken, en niet ten onrechte heeft men misschien reeds dadelijk by haar afkondiging de wet genoemd un nid procés. De werkstaking van het trampersoneel te Rome is geëindigd met eene nederlaag vapi.je stakers, die het oogenblik dat met de trammaatschappy hadden kunnen capitu- leeren en eenigszins gunstiger voorwaarden bedingeri, ongebruikt voorbjj hebben laten gaan. De Kamer van Arbeid, die de werk staking geleid heeft, kwam zelve met het voorstel om de staking te eindigen voor den dag en stelde eene stemming over een motie in dien zin voor in een zeer rumoerige ver gadering. Er werd eene meerderheid ge vonden, ondanks alle bedreigingen van hen die de staking willen voortzetten, maar in de minderheid kwamen. Na afloop van de vergadering werden aan de boomen om het gebouw verscheidene groote flesschen opgehangen, meervoudig symbool van het fiasco, dat men aldus open- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 5) Danira? ’t Is wel mogelijk, ik heb er niet op gelet. Wie is die Danira eigenlijk Er ligt iets zonderlings, iets eigenaardigs in haar verschijning. Zij kan onmogelijk een Duitsche van geboorte zijn. Iedere trek in haar verraadt de Slavische afkomst. Ja, dat bloed verlopchent zich nooit, zei Arlow. Je hebt goed gezien, Gerald, het meisje behoort tot den volksstam die ons tegenwoordig de handen zoo vol werk geeft. Toen Danira in mijn huis kwam, was ze nog maar een kind. Zij kreeg dezelfde opvoeding als Edith en werd even als zij behandeld als een dochter des huizes, maar ondanks alles is eindelijk toch haar wilde, trot- sche slaven-natuur te voorschijn gekomen: zij is met zachtheid noch strengheid te regeeren en is daarom een volmaakt beeld van het volk waaruit zij is voortgesproten. Maar hoe is zij in uw huis gekomen Heeft u haar vrijwillig opgenomen Ja en neen, zooals men 't nemen wil. Toen ik naar mijn tegenwoordigen post geroepen werd was de opstand, dien men voorgoed meende te zullen kunnen onderdrukken, werkelijk bijna ge dempt. Toch hadden er nog dagelijks in het gebergte kleine gevechten plaats, en bij een dier schermutselingen werd de aanvoerder der opstan delingen zwaar gewond en als krijgsgevangene hierheen gevoerd. Na eenige dagen verschenen zijn vrouw met haar beide kinderen, en zij ver langde haar man te zien en te verzorgen, wat ik haar ook niet weigerde De man stierf aan zijn wonden en de vrouw, overvallen door de toen maals heerschende koortsen, volgde hem na een paar weken in het graf, zoodat de beide kinderen, Danira en haar broer, als weezen alleen achter bleven. Gerald had met klimmende aandacht geluisterd de jonge Slavische zou hem waarschijnlijk onver schillig geweest zijn, maar haar afkomst onder zulke tragische omstandigheden had zijn belang stelling gaande gemaakt voor het verdere verhaal van den overste. Het was een plicht, door de menschelijkheid geboden, ons het lot der beide weezen aan te trekken, ik was het daarin met mijn officieren volkomen eens, en ik denk dat de regeering niet ongaarne zag dat ik de kinderen van een der meest gevreesde hoofden der opstandelingen onder mijn bescherming nam, temeer omdat men daarin een doeltreffend middel zag om tot vrede en ver zoening te geraken. Ik nam daarom de beide kinderen voórloopig in mijn huis op, maar eenige weken later op een goeden morgen was het knaapje verdwenen. Ontvlucht Dat dachten wij eerst ook, maar het bleek al Lvd spoedig dat hij door zijn stamgenooten was ontvoerd. Danira ontkwam aan hetzelfde lot door- Het Engelsche parlement is naar huis. Chamberlain kan tot Februari a. s. doen en laten wat hfl wil, zonder op lastige vragen te moeten antwoorden van lersche of radi cale parlementsleden. Dat is tróuwens de eenige overlast, dien hy in zyn werk van ’t parlement heeft gehad, en’t dpet er weinig toe voor de zaak van rechtvaardigheid of er al eens nu en dan iemand in ’t Engelsche parlement de regeeringsdaden critiseert. ’t Blflft by woorden, waaraan de regeering zich niet stoort. Met een oppositie als de liberale party behoeft ze geen rekening te houden, en ze dóet het ook niet. In de rede, waarmee het pariement ge sloten is, wordt dan ook niets gezegd over al de belangrijke kwesties van ’t oogenblik. Waarom ook? De heeren gaan immers naar Intfs en hebben zich ’t eerste half jaar buiten de zaken te houden. Alles wat er over Zuid- Afrika gezegd Werd, is de volgende bana liteit „De vorderingen van myn troepen in de veroverihg van de beide republieken, die in onze koloniën waren binnengevallen, blyven voortduren, maar tengevolge van de moei lijkheid om het land door te trekken en door zyn uitgéstrektheid, is de duur van de mili taire operaties verlengd.” Bij gevolg is volgens deze rede de oorlog nog niet uit. Verder wordt in die rede op denzelfden toon over China gesproken, vestigt ze speciaal de aandacht op den geestdrift, door den kroonprins ondervonden op zyn reis in de koloniën, en op den verbeterden toestand in Indië, en bedankt ze het Lagerhuis voor de aanzienlijke sommen, toegekend aan leger en vloot, en voor de gemaakte wetten. Om eigen schande te bedekken blyven de Engelschen den Boeren natuurlijk allerlei verkeerde handelingen aanwryven. Zoo ver telt nu „Central News” dat de Boeren by den aanval op Bremersdorp door Swazies werden ondersteund. Dezen bestormden de buitenposten, welke door Steinacker’s Horse bezet waren. De stad werd geheel verwoest. De Britsche verliezen bedroegen vier gedood en vier gewond, terwyl zeventien man werden gevangen genomen. Mybnrgh’s commando dat, naar luid der Engelsche berichten, in de gevechten van de vorige week zoo duchtig toegetakeld werd, blijkt toch nog niet onschadelyk. Het dwaalt sinds weken”, rond in den omtrek van Elliot, ten oosten van Sterkstroom en men Tracht het samen te vinden, dat is van weerszij- den het best. Hij wenkte zijn aanstaanden schoonzoon vrien delijk toe en verliet daarna de kamer Gerald scheen volstrekt niet geneigd om aan de grillen van zijn verloofde toe te geven, maar hij kon dezen wenk van zijn aanstaanden schoonvader niet in den wind slaan óverigens begreep hij dat de overste gelijk had deze eerste dag mocht niet door een wanklank verstoord worden. De jonge man wendde zich daarom naar de aangrenzende kamer waar de beide meisjes zich vermoedelijk nog bevonden. Zijn komst scheen verwacht te worden, want bij zijn binnenkomen verdween er plotseling iets als een opgeschrikte vogel, en hij zag Edith’s licht zomerkleedje achter de deur verdwijnen. Dat verbergen scheen echter niet zeer ernstig gemeend te zijn, want behalve het zomerkleedje bleef ook nog een klein voetje zichtbaar, de aan wezigheid der kleine luisteraarster verradend. Gerald wendde zich tot Danira, die haarplaats niet verlaten had - Ik wilde Edith eenige ©ogenblikken spreken. Ik dacht haar nog hier te vinden. Edith heeft hoofdpijn en zal eerst aan tafel weer verschijnen ze wil nu niet gestoord worden Terwijl Danira zich op heel onverschillige ma nier van haar opdracht kweet, trad ze eenigszins terug, als verwachtte zij dat de jonge officier zich niet aan het verbod zou storen en de deur van het aangrenzend vertrek zou binnengaan. En wel wierp Gerald een blik op de half geopende deur maar daarbij bleef het ook. Wordt vervolgd) vertroflen jra welbekend IHÏ-1LIX1B t Fabrieksmerk). de, radicale en van alle, selfs lekkige xenuw al ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleek Hoofdpjjn - Maogpjjn Onvermogen enz. Uit- g 8'/,, dubbele flesch Vegte, Zaltbomm ei Botterdam. ihage. J. Czn. Botterdam De Kamer van koophandel te Frankfort a. M. heeft zich in een resolutie als volgt gericht tegen het toltarief „De aanneming van dit ontwerp met mini male rechten, zoo hoog als tot dusver niet op staten werden toegepast, waarmede geen han delsverdragen waren gesloten, zou de scherpste represaillp-maatregelen van het buitenland ten gevolge hebben, en tot een tydperk van weder- zydsche uitsluiting en verbitterden tariefoorlog dat zij met Edith in dezelfde kamer sliep. De vrouwen zijn bij dezen volksstam al zeer weinig in tel. Den zoon van hun aanvoerder in onze handen te laten, beschouwden zij ais een schande, het meisje had voor hen hoegenaamd geen waarde. En ze bleef dus in uw huis Ja, op uitdrukkelijk verlangep van mijn overleden vrouw. Ik was er aanvankelijk tegen, en het bleek later dat ik goed gezien had Tot op den huidigen dag is het meisje, aan wie we alle moeite en zorgen hebben gewijd, ons volslagen vreemd, ja zelfs vijandig gezind gebleven Zoo ik niet overtuigd was dat de vroolijke, levenslustige natuur van Edith voor slechte indrukken onvat baar was, dan zou ik haar reeds lang hebben ont trokken aan den invloed van dit slaven kind. Ik houd ook niet yeel ran die raadselachtige karakters, zei Gerald. ‘Er ligt iets angstwekkends in haar voorkomen Ik heb haar zooeven slechts een enkel oogenblik aangezien, maar toen was het me, alsof ik in die donkere, vurige oogen een onheilspellend onweer zag schitteren. En daarte genover verschijnt Edith als een heldere voor jaarsdag, misschien wel iets grillig als het weêr in April. De overste lachte' hartelijk bij deze vergelijking. Heb je dat al opgemerkt Ja, ze ia grillig als een April dag. Regen en zonneschijn volgen elkaar by mijn dochter afwisselend op. Maar ik kan je toch dezen troost geven, als de zonneschijn op den duur overheerschend is, maar je moet hem weten te voorschijn te roepen. Ga nu eens naar Edith toe en zorg dat het eerste we derzien niet door een wanklank wordt verstoord.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1