I LBLIA’S r met prachtig ge en doorbloeien tot ÏGT, I SENSMA, Meuwa- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ïbroöd, IN BR BKRGEN. b Kamer Zaterdag 34 Augustus 1901. No. 8588. Bultenlandsch Overzicht. IWSCh MVERVEMJ FEUILLETON. sBLRG, CIDER, xpeller. wwdt ditmid- Humad saooes kd« iawrijviag ann Bhsiuaa- irkoodheid, pjj» "Irag mul rontabalfm WowflHtlf 40ste Jaargang. 5 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. moed en volharding de leiders van de sta- Verspreide Berichten. sscherij ’t Wekt bewondering te zien, met welk een RINKMAN Zn Telefoon Ao. 99. Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per i post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. botterdam. fl. den Koning JDA de Heer reg D 7. men en verren van leroben, alsook alle het «toetsen vdf t enz. iz. worden naar d« 8 geverfd. Turfsingel, L 114. planten prachtige ran GOIIDSCHEI III K 1\ T EKENDE 40 deelen water >r planten, bloemen is. 80,Liter f 150. -I ook b- mTï«als* cuMrk „Aaker!* So.saS0o.4si. apothoksa. Te 4 Ulotk, 04- yfl sa Banders. er toch niets aan heelt. Men dezelfde verwarde voorstelling draaienuitnemende militaire i wereld bekend en rtroffen middel tegen Lont-, Lever- ten, enz. Inwendig uitwendig in bijna ten met goed gevolg Pry» per flacon st 1 115. geneeskracht meestal elke pijnlijke 1 overbodig. Met 1 voor ongeneeslijk mlangs een bijna SB Brengt genezing en lenx ontstekingen ens. er post f 1.60. Nederland Rokin 8 Amsterdam aandie Sehutsenapotbeka Rohitsch, Oeetcrreieh iet Centraal-Depdt Sander le K.G. Mi Takoe-forten en van alle andere forten, die de verbinding van Peking met de zee beletten. Art. 9 bepaalt, dat de mogendheden, ter bewaking van de verfeihding met de zee, zullen mogen bezetten een aantal1 plaatsen, in het verdrag met name genoemd. Art. 10 bepaalt, welke verschillende edicten tegen de Boxers gemaakt zyn, en op welke wjjze die zullen worden aangeplakt in het Chineesche Rijk. Art. 11 bevat de besluiten omtrent de wijziging der handelsverdragen. Art. 12 bepaalt de verandering van den Tsoeng-Li-Yè-Men in een ministerie voor bui- tenlandsche zaken, en de wijziging van het ceremonieel voor de ontvangst der vreemde gezanten. Uit Zuid-Afrika geen oorlogsnieuws en van de flauwe verhalen in de Engelache kranten zullen we maar niets meedeelen, omdat men vindt altijd en dezelfde leiding met uitstekende soldaten, maar de Boeren ontsnappen altijd tegen dat de omsingeling voltooid stond te worden. De verlieslost heeft 6 man gesneuveld, 16 gewond, 1 vermist in verschillende gevech ten; verder 16 aan ziekte overleden, waar onder nog 3 aan bekomen wonden. Het offlcieele Engelsche blad heeft een groot rapport van Kitchener, dd. 8 Juli, dat een overzicht geeft van de operaties in de maanden Mei en Juni. Veel bijzonders staat er niet in. Kitchener rekent op 1 Juli het aantal te velde staande Boeren in de Repu blieken en de Kaapkolonie op 13.600. Van de beroemde in Engeland geworden Yeomanry leest men: „Het was in den aan vang onmogelijk een groot deel van de Yeomanry-recruten in het veld te brengen, daar de meesten van hen noeh rijden noch schieten konden en de noodzakelijkheid om hen te oefenen en af te richten langen tijd het werk der mobiele colonnes belemmerde. Enkelen hunner zijn volkomen ongeschikt gebleken voor het werk dat van hen verwacht werd, maar z(j zyn goed vooruitgegaan en gaan nog vooruit en krijgen langzamerhand ervaring in het veld.” Omtrent de houding die verschillende gees telijke orden zullen aannemen tegenover het in werking treden van de Wet op de ver- eenigingen, blijven de meest tegenstrijdige geruchten gaan. De Benedictijnen zullen Frankrijk vaarwel zeggen. De Dominicanen, de Predikheeren en andere orden van min dere bekendheid en aanbelang, zullen zich aan de wetsbepalingen onderwerpen. Volgens de Romeinsche „Tribuna” hebben sommige jezuïeten-congregatiën agenten uit gezonden om aan de Riviera terreinen aan te koopen teneinde er zich neder te laten. Bij San Remo moeten zjj reeds aangevangen zijn met den bouw van een nieuw klooster. De door hen in Frankrijk beheerde scholen zullen door hen overgedragen worden aan wereldlijke geestelijken, die voldaan hebben aan de eischen in Frankrijk gesteld, om be voegdheid tot onderwijs-geven te verkrijgen. 7) Zeker is ze in de stad, mraronder ons gezegd, eerwaarde, de geschiedenis bevalt me niet. Pater Leonhard keek verwonderd op. Wat bevalt je niet De dochter van den overste misschien niet? O. riep de jonge soldaat geestdriftig uit, met alle respect gezegd, de juffrouw is een pracht van een meid I Dat is nu een en al leven en vroolijk- heid, en ik sta heel goed bij haar in de gratie. Neen, eerwaarde, zij bevalt mij opperbest, en ik haar ook, dat weet ik zeer goed, want ze heeft er altijd veel pleizier in als ik haar vertel van Tirol, waar zij ook geboren is. Maar wat •bedoel je dan met je opmerking van aooeven? De jonge man streek verlegen de hand door het zwarte kroeshaar en zei eindelijk aarzelend Ik weet het niet, eerwaarde, mijnheer Gerald kust haar altijd de hand, hij gaat met haar rijden en wandelen, dat is allemaal waar, maar ik zou met mijn liefje toch heel anders omspringen I Dat geloot ikzei de pater met een glimlach. Maar in den kring waarin de vrijheer von Steinach verkeert, vrijt men anders dan in jou stand, Jörg I Ja, eerwaarde, dat is zooik weet heel goed dat het bij de deftige lui heel anders toegaat dan kende staalarbeiden in de Vereenigde Staten den strjjd tegen het reuzenlichaam van de staaltrust volhouden. De telegrammen uit Amerika, die kwamen vertellen dat ’t met d| werkstaking uit was, hadden waarschijnlijk hun oorsprong in de kwartieren van de Trust waar men vast op een spoedig toegeven hoopte. Maar ’t tegendeel is waar. Telkens komen er berichten dat nieuwe groepen arbeiders zich voor de werkstaking verklaren. Van veel beteekenis is een telegram aan de Daily Mail uit Pittsburg, meldende dat de werkstaking ook in de Carnegie-fabrieken vasten voet krijgt. De werklieden van die fa brieken waren niet aangesloten, en namen niet deel aan de staking. Maar er schijnt een kentering ontstaan te zijner is een verga dering gehouden, en al is het bevel tot werk staking nog niet gegeven, omdat men nog niet ’t oogenblik gekomen acht, de grondslag is er voor gelegd, en deze gebeurtenis moet veel moed aan de stakers hebben gegeven. Verder legden in Milwaukee 2000 arbeiders ’t werk neer, in Wheeling bijna 8000. De arbeiders in ’t Westen nemen echter nog geen deel aan de staking, en de trust gaat nog altijd voort met zyn reuzen-maatregelen om de fabrieken eenvoudig te verplaatsen. De macht van dit lichaam is ook enorm. Zjj bestaat slechts drie maanden, en heeft toch reeds 8 miilioen dollars aan dividend kunnen uitkeeren aan de bevoorrechte aan deelhouders, en 5 miilioen heeft ze toegezegd voor de volgende maand aan de gewone aan deelhouders. Ze heeft dan ook al den bijnaam gekregen van de billioenen trust. Opmerkelijk is het dat zoo weinig berichten overkomen, omtrent de aanleiding van de werkstaking, over klachten die er zijn. Maar wat ook de aanleiding moge zijn geweest, ’t is duidelijk, dat ’t in werkelijkheid gaat om ’t recht van de arbeiders zich teorganisee- ren tegenover de trust, die alles dreigen te beheerschen. *t Is daarom dat deze strijd met zooveel belangstelling wordt gadegeslagen, en ’t is ook zeker daardoor dat den stakers zooveel steun wordt toegezegd door hun georganiseerde kameraden in andere vakken. De typografen bijv, hebben ook al geldeljj- ken en moreelen steun beloofd. Op enkele plaatsen is het tot ongeregeld heden gekomen, ’t Kon ook moeilijk uitbly- ven. In Wellsville werden de nieuwe arbei ders door de stakers uit de restaurants ver dreven, zoodat ze hun toevlucht moesten nemen in de fabriek. De Times bevat den tekst van het protocol, bij ons, maar als men verliefd is dan is het bij een boer precies hetzelfde als bij een graaf, en verliefd is mijnheer Gerald al bedroefd weinig. Kort en goed, eerwaarde, ik geloof dat er met die twee iets niet in den haak is, en misschien zou het niet kwaad zijn als u zich er eens mee bemoeide om dat zaakje tusschen hen in ’t reine te brengen. Hij keek den priester daarbij zoo trouwhartig aan, dat men voldoende zien kon welk een on begrensd vertrouwen hij had in den invloed van een geestelijk persoon. Pater Leonhard echter zei met een afwerende beweging: Neen, Jörg, dergelijke dingen moeten de jongelui maar onder elkaar uitmaken. Als ze elkaar maar eerst een beetje beter leeren kennen, dan zal de liefde wel vanzelf komen, Gerald von Steinach is een man met een goed en oprecht karakter, Ja, dat is zeker I zei Jörg. Misschien is hij wel al te goed. Ik geloof zelfs dat hij zijn heele leven 14ng nog nooit eenxiomheid gedaan heeft, en domheden moet de mensch doen, eerwaarde, want daarvoor is hij nu eenmaal mensch. Ja. dat heb jij zeker voldoende bewezen. Moosbacher en zijn vrouw maken er zich wét be zorgd over, hoe ’t hun lichtzinnig zoontje in den vreemde gaan zal. Ik heb hun beloofd een wakend oog over je te houden, en ik dacht ook datje de belofte had gehouden die je bij het afscheid nemen hebt gedaan. Jörg zweeg en keek den priester verlegen aan. Deze vervolgde daarop: Maar hoe kom je dan aan dien buil op je RAAGT tegen - ION. prijsopgaaf onder ar D. J. P. STORM zooals dat door de gezanten te Peking is op gemaakt en aan de Chineesche gevolmach tigden ter onderteeking is overgelegd. Art. 1 van het protocol bepaalt, dat prins Tsjoen als buitengewoon gezant naar Duitsch- land zal worden gezonden, om leedwezen te betuigen over den moord op baron VonKet- teler, en dat een gedenkteeken zal worden opgericht in de straat waar de Duitsche ge zant vermoord werd. Art. 2 bevat de namen der veroordeelde aanleggers van de misdaden door de Boxers gepleegd, en bepaalt verder dat in plaatsen waarin buitenlanders gedood of mishandeld zijn gedurende vijf jaren geen examens zul len gehouden worden. Art. 3 bepaalt het zenden van een buiten gewonen gezant naar Japan om leedwezen te betuigen voor het vermoorden van den Japau- schen gezantschaps-secretaris Sugiyoma. Art. 4 bepaalt het oprichten van zoen- monnmenten op de ontwijde kerkhoven en de betaling van 15,000 taels voor daaruit ontstane onkosten. Art. 5 verbiedt den invoer van wapenen en ammunitie gedurende twee jaren. Art. 6 bepaalt de schadeloosstelling door China te betalen op 450 miilioen taels, die bg amortisatie in 39 jaar moeten worden afge lost tbgen 4 pCt. rente in halfjaarlijksche termijnen. Tot dekking der rente en aflossing woeden aangewezen de overschotten der zee- tollen, die ontstaan door verhooging dezer tollen tot 5 pCt., ook voor de tot nog toe tolvrije artikelen, met uitzondering van rijst, buitenlandsche granen, meel, gemunt- en ongemunt goud en zilver. Voorts de bin- nenlandsche tollen, die in de open havens door de zeetol-douane zullen worden beheerd, en de baten uit de zoutbelasting, die niet als garantie voor vreemde leeningen dienen. Het artikel bepaalt verder: „De verhooging der zeetollen heeft plaats onder voorwaarden, dat de tollen een vasten grondslag zullen hebben en niet naar de waarde zullen worden geheven, en voorts, dat de loop van de Whangpoo en de Peiho, en de toegangen tot Sjanghai en tot Tientsin met deelneming van Chineesch kapitaal zul len worden verbeterd. De tolverhooging treedt in werking twee maanden na het ondertee- kenen van het Protocol, met uitzondering ten gunste van alle waren, die zich tien da gen na de onderteekening op zee bevinden. Art. 7 bepaalt het gebied van het gezant- schapskwartier en bevestigt het recht der ge zanten op een uitsluitend voor de vreemdelin gen bestemd, en goed te verdedigen kwartier, en het recht om voortdurend wachtposten te houden. Art. 8 keurt goed het slechten van de voorhoofd Jörg greep snel met de hand naar het hoofd en trok zijn kepi wat naar beneden, zoodat de ver dachte plek bedekt werd. O, dat is niet de moeite waard’t Was maar voor de grap, om het vechten niet geheel te ont wennen. Bovendien, Bartel is begonnenhij gaf mij een vuistslag en hij kreeg er van mij zes terug, Hij zal me zoo gauw niet meer te na komen. Jörg, je bent onverbeterlijk I zei de pater op ernstigen tooon. De zondaar zou echter ditmaal de welverdiende strafpredikatie ontgaan, want juist ver scheen Gerald die nu van het slot kwam en den priester, van wieps aankomst hij evenmin iets ver nomen had, recht hartelijk begroette. Pater Leonhard verklaarde dat hij van plan was den garnizoens-kommandant een bezoek te gaan brengen, en toen bood de jonge officier aan hem daarheen te vergezellen. Vooraf echter wendde hij zich tot Jörg met de vraag De muildieren zijn toch zeker tijdig besteld? Ja, luitenant, binnen een halt uur zijn ze voor het huis van den overste. Goed, de dames zullen dan wel klaar zyn. Waarschouw me maar als de dieren er zijn. Daarop zette hij het gesprek met den priester voort en beiden begaven zich op weg naar de woning vap den overste, gevolgd door Jörg, die heel erg in zijn schik was dat zijn eerwaarde meê ging naar de wildernis, zooals hij Krisvoscie hard nekkig noemde. In het huis van den overste was, ondanks het vroege morgenuur, alles reeds in de weer om zich gereed te maken voor het uitstapje waartoe men Telefoon Mo. ^ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Morgen wordt er een plechtige minister raad belegd, in verband met het aanstaan de bezoek van den czaar en ondertusschen verkeeren alle bestuurslichamen, die direct of indirect bp de soesah van dit hooge be zoek betrokken zullen zyn, in een soort koortsachtige opgewondenheid, terwijl reeds verschillende Algemeene Raden president Loubet en der regeering gelukwenschen heb ben doen toekomen mot het volkomen wel slagen van hun doen, ondernomen met mede werking van grootvorst Wladimir, des cza- ren oom. Ondertusschen lekt nog niet bijster veel uit over de dingen, die er te gebeuren staan tijdens de aanwezigheid van Nico- laas II op Franschen bodem Opnieuw wordt verzekerd, dat de czaar niet naar Parijs zal komen en dat hem te Duinkerken (misschien wel in het juist voltooide nieuwe stadhuis) door den president der Republiek een lunch zal worden aangeboden, waarbij mede zullen aanzitten de leden der regeering en de marine autoriteiten. Door den rechter van instructie, belast met het onderzoek in de zaak van mad. Paneder, beschuldigd van moordplannen te genover minister Monis, is besloten tot niet- ontvankelijkverklaring, omdat de revolver niet met een kogel geladen was en de vrouw verklaard heeft volstrekt niet ernstig voor nemens te ziin geweest den titularis van justitie te dooden. Ondertusschen is zij onder worpen aan een geneeskundig onderzoek. De jonge dokter Garnault, die heeft aangeboden, in verband met de kortelings door professor Koch verkondigde theorie den vorigen dag besloten had juffrouw Edith was de eenige die geen haast maakte, ert ter elfder ure verklaarde zij zelfs niet van de partij te zullen zijn. Zij vond het weêf te onzeker, den weg te lang, den rit te vermoeiend; om kort te gaan,zij wilde liever thuis blijven Haar vader trachtte haar nog tot andere gedachten te brengen. Maar kind, zet hij vermanend, wees toch verstandig Wat moet Gerald er van denken als je werkelijk achterblijft Zou hij niet moeten gelooven dat zijn tegenwoordigheid en geleide je geheel onverschillig zijn? Misschien evenzeer als hem en mijzelf, luidde het trotsche antwoord. Welnu, dan hebben we elkaar immers niets te verwijten. Je hadt gisteren een kleine kwestie samen Ik zag het aan je beider gelaat toen ik in de kamer kwam, en daarvoor moet de arme jongen nu boeten Neem je in acht, Edith, en span den boog niet te strak. Gerald is er niet de man naar om met zich te laten spelen Papa, u hebt me lief, niet waar vroeg het jonge meisje op een zonderlingen toon U zoudt zelfs terwille van mij een lievelingswensch willen opofferen, u zoudt me immers nooit willen dwin gen tot een verbintenis, die Om Godswil, wat moet dat beteekenen riep de overste, die werkelijk schrikte van de woorden zijner dochter Wat is er tusschen je beiden voor gevallen In plaats van te antwoorden begon Edith te huilen, zóó bitter en droevig, dat de vader zich heel bezorgd over zijn kind maakte. Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1