I ;t, r ao VER rsch m BE BERGEH. rood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. 8593. en ERVEBIJ Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. ill Eli irdam. UKG, KOEPOKINENTING. a.a brbsliim mdcrialf -| Donderdag 39 Augustus 1901. 40ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. iiij Verspreide Berichten. stoom n van 103. IMAN &ZB. Echte tesamen- a in den um dea -vaardigd ▼ereldbe- Stoll- alykirte en el voor Heerea anctoenwtfk, I Müller k 0a Men lette goed ark.— werk, ealaeteriea, rtf* mm, Arabia «o Koning .G. ODDS LMMER fc; PCAP ir byt ER8 Jz. ran echtheid la urk steeds voor naam der Firma ’B rmftusje» a. 0.35 r Neder- ost f 1.60. land in 8 Amsterdam ie Schutzenapotheke ch, Oeaterreich ittaal-Bep6t bander irdeu naar de erfd. de Heer D 7. en verren ran in, alsook alle hill INHL I III RIVI Telefoon Ao. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter algemeene kennis, dat de gelegenheid tot koste- looze inenting, aanvankelijk bepaald op a.s. Zon dag, i September, en den daarop volgenden Maandag, tot nadere aankondiging is uitgesteld. Gouda, 28 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Kruger besloot met de overtuiging uit te spreken dat op den grondslag van de onaf hankelijkheid der Republieken en van vol komen amnestie voor de kolonische Afri- kaanders, een oprechte en duurzame vrede zou kunnen worden gesloten. Ook de „Kölnische Zeitung, schrijvende over de uitwerking van Kitchener’s beruchte proclamatie, constateert, dat deze „papieren maatregel” niet het minste resultaat toont te ben zelfs het vorig jaar het ontzet van Lady smith met geestdrift gevierd. Wat zij echter verafschuwen, zijn de hooghartige manieren van de Engelsche ambtenaren, die hen, tegen hun neigingen in, trachten te besturen. Wilde men het Italiaansch door het Engelsch ver vangen, dan had men dit wellicht geleidelijk en met veel geduld, b.v. in vijftien jaren tyds, gedaan gekregen. Nu is men er enkel in geslaagd een ge trouwe bevolking te ontstemmen. Een vergelijking dringt zich noodzakelijker wijs op tusschen het door het „Colonial Office” op Malta en dat in Zuid-Afrika gevolgd beleid. In beide gevallen ziet men dezelfde wijze van optreden tot hetzelfde resultaat leiden. Te Riems loopt het gerucht dat de wapen schouwing van Bétheny eerst op 19 Sep tember vastgesteld, pas den 20en gehouden zal wordenden 19en zouden alle troepen rustdag krijgen. Daar de revue in het of ficieel program op den 4en dag^van des Tsaren verblijf °P Franschen bodem staat, zonden de Tsaar en de Tsaritsa in dat ge val den 17en in Frankrijk aankomen. Men heeft afgezien van het plan om voor de gelegenheid een spoorweg aan te leggen ten einde het paradeveld te verbinden met de lijn Reims -Laon. Alleen zal een voor- loupig station gebouwd worden op de plaats waar de lijn het dichtst tot het terrein na dert, on verder een rijweg van die halte naar het manoeuvre-veld. Eergisteren is het bureau van den Pary- schen gemeenteraad bijeengekomen, om een adres aan den Tsaar vast te stellen enden Tsaar uit te noodigen (voor den vorm na tuurlijk) tot een bezoek. De leden van het bureau zullen voorshands Parijs niet ver laten: zij willen gereed zijn om eventueel noodige maatregelen te nemen. Het is nu officieel dat de Tsaritsa dadelijk met den Tsaar medekomt. De majesteiten zullen aan de Freycinet-haven te Duinkerken aan wal stappendoor een versierde loods gaande, vinden zy dan dadelijk den trein gereed staan. De oorlogsschepen die aan de vlootrevue deelnemen, moeten zich den löen ter reede van Duinkerken bevinden. Een der artikelen van de overeenkomst, tusschen de gezanten te Peking en de Chi neesche regeering gesloten, bepaalt, dat „een keizerlijke prins naar Berlijn zal worden ge zonden als hoofd van een gezantschap dat aan Z. M. den Duitschen keizer het leedwezen van de Chineesche regeering zal uitspreken gekookt ▼oor da- opelfl van ito) Al» val van ebroiken. De „Daily Telegraph” bevat een schrijven uit Hilversum van 23 dezer, waarin een in- tervieuw van Kruger wordt medegedeeld. In den loop van het gesprek zeide de pre sident, dat niets veranderd is, behalve de houding der Engelsche Regeering. Wij vol gen thans nog dezelfde tactiek die wij steeds gevolgd hebben. In het begin hebt gij ge sproken van militaire tactiek, later noemdet gij haar ongeregelde wijze van oorlogvoeren, thans is bet een verdedigende tactiek. Wjj zyn kleiner in aantal geworden dan wij wa ren, maar alle kenmerkende factoren van geregelde wijze van oorlogvoeren zijn in onzen tegenstand vereenigd. Nog steeds hebben de officieren gezag over, de man schappen, zoowel als onze Regeering nog steeds de leiding geeft aan het volk. De proclamatie van Kitchener kan slechts één uitwerking hebben op het Boerenvolk; zij zal hunne gemoederen verbitteren en hunne wapens versterken, hun weerstand krachtiger maken. President Kruger verklaarde, dat hot ver haal van een samenzweering der Republieken tegen het Britsche bewind in Zuid-Afrika een ergerlijke leugen is. Ik verklaar hier voor den Almachtigen God, dat het een leugen was die de oorzaak werd van bloed storting en vernieling. God weet dat ik de waarheid spreek en mijn getuigen op deze aarde zijn Salisbury en Chamberlain. Zij Weten dat wat ik zeg, waarheid is. Een boosaardiger, duilvelscher leugen is nooit gosproken. reld bekend sn middel tegen i) r-, Lever enz. Inwendig rendig in bijna iet goed gevolg rijg per flacon 1.15. neeskrach t al elke pijnlijke irbodig. -—Met r ongeneesll|k s een by na JJ2 Qgt genezing en mtatekingen enz. over den moord op Z. E. den gezant baron Von Ketteler”. Dit gezantschap is op weg naar Berlijn te Basel aangekomen, en kan van daar de reis niet voortzetten, omdat de „Sühnenprinz” Tsjoen plotseling ziek geworden is. De Voss. Ztg. meent, naar aanleiding van de toebereidselen die voor de ontvangst van prins Tsjoen en zyn begeleiders worden ge maakt, nog eens even te moeten herinneren aan het karakter van zyn bezoek. Het blad zegt: „Hoe minder aandacht men aan prins Tsjoen zyn gevolg schenkt hoe beter. Met hem heeft Duitschland slechts te onderhandelen over het doel van zijn reis, over boete. En die boete moet het kenmerk dragen van een straf voor China. Bewijst men den prins en zyn gevolg te groote eer, en maakt men hem het voorwerp van te luidruchtige betoo- gingen, dan moet men zich er niet over ver bazen als in het Chineesche Ryk de meening overheerschend wordt, dat die geheele boete doening niet meer waard is, dan de drank- offers. En daarvoor had men niet noodig gehad een afzonderlijk gezantschap naar Europa te zenden.” en misschien ook haar gedachte volgde, want zij wendde zich plotseling om en zei, wijzend in de verte Daar heeft U nu het beeld van ons land! Ik geloof dat het de vergelijking, zelfs met uw geboortegrond, doorstaan kan Zeker, en het heeft zelfs nog iets voor bij het mijne: den machtigen achtergrond der zee Het land is heerlijk met zijn woest natuurschoon wanneer het maar niet zooveel raadsels in zijn schoot verborg. Nu, U is toch al goed op weg om deze raadsels op te lossen I Er is geen kloof, geen rots spleet welke zich niet voor uw soldaten opent: de bevolking zou U daarvan meer kunnen vertellen. We willen tenminste weten wie onze vrien den zijn en wie onze vijandenen ik meen dat we daarop het volste recht hebben Deze woorden werden met zooVeel nadruk ge zegd, dat Danira opmerkzaam werd. Zij wierp een scherp onderzoekenden blik op het gelaat van den jongen man en zei toen kort af op ijzig koelen toon: Dan moet U dat maar vragen. En als ik nu eens hier met myn onderzoek moest beginnen Danira keek hem verbaasd aan. Wat bedoelt U Hoe kent U Joan Obrevic Ik heb u toch al gezegd dat hij me vreemd is. Ja, dat heeft u gezegdmaar ik geloof het niet. Danira richtte zich fier op. Mijnheer von Steinach, ik- verzoek u uwop- voedings-systeem niet op mij te willen toepassen; ik ben Edith niet. Frankrijk. Het Is te Perpignan eergistermorgen, toen generaal André, de minister van oorlog, zich van het station naar do prefectuur be gaf, waar de burgerlijke en de militaire autoriteiten ontvangen zouden worden, tot een opzienbarend incident gekomen. De menigte riep al maar „Leve de Republiek toen ecnskiaps de gouverneur der stad, ge neraal Gay de T ar adel, zich op zyn zadel omwendde en luidkeels riep „Ik niet 1” waar mee deze legerchef dan wilde verklaren, dat by van de Republiek en derzelver instellin gen (waaraan hy dan toch trouw gezworen heeft) niets niemendal moest hebben. Natuurlijk bereikte de generaal niets an ders dan dat het geroep ten gunste der Re publiek toenam in kracht en nadruk, terwyl er tevens een onderzoek is ingesteld naar de eigenlijke bedoelingen van den zonder lingen gouverneur. Het scbynt, dat de mi nister er niet al te zeer door van streek is geraakt, want later heeft hy op de prefec tuur, toen enkele generaals hun trouw aan de Republiek kwamen bepleiten, betoogd, dat al de valsche voorstellingen aangaande de relation tusschen de regeering en het leger, dan toch niets uitgericht hebben, om dat het volk en het leger één zyn! - Maar u is de pleegdochter van den kom- mandant en u geniet m zijn huis dezelfde rechten als zijn eigen kind. Ik wil u daaraan even her inneren, mejuffrouw, want n schijnt dat vergeten te zyn. Het meisje verbleekte; zij stond op het punt een driftig antwoord te geven, maar zij bedwong zich als werd zij door een geheimzinnige stem gewaarschuwd. Er speelde alleen een verachte lijke trek om haar lippen toen zij antwoordde Tot nu toe was het huis van den komman dant tenminste vrij van spionnen Gerald schrikte by deze woorden op, ah had hem een slag getroffen. Zijn gelaat werd vuur rood en zijn hand greep onwillekeurig naar den degen aan zijn linkerzijde. Men zou in deze, hel dere, klare oogen niet het vuur gezocht hebben, dat zich op dit oogenblik in gloeiende vonken een uitweg baandeen zijn anders zoo kalme stem trilde, terwijl hij hijgend bijna zei Die woorden kwamen uit den mond van een vrouw. Als een man het gewaagd had, dan zou ik voor hem slechts één antwoord gehad hebben. Danira had vermoedelijk niet verwacht dat haar ondoordacht woord een dergelylce uitwerking zou hebben, maar zij was blijkbaar meer verbaasd dan ontsteld over deze plotselinge opflikkering van hartstocht. Men moest dezen man dus prikkelen, bloedig striemen desnoods, dan eerst kon men uit dien steen vonken tte voorschijn breAren. Zij on dervond een zekere gewaarwording van zelfvol doening, dat haar dit gelukt was maar tevens voelde zij ook al het grievende der beleediging. {Wordt vtrvolgd.) 10) Edith is maar op één manier te leiden, zei zemaar dan ook geheel en al s men moet zich tot haar hart wenden. En dat heb ik tot nu toe niet gedaan, meent u U heeft het tot nu toe niet willen doen, naar het schijnt. De Mentor zal van dit verwende kind nooit iets gedaan kunnen krijgen, de ver loofde alles. Gerald beet zich op de lippen. Hij voelde maar al te zeer dat Danira gelijk had, maar tevens ondervond hij ongeveer hetzelfde wat Edith moest gevoelen wanneer zij terecht gewezen werd.. Nu overkwam hem dat ook, en hij vond er niet eens een passend antwoord op. De bergstraat begon nu, naarmate men meer den top van het plateau naderde, in steiler bochten op te Idopen. Danira reed dicht langs de helling, hoewel haar muildier zooeven eenige schichtigheid getoond had het jonge meisje scheen echter te dien opzichte heel gerust te zijn. En ook Gerald viel het op hoe zeker het dier nu voortliep en met welke vaste hand Danira het bestuurde. Daarom kwam het voorval van straks hem des te onverklaar baarder voor. hebben. En toch loopt het al hard naarden fatalen datum van 15 September, den uiter sten termyn voor de onderwerping door Kit chener gesteld. Nu zegt de opperbevelhebber wel, in zyn jongste telegram van den 25sten, dat in den JaatSten tyd het aantal dergenen die zich overgeven, aanmerkelijk toeneemtmaar dat is een goedkoope verzekering, die op geen voldoende cyfers steunt. Kitcheners eigen opgave van de laatste gevechtsweek moge het b^wyzen185 Boeren die capituleerden, en dat op een geraamd totaal van 13.500 strij der. Wie zal voorts zeggen, hoeveel ouden van dagen en kinderen onder die 185 waren Neen, ook op deze manier komt Engeland er niet, zoomin als met het almeer toegepaste bïokhuissysteem. Steyn, De Wet en Botha hebben trouwens in een schrijven aan Kitchener niet alleen geprotesteerd tegen zyn proclamatie, maar ook verklaard, dat zy den stryd zullen voortzettenen waar zóó de bedreigde „aanvoerders” er overdenken, kan men wel nagaan hoe zich de gewone stryders houden, die nog niet direct in hun eigendom zullen getroffen worden. V Volgens de „Daily Express” neemt de agitatie op Malta tegen de Engelsche dwang maatregelen in hevigheid toe. De weigering van den heer Chamberlain om een enquête commissie te benoemen om de grieven der Malteezers te onderzoeken brengt groote ver bittering te weeg. Honderd man artillerie zyn by de politie ingedeeld om de oproeren, die men voorziet te helpen onderdrukken. Ook hebben de Malteezers een petitie tot het Engelsche volk gericht, waarin zy op handhaving hunner rechten aandringen. Veel zal hun dit niet helpen. Men kent de stemming van het Engelsche volk. De hou ding van den heer Chamberlain wordt goed gekeurd of, wordt zy het niet, de meer derheid vindt toch, dat hy met oog op den oorlog in Zuid-Afrika gesteund moet worden en zyn daden dientengevolge niet mogen worden afgekeurd. De bevolking van het eiland verzet zich zoo goed als eenstemmigAegen de pogingen van het „Colonial Officer’ om de landstaal door het Engelsch, als officieele taal te ver vangen. De Malteezen worden hierbij niet door vij andschap tegen de Engelschen of door onwil om Engelsch te leeren bewogen. Integendeel, zy beseffen al de voordeelt n, welke het leeren der vreemde taal voor hen bezit en zij hebben er reeds menigmaal blyk van gegeven trouwe onderdanen der Britsche kroon te zyn. Zy heb- Zij hadden juist een breed vooruitstekend punt van den bergrug bereikt, toen Danira plotseling den teugel aantrok en zich op het zadel overboog. Is er iets gebeurd vroeg Gerald, die op merkzaam werd. Niets van beteekenis. Bij den sprong dien mijn muildier straks maakte, moet er zeker het een of ander aan mijn zadel losgeraakt zijn. Ik merk het nu pas. De jonge officier stond onmiddellijk stil en steeg aimaar ook Danira was dadelijk uit het zadel gesprongen, blijkbaar met de bedoeling zijn hulp te voorkomen. Het gebrek was spoedig ver holpen, en toen Danira weer wilde opstijgen, zei Gerald Me dunkt, we moesten onze dieren eenige oogenblikken rust gunnen. Ze hebben een ver- moeienden weg achter den rug en het fórt licht nog een heel eind verder. Hij knoopte de teugels los aan elkaar vast en trad toen op het vooruitstekende rotspunt, vanwaar men een ruim vergezicht genoot. Danira liet haar oogen dwalen over het afwisse lende landschap aan hun voeten, lachende landou wen in het dallkn zuiden, woeste rotsen en met sneeuw bedekte bergen ten noorden. Het was vooral daarheen dat Danira’s blik geruimen tijd verwijldedaarginds over de bergen, waar het land harer vaderen lag, het land dat zij sedert haar kinderjaren niet meer had gezien, doch waarvan zij de wilde woeste natuur in het bloed scheen bewaard te hebben, het kokende en bruisende bloed dat vonken schoot uit haar oogen. Danira scheen te voelen dat Gerald haar blik Telefoon No. M ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1