Hints u LOO, rOOT alsziekten ingei BI, MM. VND, CTURENW11H- ,TÜIN en GROND aande en gelegen de Waddinxveen- Aïeuw«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, iksen. 3ENSMA, Rationale Militie- IN BB BERGEN. No. 8596. Bullenlaodsch Overzicht- FEUILLETON. :veen. CIBEII, □IO’ WAALS, ICHOTBERAPIE. Gilhuizen aven, beiden van voorzien. Te be- '4> 2) V DINERS, ÏRS Dinsdag 3 September 1901, 40ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. r jj s stelt een BRINKMAN &Zn. r 1901, igen 1 November Notaris MONTIJN riljetten. I’S papier rOUDA. 125, groot 3 Aren dat de zoo wl fiOÜDSCHE (01 KAM esthaven 128. TurfsingeJ, 114. planten prachtige ran r met prachtig ge en doorbloeien tot EKENDE 40 deelen water >r planten, bloemen 8. 80,Liter fl 50. tografeeren in de itinrichting SINGEL, 661. E HUUR: t zich beleefd aan Telefoon A o. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Stilfluisterde Danira, half smeekend, halt gebiedend. Houd me niet tegen, tracht niet mijn vlucht te verhinderen, ik laat me niet houden, ook al zou ’t me het leven kosten. Als je de anderen wekt en hun mijn spoor wy’st, dan zult ge daardoor mijn dood bewerken, maar niet mijn terugkeer. De laatste woorden klonken met zulk een vree- seiijke beslistheid, dat Edith verschrikt de armen Het zakken. Danira maakte daarvan gebruik om zich geheel los te maken. En nu nog één verzoekZeg hemGe rald von Steinach dat ik geen verraad gepleegd, noch vijandige plannen beraamd heb tegenover hen die zich mijn weldoeners noemen Ik had alleen de redding van zeker iemand op het oog morgen zal hij weten wat ik voorhad. Edith hield plotseling op met snikken, en haar oogen vestigden zich met een uitdrukking van de grootste verbazing op de spreekster. Een boodschap aan Gerald van jou, Danira En die moet ik hem overbrengen Ja! Ik wil, ik kan de verachting van dien man niet met me meenemen. Ik heb in den laat- «ten tjjd veel verdragen, maar dien verachtelijker) blik in zijn oogen duld ik niet. Beloof me te doen wat ik je gevraagd heb. Herhaal hem woord voor woord wat ik gezegd heb En nu, vaarwel voor altjjd I Zij boog zich nog eenmaal neer, Edith voelde twee brandende, trillende lippen welke zich op de hare persten, en het volgende oogenUik was Da nira verdwenen. De deur had zich achter haar gestoten en in de slaapkamer verspreidde de nacht* „Küln. Daarin uiloften, enz. )tels en alles wat desverlangd met zilver, tafellinnen OPROEPING in werkelyken dienst De BURGEMEESTER van GOUDA brengt ter kennis van de totelingen der lichting 1901, die by de bereden korpsen der Artillerie en Ca valerie zijn ingelijtd en overeenkomstig art 57 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 186a (Staatsblad No. 46), zooals dit artikel wordt ge lezen ingevolge het Koninklijk beluit van 26 Sept. 1898 (Staatsblad No. 214), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, dat zij, die behooren tot het iste en «de Regiment Veld-Artiilerie, tot het korps Rijdende Artillerie, en tot de Regimenten Huzaren den lón Septem ber a.s., en zij, die behooren tot het 3de Regiment Veld-Artillerie den 260 September a.s. zich bij hunne korpsen moeten aanmelden. Bedoelde verlotgangers worden uitgenoodigd minstens vier dagen te voren hunne verlospassen ter Secretarie der gemeente te doen afschrijven en vervoer* of passago-bijjetten te ontvangen in dien zij daarop aanspraak hebben. Gouda, 2 September 1901. De Burgemeester voomoemd, R. L. MARTENS. Telefoon Ne. Si ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 'A, 1NSDAG 1 OC- 901, bij veiHngen >AG 8 OCTOBER ifslag, beide dagen middags ten 11 i den Heer G. H. te Waddinxveen, en Frawkrijk. Te Parijs is aangehouden de adjunct-kas- sier van de „Compagnie d’Orleans”, Öellon gebeeten, die dezer dagen, door een ontdekt tekort van drie duizend francs, tot de be kentenis is gekomen, dat hjj in den loop der tjjden, om aan zijn wedmanie bij wedrennen te voldoen, zoo maar eens eventjes zeshon derdduizend francs heeft verduisterd! Het wordt nu uiterst waarschijnlijk geoor deeld, dat de czaar den zeventienden Sep tember de Fransche wateren zal bereiken, om den volgenden dag aanwezig te zijn bjj de vlootmanoeuvres, den negentienden rust te houden te Compiègne en dan den volgenden dag de groote revue bij te wonen. Te Duinkerken wordt een heel Rtuk spoor lijn verlegd in verband met de kans opeen ontsporing van den keizerlijken trein. De beambten van de electrische tram te Béziers, hebben het bijltje er bjj neergelegd lamp haar kalm licht evenals straks, terwijl het jonge meisje dfi beide - handen tegen de slapen drukte, als om zich te vergewissen dat het too- even plaatsgehad hebbende tooneel geen droom beeld geweest was. Het was alles inderdaad zoo snel en zoo onver wachts gekomen, en het duurde geruimen tijd vooraleer Edith weer geheel tot bezinning gekomen was. Toen echter stond zij haastig op, trok een morgenjapon aan en snelde naar de aangrenzende kamer, waar Danira anders sliep. De kamer was leeg, het bed onaangeroerd, de deur geslotende vluchtelinge moest het huis verlaten hebben. Edith’s eerste gedachte was haar vader te wek ken en dan het gebeurde mede te deelenmaar eensklaps herinnerde zij zich de woorden welke Danira haar bij bet afscheid gezegd had K Als gij de anderen wekt en hun mijn spoor wijst, dan zult ge daardoor mijn dood bewerken, maar nooit mijn terugkeer I” Zij kende haar pleegzuster en wist dat zij in staat was haar bedreiging ten uitvoer te brengen. Radeloos trad het jonge roeide aan het venster, vanwaar men het uitzicht had over een groot deel der kutd, De huizep lagen daar stil en rustig, en daarboven op de hoogte teekende zich de don- kere silhouet van het slot tegen den helderen he mel af Daar bevond zich Gerald, voor wien deze raadselachtige boodschap bestemd was, Waarom juist voor hem, wien Danira steeds zoo vreeAk ja zelfs zoo vijandig gezind was geweest? Wordt vervolgd.) Er lag iet» angstwekkends in de hooge, som bere gestalte, die zich over het jonge meisje heen- boog. zóö dicht, dat haar adem Edith's wang moest beroeren. Zoo bleef zij eenige minuten onbeweeglijk staajA, den blik onafgewend o£ de sluimerende gericht maar eensklaps viel een heete traan uit haar oog op de wang van Edith, die even schrikte en daarna de oogen opsloeg. Danira, jij zei ze, nog half dommelend. De aangesprokene richtte zich haastig op en maakt» een beweging als om te vluchtenmaar toen herhaalde het jonge meisje Wat kom je doen? Danira bleef staan én zei halfluid, als kostten die woorden haar moeite - Ik kom afscheid van je nemen. Eerst nu scheen Edith volkomen te ontwaken. Zij richtte zich verschrikt op. Afscheid nemen Midden in den nacht En waar wü je been Ik ga Weg, voor altydSchrik niet, Edith, het moat I Het was dwaas en onvoorzichtig dat ik nog M je kwam, maar ik kon niet vertrekken zonder je nog eenmaal te zienik dacht niet dat je zoudt ontwaken. Edith begreep blykbaar niets van hetgeen «ij Lord Kitchener seint uit Pretoria dat de verliezen by den treinoverval by Hamanskraal behalve overste Vandeleur bedragen negen man gesneuveld en 17 gewond, die allen naar Pretoria zijn gebracht. De Boeren staken den trein in brand en vluchtten daarop. Het geleide was 45 man sterk. De correspondent van de „Times*” te Mid delburg geeft eenige bijzonderheden omtrent den toestand in de Kaapkolonie, waaruit ondubbelzinnig blijkt dat het terugdrijven der Boeren commando's in de middendistricten totaal is mislukt. Daar toch lezen wü „Botha’s commando is tusschén Cradock en Queenstown, maar verdeeld in zooveel kleine troepen dat moeilijk met juistheid is op te geven waar de Boeren zich bevinden. Letter is in de kloven ten Oosten van Cra dock, terwijl Thero» verder naar het zuiden is getrokken en zich nu in den omtrek san Willowmore bevindt.” De genoemde streken nu vormen juist het gebied waaruit met zooveel ophef de Boe ren waren verdreven door alle troepen die French tot zijn beschikking kon krijgen, zoo- le vwftens Engelsche correspondenten rèlgeslaagde operatie gerust als mislukt mag worden beschouwd. nemen» toe te schrijven betreifende reaction- naire maatregelen, die genomen zouden wor den om den Tsaar genoegen te geven. Dö „Libre parole” weet nu te zeggen, dat wel Déroulède, Marcel HaOfc\en Buffet ge- amniitieerd zullen worden, maar daarente gen de Lur Saluces en Jules Guérin in bal lingschap moeten verblyven. Dat echter niet alle partijen in Frankrijk ingenomen zyn met het bezoek vafi den Tsaar, blijkt uit den „Petit Sou,” een socialistisch blaadje, waarin een verklaring voorkomt van het bestuur der socialistische revolution- nairfl vereeniging, met een protest tegen het Tsarenbezoek en de bedreiging, dat een lid der vereeniging de regeering zal interpel leert „over baar kruiperige houding.” Het schijnt echter, dat het gros der bevolking het bezoek van den Tsaar zal beschouwen als een uitmuntende gelegenheid om feest te vieren. De spoorwegmaatschappijen organi seert luxe-treinen naar Duinkerken en Reims, en de administratie van den „Figaro” heeft een transatlantische stooiner, „La Gascog ne,” afgehuurd om zyn abonné’s gelegen heid te geven de vlootrevue by te wonen. De driehonderd hutten, die het vaartuig be vat woeden gegund aan hen die zich het eerst aanmelden. De handelaren te Reims hebben doen be kendmaken, dat vreemdelingen zich gerus- teMfc ten Raanent kunnen ophouden, daav hun voorraden op den ontzettenden toevloed bere kend zün. Het blad „Le Soleil” verneemt van zyn correspondent te St.Petersburg, dat in het kei- zerifjk paleis aldaar het gerucht gaat, dat president Loubet in Juni of Juli van het volgend jaar de Russische hoofdstad en ook Moskou bezoeken zal. Men zal hem ook een revue van Russische troepen doen bij wonen. Op haar reis naar Kopenhagen treft de keizerlijke familie slecht weder in de Oost zee, zoodot zy vermoedeljjk eerst heden, Denemarken bereiken zal. V Dat Rusland met eenige achterdocht wordt gadegeslagen in zyn bemoeiingen op het Balkanschiereiland is geen wonder. Heel langzaam aan doordringt de Russische in vloed alle lagen van de niet-Turksche be volking van de Balkanstaten. Telkens blykt er weer uit een feit, hoe helder de Russische tint reeds voor den dag begint te kometi. Onlangs nog weer door de oprichting van dagbladen die openlyk erkennen propaganda te maken voor den Russischen invloed. Maar toch heeft het veel verrassing ver- oorkaakt dat de „Pester Lloyd”, een blad, bekend als een officieus orgaan vandeOos- tenryksch-Hongaarsche regeering, in een artikel zich vry ontstemd betoonde over de houding die Rusland heeft aangenomen in de Balkansche woelingen van den laatsten tjjd. Toen er op deze wjjze dus als’t ware van de zyde der regeering een slecht humeur werd getoond, gingen de andere Oostenrjjkscho bladen de zaak ook eens ernstig overwogen, maar de meesten komen tot de conclusie, dat ’t alsnog niet zoo slecht gesteld is met den toestand, als men uit het artikel van de „Pester Lloyd” zou gelooven. Sommigen wjjzen op het Oostenryksch-Russisch trac- taat van 1897 en vreezen niet dat Rusland daaraan ontrouw zal worden. De „Neue Freie Presse” herinnert eraan dat de beschouwingen van de „Pester Lloyd” geheel in tegenspraak zyn met de verklaringen afgelegd door graaf Goluchowsky by de ont vangst van de delegaties^ „Het „N. Wiener Tageblatt” meent dat het offlcieele Rusland ook niet alles zal goedkeuren wat er in den laatsten tjjd op ’t Balkanschiereiland gebeurt. Neen daar zal het offlcieele Rusland ook wel voor oppassen. Maar dat het er niet ronwig om is die staten te zien „ver-Rus- sischen”, zal toch wel waarschijnlijk zjjn en al zal het voorloopig ook zich niet regel recht met die toestanden kunnen bemoeien, later zal het met pleizler officieel die aan geslibde Russische bevolking by het groote rjjk inpolderen. De berichten over den toestand in de Kaapkolonie worden langzamerhand duide lijker. Reeds lang werd van verschillende zyden gefluisterd, dat het er in de Kolonie ernstiger uitzag, dan men in Engeland wel wilde be kennen. Een paar dagen geleden deelde de „Daily News” mede, wat zijn correspondent van den toestand gemeld had. Het schryven want telegrammen over de oproerige be weging worden door den censor eenvoudig achtergehouden zeide, dat „de ernst van den toestand in de Kolonie in Engeland volstrekt niet wordt begrepen. De inval breidt zich gestadig over grooter gebied uit en de wilde ouderdrnkkingsinaat- regelen het ophangen van rebellen, het deporteeren van gehecle gezinnen, het dooden der paarden, enz. hebben slechts de aan sluiting van meer rebellen by de Boeren ten gevolge. „De toestand zou belachelijk zyn als by niet zoo hoogst ernstig was. Het buitenge woon zelfvertrouwen van de Hollanders, de laatdunkenheid van de Jingo-pers, de onbe kwame zorgeloosheid van de militairen en de bokken van de staatslieden vormen een tooneel, dat zyn gelijke niet heeft gehad sinds wy Amerika verloren”. Een telegram uit Londen aan de Ztg.” bevestigt deze zienswüze. wordt gemeld; „De hier ontvangen particuliere berichten doen elk oogenblik de afkondiging van den staat van beleg in Kaapstad en de haven steden verwachten. De Kamer van Koop handel te Kaapstad heeft zich zeer beslist daartegen uitgesproken, maar men gëlooft dat de maatregel niet langer te vermyden is. „De berichten uit de Kaapkolonie luiden dan ook hoogst ongunstig, en de Engelsche bladen in de kolonie kunnen dat niet langer verbergen. Het district Frasersburg is in openlijken opstand, en wordt door talryke boerencorpsen doorgetrokken. De telegra- phische verbinding is verbroken. Honderden kolonische rebellen sluiten zich by de Boeren aan. Men verwacht, dat behalve Merriman, die op zyn hoeve bewaakt wordt, ook alle andere leiders der Afrikaander-beweging ge vangen genomen zullen worden.” Uit Weenen wordt aan de „Daily Mail” geseind, dat graaf Lamsdorff met den Oos- tenrykschen minister van bnitenlandsche za ken, Goluchowoki, een bijeenkomst zal heb ben, na het keizerlijk bezoek aan Dantzig en aan Reims. De Fransche nationalistische bladen gaan voort met aan de regeering allerlei voor hoorde tij keek als versuft haar pleegzuster aan dié nu op hartstochtelijken toon vervolgde: Ik zou toch heengegaan zijn, binnen eenige dagen of weken, nu moet het reéds dezen nacht sijn. Hij heeft ons geen keuze gelaten; hij is een waakzaam gevangenbewaarder. Hy Wie Spreek toch in Godsnaam niet zoo in raadsels I Wat is er gebeurd Waar wil je heen Heb toch medelijden met mijn angst. Panira zonk op de knieën neer en klemde de handen van het jonge meisje "in de hare. - Vraag me niet, want ik mag je geen ant woord geven Je vader zal je zeggen dat ik on dankbaar en slecht geweest ben; misschien heeft hij gelijk, maar mijn rechten zijn veel hooger; hij heeft mij het recht op mijn geboortegrond betwist, hij heeft getracht de stem des bloedt in mij te verstikken! Hij heeft nooit eenige gene genheid voor mij gevoeld, evenmin als ik voor hem. Maar jij, Edith, jij hebt me lief gehad, ondanks al mijn eigenaardigheden. Jij hebt me nooit met opzet leed gedaan, jij hebt je nooit koel van me afgewend, zelfs niet als je me niet begreep. Jij moet niet gelooven dat ik gevoelloos was. Ik was alleen ongelukkig, grenzeloos onge lukkig! Denk daaraan, Edith, als gij allen mor gen den staf over mij suit breken En dan vergeet me Zij had dat allee in één adem gezegd en wilde zich nu oprichtenmaar Edith, die nu eindelijk begreep M bet haar volkomen ernst was, sloeg de beide armen om haar hal» en begon luid te «nikken.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1