:gt, IVEB •*r FGAP iwsch ir - 2SL0 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, brood. IN DE BERGEN. Wofensdag 4 September 1901. !X’o. 8597. 40ste Jaargang. Bullenlandsch Overzicht. FEUILLETON. s Inkt KEVMSGEVIVG. intabalam ffondimlf van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Mr 1M«- Verspreide Berichten. i IKMAN 4Zb. lelefona m>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks njet uitzondering van Zon- en. Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Te Londen moet bericht zjjn ontvangen dat de opstand in het zuid westelijke gedeel te van de Kaapkolonie voortdurend toe neemt. vast om- beslis - p u' kt 108. <to Echte n, teMmen- igra la den lua de. vervaardigd t wereldbe- br* Stoll- 1.011M IIE COURANT OUDE AMMER K.G. bp BnSrr H A E LI J 1 LAN D INRICHTINGBN welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en Gouda; Gezien art. 8 der Hinderwet; Doen te weten; Dat zij vergunning hebben verleend aan A van Erk en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten eener houtdraaierij, gedreven door een petroleum motor, in een gebouw achter het perceel aan de Vest, wijk O No. 611, kadastraal bekend sectie D No x8ai. Gouda, den 3 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. WETHOUDERS van wereld bekend en troffen middel tegen Lenf-, Lever- sn, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg geneeskrach t eestal elke pijnlyke overbodig. Met voor ongeneeslijk lam» een by na 22 Brengt genezing ea n, ontstekingen ens. r poet f 1.60. «Ierland lok in 8 Amsterdam 1diaSehutMMpeUwlM ihitach, OwUrreich Centraal-OepAt Sander kaander noot harder te zjjn dan de tanden die haar pogen te kraken.” Telefoon Mo. A> ADVRKTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. ur W> ERS Jz. i vu echtheid 1. kurk steeds voor- anaamder Vimao P« geval my laten bewegen tot non wedloop met oen Engelscb generaal. Van Frankrijk zegt hy dat het een republiek is met den Tsaar aan het hoofdhy is de kostbare bondge noot van het land en heeft reeds acht mil- liarden aangenomen. In ruil daarvoor mag Frankrijk Elzas-Lotharingen vergeten. Rus land kennen w|j, het wacht en als ik de oude landkaarten bekijk, merk ik hoe gezond dit werk is en hoe dik het daarbij gewor den is.” Zondag 1 September was het juist een jaar geleden, dat de annexatie van Transvaal door lord Roberts werd geproclameerd. Om dien verjaardag te vieren hebben de Engelschen geen blijde tijdingen aan elkander intde te deelen. Integendeel, het bericht omtrent de overrompeling van een trein tusschen Water val en Hamanskraal, vlak bij Pretoria, is niet geschikt om blyde en dankbare gevoe lens bij hen te doen ontstaan. De lijn van Pretoria naar Pietersburg, waaraan Hamanskraal ligt, wordt voortdu rend bedreigd door generaal Beyers, die reeds meermalen de Engelschen slagen heeft toegebracht* Welke de positie van Engel- schen en Boeren langs die lyn is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Pietersburg is, naar de particuliere berichten, door ons gepubliceerd, weder door de Engelschen ver laten, maar bevestiging daaromtrent is nog niet ontvangen. Het is echter volstrekt niet onmogelyk, dat zulks geschied zou zynin de ladtste maanden toch komt de naam Pietersburg in geen enkele der Engelsche depêches voor. Wellicht houden de Britten de lijn tot Warmbad, en niet verder, bezet. Hoe weinig de Engelschen, zelfs in het gebied onmiddellijk rondom Pretoria te zeggen hebben, blijkt weder uit dit voorval. Het raag eenige verwondering wekken, dat, volgens Kitchener’s depêche ten minste het geleide van den trein niet meer dan 45 man sterk was. Ten eerste, omdat de ver- Nog een merkwaardig artikel over den toestand in Zuid-Afrika, dat zich zeer goed aansluit aan de artikelen, die w|j in de laatste dagen in verschillende bladen vonden, gteft het „Wiener Fremdenblatt”, dat nog steeds doorgaat voor het orgaan van het Oostenrykscbe ministerie van buitenlandsche zaken. Het „Fremdenblatt" zegt dan, dat het er aan twijfelt of de berucht geworden procla matie van Kitchener het einde van den oorlog zal verhaasten. De beschuldiging, dat de Boe ren gevangenen of gewonden hebben dood geschoten acht het blad in geenen deele be wezen de maatregelen die de Engelsche regeering neemt zijn de eenige oorzaak voor het gevoel Van bitterheid, dat de Boeren toonen. De opstand in de Kaapkolonie breidt zich voortdurend uitmaar dat kan niet de eenige reden zyn voor het mislukken van de En gelsche operaties. In niet mindere mate is dit te wyten aan do samenstelling van het En gelsche leger in Zuid-Afrikazelfs Engelsche bladen moeten erkennen, dat dit leger wordt aangevuld met menschen, 'die elke militaire oefening missen, en die meerendeels lichame lijk volkomen ongeschikt zyn voor den dienst te velde. Het is duidelijk, zegt het „Fremden blatt”, dat het met zulke troepen onmogelyk is met succes de Transvaalsche guerilla te be strijden, te meer daar de Boeren volhardend en ondernemend zyn en zich verspreiden kun nen overeen uitgestrekt grondgebied, in een vijandelijk land waar alle communicaties over honderden mylen afstands, slechts met de grootste inspanning kunnen bewaakt worden. Het „Fremdenblatt” besluit met de woor den „Voor het oogenblik schynt de Afri- liezen der Engelschen zpo zwaar waren 28 jnan gesneuveld of gewond, en ten tweede owfdat blijkbaar een luitenant-kolonel, de gesneuvelde Vandeleur, het bevel voerde. Een hoofdofficier van dien rang zendt men niet met 45 man uit. Daar heeft men kapi teins of luitenants voor. Het zon ons niet verwonderen, indien er behalve de 45 man „geleide” nog andoren in den trein waren. Of verder de trein gepantserd was of dat hy goederen vervoerde, weten wy nog niet Het verwondert ons echter, niet te hebben vernomen, dat de trein invalieden of zieken vervoerde. Dat was anders regel. De gesneuvelde overste was een zeer veel belovend jong hoofdofficier. Hy was eerst 32 jaar oud en had zich reeds op allerlei wyze in verschillende koloniale oorlogen onderscheiden. kregen hebben, want vrees lag nu eenmaal niet in hare natuurnu echter, verschrikt en opgewonden als ze was door het tooneel met Danira, kreeg zij een gevoel van hevige beklemdheid, als het voor gevoel van een naderend onheil. Zij vloog in haar slaapkamer terug om zich ge heel aan te kleeden, maar het duurde toch nog eenige minuten voordat zij klaar was en naar het andere gedeelte van het huis snelde om haar vader te wekken Dit was echter niet meer noodigde overste was reeds wakker en geheel gekleed. Ook hem hadden de schoten doen opschrikken en hij was juist op het punt zijn sabel aan te gorden, toen Edith binnentrad en zich angstig tegen hem aan vlijde, als wilde zij bij hem bescherming zoeken. Zijt ge ook wakker, papa Wat is er gebeurd? Daarginds op het slot Is een gevangene ontvluchtvulde de overige aan. Het alarmschot was het teeken daarvoor, Schrik maar niet, lynd, er is volstrekt geen gcv^r. Maar Gerald is daar, efi er vielen ook ge weerschoten De schildwachts zuilen geschoten hebbèn zij hebben de order om op eiken vluchteling te vuren als hij niet dadelijk terugkeert Maar ondanks dat schijnt hij toch ontkomen te zijn, anders bad men dat signaal niet gegeven Ik zal dadelijk laten onderzoeken wat er ergenlijk is voor gevallen. Maar waaróm ben je opgestaan, Edith Ga maar weer gerust slapenf; ’t is heel kalm in de ’stad eh ik herhaal je dat er niets te vreezen is. Hij sprak met een bedaardheid welke grooten- De Turksche Regeering vindt den toe stand, door bet afbreken der diplomatieke betrekkingen met Frankrijk ontstaan, zeer onaangenaam en zou niets liever wenschen, dan die breuk te herstellen. Maar de manier waarop zy dit doet is weer zoo echt Turksch, dat er voorloopig wel niets van zal terecht komen. De heer Bapst, de secretaris der Fransche legatie te Konstantinopel, ontving Zaterdag van de Porte een afschrift van een telegram, door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Tewfik-pacha, verzon den aan de Turksche ambassade te Parijs ter overhandiging aan minister Dolcassé. Maar in dat telegram woruen wedep geen spijkers met koppen geslagende Porte geeft daarin weder niets dan vage beloften, doch doet geen onkel afdoend voorstel tot rege ling van de gerezen verschillen. Ten slot te verzoekt de Porte het herstel der afgebro ken diplomatieke betrekkingen, ten einde met den Franschen gevolmachtigde een be vredigende oplossing van de zaken te kun nen bespreken. De Fransche minister Delcassó, die door den heer Bapest van den inhoud dezer dépê che kennis droeg, heeft eenvoudig geweigerd den Turkschen gezant, Munir Bey, te ont vangen. Turkije zal nu wel gaan inzien, dat het uit een ander vaatje moet gaan tappen. ertroftei ra welbekend BT-1UX1B Fabriekmerk). a, radicale .en van alle, zelfs ikkige Mnuw I ontstaan door, eugdigen leeftijd a zwakte, Bleet - Hoofdpyn Maagpjjn )n vermogen, - enz. Üit- Franzrijk. Max Régis, de jodenhatende ex-burge- meester van Algiers, kan ’t agecren en op stoken toch nog maar altijd niet laten! Hjj is voornemens te Algiers den boel te komen beroeren ten gunste van de anti-semietische candidaten voor de aanvullingsverkiezingen voor den gemeenteraad, vastgesteld tegen gister over een week. Tegenover den verwachten wijnoogst van 55 millioen hectoliter voor dit jaar, stond een opbrengst van 48 millioen hecto liter het vorige jaar en 67 millioen In 1899. ten nog niet duidelijk was. Edith keerde naar haar slaapkamer terug, n&u* van slapen was geen sprake. De nacht verliep zeer onrustigde overste was naar buiten gesneld om zelf de wachtposten te inspecteeren en zich te overtuigen dat er in de stad niets vefdachts voorviel. Hij keerde eerst na twee uren terug. Ordonnancen liepen voortdurend af en aanmet het aanbreken van den dag ver liet een detachement de stad en sloeg de richting naar het gebergte in. Ook de inwoners, die door het kanonschot uit den slaap gewekt waren, be vonden zich voor het grootste deel op de been om te zien wat er eigenlijk gebeurd was In den veelbewogen tijd welken men doorleefde, kreeg de minste gebeurtenis een bijzondere beteekenis. Eerst tegen den morgen keerde de kalmte in de stad terug. Men had vernomen dat er alleen sprake was geweest van de ontvluchting van een der gevangenen die nu door het detachement werd achtervolgd Nu verscheen ook luitenant von Steinach, die den kommandant in den loop van den nacht alleen de noodzakelijkste berichten had gezonden om hem persoonlijk een uitvoeriger rap port uit te brengen. Het onderhoud düiirde meer dan een halt uur. De beide mannen bevonden zich alleen in de werkkamer van den overste en de uitdrukking van beider gelaat was zóó ernstig, somber zelts, dat men heel goed zien kon welke beteekenis sij hechtte aan deze gebeurtenis, waarover in de stad zoo luchtig werd gesproken (Wordt vervolgd.) Vermakelyk is een brief dien Ludwig Bauer, de geestige medewerker van de Neue Freie Presse, de Chineesche boetgezant, prins Tejoen gedurende zyn wachttijd uit Bazel aan zyn Keizer laat schryven. Het stuk is te aardig om er niet een stukje van tover talen „M|jn speciale Europeaan schryft Tsjoen heeft mij verzekerd dat men in Duitsch- land over het succes van den veldtocht niet erg tevreden is. Ja, sommige menschen be weren dat de twee muilezels en de familie gele dashonden die graaf Waldersee van een prins heeft gekregen on naar Europa sheeft meegebracht, een te schamele oorlogsbuit zjjn. Daarbij komt nog dat het don koop lieden en fabrikanten tegenwoordig slecht gaat; terwijl de Duitsche naam hoog is ge stegen, is de Duitsche nijverheid naar de laagte gegaan. Men maakt aanmerking op de hooge oorlogskosten en vindt dat, als men ze over de paar onthoofde Cbineezen ver deelt, deze laatste te duur betaald zynde Duitsche belastingbetalers verklaren dat raandarjjnen-hoofden een slechte geldbeleg ging zijn. Zoo spreekt de oppositie die men niet, zooals by ons, heeletnaal dood, maar door persprocessen alleen doodstil kan maken. WM over deze dingen beslist hier de rechter niet de scherprechter. Hoe beklagenswaar- dig moet de vorst van zoo’n lai.d zijnhij is tot eeuwig zwijgen gedoemd. Zijn regee ring kan niet beschikken over zulke krach tige en doorslaande argumenten als oen goede bylhonw, en tegen een slechte bewering (Behauptuifg) helpt wel een goede onthoof ding (Enthauptung) het beste! De officieuze pers kan deze leemte niet aanvullen. Wjj bobben dus van dezen staat nauwelijks iets meer te vreezen; boven dien is het land t in groote opschudding over een nieuw tolta-‘ rief dat door verhooging van rechten op graan en vee paal en perk tracht te stellen aan de toenemende vraatzucht. Wij hebben in Azië andere, minder omslachtige stelsels om een land ten gronde te richtenmaar het is voor iemand die aan de geordende toestanden in China gewend is, zeer moeielyk de verwarde toestanden .in Europa te be grijpen. „Ook over de andere landen heb ik van myn spocialen Europeaan veel gehoord. Hij vertelde mij van Engeland dat daar een minister, Chamberlain genaamd, met goed gevolg tegen de overbevolking werktals ik Londen bezoek, moet ik niet in de natio nale fouthet wedden vervallen en in geen •Ik gekookt ik voor da- Bolenola vaa SK .gebruiken. deels gedwongen was, want het gebeurdejviel too toevallig samen met de waarschuwing van Gerald, dat het moeilijk viel daartusschen geen verband te zoeken De jonge officier had van verrader lijke plannen gesproken en daar ginds op het slot moest bepaald iets ongewoons voorgevallen zijn Ep wie kon weten wat er ir. de stad gebeurde De kommandant wilde in elk geval op zyn post zijn Nu trad ook de oppa.^cr van den overste binnen met een ordonnans, dien hij op bevel van Arlow ijlings had geroepea De kommandant maakte zich los van zijn dochter, die hem nog steeds klemd hield, en zei op vriendelijken maar ten toon Ga nu, mjjn KindJe ziet het. ik ben in dienst en ik mag aan niets arfders denken. Ik moet onmiddellijk naar buiten Tracht weer in te slapen en laat je niet opwinden door zaken, die je toch geheel vreemd zijn. Edith zag dat ze ditmaal moest gehoorzamen, en ze verliet de kamermaar de laatste woorden van haar vader hadden haar bijna als een ver wijt in de ooren geklonken. Zeker, ze had nooit veel belang gesteld in de beroepsaangelegenheden van haar vaderdaarom zond men haar nu naar bed als een kind dat maar in den weg liep, terwijl de geheele stad uit- den slaap ontwaakte, terwijl haar vader en haar verloofde zich op hun post bevonden en Danira... Bij dezen naam was het of haar een lichtstraal door den geest ging. Zij begreep dat Danira in deze gebeurtenis de een of andere rol speelde, hoewel haar de samenhang der verschillende fei- l’/* dubbele flesch egte, Zaltbommeï rtterdam. Jb Csn. Rotterdam »5) En waarom kon zij alleen zijn verachting niet verdragen, terwijl ze de verachting van haar pleeg vader blijkbaar zoo onverschillig opnam Over het anders zoo onbevangen, kinderlijk gelaat der jeugdige verloofde gleed een sombere schaduw zij kon zich van dat waarom” maar geen reken schap geven. Terwijl zij op deze wijze zich overgaf aan de meest tegenstrijdige gewaarwordingen en den vrijen loop liet aan haar gedachten, schrikte zij plotseling op. Er knalderi drie schoten kort na elkaar, wel heel in de verte, maar toch zeer duidelijk te on derscheiden in de stilte van den nacht. Daarop volgde weer gedurende eenige minuten een diepe stilte, en eindelijk klonk nog een enkel schot. Dat kwam van het kasteel en dadelijk begon het daar levendig te worden. Lichten bewogen heen en weer en in de duisternis zag men het rosse schijnsel van eenige fakkels, welke blijkbaar ge bruikt werden om in den omtrek van het kasteel een onderzoek in te stellen. Eindelijk dreunde een zware doffe slag over de stad, een kanonschot dat door den echo der bergen werd weerkaatst en rommelend in de verte wegstiert. Onder andere omstandigheden zou Edith hoogs tens een gewaarwording van nieuwsgierigheid ge-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1