EGT, ac ao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. üiwsch ebrood. IW DE BERGEB i IMVERVEBIJ 40ste Jaargang. No. 8601. FEU1LLE1OX. HE1ME1 SBURG, □IO’ WIALS, Maandag 9 September 1901. aeUf V.VÏSÏdïïffi Buitenlandscii Overzicht. IVoaderbalstn i Wonderzalf isscherij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. prjjs stelt een papierengeld J jaar, ter handhaving van den eerbied in held* BRINKMAN &Zn- De Duitsche pers, ook die in Oostenrijk, heft in het algemeen geen jubelkreten aan klodt, ci straat 103. Rotterdam. M. den Honing an. IJ DA de fleer weg D 7. omen en verten van deroben, alsook alle otografeeren in de ftiurichllny 1. SINGEL, 661. 60HISCHEIMRANT er proofbuajea c. 0.35 voor Neder- Tetefunn o De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. wil, d. Echte angen, teaamen- emingen in den den num des 118, vervaardigd i het wereldbé-l i Gebx* Stoll- ie; onschadelykste en g» letsmiddel voor He«re« i en Kinderschoenwerki van C.M Müller 4. C* tr. 14. —Men lette goed ibrieksmerk.— t de K,G» bij r het stoom n van nt enz. Int. worden oaar ds de geverfd. Het is eindelijk zoover gekomen in de woelingen van Midden Amerika, dat de Ver- eenigde staten de kans hebben opengezien er hnn neus in te steken. De poging om zich er in te draaien door een oorlogsschip naar Panama te zenden, met ’t bevel troepen aan De Sultan schijnt nog steeds niet van plan om eenige toegevendheid te betoorien in de quaestie der Fransche eischeq. En toch is er niemand in Europa die hem stijft in zijn houding. De Duitsche keizer heeft door, tusschen- komst van zyn gezant by de Porte, den Sultan doen weten, dat hy geen plan had om in het Turksch-Fransche geschil tusschen- beiden te komen, en verder den Sultan aan geraden om met Frankrijk zoo spoedig mo gelijk tot overeenstemming, te komen. Maar de Sultan blijft onverzettelijk. Hij houdt de fictie vol, dat de betrekkingen met Frankrijk niet gestoord zijn en hoopt verder door de gewone tactiek van talmen en uit stellen en tijd winnen de zaak op het sleep touw te houden. iet melk gekookt drank voor dar 2 theelepels van Chocolate) Als bij geval van er te gebruiken, rnaamate H. 71 land te zenden ter bescherming van de daar wonende burgers van de Statas, als die in ’t nauw zaten, mislukte, omdat de komman dant van ’t oorlogsschip niets anders kon seinen dan dat het in Panama doodkalm was, en niemand bedreigd werd, ’t Klonk raad selachtig, maar hy seinde het. Nu heeft Unde Sam een anderen weg in geslagen en zyn bemiddeling aangeboden, er byvoegende dat iedere daad die de neutrali teit van de landengte bedreigt de interventie van de Vereenigde staten tengevolge zal hebben. De laatste was een kleine wenk en Venezuela heeft gedachtbeter Uncle Sam als rechter dan als medevechter, en ze heeft de bemiddeling aanvaard. ’t Wordt ook hoog tyd dat er een eind aan den tegenwoordigen toestand komt. De erbarmelyke toestand, waarin zich de financiën van Columbia en Venezuela be vinden, is er door den oorlog of opstand zooals men Wft*-— niet beter op geworden. Het papieren geld is bijna niets meer waard, en de handel is verlamd, want niemand geeft crediet. In Columbia is reeds voor ongeveer 300 millioen gulden nominale waarde aan papierengeld in omloop, en voortdurend wordt er door de regeering meer uitgegeven, hoewel de piaster reeds tot op een vierde van haar waarde gedaald is. De uitvoerrechten zyn verhoogd, en moeten in goud betaald wor$;n. le wereld bekend eo rertroffen middel teg» L o ng-, Lever L t e 11, enz. Inwendig )k uitwendig in bijna illen met goed gevolg i. Prijs per flacon ost t 1 15. le geneeskracht meestal elke pijnlijke eel overbodig. Met ud voor ongeneeslijk onlangs een bijna 28 11. Brengt genezing en inden, ontstekingen enz. per post f 1.60. Nederland: S, llokin H Amsterdam ct aan die bchutzenapothei» el Bohitsch, Oesterreich ij het Centraal-llepflt bunder Telefoon No. 69 A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Op dit oogenblik heeft de Fransche regee ring het nog te druk met toebereidselen voor de ontvangst van den Czaar en de Czarina om zich erg met die Turksche quaestie te kunnen bemoeien. Maar zoodra de marine- revue bij Duinkerken voorby en het bijeen houden van de eskaders dus niet meer noodig is, zal een maritime betooging plaats hebben in de Turksche wateren. Te Toulon wordt alles voor het vertrek van drie Fransche pantserschepen naar Tur kije voorbereid. De „Daily Chronicle” meldt, dat Frankrijk met het oog op de zonderlinge houding die Turkije aanneemt, wel zal aandringen op het regelen van alle bestaande geschillen, voordat de diplomatieke betrekkingen weder zullen worden aangeknoopt. En wanneer de Porte zich daartoe niet geneigd gevoelt, zal Frankrijk met kracht van wapenen voor die eischen opkomen. Een drietal oorlogsschepen zullen naar de Turksche wateren vertrekken en een landingsdivisie zal worden ingescheept ten einde verschillende Turksche eilanden te bezetten, totdat de Porte eindelijk tot toegeven geneigd wordt. De „Temps” bevestigt deze berichten en keurt krachtig optreden volkomen goed. De belofte van den Sultan, om de eischen van den heer Constans toe te staan, viel steeds samen met berichten over het zenden van een maritiem eskader naar de Levant. De bedreiging moet nu maar eens worden uit gevoerd; wellicht helpt dat wat beter. ons de kogels langs de ooren, Daarbij houden ze nergens standals we ze in een kloof denken gedreven te hebben, dan zitten ze weer boven op de rots; en als wij naar boven geklauterd zijn, dan zijn zij weer beneden En dan kijken we versuft rond om te zien of we nog allen bij elkaar zijn. Pater Leonhard glimlachte bij dit verhaal, dat Jörg Van allerlei plastische standen en gebaren liet vergezeld gaan. Als men je hoort, Jörg dan zou men den ken dat je een slecht soldaat was en alleen uit dwang je plicht deedt. En toch heb ik voor eenige dagen aan je ouders kunnen schryven, dat hun jongen zich bij iedere gelegenheid onderscheidt en dat zijn officieren hem voor zijn moed en on verschrokkenheid algemeen prijzen. Jörg stak fier de borst op bij dezen lof, maar tevens maakte hij een afwijzend gebaar. Dat heb ik van mijn luitenant afgezien? eer waarde. fAls hij met de opstandelingen bezig is, dan vallen er altijd bloedige koppen Heeft u misschieu ook aan mevrouw von Steinach ge schreven, eerwaarde Neen, ik had er geen aanleiding toe en ik denk dat de luitenant dat wel zelf doen zal. Ik moest haar eigenlijk ook schrijven, zei de jonge Tyroler met bedrukt gelaat. Mevrouw heeft haar zoon uitdrukkelijk in mijn goede zorgen aanbevolen, maar ik kan ’t niet van mijn hart verkrijgen haar verdriet te veroorzaken, Verdriet Omdat haar zoon zich zoo hartig gedraagt en zich bij alle mogelijke gelegen heden Onderscheidt >9) Als u niet bij ons was, eerwaarde, dan zou er ook geen Christendom zijn, want we bevinden ons hier midden onder de heidenen en Turken. O, mijn heerlijk gezegend Tirol I Dat heeft Onze Lieve Heer heelemaal alleen voor zijn pleizier geschapen; maar ik zou wel eens willen weten wat hij eigenlijk ermee voorhad om zoo’n Krovos- cie te scheppen. Jörg stond nog altijd op min of meer gespannen voet met dezen naam, die op barbaarsche wijze van zijn lippen kwam. De priester zei vermanend tot hem Onze Lieve Heer weet het best waarom hij zijn gaven zoo en niet anders verdeeld heeft. Je hebt dus mijnheer von Steinach en zijn manschap pen op het fort aangediend Ja, binnen een half uur kunnen ze hier zijn, en we willen hopen in levenden lijve. Waarom Zijn er gewonden bij den troep Neen, toen ik heenging, warep allen nog zoo welvarend, maar men is hier in dit verwenschte land zijn leven geen uur zekerSoms lijkt het heele land zoover men zien kan een verlaten woestenij, en op een gegeven oogenblik, zonder dat men er op verdacht is, rijzen die woeste ke reis als spoken uit den grond op en dan fluiten over de boetedoening van Prins Tsjoen. Zonder zoover te gaan als de „Lokal&nzei- ger,” die in een blykbaar gefingeerd inter view met een der Chineesche hovelingen, de ironie zoover dryft van te beweren, dat de pracht, de praal, de ernst van de vertooning door de Chineezen als even zoovele beleefd heden van de zyde des Keizers worden be schouwd erkennen de meeste bladen toch dat het gebeurde bezwaarlyk als een overwinning van de Duitsche op de Chinee sche diplomatie kan wordenaangemerkt. Bismarck zou met die comedie niet tevreden zyn geweest en evenmin men den brief van den Chineeschen Keizer. Men schynt aan vankelijk het plan te hebben gehad om te vorderen, dat die brief in China moest wor den aangeplakt, opdat het volk de verne dering zou voelen! Het is de vraag of men dat gedaan had kunnen krygen. Doch nu die brief weinig meer bevat dan een aantal aaneengeregen hoffelijkheden, is het maar beter hem ad acta te leggen. De manoeuvres die deze maand in Oost en West-Pruisen worden gehouden, zullen in militair vertoon alles overtreffen wat men totdusver in Duitschland in vredestijd beeft aanschouwd. In de Dantziger Bucht zal een vloot van 10 linie-schepen, 4 kustver- dedigingsvaartuigen, 8 kruisers en 22 torpe- do-booten verschijnenby Zoppot wordt een landing beproefd. Van de landmacht nemen 6 divisies in/anterie, 2 divisies cavalerie, 2 verkenningsbrigades en 6 brigades veld artillerie aan de oefeningen deel. De alge- meene veronderstelling is dat een vyandelyk corps Oost-Pruisen is binnengevallen en de Weichsel ten noorden vaipDirschau nadert. De tegenpartij het corps dat by Dantzig staat krijgt bevel, den opmarsch ten wes ten van de Weichsel te stuiten. Tusschen den 8sten en 17den September worden groote verkenningsoefeningen gebonden. Het eerste legercorps, uit Koningsbergen, rukt intus- schen naar de Weichsel op, trekt de rivier over en ontmoet in den driehoek Dirschau— Stargard—Pelplin het 17de corps uit Dant zig. Voor de eerste maal zullen dit jaar op groote schaal machine-kanon-afdeelingen, wielryderscommando’s,po8tduivenafdeelingen, automobielen en luchtschippersafdeelingen meewerken. Frankrijk. De Russische officieren zullen zich te Duinkerken ook niet behoeven te vervelen met hun Fransche collega’s wordt hun door den gemeenteraad een groot feest aange boden ten stadhuize op den dag der revue te Betheney, met bal aan boord van het ad- miraalschip. Het moet er met den gezondheidstoe stand van keizerin Eugénie lang niet gun stig bystaan, De regeering van Tunis heeft de ont plooiing van de Turksche vlag op openbare plaatsen verboden en het portret van Ab- doel Hamid mag er ook niet prijken. Terwyl het eenerzyds heet, dat de onderbandelingen tusschen Frankrijk en Rusland over wijziging van de tarieven van invoerrechten, eerst loopénde zyn, wordt van anderen kant gemeld, dat het er al heel mooi bijstaatRusland zou voorname lijk de rechten op wyn aanmerkelijk ver lagen en Frankrijk zou o. a. de rechten op petroleum verminderen, waarbij de produ centen van beide rijken zoowel als de af- nemers wèl zouden varen en het nieuwe tractaat zou onderteekend worden nog vóór des czaren vertrek en onverwijld in werking treden. Rusland voert in Frankrijk voor 200 millioen in en Frankrijk in Rusland slechts voor 50 millioen. De paters-dominicanen zouden, onder toezegging dat zy zich in de toekomst uit sluitend met preeken zullen occupeeren, zich gewend hebben tot het departement van binnenlandsche zaken om permissie tot vestiging. Een man, die Donderdag door de Pa- rysche rechtbank wegens het gebruiken van een diner zonder te betalen in een restau rant, veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf, schreeuwde, na vonniswy- ziging uit„Tas de vacheswat hem kwam te staan op een veroordeeling tot twee jaar, ter handhaving van den eerbied voor de justitie! Duitschland, De vlootmanoeuvres te Dantzig zullen bij gewoond worden door den Russischen ad- miraal-generaal grootvorst Alexis. Prins Tschoen woont sinds Donderdag- namiddag te Berlijn in het hotel „Bellevue”, waarheen hy van Potsdam uit met zyn ge- Ónmogelijk I Gerald von Steinach, die kalme en bezadigde jonge man, zou zich aan een der gelijke zondige hartstocht hebben overgegeven? Neen,| neen, Jörg I Hoe kom je op zoo’n dwaas De jonge soldaat trad een schrede nader en begon fluisterend te spreken, hoewel zij zich ge heel alleen bevonden in de kamer. - Ik heb ’t reeds in Cattaro geweten, maar ik heb het eerst ook niet willen gelooven Op den avond vóór zijn vertrek was de luitenant nog eenmaal bij den kommandant en ik was er ook, om van de juffrouw afscheid te nemen. Maar we hebben haar zelfs niet eens gezien, ik evenmin als mijnheer Gerald. Hij is wel een uur lang met den overste alleen geweest, en toen hij eindelijk uit de kamer kwam, hoorde ik duidelijk wat mijn heer Arlow tot hem zei, want ik wachtte in de donkere voorkamer. En wat heb je gehoord, Jörg vroeg de pa ter met klimmende aandacht. Ik wil je geen onrecht doen, Gerald, zei de kommandant. Ik geloof zelfs dat het alleen maar een dwaze inbeelding van Edith wasmaar alles wat je me zooeven verteld hebt, stelt me vol strekt niet gerust, want daaruit blijkt me dat ge ’t zelf nog niet eens zijt met je hart. We nemen nu afscheid van elkaar en je gaat ernsti.e dingen tegemoetje hebt dan ook tijd je zei ven eens ernstig te onderzoeken Ge hebt me op je eere- woord beloofd dat je niet aan je verloofde zult schryven, vooraleer je haar met volle overtuiging kunt zeggen«Ik heb Danira nooit bemind, mijn hart behoort jou alleen I” (Wordt vervolgd}. Overal wordt geld uitgeslagen, uit monopo lies en concessies van allerlei aard, en als niet op regelmatige wyze hpt geld uit de zakken van de onzalige bezitters geklopt kan worden, dan gaat ’t met geweld. Generaal Alban, de gouverneur van Panama, heeft daar een aardig middeltje op gevonden. Hy noo- digde een aantal van de rykste personen uit de buurt heel vriendelyk by zich, en toen ze by hem waren, zette hy wachtposten rondom zyn huis, en hy liet zyn gasten niet weggaan voor ze een edelmoedige bydrage in de oor logskosten hadden geschonken. Over de behandeling van de politieke ge vangenen zoowel die te Caracas (Venezuela) als te Bogota (Columbia) komen verschrikke lijke verhalen, maar het schynt toch het ergste toe te gaan in Columbia. De liberalen uit dien staat hebben daarover een manifest in de Vereenigde Staten verspreid, waarin allerlei toegepaste kwellingen worden beschre ven. De geeseling zou een dagelyksch aan gewend middel zyn. De vraag is echter weer of ’t wel waar is. Een vreemdeling heeft gistermiddag op de tentoonstelling te Buffalo, tweemaal op McKinley geschoten. De toestand van den president is ernstig, maar niet hopeloos. Neen, daarom niet; ’t betreft een heel an dere geschiedenis, eerwaarde. Hij vouwde daarop eerbiedig de handen en ver volgde U heeft me zoo dikwyls voorgehouden hoe veel domheden ik al begaan heb, en met alle recht, eerwaarde. Maar dat beteekend nog allemaal niets bij de eenige domheid die mijnheer Gerald in zyn geheele leven gedaan heeft Ik kan het nu ook niet langer meer voor me houden, ik moet het u zeggen. Hij zuchtte daarbij zoo smartelijk, dat de pater hem verschrikt en ongerust aankeeje. Wat moet dat beteekenen Wat is er met den luitenant voorgevallen Hij is behekst 1 zei de jonge man op wan- hopigen toon. Totaal behekst I Jörg, ben je van je verstand beroofd Ik niet, eerwaarde, maar mijnheer Gerald helaas welDie arme, beste juffrouw in Cattaro zoo mooi, zoo vroolijk, zoo schalksch als ze is. En nu die Danira De pleegdochter van den kommandant, die op dien nacht het huis is ontvlucht Wat is er met haar Dat is de heks, die het mijn luitenant heeft aangedaan riep Jörg met ongeveinsde veront waardiging. Ze heeft den een of andere tooverdrank voor hem gebrouwen, want daar hebben ze ver stand van die wilde duivelinnen, en nu is het ongeluk gebeurd Het ongeluk? Wat bedoel je! Hij is op haar verliefd I Pater Leonhard stond verschrikt op.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1