cao Vrijdag 13 September 1901. Mo. 8605. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IN DE BRRGKN. 40ste Jaargang. Buttenlaodscb Overzicht. FEUILLETON 'AAL8, WEL, 661. NS ui Laarzenmagazijt tpeller. rsrdt dit mid- asend succes b inwrqvin< ren Bhemna- koudheid, pijn Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidd. Verspreide Berichten. it 103. (Wordt vervolgd.) ÏKMAN &Zd. Telefoon o. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Vu dubbels flesch sgte, Zaltbommel itterdam. age. Czn. Rotterdam d. Echte n, tesamen- Jgen in den num des vervaardigd t wereldbo- •bi* Stoll- üOUDSCHE «HUKT. ifeeren in de richting :o’ pnntbuijee n Ö.&5 ■er Neder- lat ‘*n U J ertroften ra welbekend HT-UIXU Fabrieksmerk). b, radicale en van alle, zelfs skkige xenwn ontstaan door Bugdigen leeftjjd b zwakte, Bleek Hoofdpyn Maagpyh )nvermogen enz. Dit» n belangrijk tiet de Kleiwegsteeg. D. SMITS. smeten werk. Het Dinsdagavond te 10.30 uitgegeven bulletin meldt, dat de toestand van den Amerikaanschen President over het geheel onveranderd is. Toen Vrijdag de operatie plaats had, bleek het dat de kogel tot op korten afstand on der de huid een stukje van de jas van den President had medegevoerd. Dit stukje werd uit de wond gehaald, doch als gevolg daarvan was een lichte ontsteking der weefsels ontstaan, die eerst Dinsdagavond bleek. Het was noodzakelijk als gevolg van deze kleine storing een paar steken los te maken en de huidwond gedeeltelijk weder te openen. Dit incident kan geen reden zijn voor het ontstaan van andere complicaties, maar het werd toch in het openbaar mede gedeeld, daar de geneesheeren die den pre sident behandelen, de bulletins volkomen naar waarheid wenschen te doen zijn. Als gevolg van deze verwijdering van de randen der wonde kan de genezing er van wellicht iets worden vertraagd. De President is thans wel genoeg om een begin te maken met het inbrengen van voedsel door den mond, in den vorm van zuiver vleeschnat. Dit bulletin is uitgegeven na een consult van 110 minuten. De lange duur van het gehouden consult (bijna twee uur) veroorzaakte eenige onge rustheid, die nog verhoogd werd door het bulletin van half elf en door het blijven van dr. Mac Burney aan het ziekbed van den president. Dit was echter niet omdat hij ongerust was, doch omdat hy den trein gemist had. Hij verzekert, dat beterschap in den toestand van den president voortduurt, zooals duidelijk blykt uit het feit dat reeds voedsel mag worden ingebracht door den mond. Het langdurige consult der doctoren werd veroorzaakt door het uitblijven van een bode, die gezonden was om een verband te halen. Deze mededeeling heeft de ongerustheid grootendeels weggenomen. De vice-president Roosevtlt verliet Buffalo Dinsdag hij zeide, dat naar zijn meening de President over een maand zijn ambtsplichten weer zal kunnen waarnemen. Het bulletin, gistermorgen te 6 uur uitge geven, zegt: President Mc. Kinley had een zeer goeden nacht; de pols is 120, de tem peratuur 102.2° F. Het bulletin van 3 u. 30 luidt: De pre sident blijft aanwinnen en de wond begint te genezen. De hoeveelheid voedsel die in de maag wordt gebracht, wordt geleidelijk vermeerderd. andere persoon van Fransche afkomst, voor wiens vordering op de eigen kas van den Sultan de Fransche gezant heeft willen op komen, zal nu ook wel bij de Hooge Porte komen aankloppen. Maar al worden die twee met beloften of klinkende munt tevreden gesteld, zal de Turksche regeering toch de aangelegenheid der kaden in het gereede moeten brengen en aan Frankrijk behoorlijk excuus vragen voor al de beslommeringen die het gevolg zijn geweest van den hard- nekkigen afkeer van den Grooten Heer om zijne beloften gestand te doen en zijn onbe radenheid om zich zoo maar met Frankrijk in een open conflict te begeven. De Fransche gezantschapsraad heeft zulks aan het Tutk- sche ministerie te kennen gegeven, tegelyk met een bondige weigering om nieuwe uit- noodigingen voor hoffeesten aan te nemen. Emma Goldman, de anarchiste wier aan wijzingen Czolgosz gezegd wordt, opgevolgd te hebben, is de dochter van een Russischen kleermaker. Sedert 1893, toen zij te New York tot brandstichting aanspoorde, heeft zij geruimen tijd inde gevangenis doorgebracht, maar zelve schijnt zij de leer van het ge weld niet in praktijk te hebben gebracht, behalve dat zy, by een lezing ten behoeve van Berkman die tijdens een werkstaking iemand doodgeschoten had, den anarchist Most met een zweep afranselde. De politie heeft intusschen nog geen aanwijzing gevon den dat z(j rechtstreeks iets te maken ge had heeft met den aanslag op den President. Van een overgaaf der Boeren valt, hoewel de 15e September nadert, niets te bemerken. Het jongste bulletin van lord Kitchener wijst niet op een grooter aantal dergenen, die zich overgegeven hebben. Bepaald oorlogsnieuws is er overigens wei nig. Steeds komen er nieuwe berichten in omtrent het veroveren van laagers en kon vooien, hoofdzakelijk uit vrouwen en kinderen bestaande, maar van gevechtëh en krijgsbe drijven verneemt men niets. Enkel wordt melding gemaakt van een kleine schermut seling tusschen een Engelsche afdeeling en eenige „treinenvernielers”. Deze laatsten zou den eenige verliezen hebben geleden, 4 man gedood en twee gevangengenomen (waarvan een gewond). Eenige bij den jongs ten trein- aanval verloren geraakte zaken, postzakken en zakboekjes van soldaten werden terug gevonden. Generaal Lyttelton is belast met het com mando in Natal en vervangt generaal Hil- dyard. Hjj heeft Newcastle tot hoofdkwar tier. Het feit, dat zulk een voornaam be velhebber hier geplaatst wordt, duidt op de belangrijkheid van den post. Ongetwijfeld is men op de grenzen van Natal gevaar duchtende. Cloete, de magistraat van Steytlerville, die vijftien dagen krijgsgevangen is geweest bij Scheepers, is losgelaten en hier aange komen. Hjj vertelde aan onze vertegenwoor diger, dat het commando uit ongeveer 300, hoofdzakelijk jonge rebellen, bestaat. Schee pers bracht slechts 70 man mede uit de Oranjerivierkolonie, allen goed gekleed, uit gerust en gevoed, flink bereden en met reser- vepaarden. Het commando had geen trans port- of pakpaarden, daar het uitsluitend van het land leefde, met elke boerderij voe ling houdende en alles wat het noodig had plunderende. Scheepers had bevel gegeven de hoeven te verwoesten van alle mannen van wie bekend was dat zy bij de bereden elk gekookt uk voor da- eelepeb van olate) Als gond van i gebruiken. Mtoa.’i s stelt een herkennen kan in denken en gevoelen. Toenmaals in Cattaro had ik dit gevoel nog kunnen overwinnenmaar nu, sedert ik drie weken met mezelven alleen gebleven ben. weet ik dat;!ik het niet meer kanen daarmede ben ik losgemaakt van mijn gansche verleden, van allen die mij het naast staan op deze wereld, in voortdurenden strijd met mezelven! Zou het daarom niet het best zijn als ik in ’t geheel niet meer terugkwam En zoudt u er mij een verwijt van maken als ik het gevaar opzoek en met verlangen uitzie naar den kogel, welke aan die onuitstaanbare kwelling een einde maakt P Hij had zich onder het spreken steeds meer op gewonden. Er had inderdaad een vreeselijke ver andering in dezen anders zoo kalmen jongen man plaats gehad, en de pater schrikte bij deze wilde, koortsachtige opgewondenheid. 'Ik had nooit gedacht u zoo te zien, Gerald, zei hij op verwijtende#, maar tevens smartelijken toon. Het is dus reeds zoover met u gekomen, dat ge den dood zoekt,. Wij moeten" hier allen den dood onder de oogen zien, viel Gerald hem in de rede. Voor mij heeft hij alleen zijn verschrikking verloren, dat is het eenige. Maar we moesten ons wederzien niet met dergelijke beschouwingen bederven: ik had met u over geheel andere dingen willen spreken Jörg heett zijn beschermelinge reeds aan uw zorg toevertrouwd, zooals ik hoor. Hij rustte niet voor dat ik hem toestond het meisje mee naar het fort te nemen’t Is nu maar de vraag wat er ver der met het kind moet gebeuren. Dit plotselinge afbreken toonde zeer duidelijk ±11 ook ie- m Men lette merk „Anker!' o.en50o.defl. potheken. Te i: Uloth, aé- 1 en Senders. U.. giftfibain. politic van het district dienden. De Boeren gaven aan de bewoners verlof hun bedde- goed weg te halen en staken dan de per- ceelen in brand. Scheepers ontving door middel van een parlementair Kitchener’s proclamatiehij zegt dat allen vechten vóór een bepaald doel, en niet doelloos als roo- versde toekomst is duister, maar hy heeft absoluut vertrouwen in de eindelyke zege praal van de Afrikanerzaak. Hy ontkent dat de Hollandsche Kaapkolonisten die de wapens opnemen, rebellen zyn, en verklaart dat als men voortgaat hen ter dood te bren gen, hij genoodzaakt zal zyn weerwraak te nemen. Cloete legde tijdens zijn gevangenschap 480 kilometer af. Hij zegt dat geen der Boeren van het commando ouder is dan Schee pers, die zelf nog nauwelyks 24 jaar telt. Turkije krijgt ’t nu in alle hoeken met anderpn aan den stok. Tengevolge, van de byna dagelyksche openbreking van de Oosten- ryksche postzakken gedurende hun reis van Saloniki en de Servische grens en omgekeerd, heeft de Oostenryksche gezant krachtige ver- toogen gericht tot de Porte. Er is, o. a. een som, van 9 millioen roebel verdwenen, ver zoutten naar de Bank van Salonike door de Duiteche Bank te Weenen. Df heer Bapst, die nog van de Fransche legatfe /is achtergebleven, heeft 't nieuwe ruzietje dadelijk aan de Fransche regeering overgebrieM. Met de laatstgenoemde komt de sultan ook al geen stap verder. Er werd eerst gemeld dat hy trachtte buiten Frankrijk om de zaken met de schuldeischers te regelen. Dat was wel handig bedacht, maar ’t mis lukte. Intusschen heeft Waldeck Boussau een bevel tot ontzetting geteekend tegen twee Turken die tot de geheime politie behoorden, welke de sultan er in Parijs op nahoudt, om op de Jong-Turken te passen. In Armenië bjj Erzeroem zyn ook weer nieuwe onlusten uitgebroken, en bedenkelyk voor den sultan by de tegenwoordige staats- gebruiken is ’t feit, dat een Amerikaansche zendelinge dó’br roovers is opgelicht en weg gevoerd by Dimirissaw. Dit kan geld of land kosten. Met Engeland is de kwestie van de haven Knew in de Perzische golf geregeld, maar op een zonderlinge manier. De Porte trekt haar troepen terug en Engeland erkent de sonvereiniteit van den sultan over Knew. Een van da schuldeischers uit het Turksch- Fransch conflict kan zich nu met de hoop vleien, dat hjj het verschuldigd bedrag uit betaald krjjgt. Hij heeft ten minste de for- meele belofte van den groot-Vizier. De aan, dat hij tot iederen prijs aan het onderhoud een andere richting wilde geven, en pater Leonhard trachtte niet hem daarin te verhinderenhij had trouwens al meer dan genoeg vernomen. Het gesprek liep nog eenige minuten over Jo- vica, doch geen van beiden waren met hart en ziel erbij, en Gerald maakte van de eerste gunstige gelegenheid gebruik om voorloopig afscheid te nemen. De priester keek hem met een diepen zucht na, in zichzelven fluisterend Hoe zal dat afloopenDe geschiedenis is toch waar, hoe ongelooflijk zij ook schijnen moge; men zou, evenals Jörg, bijna aan hekserij gelooven. Waarlijk, als deze kalme, ijzige naturen eenmaal door den vonk van den hartstocht worden ge troffen, dan is de uitwerking vreeselijk! De nacht ging voorbij op het fort zonder dat eenig voorval de nieuw aangekomenen in hun wel verdiende rust kwam verstoren; maar toch zou die rust hun niet lang gegund worden. Juist begon de dag te schemeren, toen de solda ten plotseling door een alarmsignaal uit hun slaap werden gewekt, zoodat de geheele bezetting in een oogwenk op de been was. Pater Leonhard, die nog laat met zijn zieken bezig geweest was, werd ook opgeschrikt men moest hier altijd voorbereid zijn op onverwachte gevaren. Hij stond dadelijk op en verliet zyn kamer, toen hij reeds aan de trap Jörg ontmoette, geheel gekleed en gewapend. Toen hij in de halve schemering den pater herkend had, zei hij op haastigen toon Is u daar al, eerwaarde I De luitenant zendt me om u te melden, dat we hals over kop moeten Telefoon lïo. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. FUANKftlJK. Madagascar heeft over 1900 een batig slot opgeleverd van 2.300,000 fr.tegenover de inkomsten ten bedrage van 19.400.000 fr. stonden de uitgaven ter sterkte van 17.100.000 fr. Gravin Olchewska, die vóór een drie tal maanden een revolverschot loste op den minister van openbare werken Bandin, in de meening dat zij tegenover minister Delcassé stond, is buiten gerechtelyke ver volging gesteld, als zijnde niet gansch en al toerekenbaar, doch de deskundige docto ren hebben geraden tot haar opneming in een krankzinnigengesticht, als moetende zy geoordeeld worden gevaarlijk voor de open bare veiligheid. Te Reims zal der czarina ook oen bou quet aangeboden worden door een negental kindertjes, wien door vaderlandslievende en alliantie-vereerende mama’s in het jaar 1896, de naam van grootvorstin Olga gegeven is een byzonder aandoénlijk geval Eergisteren, op den tweeden verjaar dag van de vonnisvelling te Rennis, is kapi tein Dreyfus te Parys aangekomen. Düitschland. Koning Edward van Engeland is te Hom burg nogal scheutig geweest met ordeteeke- nen wegens aan zyn hooggewaardeerd per soon bewezen dienstende massagedokter, die hem weer wat heeft opgetuigd, kreeg de Victoria-orde en drie politiemannen, die met de zorgen voor zijn veiligheid, belast waren, kregen de Victoria-medaille. opbreken. Hij heeft geen tijd meer en ik moet ook binnen vijf minuten beneden zijn. Heb ik ’t niet gezegd! Pas denken we eens lekker te kunnen uitslapen, of daar vallen ons weer die vervloekte Knvosciërs op den hals Wat gebeurt er dan eigenlijk Willen de opstandelingen het fort soms aanvallen Neen, maar de kapitein is twee ure# van hier met hen slaags. Ze hebben hem in den nacht overvallen, hij kan tegen de overmacht niet standhouden en heeft om versterking gezon den. We gaan hem helpen I Eerwaarde, ik wilde u maar verzoeken, dat u over de kleine Jovica waakt. Dat arme kind zal beginnen te huilen, als ze mij den heelen dag niet ziet, en ik vervul bij haar nu eenmaal de plaats van vader. Maak je maar niet bezorgd over haar, mijn jongen Ik heb het meisje onder mijn bescher ming genomen. Maar waar is de kapitein dan eigenlijk in gevecht? Jörg was echter te veel met zijn vaderlijke plichten vervuld dan dat hij zich met iets anders zou kunnen bezighouden. Haastig en met afge broken volzinnen vervolgde hij: En mocht ik soms niet terugkomen, doopen moet u het arme schaap toch in ieder gevalze kan toch niet in 't heidendom blijven voortleven. Belooft u me dat, eerwaarde Daar klinkt het signaal alweer en ook nu begint die verwenschte bora te gieren. >3) Een jonge bruid wil niet enkel de eer van haar verlooide als waarborg dat hij zijn woord houdt, zei de pater ernstig, zij verlangt zijn liefde, en ze heett daarop het volste recht. Overigens heeft de commandant u, voor zoover ik weet, de volkomen vrijheid gegeven tot toenadering, als ge dat van heeler harte kunt doen. Hebt ge uw verloofde geschreven? Neen, zei Gerald somber. Kon u dat niet Neen, ik kon niet. - Gerald, dat is onmogelijk 1 Dat kan niet zijn I Wat is onmogelijk? vroeg de jonge man met grenzelooze bitterheid. Is het onmogelijk dat de slaapwandelaar, dien men plotseling wekt om hem den afgrond aan zijn voeten te laten zien, door een duizeling wordt overvallen en in de diepte stort? Had men hem ongestoord laten gaan, hij zou den terugweg gevonden hebben. Ik hield het eenmaal ook voor onmogelijk, dat een gevoel weken lang kan sluimeren op den bodem der ziel, zonder dat men er eenig vermoeden van heett, tot eindelijk de bliksem er in slaat welke de duis ternis verlicht; dat zulk een slag iemand geheel veranderen kan; dat men zichzelven niet meer

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1