nrn GT, ivsch >rood. Aïeitwa- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 14 September 1901. X'o. 8606. 40ste Jaargang. 7ERVERIJ Bullenlaudsch Overzicht. FEUILLETON. E1HER tterdam. den Koning HBG, ZONEN, ondtrbalim rereld bekend on iffen middel tegen o n g-Lever II, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Pr(j8 per flacon 1 115 ronders&lf ent eskracht stal elke pijnlijke verbodig. Met tor ongeneeslijk ngs een by na 22 rengt genezing en ontstekingen enz. IN BR BERGEN. herij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. :NKMAN &Zn (Wordt vervolgd.) voering van ge- evelende JIJL, 1BAART Lz. A de Beer D 7. u eq verven van iben, alsook alle st stoom n van nz. worden naar de everfd. K.G. ‘hat^ 1S Telefoon Ao. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ERK te letton) FAN t. worden afgele- b pakjes van vijf sn een Ned. ons ran Nommer en an nevenstaand Wet gedepo- »0l IKsCIIE UH RUT post f 1.60. Ierland akin 8 Amsterdam i die SchuUenapotheke itwh, Oeeterreieh lentraal-Oepöt Sander De Indépendance beige en de groote Ne- derlandsehe bladen bevatten den tekst van een officieel adres door de gevolmachtigde afgevaardigden van de Zuid-Afrikaansche republiek en den Oranje Vrijstaat den lOden September aan het Hof van Arbitrage in den Haag verzonden. De gedelegeerden Dr. Leyds, Wessels, Wolmarans en Fischei^ herhalen hun verzoek om een beslissing, by uitspraak van het Hof van Arbitrage, over de geschillen die tot den oorlog geleid heb ben. De gedelegeerden verzekeren, dat En geland de regelen van beschaafd oorlogvoe ren heeft geschonden. 1 De Engelsche bladen bevatten meer uit voerig Kitchener’s relaas van den algemee- nen toestand, ons door Reuter in het kort geseind. Nieuws staat er niet in. Alleen moet de verzekering dat de toestand in de Kaapkolonie dezelfde is met een korreltje zout worden genomen. Want de jongste telegrammen over de bewegingen van Schee pers en Theron loeren ons dat het anders is. Ook de aanval op Sutherland, waarvan Reuter gewag maakt, is van belang. Het commando van Louw, zoo wordt uitMatjes- fontein gemeld, heeft in den ochtend van den 7n het dorp Sutherland aangevallen ten Noorden van Matjesfontein. De Boeren waren 250 man sterk. Zy namen vervolgens stelling op een hoogte op een grooten kilo meter afstands gelegen, zonder echter een poging te doen om die plaats stormender hand in te nemen, ’s Nachts trokken de Boeren, die schietvoorraad in overvloed sche nen te hebben terug. Aan geen van beide zjjden werden verliezen geleden. Dat wil dus zegge dat Louw’s commando zich voor- loopig in de Roggeveld-bergen genesteld heeft, terwijl Scheepers nog in de Lange-bergen staat, en Theron, noordwaarts gedreven”, blikbaar er in slagen zal, zich met Schee pers te vereenigen. Uit het midden der Kaapkolonie komen weinig berichten de laatste dagen. Maar dit bewijst geenszins, dat het er stil is. Het feit, dat Milner niet langs den spoorweg Kaapstad—de AarBloemfontein noord waarts durft te reizen is welsprekendhet plan, om ook hier gijzelaars op de treinen te plaatsen niet minder. Rechtvaardigt dit aMes niet Kitchener’s mededeeling, dat de toestand in de Kaap kolonie, op Letter’s nederlaag na, onveran derd is P D. w. z. voor de Engelschen even werd door prachtig weer begun stigd, maar, zooals hierboven reeds gezegd, aft vele particuliere vaartuigen werden op groftUiAafstand gehouden. XI De ontmoeting der beide keizers te Dantzig, die ni/t en benevens tot een paar feestmaal- ty’denr aanleiding gegeven heeft, tot heel wat internationale beleefdheden en een milden regen van ridderkruisen deed nederdalen op de boksten vaii güff^ters, generaals en admi raals, gMt"TTer Voss. Ztg. aanleiding tot do volgende opmerkingen Ieder der beide keizers is vergezeld door den verantwoordelijken leider der buitenland- sche staatkunde. Keizer Wilhelm heeft den rjjkskanselier, de Tsaar graaf Lamsdorf meê- genomen. Dit beteekent daarom nog niet dat in Dantzig ook politieke onderhandelingen zullen gevoerd wordenevenmin als de ont moeting van twee hoofden van staten het bew(js levert dat de betrekkingen tusschen hunne landen zoo bijzonder hartelijk zijn. De ervaring heeft geleerd dat zulke ontmoetingen plaats hadden enkele maanden voor het uit breken van den oorlog. Toch meent de Voss. Ztg., dat de betrek kingen tusschen Rusland en Duitschland be ter zijn dan ooitde spanning die tijdens de Chineesche verwikkelingen wel eens bleek te bestaan, is sedert het vertrek van graaf Waldersee uit Peking klaarblijkelijk ver minderd en de Russische pers, die als de trouwe afspiegeling van de stemming in ge zaghebbende kringen kan worden beschouwd, slaat in den jongsten tijd een vriendschap- pelyken, bjjna harteljjken toon aan. Men telegrafeert uit Constantinopel aan de Frankf. Ztg., dat de beer Bapst, die thans zaken der ambassade te Constantinopel waar neemt, aan de Porte heeft doen weten, dat een afdoening der schuldvorderingen van Co- rando en Tubini geen invloed zou hebben op de gevolgen van het ultimatum, aan de Porte floor Frankrijk gesteld, tenzij de te treffen behoorde. De wapens, welke men anders aan de wanden van iedere hut zag, ontbraken hier geheel, evenals de mannen welke ze voerden. Wat zich anders aan weerbare mannen in het dorp bevond, was nu buiten in het kamp, gelegerd in ontoeganke lijke kloven en bergpassen. Slechts nu en dan kwamen ze heimelijk en slechts voor eenige uren naar hunne woningen, welk? voor den vijand open stondenzij wisten heel goed dat de achterblij vende vrouwen en kinderen van deze troepen hoegenaamd niets te vreezen hadden. Op de houten tafel- stonden de overblijfselen van een eenvoudigen maaltijd, en een jonge vrouw was bezig den ketel schoon te maken, waarin zij het maal had toebereid. Zij deed haar werk vlijtig en zwijgend, zonder zich ook maar met een enkel woord te mengen in het gesprek der beide man nen, die voor den haard stonden. Het waren twee jeugdige, krachtige jonge mannen, echte zonen des lands bruin en gespierdmaar hun kleeding en voorkomen getuigden van den maandenlangen strijd, dien ze reeds hadden mee gemaakt. De oudste van hen, een man met scherpe trekken en een gelaat, dat even hard en gevoelloos scheen als de rotsen van zijn geboortegrond, keek somber en met gefronste wenkbrauwen m de vlam men Zijn blijkbaar verscheidene jaren jongere gezel zag er eveneens ernstig en somber uit, maar op zijn gelaat lag niet die uitdrukking van koele strengheid. Oteen van beiden hadden hun wapens afgelegd; het mes stak in den gordel en hun ge weren rustten tegen den muur in het onmiddellijk bereik hunner hand, zoodat zij op alles konden meer dan eens voorgekomen dat paard en ruiter in den afgrond stortten Wel gierde ook nu de wind huilend tusschen spleten en kloven, maar het was toch mogelijk zich met eenige inspanning voorwaarts te bewegen. Daarbij was de lucht droog en de hemel helder, terwijl de omtrek zich baadde in een zee van maanlicht. In een der trechtervormige bergkloven, welke den rotsachtigen bodem dezer woeste streek in alle richtingen doorsnijden, lag een zoogenaamd dorp, een klein aantal hutten, uit ruwe steenblok ken opgebouwd, waarin men nauwlijks voldoende bescherming kon vinden tegen het weer, holen welke nauwlijks op menschelijke woningen ge leken. Iets hooger, bijna aan den rand der bergkloof maar toch beschermd door de rotsen, verhief zich een veel grooter gebouw, dat alleen den naam huis verdiende. Het was stevig bemuurd, had regelmatige deur- en venster-openingen en telde verscheidene vertrekken. Het eerste en grootste dezer vertrekken scheen den bewoners als gewoon verblijf te dienen. In den lagen haard brandde een flink houtvuur, dat de kale zwartberookte muren met een rossen glans verlichtte. De eenige versiering dezer wanden, een crucifix en een heiligen-beeld, toonde aan dat de bewoners den Christelijken godsdienst be leden. De meubelen, hoewel uit hout vervaardigd, toonden een grooteren welstand dan men gewoon lijk in deze streek verwachtte, en verscheidene houten vaten in de hoeken, welke goed gevuld schenen, wezen er op dat de bezitter van dit huis tot de rijksten en aanzienlijkzten van zijn stam ongunstig blijft en dat er dus geen enkele reden bestaat waarde te hechten aan het gejuich in Engeland, dat de Kaapkolonie het einde barer ellende ziet naderen. De correspondent van de „Daily Mail” vertelt, dat men te Pretoria gelooft dat Kitchener’s proclamatie niet veel uitwerking zal hebben om de Boerenaanvoerders tot overgave te nopen. De groote meerderheid der burgers op commando zyn desperate lieden, die reeds alles, wat zy hadden en wat hun dierbaar was, hebben opgeofferd om den oorlog voort te zetten. Zij lachen om de bedreiging met verbanning. De lente regens worden iederen dag verwacht vervolgt de Daily Mail-man en zeer spoe dig zullen de Boeren onbeperkte weidegronden hebben. „Op een spoedige beëindiging van don oorlog bestaat geen hoop v Er waren buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen voor de keizerontmoeting te Dantzig. De spoorlijn was verlengd tot aan het steiger waaraan de Hohenzollern zou aanleggen. Het omliggende terrein was byna hermetisch afgesloten door een sterke palissade, bewaakt door een ry schildwachten aan den binnen- en aan den buitenkant. Sterke electrische zoeklichten hebben ’s nachts te voren den omtrek doorzocht. Op het water zelf waren tal van politiebootjes aanwezig, teneinde te verhinderen dat ongewenschte personen het schip zonden naderen. Wanneer men dus de telegrammen leest van ’t geen er by de ontmoeting heeft plaats gehad, moet men in ’t oog honden dat slechts een enkele bevoorrechte pers-man ’t gebeurde heeft aanschouwd, ’t Publiek nam aan deze ontmoeting geen deel, en dat is ongetwijfeld een enorm contrast met hetgeen men hoogst waarschijnlijk in Duinkerken en Compiègne zal zien gebeuren. Ook al hebben er kanonschoten gedfeund, en al hebben er tal van hoera’s geklonken, dat zjjn allen maar formeele uitingen, want zelfs dat hoera roepen van de matrozen op bevel was ook een nommer van ’t vooraf opgemaakte program. De czaar kwam met de Standart uit Ko penhagen en arriveerde ongeveer te 10 uur, toen juist ook de kruiser Swetlana met groot vorst Alexis uit Petersburg in ’t gezicht kwam. De keizer ging den czaar met de Hohenzollern tegemoet, en na de gebruikelijke eerbewijzen met paradeeren in ’t want, muziek, en saluut schoten kwam de czaar in zyn stoomsloep met graaf Lamsdorf en gevolg naar de Hohen zollern. De keizer wachtte hem aan de sta tietrap op, omarmde hem „zeer hartelyk”, zegt Reuter, en na inspectie der eerewacht 24) Maar dat komt er niet op aan, we moeten in ieder geval op marsch I Ik wou dat ik al die Krivosciérs den hals kon omdraaienneen, niet allemaal, want Jovica behoort er ook toe I God bescherme u, eerwaarde, en zorg goed voor Jovica 1 Hij stormde de trap at om zich bij zijn kame raden te voegen. Pater Leonhard volgde hem en kwam nog tijdig genoeg beneden om te zien dat de poort der vesting geopend werd. Jörg stond reeds in ’t gelid; Gerald, die zich aan ’t hoofd zijner manschappen bevond, wenkte den geestelijke met zijn sabel een groet tot afscheid toe, en de moedige schaar vertrok welgemoed in den scheme renden morgen. VIJFDE HOOFDSTUK. De bora had den geheelen dag gewaaid met een kracht, welke iederen bewoner der vlakte noodlottig zou hebben toegeschenenin het hoog gebergte echter hechtte men er niet veel betee- kenis aan. Op de rotshoogten van Krivoscië kende men stormwinden, welke dood en verderf brachten overal waar zij zich vertoondenhet was zelfs schikking aan de goedkeuring van den Franschen gezant zon onderworpen worden, De secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken, had zich in persoon begeven naar ’t hotel der Fransche ambassade, om er uitnoodigingskaarten te brengen, tot bijwoning der huwelijksfeesten van drie prin sessen van den bloede. Hy kon echter met een korte weigering der uitnoodiging weder huiswaarts gaan. Er is nog een lid der Turksché kolonie over de Fransche grenzen gezet, t. w. een zekere Sination, een Armeniër, die belast was de in Parys aanwezige Turken te bewaken en hun namen te rapporteeren, wanneer zy over de grenzen trokken. Feridoen-Bey is door de Temps geïnter- viewd en heeft verklaard, dat hy «ooit hoofd 'der Turksché geheime politie in Frankrijk is geweest, en veel minder nog de rechter hand van Munir-Bey, met wien hy niet eens op byzonder goeden voet stond. Hy zon zich beperkt hebben tot het surveilleeren der t studiën van de Turksché jongelieden, die zich in Parjjs eenige Westersche beschaving eigen kwamen maken. Telefoon No. Sï ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. en na verwélkoming van grootvorst Alexis, bleven de beide keizers op ’t promenadedek praten. Aan ’t dejeuner zat do czaar tusschen den keizer en graaf Von Billow, en tegenover hem zat graaf Lamsdorf. Volgens ’t tele gram van Reuter alweer, heerschte er een opgewekte toon en klonken de beide vorsten met de beide ministers en de andere heeren. Nadat de Hohenzollern langs de pariH deerende schepen was gestoomd, maakten de officieren hun opwachting op het keizerlijk jacht. Verspreide Berichten. FkanKkuk. In den eergister onder voonittersebap van don president der Republiek op het Elysée gebonden ministerraad, moot er nog niets officieels over bekend zijn geweest, doch ’t heet dan nu toch, dat het keizerljjk echt paar heden over een week (Vrjjdag 20 dezer) een kortstondige visite zal brengen aan de Seinestad, van het kasteel Compiègne uit. Niet langer dan drie uur zonden de czaar en de czarine te Parys vertoeven. Aan het Noorderstation zouden ze afgehaald worden door den president en met hem zou den ze naar de brng Alexander III ryden, om daarna een duchtige receptie te houden in de Russische ambassade. Dit programma schy’nt nog lang niet vast te staande één vertelt dit, de ander dat, zelfs wordt er gewaagd van een officieel banket op het Elysée en de president van den gemeenteraad, de heer Dausset, zou er alles van weten maar niets mogen verklap pen, terwijl als motief van het czarenbe- zoek aan de hoofdstad, wordt gereleveerd de aanslag op president Mac Kinley te Buffalode czaar zou niet den schyn van vrees voor de anarchisten willen hebben, doch de menschen uit zyn naaste omgeving, die hem feitelyk laten doen wat hun goed dunkt, oordeelen het toch veiliger, dat de Russische en de Fransche politiemannen voorbereid zijn. Ik dacht iets beters van je te hooren, zij de oudste blijkbaar ontstemd. Alweer een nederlaag Had je dan niet de overmacht In het begin, ja maar de vijand kreeg ver sterking en mijn troep werd geheel ontmoedigd. Je wilt het niet zien, Marco, maar een feit is het dat we steeds meer worden teruggedrongen en in gesloten, We zijn de eenigen die den vijand nog het hoofd bieden maar voor hoe langl Wil je soms genade vragen Vroeg Marco, opstuivend. Wil je soms de hand reiken aan hen, die jou zoowel als mijn vader gedood hebben Als jij ’t kunt vergeten, dat je een zoon bent van Hersovac Ik heet ObrevicEn nog loopt er een vrij rond, op wien ik myn gevangenschap en mijn vader te wreken heb. Hij was het die vandaag den vijand verster king bracht, zei de jonge Hersovac. Ik herkende hem in ’t gevecht. Hem zult ge niet bereiken, hij schijnt met tooverkunsten om te gaan, welke hem tegen iederen aanval beschermen. Men zou het werkelijk gelooven, bromde Marco tusschen de tanden Laf is hij niet, want hij is altijd vooraan in den strijd. Hoe vaak heb ik hem daar reeds gezocht, hoe dikwijls zou hij door een list in mijn handen gevallen zijn Maar men trof altijd een anderen, nooit den rechten. Maar om ’t even, hij is nog binnep onze grenzen en ik heb hem overal strikken gespannen Als hij zich ook maar één kee^van de zijnen verwydert, dan is hij mijn I

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1