:ver <sen. Cagazöjn ster’ BT rs Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, kennisgeving. I» DE BERGEN. a Buitenlandse!! Overzicht. FEU1LLE1ON. [glijders werkelyke hulp alloiis, ig GASORNA- IN LOOX Laarzeniuagazijn Kleiwegsteeg. SMITS, iten werk. Maandag 16 September 1901. 40ste Jaargang. TC A F DINERS, RS iloften, enz. foaderbalttm wereld bekend en roffen middel tegen onir-, Lever Vondersatlf jeneeskracht 'estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ougeneeslijk augs een bjjua 22 Jrengt genezing en i, ontstekingen enz. rich beleefd o Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. ma*, hadde 4KMAN &Zu ilages •H. Winkeliers jenot van een van af 180 iriefkaart wordt sgezonden door bommel. achtige collectie TEN en GAS eerende prjjzen- ithaven 128- Gasflttre. belangrijk >aar bij ERS Jz. s van eohthoid i« kurk steeds voor iu naam der Firma PE liOIIMHIJOIIHM E OUDE >AMMER rk: BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, Gezien Artikel 182 der Gemeentewet Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der gemeente in 1900, ter Plaatselijke Secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen betaling van één gulden. Gouda, den 140 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris. BROUWER. telefoon A o. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag lijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Is en alles wat desvarlangd met Iver, tafellinnen i n, enz. Inwendig uitwendig in bijna met goed gevolg - Prys per flacon f 1.15. post f 1.60. derland lokin H Amsterdam idie Schutzenapotheke hitseh, Oesterreich Ccntraal-Depót Sander Toen zag men in dat de toestand hoogst ernstig was. De volgende telegrammen zyn van giste ren 5 n. n.m. De president is stervende. 6 n. n.m. Cortelyon gaf om 5.35 het volgende bulletin uitDe geneesheeren zeg gen dat de toestand ernstig is. Op dit oogen- blik Ijjdt de president aan de ergste uit putting. Men laat den patiënt zuurstof inade men, maar hy reageert slechts zwak op dezen stimulans. Pols 125, ademhaling 40. 5.48 n.m. De familie is aan het sterfbed geroepen. Er is geen hoop meer. 7.55. Onder den invloed van den stimu lans kwam de president om 7.50 bij en vroeg naar zyn vrouw. Deze is nu by hem. 7.19. De bloedverwanten de leden van het Kabinet en de persoonlijke vrienden die in de woning zijn nemen nu definitief afscheid van den president. Het gezelschap is veroenigd in den grooten salon en men gaat een voor een naar den ziekenkamer. Volgens een later telegram aan het ,N. v. d. D.” is de President overleden. In den toestand van President Mac Kinley is plotseling een ongunstige wending geko men. Volgens de laatste berichten is er geen hoop meer op zijn herstel. De verklaring van dezen ommekeer in den toestand van Mc. Kinley is als volgt. Hij begon te verminderen kort na twee uur in den nacht. De storing begon reeds eergis- termiddag met de weigering der spijsverte ringsorganen om te werken. De noodzake lijkheid om voedsel in te brengen was groot ten gevolge van de gedeeltelijke mislukking der kunstmatige wijze van voeding gedu rende eenige dagen. Waarschijnlijk werd de natuurlijke wijze - van voeding toegepast vMrdat de maag daar op geheel was geprepareerd, hoewel de eerste toediening van vleeschnat door den mond bij den patiënt met goed gevolg scheen te geschieden. Eergistermorgen echter bleek het reeds, dat het voedsel den patiënt niet goed be kwam, en toen ontstond voor het eerst vrees. De pols was abnormaal hoog, 126, by een temperatuur van 100.2 gr. F.zy had mins tens 80 slagen minder moeten zjjn. De zwakte van het hart deed ernstige bezorgd heid ontstaan. Daarna nam de president voordurend af en werd de toestand ernstiger. Te middernacht werd kalomel ingegeven om de ingewanden te reinigen, en digitalis om de werking van het hart geregelder te maken. Kort na twee uur wwd een verzwakking van het hart ontdekt, de beweging van de pols nam toe, en de president zonk langza merhand in. Het einde scheen nabij te zÖnt digitalis en strychnine werden toegediend en als laat ste hulpmiddel werd hem een zout-oplossing in de aderen gespoten doch zonder onmiddel lijke uitwerking. ben om de Armenische Christenen overhoop te steken bij het minste wat er gebeurt. Nu is er Zondag brand ontstaan in de kazerne te Moesj en den dag daarop in de Turksche wijk. De Turken stellen de Armeniërs daarvoor verantwoordelijk en begonnen te plunderen en te moorden in de Armenische wijk. De Vali van Bitlis is naar Moesj gegaan en verschil lende bataljons troepen zijn op zijn last van Konstantinopel naar Moesj vertrokken. De Armeniërs ontkennen beslist alle schuld aan de branden, en evenmin, zoo verklaren zij, hebben zij plan om zich tegen de Turk sche autoriteiten te verzetten of een op stand te beginnen. Deze beschuldigingen zjjn slechts verzinsels van plaatseljjko besturen om als verontschuldiging te dienen voor hun lauwe houding tegenover de gruweldaden der Koerden. In den Turkschen Staatsraad zijn enkele maatregelen besproken ten gunste der Christe lijke bevolking, doch de Staatsraad verwierp die bijna eenstemmig. De Sheik-ul-Jslam, het jongste lid van den Staatsraad, veroordeelde dit besluit op scherpe wijze. Wat moet er, zoo vroeg hij, terecht komen van de gelijkstelling voor de wet, die aan Christenen en Muzelmannen is toegezogd. Hij veroor deelde vervolgens het goheele in zwang zijnde regeeringsstelsel, dat naar hij zeido het land naar den afgrond voert en het Turksche I^jk belachelijk maakt. Hij weet zeer wél, zöide hij, dij wöorJcn aan deu Sultan zullen worden overgebracht, maar hy zal zich daar aan niet storen, want hij is bereid dit alles en nog veel meer voor het aangezicht van den Sultan te herhalen. zijn als Danira, maar toch was haar gestalte reeds gebogen onder den zwaren arbeid welke op haar schouders rustte. Zij had het maal bereid en de mannen bediend, zonder dat er verder van haar eenige notitie genomen werd; zelfs ift tegenwoor digheid van haar man had zij schuwe vrees en slaafsche onderdanigheid getoond, en nu keek ze met onverholen angst naar het meisje, die het wagen durfde een man zulke dingen te zeggen. Zij was in haar gansche houding en voorkomen een overtuigend bewijs van Danira’s bewering, en dat was hel juist wat den ruwen Obrevic ver bitterde. Wil jij ons vreemde zeden en gewoonten leeren vroeg hij opstuivend. Bij ons telt alleen de man, en wat de vrouwen tot nu toe geweest zijn, dat zullen ze blijven Danira richtte zich in haar volle lengte op, en haar oogen vlamden toen ze hem met hartstoch telijke fierheid de woorden in het gelaat slingerde - Maar ik ben niet zooals uw vrouwen, ik wil het niet zijnL. En daarom ook wil ik geen man van uw stam toebehooren. Deze trotsche woorden prikkelden Marco, doch ze dwongen hem tevens eerbied en bewondering af, Want er lag iets in van zijn eigen ontembare natuur, welke zich voor niemand wilde buigen zijn hand was nog dreigend gebald, maar zijn oog hing aan het mooie gelaat, bekoorlijk door dien blos van koortsige opgewondenheid, en hij fluis terde halfluid Neen, jij bent andersen dat is het juist wat mij boeit I Wordt vervolgd.) Een poging, misschien de laatste, is we derom door Leyds en het Znid-Afrikaan- sche Driemanschap gedaan, om door middel van arbitrage een einde te maken aan den reeds bijna tweejarigen oorlog in Zuid- Afrika. Aan den Besturenden Raad van het permanente Hof van Arbitrage te ’s Gra- venhage richtten zy een schrijven. ZÜ kon den dat doen zonder mét geest of letter der Haagsche Conferentie in conflict te komen uitdrukkelijk immers is bepaald, dat de rechtspleging van het Hof zich kan uit strekken tot geschillen, bestaande tusschen Mogendheden, die de Conventie niet mede- onderteekend hebben, of tusschen ondertee- kenaren en niet-onderteekenaren. In vast vertrouwen op hun goede zaak hebben de Boerenrepublieken niet geaarzeld hun zaak in handen te stellen van een on partijdig rechter. Zy vreezen zyn uitspraak niet. Op hen zal thans geen blaam meer mogen rustenzy deden alles wat mogelijk was om langs vreedzamen weg hun geschillen be slecht te krygen. Welk een poover figuur maakt daarbij het wereldrijk van Groot-Brittannië en Ier land! Aan die zijde niets dan ruwe kracht. En nog altyd zal bet moeten blijken of dat ruw geweld ten slotte voldoende is. En scheidsrechterlijke uitspraken Ter vredesconferentie stonden, de Engelsche ge delegeerden niet in de laatste rijen van hen, die daar op papier de arbitrage wilden be vorderen. Maar in werkelijkheid is Enge land niets er op gesteld, wat een slecht ge- vriend door zijn meerdere wilskracht en onbuig zaam karakter een zekere heerschappij uitgeoefend Stephan werd zoo langzamerhand gewoon zich naar den wil van zijn ouderen vriend te voegen, en vooral nu waar hij aan het hootd van zijn stam stond. Na verloop van eenige minuten verscheen Danira. Zij droeg ook nu de nationale kleederdracht, maar ondanks dat bleef er toch iets vreemds in haar verschijning, zelfs nu, in de omgeving waarin ze. geboren was. Zij had al zeer, weinig gemeen met de vrouwen van haar stam, met die schuwe dee moedige schepsels, die tot slaafsche onderdanig heid worden geboren en opgevoed. Er was een fiere trots in haar houding toen zij Marco naderde en even het hootd voor hem boog, als ware zijn bevel niets meer geweest dan een verzoek, waar aan zij zich verwaardigde te voldoen, Ook Obrevic moest dezen indruk krijgen van haar verschijning, want er kwam in zijn oogen een glans als van hartstochtelijke bewondering; zijn stem echter bleet ruw en hard toen hij vroeg Kunt ge niet eenmaal den gast begroeten, die aan den haard eens broeders komt, ot wil je dat niet? Hebt ge mijn groet dan zoo erg gemist luidde de koele wedervraag, Je. kwam toch enkel om met Stephan te beraadslagen, en voor je maal was toch al gezorgd. Om ’t even, het past nu eenmaal dat ge den man tegemoet treedt, die door je broer als je toekomstig gemaal is aangewezenDat weet je al lang. En je weet dat ik me met dit besluit niet Frankrijk. Guérin, de man van het fort Chabrol, begint ook al aan verveling te lyden of wel vrees te koesteren voor vergetelheid en zoo heeft hy dan zyn getuigen gezonden aan den redacteur der „Petite Républi- que” wegens een artikel over hem geschre ven tydens zjjn verblyf in de gevangenis. Des redacteurs getuigen oordeelden, dat er geen reden tot een duel bestond en nu heeft Guérin, die naar bloed schynt te dorsten, in de Libre Parole” gezegden journalist geweldig beleedigd. De profeet van Cantal heeft voor een maand den burgemeester van Saint-Flour geschorst, in verband met diens heftige en ongegronde uitlatingen over het ambteljjke optreden van den onder-prefect. De Algiersche detachementen die heb- Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «5) Hjj greep met deze woorden een der stukken brandhout en stiet daarmede in het haardvuur, soodat de vonken naar alle richtingen heen spat ten, het was een gebaar van lang ingehouden woede, want eensklaps vroeg hij kort en scherp Waar is Danira Weet zij niet dat ik hier ben? Jawel? maar zij weigert te komen. Dan zal ik haar dwingen! riep Marco op ruwen toon. Danira dwingen? Je kent mijn zuster nog niet. Ik zal haar dwingen, als ze maar eenmaal mijn vrouw is, daar kunt ge op aan Roep haar hier! Dit bevel klonk zeer heerschzuchtig, maar toch gehoorzaamde Stephan Hersovac. Hij was nog zeer jong en blijkbaar niet opgewassen tegen de taak, welke de omstandigheden hem opgedrongen hadden. Van de zoons der beide gevallen aan voerders scheen alleen de oudere in staat de rol des vaders op zich te nemen, en toch waren zij als broeders opgegroeid in de woning van Joan Obrevic, toen deze den zoon van zijn overleden boezemvriend in zijn woning had opgenomen. Maar toen reeds had Marco op zijn jongeren Weten verraadt. Het werd in het schryven van de vier mannen uit Zuid-Arika terecht gezegd i „Indien Engeland dezen stap met een wei gering beantwoordt, dan zou die weigering bewyzen, dat het zich niet wenscht te on derwerpen aan de uitspraak van een ge wetensvol, goed ingelicht en onpartijdig rechter.” Zoo is het, van gewetensvolle, goedinge- lichte en onpartijdige rechters moet* Enge land niets hebben. Daartegen is het niet opgewassen. Er zal onder de gedelegeerden van Trans vaal en Oranje-Vrjjstaat wel niemand zyn, die ernstig durft hopen op oen toestemmend antwoord van Engeland op de vraag, die het gedaan zal worden door den Besturen- dep Raad van het Arbitragehof. V De Berlynscho gemeenteraad heeft met ver pletterende meerderheid van stemmen den heer Kauffmann tot tweeden-burgemeester herbenoemd. Van de honderd vier-en-twintig uitgebrachte stemmen waren er 109 voor Kauffmann en 15 in blanco. Dat de Berljjnsche gemeenteraad geen genoegen zou nemen met de redenen, die den Keizer bewogen om des heeren Kauffmanns eerste benoeming piet goed te keuren, was wel te voorzien, maar dat de Berljjnsche raad zich zóó beslist zon Uitsproken, wekt algemoene verbazing. Het is niet onmogelyk, dat de Keizer naar aanlêiding van deze tegen hem persoonlijk gerichte demonstratie, opnieuw het plan in overweging zal nemenBerljjn te verheffen tot een provincie, waar dan het hoogste gezag zou berusten bjj den regeerings-president, die onmiddellyk door den Keizer wordt be noemd. Een dergeljjke toestand, bestaat bijvoor beeld ook voor Parys. Dat keizer Wilhelm zich door het nemen van zoo’n maatregel het ernstig misnoegen van de hoofdstad van Prui sen op den hals zou halen, spreekt wel van zelf. De Berlyners zouden daarin een soort degradatie zien en eischen, dat de bestaande administratieve wetgeving ongeschonden zon bljjven. Maar de Keizer is niet de man, om niet zjjn wil door te drijven en met zeer ver klaarbare belangstelling vraagt men zich in geheel Duitschland af, want zjjn antwoord zal wezen op deze, overigens volkomen ge rechtvaardigde, uitdaging van de zyde van den Berljjnschen raad. Uit Armenisch-Turkjje komen weder be richten van moorden. De Koerden en Turken schjjnen daar nog steeds het privilege te heb- heb vereenigdIk heb niet beloofd je vrouw te zullen worden. Bij ons heeft de vrouw geen wil, riep Marco op heerschzuchtigen toon. Je broer is nu het hoofd der familie, hij heeft over je te beschikken en hij zal je dwingen te gehoorzamen, hij of ik I Welnu, probeer dat. Deze woorden werden volkomen kalm, maar met zulk een wilskracht uitgesproken, dat Marco woedend met den voet op den grond stampte Hebt ge die trots geleerd daarginds, bij onze vijanden Je hebt nu in ons midden teruggekeerd, en hier houden wij geen rekening met al de dwaas heden welke men je daar schijnt ingeprent te hebben. Je vergist je ik heb daar alles achterge laten I Haai1 stem beefde eenigszins, terwijl ze deze woorden sprak maar zij beheerschte zich en her haalde met naaruk: AllesVraag maar aan mijn broer of ik den arbeid schuw die me vreemd was; of ik wei gerde te doen wat mij werd opgelegd. Ik verlang maar één ding vrij te zijn En dat ben ik niet als ik eén man toebehoor. Ik heb niet een meester ontvlucht om hier een slavin te worden Want gij, mannen, beschouwt de vrouw als slavin Terwijl zij dit sprak, wendde zij zich half om en keek met een medelijdenden. bijna verachte- lijken blik de vrouw van haar broer aan, die nog altijd met haar huiselijk werk bezig wasmen kon ’t haar ondanks jeugd en schoonheid duidelijk aanzien, dat zij gebukt ging onder de kluisters der dienstbaarheid. Zij kon nauwelijks zoo oud aait

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1