r., lofleveraiiciers). ct. b‘j ;nst« aten JÜ? -Borst- it rt E”, •NINGBLOEM” Mo. 8612. ienza! /Vwwtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IN DE BERGEN. Zaterdag 21 September 1901. 40ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. i ZOON les; fluenza, lening, i doen genezen, a van onds 627. T. AMihl KENNISGEVING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ouó der reap. sld&rattan ae ra ent ena. NKMAN &Zn. 4 ■de fabrieatle «rbriüker van iemie national A get nik. rnn te be- rrhée, ook pr./O.W. rr.fO.9Q, ■Idberoemde m zwakte* et, slechte e gevolgen, lesksucht, vervolgd.) GOlimiE COURANT Ing, Aam- tsbtexans ;e diensten, en/0.50. huismiddel >ijn, het i> - sluitend in ter bestrij- na «te. In SN, VIANENJj ALKMAAR, 1 AVEN, en alle IND, Dir. n Schoonhoven. Kleiweg E, loO drecht. PINKSR N, Botklop B ter K. TAN DBB Idinqeveen, Wed. IGH, Oudewater De Washington „Evening Post” zegt: Wat de buitenlandsche staatkunde betreft de beste verzekering die Roosevelt geven kan dat zy dezelfde zal blijven, is, dat hij Hay aanbel bewind houdt. telefoon No. 9». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN’. met heeft den vijand verdreven uit hot Za- Btrondistrict en dryf hem op naar Wepe- ner. Knox eindelijk is aan het schoonvegen van de streek Oostelijk van den spoorweg van Bloemfontein naar het Noorden. En ten slotte dit: In de Kaapkolonie geen verandering. Hetgeen welsprekender is dan alle voor gaande „overwinuings”-borichten samen !- Dergelyke weekrapporten zijn we gewoon. Al die gevangennemingen, verrassingen en schoonvegeryen hebben de Engelschen in den laatsten tijd niet veel verder ge bracht. De jongste berichten uit Washington en New-York betoogen, dat de woorden van pre sident Roosevelt, waarin hy beloofde de plan nen van Mc. Kinley voor de welvaart, den bloei en de vrede van de Vereenigde Staten te zullen uitvoeren, een gunstigen indruk maakten. In een zitting van den ministerraad, ge houden ten huize van den zwager van presi dent Roosevelt, verzocht de president den leden van het Kabinet hunne portefeuilles te blijven behouden gedurende zyn bewind; en naar de „Newyork Sun” mededeelt, zal er, ten minste in den eersten tijd, geen wijziging in het Kabinet plaats hebbe. Zelfs de heeren Hay en Gage, die vast besloten waren om thans hun ontslag te nemen, moeten beloofd hebben hun ambt te zullen tilyven behouden. De heer Roosevelt zeide „Ik meende wat ik uitsprak toen ik den eed by de aanvaar ding van mijn ambf aflegde. Ik zal er even min aan denken de staatkunde van Mc. Kinley te wijzigen als om een ander geweer te nemen, als ik weet dat ik het beste geweer heb. Zoo het noodjg is, zal ik wellicht wat hooger of lager aanleggen, maar het goede, vertrouwbare geweer vervangen door een anderdat nooit”. Toen de President Maandag te Washington aankwam verzocht by den ministers Hay en Gage met hem mede te rijden naar het huis van zijn zwager, commandant Cowler, en toen verzocht hy hun dringend om op hun post te blijven. Het bericht, dat zoowel Hay en Gage als de andere leden van het Kabinet besloten zyn hun ambt te blijven bekleeden, heeft in New- York en Washington groote tevredenheid gewekt. V Uit Reims de volgende berichten over de ontvangst van het Russische Keizerpaar. VÓ6r het déjeuner steeg do Keizer te paard en bezocht het manoeuvreterrein. Overal word Z. M. ontvangen met do kre ten Leve de TsaarLeve RuslandNa van het eene regiment naar het andere go rdden te zyn voegde de Keizer zich te 11 uur weer by den stoet. Aan het déjeuner bracht president Loubot een toost uit op, waarin hij o. a. zeideIk bfflchouw het als een voorrecht Uwe Majes teit een heilgroet en don dank van het loger oVer te brengen, dat trotsch is op ondank baar voor do belangstelling, die Gij hot komt bewijzen. Gelyk Frankrijk en zjj, die IWrtkrijk vGitégenwuordlgon, zich er op toe leggen hot leger datgene td schenken wat zyn kracht tot het hoogste punt kan opvoe ren, zoo streeft het leger or met hart en ziel naar om elk oogenblik te kunnen ant woorden op Frankrjjk’s oproep. De tegen woordigheid van Uwe Majesteit by dezo manoeuvres geeft hot, naast do lioogsto er kentelijkheid, de krachtigste aanmoediging. De bevelhebbers weten het en do troepen gevoelen het, en het is my oen vreugde hun tolk te zijn, wanneer ik myn glas ophef ter ‘eere van Uwe Majesteit en van de Keizerin en ten slotte voor den roem van het Rus sische leger, dat met het onze voreenigd is, gelijk Uwe Majesteit te Chalons beeft ge zegd, door een diep gevoel van wapenbroe- derschap. Na den toast van Loubet speelde de mu ziek het Russische Volkslied. De Tsaar zeide in antwoord op Loubet’» dronk o. m. De manoeuvres, die wjj zooeven hebben by- gewoond, hebben my in de gelegenheid ge steld persoonlijk den graad van volmaaktheid van het schitterende Fransche leger te waar deuren en ik verheug my daar van ganseb er harte over als een voorwerp van gorecht- vaardigden trots voor het bevriende Frank rijk. Ik drink op het dappere Fransche ruw en woest man, die de geestelijke liehoeften van den mensch zelfs niet bij name kent, die« andere hoogere aspiraties in haar meedoogcnloosr zou verstikken, omdat hy haar niet meer telt dan lijn huisdieren, die dagelijks Houd opDat is niet waarviel Danira hem driftig in /ie rede, want tij voelde wien hij bedoelde, al noemde hij geen naam. De jonge officier liet zich echter niet van zijn stuk brengen en vervolgde kalm; - Dat is wel waar, en aan deze waarheid zult u ten gronde gaan. Wat u ook mocht beweren, ide bekoring waarmede uw fantaaie uw geboorte grond, uw tehuis heeft omgeven, is verdwenenen nij moest verdwijnen op het oogenblik dat de werkelijkheid zich aan u vertoonde. En de kloot die u eenmaal van ons scheidde, heeft zich nu vertoond aan de andere zijde. U kunt niet meer afdalen tot deze menschen met hun ruwe zeden U is een der onzen geworden, u behoort ons met al uw denken en voelen Het eenige wat u heeft overgehouden van den aard uws volks, dat is zijn onbuigzame trots, welke liever bloedt en sterft dan zich te buigen van een hoogere wet. Hij had met hijgende opwinding gesproken en Danira trachtte niet meer hem in de rede te val len; wat zij hoorde, dat waren haar eigen ge- .dachten welke zooeven met stormachtig ge weid in haar geest dooreen gewoeld hadden. Alsof hij haar had kunnen beluisteren, was alles woord voor woord over zijn lippen gekomenzij kon deze waarheid niét langer loochenen, en zij wilde dat ook niet. Langzaam hief zij het hoofd weer op, en toen 3<>> Ik heb er althans de hand toe geleend- Maar zyn redding is maar al te duur betaald zij kostte Marco zijn vader en onzen stam zijn aanvoerder. Het was uw kogel, die Joan Obrevic deed vallen. Ik deed wat ik doen moest, temeer wijl de vluchtelingen het eerst op mij schoten. Ik beroep me op hetzelfde woord dat u zooeven bezigde: »We zijn in oorlog 1” Woord en wederwoord klonken even koel en scherp en de houding der beide personen was even onverzoenlijk vijandig, als hadden zij elkaar den dood gezworenen toch spraken haar oogen een andere taal dan die van haar hart, Geralds1" blik kon zich niet afwenden van dat bekoorlijke vijandige gelaat', hij had al het andere vergeten, zelfs zijn gewonden kameraad; hij zocht alleen die oogen welke de zijne ontweken, maar toch weer telkens als onder den invloed eener hoogere macht naar hem getrokken werden. Ik klaag u niet aan wegens dat voorval, zei Danira, en voor de eerste maal klonk een zachter toon van haar lippen. Maar ook u heett zeker nu wel de aanklacht teruggenomen, welke u me toen zoo meedoogeloos in het gelaat geslingerd hebt. Wat ik ook gedaan mocht hebben, het is alleen leger, op zyn roem en zyn voorspoed, on ik stel I or prys op het te mogen beschouwen als den machtigston steun van de beginselen van billykheid, waarop do algemeene ordo, do vrede en het welzijn der volkeren be rusten. De muziek speelt daarop de Marseillaise en dan het Russische Volkslied. De stoot vertrekt vervolgens per rijtuig naar Reims. Te 5 uur kwamen het Russische keizer paar en Loubet voor hot stadhuis aan, dat versierd is met tropeeën en de Russische en Fransche vlaggen. Op het plein voor het stadhuis, waarop de toegang voor het publiek verboden is, staan de troepen in carré opge steld en brehgon do militaire eerbewijzen, De burgemeester ontvangt de Soevereinen eh den President, welke zich vervolgens naar de feestzaal in het stadhuis en naar de kathedraal begeven. De burgemeester zegt in zyn toespraak tot H.H. M.M. o. a.Onze arbeidzame bevolking heeft den Keizer toe gejuicht on getoond hoe gelukkig zy is over het bezoek. Zy hoeft ook aldus haar ge voelens van dankbaarheid getoond jegens den aanstichter vau de Haagscho Vredes conferentie, welke begonnen is den grondslag te loggen van don algemeenen wereldvrede. De burgemeester vroeg vervolgens verlof aan H.H. M.M. om hun een kostbaar stuk uit de bibliotheek te tooneneen evangelie in de Slavische taal. Do burgemeester brengt ook on$or do 'oogen dor Bon v er ei n en een manuscript van het jaar 1049, dat betrekking heeft op hot huwelijk van Hendrik I met Anna van Rusland. De Tsaar beschouwt de stukken met levendige belangstelling. To 5.15 verlaten H.H. M.M. en Loubet het stadhuis, vergezeld van den burgemeester, den gemeenteraad, senatoren, afgevaardig den, enz., en begeven zich naar de kathe draal. Langs den geheelen wog is een aan zienlijke en geestdriftige menigte saamge- stroomd, die onafgebroken toejuichingen doen hooron. De Tsaar groet horhaaldeiyk. Kardinaal Langénieux staat in het portaal der kathedraal in groot staatsiegewaad met kauunnikken en geestelijkheid aan zyn zjjden. De kardinaal heet H.H. M.M. en president Loubet wolkom en geleidt hen in het schip der kerk en vervolgens in de absida, waar zich merkwaardige tapytwerken bevinden. De kardinaal toont de relieken van het echte Kruis en oen Heilige doorn, die H.H. M.M. in handen nemen on bekijken. Te 5.45 ver laten H.H. M.M. do kathedraal wedor en begeven zich naar het station. De bevolking, die langs den weg w geschaard, wordt in bedwang gehouden door een drievoudig cordon van troepen, en juicht: Leve de Keizer! Leve de Republiek! In het station zegt de zag Gerald dat haar oogen fonkelden met een zonderling vuur. Zyn ineedoogenlooze woorden hadden met den trots van het jonge meisje ook al haar wilskracht doen ontwaken. Zij richtte zich in haar volle lengte op, en zei met nadruk Misschien heeft u gelijk I Welnu, ik ben een dochter van mijn volk en ik weet te sterven als dat van mij verwacht wordtmaar onder werpen kan ik mij niet. Wanneer mijn geboorte en opvoeding mij in een vnórtdurenden tweestrijd met mezelve gebracht hebben, dan heb ik daar aan een einde gemaakt door naar de mijnen terug te keeren, vrywillig en onherroepelijk. Ik kan myn hart niet verdeden tusschen hier en ginds misschien kost my deze vrije keuze het gelyk en het leven het zij zoo. dan zal ik er aan sterven 1 Er sprak zulk een koele vastberadenheid uit deze woorden, dat Gerald niet eens een poging deed om hahr tot andere gedachten te brengen. Hij keek zwijgend het Jonge meisje aan, dat zoo bleek en somber voor hem stond, zyn blik dwaalde langzaam door het schamele vertrek met zijn walmend houtvuur en zwartberookte muren, en toen scheen hij de overtuiging te krijgen dat deze zielestrijd van het meisje eerst met den dood een'ejkde zou nemen. Ik zal dus van u moeten heengaan als vij and, want dat ben ik toch fn uw oogen zei hij eindelijk Danira, hebt ge werkelijk geen ander woord tot.•'afscheid voor me? Telefoon No. Ml ADV EttTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den*i8n September 1901 executoir is verklaard het Suppletoir Kohier No. 7 der Personeele Belasting, dienst 1901. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welke de reclames behooren te worden inge- diend. Gouda, den ao September 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Uit Zuid-Afrika weinig, maar goed nieuws. Kitchener seint uit Pretoria dd. 18 deper Drie compagnieën bereden infanterie met drie kanonnen, onder majoor Gough, die een verkenning deden ten zuiden van deJagers- drift uit, kregen 300 Boeren in zicht. Zy zadelden af en spoedden zich naar een berg kam, vanwaar zy de Boeren konden over zien. De beweging van deze was echter om de Engelschen in een val te lokken. Gough werd plotseling door de Boeren in zyn front en op zyn rechterflank aangevallen door een vyand, die in groot aantal en onder bedek king was. Na een scherp gevecht werden de Engelschen overweldigd met verlies van hun kanonnen, twee officieren en 14 man gesneuveld, 5 officieren en 25 man gewond en 150 man gevangen. De Boeren stonden onder Botha. Ik zend versterkingen aan Lyttelton. Een officier is ’s nachts ontsnapt naar de Jagersdrift en zegt, dat de Boeren meer dan 1000 man sterk zjjn. French rapporteert, dat Smuts een eska dron lansiers heeft gestormd by Elansrivier- poort, ten westen van Tarkastad, om door een cordon van colonnes te breken, die be zig warén hem in te sluiten. Drie Engelsche officieren sneuvelden en twintig manschappen; één officier en dertisr man werden gewond. De Boeren waren gekleed in khaki en leden zware verliezen. Lord Kitchener heeft 16 September zyn weekrapport naar Londen geseind. Wy ontleencn er aan, dat sedert 9 September door de verschillende colonnes 47 Boeren werden gedood, 7 gewond en 371 gevangen gemaakt; 134 Boeren gaven zich over; verder werden 236 geweren, 22.750 patronen voor klein geweer, 164 wagens, 3400 paarden é'n 5750 stuks vee buit gemaakt. De operaties der colonnes, waarvan de meeste reeds door ons aangeduid werden, bepaalden zich tot het volgende Generaal Bloods colonnes rukken op Er- melo aan. Den lln verraste Benson een laager en nam 31 Boeren gevangen. Den 15n nam Kekewich 36 Roeren gevangen, waar onder veldcornet Clopper, bij Magaliesberg, Oostelyk van Oliphantsnek. Den lOn nam Gilbert Hamilton, na een rit van 80 myl, ten Westen van Schoonspruit 25 gevangenen en 140 remontepaarden. Elliot was in den Vrystaat bezig Oostelyk van Winburg en ondervond slechts weinig tegenstand. Plu- geschied om deze bevrijding mogelijk te maken. De mynen hebben me daartoe opgeroepenzij eischten mijn terugkeer naar mijn stam, en zij hadden het recht daartoe Zeker, als u dat zelf als hun recht erkent. Maar toch komt het me zonderling voor dat ze u zoo lang in het huis van vreemden gelaten heb ben, dat ze in al die jaren ze^f niet naar u heb ben omgezien. Eerst 'toen ’men u noodig had, wist men u te vinden, hoewel dat vóór dien tijd ook niet zoo moeielijk geweest was. Tot aan dat oogenblik was u verloren en vergeten voor uw bloedverwanten. Dat woord trotDanira boog het trotsche hoofd. Men behoefde het haar echter niet te zeggen, dat men haar enkel had gebruikt als werktuig om zeker doel te bereiken dat wist zij reeds lang. Gerald was een schrede nader getreden, en ook zijn stem verloor een ijzigen klank toen hij ver volgde Om ’t even, u heeft over uw eigen lot be slist, u is naar uw stam teruggekeerd En zijt ge nu gelukkig. Ik ben vrijDat is alles wat ik verlang En hoe lang zult u het bly ven Ik heb tijdens dezen veldtocht een blik kunnen werpen op de maatschappelijke toestanden van dit land, en ik ken maar al te goed het lot waartoe de vrouwen gedoemd zijn. Zoodra zij een man de hand reiken, is dat lot onherroepelyk over haar uitgesproken Is het dan mogelijk dat een meisje met zooveel wilskracht die steeds beheerscht werd door een drang naar vrijheid, er toe zou kunnen besluiten de levensgezellin, neen, de slavifl te zijn van een

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1