ik r., (Hofleveranciers). K uiten in-Borst- aet liienza! No. 8614. m iMeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» IN BB BERGBN. Dinsdag 24 September 1901. Buiienlandscli Overzicht. FEUILLETON. N ZOON denwtf*. Influenza, idoening, r ii E”, 40ste Jaargang krachten Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I me vertrouwen 1 ill 0 Telefoon No. •9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. itig bevon- kt de spys- jrmiddel te zuivert het i werkt be ren, Gouda 11e plaatsen dit! 1.50 en 2. >ven, Bode- Rotterdam, I 3n van de InMalaga, tlas beasen- ;el, Amerik. itanddeelen it- lle tfn tten nt’ I**. >U*n w, r«» 1 te doen genez* t de van ouds ereldberoemde H0NINGBL0EM" MilINI IE (Illllivr. maagkwalen r eene proef f, opzetting, te heviger 40 ct. bij 8, Kleiweg E, 100 Dordrecht. PINK8E CBN, Boskoop. B ewater K. van dhr Vaddingsveen, Wed. Ï0NGH, Oudewater Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. deni ringt het w- was voor allo onbescheidenheden. Kitchener meldt, van gisteren dat kolonel Williams byna het geheele commando van Koch overmeesterde ten westen van Aden- burg (Edenburg hy maakte 55 gevangenen en nam den geheelen trein. Benson nam het Carolina-commando ge vangen, bestaande uit 54 man, onder wie P. Botha, en maakte 48 wagens buit. Kritzinger heeft, bij een poging om de Oranje-rivier over te komen, het kamp van Lovats'scouts bestormd. Hy slaagde er niet in, de rivier over te komen, maar Lovats scouts leden zware verliezen kolonel Murray en kapitein Murray behooren onder de ge voelde de hand van Danira in de zijne, voor den eersten keer, en zoo gingen zij opwaarts naar den rand der bergkloof. ZESDE HOOFDSTUK. laarvan als kloppingen, iel genezen, ing en ver en darmen. ande bloed ban eetlust, voordurend I mskrachten jsvertering, geprikkelde I ling van de i, te warme maagljjden ke spijn- hiertnede :ingen reeds Wilt u me volgen en op onvoorwaardelijk vertrouwen Gerald’s blik ontmoette dien van het jpnge meisje, dat eenige ©ogenblikken te voren no^anet zulk een onbuigzame trots tegenover hem gestaan had en als geheel veranderd scheen door het be wustzijn van het gevaar dat hem dreigde. Hij zag de smeekende uitdrukking in haar groote donkere oogen, en tusschen vijandigheid en doodsangst viel er als een heldere zortnestraal lichtend in de ziel van den jongen man,hij wist nu wien deze angst gold. Ik volg u, al ware het tot in den dood I zei hij, haar de hand toestekend. Luitenant I riep Jörg buiten zich zelven, want hij was overtuigd dat dit blinde vertrouwen zijn luitenant onmiddelijk ten verderve zou voeren. Je zwijgt en gehoorzaamtbeval Gerald. Overigens wil ik je niet dwingen mij te volgen, blijf hier als je wilt. Ik ga met u meê, luitenant I zei de trouwe knaap, wiens genegenheid voor den officier toch nog grooter was dan zijn bijgeloof. Waar u blijft, daar blijf ik ook, en als u het nu eenmaal niet laten kunt recht op den heksenketel toe te gaan, in Godsnaam 1 Ik ga met u mee I Gerald onderzocht nog eenmaal zijn pistolen, en daarop traden zij naar buiten. Het was alsof den jongen officier een zucht van verlichting ont snapte, toen hij zich weer in de frissche buiten lucht bevond, de benauwde verstikkende atmos feer der kamer achter zich latend. Hier kwam hem storm en nacht tegemoet, en iedere schrede bracht hem verder tot het doodsgevaar. Maar hij Zij waren bijna een half uur voorwaarts geloo- pen in dezelfde richting, tegenoversteld aan die vanwaar Gerald en Jörg gekomen waren' Danira liep vooraan en de beide mannen volgden, doch er werd slechts nu en dan een enkel woord ge sproken, want alle drie hadden moeite zich op te werken tegen den storm, die met iedere minuut heviger werd. Dit was geen storm, zooals zij dien kenden in de bergen van hun land, met jagende wolken, nevel en regenvlagen, welke de aarde in een Sluier hulden, waarbij de bergen schudden, de boomen kraakten en de gansche natuur in een woesten chaos scheen veranderd te worden. Hier werd de helderheid van den hemel door geen enkel wolkje verbrokende sterren fonkelden met een helderen glans, de maan wierp haar zilveren schijn sel over de rotsachtige hoogvlakte In een einde- looze verte strekte zich deze zee van rotsen uit, gespleten en gekloofd in alle richtingenmaar het blftke maanlicht en de diepe donkere schaduwen Jtyp bergkloven vertoonden nog steeds een doodsche eenzaamheid. Hier ruischte geen bosch, ritselde geen blaadje in den wind. De storm woedde in de lucht en raasde over de aarde, als waren alle geesten des verderfs losgelaten, zwoegend door de ruimte om hun offer te zoeken, maar hun kracht werd tigheid en menschelykheid ingeyen. (Nieuwe beweging). r Het goed, dat het heeft gedaan is een onderpand voor hetgeen het Rog zal doen, en met dit volledige vertrouwen hef ik, na een vereerende herinnering gewijd te hebben aan de edele stichters van het werk waarvan deze dag de heerlijke wijding aanschouwt, mijn glas op den roem en het geluk van Uwe Majesteit de Keizerin en de geheele Kei zerlijke familie en op de grootheid en wel vaart van het bevriende en verbonden Rus land.” Loubet sprak zijn toast met eenige ont roering uit, welke alle gasten voor hem in nam en die nog toenam toen de Tsaar het volgende antwoord voorlas: Mijnheer de President! Op het oogenblik waarop wij Frankrijk gaan verlaten, waar Wij wederom een zoo hartelijk onthaal heb ben ontvangen, stellen wij er prijs op, u uit drukking te geven van Onzen oprechten dank en levendige ontroering. Wij zullen voor immer, de Keizerin en ik, een waardevolle gedachtenis houden aan deze weinige dagen, zoo vol van indrukken, die diep in ons ge moed gegrift staan, en Wy zullen voortgaan van verre zoowel als van naby, deel te ne men in al wat het bevriende Frakryk betreft. De banden, die onze landen vereenigen, zyn zooeyen nog vaster aangehaald en hebben een nieuwe heiliging ontvangen door de be wijzen van wederkeerige sympathie, die hier zoo welsprekend zyn geopenbaard en zoo welsprekend zyn geopenbaard en zoo warmen weerklank in Rusland hebben gevonden. (Beweging). Het nauwe verbond van twee groote mogendheden, die met de meest vre delievende bedoelingen zyn bezield, en die, al weten zy hare rechten te doen eerbiedigen niet zoeken eenige inbreuk te maken op die van andere, is een kostbare factor om de geheele menschheid gerust te stellen. (Nieuwe beweging). Ik drink op den voorspoed van Frankrijk, onzen vriend en bondgenoot, op het dappere leger en de schoone vloot van Frankrijk. Laat my op nieuw al myn dank tegenover u herhalen en myn glas te uwer eere opheffen. (Bravo’s; de muziek speelt de Marseillaise.) De Tsaar en de Tsaritsa zyn om 4 uur naar Pagny vertrokken. Op het oogenblik waarop de Tsaar de grens overging, heeft hy aan den presi dent der Republiek het volgende telegram gericht Pagny a. d. Moezel 9.40 u. ’s avonds. Onder den heerlijken indruk van de enkele dagen in Frankrijk doorgebracht, stellen Wy de Keizerin en ik, er prys op, u opnieuw uitdrukking te geven van de levendige ge- De Tsaar en president Loubet hebben Vrij dagavond voor het diner weer een lang onderhoud gehad. Jlet gesprek duurde een uur. Toen de Tsaar zyn vertrekken binnen ging, liet hy Delcaaéé by zich roepen en zeide hem hoeveel genoegen de Keizerin en hy in de soirée hadden gehad evenals trou wens in de geheele reis. Lamsdorf en Delcassé hebben in den loop van den ochtend nog een onderhoud gehad. De revue te Betheny is Zaterdag gehou den overeenkomstig het program. Zy ein digde kwartier voor elven. De Keizer, wien een geleide van Arabische opperhoofden voorafging, inspecteerde de troepen uit China. Generaal André bood de Keizerin een ruiker kostbare bloemen aan, uit naam ran het leger. Een talrijke menigte uitte geestdriftige juichkreten. Men riep: «Leve Rusland 1 Leve de TsaarLeve de Tsaritsa De Keizer nam vervolgens met de Kei zerin, Loubet, Deschanel, generaal André, Failliéres, Waldeck e. a. op de trubine plaats en toen begon het défilé der troepen. Aan het dejeuner na de revue nam Presi dent Loubet, te midden van een indrukwek kende stilte, het woord, en sprakSire, ter wijl ik uit naam van de Fransche Republiek Uwe Majesteit en de Keizerin dank voor uw beider tegenwoordigheid by de opwekkende tafereelen van deze laatste dagen, denk ik terug aan de groote politieke gebeurtenissen die haar vooraf zyn gegaan en die hun ge heel hun beteekenis verleenen. Voorbereid en gesloten door uw verheven vader en door Carnot en plechtig verkondigd aan boord van de „Pothwra” door Uwe Majesteit en Félix Fanre, heeft het bondgenootschap tus schen Ruslaud en Frankrijk tyd gehad zyn karakter te bevestigen en vrucht te dragen. Terwyl niets meer kon doen twijfelen aan de werkelijke vredelievende gedachte, die er aan ten grondslag ligt, zal ook niemand meer kunnen miskennen, hoezeer het heeft mede gewerkt tot handhaving van het evenwicht tusschen de Europeesche Mogendheden en hoezeer het een noodzakelijke voorwaarde is voor een vrede, die, om vruchtbaar te wezen, niet twijfelachtig kon blijven. „Het bondgenootschap heeft zich ontwik- keld met de wapens (beweging) en de quaes- ties die zyn gerezen, hebben het waakzaam en vastbesloten gevonden en gezien, dat het zijn eigen belangen met die van het alge meen in de wereld verzoende. Het was ge matigd, omdat het sterk was en van den beginne aan uit op oplossingen die gerech- sneuvelden. De Boeren maakten zich meester van een kanon, maar do Engelschen herover den het na een kranig gevecht. De krijgsgevangenen, gemaakt in het ge vecht van Gough by Utrecht, zyn weer los gelaten. De Britsche verliezen by Vlakfontein waren 6 gesneuvelden, 23 gewonden en 105 gevan genen, die echter weer losgelaten zyn. De Westm. Gazette klaagt over alle on gelukken, die in deze Septembermaand we der over Engeland worden uitgestort. De strijd tusschen kapitaal en arbeid woedt heftig te Grimsby; op zee is de Cobra, de nieuwe torpedojager, vergaan en het grootste deel der bemanning vond den dood in de golven; en uit Zuid-Afrika komt het eene bericht van een .regrettable incident" na het andere om te doen zien dat Engelands overmachtig leger na een strijd van twee jaren nog niet in staat geweest is den ontembaren moed en de onuitroeibare vrijheidsliefde der Boeren te dooden. En de eenige les die Engeland uit al dié gebeurtenissen trekken kan is dezedat met papieren proclamaties een vry volk niet onder worpen wordt, en dat een oorlog zich niet laat uitmaken op commando zelfs van een zoo hooggeplaatst persoon als zyne Excellentie de Engelsche minister van koloniën Joseph Chamberlain. Er zullen andere maatregelen noodigzyn, dan redevoeringen in het Parlement en pro clamaties van Kitchener. Maar welke Niemand weet het. De legermacht van Kitchener, eens zoo onzaggelyk groot en sterk, is ingeschrompeld en verminderd. Nieuwe manschappen kunnen niet meer wor den uitgezonden. i De regeering van Columbia heeft als een schooljongen, die „’taan vader zal zeggen” wanneer hy door andere jongens aangevallen wordt, de regeeringen van de omliggende Staten gewaarschuwd, een beroep te zullen doen op de bestaande tractaten, met andere woorden, de interventie van de- Vereenigde Staten te zullen inroepen, als de omstandig heden het eischen. Columbia zit er ook tusschen als iemand die aldoor van achteren schoppen krygt, ter wyl alle omstanders zich onschuldig ver klaren. Venezuela, Nicaragua en Ecuador zyn nog altyd niet in oorlog met Columbia. De president van Ecuador heeft zelfs aan zyn gezant te Washington geseind, dat hy zich strikt onzijdig houdt. Maar dat neemt niet weg, dat er in zyn republiek een vrybuiters-expeditie is georga- gebroken en vernietigd tegen die doode rotsge steenten, die niet te bewegen en niet te verbrijze len waren, Er lag iets angstigs, iets gruwelijks in die onbeweeglijke rust te midden van het woeden der stormenhet was aljof de gansche natuur in een doodslaap lag, waaruit niets haar kon doen ontwaken. Hoe wild en woest de bora ook gierde, de natuur gaf geen antwoordzij bleef verzonken in haar onverstaanbare rust. En verder ging het door storm en maneschijn, steeds verder in defeenzame wildernis. Het scheen den beiden mannen toe als waren zij reeds lang van de goede richting afgedwaald, als waren zij in deze woesternij onherroepelijk verlorenmaar Danira schreed zonder eenige aarzeling voorwaarts, zich geen enkele maal in den weg vergissend. Eindelijk bleef zij staan en keerde zich om. We hebben het doel bereikt, zei ze, in de diepte wijzend. Daar is de Wilabron Ook Gerald was blijven staan om adem te scheppen en zijn blik volgde de aangeduide rich ting De bodem daalde hier plotseling en hij zag aan zijn voeten eene kloof, welke door een groote ver vooruitspringende rots als door een poort werd afgesloten. Het was een zonderling rotsgevaarte breed en hoog oprijzend, aan den bovenkant grillig gespleten. De top der rots boog zóó ver en zóó diep over, dat het scheen alsof hij ieder oogen blik in de diepte zou neêrstorten. Aan gene zijde der poort echter scheen de kloof zich wijder te openen, want men zag het maanlicht zich weer spiegelen in een bergstroompje, dat zacht kabbe. lend zijn heldere wateren voortstuwde. Wordt vervolgd.) voelens, die ons by het verlaten van den Franschen bodem bezig houden. Diep be wogen verzoeken Wy u onzen oprechten dank te aanvaarden, en daarvan de tolk te willen zyn by allen, die met roerende hartelijkheid deel hebben gehad aan de huldebewyzen, waarvan Wy het voorwerp zyn geweest. Het is tot de Fransche natie, die zoozeer bemind en op prys wordt gesteld door Rus land, dat Wy onzen oprechten dank brengen, terwyl Wy daarby onze innigste wenschen voor haar welzyn voegen. De Tsaar heeft aan Waldeck-Rousseau verzocht 100,000 franken uit te deelen onder de armen van Parys 15,000 te Duinkerken, 15,000 te Compiègne, 15,000 to Reims en 5000 aan de slachtoffers van ontploffing te Rapault, by Tours. De Keizer liet aan generaal André, en aan de generaals Bruyère, Négrier en Dechesne het grootkruis van de Alexander Nefsky-orde overhandigen. De commandanten der leger corpsen krijgen het grootkruis van den Witten Adelaar, de divisie-generaals de orde van de Heilige Anna, eerste klasse, de brigade generaals de orde van Stanislas, tweede klasse, de chefs van den staf der corpsen de Heilige Anna, tweede klasse. Versc|eidene andere onderscheidingen zijn gegeven aan officieren en ook aan soldaten, die in China hebben gediend en de revue hebben meege- m&akt. Het bezoek der Russische souvereinen is dus gelukkig afgeloopen, zonder een enkel be- treurenswaardig incident. De toosten, aan het banket te Bethény uitgesproken, legden wel nadruk op het vredelievend en krachtig ka rakter van het nauwe verbond tusschen de beide' lieden, maar behelsden slechts weinig omtryenè den belangrijken politieken arbeid die /Wliyen is tot stand gebracht tusschen Ê$i?er, den president en de beide regee- h, in de kalme en zonnige stilte van :asteel te Compiègne, waar men veilig 3a) Zij voleindigde niet, doch zij rilde over haar gansche lichaam, en beide mannen kenden de wijze van oorlogvoeren hunner vijanden voldoende om die beweging van afschuw van het jonge meisje te verklaren. Om ’t even, we zullen vechten! zei Gerald met kracht Vooruit, Jörg, naar buiten I Daar kunnen we ons vrijer bewegen, en misschien ge lukt het ons nog den terugweg te vinden. Hij wendde zich naar de deur, maar Danira trad hem in den weg. Ónmogelijk! U gaat een zekeren dood te gemoet Marco is niet gewoon iets half te doen hij weet in elk geval reeds dat u in den valstrik geloopen is, en hij heeft u den weg naar alle zijden afgesneden. Er is maar één uitweg om u te redden, voorloopig althans. Zij liep door de kamer, opende haastig en zacht de deur van het aangrenzende vertrek waarin haar schoonzuster sliep, en luisterde eenige oogenblik- ken’ De regelmatige rustige ademhaling der sla pende vrouw bewees dat zij niets van de komst der beide mannen bemerkt hadbovendien, het gieren van den wind buiten had het gevoerde onderhoud geheel overstemd. Danira sloot even acht weer de deur en keerde naar Gerald terug.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1