2VEE Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I» Dg BRRGKN. Vrijdag 27 September 1901. No. 8617. 40ste Jaargang. Nationale Militie. Bultenlandscli Overzicht. I VERVERIJ FEUILLETON. CO’ FAALS, EIMEK dterdam. ItLBG, TC A F Laarzenmagazijn e Kleiwegsteeg. SMITS, neten werk. oadtrbolitm Fondenalf eneeskraoht istal elke pijnlijke iverbodig. Met oor ougeneeslijk inga een bijna 22 reiigt genezing en ontstekingen enz. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. 'Aj Verspreide Berichten. 1. sherij .INKMAN &Zn (Wordt vervolgd.) S'/p dubbele flesch (egte, Zaltbommel letterdam. Iiage. J. Czn. Rotterdam de, in iet «toornen van nik. worden naar d« geverfd. rafeeren in de iricMing 'NGEL, 661. den Koning A de Heer 7. m en verven van oben, alsook alle De Turksche minister van buitenlandsche E OUDE AAMMEK irk: belangrijk it G0UB8CHE COURANT vertroften irs welbekend et-sum. Fabrieksmerk). Ie, radicale en van alle, zelfs ekkige zenuw ,1 ontstaan door jeugdigen leeftijd :e zwakte, Bleek - Hoofdpyn Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Telefoon No. 87 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Den 21en dezer is eene groote Boeren macht, onder Botha, voorbijgekomen uit de richting van de Jagersdrift, en heeft den 22en een kamp opgeslagen nabij den Nkandbi- berg, aan den Transvaalschen kant. De voorraad levensmiddelen is te Bloem fontein zeer geslonken en is niet voldoende voor de behoeften, hetgeen zeer groot onge mak oplevert. Het vonnis van onherroepelijke verbanning uit Zuid-Afrika is uitgesproken tegen 10 Boerenleiders, die sedert den 15en dezer gevangen zijn genomen. De gezant der Zuidafrikaansche Republiek uit Brussel, dr. Leyds, heeft naar „Paris- Nouvelles” mededeelt, een ernstig protest tegen het leveren van oorlogscontrabande ingediend by de Regeering der Oostenryksch- Hongaarsche monarchie. In het jongste Blauwboek, door de Engel- sche regeering uitgegeven, wordt openlijk erkend dat de regeering der O. H. Monar chie aan een Oostenrijksche firma toegestaan heeft, „als buitengewone gunst”, aan Enge land een partij zadels te leveren voor de Yeomanry die uitgezonden werden, op een tijdstip dat Engeland die hulp hoog noodig had. In Januari 1900 waren de paarden even- baar by PERS Jz. js van echtheid is kurk steeds voor* en naam der Firma ’PE Telefoon A o. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat het Register van In schrijving met de Alphabetische Naamlijst, van hen die in dit jaar in deze Gemeente voor de MILITIE zijn ingeschreven, van den 2 5n Sep tember 1901 tot en met den 4n October daaraan volgende (de Zondag uitgezonderd) van des voor middags 10 tot des namiddags i ure, op de Se cretarie (bovenlokaal, afdeeling Militie) der Ge meente voor de belanghebbenden ter lezing is nedergelegd en dat tegen Register en lijst bezwaar kan worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in deze Provincie, door middel van een met de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt, welk verzoekschrift vóór of op den 4n October 1901 moeten worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer Gemeente. Gouda, den 24n September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris. BROUWER. 35) En een diepe zucht ontwrong zich aan zijn borst, toen hij hernam Ook ik moest, ook ik heb gestreden tegen een macht welke mijn wil gekluisterd hield, maar ik haat deze macht niet meer dan u het doet. Waartoe dan nog langer tusschen ons de klove' der vijandschap, welke re ds lang door een beter gevoel werd overbrugd om ons nader tot elkaar te brengen Ik heb den kreet gehoord die van uw lippen kwam toen ik zoo geheel onverwacht den drempel van uw huis overschreed Het was mijn naam en die klonk heel anders dan dat harde, koele: >lk moetf” Danira gaf geen ant woord; zij had zich afgewend, maar toch kon zij die oogen en die stem niet ontvluchten. Dis zachte fluisterende toon baande zich met onweer staanbare macht den weg tot haar hart; het was te vergeefs dat zij de handen op haar borst prangde, hij vond den toegang toch en zij hoorde hem tusschen bet woeden en bruischen van den stormwind Sedert den dag dat ik uw land van rotsen en kloven betrad, stond mij slechts één beeld voor den geest, had ik maar één enkele gedachte u weer te zien, Danira. Ik voelde dat wij elkaar nog eenmaal zouden ontmoeten I Waarom zaken, Tewfik pacha, heeft aan den achter gebleven zaakgelastigde Bapst van hat Fran- scho gezantschap te Constantinopel den dank der Turksche regeering doen toekomen, voor de goedkeuring door Frankrijk van de over eenkomst met Tubini. Toch zou, volgens den correspondent der .Frankfurter Zeitung,” de sultan den 19en dezer nog stappen hebben gedaan om inter ventie van Rusland te verkrijgen. De oor zaak van deze poging zou gelegen zijn in de vrees van den sultan, dat Frankrijk nog an dere voorwaarden zou stellen, vóór 't geschil als geëindigd is beschouwd. Onder die nieuwe voorwaarden kon dan ook wel eens beboeren de eisch tot erkenning van het verdrag met Tunis van 1880. Turkije heeft dat verdrag nog altijd niet willen erkennen, en telkens zijn daardoor kleine wrijvingen ontstaan, om dat Turkije de te UonsUntinopel komende Tunesiers nog als Turksche onderdanen wil behandelen. Rusland heeft echter, naar de correspondent verneemt, het verzoek om in terventie afgewezen. Hoe zal 't met de financiën van Turkije gaan, nu er weer zooveel van de inkomsten afgaat voor de vorderingen van Tubini en waarschijnlijk ook voor Dorando I De toe stand is nu zoo slecht met de financiën dat de wissels van het ministerie van financiën op de administratie der douane te Constan- tinope), ten bedrage van 76,000 Turksche P. ten gunste van den dienst der openbare schuld niet betaald zijn wegens gebrek aan gold. is stelt een net was maar een enaei wuuru, maar uaan a - J. zoo vurig verlangde bekentenis een< eindelooze liefde, een - -1-* in dat ééne woord uitji innig geliefde aan zijn bu« Boven 1I.L. vleugelen van het doodsgevaar i\ hoofdenmaar uit 'storm en g zaligheid op,- verleden, iedei verdween. is ook bepaald, dat geen der verbondenen een afzonderlijken vrede met den aanvaller mag sluiten. Geljjk de Duitsche pers, is de Oosten rijksche zeer gerust, wat betreft de staat kundige portee der toosten, te Béthény uit gesproken, maar ook alleen omdat daarin zulke stellige betuigingen van vrede worden gegeven. In zyn résumé van het oordeel der Oostenrijksche pers zegt de „Times”-corres- (|ent te Weenen, dat door de Fransch-Rus- süsche alliantie het zwaartepunt van het Eu- ropeèsch evenwicht verplaatst is. Vroeger lag dat in het drievoudig verbond maar dat spoedt ten einde en zijne bepalingen en voor waarden zyn verouderd. Bovendien hebben de drie mogendheden, die het stoten, ieder voor zich te lyden gehad, en lijden zy nog aan oorzaken, die de banden die haar met de beide anderen verbinden, losser doen wor den. Het oeconomisch vraagstuk beheerscht op dit moment alles. Is Oostenrijk inwendig verdeeld door de tweedracht tusschen het Czechisch en het Duitsch element, Duitsch* land heeft te worstelen met het egoïsme der agrariërs en Italië met de ontevreden heid onder zyn bevolking. Beide laatstge noemde landen zien nu hun oeconomisch be lang bedreigd door de protectioneele tarieven van Von Btilow, en iedereen Weet, dat de toe- nadejring tusSchen Frankrijk en Italië weinig dienstig is o'm de 'Waarde van het drievoudig verbond te verhoogen. Zelfs een der warmste voorstanders van dat verbond, de Hongaar- sette staatsman graaf Albert Appiony, ver klaarde, dat het belang van het drievoudig verbond geleden had door Duitschlands han delspolitiek. Mogen staatslieden gelooven, dat het ver bond zyn waarde behoudt, de groote massa is van een ander oordeel, en hoe minder wryving er bestaat tusschen Frankrijk en Rusland, hoe meer gevaar er bestaat voor een ondermijning van de basis, waarop de Triple-alliantie steunt. De Russische pers bespreekt de jongste gebeurtenissen in Frankrijk op denzelfden toon als voorheen. Vrede wordt er gevraagdwelnu, dan meent het Russische volk ook geen oorlog, en de Novosti acht het noodig, dat door handels- verdragen de vriendschappelijke verhoudin gen- tusschen Rusland en Duitschland nader bevestigd worden. Er is verder geen blad in het goheele Tsarenrijk, dat wenscht de alliance door de Fransche natie misbruikt te zien, als een revanche-wapen tegen Duitsch- land. rereld bekend en jffen middel tegen <•“<-, Lever 11, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prys per flacon t 1.15. post f 1.60. Ierland okin 8 Amsterdam die Schutienapotheke litsch, Oesterreich Centraal-Depót Sander betaald zelfs met den dood Het was werkelijk Gerald von Steinach, v n wiens lippen deze woorden kwamen, de koelbloe dige vastberaden jonge man met zijn koude oogen, die niet kon liefhebben. Het was nu als een gloeien de stroom welke uit zijn hart zich met geweld een weg baande tot dat van Danira, en qok zij kon niet langer den hartstocht keeren welke haar trachtte te veroveren. Zij week dan ook niet meer terug, toen hij haar voor den tweede maal nader- en haar hand, die’ hij gegrepen had, trilde 1 de zijne. Misschien breng ik u den doodzei ze fluis terend en in den toon harer stem lag een diepe weemoed. Het is nu eenmaal mijn bestemming onheil te brengen, hier zoowel als daar. Ware ik vroeger gegaan, slechts eenige weken vroeger, dan zouden wij elkaar niet gezien hebben, en u zoudt gelukkig geworden zijn aan de zijde van Edith. Ik weet het, dat zij zich achter luimen en grillen verschanst, doch haar hart behoort den man, dien men haar als echtgenoot bestemd heeft. Het was de eerste ernstige gewaarwording haars levens, het ontwaken uit een kinderlijken droom. Nu ondervindt zij ook het eerste, bittere verdriet... door mijEn toch is zij het eenige wezen dat ik ooit heb liefgehad. Zij wilde henj haar hand ontrukken, doch ver geefs; hij liet die niet los, en hij boog zich tot haar, zóó dicht dat zijn adem haar gelaat beroer de, terwijl hij fluisterend sprak Het eenige wezen Danira, zal dit uur ons eindelijk niet eens de waarheid brengen Wie weet hoe korten tijd ik nog te leven hebl Ik Frankrijk. Opnieuw zyn Lourent Tailhade en Grau- didier (respectievelijk als verantwoordelijk redacteur en uitgever van het anarchisti sche orgaan Le Libertaire, welk blad den vijftienden dezer een heftig en opruiend ar tikel bevatte) voor den rechter van instructie geweest en opnieuw verklaarden beiden elk voor zyn deel de volle verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het gewraakte artikel. Zoo heeft dan de rechter de zaak verwezen naar de correctioneels rechtbank en aan ’t eind der volgende week zal de negende kamer zich met hen bezighouden. /Waarschijnlijk zal de kanselier van het Legioen van Eer, generaal Davout d’Auer- stadt, vervangen worden door den ox-gou- verneur van Parijs, generaal Florontin. De burgemeester van Rysel heeft, in een schrijven, aan den prefect van hei noorder- departemept het recht en de bevoegdheid ontzegd zich te bemoeien met de afwezig- geloot niet dat Obrevic zich door de heilige tra ditie dezer plaats zal laten weerhouden zijn wraak te volvoeren, en ik ben er dan ook geheel op voorbereid als Zijn offer te vallen. Maar éénmaal nog moet ik mijn naam van je lippen hooren, zooals me deze eens tegenklonkdat verzoek moogt ge me niet weigeren I Wanneer deze lip pen zelfs nu, in het aangezicht van den dood, koel on trotsch de bekentenis terughouden welke ik zoo gaarne hoorde, goed, ik verlang zooveel nietMaar zeg me nog één keer den naam, zooals mijn moeder mii noemde Zeg nekg één enkelen keer Gerald”. Zijn stem beefde van hartstochtelijke aan doening. Doch zijn smeeken scheen vergeefs te zijn, want Danira bleet nog eenige seconden lang in haar zwijgende roerloosheid volharden. Einde lijk wendde zij hem langzaam het gelaat toe en haar oog verloor zich in het zijne Gerald Het was maar een enkel woord, maar daarin lag alles, de zoo vurig verlangde bekentenis eeuer n grenzeloos geluk dat zich itjubelde, terwijl Gerald de i borst drukte hen woedde de storm, en de sombere 1Weefden om hun 1 en’gevaren rees een waarin iedere herinnering aan het ‘re sombere gedachte aan de toekomst eens in Oostenrijk gekocht, met medeweten van de Regeering der Monarchie. Toen bad dr. Leyds aan graaf Goluchowsky, den mi nister van buitenlandsche zaken der Monar chie, dringend verzocht maatregelen te nemen om aan deze schending van de neutraliteits begrippen een einde te maken. Toch ging de Regeering der Monarchie voort, de neutraliteit te schenden. Thans heeft dr. Leyds, in een schrijven aan de Regeering te Weenen qpnieuw krach tig geprotesteerd, wijzende op het door En geland erkende feit van de levering der zadels. De gezant der Z. A. Republiek dringt er op aan, ditmaal eenig antwoord te ontvangen op 'het protest, en eveneens op de protesten, vroeger reeds bij de Regeering der Monar chie ingediend tegen het leveren van paarden en van kanonnen aan Engeland, waarop die Regeering tot nog toe zich niet verwaardigd heeft te antwoorden. Waarschijnlijk heeft de Regeering der Mo narchie het nog steeds te druk met haar eigen, binnenlandsche aangelegenhedi n, om zich met deze „diplomatieke quaestie” ern stig te bemoeien. Want de strijd tusschen Tsjechen en Dhit- schers duurt maar steeds voort. En de tegen woordige minister-president in Oostenrijk baron Von Koerber is de zaak allang moe, naar de „Wiener Volks Ztg.” meldt. Hy ziet uit naar iemand aan wien hij de zaak kan overdragen. In den Rijksraad zyn we derom allerlei moeilijkheden gerezen en in dien minister Von Koeber er in slaagt de overeenkomst met Hongarije en de handels- verdragen tot stand te brengen, dan beschouwt hy zyn zending als geëindigd, en wil hy gaarne zyn plaats aan anderen afstaan. V De Fransche bladen kunnen nog niet geheel en al zwijgen over de gevolgen van het bezoek van den Tsaar. De Gaulois neemt onder re serve een gedeelte van een artikel uit de „Wiener AUgemeine Ztg.,” betreffende de voorwaarden der Fransch Russische allian tie over, die, volgens dat blad, een zuiver defensief karakter draagt. Het tractaat be vat de voorwaarde, dat in ’t geval van een aanval, de verbondenen elkander te hulp zullen snellen met al hun strijdmachten maar er is hoegenaamd geen melding ge maakt van een Staat van wien een aanval verwacht zou kunnen worden, en bovendien is er ook geen tijdsduur vastgesteld. Het document zelf is maar zeer kort en in weinig artikelen opgesteld. Evenals by het tractaat, dat de termen be. vat van het OostenriJksch-Dnitsch verbond liet u ook indertijd die bodschap voor mij ach ter, toen u des nachts dewlucht genomen had U wilde mijne verachting niet meenemeo, alleen de mijne niet, terwijl u ieder ander oordeel trot seerde. Die woorden stonden mij dag en nacht voor den geest, zij klonken mij telkens door de ziel, zij hebben over mijn lot beslist, Het was een afscheid, fluisterde het meisje met halt verstikte stem. Ik dacht u nooit meer te zullen terugzien en het was uw verloofde wie ik verzocht u dit afscheidswoord over te brengen. Edith is mijn verloofde niet meer, zei de jonge officier op somberen toon. Danira schrikte en keek den jongen man met angstige verbazing aan. Uw verloofde niet meer l'Om ’s hemels wil? wat is er gebeurd Heeft ja den band verbroken Niet ik, Edith heeft ’t gedaan, en nu voel ik eerst hoe groot gelijk ze daarin had. Die anders zoo lachende en onbevangen kinderoogen hebben diep in mijn ziel gekekenraadden wat ik toen zelf nog niet wist of niet wilde weten. Wel heeft haar Vader mij toegestaan terug te keeren, als ik my aan dien w droom” zou kunnen onttrekken. Maar ik kon niet en nu bij alles wat me heilig en dierbaar is nu wil ik ook niet meer. Wat is toch wel de werkelijkheid, het geluk van <60 geheel leven, vergeleken bij den droom van een enkele minuut, die me misschien het leven zal kosten. Maar ik beklaag me niet meer over den list welke mij hierheen gelokt heetif; hij was oorzaak dat ik u terugzag, en dat is niet te duur gekocht met het doodsgevaar dat me nu omringt, niet te duur

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1