ips c ao ien, laven 128. I NERS, IS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IN BB BKR6KN. I Zaterdag 28 September 1901. 40ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. 4 C“. Paris, nd gratia en Echte teeamen- n in den aam de> mardigd wereldbe- Stoll- ÈS Mo. 8618. ndirbalism ïnderzalf neeskrach t -al elke pijnlijke arbodig. Met >r ongenmlijk •s een bijna 22 n?t genezing en ontstekingen enz. UJS I DU Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. h beleefd aan Verspreide Berichten. 103. ie ons geïllus- W inter sei- hebben, dit te tan es vrfl van alle rhooging. sndaal N II. telefoon 5o. AS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iimiNHEiiiiKivr a 0.85 H«kr- ïlykste en ge. elroorHesrea ■r schoenwerk, I Mlillw A Ca Men lette goed ierk.— w*rt, Rlaetertea, Arelw KM AN Zn ireld bekend on Pen middel tegen i»Lever enz. Inwendig wendig in bijna net goed gevolg ‘rijs per flacon 1.15. >ost f 1.60. rland dn 8 Amsterdam lie Schutzeoapotheke ach, Oeaterreioh utnal-Depót Sauder ften, enz. en alles wat verlangd met r, tafellinnen autoriteit op strategisch gebied, dr. Conan Doyle, ook zijn meaning over den toestand, in ongeveer denzelfden geest als in de „St. James's Gazette”. Hy vreest sleehts voor den opstand der Kaapkolonie. Wanneer de Boe ren er in slagen konden de geheele Kolonie in opstand te brengen, en wanneer dan De Wet en De la Rey in de Kolonie versche nen, zon het ergste te vreezen zyn voor Engeland De Engelsche militaire autoriteiten in Britsch-Indië verkeeren, volgens de «Kölui- sche Zeiting”, in groote verlegenheid. Het verband van een aanzienlijk deel der Euro- peesche troepen in dat gewest loopt weldra af en er bestaat geen mogelijkheid door niedwen aanvoer uit het moederland de leegte, welke het vertrek van vele duizenden (niet minder dan 24,000 van de 60,000 man zouden weldra gerepatrieerd moeten worden) in de gelederen zal veroorzaken, weder aan te vullen. De gewone aanvoer van suppletie-troepen is sedert lang reeds gestaakt moeten wordei en men weet niet van waar versche troepen te halen, daar Zuid-Afrika alles verzwelgt. Sommige soldaten hebben zich het vorig jaar laten overreden om nog één jaar in dienst te blijven, maar ook dit nieuwe verband loopt weldra af. Nu geven de militaire autoriteiten zich veel moeite om ten minste een deel der manschappen te bewegen eep nieuw zesjarig verband aan te gaan. De meesten hebben daar echter weinig lust in en zelfs de buitengewone voordeelen, welke men hun voorspiegelt, kunnen hen niet ver lokken. Ingeval zy zich opnieuw verbinden wordt hun een bijzondere vergoeding van 10 pond sterling beloofd en een verlof van twee maanden naar Europa; indien zjj ook hiervan afzien, krijgen zy 6 pond meer. Het zwaartepunt van den strijd wordt ge heel verplaatst naar de Kaapkolonie, geljjk in een „Reuter”-telegram uit Matjesfonteifc, dat de censor liet.passeeren, erkend werd. Ook de «Daily Graphic”, een der felste Jingo-bladen, schrijft: «De ernstigste berichten uit Zuid-Afrika zijn ongetwijfeld die over den toestand in de Kaapkolonie. Hoewel alle berichten wordep achtergebouden, blijkt toch dat er reden is voor de vrees, dat de zaak der Boeren in 4e Kolonie meer grond wint dan verliest. De rondtrekkende Boerencommando’s kunnen vertrouwen op de werkzame vriendschap van de Hoüandsche kolonisten in de Kolonie en krijgen voortdurend nieuwe recruten. Onze troepen hebben daarentegen het nadeel, zoo goed als in ’s vjjands land te moeten strjjden. «Deze feiten zijn niet verblijdend, maar het is niet noodig ze te verbloemen. Onze voornaamste doch moeiljjkste taak moet thans zijn een genoegzaam aantal soldaten te kon den uitzenden om den strijd te kunnen vol houden, zoolang hij ook moge duren”. In de „Daily Express” geeft de nieuwste De Daily News bevat een artikel van een militairen criticus, over den toestand in Zuid- Afrika, waarin h(j op vyf punten wyst: lo. dat de Regeering een verkeerde voor stelling gaf van de ongevallen met de Lovat’s Scouts, met het 17e regiment lanciers, en met Murray, die allen welberaden aanvallen der Boeren op sterke Engelsche stellingen waren; 2o. dat onder dertig schermutselingen een entwintig Boerenaanvallen waren, waarbij de Engelschen tot een verdedigende stelling werden gedwongen; 3o. en 4o. dat de Boeren een groot aantal geweren en ammunitie buit maakten bij Jamestown, van Rhjjnsdorp, Aberdeen en bij de gevangenneming der bereden troepen van majoor Gough; 5o. dat French niet in staat is, het cordon, getrokken om den spoorweg in de Kaap kolonie, voor doorbreken te behoeden. der gemakkelijk afkomen dan zyn kornuiten elders. Most en Czolgosz hebben wel is waar, voor zooveel men kan nagaan, elkaar niet gekend, maar kort voor den aanslag was er in de Freiheit nog een artikel ver schenen, waarin de koningsmoord opgehe meld werd; Czojgosz kón dat gelezen heb ben, en de mogelijkheid bestond dus dat de schrijver van het artikel deel had aan de beweegreden tot de misdaad. Natuurlijk zou geen rechtbank ter wereld Most op dezen grond als medeplichtige veroordeelen, maar in den staat New-York, waar hij woont, kan eenvoudige aanstichting tot moord iemand in de gevangenis brengen, wat in den staat Illinois niet het geval is, zoodat Emma Goldman op vrije voeten blijft, terwijl Most denkelijk een maand of wat zal doorbrengen op het eiland Blackwell, dat hy overigens al van vroeger kent; gekookt veor da- epeli vaa dé) Als val van ebruiken. a.a Frankrijk. De eerste verkiezingen voor de, door den sociaal-democratischen minister van handel Millerand, bij besluit ingestelde arbeidsra den, die, naar de industrie-vakken, in vijf groepen verdeeld zQn, hebben nu plaats ge vonden. In de eerste plaats moesten geko zen worden de vertegenwoordigers voor den arbeidsraad van het bouwvak, verdeeld in zeven onderafdeelingen, die elk van zes tot twaalf leden tellen (werkgevers zoowel ais werknemers), te verkiezen door de patroons vereenigingen, de vakvereenigingen en het werklieden-scheidsgerecht van de betrokken afdeeling. woord verraad!”. Zij wilde de vreemde troepen te hulp roepen, en wanneer Marco standhield en Wij zou stand houden dan zou er een bloedbad volgen, en dat alles terwille van dien een, die niet sterven mocht, die niet sterven zou, ook al moest zyn leven met den hoogsten prijs betaald worden. Van het oogenblik dat Danira wist dat deze redding in haar handen lag, in haar handen alleen, bleef er voor haar geen keus over. Zij moest I Het was een noodzakelijkheid waarvoor zij zich willoos boog: maar te leven met de herinnering aan datgene wat gebeurd was, en gelukkig te zijn aan de zijde van den geliefde deze gedachte kwam niet in de ziel van het jonge meisje op. De do’chter van het vroegere stamhoofd kon het verraad plegen, maar zij kon het ook boeten. Als Gerald gered en in veiligheid was, dan zou zij terugkeercn naar haar broeder en naar Marco, het hoofd van den stam, en zij zou hem alles be kennen. Dan wachtte haar de dood, tij wist het maar des te beter, want daarmede zou aan dien eeuwigdurenden strijd tusschen geboorte en opvoeding voor altijd een einde gemaakt zijn. Zij wierp nog een blik in de diepte der kloof, waar het water der Wila-bron glinsterde in den maneschijn. Geheimzinnig uit den rotsgrond ge boren, trad die stroom slechts éénmaal te voor schijn in bet licht, om dan weer in onderaardsche kloven en spelonken te verdwijnen; en toch was zijn korte loop een zegen voor ieder die hem naderde. Wordt vervolgd.! Blykens een offlcieuse mededeeling zal het tekort op de Duitsche rjjksbegrooting over 1902 - 1903 in ronde cijfers 100 millioen M. bedragen. Van een tekort kan trouwens moeilyk gesproken worden, want hetgeen er aan inkomsten ontbreekt om de begroeting sluitend te maken wordt uit bijdragen door de Bondstaten aangezuiverd. Langs een om weg komt dus het tekort toch voor rekening van de Duitsche belastingbetalers, en de geschatte som van 100 milUoen M. heeft dan ook door geheel Duitschland zekere onge rustheid wakker geroepen. Uit de voorloopige berichten dienaangaande moet worden afgeleid, dat van het tekort slechts dertig veertig millioen door het aangaan eener leening zullen worden gedekt zoodat de last, dien de Bondstaten te dragen zullen krijgen, toch nog enorme afmetingen zal aannemen. Pruisen zal zijn deel van hét deficit be trekkelijk licht kunnen betalen. De financiën van het koninkrijk zijn dank zij de zorgen den arbeid van den onlangs overleden staats man, Von Miquel, zeer goed in orde. Maar toch mag niet uit het oog worden verloren, dat de Pruisische staatsspoorwegen op het oogenblik niet meer zoo groote baten afwer pen, als enkele jaren geleden het geval was. Ook Beieren’s geldelijke toestand is gunstig en ook daar zal het niet moeilijk vallen, de bijdrage op te brengen, ofschoon ook hier de spoorwegen in den laatsten tyd groote uitga ven hebben noodig gemaakt. Maar én Baden én Wurtemberg staan er minder goed voor, terwijl vooral de Thttringsche staten zwaar zullen worden getroffen. Deze toch beschik ken over vrij wat minder bronnen van in komsten dan de overige, waarbij nog komt, dat hun bestuursinrichting, ofschoon niet duur, vergelijkenderwijs toch meer kost en zwaar der op de financieele draagkracht der bevol king drukt dan elders kin Duitschland. Deze staatjes hebben in den laatsten tyd dan ook herhaaldelijk getracht, een wijziging te ver krijgen in het ryksfinanciewezen. Maar van den rijksdag is in dezen geen krachtige medewerking te verwachten; genoemd lichaam zal maar weinig begrootingsposten schrappen verdrijven. Hier alleen ben je veilig mef je ge leider, maar als je een schrede buiten deze rots poort zei, dan ben je beiden verloren. De jonge officier keek Danira ongerust en be zorgd aan. Hij overdacht dat ze veilig was, zelfs bij een ontmoeting met zijn vervolgers; niemand vermoedde immers vanwaar ze kwam of waar heen ze ging, en een voorwendsel zou gemakke lijk te vinden zijn. Bleef ze bij hem, dan moest ze zyn lot doelen, en ze zou waarschijnlijk vallen als eerste offer van de wraak haars volksen toch -viel ’t hem zoo oneindig zwaar zijn pas ver overd geluk nu reeds van zich te laten gaan. Ik wijk niet van de Wila-bron, antwoordde hij Denk je dat ik nu nog zou willen sterven Ik heb nooit zooveel aan het leven gehecht als thans, nu mijne Danira er de prijs van zal zijn en ik zweer het duur te zullen verkoopen: ik vecht om geluk en toekomst! Zijn blik zocht weer den hare, en zij ontweek dien niet meer; maar die groote donkere oogen rustten met een zonderlinge uitdrukking op zijn gelaat; het was alsof tusschen al het weemoedig teedere ook nog een straaltje blonk van het geluk, dat zoo jubelend uit zijn woorden geklonken had. De pry’s van je leven I herhaalde hij. Ja, Gerald, dat wil ik zyn, met geheel mijn hartEn nuvaaarwel I VaarwelGod geve dat je veilig bet fort bereiktben je eenmaal daar, dan zullen mijn kameraden mijn redster weten te beschermen tegen de wraak harer stamgenooten. Hij sprak deze woorden op teederen toon, maar hij vermoedde niet ho«v hij haar daarmede trof tot of verlagen, want het deficit wordt nieten kei veroorzaakt door de kosten van leger en vloot, maar op bijna elk gebied is een styging der uitgaven voelbaar. En tevens is er een teruggang ingetreden op de inkom sten uit de invoerrechten en de gewone belastingen. Het «Berliner Tageblatt” komt dan ook eenigszins weemoedig verklaren: „Op het gebied der rijksfinanciën zyn op de vette jaren de magere gevolgd. Dit behoorde voor de mannen der regeering slechts eep aansporing te meer te wezen, alles te doen wat in hun vermogen licht, om voor de Duitsche industrie het afzetgebied te behou den en zooveel mogelijk uit te breiden. Slechts als handel en industrie bloeien, vloeien de belastingbronnen rykelyk Czolgosz is veroordeeld door middel van electriciteit ter dood te worden gebracht in de week van 28 October. Alle pogingen van de politie te Chicago om de sporen te vinden van een samenzwe ring, die daar tegen Mac Kinley’s leven ge smeed zou zyn, hebben tot dusver gefaald. Eerst werden een negental anarchisten weer op vrye voeten gesteld, daarna ook Emma Goldman, die door Czolgosz zelf in verband met de beweegreden tot zjjn daad genoemd Was, maar aan wie bljjkbaar geenerlei recht- etveeksche medeplichtigheid ten laste ge legd kon worden. Natuurlijk bewijst het mislukken van het onderzoek der politie geenszins, dat er geen komplot bestaan heeft. Er zyn wel aanwij zingen voor het tegendeel. Daaronder schijnt tot dusver de inhechtenisneming van Saftig te St. Louis, die beweert, met Czolgosz, E. Goldman en Harrigan het plan tot vermoor ding van den President gevormd te hebben, van weinig belang; zulke geschiedenisjes komen iedere geruchtmakende misdaad voor, maar blyken gewoonlijk op niets te berusten. Maar deskundigen zyn dadelijk van oordeel geweest, dat de omstandigheden waaronder Czolgosz den*aanslag volbracht het feit dat hy, met zyn in een doek gewikkelde hand, ongehinderd tot vlak voor den President kon doordringen, zonder de aandacht der veilig heidspolitie te trekken, het bestaan van mede plichtigen, en dus van een komplot, waar schijnlijk maken. Ook is ter terechtzitting te Buffalo gebleken dat Czolgosz zes weken lang in een der buitenwijken van Buffalo gewoond heeft, zonder iets uit te voeren, en dat hem gezonden werd over de post. Johann Most, de redacteur van het orgaan der Duitsche anarchisten in Amerika, de Freiheit, is, gelyk men weet, weer in hech. tenia genomen, en zal er vermoedelijk min. in het diepste van haar hart, dat nog steeds een raadsel voor hem bleef. Danira schrikte op, als had men haar een beleediging in het gelaat geslingerd; haar wilde natuur scheen zich weer te zullen doen gelden, doch het was maar één enkel oogenblik, want zy wist zich dadelijk met geweld te bedwin gen. Ik heb hun bescherming niet noodig, evenmin als ik de wraak mijner stamgenooten vrees. Nog eens. Gerald, vaarwel Hij trok haar nogmaals aan zijn borsthij hoor de niet eens al den weemoed in deze afscheids woorden, hij hoorde enkel de eindelooze teederheid Welke hem in Danira nogzoo vreemd was. Zij liet hem nauwlijks een minuut tot afscheidtoen rukte zij zich los, als vreesde zij dat een langer samenzijn noodlottig zou kunnen worden. Hij zag hoe zij zich over de bron heen boog en zacht de lippen bewoog, als wilde zij den geliefde in haar heilige bescherming aanbevelendaarop liep zij snel naar boven en verdween in de donkere rotspoort. Aan den rand der klooi gekomen, bleef Danira staan. Slechts een enkele minuut rust na dezen stommen, pijnigen strijd Zij alleen wist wat deze Scheiding beduidde, Gerald mocht niet vermoeden dat het een afscheid voor eeuwig was, want dan zou hij haar zeker niet van zijn zijde hebben laten Vertrekken Hij kende trots alles Danira Hersovac nog niet. Wel was zij van haar volk vervreemd, wel had zij zich losgemaakt van zijn zeden en levensopvattin gen, maar de machtige stem des bloeds was nog niet tot zwijgen gebrachtzij noemde datgene wat sij op het punt stond te doen met het vreeselijke 3«) Gerald en Danira dachten niet meer aan leven en dood, en ware hun in datzelfde oogenblik een bloedig uiteinde bereid, ze zouden het hebben tegemoet gezien met een onuitsprekelijk geluk in het hart. Dankzei Gerald met groote innigheid, zon der echter de geliefde uit zijn armen te laten. Laat nu gebeuren wat wil, ik ben bereid Zijn woorden riepen ook Danira tot de werke lijkheid terug; rij richtte zich overeind. Je hebt gelijk, we moeten de komende ge beurtenissen afwachten Ik moet weg I - Weg! in dit oogenblik, nu we elkaar pas teruggevonden hebbenEn ik zou je een gevaar laten te gemoet gaan dat ik niet met je deelen kan Het meisje maakte zich zacht uit zijn omarming los. Jij verkeert in gevaar, Gerald, ik nietik weet in dit rotsenland den weg wel te vinden en daarom «al ik Marco weten te verwijderenhij kan nu in het dorp zijn. Wee» niet bezorgd, hef’ geldt je redding, en ik zal dus dubbel voorzichtig zijn. Maar voor ik heenga, geef me je woord dat je niet van de Wila-bron zult wijken, dat ge je door list noch bedreiging van hier zult laten Telefoon Ne. ft» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1