l GT, voor Gouda en Omstreken. wsch t>rood. K.G. Nieuws- en Advertentieblad IN DE BERGEN. Maandag 30 September 1901. 40ste Jaargang. No. 8619. VERVERIJ Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. I |f branders sterkte geven. geëmailleerde ?AN LOON. IELS. Aster” E1MER otterdam. BURG, g D 7. 7ondirbalf»n wereld bekend en troffen middel tegen Long-, Lever BI, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - l’rys per flacon t 1 1.15. Wondunlf ïherij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnjdd. Verspreide Berichten. n. ZEVENDE HOOFDSTUK. 11 HIJ VU11U hij hernam EINKMAN &Zn Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. gwaarborgd 8’/,, dubbele flesch Vegte, Zaltbommel lot tor dam. hage. J. Can. Rotterdam Gasfitter. 7.60 en booger. IZENI, iranders. in ruime keuze SUN s eene fraaie den Koning In het begin van de volgende maand zul- Telefoon No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. >A de Heer m en verven van oben, alsook alle iet stoomon Van enz. worden naar de geverfd. GDIINIIi: COBRANT Telefoon No, ft» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai' plaatsruimte. geneeskracht leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor oog eneeslijk dangs een bijna 22 Bréngt genezing en 3il, ontstekingen enz. t post f 1.60. lederland Rokin 8 Amsterdam andieSchutxenapotheke lohitKh, Oesterreich rt Cotraal-Depót Sander vertroflen ars welbekend 'BT-1LIX1B t Fabrieksmerk). ie, radicale en van alle, zelfs lokkige xenuw »1 ontstaan door jeugdigen leeftyd ke zwakte, Bleek Hoofdpyn - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- hun onzinnige vonnissen, om de Boeren in hun overtuiging te sterkenvrij °f do°d- De „Daily News” heeft weer een scherp artikel tegen die in elk geval barbaarsche methode. De domste man, zegt het blad, zou toch moeten begrijpen, dat zulk een kin derachtige en schandelijke wraakoefening op dappere vijanden de,Boeren te velde nieuwen moed zal geven. len de nieuwe verkiezingen in Hongarije plaats hebben, en als bijzonderheid wordt voor deze verkiezingen aangekondigd dat er njet bij geknoeid zal worden, dank zij een twéetal nieuwe wetten. Dat is ook werkelijk voor een Hongaarsche verkiezing iets bijzonders. Men kan zich die niet voorstellen, schrijft de Frankfurter Zoi- tuug, zonder geweldenarijen, bloedvergieten, vervalsching der kiezerslijsten enz. Dat er op kosten van de candidaten gegeten en ge dronken werd, spreekt van zelf; ook dat er geld werd uitgedeeld. Kiezers, die een of anderen candidaat tegenwerkten, werden in hechtenis genomen, onverschillig voor wat, tot de verkiezing voorbij was. Maakte een heel dorp oppositie, dan brak er op den ver kiezingsdag toevallig een brand uit, dien de inwoners moesten blusschen, zoodat ze niet naar de stembus konden gaan, ’t Is ook voorgekomen dat de brug over een rivier afgebroken werd, zoodat de kiezers er niet over konden of te laat kwamen. Dat was allemaal sedert onheuglijke tijden gewoonte geworden, en er was niets tegen te doen want de gekozenen beslisten by meerderheid over de geldigheid der verkie zing, en bijgevolg werden de regeeringsman- nen steeds toegelaten. Natuurlijk kostten de verkiezingen veel geld aan de candidaten, en daarvoor zoch ten de meesten schadeloosstelling, door als ze verkozen waren, hun politieken invloed te verkoopen aan flnancieele of industrieele ondernemingen. Er was wel een comptabi liteitswet, maar de bepalingen daarvan wa ren zoo vaag en de commissie voor comptabi- teit handhaafde zich zóo slecht, dat het halve parlement verdacht werd flnantieel afhankelijk te zjjn. De twee jaar geleden aan de regeering gekomen minister Czell is er in geslaagd twee betten te doen aannemen, nl. een waarbij de beslissing o ter de geldigheid van de verkiezingen, uit handen van de verko- zenen zelf, werd overgebracht naar het Op- pergerechtshof, en een andere waarbij de comptabiliteits-kwestie geregeld, zoodat de flnancieele schandalen beter belemmerd kun nen worden, ’t Gevolg is nu al geweest, dat sommige leden, die winstgevende betrek kingen hebben, er geen heil meer in zien weer lid te worden en bedankt hebben voor het candidaatschap. Over den uitslag is nog weinig te zeggen, maar de liberale meerderheid, die tot nu toe over drie vierden der stemmen beschikken kon, heeft een kwaad geweten, en vreest voor succes van de zoolang onderdrukte oppositie, die eigenlijk nooit heeft kunnen toonen hoe sterk ze is. Het is werkelijk de moeite waard te lezen wat de Engelschen in de Kaapkolonie hebben gedaan om de menschen van Hollandsche afkomst te verbitteren en als het ware tot opstand te dwingen. Officieren hebben voor deze Hollandsche boeren, die trouw waren aan hun Koningin, wier portret zy byna allen in hunne huizen hadden hangen, die de politiek van president Kruger voor een gropt deel afkeurden, die terwijl zy de meerder heid hadden in het Kaapsche parlement, Engeland een oorlogsschip ten geschenke boden, alle wetten en wettelyke waarborgen op zij gezet. En de Kaapsche regeering schijnt de Engelsche hierop dan- ook reeds te hebben gewezen als de oorzaak van den opstand. De militairen begonnen met ieder die van Hollandsche afkomst was als een rebel of rebellen vriend te beschouwen. Deze men schen werden buitengesloten toen er plaat- selyke verdedigingskorpen werden opgericht. Toen sommigen later werd gevraagd toch toe te treden, weigerden zy natuurlijk. Daarna werden proclamaties uitgevaardigd die alle kolonisten van Hollandsche afkomst bevalen hunne hoeven niet te verlaten, tenzy om voedsel te koopen of om een dokter of een advocaat te raadplegen. Zij kwamen daarvoor naar de steden, en werden toch gevangen gezet, zonder eenige reden. En als zy later werden losgelaten werd niet de minste verklaring gegeven. In de kampen, zoogenaamd gevormd om te beletten dat de paarden van de kolonisten door de Boeren werden geroofd, stierven die dieren uit gebrek aan water en voedsel by tientallen. Van de overbly vonden requireerde een remonte-officier de beste en betaalde nauwelijks een pond per stuk. Een boer die 50 muildieren bezat, waarvoor by zelf ge middeld dertig pond had betaald kon tien pond krygen of niets. Zulke voorbeelden kunnen met massa’s worden aangehaald. En dan verwondert men zich er in Enge land over dat die menschen zich aansluiten by de Boeren De volgende zyn de namen der Boeren leiders die voor goed uit Zuid-Afrika zyn verbannenBotha, gewezen landdrost van Pretoria, de veldcometten Botha, Hugo, Nieuwhoudt, Duplessis, de kapiteins Olivier, Coetzee, Koos Kruger, de adjudant Van der Linde. Renter’s Agentschap verneemt, dat het bericht, door de Daily News gister openbaar gemaakt, betreffende een ontslag-aanvraag van Kitchener, geheel ongegrond is. In de laatste editie deelt de Pall Mall mede, uit vertrouwbare bron te hebben ver nomen, dat Kitchener, van meening dat zyn handen min of meer gebonden zyn, daar het hem niet veroorloofd is elke redelyke po ging te beproeven om den oorlog te beëin digen, ernstig over het houdbare van zyn positie nadenkt. Hy wenscht de doodstraf voor de rebellen, in stee van korte gevan genisstraffen, die de rebellie slechts aanmoe digen. Hij heeft meer geharde troepen noo- dig en afkondiging van de krijgswet te Kaap stad en elders. De Pall Mall voegt hieraan toe, dat de Koning eergisteren een lang en ernstig onder houd i>et Brodrick heeft gehad over den staat van zaken te velde, en ook over aan werving en de yeomanry. Er wordt te ver staan gegeven dat verreikende hervormin gen in het leger weldra zullen worden aan gekondigd. Het werk van het oogenblik is de voorbereiding van groote versterkingen voor het geval dat die noodig zyn. Het oorlogsnieuws uit Zuid-Afrika is weer niet veel. Groote overwinningen, zoo- als de Boeren dezer dagen behaalden, kan men by de ongelijkheid der machtsverhou dingen niet eiken dag verwachten. De alge- meene toestand wordt steeds ellendiger. In de beide Republieken heerscht sedert 4 dezer de runderpest en in de Engelsche kranten leest men wel dat men door krach tige maatregelen de uitbreiding heeft weten te beperken, maar wat zyn tegenwoordig Engelsche kranten? Hoe kan men in zulk een oorlogsland krachtige maatregelen ne men? De proviandeering van het Engel sche leger zal nu met nog meer moeilijkhe den te kampen hebben. De Engelschen gaan intusschen voort met De beide mannen waren nu alleen in de kloot, maar het oog van den jongen officier was nog altijd gericht op het punt, waar Danira verdwe nen was. Hij lette er niet op dat Jörg van het rotsblok naar beneden klauterde en aan zijn zijde kwameerst toen deze met een diepen zucht zijn aanwezigheid deed bemerken, werd hij opmerk zaam en vroeg Wat heb je, Jörg De jonge soldaat bracht de hand aan zijn kepi i en zei: Luitenant, ik wilde zoo vrij zijn u te zeg gen hooren kon ik niets daar boven, maar ik heb toch de heele geschiedenis gezien. Werkelijk Nu, dat is niet meer te veran deren, al was je tegenwoordigheid ook minder gewenscht voor me. Ik was je werkelijk al hee- lemaal vergeten. Dat geloof ik I zei Jörg met een tweeden, nog droeviger zucht. U was zelfs alles vergeten. Als intusschen heel Krivoscie ons op den hals gevallen was, ik geloof dat u er niets van ge merkt zoudt hebben. Maar ik heb tenminste de wacht gehouden en daarbij onophoudelijk voor het heil uwer ziel gebeden, maar het heeft niets geholpen. Dat is braat van jeverklaarde Gerald, overmoedig in zijn onuitsprekelijk geluk, dat hem boven alle zorgen en gevaren verhief. Ik had er zelf geen tijd voor, vervolgde hij schertsend, daar ik mij, zooals je hebt gezien, in dien tusschentijd heb verloofd. 37) Ook hier had hij een kortstondig geluk gege ven dat, even slechts opflikkerend, met scheiding en dood zou eindigen; maar het woog op tegen een geheel leven. Nog steeds woedden die onzichtbare heirlegers van geesten door de lucht, nog altijd klonken die geheimzinnige stemmen honend en dreigend naar beneden als het woeste lied van verderf en ver nietiging. Danira was vertrouwd met de sagen van naar geboortegrond, zy verstond die dreigende geluiden van den storm, en als antwoord richtte zij het hoofd omhoog. Vergeefs I prevelde zij. Ik laat me niet meer terughouden I Als ik het verraad pleeg, dan heb ik ook zelf het oordeel daarover uitge sproken, en Marco zal mijn vonnis zonder eenige aarzeling voltrekken, ook al zou God zelf van den hemel op de aardi nederdalen om genade en vergeving te verkondigen. Jij zult gered worden, Gerald, ik zal zijn wat ik beloofd heb: de prijs van je leven! Zij aanvaardde den tocht, en door storm en wind ijlde zij voort in de door het maanlicht be schenen rotsen-wildernis tot redding van den geliefde. Mijnheer Gerald I" bied jegens zijn officier. Mijnheer Gerard, dat is verschrikkelijk I Zich in het aangei— VArlnvan nril 5a ’«ggeU ’t ÏS Zeker iets altijd in de g Frankrijk. Eergistermorgen zyn te Marseille generaal Voyron en het Chineèsche expeditiekorps geland en het begon met een hartolyke be groeting van den bevelhebber door zyn fa milie, terwyl de menigte al maar „Leve Voyron I Leve het legerschreeuwde. Dan kwam de officieeligheid aan t woord. Eerst in den persoon van kolonel Syvestre na mens den president der Republiek, dan in den persoon van den minister van marine, De Lanessan, namens de regeering met breed heid van woorden ter eere van leger en vloot, waarop generaal Voyron bescheiden lek oordeelde, dat zyn manschappen ruim schoots recht hebben op waardeering en dat de Fransche admiraal óók zyn deel wel mag hebben Dan ging ’t langs de „en haie” opgestel de troepen in optocht naar de prefectuur met vele autoriteiten en daarby werd op gemerkt de afwezigheid van den sociaal-de- mocratischen burgemeester van Marseille, die juist vó$r een paar dagen zoo uiterst noodig weg moest omte gaan jagen, ter wijl do eerste wethouder in zyn plaats be toogde, (Jat het nu maar te hopen was, dat in de toekomst de regeeringen stryd tus- schen de volkeren zullen weten te vermij den, om alle kracht fe kunnen geven aan de werken der beschaving en des vredes. De volgende week zullen zich negen leden van het stakingscomité te Marseille te ver antwoorden hebben wegens onderschepping van ondersteuningsgelden. Het heet, dat de minister van handel voornemens is, de niet door de patroons in de arbeidsraden bezette zetels open te laten en de raden, die om de twee jaar vernieuwd worden, eenvoudig zoo op te laten treden. Duitbchland. De sociaal-democratische agitatrice mevr. Rasa Luxenburg is, op aanklacht wegens beleediging van den minister van eeredienst, door de rechtbank te Posen veroordeeld tot honderd mark boétede eisch was drie maan den gevangenisstraf. By bacteriologisch onderzoek van h^t lei dingwater to Bochum, zyn typhus-bacillen len gevonden. Door de politie-autoriteiten in de indus trieele districten van Saksen, is het gebruik van het Tsjechisch en het Poolsch in open bare vergaderingen verboden. alsoi hem dit althans eenigen troost kon geven Ik geleof ’t nog niet, dat deze heksenbron een middel tegen het: doodslaan is en, als de vijanden het werkelijk niet doen, dan zal er die verwenschte rots wel voor zorgen, die daar boven in de lucht hangt. Ze heeft al geschud, straks, toen de bora opeens weer hard begon te stormen, dat heb ik heel duidelijk gemerkt. Ze heeft me bepaald toe geknikt, als wilde zij zeggenWacht maar, nu val ik je op den kop Hij keek naar boven en Gerald’s blik volgde de aangeduide richting Het zilveren maanlicht overstroomde het donkere gesteente, zonder het licht te kunnen geven. Somber en dreigend, als een reusachtige schaduw, hing de rots over den ingang der kloof, en het schijnsel der maan bracht zulk een gezichtsbedrog teweeg, dat het ook den jongen officier toescheen alsof de kruis der rots inderdaad eenigszins gedaald en de opening kleiner geworden was. Hij schudde echter afwerend met het hoofd. Dwaasheid I Je hebt *t gehoord, die rots hangt al eeuwen lang zoo voorover. Ze heeft nog geheel andere stormen doorstaan, dan die van vandaag de ergste bora vermag, niet dit- harde gesteente zelfs maar te verwrikken. Maar we hebben hier in elk geval de beste plaats ter ver dediging. We zijn in den rug gedekt en kunnen het naderen van den vijand Stil I Wat is dat? Hoor je niets? De beide mannen luisterden aandnchtig. (Wordt vervolgd.) Jörg vergat in zijn vertwijfeling zelfs een eer- om ’s hemels wil, maar w?zicht van den dood te verloven, wil je zeggen ’t Is zeker iets ongewoons, maar men is niet altijd in de gelegenheid tijd en plaats te kiezen. Zoo had Jörg het juist niet gemeendhy vond het feit op zich zelf al vreeselijk, en hij hernam met een gelaatsuitdrukking welke meer bij een begrafenis dan voor een gelukwensch paste :j Dat heb ik al lang geweten Eergisteren nog heb ik aan pater Leonhard gezegd„Let eens op, eerwaarde, zei ik dat geeft een ongeluk! En als het gebeurt, dan komt heel Tyrol in rep en roer Welnu, laat het zijn gang gaan 1 En mevrouji uw moeder zal het niet over leven zoo vervolgde Jörg zijn sombere voorspel lingen. Mijn moeder I zei Gerald, die plotseling ern stig geworden was. Ja met haar zal ik een zwaren strijd hebben maar om het even, hij moet ge streden worden. Geen woord verder, Jörg zei hij, toen zijn oppasser wilde spreken, Je weet, ik laat veel over mijn kant gaan zoodra het mezelven betreft, maar hier houdt mijn geduld op. Je hebt van dit oogenblik af Danira Hersovac als mijn toekomstige gemalin te beschouwenonthoud dit wel en richt je daarnaar. Nu, misschien worden we vóór dien tijd nog geiden doodgeslagen I beweerde Jörg op een toon,

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1