M. dam. :ter 2VEB Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, X’o. 8610. 40ste Jaargang. NTIEN Bultenlandscli Overzicht. FEUILLETON. STUB- BtpOSt. i Laarzenmagazijn e Kleiwegsteeg. irten WINTER- HOENEN merk irandcrs iterkte geven. yeëmailleertle 18, gwaarborgd nhuis later” IELS. IZE.X, randers. AN LOON. Dinsdag 1 October 1901. IN BE BERGEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i j s stelt een geduld uren lang. Wordt vervolgd.) I Prince en H. J. van den BroeU ifc Telefoon 'o. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. SCHOENWERK SMITS. neten werk. baar by i PERS Jz. ja van echtheid ia kurk steeds voor* en naam der Firma »PE HUUR .arden 5IJN i eene fraaie rafeeren in de trickling EO’ l'.l.lLS, [NÖEL, 661. T.JOenhooger. n ruime keuze Gasfitter. 3 papier da. mn de as- en teuwendyk, 3 i. A. Sloof, 9 m. de Bruin, 11 m. J* Schokker, ere, m. 26. "W. de •pt. C. .de Grnii A. J. Scheer n der Kleyn. J. Maskarap. V. Wildeman, te E OUDE DAMMEN 'TCAP s* Er schijnt iets in de hooge Britsche regee- ringskringen te broeden. Wat, is nog niet duidelijk. De eenen zeggen, dat lord Kitchener zijn ontslag wil nemen, de anderen, dat hij er op aandringt om volkomen de vrije hand te worden gelaten om net zooveel te moorden als hem lust. In ieder geval loopt het over iets ernstigs, want èn Daily News èn Pali Mall Gazette zijn het er over eens, dat de Koning zelf bij het geval is betrokken. Geldt het Werkelijk iets bijzonders, da^ zal het wel spWdig blijken. Op het oogen- blik kan men niets anders doen dan deloo- pende geruchten vermelden. Oorlogsnieuw is er niet. De Engelschen schijnen het spoor van Botha kwijt te wezen. Een telegram van lord Kitchener nit Pre toria van Vrijdag meldt dat de colonne van generaal Bruce Hamilton om negen uur des morgens te Italië is aangekomen en meldt dat de Boeren naar het noordwesten zijn getrokken. De posten hebben zich uitstekend verdedigd en den Boeren, die met een groote macht aanvielen, zware verliezen toe gebracht. Generaal Bruce Hamilton zal trachten den vijand te vinden en hem achter volgen. In antwoord op een brief van den waar- nemenden president der Zuidafrikaansche Republiek, den heer Schalk Burger, waarin de wensch naar vrede wordt uitgesproken, heeft lord Kitchener geschreven dat in dezen wensch ook door Engeland wordt gedeeld. Lord Kitchener zette verder uiteen dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog rust op de Burgers en dat na de inlijving der Republieken die een uitvloeisel was van den oorlog, Groot-Brittannië niet zijn woord kan breken tegenover de menschen die zich loyaal hebben getoond jegens het nieuwe regime. Wat de clementie betreft, deze behoort buiten eenige bindende afspraak te worden uitge oefend. Er is een proclamatie uitgevaardigd be treffende den verköop van eigendommen van burgers welke nog in het veld zijn, overeen komstig lord Kitchener’s vorige proclamatie, waarbij werd bepaald dat uit de eigendom men van de burgers die na 15 September nog in het veld zouden blijven de kosten zouden worden bestreden van bet onderhoud der gezinnen van deze burgers. De nieuwe proclamatie behelst bijzonderheden omtrent de wyze van handelen met dergelijke eigen dommen en de verdeeling der van deze te heffen kosten. ftOMIE COURANT 1 De berichten omtrent het aanvallen van twee fortjes op de grenzen van Zoeloeland is enkel merkwaardig doordien het particuliere be richt uit Durban veel minder overdreven is dan dat van lord Kitchener. Het omge keerde was anders regel Van veel betee- kenis schijnt het gevecht, waarbij de Engel schen slechts een doode en negen gekwetsten hadden, niet geweest te zijn. De aangeval lenen beweren natuurlijk, dat de strijdmacht, die zy af geslagen hebben, „aanzienlijk” was, onder Botha zelf stond en groote verliezen leed. Het geheele geval zal wel hierop neer komen, dat de bezetting der fortjes door troepjes Boeren beschoten is. Welke Botha’s plannen zijn valt niet te raden. Of hij werkelijk van plan is om Natal binnen te vallen Wij betwijfelen het. Daar toe zijn thans te veel Britsche troepen op de grens vereenigd. Wellicht is hij thans op weg naar een streek, die door de troepenzendin gen naar Natal van Britten gezuiverd is en trekt hjj op een ander doel los. Het moet ongetwijfeld in het belang der Boeren zijn om de Engelschen telkens tot groote troe penbewegingen te noodzaken. Al brengen zij zelven geen belangrijke slagen toe, al is het direct voordeel niet zichtbaar, toch sto ren zü het geheele plan der Engelschen en verhinderen zy hem om zich rustig te Johan nesburg te vestigen. De bekende correspondent van de „Daily Telegraph” ging naar Newcastle om te zien hoe de zaken in Natal staan. Op weg daar heen werd hy opgehouden door een ongeluk met een trein met troepende locomotief en veertien wagens ontspoorden. Zes sol daten werden gedood, zes-en-dertig werden gewond. Dit „ongeluk” door de Boeren be rokkend, was reeds bekend, maar de verlie zen waren verzwegen. Te Newcastle was het heel druk. In den omtrek zwerven van tyd tot tyd Boeren rond, die uit het Drakensgebergte komen en den Mauser onder de overjas verbergen, zoodat ze den indruk maken van vreedzame burgers. Ten slotte vertelt de correspondent dat Botha stellingen maakt by Scheeper’s Nek, in de nabyheid van Nqoetoe. Over de nederlaag van majoor Gough wordt nog medegedeeld, dat 400 Boeren van een afstand van honderd yard de Britsche co lonne chargeerden. Zy vielen in de flank en verzekerden zich dadelyk het bezit van twee kanonnen eh een maxim, die tot dusverjiog niet onder de Britsche verliezen zyn vermeld. De Boeren ontnamen den Britschen officieren hun jassen en schoenen, zelfs majoor Gough werden schoenen en helm ontnomen, zoodat ben nooit een snuggere bol geweest, behalve in het vechten, maar dat heb ik ook van St. Joris. U hebt oók altijd met het zwaard weten om te gaan, voöral als het op den draak los moest. Help ons nu een beetje met het vechten, of liever, doe het voor ons, want alleen kunnen we ’t niet klaar spelen. En als u nu heelemaal niet wilt, geef ons dan tenminste een zalig uiteinde, en erbarm u dan ook over dat arme heidenkind, over Jovica, en zorg, dat zij gedoopt wordt, zoodat ze ook een maal bij ons in den hemel komt.... Amen I Jovica aan haar was de laatste gedachte van den jongen Tyroler gewijdzij kwam nog aan het zalige uiteinde en hij wilde tenminste nog de ge ruststelling hebben dat ze eenmaal in den hemel zou komen Ben je klaar vroeg Gerald, die geen oogen- blik den ingang der kloof uit het oog had ver loren, maar toch het geprevel van zijn oppasser gehoord had. Jörg richtte zich vastberaden op. Tot uw orders, luitenantHet gebed is at geloopen, nu gaat het er op los en ik denk dat ik mijn schutspatroon geen schande zal aandoen. De beide mannen stonden zij aan zij, tot den strijd gereed, de wapens stevig in de handen ge klemd, voorbereid op een aanval welke hun nog de hoop op een eerlijken soldaten-dood lietwant als het hier tot een strijd kwam, dan waren zij ook verloren. De eene minuut verliep echter na de andere, zonder dat er een aanval plaats had. De ingang tot de kloof was open en onbewaakt, en de vervolgers waren nu in de onmiddellijke nabijheid ervan gekomen. Men koorde tusschen het looien van den storm duidelijk hun stemmen, 38) Ook Jörg was opmerkzaam geworden, want hij had eveneens een vreemd geluid vernomen, dat echter in het loeien van den storm geheel verlo ren ging. Er verliepen eenige minuteneindelijk ging de bora voor een oogenblik liggen, en nu hoorden zij duidelijk op betrekkelijk geringen af stand het geluid van stemmen en naderende schre den. vermoedelijk afkomstig van een grooten troep mannen die in aantocht waren. Daar zijn zezei Gerald, die in het oogen blik van dreigend gevaar al zijn koelbloedigheid en kalmte had terug bekomen, zoodat zyn stem niet de minste opgewondenheid verried. Hier, aan mijn zijde, Jörg 1 We blijven bij elkaar en zullen trachten ons zoolang mogelijk staande te houden. We zullen hun tenminste laten zien dat zij met mannen te doen hebben, die zich niet weerloos zullen laten afmaken. Jörg voldeed aan het bevel van zijn luitenant en plaatste zich dicht naast hem, maar hij kon toch niet nalaten in dit kritieke oogenblik nog een laatste schietgebedje op te zenden tot zijn be schermheilige. St. Joris I Ik heb me nooit veel met bidden ingelaten en ik heb me nog altijd zelf weten te helpen, maar hier gaat dat niet meer. U weet ik de ongelukkige bevelhebber barrevoets 25 mylen ver moest gaan naar De Jager’s Drift. By de Britsche verliezen in dit gevecht moeten nog gevoegd worden negen vermisten die nog niet zyn opgegeven. Uit de officieele opgaaf van sterfte in de vluchtelingenkampen in Zu(d-Afrika blykt, dat in Transvaal van 58.515 blanken in die maand 1231 stierven, waarvan 1014 kinderen terwyl in den Vrystaat van 43,622 kampbe woners 622 omkwamen, waarwan 510 kin deren. Van de Kaffers in de kampen 32,000 stierven er 567. In de groote kampen heer- schen een ernstige mazelen-epidemie. De oneenigheid tusschen den Duitschen keizer en de stad Berlyn heeft weer nieuw voedsel gekregen. De keizer heeft zyn goedkeuring tot plaatsing van drie fontein beelden in het park Friedrichshaien gewei gerd, en in een door hem zelf geredigeerd schrijven geeft hjj daarvoor als reden eenige bezwaren op van kunststandpunt. De drie beelden waren ontworpen door den stads- bouw-meester Hoffmann, en stelden voor: Doornroosje, Sneeuwwitje en Rubezahl. De keizer had ze gezien op een tentoonstelling. Natnurlyk ryst nu dadelyk weer de vraag of de keizer eonig wettelyk recht heeft, om aan zich zelf de beslissing te houden over de plaatsing van beelden en bouwwerken in een stadspark. By sommige andere monu menten, o. a. het Waldeck-monument op hot vroegere kerkhof, is zelfs niet de toestem ming van den keizer gevraagd. Wil de keizer echter voortaan dat recht uitoefenen dan zal hy daardoor opnieuw in stryd komen met den stadsraad van Berlün, die na de geschiedenis met den onder-burgemeester, en met den verboden tramweg over de „Sieges Allee,” niet zoo welwillend gestemd is. Er is dan ook in de pers reeds menig har tig woordje gezegd. De „National Zeitung" mag nu wel jammeren dat ’t conflict zoo te betreuren is, en dat ’t beste zou zyn als de stadsraad maar berouwvol toegaf, doch de stadsraad luistert er niet naar, en de radi cale bladen verbetten er zich tegen, dat de architectonische ontwikkeling van Berlyn zou afhangen van één mensch, die niets is dan een dilettant, zooals de „Berliner Zeitung” het uitdrukt. Toevallig spreekt de -Temps” ook van dilettantisme in een artikel over de tram- weg-kwestie. De ontwikkeling van Berlyn is niet tegen te houden, betoogt het blad. Esthetisch zal niemand de tramwagens ver dedigen, maar daar schuilt de kwestie niet. Zy ligt geheel in het conflict tusschen het algemeen nut en de overwegingen van het die zich luid eu heftig verhievendoch niemand vertoonde zich, niemand overschreed den ingang der door de volks-traditie geheiligde plaats Een lang kwartier, een eeuwigheid schijnende, verliep in deze zonderlinge kalmte. Nu en dan vertoonden zich boven aan den rand der kloof eenige gestalten, die zich donker en scherp tegen den helderen sterrenhemel afteekendenhet waren mannen, die blijkbaar een blik in de diepte wilden werpen. Hunne wapenen blonken in het maanlicht, maar geen schot werd gelost Eindelijk verdwenen zij weerdreigender en woester verhief zich toen het geluid van door elkaar schreeuwende stemmen. ’t Is zonderling I fluisterde Gerald. Ze wagen het werkelijk niet de bron te naderen. Danira heeft gelijk, de traditie wordt in eere gehouden, zelfs tegenover een vijand ik zou het niet geloofd hebben. Luitenant, mij begint de geschiedenis te ver velen verklaard Jörg. Daar staan wij nu al se dert een half uur, gereed om ons heel gemoedelijk te laten vermoorden en nu gebeurt er in ’t geheel niets. Dat is bepaald hekserij, dat volk is anders bang voor dood noch duivel, en nu durven ze niet eens bij het water dezer bron te komen. Welnu, dan blijven we onder de bescher ming van dat water. Je hebt de waarschuwing gehoordgeen enkele stap buiten deze rotsen Wat ze ook doen mogen, wat er ook gebeuren moge, wij wijken niet van deze bron vooraleer er hulp komt opdagen als er hulp komt. De laatste woorden klonken somber en weife lend, de jonge officier dacht aan alle mogelijke Telefoon No. 6* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters wórden berekend naai' plaatsruimte. dilettantisme. Het is hard voor het volk.om te zien dat men hen een snel en weinig kostbaar vervoermiddel ontneemt terwille van de gevoeligheid van enkele verfijnden. V Mag men de berichten gelooven, dan is het merkwaardigste practische resultaat van het bezoek vairkeizer Nicolaas aan Frankryk het feit, dat alle maatregelen zyn getroffen op een begin van uitvoering te geven aan den aan leg van een Russische spoorlyn, die voor den Franschen bondgenoot van het allerhoogste strategisch belang is. De onderhandelingen over den aanleg van deze lyn zyn reeds be gonnen tijdens de aanwezigheid van den chef van den Franschen generalen staf, ge neraal Pendézec, te Petersburg in het voor jaar van 1901 en zyn voltooid by het later bezoek van minister Delcassé aan het Rus sische hof. Men zegt dat de aanleg van dezen spoorweg de conditia sine pua non is geweest voor verdere geldleeningen door Rusland in Frankryk te plaatsen, welke bewering een deel der Duitsche pers aanleiding geeft om zeer scherp te zeggen dat Frankryk gebruik heelt gemaakt van Rusland’s geldnood, om voor zich een voordeel „af te dwingen”. Dit voordeel is een groote spoorweglyn, die zal worden ingeschoven tusschen de groote tónen van Petersburg en van Moskou naar Warschau en zal loopen van Bogoloje naar Siedcle. De lyn wordt ongeveer duizend kilo meter lang en zal geheel van dubbel spoor worden voorzien. De nieuwe lyn loopt van de lyn Petersburg Moskou (by Bogoloje) over Liva naar Seid el6 aan de lyn BrestLitowskWarschau en sluit daar aan by de Trans-Enropeescho lyn naar Brest. Zy moet dus dienen tot ontlasting van de hoofdlynen Petersburg—Wilna—War schau en MoskouSmolenskWarschau, die tot dusver de transporten van troepen naar Dnitschland moesten bezorgen. Het voordeel voor Frankryk is hierin gele gen, dat het kleine aantal van de groote lynen naar de Westelijke grens van Rusland een snellen opmarsch van de Russische troepen onmogelyk maakt en dat zich dus in geval van nood het feit zou kunnen voordoen dat Frankryk te lang moest wachten op de toe gezegde Russische hulp. Het „Berl. Tageblatt” acht het streven dat uit het behaalde voordeel spreekt van te grooter belang, omdat Rusland zich in don Iqatsten tyd zeer heeft gehaast met den aan leg van de strategische lyn Losojawa—Kieff Kowel, die voor den opmarsch tegen Oos- tenryk moet dienen, maar voegt er dadelyk by, dat de voltooiing van deze en de nieuw ontworpen lyn] nog wel eenige jaren zal vor- hinderpalen, welke Danira op haar weg zou kun nen ontmoeten. Jörg zei echter op bemoedigen den toon De kameraden zullen ons niet in den steek laten en Sint Joris' ook niet. Hij zal wel hebben ingezien dat hij eerlijke en fatsoenlijke Tirolers tegen dat moordenaarsgespuis moet helpen. Het zou ook jammer wezen voor ons beiden, luitenant. Ik heb nog volstrekt geen haast om dood te gaan, want ik vind dat het met vijftig jaren nog vroeg genoeg is Met deze woorden ging Jörg heel gemoedelijk tegen den rotswand staan leunen, nadenkende over het heerlijke leventje dat hij nog zou kunnen lei den, over de vreugde die Jovica zou ondervinden als hij levend en gezond weer in het fort terug kwam. Hij kwam ten slotte tot het resultaat dat een dergelijke aardsche ontmoeting toch verreweg de voorkeur verdiende boven een wederzien in den hemel, hetgeen hem bovendien nog zeer twij felachtig voorkwam, met het oog op den heiden- schen toestand zijner beschermelinge. Het eene uur verliep na het andere, de nacht begon langzamerhand voor de morgenschemering plaats maken, de sterren verbleekten en ver dwenen een voor een, en ook de bora had 'meer en meer zijn kracht verloren, zoodat het scheen dat de storm spoedig geheel zou bedaard zijn Voor de kloot der Wila-bron hadden zich Ge raid’s vervolgers gelegerd, Wachtende met een taai

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1