Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 4 October 1901. No. S613. 40ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. ttf cao «aruDmagauji Kleiwegsteeg. en WINTER- IENEN merk randers erkte geven. etmailleerde gwaarborgd SMITS, ten werk. ster” ?ER IN LOON. ELS. ZEN, anders. IN DB BBRGBN. doEchtg n, teumen- igen i* den 1 naaa dea vervaardigd t werddbé-' ibi* Stoll- oadwbtlim rereld bekend en >ffen middel tegen o n g-, Lev e.-r- U, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon Toad wulf eneeskraeh t astal elke pijnlijke jverbodig. Met oor oiigeneeslijk mgs een bijna 22 Jrengt genezing en i, ontstekingen enz. 510’ WAALS, singel, eei. Inzending van Advertentiëntot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. vtn Ktte- rjs stfrlt lang wilde, 3RINKMAN 4 Zn- K gek MMta Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. JN eene fraaie HOENWERK Gasfitter. r.BO en honger. ruime keuze ÜOTDSCHE WIIRAMT ulk gekookt mk voor do- bedanebna nokte) Ah «T?1 ,7" Telefoon No. S* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. raai 108. ♦o Die machtige rotspoort, welke de natuur zelve voor de kloof had opgericht, stond er niet meer, doch in plaats daarvan werd de ingang versperd door een reusachtigen hoop steenen en rotsblok ken. De overhangende rotspunt, die zich reeds sedert vele eeuwen dreigend over de kloof gewelfd had, was eindelijk gevallen, de Wila-bronhad op vreeselijke wijze haar recht op den eeuwigen vrede gehandhaafd. Ook de anderen stonden nu overeind, doch geen van allen sprak een woord. Zwijgend en angstig beschouwden zij den puin hoop der ingestorte rots, welke hun aanvoerder had gedood. Marco Obrevic lag daaronder begraven, alleen zijn hoofd was nog gedeeltelijk zichtbaar, maar het was ’t hoofd van een doode. De wilde zonen der bergen waren gehard tegen alle verschrikkingen en ontberingen van den oor* log; zij zagen den dood dagelijks, ja ieder uur ouder de oogen, i maar voor dit teeken des hemels beefden zij tochhet vreeselijke antwoord, door de vermetelheid van hun aanvoerder uitge lokt, was ook voor hen gesproken. De mannen schaarde zich om den jongen Her- sovac, thans het hoofd van den stam. Er werd De correspondent der .Standard” in Trans vaal zegt, dat groote massa’s Britsche.troe pen op de noord-oostelyke grens van Natal geconcentreerd worden, zoodat er thans wei nig gevaar bestaat, dat Botha een inval in die kolonie zou doen. Eenigszins in tegenspraak hiermede is het bericht meldende, dat een sterke Boeren krijgsmacht een kleine post op Free Hill verrast heeft, zijnde dit de plek, waar in 1899 het eerste treffen tusschen Engelschen en Boeren plaats had. Indien dit zoo is, hebben de Boeren reeds een flkschen stap in het Natalsche gedaan. Opmerkelijk is het, dat zy van verschillende zijden krachtig opdringen. Ten eerste in de noordelijke punt van Natal, die twee jaar geleden het terrein van den oorlog was, ten tweede in het oosten aan den kant van Zoe- loeland, waar de aanval op de forten Itala en Prospect plaats vond. Ook van uit de Drakenbergen, die den grens tusschen den Vrijstaat en Natal vormen, schijnen de Boeren aan te komen dringen, al bepaalt zich, hun werkzaamheid van die zijde nog enkel tot het doen van raids en het afleiden van den vijand. Niet alleen het overrompelen van den vry- willigerspost wordt uit Durban gemeld, ook Wordt vernomen, dat de Boeren nabij Glen- eoejunction en zelfs bij Elandslaagte zijn ge weest. Op die wijze wordt reeds een begin gemaakt met het logenstraffen van het door Uit Madrid wordt aan de Temps geseind, dat de meeningen «eer verdeeld zijn over de vraag, of het voor Sagasta en zijne liberale regeering mogelyk zal blijken te zjjn, den tegenstand, dien conservatieven en clericalen meenen by het Vatikaan en in de hooge regeeringpkringen tot uiting te kunnen laten komen, te breken. De clericalen en conser vatieven zijn van oordeel, macht genoeg te kunnen uitoefenen, om het besluit over de congregaties te doen opschorten, zelfs om de wet van 1887 op de vereenigingen geheel geschil als bijgelegd kon worden beschouwd. Men scheen tot overeenstemming te zijn ge komen over de schuldvordering van Lorando, en de regeering had aan den sultan de vol gende vijf punten aangeboden, die de voor waarden vormden voor een verzoening lo. De heer Constans zou te Constantinopel terug komen, tot aan de Dardanellen verge zeld door Fransche kruisers. 2o. De Porte zou openlijk hulde betuigen aan de Fransche vlag op ’t oogenblik dat deze opnieuw op het gezantschapsgebouw werd geheschen. 3o. De Porte zou den Chaldeeschen pa triarch erkennen. 4o. De schadevergoedingen, sedert lang verschuldigd aan verschillende Fransche spoorwegen, zouden eindelijk geregeld worden. 5o. EveneeuÉ zou de kwestie geregeld wor den van de Fransche scholen in Palestina. Over de goedkeuring van het verdrag van Bardo betreffende het protectoraat van Frank rijk over Tunis werd niet gerept, daar Frank- rijk van meening is, dat de sultan geen ver drag heeft goed te keuren dat hem niet aan gaat. Maar ook zonder dat is ’t wenschlijstje van Frankrjjk vrij lang. In Parijs scheen men echter optimistisch gestemd te zijn, en 't was dus een tegenvaller toen de Porte Dinsdag morgen de boodschap stuurde dat de sultan er niet in toestemde. In offlcieele kringen wordt beweerd, dat men nu met kracht zal optreden, nog altijd een vage uitdrukking in de diplomatie. Er wordt wel gemeld dat het eskader van de Middellandsche zee te Toulon is aange komen en onmiddellijk met haar uitrusting begonnen, hoewel nog niets bekend is van de bevelen voor de plaats van bestemming. Tevens zegt de correspondent van de Indé- pendance, dat er door Frankrijk een nota aan de andere mogendheden is gezonden met de vraag welke houding men zal moeten aanne men als de onlusten in Armenië voortduren. Dit zou wel eens tot zeer ernstige dingen kunnen leiden. in onbruik te doen vallen. De groote atryd tusschen liberalen en clericalen zal waar schijnlijk voor de troonsbestijging van den jongen koning, in 1902, plaats hebben. Kitchener seinde uit Pretoria De nachteljjke aanval van de la Rey op Kekewich’ kamp te Moedwil, der. 30en ver meld, werd door den 1000 man sterken vyand zeer krachtig uitgevoerd. Na een hevig gevecht op korten afstand, dat meer dan twee uren duurde, werden de Boeren met aanzienlijke verliezen teruggedreven. Onze verliezen waren zwaar. Twee officieren ge sneuveld, elf zwaar en drie licht gewond 31 minderen gesneuveld, 48 zwaar en 2G licht gewond. Alle gewonden worden naar Rustenburg overgebracht. Behalve de boven genoemde worden nog 40 gewonden, niet nader vermeld, naar Rustenburg gebracht. Het wordt bevestigd dat de vijand zware verliezen geleden heeft te Itala en Prospect. Het bericht spreekt van 250 gesneuvelde en 300 gewonde Boeren. Kolonel Kekewich, die op twee plaatsen licht gewond werd, meldt mij dat officieren en manschappen zich uitstekend gedragen hebben. De sultan is weer koppig geworden. Frank rijk wil hem ook zooveel laten betalen, en de stumper kan ’t niet. Maandag-avond, al dus seint de Parysche correspondent van de Indépendance, meende men in Parys, dat het een korte beraadslaging gehouden en met volko men eenstemmigheid een besluit genomen. Na eenige minuten scheidde Stephan zich van zijn kameraden en betrad aan de andere zijde den rand der kloof. Daar riep hij eenige Slavische woorden naar beneden. Gerald, die de taal volkomen machtig was, antwoordde evenzoo. Daarop gaf de nieuwe aanvoerder het teeken tot vertrek, en in somber zwijgen verliet de kleine troep deze noodlottige plek. Men kon het lijk van Marco niet medene- men, want het zou vele uren van inspannenden arbeid gevorderd hebben om de rotsblokken te verwijderen welke zijn lijk bedekten. post f 1.80. Ierland lokin 8 Amsterdam t die Schutienapotheka hit»ch, Owterreich Centraal-Depót Sgnder jgraleere» i» d‘ de .Standard” uitgesproken vertrouwen. Om trent de aanval op de fortjes in Zoeloeland raakt nog niets naders bekend. Te Londen schijnt men niet zeer gesticht te zjjn over de wyze waarop het .War Office” de berich ten achterhoudtniemand toch laat zich meer door de leugens omtrent het begraven van honderdtallen Boeren vangen. Dit was goed voor twee jaar geleden. Thans, door de ondervinding al is het nog maar een heel klein weinigje geleerd, ziet men derge- lyke berichten voor de voorloopers van een catastrofe aan. heeft; daar ligt alleen een hoop steenen en rots blokken. Zouden we ons vergist hebben Daarvan zullen we ons spoedig genoeg kun nen overtuigen. Voorwaarts, laten we de kloof onderzoeken. We moeten onze kameraden vinden, levend of dood. Met versnelden pas ging het nu voorwaarts, maar voordat het nog mogelijk was een blik in de kloof te werpen, riep men zoo luid mogelijk de namen der vermisten. Mijnheer von SteinachGerald klonk het tegelijkertijd van de lippen des officiers en van den geestelijkeen Bartel, die er zich ook bij be vond en niet meer dacht aan de liefdevolle te rechtwijzing van zyn vriend en landgenoot, riep daartusschen op jammerenden toon Jörg 1 Jörg Moosbacher 1 Hier is Jörg! klonk de stem van den jongen Tyroler, die zooeven uit de kloof te voorschijn getreden was. En hier is ook mijn luitenant, irisch en gezondGod zegen je, vrienden I Ik wist het wel dat je ons niet in den steek zoudt laten. En de eerwaarde pater is er ook bij. God zegene u, eerwaarde I Hij klauterde zoo gauw mogelijk tegen de rots helling op, en achter hem verscheen nu ook Gerald, door allen met stormachtig gejuich begroet Toen ontstond er een waar kruisvuur van vragen, op helderingen en berichten. Maar terwijl Gerald zijn kameraden en pater Leonhard een uitvoerig verhaal deed omtrent zijn lotgenooten, nam Jörg zjjn land genoot bij den arm en vroeg hem op dringenden toon Bartel, jij komt van het fort hoe maakt Door de grijze morgenschemering trok het troepje Oostenrijksche soldaten voorwaarts, die van het fort waren afgezonden ter bevrijding van Gerald en Jörg. Ook pater Leonhard had zich bij hen aangesloten, toen hij hoorde wiens redding het gold, en moedig trok hij op met den troep door storm en nevel. Het begon langzamerhand licht te worden, zoodat men geleidelijk den gan- schen omtrek kon onderscheiden. En heel in de verte zagen zij Stephan en zijn stamgenooten in een bergkloof verdwijnen. We zullen toch niet te laat komen 1 zei de officier, die over de afdeeling het kommando voerde. Daar trekt de vijand reeds atAls ze hun bloedig werk maar niet reeds volbracht hebben! Dat verhoede God riep de pater. We zijn op de aangeduide plaats aangekomen, maar ik zie de rotspoort niet welke Danira ons beschreven De reeders te Grimsby hebben arbritage aangenomen, de scheidsrechter zal benoemd worden door het ministerie-van Koophandel. De eer er van komt Lord Yarborough toe. Hy confereerde Zaterdag met de visschers en Maandag met de reeders. Het was voor uit al bekend welke voorwaarden hy zou aanbieden 1. De visschers steken in zee tegen het loon On andere voorwaarden door de reeders gesteld. 2. Alle quaesties tusschen werkgevers en werknemers zullen ter beslissing voorgelegd worden aan den Scheidsrechter door den mi nister van koophandel te benoemen. 8. Met name de vraag omtrent de inrich ting van een centraal bureau van aanmon stering. 4. Voorloopig teekenen de visschers de rol ten bureele van het ministerie van koop handel, zooals te Huil geschiedt. 5. De beslissingen van den scheidsrechter krygen terugwerkende kracht tot den datum waarop de schepen zee kiezen. Na de conferentie van Zaterdag met de visschers over deze voorwaarden, twyfelt men niet of zy zullen ze nu ook definitief goed keuren en dan zyn een bange drie maanden achter den rug. De liefdadige genootschappen zullen nu ovenwel nog eenigen tyd voort moeten gaan onderstand en hulp te verleenen, want vóór de schuiten geheel zeilklaar zijn, gaat heel wat tyd verloren. ’t Is nu de vraag of de kolenmijnen rustig zullen blyven en de andere industrieën des lands niet tot grooter uitgaven zullen ge dwongen worden door stakingen in de mynen. Frankrijk. De stakende trambeambten te Clermont- Ferrand gaan tot gewelddadigheden over een officier der gendarmes, die de lui aan maande tot 'rust, werd mishandeld, zoodat de politie hem moest te hulp komen. Uitgesloten uit de sociaal-democratische party zyn door den Socialistenbond van Cher de afgevaardigde Breton en hot lid van den Algomeenen Raad van Bourges, Cougny. Generaal Davoust moet niet verbaasd zyn geweest over zyn ontslag als grootkan selier van het Legioen van Eer: de zaak- De Lur-Saluces heeft den doorslag gegeven dat erkennen ook de generaals Laveuvé en De Dionne, die bovendien ter openbare ken nis brengen, dat zy met hun uittreding uit het Legioen van Eer geenszins willen pro- testeeren tegen den nieuwbenoemden generaal Florentin, doch alleen solidair willen blijvqn met generaal Davoust. Van nationalistische zyde is gemeld, dat ook de overige militaire leden van den raad der orde zullen uittreden, alook het Aca- demie-lid Pruidhomme en reeds worden by name genoemd generaal Hartung en vice- admiraal Lefebvre, oud-minister van marine. Het parket heeft besloten een vervol ging in te stellen tegen don gérant van het satirieke weekblad „L’Assiette a» Beurro” en tegen den teekenaar Jean Veber, den bewerker van het Boeronnummer, dat Za terdag allerwegen in beslag is genomen en waarop ook in België, op last van de jus titie, de hand is gelegd, terwijl er de vol gende week een Duitsche editie van ver schijnt onder den titel „Das Blutbuch von Transvaal", by de uitgeversfirma van -Lus tige Blotter” te Berlyn. Düitsohland. De verantwoordelijke redacteur van het te Stuttgart verschijnende blad Der Beoba- cher, het lid van den Wurtembergschen Landdag, Schmidt, zal door den rechtbank ter verantwoording worden geroepen wegens beloediging der Duitsche troepen in China. Ondertusschen heeft de schrijver van het gewraakte artikel zich óók bekend gemaakt. Op den Duitschen ministerresident te Luxemburg, Von Tschirsky, is op een wan- Jovica het 1 Ook pater Leonhard had een detgelijke onder-, i vraging te doorstaan. Gerald nam de eerste de beste gelegenheid te baat om den geestelijke even apart te nemen, en toen vroeg hij op onrustjgen bezorgden toon Waar is Danira Is zij in ’t fort achterge bleven Neen, zij is naar het dorp teruggekeerd, na dat ze ons den weg gewezen had. Zij wilde geen getuige zijn van den strijd die te voorzien was. Gerald, het komt me zoo voor, dat ze een nood lottig plan met zich meedroeg. Zij wilde er geen enkel woord over los iaten, maar ik vrees dat zij haar stamgenooten zal bekennen wat ze gedaan heeft. En dan is ze verloren^ Nu niet meerzei de jonge officier, een be weging onderdrukkend. De strijd is ten einde, de vrede zal spoedig hersteld zijn Stephan Her- sovac heeft mij bij ’t vertrek toegeroepen dat hij morgen met een zijner mannen op het fort zal verschijnen om de onderhandelingen te openen. Ik geloof dat hii persoonlijk dit reeds lang wilde, maar de invloed van Marco Obrevid" schijnt hem tot nu toe te hebben tegengehouden God zij dankDan kan en zal hij op zijn zuster de daad niet wreken, welke de onmiddel lijke aanleiding zal zijn tot dien vredemaar nu wilde Danira zich nóg niet onder onze bescher ming stellen. Ik denk dat ze 't nu wel zal doen, zei Ge rald met een hoopvolle uitdrukking in de oogen. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1