I IN DB BERGEN. HELS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 12 October 1901. 40ste Jaargang. Xo. 8620. Bulienlandscli Overzicht. FEUILLETON. MVERVEBIJ Toezicht op uitvoer van rundvee naar België. icr Senr. dster” VAN LOON. UIZEX, branders. tbranilers HElMEli SBURG, sveg D 7. 30 Mark van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. medebrengt niet anders dan gezonde en onbesmette ti :n aange- usscherij a 800 M. 250 M. a 200 M. i 169 M. >0,148, 100 M met de aanvraag loten voor de ide trekking zoo iterlijk tot It e.k. in HAMBURG, (ZIJN IN eene fraaie Gasfitter. E f T.SOenhooger. in ruime keuze liiu IkSIIIE COURANT n. htsterkte geven. geëmailleerde '4LS, gwaarborgd De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. neming in ielefoou No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. Rotterdam. M. den Koning m. UDA de Heer omen en verven van ■deroben, alsook alle r het «toornen van nt enz. mz. worden naar de de geverfd. BRINKMAN Zn. dieren naar België uit te voeren. Gouda, den it October 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. Telefoon No. Sfc ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. its Guld. 3 50. its Guld. 1.75. its Guld. 0.90 volgende klasseni^ prijzen worden e trekkingsplan i den Staat, welk verzend. loterij ontvangt de plaats gehad ele trekkingslijst. ng van prijzen i prompt aan de geheimhouding. men eenvoudig ven, ook tegen De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter kennis, dat de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan den Commissaris der Koningin in deze Provincie het navolgende heeft medege deeld j „De overweging, dat het belang van den Ne- ftderlandschen uitvoerhandel in vee verscherping „vordert van het toezicht op voor België bestemde „runderen, heelt geleid tot vaststelling mijner in „de Nederlandsche Staatscourant van 5 September „j.l. No. 207, opgenomen beschikking van 2 Sep tember j.l. Daarbij wordt met intrekking der „beschikking van mijn ambtsvoorganger van 11 „Maart iSy) {Nederlandsche Staatscourant van 12 „en 13 Maart d.a.v, No. 61) bepaald, dat op alle „spoorwegstations in Nederland rundvee slechts „ten uitvoer mag worden aangenomen, onder „voorwaarde, dat het niet bestemd is naar spoor wegstations in België of naar de navolgende „Nederlandsche stations: Sas van Gent, Holst, „Vlake, Bergen op Zoom, Roosendaal, Baarle .Nassau, Valkenswaard, Budel, Roermond, Maas- „bracht, Echt, Susteren, Sittard, Geleen, Beek „Elsloo, Bunde, Maastricht, Gronsveld én Eijsden, «/tenzij voldaan is en wordt aan de volgende „voortchriften „Het vee mag eerst ten uitvoer „nomen, nadat voor elk stuk aan den betrokken „beambte of bediende van den spoorwegdienst „zijn ter hand gestéld twee door eeiTgeëxainineerd „veearts ingevulde en onderteekende gelijkluidende „certificaten van het bij de beschikking gevoegde „model, welke, blijkens het daarop vermelde tijd sstip van afgitte, niet langer dan 12 uren vóór „het tijdstip der aanbieding ten vervoer zijn at- '8Xn“ deze certificaten zal het eene exemplaar „op het station van verzending bewaard moeten „blijven, terwijl het andere met de overige papie ren, welke de zending rundvee begeleiden, tot het „laatste Nederlandsche spoorwegstation -al moeten „worden medegezonden, ten einde aldaar bewaard „te blijven en desverlangd aan den districts-veearts ter inzage te worden gegeven. „Vorenstaande opneming van de zuidelijke „grensstations alsmede van eenige in de buurt „daarvan gelegen Nederlandsche gemeenten be- u doelt te voorkomen, dat voor export naar België „bestemd vee ongekeurd per spoor naar eene der „genoemde plaatsen vervoerd en vervolgens op „andere wijze over de grens gebracht zal worden. „Om misbruiken van anderen aard tegen te „gaan is voorts met betrekking tot het certificaat „de bepaling tóegevoegd, dat het stuk ongeldig „is, wanneer daarin één of meer wijzigingen of 1 doorhalingen voorkomen, welke niet door den „betrokken veearts zijn gewaarmerkt.” Van bedoeld certificaat ligt een exemplaar op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage. Ten slotte wordt er de aandacht van belang hebbenden op gevestigd, dat hun eigen belang borst op. Goddank 1 Hier althans had hij geen verdriet veroorzaakt, zooals hij vreesde, hier ten minste werd hem vergeving geschonken. Ben je werkelijk voor ons hierheen gekomen? vroeg Danira met van blijdschap stralende oogen. O, je kunt niet vermoeden hoe dit welkom uit jou mond mijn hart, ons beider hart met vreugde vervult. De jonge dame trad met eene komisch-plechtige beweging een schrede terug. Niet zoo haastig, mevrouw I Ik heb behalve dat nog eene gewichtige zending te vervullen, en ik moet mijne waardigheid als officiöel afgezant hoog houden. Het kasteel Steinach laat zijne jonge meesteres groeten en is bereid hen te ont vangen zij zullen daar met open armen en liefde volle harten worden afgewacht. Hier, Gerald is een brief van je moeder, slechts weinige regels, waarin ze haar zoon en dochter tot zich roept Edithdat is onmogelijk kIs dat uw werk? riep Gerald, nog twijfelend, terwijl hij den brief aanpam waarvan hij dadelijk zijn moeder’s hand herkende Mijn eerste diplomatische daad! Ik geloof, dat ik ze tamelijk goed heb volbrachteen heel gemakkelijk was mijn taak niet, want ik had tante en papa beiden tegen me. Maar nu moet je mij Danira voor een half uurtje afstaan, Gerald. We scheiden weer heel gauw, en daarom wil ik haar tenminste nog een half uur voor me alleen hebben. Scheiden? Waarom? Je gaat toch met ons mee Wordt vervolgd.) maakt en schreed met Danira naar den uitgang, toen beiden plotseling als aan den grond gewor teld bleven staaft bij het zien van eene jonge dame, die ’hen (fear tegemoet trad. De lieve, be vallige gestalte in élégante reiskleeding, de blonde haren, welke in kleine krullen onder den hoed te voorschijn kwamen, de heldere blauwe oogen, dat alles was hem zoo bekend en vertrouwd. Gerald liet den arm zijner vrouw los, die plot seling doodsbleek was geworden en geen woord kon uitbrengen hij wilde alleen de pijnlijke ont moeting doorstaan en stond op het punt naar het meisje toe te loopen. Deze voorkwam echter deze beweging door eensklaps Danira om den hals te vallen, terwijl ze op teederen toon riep Danira, ondeugend trekvogeltje I Dus hier in Tirol moet ik je terugzien Edith, hoe kom jij hier riep de jonge vrouw half verheugd, half verschrikt. Is dat enkel een toeval O neen, ik ben opzettelijk gekomen om je 'te verwelkomen Ik wilde je het eerst van allen begroeten, zei Edith, na Danira een kus op beide wangen gedrukt te hebben. Eenige seconden aar zelde zij, maar daarna wendde zij zich snel om en strekte haar gewezen bruidegom de hand toe. God zegene je, Gerald I Welkom in ’t va derland met je vrouw I Zonder een woord te spreken boog Gerald zich over de kleine hand, welke in de zijne lag. Hij vqelde niet hoe deze zacht trilde, toen hij er zijn lippen op drukte, hij zag alleen het blozend ge laat van Edith, waarop een glimlach speelde, en toen steeg er een zucht van verlichting uit zijn Zuid-Afrika zal voortaan zoo goed en zoo slecht zgn als hy het verkiest. Achter de nu geheimzinnige lange kustlgn van den mond der Oranje-rivier aan den Atlantischen Oceaan tot aan de monding van de Tembe aan den Indischen Oceaan zullen thans de desperate Engelsche aanvoerders door hun huurlingen drama’s doen opvoeren, waarvan de wereld eerst zal vernemen als het beuls werk voltrokken is en Hollandsch Zuid- Afrika verdelgd ofEngeland’s val, reeds zoo lang door de Boeren voorbereid, plot seling als een voldongen feit de wereld zal verrassen. Met deze jongste concessie aan haar ge voel van zwakte en onmacht maakt de En gelsche regeering het zich voor ’t oogenblik zeker vry wat gemakkelgker. Maar door deze nu tot het uiterste gedreven toepas sing der njuilband-politiek verzwaart zg te vens eindeloos de verantwoordelijkheid, die zy eenmaal aan een misleid volk zal hebben af te leggen. De anti-oorlogsagitatie in Engeland zal dan ook uit het jongste be sluit groote en nieuwe kracht putten. De „Times” ontvangt uit Dundee van 7 dezer het bericht: Hoewel nog niet volko men in veiligheid, schijnt het toch, dat ge neraal Botha er in geslaagd is door het binnenste cordon der troepen te breken, dat gevormd was om zyn terugtocht te be letten. Botha, die langs de grens van Zoeloeland noordwaarts trok, slaagde er Zondag in de Britsche troepenlinie te passeeren met onge veer de helft van zjjn macht. De heer Benett Burleigh seint uit Vants- drift aan de „Daily Telegraph”, dat 1500 Boeren met drie kanonnen en twee pompoms te Bahamango op den weg naar Dundee (in Natal) zjjn geziende Buffalo-rivier is echter niet doorwaadbaar. De Wet werkt samen met Botha. De Indépendance Beige verneemt uit Konstantinopel, dat aldaar in politieke krin gen de meening bestaat, dat ’ttusschen Frank rijk en de Porte zeer spoedig tot een over eenkomst zal komen. De zaak-Lorando zou binnen korten tyd geregeld wezen en het weder aanknoopen van diplomatieke onder- handelingen over andere aangelegenheden zou binnen een veertiental dagen te ver wachten zjjn, door den terugkeer van den ambassadeur Constans te Konstantinopel en van Munir-Bey te Parijs. De termjjn, aan Turkjje gesteld om aan de jongste Fransche eischen te voldoen, is echter Woensdagavond reeds verloopen, zonder dat de Porte op de laatste Fransche nota, die misschien den naam van een ultimatum verdient, geantwoord heeft. De Temps ver neemt uit de Turksche hoofdstad, dat de Turkscbe ministers nog geen beslissing ge nomen hebben, maar een schikking trachten te treffen met de Ottomaansche bank, waar van Lorando debiteur is, om de door Frank rijk gewilde betaling te doen. De Russische gezant moet, volgens den Temps-correspon- dent, naar St.-Petersburg het verzoek van den Sultan overgebracht hebben, om een bemiddeling des Tsaren te verkrijgen. Hg heeft aan het Russische hof het denkbeeld in overweging gegeven, om een bijeenkomst tusschen vorst Oeroessof en minister Del- cassé te doen plaats vinden. en die haar uitstekend stond. Haar glanzend zwarte haren waren zorgvuldig in een paar lange vlech ten samen gebracht, en zij beschouwde met haar groote donkere oogen nieuwsgierig en vroolijk het gewoel om zich heen. Zij zag er echter, ondanks die gedaanteverwisseling, nog heel kinderlijk en vreemd uit; men kon het bij den eersten oogop slag zien, dat zij tot een andere volksstam be hoorde. Jörg liep met een zelfbewust gevoel aan haar zijde voort. Hij had niet vergeefs de teederste aangelegenheid zijns harten aan de hoede van zijn luitenant aanbevolen, want het bleek, dat diens bescherming zijn dierbaarste wenschen bevredigde. Gerald en Danira hadden zich met hart en ziel deze zaak aangetrokken, en zij waren er tijdens de reis zelfs in geslaagd pater Leonhard gunstig voor de trouwplannen van Jörg te stemmen. De geestelijke heer had tegen de persoonlijkheid van Jovica allerminst iets in te brengen hij had zijn zachtaardige, bescheiden en gewillige leerlinge zelfs lief gekregen, maar hij schudde nog altijd bedenkelijk het hoofd bij het denkbeeld, dat hei denkind” eenmaal als boerin de plaats van Jörg’s moeder op de Moosbacher hoeve te zullen zien innemen, en hij verklaarde het ook voor onmo gelijk de toestemming zijner ouders te erlangen, hoewel hij beloofd had daartoe al zijn invloed te zullen aanwenden. Voor het oogenblik werd pater Leonhard in be slag genomen door eenige andere geestelijke hee- ren, die zich eveneens op het perron bevonden om hun ambtsbroeder te begroeten. Gerald had zich zooeven uit het gedrang losge- 48) De jonge officier voelde juist in dit uur van algemeene vroolijkheid over het gelukkig weerzien zoo eindeloos zwaar, wat hij verloren had. Het ouderlijk huis, dat zich nu voor iedereen opende, bleef voor hem en zijne jonge vrouw gesloten, wie weet voor altijd. Hoe hij zich ook geweld aan deed om zijne zwaarmoedige stemming te verbergen, hij vermocht toch niet de sombtre wolk op zijn voorhoofd te verdrijvenen Danira raadde maar al te wel wat de oorzaak was van deze gemoedsstemmingzij wist het best wat hem zijn keuze gekost had. Zij had onmiddellijk toe gestemd toen hij voorstelde zich dadelijk aan het gedrang te onttrekken en naar zijne woning in de stad te rijden, waar het jonge paar voorloopig hun intrek nemen zou, tot zij een geschikt huis gevonden en dat naar hun smaak hadden laten inrichten. Achter hen aan kwam Jovica, die in dezelfde coupé de reis gemaakt had, en Jörg die bij zijn kameraden had moeten zitten, maar bij aankomst als een vuurpijl door de menigte heengedrongen was om de plaats in te nemen, welke hij als zijn rechtmatig eigendom beschouwde. De jonge Slavische droeg nu de Tyroler kleder dracht, welke men zich onderweg had aangeschaft trouwen in het militair oorlogsbeleid kunnen wjfcen.” In een redevoering te Oldham heeft Hicks- Baach de houding der Engelsche regeering tegenover den oorlog verdedigd in bewoor dingen, die overeen komen met die in Bro- drickts brief aan Sir Howard Vincent. Hy voegde er nog by, dat de Engelsche regee ring in volkomen overeenstemming handelde met de regeering der Kaapkolonie. Wat betrof de uitbreiding van de krygswet, dit wu om paal en perk te stellen aan verra derlijke hulp, die aan de Boeren werd ge zonden. Hg verwachtte geen najaarszittinh van het Parlement. De ministerieel^ pers, met uitzondering van de Times, die er het zwygen toe doet, spreekt vergoelijkend of met .lof over de afkondiging der krygswet te Kaapstad. De Daily News beschouwt dien maatregel als een bewys, dat Gordon Sprigg voor Kitche ner heeft moeten wyken. De Standard zegt dat de jongste gebeurtenissen in de Kaap kolonie de afkondiging van de krygswet wettigen, want er blykt onbetwistbaar uit dat er een samenzwering bestaat onder de 'Hollandsche Kapenaars om de Engelschen uit Zuid-Afrika te verdrijven, en duizenden trouwelooze Britsche onderdanen indekolo- nie doen daaraan mede. De krijgswet moet verhinderen dat de verraders in verbinding bljjven met hun handlangers in de kust plaatsen en in Europa; ook zal nu zooveel mogelijk belet worden de heimelijke toevoer van ammunitie, die de te velde staande Boeren nog langs geheime kanalen in bezit moeten krijgen. De Daily Mail zegt in een hoofdartikel dat de afkondiging der krygs wet te Kaapstad een afdoend bescheid vormt op de beweringen van ministerieele zyde dat de oorlog gedaan is; ze is alleen verdedig baar indien het bestaan van een dreigend gevaar erkend wordt. Volgens den correspondent van Central News te Kaapstad heeft de afkondiging van de krijgswet aldaar de anti-Engelsche party in groote verwarring gebracht; eergisteren zyn verschillende bijeenkomsten gehouden. De N. R. C. zegt- over den maatregel van Lord Kitchener: De afkondiging van de krygswet in de laatste althans nog eenigermate voor vry verkeer openslaande plaatsen in de Kaap kolonie vereenvoudigt Kitchener’s arbeid natuurlijk aanzienlijkgeen hinderlijke kri tiek zal hem van tyd tot tijd meer belem meren in zyn werk. Alle nieuws uit geheel Brodrick schrijft in een brief gedagteekend 7 October, aan Sir Howard Vincent, lid van het Parlement: „Wij hebben rugweg in Zuid-Afrika 200,000 man en 450 kanonnen, terwijl meer dan 100,000 man in Engeland geoefend worden. Wy hebben daarom geen moeite ons veld leger op de vereischte sterkte te houden, en wanneer er qen nieuwe aanvraag tot ons wordt gericht, kunnen wy daaraan met de uiterste nauwgezetheid voldoen. Er staan op ’t oogènblik 69 vliegende colonnes te velde die volmaakt toegerust zyn. Wij kunnen byna 10,000 versche paarden per maand aan wal zetten. Er bestaat dus geen werke loosheid of gevoelloosheid aan den kant der regeering. Zy heeft zich nooit bemoeid met de militaire beschikkingen van Kitchener, in wiens krachtige voortzetting van den oorlog de regeering volkomen vertrouwen heeft. Zyn taak is om kleine afdeelingen van den vijand over een oppervlakte ter grootte van Frankrijk en Spanje na te zetten, terwijl hij tevens duizend mijlen spoorweg moet verdedigen. De regeering zal niet terug deinzen van het land elke opoffering te vragen, die noodig is om den oorlog tot een spoedig einde te brengen. Een kabi netsraad zoude de reeds voor dit doel ge maakte toebereidselen niet kunnen bevor deren, en bizondere samenkomsten der minis ters zouden juist op een gebrek aan ver- gewaarborgde I in zeker orden. jrdeel biedende t plan slechts volgende jventueel k. prijz.» 10.000 M. prijz. h 5000 M. prijz. 8000 M. jrijz. a 2000 M. prijz. 1500 M. prijz. a 1000 M. prijzen Qnn prijzen prijzen prijzen prijz. 150, 148, 115, IvOM. prijz.A 78,45,21. ijzen. klasse bedraagt l. tot bb.oOO M., e tot 65000 M,, le tot 75.00'1 M. met de premie 00 Mark. ing, die officieel

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1