Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IW BE BERGEN. Maandag 14 October 1901. No. 8621. 40ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. I FEUILLETON. 1 :l er Senr. IT Cle. Paris aand gratin en STER rÉs i Laarzenmagazijn le Kleiwegsteeg. irten WINTER- '5? KOENEN merk I 500 Mark Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. RIJB 18 DU IINKMAN Zn. Seleloou An. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. met de aanvraag loten voor de de trekking zoo tori ijk tot l e.k. die ons geïllus- ict Winter sei- i hebben, dit te l n HAMBURG, J. SMITS. Beten werk. Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. SCHOENWERK ups its Guld. 3.50. hts Guld. 1.75. lts Guld. 0.90- volgende klassen prijzen worden Ie trekkingsplan 1 den Staat, welk verzend. loterij ontvangt de plaats gehad *le trekkingslijst. ug van prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig ven, ook tegen WH IN HL uil IIIVI, ancs vry van alle verhooging. izendaal N. B. V De Pekingsche correspondent van de Times seint nog gernststellende berichten over den toestand in China, die wel de aandacht verdienen na de berichten over vernieuwde opstanden van Boksers, of hoe die heeren tegenwoordig mógen heeten, en over moorden op zendelingen. Dat er natuurlijk in zulk een groot, gedesorganiseerd land wel eens een ongerechtigheid zal gebeuren spreekt vanzelf, maar dat is geen reden om den alge- meenen toestand erger voor te stellen dan hij is. De algemeene opinie is, zegt de correspon dent, dat de Ohineezen hun beloften nakomen en de rust te Peking en in de provincie behoorlijk herstellen. De ongerustheid over de bewegingen van de Vereenigde Dorpe lingen is geweken. Verder twijfelt de berichtgever er niet aan dat de Russen hun beloften zullen nakomen om den spoorweg van Sjan-hai-kwan naar Nioetsjwang aan de Chineezen terug te geven tegen betaling van de door de Russen ge dane voorschotten, en wanneer de Chineezen beloven dat er geen vreemde soldaten zul len worden gebruikt om den spoorweg bui ten den Grooten Muur onder toezicht te hou den. Ook verklaren de Russen dat zy zich gereedmaken om de stad Nioe-tsjwang te verlaten en de haven weer aan de Chinee zen over te geven. En eindelijk zal het ge schil tusschen Engelschen en Russen over een zijspoor van de lijn naar Tientsin weldra uit den weg geruimd zijn, door een vriend schappelijke overeenkomst tusschen den nieu wen Russischen gezant, den heer Lessar en den Engelschen gezant, sir E. Satow. Mijnen en andere ondernemingen van Eu ropeanen in China zijn in volle werking. twee beslissingen genomen heeftDe eerste luidt dat de eischen der Fransche Regee- ring in zake de schuldvordering Lorando overdreven zijn, en de tweede dat het noo- dig is den sultan te overreden, de eischen der Fransche regeering in te willigen. Munir Bey, de gewezen gezant te Parijs is van oordeel, dat de Sultan het laatste zal doen, maar uithoofde van den berooiden toestand der schatkist eenig uitstel zal moeten Vragen om de geëischte som bijeen te brengen. De pogingen door de Porte gedaan om een Russische interventie te verkrijgen, kun nen als mislukt worden beschouwd, nu de Russische gezant Zinoviöff te Konstuntinopel verklaard heeft, dat aan Turkije niet te doen overbleef dan inwilliging wat Frankrijk vordert. Telefoon No. M2 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De kleine Dames-salon was inderdaad leeg, want iedereen drong naar den uitgang. De beide jonge dames zaten dicht naast elkaarEdith had even vertrouwelijk als vroeger, den arm om Danira’s middel geslagen, ze vertelde, lachte en/scherste zonder ophouden. Danira liet zich in dit opzicht niet zoo gemakkelijk bedriegen als Gerald. Zij beminde zelve en wist dat een liefde, die eenmaal in het hart goed wortel geschoten heeft, niet zoo gemakkelijk weer vergeten kan wordenzij sprak weinig, maar haar oog bleet onafgewend op hare pleegzuster gericht. Het was nog datzelfde iiefelfike gelaat, dat nog niets van zijne jeugdigen frischheid en levenslust scheen verloren te hebbendoch het was ook niet meer dan schijn. Om het kleine mondje lag een trek, die haar glimlach niet vermocht te bedek ken, eene uitdrukking welke van een geheim ver driet spraken als men diep in die blauwe oogen keek, dan kon men daarin een donkere schaduw zien. Hare tintelende levendigheid was dezelfde ge bleven doch het was niet meer de.ongedwongen vroolijkheid, de ongetemperde levenslust van een kind, dat nog geen verdriet gekend, geen leed doorstaan had. Tusschen al haar schertsen door klonk nu en dan een toon als van moeilijk ingehouden tranen. In zulk een oogenblik greep Danira plotseling de beide handen van het jonge meisje en fluisterde haar zacht in ’t oor: Laat dat schertsen, Edith I Ik heb je verdriet berokkend, ik heb je leed moeten doen, maar geloot me gerust, dat ik zelve er het meest onder De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. elneminy in tl irg gewaarborgde arin zeker worden. oordeel biedende iet plan slechts volgende eventueel irk. I prijz.a 10.000 M. i prijz. a 5000 M. prijz. a JTOOO M. prijz. a 2000 M. prijz. 15(H) M. prijz. a 1000 M. prijzen a 300 M. prijzen 250M prijzen a 200 M. prijzen k 169 M. prijz. A 150,14«, 115,10" M prijz.A 7S, 4", 21. rijzen. klasse bedraagt cl. tot 'MiOO M., e tot 65000 M., de tot 75.00" M met de premie 100 Mark. ing, die officieel Het groote aantal nieuwsgierigen dat de tribunes in de Berljjnsche raadszaal bezet had, is teleurgesteld. De kwestie van de fonteinen voor Friedrichshain waarover Singer het magistraats-college wenschte te interpelleren, werd van de agenda afge voerd, omdat de noodige stukken nog niet van den Keizer waren ontvangen. De zaak werd uitgesteld tot over acht dagen. Wél kwam ter sprake het antwoord van den opper-president op de verkiezing van Kauffmann tot tweedfc-bnrgemeester. Mommsen was van meening dat de re geering, juridisch, in haar recht was en dat vele raadsleden in de opvatting van den opperpresident deelden. Het antwoord was tegemoetkomend, er sprak geen neiging tot een conflict uit. Mommsen stelde dus voor, de aangelegenheid naar een commissie te verwyzen. Cassel vond daarentegen dat de opper president onder alle omstandigheden het besluit van den gemeenteraad aan de Kroon ter bekrachtiging had moeten voorleggen. De beslissing van den opperpresident be rustte op een rechtsdwaling, want zoolang de Kroon zich niet had geuit over de ver kiezing van Kauffmann, moest deze als ver kozen beschouwd worden. Rosenow zag in het optreden van den opperpresident een erustige beleedigng die de raad niet verdiend had, en Lange’’hans,, de voorzitter, vond dat als velen zoo dach ten ais Mommsen men het kleine schijntje van rechten dat Berljjn nog bezat, gerust ook nog kon weggeven. De aanhangers van den strijd tot het uiterste bleken echter sterk gedundhet eind was dat de meerderheid zich ver eenigde met het verzoeningsgezinde voorstel van Mommsen. De Berlynsche radicalen zijn niet zoo fel, dat zy, nu de Keizer plot seling de harten verteoderd heeft, door Kirschner en den gemeente-arcbitect bij zich te ontbieden, nog langer zouden willen vol harden in hun wrok. Het conflict tusschen Kroon en gemeente zal nu wel geen drei genden omvang meer aannemen. Het conflict met de Porte is onveranderd. De Fransche regeering aanvankelijk geneigd om afdoende maatregelen te nemen, waartoe zij zelf een eskader in de Middellandsche Zee zeilklaar maakte om naar den Bos porus te stevenen, heeft nu wederom 24 uren uitstel verleend. De termjjn die dus Woens dagavond verliep werd tot gisteravond ver lengd. De „Frankfrt. Ztg.” verneemt uit Kon- stantinopel, dat de Turksche ministerraad Ik ben nu weer vrij en ik heb heel veel lust om boerin te worden op de Moosbacher hoeve. Ik danku er voor, stamelde Jörg verlegen. Het spijt me erg, maarmaar ik ben al voor zien. Met deze woorden drong hij Jovica, die achter hem stond, naar voren en stelde haar voormaar nu brak Edith in een helderen lach uit. Ook al een uit Krivoscië Om ’s hemels wil, zijn de gezamenlijke Keizerlijke jagers daarginds dan verloofd of getrouwd Dat zal onder de Ti- roler meisjes een waren opstand verwekken. Ik vind, Jörg, dat je heel inconsequent bentinder tijd heb je bij hoog en laag beweerd, dat je al leen een Tiroler meisje als vrouw zoudt nemen, en je maakte een kruistoeken als voor den duivel, als ik je sprak over de dochters van dat land, die jij met den naam van «wilden” geliefde te be stempelen. Mijn beste juftronw, zei Jörg op plechtigen toon, er is niet» op de wereld zóó slecht of er is toch nog altijd iets goeds aan, en zoo is het ook met Krivoscië I Het eenige goede daarginds was Jo vica en die heb ik voor mij meêgebracht. Nu, dan wensch ik je met Jovica alle moge- lijke geluk Maar kom nu, Danira, opdat we tenminste nog een half uurtje ongestoord kunnen praten. Zóólang moet Gerald afstand van je doen. Kom, daarginds in de wachtkamer zal niemand ons hinderen. Zij trok Danira met zich mee, terwijl Gerald, die pater Leonhard zag aankomen, snel op dezen toetrad om hem de even onverwachte als blijde tjjding mede te deelen. 49) Neen, ik vertrek met den eerstvolgenden sneltrein naar G., waar mijn vader is. Maar gij beiden wordt nog dezen avond op Steinach ver wacht en ge moogt hen daar niet vergeefs laten wachten, want er zijn groote toebereidselen voor uw ontvangst gemaakt. Gerald had intusschen haastig den brief open gemaakt en doorloopen. Toen reikte hij hem zijn jonge vrouw over. Het waren slechts weinige regelen, maar zij bevestigde Edith’s woorden:het was de groet eener moeder, die haar kinderen tot zich riep. Daar ben ik ook weer, juffrouw 1 God zegene u 1 zei Jörg, die van de korte p|uze gebruik maakte om zich voor te stellen, en hij zag tot zijne groote voldoening, dat men hem niet ver geten had. De vroegere plagende glimlach speelde weer om de lippen der jonge dame, toen zij zich tot hem wendde. Jörg Moosbacher 1 Ben je gelukkig weêr te rug uit Krivoscië ’t Is er toch lang zoo erg niet als ge je wel voorgesteld hadt, want zooals ik zie draag je de medaille voor betoonden moed. Hoor eens Jörg, je imponeert me niet weinig als terug- keerend overwinnaar 1 Maar hoe staat het nu met het aanzoek, waarmeê je mij indertijd vereerde 4 Frankrijk. In verband met de beraadslaging tusschen den minister van binnenlanflsche zpken Wal deck Rousseau en de prefecten, over de by uitbreking van de algemeene staking der mijnwerkers te nemen maatregelen, zal de heden te houden kabinetsraad niet zonder beteekenis wezen. Het referendum onder de mijnwerkers heeft tot uitslag gehad dat van de 31.412 arbeiders zich 28.217 verklaard hebben vóór de algemeene staking en 28.87 er tegen, terwjjl uit verschillende belang- rijke districten de opgaven nog niet inge komen zpn. De bekende jodenhatende afgevaar digde Drumont, zitting nemende voor Al giers, heeft den minister van oorlog kennis gegeven, dat hjj hem zal interpelleren over de uitbesteding van kleedingstukken, door de soldaten in Algiers te dragen, elders dan in Algiers en de van laster levende Drumont maakt er den minister een ver wijt van geen notitie te hebben genomen van zyn eerste klacht in dezen, waardoor de minister zou gehandeld hebben als een onbeleefd man en tevens als een oneerlijk man, daar lijj per jaar zestig duizend francs krjjgt om zich met dergelyke vraagstukken te occupeerenl De prefect van Nièvre heeft, wegens misbruik van gezag, twee nationalistische gemeenteraadsleden van Parijs (de heeren Jousselin en Cherot) aangeklaagd, die by een kiescampagne voor een politieken vriend, candidaat voor den Alg^meenen Raad, geïnfluenceerd zouden hebben op ge zinnen, die kinderen van de „Assistance 1 publique" in verpleging met ontneming van De kanselier van de schatkist heeft in zyn redevoering te Oldham opnieuw verze kerd, dat het niet noodig was een herfst- zitting van het Parlement byeen te roepen om nieuwe oorlogscredieten toegestaan te krygen. Maar daar de Kanselier van de schatkist er ter verklaring aan toevoegde, dat de regeering geen plan had belangrijke troepenversterkingen naar Zuid-Afrika te zenden, omdat zy overtuigd blijft, dat de oorlog met de Boeren gedaan is, maakt de uiteenzetting van Hicks-Beach even weinig indruk op de Tory-kringen als Brodrick’s uiteenzetting van den toestand in zijn brief aan Sir Howard Vincent, waarin de minis ter van Oorlog snoevend opsomt over hoe veel troepen en kanonnen Kitchener beschikt. Niets bewijst beter, zeggen de critici, dat de regeering zelf niet ernstig kan mee nen, dat de oorlog met de Boeren ten einde is. De imperialistische bladen geven heftig sarcastische en afbrekende artikelen over den brief van den minister van oorlog St. John Brodrick en de rede van diens ambt genoot 'van financiën sir Michael Hicks Beach. De Times noemt hun verdediging mank en onbenulligde Standard maakt hen uit voor onvergelykelyk slechte rekenaars. De mededeeling van Sir Michael dat er geen versterkingen worden gezonden naar Zuid-Afrika, maakt een ongunstigen indruk. V In de „Vossische Zeit.” komt een groot klacht-artikel voor over den treurigen toe stand van de nijverheid in Duitschland en ook elders. Vooral te Berlyn doen de ge volgen van de crisis zich sterk voelen. Het aantal der lieden zonder werk is in de hoofdstad zoo groot, dat men voor rustver storing bevreesd is. De Duitsche werkman is echter niet de eenige, die door gebrek aan arbeid Ijjdt. Ook in Frankrijk, België, Italië en Rusland wordt bitter geklaagd. Geheel Europa gaat gebukt onder een crisis veroorzaakt door een algemeene overpro ductie, welke op haar beurt het gevolg is van'den speculatiegeeut der grootindnstriee- len. Het aanbod overtreft de vraag ver en Duitschland, hét meest voortbrengende in- dustrieele land, heeft van deze wanverhou ding het ergst te verduren. die kinderen. Duitschland. Een redacteur van een vrijzinnig orgaan te Coburg, die Heusinger heet en tevens lid van den gemeenteraad en van den Land dag is, heeft openlijk moeten verklaren, dat hy meer dan zestien jaar lang den doctors titel-heeft gevoerd zonder er gerechtigd toe te wezen in het laöd van de siertitels en vermeende waardigheden bij uitnemendheid, een ^verschrikkelijk misdryf, zoodat er dan ook "een gerechtelijke vervolging geopend wordt. De Post beweert, dat ’s keizers ze nuwziekte moet toegeschreven worden aan den voortdurenden angst voor anarchisti sche aanslagen tegen hemzelven* en leden geleden heb. Het is me zoo vreeselijk zwaar ge vallen, dat ik in ’t gelieel geen antwoord van je kreeg Ben je er boos om Ik kon niet Neen, toen kon je me nog niet antwoor den ik had dat moeten begrijpen. Een gloeiende blos kleurde eensklaps Edith’» gelaat, en zij trachtte den *t>lik te ontwijken, die vorschend op haar gericht was, Papa, wilde het in ’t eerst niet hebben, zei ze snel. Aij wilde mij volstrekt verbieden je te schrijven, en ik deed het ook niet; maar nog vóórdat we Cattaro verlieten, had ik me vast en stellig voorgenomen je mijn antwoord in dezen vorm te zullen brengen. De moed zonk me echter in de schoenen, toen wij gehoor gaven aan de dringende uitiïoodiging van tant$ om eenige dagen op Steinach te komen doorbrengen, want het zag er daar alles behalve lief uit. Gerald was bij zijne moeder geheel uit de gratie, en jij met hem zij wilde niet eens hebben dat je beider naam in har? tegenwoordigheid werd uitgesproken, en papa wakkerde het vuurtje tot die antipathie nog wat aan. Zoolang hij op het kasteel was, kon ik niets beginnenmaar ik wist van hem gedaan te krijgen, dat hij alleen naar zijn garnizoen terug keerde en mij achterliet. En toen ben je onze zaak bij mama gaan bepleiten Geïntrigeerd heb ik volgens alle regelen der diplomatie. Ik was zelf verbaasd over het kolos sale talent, dat zich plotseling in mij geopen baard had. q Wordt vervolgd^

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1