!GT, igens, ,T en U R E Ulv lend, L0UREN8. g IN DB BERGBN. wscti brood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 15 October 1901. \o. 8922. 40ste Jaargang. Bultenlandscb Overzicht. SiTIEN FEUILLETON. islumes. SOM* GEN •«y. Z 108 berdam. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. l»« (JFordt vervolgd.) LM»/* 69 64 99 JVEAUTÉ’S in 58«/,. 106 112 218V. 10 )0 ‘«V* <71 15 K.G. bï GOIIISUIE (OlllIXT 86’/1. W*/* 104?/, :gen, zooals gekost moet len, ik weet Telefoon A o. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 10 IJ/, >0>/, 101»/, - lOB’/, 10S>/, - 4-11/, - rkrs. Slotkrs w. “Vu I*/. IV. m»/4 Telefoon No. 82 ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. y“/i. >11 1*07. ‘0"/u 1021/ 107 105 Uit Kaboel zyn geen nadere berichten ont vangen. Volgens den correspondent van de Times te Simla zijn de inboorlingen te Peshja- war overtuigd, dat alles zonder rustverstoring zal afloopen, en dat Habib-Ullah door geheel Afghanistan als souverein erkend zal worden. Uit Petersburg wordt gemeld dat Rusland den nieuwen Emir zal erkennen, maar dat het, ingeval binnenlandsche onlusten mochten uit breken, die Engeland aanleiding zouden geven tot handelend optreden, terstond tegen He rat zal oprukken. Blijft echter alles rustig, dan zal Rusland geen stappen doen, ofschoon men in militaire kringen het oogenblik wel gunstig acht om Herat te bezetten en de Russische grens tot het Hindoekoesch-ge- bergte te verleggen. Volgens de Daily Telegraph echter neemt men in Afghanistan, zeker dan by wijze van voorzorg, maatregelen tot concentratie van troepen tegen Ruslanden uit Bombay komt dat vreemde bericht, dat to Peshawar bevel is ontvangen tot de onmiddellijke mobilisatie van twee hospitalen. Dat ziet er, ook al is het maar een voorzorgsmaatregel, niet zoo heel onschadelijk uit. Allicht kan men er uit afleiden, dat er iets broeit. Frankrijk en Rusland hadden een vriend schappelijke en volkomen correcte houding tegenover de Boeren volgehoudenalle an dere Mogendheden hadden min of meer de Engelschen gesteund, vooral door het leveren van wapens. Daartegen was by alle Mogend heden protest aangeteekendItalië had daarop geantwoord, doch was niettemin met zijn leveranties voortgegaan. Duitschland en Oostenrijk hadden niet eens noodig gevon den te antwoorden. De Fransche budget-commissie verkeert in geen gulle gemoedstemming. Men hoort van de resultaten barer werkzaamheden weinig meer dan het schrappen van posten op de begroe ting. Ging de kamer van afgevaardigden voor eenige maanden uiteen, zooals de Köln. Ztg. het uitdrukte, ohder bet (anti-clericale) politieke hemelteeken van de „wet op de vereenigingen”, zoo schijnt bet dat het onder dat teeken ook weder zal bijeenkomen. De budget-commissie legt een sterk sprekende antipathie aan den dag tegen alles wat slechts naar geestelijken invloed etc. zweemt. Zy heeft nu op de begroeting geschrapt de pos ten betrekking hebbende op de bezoldiging van aalmoezeniers in de lycea voor jongens en een motie aangenomen, waarbij het bren gen onder het beheer van leeken van de lagere scholen voor meisjes, binnen den tijd van drie jaren, wenschelyk wordt verklaard. Het afgeloopen dienstjaar levert, zooals verwacht werd, een aanmerkelijk tekort en alle middelen moeten te baat genomen wor den om het te dekken, maar dat men daar toe het rentebedrag der inlagen op de ver schillende spaarbanken van 3’/9 op 3 procent gaat terugbrengen, wyst niet alleen op een vijandschap tegen het kapitaal waaronder dat van werklieden, die het met zorg bijeen brachten maar ook op een onoordeelkun dige zuinigheid, daar de genomen maatregel zal tengevolge hebben, dat vele inlagen terug genomen worden en andere niet meer zullen plaats vinden. Ook zonder staatsgarantie van zekerheid der gedeponeerde sommen, zyn in Frankrijk soliede gelegenheden genoeg waar 31/» en 4 procent rente van bespaarde fond sen gemaakt kunnen worden. Er is nog een besluit door de budget- commissie genomen, dat vermelding verdient. Zy wil namelijk geen gelden meer toestaan voor krijgsraden in tyd van vrede, wat aan duidt dat by de debatten over de begrooting van oorlog, hoogstwaarschijnlijk er op aange drongen zal worden, de krijgsraden in vre destijd af te schaffen en militaire delicten door een civiel-gerechtshof te doen oordeelen. De groote woorden door den heer Brodrick gebezigd om de Britsche natie gerust te stel len, noch de verzekeringen van den minister van financiën Hicks Beach, hebben veel in druk in Engeland gemaakt. De Times deelt volkomen het vertrouwen van de ministers in den wil der natie om den oorlog tot het uiterste door te zetten, maar „vreest, dat het onverbeterlyke officieele optimisme, dat Engeland reeds zoo duur is te staan geko men^ wederom een verspilling van bloed en geld zal ten gevolge hebben, die met een weinig „voorzienende vrees” van de zyde van het kabinet vermeden had kunnen worden.” De Standaard wyst er op, dat de minis ters zich twaalf maanden geleden verrekend hebben en dat het publiek daarom ongerust is en allerlei gevaren ziet. Indien het opti misme van het kabinet twaalf maanden ge leden ongewettigd is gebleken, welken waar borg heeft men dan, dat het thans op vei liger gronden berust? De krijgswet is afgekondigd in de Kaap kolonie. Dat wil zeggen, dat er geen enkel bericht of brief meer naar Europa komen zal, dan door Kitchener wordt goedgevonden. De laatste gaatjes worden dichtgestoptdan is Engeland veiliger wanneer het daarbinnen moordt en brandt. In Europa hoort niemandc het meer; en de dooden spreken niet. De krijgswet is afgekondigd. Dat wil zeggen: recht en gerechtigheid worden geschorst. De militaire rechter Gumbinnen en Rennes weten wat dat be duidt is baas. En niemand mag zyn stem verheffen en niemand mag tegenspreken De telegrammen zyn een illustratie van dien toestand. Lotter, de dappere Boerencommandant, doodgeschoten te Middelburg. Twee jonge Boeren, schuldig aan meestrij den voor Afrika’s vrijheid, opgehangen te Vrijburg. Doodvonnissen, veroordeelingen tot levens lange ballingschap of levenslangen dwangar beid anders seint Reuter niet meer. Een kolonist in Worcester veroordeeld tot 100 Pond St. boete of negen maanden ge vangenisstraf, omdat hy voor meer dan ze ven dagen levensmiddelen op zyn Jioeve had Zwaar drukt Engelands looden hand op Afrikamaar Engeland vergist zich als het meent zóó de Afrikaanders te kunnen dwin gen tot onderwerping. 5°) Tante wilde mij over den verloren geliefde troosten, maar ik keerde .het blaadje om en zei haar eens geducht de waarheid over hare hard vochtigheid. Ik liet haar de zaak onder het ware licht beschouwen, terwijl ik haar aan ’t verstand trachtte te brengen dat je eigenlijk, als dochter van een Krivosciaansch stamhoofd, van Konink lijke bloede bent. Maar Edith I Nu, is dat dan niet waar Was je vader niet het hoofd van zijn stam, wat je broer nu nog is? Stamhoofd, vorst, ko- ning, het komt per slot van rekening alles op hetzelfde neer. Ik heb dat tante duidelijk ge maakt, ik had zelfs je stamboom al klaar tot Mahomed om Godswil, neen, dat gaat niet, want je bent Christin nu maar in ieder geval dan tot Sint-Joris. Ik heb haar zooveel van de heldendaden uws vaders verteld, dat ze voor zijn nagedachtenis een meer dan gewbnen eerbied kreegdaarna ,gaf ik haar je brief te lezen, en ik bewonderde met haar je heldendaad, welke Gerald van een onvermijdelijken dood redde. Toen begon de vesting al te wankelen, en nadat ik nogmaals had stormgeloopen met een beroep op de moeder lijke liefde en Gerald’s brieven weer te voorschijn Deze druk is noodig, om de Afrikaanders te doen gevoelen, dat zy van één bloed zyn en dat slechts heil te vinden is in een vry Zuid-Afrika. Als dat gevoel ontvlamt, is het uit met Engeland’s macht! Dat Botha wel degelyk aan het Britsche cordon is ontsnapt voordat dit geheel ge sloten was, blykt ook nog uit een telegram van den heer Bennet Burleigh, meldende dat de Boeren een paar mijlen ten oosten van Vryheid om den vleugel der Britsche colon nes heentrokken. Dit succes schryft Reuter’s correspondent te Pretoria toe aan den dik ken mist, die de samenwerking der Britsche colonnes onmogelyk maakte. Er zyn nog steeds geen bijzonderheden over de gevangenneming van Scheepers. De laatste berichten omtrent hem melden dat zyn commando gestadig werd achternagezet door majoor Kavenagh en den 19en dezer 111 paarden in des vyands handen moest achterlaten. Scheepers was toen nog zeer ziek. De ongelukkige leed sinds geruimen tyd in hevige mate aan typhus, volgens een an der bericht aan appendicitis. Eenige dagen geleden was hij in zyn wagen bijna gevan gen genomen, hy kon toen slechts ontkomen door ziek als hy was te paard te springen. Voorzeker heeft hem dat geen goed gedaan en nu men niets verneemt omtrent de ge vangenneming van zyn commando, mag men de onderstelling wagen dat hy, te ziek om verder te trekken, zich aan den vyand heeft overgeleverd, ten einde zijn mannen niet in hun bewegingen te belemmeren. derdroom, meer niets. Zeg niet aan Gerald, dat ik gehuild heb beloof me hem niets te zeg gen, hij zal, hij mag ’t niet weten I -r Stel je gerust, hij zal er niets van vernemen, ’t Is genoeg, dat ik het verwijt draag het geluk van je leven ontnomen te hebben. Neenzei Edith met klem, terwijl zij zich plotseling oprichtte en haar tranen droogde. Neen, Danira, ik zou niet gelukkig met hem geworden zijn. Ik voelde van ’t eerste oogenblik af, dat hij me niet beminde en ik wist het zeker sedert het oogenblik, dat hij je zoo hartstochtelijk verdedig de. Dien blik en dien toon had hij nooit voor mij, die heb jij hem het eerst geleerd Niet waar, hij kan hartstochtelijk liethebben en eindeloos gelukkig maken Ja, zei de jonge vrouw zacht, maar dat ééne woord zei genoeg. Edith wendde zich nu met eene haastige be weging af en begaf zich naar het venster. Dat is het sein, dat mijn trein in aantocht is; we hebben nog maar weinige minuten, laten we dus afscheid nemenKijk toch niet zoo treurig Danira, en maak je niet bezorgd om mij. Ik heb volstrekt geen lust om naar een klooster te gaan of mijn leven in rouw door te brengen. Het moet heerlijk zijn zich met hart en ziel over te geven aan den man, die men liefheeft, maar dat geluk is niet voor iedereen weggelegd I Op dit oogenblik trad Gerald in de wachtkamer om te melden dat de trein in ’t zicht was. Hij zag alleen een vroolijk gelaat en hoorde slechts blijde, hartelijke woorden tot afscheid. Weinige minuten later zat Edith in den coupé Verspreide Berichten. Frankrijk. Het heette Vrijdag in het Paleis van Justitie te Parijs, dat niet zou worden over gegaan tot gerechtelyke vervolging van den teekenaar Jean Véber, wegens de slotplaat in het BoerennummA van de Fransche uit gave der Assiette au Beurre, getiteld „L’Im- pudique Albion”. Volgens de Liberté zouden de onder- handelingen tusschen Rusland en de Re publiek over de verlaging van zekere in voerrechten, van beide zyden een gunstig verloop nemen. Rusland zou heel tegemoet- komend zyn tegenover de Fransche voor stellen, doch- Frankrjjk weet niet wat het van zjjn kant moet doen, terwijl bovendien Rusland d&n eerst bepaalde verbintenissen kan aangaan wanneer de onderhandelingen met Duitschland over het nieuwe handels- verdrag afgeloopen zijn. Dat riekt wel oen beetje naar eigen be voorrechting van Russischen kant: men wil wel iets doen, doch verwacht dan ook min stens het dubbele terug en daar zullen de meest geestdriftige alliantie-vrienden in Fran krijk toch wel iets op tegen hebben! De gemeenteraadsleden van Parys, Cherot en Jousselin, zeggen dat ze ten on rechte vervolgd zyn door den prefect van en wenkte nog een groet uit het portiertoen zette de trein zich weer in beweging, nageoogd door de achterblijvenden tot hij geheel uit het gezicht verdwenen was. Jörg had met Jovica eveneens het station ver laten om haar naar de voorloopige woning van zijn luitenant te brengen, waar zij Danira zou wachten. Buiten op het groote stationsplein heerschte een vroolijke drukte. Hier waren al de landlieden uit de omtrek samengestroomd en ieder van hen zocht onder de huiswaarts keerenden vriend of maag om hen te verwelkomen. Overal zag men blijde, vroolijke tooneeltjes, overal hoorde men gejuich en de hartelijke begroetingen, vergezeld van om helzingen en handdrukken, en wie onder een troepje dorpsgenooten terecht gekotnen was, werd bestormd met alle mogelijke vriendschapsbetui gingen. Jörg was tot nu toe nog aan dat gewoel ont komen, maar opeens drong zich een deftige heer met zijn even deftige wederhelft door het gedrang en beiden gingen regelrecht op hen toe, terwijl ze reeds in de verte zijn naam riepen. Alle heiligen, daar zijn de oudjesriep de jonge Tiroler. Hebt u werkelijk dien verren tocht naar hier gemaakt om me at» te halen Ja, daar ben ik, gezond en wel, en ik heb mijn hee- len kop meêgebracht. Dat wil wat zeggen, als men uit dat verwenschte Krivoscië heelhuids weer terug komt 1 Een redacteur van de „Éclair” zegt een onderhoud met President Kruger en dr. Leyds te hebben gehad. De President zou hem hebben medegedeeld, dat de oorlog nog langer zou duren, tot de Engelschen zelf het einde zou brengen door het grondgebied der Republieken te ontruimenGod zou den Boeren ten slotte de overwinning geven. Dr. Leyds wees er op hoe in Engeland het publiek reeds begon rekenschap te'vragen van de leugens, die verspreid waren. De Kaapsche kolonisten zouden by duizenden ten stryde trekken en aan munitie of wa pens haperde het daarbij in lange nog niet, evenmin aan levensmiddelen. De kleding stukken vervaardigde men, by gebrek aan beter, uit schaapsvellen. Over de arbitrage zei dr. Leyds, dat het antwoord van het Hof van Arbitrage nog werd af ge wacht. Van de Mogendheden was niet veel te verwachten en men moest op zichzelf rekenen; slechts gehaald werden, toen gaf zij zich eindelijk over. Je ziet het, ik heb den naam van mijn vader geen oneer aangedaan: mijn eerste veldtocht ein digde met een volkomen zegepraal. De jonge vrouw had zwijgend en met neerge slagen oogen toegeluisterdzij voelde al de groot moedigheid van Edith’s gedrag, en vooral werd het haar in dit oogenblik duidelijk hoe zij haar pleegzuster schromelijk had miskend. Toen sloeg zij de armen om Edith’s hals en riep met harts tochtelijke teederheid En ik zou je niet eens mogen bedanken voor alles wat je voor ons gedaan hebt 1 Je wilt je nu aan onze dankbaarheid onttrekken door heen te gaan, vandaag nog? Is dat dan werkelijk noodzakelijk Ja, ik moet terug naar mijn vader, die me beslist verwacht. Houd me dus niet terug, Da nira ik kan niet blijven 1 Zij trachtte weêr te glimlachen, maar het ge lukte haar ditmaal niethaar lippen trilden en zij moest zich omwenden om de opwellende tranen te verbergen. Toen voelde zij Danira’s handen om haar middel en de jonge vrouw drukte het meisje een teederen kus op de lippen Edith, tracht niet mij te bedrieg al die anderen. Ik weet wat het je g< hebben als bemiddelaarster op te trede hoeveel je daarbij moet geleden hebben, mij kan je dat gerust bekennen. Edith ontkende niet. Zij verborg alleen haar hoofd aan Danira’s schouder, maar nu vermocht zij ook niet langer haar tranen in te houden. Het was nietssnikte zij. Een domme kin.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1