f Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IN Dg BERGEN. Woensdag 16 October 1901. No. 8623. 40ste Jaargang. Bultenliindscli Overzicht. FEV1LLEION. STER 10 Mark rÉs sr Senr. LOTI1T3 Nationale Militie. )T &C,e. Pm ;aand gratis en rancs vry van alle verhooging. ozendul N. B. jn Laarzenmagazijn de KJeiwegsteeg. jg aorten WINTER- JHOENEN merk i RIJS 1 geho rloofje 3RINKMAN Z» iet de aanvraag loten voor d,e Ie trekking zoo erlijk tot e.k. SCHOENWERK C. SMITS. emeten werk. gewaarborgde n zeker irden rdoel biedende plan slechts olgende ventueel fiOUDSCHE (JIIIIA\T ups Je prijzen zijn loor den Staat gegarandeerd. leming in n HAMBURG, die ons gcïllns- let Wintersei- i hebben, dit te rijz èl 0.000 M. ryz. a 5000 M. rijz. a 3000 M. rijz. a 3000M. rijr. èlSOOM. rijz. a 1000 M. rijzen II 800 M. rijzen a 250 M. rijzen 300 M. rijzen a 169 M. rijz. 150, 148, 115, 100 M. ijz. 78,45,31. zen. ;lasse bedraagt tot 5 5.000 M., e tot 66000 M., e tot 75.000 M. met de premie 0 Mark. ig, die officieel :s Guld. 3.50. :s Guld. 1.75. s Guld. 0-90- ilgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend. oterij ontvangt e plaats gehad le trekkingslijst. g van prijzen prompt aan de jeheimhouding. men eenvoudig sn, ook tegen Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. VOOR DE TWEEDE OPENBARE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, voldoende aan art. 28 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en aan art. 20 van Zijner Majesteits besluit van den 8n Mei 1862 (Staatsblad No. 46), brengen ter algemeene kennis: dat de loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen in deze Gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den aan October aanstaande, aanvangende des voormiddags 9*/* ure dat de ingeschrevenen naar Alphabetische orde opgeroepen, zelven hun nommer trekken, dat voor de niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door zijn Vader, Moeder of Voogd, terwijl dit bij hunne atwezigheid door den Burgemeester ot een Lid van den Gemeenteraad wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voormelden dag en uur zullen moeten bevinden ten Raadhuize <jezer Gemeente dat op Maandag den nn November daaraan volgende, van des voormiddags 10 tot des namid dags 1 en van 3 tot 5 ure in het Raadhuis aan vraag kan worden gedaan tot het opmaken der getuigschriften wegens Broederdienst of van te zijn Eenige Wettige Zoon, en dat belanghebbenden zich moeten aanmelden vergezeld van twee met hen bekende, ter goeder naam en faam bekend staande ingezetenen, die op hunne verantwoorde- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. iNRICHTlNGBN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de firma E. Estié Co. te Gouda om ver gunning tot het oprichten eener aardewerkfabriek, gedreven door eene stoommachine, op de per- ceelen gelegen aan de Raam, Kadastraal bekend Sectie D Nos. 1610—1614 en ged. Nos 1297 en 2264. Dat op Dinsdag den 29 October 1901, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór die» dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 15 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R, L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. lijkheid de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen. Het doen opmaken van die getuigschriften is echter niet voldoende om van die vrijstelling ver zekerd te zijn, daartoe zullen de Lotelingen de vrijstelling in de Eerste Zitting van den Militie raad moeten vragen. De benoodigde bewijzen van werkelijken dienst of uittreksel uit het Stam boek zullen voor de belanghebbenden bij de be trokken korpsen worden aangevraagd, indien zij zich vóór de Loting vervoegen ter Secretarie (bovenlokaal afdeeling Militie) dezer Gemeente en de daartoe noodige inlichtingen tijdig ver strekken terwijl zij, die bezwaren mochten hebben tegen de wijze waarop de Loting is geschied, deze kun nen inbrengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie binnen VIJF DAGEN, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, bij een op ongezegeld papier geschreven bezwaarschrift, hetwelk, met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewijs van ontvang zal behooren te worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer Gemeente. Gouda, den i$n October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon No, 8*4 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De laatste Engelsche berichten uit Z. Afrika luiden aldus: De Boeren, die door de Engelschen ge heel zijn ingesloten van het Noorden, het Oosten en het Zniden, kunnen moeilijk een gezamenlijke beweging maken, maar zy kun nen het kordon nog ontkomen door zich in kleine afdeelingen te splitsen. Een Engelsche afdeeling heeft Piet Retief bezet. Botha’s macht is grootendeels ver spreid, maar de hoofdmacht blijft in de boschstreek van de Pongola. Gemeld wordt dat het Bethel-commando ontsnapt is, ten Noord-Oosten van Piet Retief doorkomende. Hevige regens hebben de wegen meest onbe gaanbaar gemaakt. De rivieren zijn ge wassen. Botha is waarschijnlijk gelegerd ten Zuiden van de lijn WakkerstroomPiet Retief. Generaal Bruce Hamilton vervolgt de Boerenwagens, die zich overdag schuil hou den en ’s nachts voorttrekkenhet mistige weer en de dichte bosschen maken het on mogelijk ver vooruit te zien. Gevangen ge nomen Boeren zeggen dat de vijand ernstige verliezen heeft geleden. Uit de verwarde berichten, welke ons om trent de krijgsverrichtingen tegen Botha ge worden, valt enkel op te maken, dat het den Engelschen vervolgers niet goed gaat en de Wat beteekent dat Hoe kom je daaraan riep Moosbacher ontstemd, en de boerin voegde er driftig bij Dat meisje ziet er uit als een zigeunerin Waar heb je dat opgedaan Vooruit er mee, als je nog praten kuntl Jovica, die tijdens de reis belangrijke vorderingen gemaakt had, in de taal van haar aanstaanden man, begreep dat ze zijne ouders voor zich had, maar zij zag tevens de alles behalve vriendschappelijke wijze, waarop zij werden ontvangen. De tranen kwamen haar in de donkere oogen, en verlegen aarzelend her haalde zij het begroetingswoord dat men haar geleerd had: God zegene u I Maar de onbeholpen wijze, waarop zij deze woorden uitsprak, bracht de boerin geheel buiten zichzelve. Zij kan nog piet eens fatsoenlijk praten I riep zij woedend. Een mooi ding 1 Wil je ons dat soms op de Moosbacher hoeve brengen Daar kom niets van I zei de boer met na druk. We hebben geen vreemd Zigeuner-volk in huis noodig. Laat dat meisje los en kom met ons mee, we gaan naar huis I Maar Jörg was er niet de man naar om zijn Jovica in den steek te laten Hij trok haar nog dichter tegen zich aan en antwoordde met vastheid Waar het meisje blijft, daar blijf ik ook, en als ze niet op de hoeve mag komen, dan kom ik nooit weer thuis. U moogt niet op Jovica schel den, lieve ouders, want ik zal er maar rond voor uitkomen die heb ik me nu juist uitge zócht om later boerin te worden op de Moosba- 5’) De ouders maakten zich onmiddellyk van hun teruggekeerden zoon meester en wilden hem tus schen zich innemenmaar zoover kwam het niet, want Jovica, die tijdens de begroeting dicht achter hen gebleven was, kwam nu ook te voorschijn. Zij was angstig geworden in het vreeselijke ge drang en gewoel, dat haar van alle zijden omringde, en toen zy ten slotte zag, dat men haar van Jörg wilde scheiden, Hemde zij zich vast aan zijn arm en smeekte hem in haar landstaal haar niet te verlaten. Moosbacher en zijne vrouw keken verbaasd op, toen zij zich ,zoo plotseling bevonden tegenover het jonge meisge, dat zich zoo vertrouwelijk tegen haar zoon aanvleide. Gelukkig liet het kinderlijk voorkomen van Jovica hun nog in twijfel omtrent de ware verkondiging, welke er tusschen haar en Jörg bestond. Dit nam echter niet weg, dat de oude Moosbacher de wenkbrauwen fronste, terwijl zijne vrouw verwonderd vroeg Wat hebben we daar Dat isdat heb ik me van de reis meê- gebracht, antwoordde Jörg, die een onweêrsbui voorzag, welke hij voorloopig nog wilde vermijden. Hij liet echter dat meegebrachte” niet los, maar hield het stevig bij de hand vast. Boeren zonder kleerscheuren aan hun pogin gen tot omsingeling zijn ontsnapt. De regens, lezen wü, hebben de gemeenschap tusschen de colonnes onmogelijk gemaakt. Onder zulke omstandigheden valt dus aan een samen werking, die een omsingeling tot stand zou kunnen brengen, niet te denken. Omtrent de bewegingen van Botha weten de Engelschen blijkbaar niet veel af. Hij is ten zuidwesten van Piet Retief gesigna leerd en de dagbladcorrespondenten te Dundee maken gissingen omtrent de uitwegen, welke nog. voor hem openstaan. Aangezien alle gissingen en voorspellingen, (behalve van den Times-Correspondent, die zeide, dat Botha wel ontsnappen zou) tot dusver niet uitge kozen 'zyn, behoeft men ook aan deze niet veel waarde te hechten. Vermoedelijk is Botha in het zeer bergachtig terrein in de omstreken van Piet Retief volkomen in vei- ligheid. Van andere deelen van het oorlogsterrein is er in het geheel geen nieuws. Zelfs om trent de gevangenneming van Scheepers zwijgt de telegraaf. Uit deze laatste om standigheid kan men vrijwel opmaken, dat deze ongelukkige gebeurtenis een geheel op zichzelf staand feit is geweest en dat het commando van dezen aanvoerder diens lot niet heeft gedeeld. De Eransche ministerraad heeft Zaterdag druk Werk gehad. Allereerst moesten de vier afgetreden militaire leden van den raad der orde van het Legioen van Eer worden ver vangen. In hun plaats zyn benoemd de gene raals Mourlan, Mensier, Darras en admiraal Puech, allen groot-offlcier dier orde. Vervolgens moesten benoemingen geschie den van burgerlijke ambtenaren en werden vijf brigade-generaals bevorderd tot divisie- generaals en dertien kolonels tot brigade generaals. Generaal Marcot werd benoemd tot commandant van de militaire school te Saint-Cyr. Dan kwam aan de orde de quaestie van het veel besproken en heftig aangevallen lees-comité van de „Comédie Franqaise”. Aan de ontevredenheid door dit comité gewekt werd op de meest aldoende wyze een eind gemaakt door de instelling op te heffen en te bepalen dat voortaan alleen de administra- teur-generaal zal hebben te oordeelen over ingezonden stukken. Ook deze zal er wel niet in slagen het allen vooral den afgewezenen - naar den zin te maken. Nog werd besloten de Kamers tegen 22 October bijeen te roepen en der Kamer van Afgevaardigden te verzoeken onmiddellijk de begroeting ter hand te nemen. Opdat de voor- cher hoeve. De ouders stonden als van den donker getroffen en keken haar zoon aan, alsof zij geloofden, dat men in Krivoscid niet alleen het hoofd, maar ook nog het verstand verliezen kan. Maar dadelijk daarop brak het onweer van beide zijden los. Het was een geluk, dat in de algemeene geestdrift en opgewondenheid ieder zich uitstuitend met zijn eigen bloedverwanten bemoeide, en dat ook de anderen even hard schreeuwden als het Moosbacher echtpaar in zijn woede, anders zou het geval zeker eene groote opschudding hebben verwekt. Eindelijk wist Jörg zich met zijn krachtige longen verstaanbaar te maken. Laat mij nu eindelijk ook eens aan ’t woord komen 1 riep hij. U kent Jovica nog in ’t geheel niet, ze is een pracht van een meid, en al is ze ook nu nog een heidinnetje Verder kwam hij niet, hij had in zijn onbezon nenheid het ergste middel gekozen om zijn ouders gunstig voor Jovica te stemmen. De boerin stiet een kreet van schrik uit bij dit noodlottige woor den de boer maakte een kruisteeken voor zijne aanstaande schoondochter. Een heidin 1 God sta ons bij I Hij wil eene heidin in ons huis brengen I Jörg, je bent van den duivel bezeten I Jovica sidderde over het geheele lichaam Zij merkte maar al te goed dat zij het voorwerp was van die afschuw en ze begon daarom luid en jammerlijk te snikken. Maar dit deed Jörg het laatste overschot van zijn geduld verliezen. Lieve ouders I nep hij, en maakte daarbij zulke woedende gebaren, als wilde hij zijn ouders Wel wordt van Russische zijde gemeld, dat de naaste mannelijke bloedverwanten van den nieuwen Emir zich gehaast hebben Kaboel te verlaten. Maar de Russische Regeering is niet voor nemens van de troonsverwisseling in Afgha-1 nistan gebruik te maken om uitbreiding van grondgebied te verwerven in Azië. Uit Petersburg wordt gemeld aan het „Berk Tageblatt” „De toestand, die door het overlijden van Abdoer-Rhamfin is ontstaan in Afghanistan, wordt in de Russische hoofdstad met groote kalmte beoordeeld. In kringen, die vertrouwd plegen te zyn met de bedoelingen en voorne mens der Regeering, wordt de overtuiging uitgesproken, dat Rusland zoowel als Enge land zullen vasthouden aan de door hen ge sloten overeenkomst betreffende Afgha nistan. j „De meerdere of mindere vriendschap van den nieuwen Emir kan niet van invloed zijn op de houding van de Russische Regeering, die ook jegens den overleden Emir, ondanks zyn duidelijk uitgesproken voorkeur voor Engeland, steeds vriendschappelijke betrek kingen onderhield. En wanneer de jonge Emir de anglophile staatkunde zyns vaders voortzettende, daarby evenals deze de belan gen van Rusland niet wil tegenwerken, dan is een wijziging in de Russische staatkunde tegenover Afghanistan niet denkbaar. Want een onwelwillende of onvriendschappelijke houding zal Rusland tegen HabilnOullah niet aannemen. „Mochten tengevolge van de troonsver wisseling onlusten in Afghanistan ontstaan, dan zal de Russische regeering, met bescher- dadelijk te lijf gaan. Ik ben u altijd een gehoor zaam zoon geweest, maar als u mijn verloofde op deze wijze ontvangt, dan mogen u dadelyk alle duivelen uit de hel Jörg! riep Jovica op angstigen toon, terwijl ze met beide handen zijn opgeheven arm vast greep, Jörg Ja, ja in allen kinderlijken eerbied na tuurlijk bromde Jorg, die dadelijk tot bedaren kwam toen hij Joyica’s bevende stem hoorde. De boer en de boerin echter bedaarden met, en de strijd zou opnieuw en misschien met verdubbelde heftigheid begonnen zijn, zoo niet plotseling pater Leonhard verschenen was, voor wien men eer biedig ruimte maakte. Hij beantwoordde slechts vluchtig den blijden groet, die hem van alle zijden werd toegeroepen, en stapte haastig op het kij vende groepje toe, want hij merkte zeer goed, dat zijne tegenwoordigheid daar erg noodig was. God zegene je, Moosbacher I begon hij. Jij en de boerjn bent zeker wel bly dat ge je zoon weer terug hebt? Hij heeft zich braaf en dapper in den oorlog gedragen, wat trouwens wel te zien is aan het eereteeken, dat zyn borst versiert. Eerwaarde, sta ons bij I jammerde de Moos bacher boerin op wanhopigen toon. Hij is be hekst? onze jongen I Hy heeft een heidin, een Turkin, een heks meegebracht, en hij wil met haar trouwen! Kijk me dat bruinzwarte ding eens aan, eer waarde I viel ook de boer grimmig in het gesprek. Wordt vervolgd.) stellen betreffende de uitvoerpremiën en de koopvaardij dientengevolge niet te lang zul len blijven liggen, zal de Regeering der Ka mer verzoeken op enkele dagen der week twee zittingen te houden en in de tweede vergadering onmiddellyk de genoemde voor stellen aan de orde te stellen. Voor de inter pellaties, waarop de Eransche afgevaardigden zoo zeer gesteld zyn, wil de Regeering een vasten dag per week aangewezen hebben. De Senaat krijgt allereerst de supplemen taire credieten te behandelen, welke de Ka mer nog voor de sluiting der zitting heeft toegestaan, maar die nog niet door eerstge noemd lichaam zyn goedgekeurd. Dit alles is Zaterdag in den ministerraad, op het Elysée besproken en besloten. Verder zal, naast de begrooting die 50 millioen te kort oplevert, ook wel de Fransch Turksche quaestie op het tapijt zyn gebracht, maar daaromtrent is niets medegedeeld.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1