GT, vvsch brood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IB DE BERGEN. No. 8625. Vrijdag 18 October 1901. I Buitenlandse!) Overzicht. VEBVEBIJ FEUILLETON. I IH’BG, gD7. EIMEIt otterdam. ZO’ VAALS, 40ste Jaargang. e.k. I r Sour. I i HAMBURG, I 50 Mark Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I ▼an een meer fashionable kleed# Verspreide Berichten. Bherij y s stelt een 'elefoou Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IA de Heer ju en verven van oben, alsook alle den Koning KG. p-afeeron in de nrichling SINGEL, 661. iINKMAN 6 Zn iet «toornen van enz. worden naar de geverfd. Be pryzenzijn door den Staat gegarandeerd. neming in MIDSCIIE (MRATE s Guld. 3 50. :s Guld. 1.75. s Guld. 0.90. ilgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend. oterij ontvangt e plaats gehad le trekkingslijst. g van prtfzen prompt aan de a geheimhouding. men eenvoudig m, ook tegen iet de aanvraag loten voor de ,e trekking zoo erlijk tot Sevilla gelijkt meer op een legerkamp dan op een stad. Alle belangrijke punten zijn door militairen bezet, patrouilles infanterie en cavalerie doorkruisen de straten, voor de openbare gebouwen zijn wachten geposteerd. In de bakkerijen staan soldaten aan de ovens; de bakkerswinkels worden door militairen beschermd. Gedurig hebben botsingen plaats tusschen de troepen en de stakers, die met De „Times” verneemt uit Dundee, dat de poging van generaal Spens om in den nacht van den llden de Boerenmacht te overrom pelen, die afgezonderd lag ten noordwesten van het Ngomebosch, mislukte door den regen en den mist. De Engelschen zagen de Boe ren juist wegtrekken en door den slechten toestand der wegen mislukte ook de vervol ging door de Engelschen, daar hun paarden spoedig waren uitgeput, zoodat achterhaling der Boeren onmogeljjk was. Botha’s hoofd macht is nog steeds in de boschstreek van de Pongola en in den omtrek van Slanga- pieskop, waarin waarschijnlijk groote Boeren voorraden verborgen zijn. De berichten over de bewegingen van Botha zyn tegenstrijdig. De colonne van kolonel Colville heeft den llden Pietretief bezet; zy vond deze plaats verlaten, ofschoon de Boeren haar klaar blijkelijk nog pas bezet hadden. Er is vroeger gezegd dat Wilhelm II zeer beslist zyn wil heeft te kennen gegeven, de handels verdragen te handhaven en eveneens de Alliantie met Oostenryk-Hongarye en Italië Doch in den laatsten tyd hebben er herhaal- delyk geruchten en ook vaste berichten de rondte gedaan, volgens welke de staatslieden in de beide laatstgenoemde ryken zeer sterk tegen de Duitsche tariefplannen gekant waren, met het oog op hun eigen producenten. ’t Belooft in ieder geval een warm debat in den Ryksdag te zullen ge zen. Er is al van verschillende kanten gedreigd met een ob structie, evenals indertijd by de Lex-Heinze. Er is aan de tegenstanders van het Duit- sche douane-ontwerp een teleurstelling bereid. De Bondsraad heeft, zooals wjj reeds mee deelden, het ontwerp in behandeling geno men en nu heerschte er by de agrariërs de vrees, en bij de tegenstanders de hoop, dat men daar, naar aanleiding van de scherpe en ernstige kritiek, ingrijpende veranderingen zou aanbrengen, te meer omdat van regee- ringszyde in antwoord op die kritieken tel kens was gezegd, dat het nog slechts een voorloopig ontwerp was, vatbaar voor groote veranderingen. Maar nu komt het Berliner Tageblatt die goede verwachtingen teleurstellen. Het blad deelt mee, dat de commissie uit den Bonds raad dit ontwerp in drie zittingen hebben behandeld, doch slechts ondergeschikte ver anderingen er in hebben aangebracht, die geenszins voldoende zyn om hen die er tegen geprotesteerd hebben te tfevredigen. Het is waar dat dit slechts commissiewerk is, maar het Berliner Tageblatt zegt dat de Bondsraad dezelfde neigingen heeft, en dat hy ongetwij feld het dubbel tarief op granen zal goed keuren, wat in het oog van de liberalen het bezwaarlykste is van het heele ontwerp. De Bondsraad schynt dus de inzichten van graaf Von Bülow te deelen, om uit politieke overwegingen groote concessies te doen aan de Agrariërs, al gaat dat ook ten nadeele van de handelsverdragen met andere landen. Voor al de groote industrie-centra in ’t Zuiden van het Rijk, en de handels-centra in de Noorsche havens volgen met groote ongerustheid den verderen gang van zaken. [gewaarborgde in zeker orden >rdeel biedende plan slechts 'olgende ventueel De correspondent te Parys van de „Indé- pendance Beige” seint aan zyn blad, dat de verschillende leden van de uiterste linker zijde der kamer van afgevaardigden, op zyn zachtst uitgedrukt, verwonderd zyn, dat Frankryk, in stryd met de in den aanvang van dat conflict genomen maatregelen, thans zich met bijzondere lijdzaamheid de houding des Sultans laat welgevallen. Op den 14en moet Camille Pelletan een langdurig onderhoud hebben gehad met den minister Délcassè, [waarin hy dozen de be zorgdheid zijner politieke vrienden niet ver heelde en gisteren heeft Pelletan in het te Toulouse verschijnend blad „La Dépêche” een vrij heftig artikel, over de Russiche politiek tegenover Turkije, het licht doen zien. Hij beschuldigt daarin Rusland van ten koste van Frankrijk zyn eigenbelangen te behartigen. Turkye is daardoor in de mogelijkheid gesteld, met de eischen van Frankryk den spot te drijven. De socialistische afgevaardigde Sembat heeft minister Delcassé verwittigd, dat hy hem in zake het Fransch^Turksche geschil in de Kamer wenschte te interpelleeren. De houding der radicalen zal misschien eenigen invloed hebben op de voornemens van het ministerie van buitenlandsche zaken dat zich in ’t algemeen tegenover Turkye wel te inschikkelijk betoont, maar nu waar schijnlijk de Fransche regeering stappen zal laten doen, die niet uitsluitend liggen op het gebied der diplomatieke onderhandelingen. van het te Parys verschijnende Turksche 1’ O r i e n t, Nicolaides, heeft uitgewezen. Dit blad was een orgaan van de Turksche regeering, werd door haar financieel gesteund en verdedigde de belangen van Turkye ook in het Turksch-Fransche geschil waarbij hooggeplaatste Fransche persoonlijkheden niet gespaard werden. De Fransche Panama-kanaal-maat- schappij heeft haar agent den heer Hutin, aan de Amerikaansche regeering doen aan bieden volkomen afstand van het kanaal met alle rechten en concessiön voor den pryi van vjjftig millioen dollars vijftig procent minder dan oorspronkelijk gevraagd is, ter wijl de schatting van Amerikaansche zijde liep tot 85 millioen dollars. Tegen de veroordeeling van denanar- chistischen dichter Tailhade zal van soci- aal-democratische zyde, onder voorzitterschap van Zola geprotesteerd worden in een meting. Duitschland. By de behandeling van de zaak tegen het democratische orgaan Der Beobachter te Stutgart, in verband met de versprei ding van onjuiste en voor het leger in Chi na beleedigend geoordeelde berichten, zal o. a. als getuige k charge optreden de vroe gere commandant van de Duitsche China- expeditie, luitenant-generaal Von Lessel. Door den ambtenaar van den burger lijken stand te Aken is geweigerd de vol trekking van de echtverbintenis tusschen een paar, waarvan de bruidegom niet de gebruikelijke witte das en het dito over hemd droeg, doch een sporthemd. De man mocht praten als een boek ’t baatte geen zier als vry man had hy het stadhuis be treden en als vry man keerde hy huiswaarts. ’tls nu maar de vraag wat het zwaarst by hem weegt: het huwelijk of zyn afkeer Frankrijk. Het heet dat de regeering den uitgever Gerald met stralende oogen aan zijne jonge vrouw, Zult ge hier je geboortegrond wel missen Ik mis nietsaan jou zijde fluisterde Danira, terwijl ze met een gelukkigen glimlach tot hem opkeek. Ik zal dan ook alles aanwenden om je dit nieuwe vaderland lief te doen krijgen: en toch overvalt me nu en dan een zonderling gevoel als van geheime vrees, dat de vroegere tweestrijd zich weer in je hart zoü kunnen openbaren. Je hebt het me lang en zwaar doen gevoelen, Danira, dat je volk vijandig tegenover het mijne stond. Maar ze hebben nu toch vrede gesloten, evenals wij. Neen, Gerald, ge behoeft niet bezorgd meer te zijn. Wat ik te bestrijden en te over winnen had, dat Werd reeds bevochten in dien slormachtigen nacht, toen ik den tocht aanvaard de van de Wila-bron naar het fort. Het was de moeilijkste keuze waarvoor ik ooit gesteld werd, tienmaal moeilijker dan die tussenen leven en dood, en ik koos je redding. Was dat niet voldoende En na deze redding wilde je nog je eigen leven en ons beider geluk opofferen aan een waan zinnig vooroordeel Je zoudt verloren geweest zijn, wanneer deze bekentenis" over je lippen ge komen was, en je wilde dat noodlottige woord spreken. - Het was geen waanzinnig vooroordeel, Ge rald, zei Danira met een bijzonderen nadruk. Het ware niets meer geweest dan een zoenoffer. Ik wist, dat Marco voor dien aanval zou stand houden, en als het tot een strijd kwam, al het bloed mijner stamgenooten zou vloeien, door de Jovica zat naast den koetsier, hare tranen wa,ren gedroogd en zij zag er zeer vergenoegd uit, want Jörg had vóór de afreis natuurlijk nog tijd gevon den bij haar te komen om te vertellen welke gunstige wending de zaak door toedoen van pater Leonhard genomen had. Tevens had hij niet verzuimd haar mede te deelen dat de Moosbacher hoeve maar een kwartier van het kasteel Steinach verwijderd was. Het rijtuig reed snel voort door het zonnige dal der Etsch, dat zich dezen dag met al den glans der heerlijke natuur scheen versierd te heb ben om den terugkeerende zoon en diens jonge vrouw het welkom in het vaderland toe te roe pen. De uitgestrekte landouwen en frissche weiden waren als met gouden zonlicht overstroomd, Zoo ver het oog reikte zag men niets dan lachende wijngaarden en heerlijke tuinen, als een krans van groen en bloemen de fraaie hoeven en landhuizen omringend, welke zij op hun weg ontmoette, af gewisseld met prachtig gelegen sloten en kasteelen, welke hun tinnen en transen hoog in de lucht verhieven. Ruischend en tintelend van zonnelicht stroomde de rivier voort, zich slingerend als een zilveren lint door het heerlijke landschap, en bracht ook haar welkomstgroet aan de huiswaarts keerenden Rondom aan alle zijden verhieven zich hemelhooge bergen, groen aan den voet, overgaan de in het donkere grauw der dennenbosschenen van de hoogste toppen blikte de lichtende sneeuw neer in het dal, waarvan de zuidelijke winden de gansche pracht en heerlijkheid van het zuidelijk klimaat verleenden. Nietwaar, mijn vaderland is mooi vroeg .rij* Al 0.000 M. rijz. a 5000M. rijz. a 3000 M. rijz. a 3000 M. rijr. A 1500M. ryz. a 1000 M. rijzen i 300 M. rijzen a 250 M. rijzen i 300 M. rijzen a 169 M. rijz. i 160, 148, 116, 100 M. ijz. 78,45,31. izen. dasse bedraagt .tot 45.000 M., e tot 65000 M., e tot 75.000 M. met de premie 0 Mark. ig, die officieel roode en zwarte vlaggen langs de straten trekken. Van verwondingen of ernstige on gevallen verluidt echter nog niets. Gemengde Berichten Uit Amsterdam meldt men Zekere 8. en zyn vrouw, wier woning in de Bloemstraat eenige dagen bewaakt werd zyn gisteren gearresteerd, verdacht van dief stal met inbraak. Het groot aantal nieuws- .gierigen bemoeilijkte het overbrengon. De berichten over de veroordeeling van „mariniers” te Christiania vinden wellicht eenige opheldering in het volgende fragment van een reisverhaal door een der schepe lingen van Hr. Ms. Utrecht: Even voor tien in den voormiddag van den uwen vergoten, de schuld daarvan ware op mij neergekomen, want ik was het die den vijand had geroepen. Dit bloed zou ons eeuwig gescheiden hebben, want ik zou met de herinnering er aan niet hebben kunnen leven. Toen sprak een hoo- gere rechter het doodvonnis uit over Marco, en dat vonnis bevatte tevens de vrijspraak voor mij. De strijd bleef achterwege, zelfs de wilde zonen der bergen zagen in dat teeken hetzelfde wat ik er in erkendeeen oordeel Gods. 53) Je zult, als ge je uniform hebt uitgetrokken, eerst toonen,.dat je een flinke boer bent. Jovica blijft voorloopig bij de jonge mevrouw von Stei nach, om zich vóór alle dingen vertrouwd te maken met de taal en de zeden van ons land daarna zullen we verder zien. Ik denk de vol gende maand het heilig doopsel aan haar te zul len volbrengen je ouders hebben beloofd daarbij peter en meter te gullen zijn. A— Ja, eerwaarde, maar dat moet u zoo plechtig mogelijk doen, opdat er in heel Tirol over ge sproken wordt, viel Moosbacher hem in de rede, en de boerin voegde er bij En de geheele eerwaarde geestelijkheid uit den omtrek moet er ook bij zijn. Jörg maakte van vreugde een sprong, die in strijd was met allen eerbied en alle waardigheid daarop greep hij in vervoering de hand van den pater en kuste die zoo hartelijk mogelijk. 1 Eerwaarde, dat zal ik mijn leven lang niet vergetenIk hebt al lang gezegd, een eerwaarde geestelijke brengt ’alles in orde. Leve de jonge Moosbacher boerin! Een half uur later begat Gerald zich met zijn eugdige gemalin op weg naar het kasteel Steinach. President Roosevelt is, naar uit Washing ton aan de „Morning Post” wordt gemeld, bezig met het onderzoek van drie punten, die hy besprekön wil in zyn eerste Boodschap aan het Congres, namelijkde wetgeving tegen de trusts, de beperking der immigra tie, en de uitbreiding der vloot. Het is de bedoeling van den President om de Amerikaansche zeemacht sterker te ma ken, dan die van eenig land ter wereld, be halve Engeland. En hy zal zyn best doen, om het Congres te bewegen, daarvoor in de aanstaande zitting belangrijke sommen te voteeren. Zooals bekend is, was President Roosevelt, vóór zyn benoeming tot vice-pre sident, onder-staatssecretaris van marine, en sedert dien tyd is hy herhaaldelyk krach tig opgekomen voor de versterking van de Amerikaansche vloot. Als een bewys van president Roosevelt’s onafhankelijkheid en onpartijdigheid, zegt de „Standard”, kan dienen, dat hy opnieuw zyn voornemen heeft toekennen gegeven om de openbare ambten te/Kezetten met de meest geschikte personen, «onder te vragen tot welke party ZÜ behooren. Hy zeide j,Wanneer het volk myn bedoeling be- grypt en dit toont door my, als goedkeuring van myn houding, aan het hoofd der Repu- blikeinsche'candidatenlyst te zetten voorde Presidentsverkiezing in 1904, dan zal ik het daarvoor hoogst dankbaar zyndoch als ik een enkele kliek, vereeniging of party zou moeten dienen, om hun toestemming voor myn verkiezing te verkrijgen, dan zou ik niets om myn herkiezing geven. „De Republikeinsche party is beter ge diend door het winnen van het vertrouwen des volks, dan door het winnen van de hoofd den der party-machine”. Deze houding van den President, zegt de correspondent van de „Morning Post”, heeft ontevredenheid gewekt onder de Republi keinsche leiders en deze zijn reeds nu een krachtige beweging begonnen, om de herbe noeming van President Roosevelt te belet ten. Maar by het volk zal de volkomen juiste en verstandige opvatting van den President zeker weerklank vinden. Telefoon No. ft) ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1