HIT BEELD DES KEIZERS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 19 October 1901. No. 8620. el d. Bultenlandscb Overzicht. I e II ier Senr. 4Qste Jaargang. FEVILLE'lOiï. Wonderbalsem Wondmalf Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Er znllen obligation gecreëerd worden tot Verspreide Berichten. I ten. O L RINKMAN& Zn Telefoon A o. St, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. fl» 8*/p dubbele flescb l. Vegte, Zalthommel Rotterdam. mhage. ig JOzn. Rotterdam Uit 't Duitsch van W. HAUFF. in HAMBURG, 1.01 IMHL (JflIliVT. met de aanvraag i loten voor de inde trekking zoo uiterlijk tot R e.k. Telefoon No. 8» ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. chts Gold. 3.50. chts Guld. 1.75. chts Guld. 0.90. volgende klassen :r prijzen worden ele trekkingsplan m den Staat, welk verzend. loterij ontvangt de plaats gehad eele trekkingsfijst. ing van pryzen n prompt aan de e geheimhouding, a men eenvoudig even, ook tegen een bedrag van 22,033,360 kronen in papier- rente en 3,034,540 kronen in zilverrente. De minister constateerde dat de begrooting een gering overschot aanwyst, en dat de economische toestand vry bevredigend is. De resultaten van het loopende dienstjaar wetti gen de hoop, dat de geraamde onvangsten waarschijnlijk overschreden zullen worden. De minister sprak verder de hoop uit, dat in de eerstvolgende jaren het evenwicht op de be grooting zal gehandhaafd blijven. De Fransche budget-commissie heeft haar rapporteur opgedragen om het vervallen van de begrooting voor eeredienst, zooals door haar besloten, in de kamer van afgevaardig den te verdedigen. Door besparing van 42 millioen. het cijfer van dat budget zou ’t financieel evenwicht op eenmaal hersteld wezen. De minister Caillaux heeft Woensdag vier leden der voornoemde commissie in audiëntie ontvangen, die hem kwamen vragen om inzage der documenten, betrekking hebbende op de voorgenomen invoering van het monopolie tot het rafflneeren van petroleum. De minister heeft de commissie de inzage der documenten vergunddoch zijn verwoh- dering te kennen gegeven, dat zy met zulk een belangrijk vraagstuk te berde kwam op het moment, dat de begrootingscfifers vastgesteld behoorden te wezen. Caullaux is trouwens tegen de bedoelde monopolie. In de Oostenrijksche Kamer hebben ver scheidene leden van de Duitsch-liberale partij een interpellatie ingediend over de immi gratie van geestelijken in Oostenrijk. De bladen zyn van oordeel dat men mag aannemen, dat de Rijksraad, waarvan de zit ting gister een aanvang nam, in staat zal z|jn dadeljjk aan den arbeid te gaan, nu de politieke toestand betrekkelijk kalm is. In de Kamer diende de minister van finan ciën de begrooting voor 1902 in. Deze be loopt in uitgaven 1,685,117,944 kronen, zijnde 43,954,600 hooger, ontvangsten 1,685,966,357 43,668,772 hooger, zoodat er een overschot is van 848,413 kronen voor afbetaling van kapitalen der algemeene schuld bij vervaltijd. wereld bekend en rtroffen middel tegen Long-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna en met goed gevolg Prijs per flacon rt t 1.15. geneeskracht neest&l elke pijnlijke I overbodig. Met I voor ongeneeslijk nlangs een by na 22 Brengt genezing en len, ontstekingen eu. 3V post f 1.60* Nederland Rokin 8 Amsterdam tandie Schutzenapothdn RohiUch, Oesterreieh iet Centrul-Depöt Sender lynsCho correspondent Van de „Frankf. Ztg.” verzekert dat de Keizer bepaald rekent op de afdoening van het kanaal-ontwerp in de aanstaande zitting van den Landdag. Minis ter Von Thielen zou niets liever dan zoo spoedig mogelijk zijn kanaal hebben en het officieuse bericht dat de minister niet af treedt en onlangs een uitvoerig gesprek heeft gehad met den minister-president graaf Von Bülow, doet vermoeden dat beide ministers het volkomen eens zyn over de belangrijkste hangende quaesties en in het bijzonder over de kanaalpolitiek. Nu is het maar de vraag hoe de Landdag over het ontwerp denkt. Het voornaamste agrarische orgaan voorspelt de verwerping en beweert niet ten onrechte misschien dat de wederindiening van het onderwerp juist nu al zeer onverstandig zou zyn. Het te Boecharest erschjjnende blad „l’Orient Orthodoxe” bevat een artikel, waarin bijzonderheden voorkomen over de nieuwe richting, die het Fransch—Russisch verbond zal inslaan, als gevolg van de jong ste ontmoeting van Tsaar en President, Het blad zegt: .Tengevolge van die ontmoeting is het verbond een nieuwe phase ingetreden, waar door de grondslag belangrijk is gewijzigd. Wfi-hebben uit St. Petersburg berichten ont vangen uit de beste bron en voor wier juist heid wij kunnen instaan. .Door de jongste gebeurtenissen is de po litieke toestand in Europa gewijzigd, ook wat het Drievoudig Verbond betreft; en de Russisch-Fransche alliantie is vast besloten niet langer de vrijwillige onthouding, die zij zich had opgelegd, te bly'ven volhouden. Voortaan zal de alliantie zich beslist doen gelden in alle quaesties, zoowel van politie- ken als van economischen aard. „Haar werkzaamheid zal zich, om een voorbeeld te noemen, zoowel doen gevoelen in de douane-politiek van Duitschland, als in den onhoudbaren toestand die op het Balkan-schiereiland en in Klein-Aziö is ont staan voor de Christen-onderdanen van den Sultan. aEn ook in de Zuid-Afrikaansche quaestie zal niet langer stilzwijgend worden toege zien. „Over de Mandsjoerysche quaestie is niets bepaald. „De Russische gezant te Konstantinopel, de heer Sinowjef is dan ook naar St. Peters burg ontboden, om daar instructies te ont vangen die geheel afwijken van de hem tot nog toe verstrekte lastgevingen.” novertroften ebors welbekend S.CET-1LIXSH net Fabriekmerk), mde, radicale en ng van alle, zelfs dnekkige zenuw >ral ontstaan door >p jeugdigen leeftjjd elke zwakte, Bleek Hoofdpjjn jg - Maagpijn Onvermogen e enz. üit- De pryzen zijn door den Staat I gegarandeed. I welneming in I urg gewaarborgde aarin zeker 000 Mark worden voordeel biedende het plan slechts Ie volgende s eventueel lark. 6 prijz AIO 000 M. 6 prijz. a 5000M. 2 prijz. a 3000 M. 6 prijz. a 2000M. 4prijr. A 1500M. 2 prijz. a 1000 M. 0 prijzen 4 300 M. Oprijzen a 250 M. 7 prijzen A 200 M. 8 prijzen a 169 M. 9 prijz. A 150, 148, 115, 100 M. prijz. A 7'8,45,21. prijzen. e klasse bedraagt kl. tot 5 5.000 M., Ie «ie tot 66000 M., e 6e tot 75.000 M. m met de premie .000 Mark. king, die officieel De Belgische kamer heeft Dinsdag de debatten over de legerwet afgewisseld door een debat over den slechten economischen toestand in het land, naar aanleiding van een van sociaal-democratische zyde gedane interpellatie, of de regeering ook maatrege len zou nemen ten einde de gevolgen van den econoïnischen crisis te bezweren, en te verhinderen dat by het .naderen van den winter de arbeiders te lyden zullen hebben van langdurigen stilstand der werkzaam heden. Door den interpellant werd een treurig tafereel opgehangen van den toestand in de industrieele districten, en hy betoogde dat de kamer een buitengewoon crediet moest toestaan. Minister Surmont antwoordde echter, dat noch de regeering noch iemand anders iets aan den toestand kan veranderende om standigheden leidden tot overproductie, en men staat nu voor de gevolgen daarvan. Anseele trok toen van leer, en wees erop dat er door de regeering voor noodlijdende landbouwers wel geld wordt gegeven maar niet voor de proletariërs. En zelfs in de vette tyden van voor jaren bleven de loonen laag, zoodat de arbeiders niet konden sparen. Dat bracht den premier De Smet in het debat, die den landbouw een publiek belang noemde, en in ’t algemeen bestreed dat de regeering niet genoeg voor de arbeidersbe langen deed. Hy vroeg of er in Frankrijk, waar een sociaal-democraat minister is, er beter voor gezorgd werd dan in Belgie. Nog door anderen werd er aan ’t debat deelgenomende kapitalistische productie wijze werd er by ingehaald, doch daar het slechts een interpellatie was, sloot het debat zonder besluit. In eenen postwagen, die tweemaal per week van Frankfort naar Stuttgart rijdt, reisden eenige jaren geleden op een schoonen Septemberdag twee jonge mannen. Een van hen was reeds vóór Darmstad inge- stapt en hem had de binnenkomende passagier reeds op den eersten aanblik en den vriendelijken groet, waarmee hij zich naast hem nederzette, alle vrees benomen, dat het toeval hem een onaange- namen buurman mocht geven. De verdere reis echter bewees, dat hij niet verkeerd had geoor deeld dat zijn reisgenoot een welopgevoed man was. Hetgeen hij sprak was nu wel niet vroolijk, maar toch vrij en verstandig en niet zelden zelfs getuigden enkele uitdrukkingen en gedachten zijns buurmans van diens goede opvoeding, ervaring en belezenheid, die men achter dien ietwat graven jachtrok en de onbeduidende Jederen muts niet gezocht zou hebben. Het kwam dezen reiziger voor, dat, hoe verder hij naar het Zuiden ging, er een gevoel van schaamte in hem opwelde, altijd geloofd te hebben Tegen Zondagochtend zyn te Saint Etienne de bestuursleden van den bond der mijn werkers bijeengeroepen, om te beslissen, of of er nu met 1 November algemeene werk staking zal zyn of niet. Gelyk men weet is de uitslag van het referendum geweest, dat de groote meerderheid, die stemgerech tigd was, niet heeft gestemd, terwijl van de uitgebrachte stemmen de groote meerderheid voor de staking was. De regeering schijnt aan het uitbreken der algemeene staking te gelooven, en heeft een ministeraad gegeven aan de bespreking der maatregelen, die dan zouden te nemen zjjn. Reeds nu worden in de mynwerkers- districten de troepen versterkt. Te Montceau-les-Mines worden veel gewe ren ingevoerd, die onder de mijnwerkers gemakkelyk plaatsing vinden. Het gaat er, wat dat betreft, dus op lijken dat het ernst worden zal. De gewoonlijk zeer goed ingelicht Ber- aan de verhalen, die men hem van ’t Zuiden en zijne bewoners verteld had. Hoe geheel anders had men hem in het Bran- denburgsche dit Zuiden voorgeschilderd Weliswaar hadden tal van reizigers dezer Berg- strasze, en aan dit Nickar-dal grooten lof toege zwaaid. maar och, voor hem zonken al die be schrijvingen in het niet bij al datgeen, wat hij nu met zijne eigen oogen zag. Die beschrijvingen leeken hem toen zoo vaag, zoo nietig. Van de bewoners had men in zijn geboorteland slechts ééne gedachte. Hier onmiddellijk voor Darmstadt beginnen de Zwaben, zoo vertelde men den jongen reizigers in Berlijn terwijl men een medelijdenden blik op de kaart en een nóg medelijdender op hen wierp, die deze zuidelijke landen bezoeken wilden. DAAr ontmoet men geen gezelschapsleven, noch bescha ving, een ruw, onbeschaafd volk, dat niet eens goed Duitsch kent En helaas niet slechts de laagste klassen lijden aan dit euvel, zelfs de betere standen hebben iets bekrompens, iets zeer onga lants over zich en spreken zulk ellendig Duitsch, dat ze de vreemdelingen in het Fransch aanspreken, om niet te blozen. Zie! dat was nu de reispen ning, die men hun op hunne reis naar Zwaben medegaf en in het jeugdige hoofd van den jongen Brandenburger met zijne romantische ideeèn kregen deze verhalen zulke vreemde vormen, dat hij zich een dier welopgevoede jongelieden verbeeld de te zijn uit een of ander Schotschen roman, die, eindelijk moede van het ziek aldoor bewegen in de fijnste kringen, moede van de opera’s, con certen en allerlei andere genietingen der groote wereld, Londen verlaten om het hoogland en zijne barbaarsche bewoners te bezoeken. Doch toen ginds die heerlijke wereld van ber gen vol ooft en wijn en van rijk gezegende dalen opdoemden voor zijne blikken; toen die schoone dorpen met hunne daken rood, met hunne bewo ners zoo rein en vroolijk’zich vertoonden; toen hier en daar tusschen prachtvolle beukenbosschen een oude burcht of een slot met glinsterende boog ramen opdoken, toen viel hij bjjna tot irt het an dere uiterste, toen was hij vervuld van lof en be wondering, toen beklaagde hij dat kale, vlakke Markgraafschap, met zijn kalen zandbodem, met zijne magere dennetjes en zijne bleeke bewoners, van welke wellicht duizenden heengingen zonder ooit gindsche overvloedige druiventrossen gezien te hebben, die hier in oneindige volheid schitter den tusschen het groene loof. De jonge man naast hem scheen, hoewel men aan zijn spraak het zuidelijk accent duidelijk hoorde, de wetten der beleefdheid volstrekt niet minder goed te kennen dan de Brandenburger niet het minst verrieden zijne vragen de nieuws gierigheid iets van zijn stand, vaderland en het doel van zijne reis te vernemenhij gedroeg zich voorkomend maar waardig, scheen genegener te zijn te antwoorden dan te vragen en begon zelfs, zonder maar efenigszins vervelend te worden den vreemde over enkele namen en geschiedenissen der burgers en steden, die den ander vreemd waren, te vertellen. Eerst toen zyn buurman enkele vreemde meeningen uitte over het leven in Zwaben, toen keek de groene hem verwonderd aan en vroeg hem of hij vroeger wellicht meer Frankrijk. Door de Panama-kanaal-maatschappy wordt by rondschrijven ter kennis gebracht van de aandeelhouders, dat de onderhandelingen met de Vereenigde Staten tot verkoop van de heele lijdensgeschiedenis, hervat zyn reden waarom op korten termijn een algemeene vergadering zal saamgeroepen worden, terwijl het bestuur volkomen vertrouwen uitspreekt in het gelukken van de zending van Hutin, die gisteren te Washington is aangekomen. De regeering van Columbia heeft aan de maatschappij het recht verleend de concessie tot graving en exploitatie van het kanaal over te dragen aan de regeering der Unie. De minister van openbare werken, Baudin, heeft vastgesteld, dat de arbeidsduur voor spoorwegbeambten, belast met de be waking van den weg (wegwachters en derge- lijken) hoogstens mag bedragen 12 uur per etmaal, terwijl verder door hem de verloven worden geregeld en de inrichting der wacht posten, uit een hygiënisch oogpunt. Mme. Panetier, die op den minister van justitie Monis, heeft geschoten, is op vrye voeten gesteld, na een langdurige obser vatie door deskundigen, waarvan het resul taat was, dat de vrouw toerekenbaar werd geoordeeld Zy heeft by haar invrijheidstelling de niet juist geruststellende mededeeling gedaan, dat zy voornemens is met alle kracht te bly'ven ijveren voor de herziening van haar proces I Basly, zitting nemende in de Kamer voor Pas-de-Calais zal in de Kamer voorstellen, invoering van minimum-loon voor mijnarbeid, waarby hy van de meening uitgaat, dat, in dien dit voorstel aangenomen wordt, ook de maximum-werktyd verzekerd is een op timistisch geloof, terwyl de kans op afwijzing van het een zoowel als het ander, uiterst waarschijnlijk is! Het heet, dat generaal Voyron, de be velhebber van de Fransche China-expeditie, te Parijs een baantje zou krijgen, onderden titel „afwikkeling van de militaire aange legenheden rakende China.” De hertog van Orleans, de kroonpre tendent Philippe, verklaart zich in een schrijven als inleiding tot het politieke testa ment van den graaf van Parijs, één van zin met de denkbeelden van zyn vader en tot de royalisten richt hij de uitnoodiging pal te staan met hem voor die ideeën het resul taat waarschijnlijk van de samensprékingen in Zwaben geweest was en toen de Brandenbur ger het ontkende, antwoordde hij Ik weet het, men heeft vooral in Noord- Duitschland zonderlinge gedachten van ons, ter wijl ze toch eerst het recht hebben die zonderlinge meeningen te uiten, wanneer ze eenigen tijd in ons midden vertoefd hebben. Ik geef toe, dat men sedert eeuwen ons vaderland van den zon derlingen kant beschouwd, tenminste de Zwaber- sche moppen zijn reeds zeer oud. Toch schijnt een groot deel dezer overdreven vertellingen voort gesproten te zijn uit eene zekere jaloesie der ver schillende volksstammen en uit het kleinsteedsche, dat van ouds in ons liet Duitschland heerschte. In Zwaben bijvoorbeeld vertelt men al die zon derlingheden, die anderen van ons vertellen, van de Oostenrijkers Dat echter dit vooroordeel zelfs in de latere tijden, zelfs bij zulk een vooruitgang der beschaving niet verdween, heeft twee gewich tige gronden. De schuld ligt echter niet aan de zijde van Zuid-Duitschland. Pardon, riep de Brandenburger ietwat on- geloovig, ik zou toch niet denken Men beoordeelt onze zeden en gewoonten naar mijne landslieden,'die men in Noord-Duitsch- land ziet. Al waren deze de vernuftigste menschen er zijn er tóch nog altijd twee gebreken, waardoor ze een ongunstigen indruk bij u maken Eerstens: de spraak Pardon, hernam zijn reisgeeoot beleefd, niet allen, gij bijvoorbeeld drukt u héél goed uit I Ik druk me uit, zooals ik denk, en zoo doet een goed deel van mijne landslieden ook. (IFordt vtrvolgd.)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1