BET BEELD DES KEIZERS. No. 8627. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 21 October 1901. 40ste Jaargang. 1 Bultenlandscb Overzicht. rex 1 Mark Senr. •anders LN LOON. ster” ELS. ZEN, tnders. 'A.4LS, NGEL, 661. iglijders werkelyke hulp FEUILLETON. i Verspreide Berichten. (Wordt tumlfdj prijzen zijn ar den Stut garandeerd. ■ming in waarborgde zeker len ael biedende >lan slechts jende t itueel Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. HAMBURG, srkte geven. «ëmaillcerde 1, gwaarborgd Gasfitter. JN eene fraaie .50 en hooger. ruime keuze 1,01 INIIE COIRIVT de aanvraag en voor de trekking zoo ijk tot e.k. afeeren in de richting :o’ briefkaart wordt «gezonden door tbommel. [NKMAN& Zn. Telefoon No. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. *De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Uit *tDuitsch van W. HAUFF. Telefoon No. 6% ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. i hl 0 000 M. 5. a 5000M. s. a 8000 M. t. a 2000 M. r. hl500M. i. a 1000M. ten h 800 M. ten a 250 M. ten h 200 M. zen a 189 M. c. h 150, 148, 115, 100 M. h 78, 45, 21. 3. ise bedraagt it s5.000 M.» ot 65000 M., ot 75.000 M. t de premie Mark. die officieel Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Het „New-Y'ork Journal” bevat een onder houd van William T. Stead met Rhodes. Rhodes sprak daarin over de Hóllandsche afkomst van President Roosevelt, en zeide, dat het Hóllandsche ras een der beste in de wereld ishet is volhardend, dapper en vast beraden. Hjj zou wenschee, dat de Hollanders in Zuid-Afrika vrienden van hot Engolsche ras waren geweest, maar z(j wilden de gelijkheid der beide rassen niet erkennen. En het En- gelsche ras kan niet onderworpen zjjn aan eenig ander, zelfs niet aan het Hóllandsche. De leiders der Fransche mijnwerkers, Basly en Lamendin, die met een algemeens werksta king dreigen, indien niet bjj de wet de acht- unrswerkdag ingevoerd wordt, doen bijna wanhopige pogingen om nu reeds, voor de kamerzittingen geopend worden, een verkla ring van een der ministers te verkrijgen, of die invoering al dan niet zal plaatshebben. Voor eenigen tjjd schreef Basly reeds aan den premier Waldeck Roussean, om dezen in gebreke te stellen aangaande de eischen der werkstakers en een categorisch antwoord te verlangen aangaande de regaeringsplannen. Hoewel de regeering blijkbaar aan de moge lijkheid eener algemeens werkstaking gelooft, heeft Waldeck Rousseau, naar het gerucht meldt, eerst Donderdag op dat schrijven ge antwoord. Het heet dat het eindigt met de zinsnede„De regeering kan niet iets belo ven, wat zij niet houden kan." De minister Bandin heeft de beide leiders hierboven genoemd in audiëntie ontvangen I met een deputatie der mijnwerkers, die hem kwam spreken over den arbeidsduur in de mijnen. Zjjn antwoord luidde, dat de regee ring onmogelijk een besluit kon nemen, voor I sjj het rapport had ontvangen van de com missie, die benoemd was om naar de gevol gen van de vermindering dek werkuren een onderzoek in te stellen. Wat de arbeiders pensioenen aangaat, moet de regeering de besluiten, der volksvertegenwoordiging af wachten. De minister braqht voorts de commissie oqder het oog, dat eep werkstaking op ’t oogenblik van het aanbreken van den winter niet anders dan schromelijke gevolgen voor de arbeidersgezinnen kon opleveren, reden waarom hjj de gedelegeerden in overweging De beweging heeft zich nitgebreid naar andere steden in Andaloesie. In Cadix heeft een deel der bootwerkers het werk gestaakt. In Vigo hebben protestvergaderingen plaats gehad, geleid door den burgemeester, tegen de besluiten der regeering over de visschery. De burgemeester kondigde aan dat by en de geheele raad ontslag zouden nemen. De ergste ongeregeldheden buiten Sevilla kwamen voor te Oviedo waar een processie aanleiding gaf tot anti-clericale betoogingen. Later ontmoette een stoet betoogers een aan tal seminaristen, die de kreten van Weg met de kerkbeantwoorden metLeve de Heilige MaagdLeve de PausHet gevolg was oen algemeen gevecht, waaraan de politie een eind moest maken. Het ministerie hoeft vergaderd onder voor zitterschap van de regentes, en heeft troepen gezonden. De Cortes is bijeengekomen en in do eerste bijeenkomst verzekerde de Regeering dat de rust geheel hersteld is. Guld. 3.50. Guld. 1.75. I Juld. 0.90. mde klassen jzen worden rekkingsplan n Staat, welk end. ■rij ontvangt plaats gehad rekkingslijst. ran prijzen >mpt aan de leunhouding. :n eenvoudig ook tegen gaf om de mijnwerkers tot gematigheid en voorzichtigheid aan te maner.. V Te Berlijn is een belangrijke beweging begonnen onder de arbeiders in het confectie- vak, en wel om langs wetteljjken weg mis standen te doen verdwenen. Dinsdagavond zijn daartoe te gelyker tijd vier vergaderingen gehouden, waarin besloten werd te streven naarlo. verbod van huiswerk na afloop van den arbeid in de werkplaatsen 2o uitgifte van huisarbeid rechtstreeks door de patroons zon der tusschenpersonen3o afzonderlijke werk plaatsen afgescheiden van de woning, ook bij huisarbeid, en zoo dat er voor het ar beidend personeel ten minste een ruimte van 15 kub. meter per hoofd is4o. uitbreiding der bestaande wettelijke bepalingen omtrent Zondagsrust, kinderarbeid en toezicht (ook door inspect rices)5o. uitbreiding der Ver zekeringswetten ook tot huisarbeid60. dat staat en gemeenten bij uitbesteding van kleedingstukken steeds als voorwaarde stel len, dat deze moeten worden vervaardigd in werkplaatsen die onder wettelijk toezicht staan en waar geen lagere loonen worden be taald dan die tusschen werkgevers er. werk- liedenvereenigingen zijn vastgesteld. Men zal trachten door het geheel Duitsche Rijk voor deze voorstellen steun van vakge- nooten te erlangen. V In den Berljjnschen gemeenteraad werd na heftige en opgewonden discussies over de quaestie van de Sprookjesbron een zeer scherp gestelde motie verworpen, waar werd aan gedrongen op het handhaven van de rechten der stad, waarbij men het zoo noodig op een conflict met de Kroon wilde laten aankomen. Maar oen motie in gelijken geest, doch veel verzoenender gesteld, werd aangenomen. Burgemeester Kirchner gaf aan het slot der vergadering, naar aanleiding van zijn audiëntie bij den Keizer, uitdrukking aan het vertrou wen, dat deze de goode rechtsgronden der stad zou erkennen en dat een schikking niet onmogelijk zou blijken. De zitting van het Huis van Afgevaar digden is eergisteren te Weenen geopend. De minister van financiën heeft, in verband met de begroeting welke hij voorlegde, een redevoering gehouden, waarin hij zich voor stander van eene bescheiden flnancieele po litiek verklaarde, die de economische be zwaarlijkheden, met de stijgende behoeften in evenwicht zou kunnen brengen. In aansluiting met deze uiteenzetting, hield de ministerpresident eene rede over s stelt een De troebelen in Spanje zjjn minder een politieke revolutie dan een broodoproer. De ellendige ecomische toestanden hebben de bevolking tot deze gewelddaden gebracht, die zich over geheel Zuid Spanje schijnen uit te breiden. De kapitein-generaal van de provincie Andaloesie heeft in een onderhoud met §en journalist gezegd dat hjj de anarchis ten als de aanstichters beschouwde van de gebeurtenissen te Sevilla. De onlusten hebben zich geuit in den vorm van een algemeene werkstaking. Door ge brek aan werk en den daardoor veroorzaak ten stilstand van vele fabrieken, liepen er een groot aantal werkloozen rond. De anar chistische, en naar de correspondent van de Temps zegt, ook de socialistische leiders hebben toen geagiteerd voor een algemeene werkstaking in alle vakken, teneinde op die wjjze de overheid te dwingen een pressie uit te oefenen op de patroons tot inwilligen van de eischen der werklieden. de handelsbetrekkingen van Oostenrijk en Hongarjje die door haar besliste taal groo- ten indruk maakte. Hjj hoorde de afge vaardigden aan, de nationale geschillen te vergeten, te waarborgen en te beschermen do gemeenschappelijke belangen der monar chie. Ook omdat: „Hongarije onder de te genwoordige omstandigheden door een tol verbond met Oostenrijk onafhankelijker kan zijn, dan in de geïsoleerde positie van eene volslagen onafhankelijkheid. Het politiek verbond der beide rijken kon door een eco- nonjischen oorlog bedreigd worden.” In de groote kwestie der handelsverdra- gen, die de beide landen, die nog bondge- nooten van Duitschland zijn, in hooge mate begint te interesseeren, gaf Koerber de ver klaring, dat men naar het sluiten der nieuwe verdragen moet streven, ook al hebben zich onlangs nieuwe moeieljjkheden (de Duitsche toltarieven) voorgedaan. „Want, zeide hij, de ’.vredes van Europa, die bewaard wordt door hechte bondgenootschappen en sterke legers, vindt z(jn natuurlijken steun in het economisch evenwicht der landen. Het Par- lemlnt heeft den plicht de regeering allen bijstand te verleunen om dat doel te berei ken”. De rede van den minister-president vond levendige toejuichingen. Staande de vergadering werd al eene motie van de Tsjechen, door den leider Forst, toegelicht, w»Hw> nadere opheldering vraagt van de houding die de regeering zal aannemen in dien de onlangs gepubliceerde Duitsche tol tarieven inderdaad toegepast worden. De behandeling van deze motie wordt voortgezet. koelheid altijd eene vergoeding vinden. Uwe landslieden openen wel de deuren, maar zelden het hartmijne Zwaben zijn voorzichtig, maar ze hechten zich aan hem, dien ze lief beginnen te krijgen, met eene hartelijkheid, die ge bij uwe kunstige, verfijnde zeden vergeefs zoeken zult. Dus ligt de tweede oorzaak van ons voor oordeel hienn, dat mijne landslieden zich eigent- lijk in het geheel niet thuis zullen gevoelen in uwe kringen? vroeg dï vreemde. Zeker! zeide de buurman Leer, wanneer het geluk u wel gaat, in de kringen van onze beste standen te komenleer ons beter kennen laat u niet geheel en al leiden door uwe eigen beschouwingen over leven en gewoonten en ge zult er een goed, en een hartelijk volkje vinden, beschaafd genoeg om zich met het meest beschaaf de te meten. De vreemde uit de Mark glimlachte. Hij heeft zijn land lief, dacht hij en hij verdedigd het met vuur, daar hij ’t niet wil vernederd zien. Innerlijk vergaf hij den Zwaab, die zoo warm zijn land en bewoners verdedigde. Maar toch wilde hij eene overwinning behalen in dezen war men woordenstrijd. En hij maakte den Zwaab met eene radheid van tong en de vaardigheid om niet te snel en veel te spreken, die men in het Noorden van ons vaderland menigvuldiger dan in het Zuiden aan zal treffen op andere groote voortreffelijkheden opmerkzaam, welke de noorde lijke provinciën van Duitschland den zuidelijken voorhebben. Hij noemde altijd twintig romanschrij vers en dichters uit zjjn geboorteland op tegen Frankrijk. Men herinnert zich, dat er indertijd nogal zoo een en ander is gesproken en geschre ven over de onmiddelljjke oorzaak tot den plotselingen dood van president Felix Faure. In het bekende anti-semietische orgaan Libre Parole rakelt Drumont de zaak weder op, door do verklaring, dat de familie Faure immer van meening is geweest, evenals de intieme vrienden van den president, dat hij geen natuurlijken dood is gestorvener zou oen misdaad in ’t spel zijn geweest, vergif tiging of zoo iets en er is met opzienbaren den spoed, in strijd met alle wettelijke voor schriften, overgegaan tot de balseming, wat evenwel niet kon voorkomen, dat, na enkele weinige uren, de ontbinding intrad, welke, een expositie belette. M Het slot van Drumont’s betoog stemt tot grooten twijfel aangaande de edelaardig heid van ’s mans bedoeling met deze opra- keling: „er waren er wel degeljjk, die be lang hadden bij do verdwijning van den president, die beslist gekant was tegen de herziening der Dreyfuszaak, wetende dat het land met hem was in dezen en vast besloten tot een krachtige daad ter beëin diging van de crisis Faure hinderde het buiten'and en het buitenland heeft een mid del gevonden om zich van hem te ontdoen I” Eergistermiddag heeft de minister van openbare werken, Baudin, de afgevaardig den Basly, Lamendin en andere gevolmach- één uit het Zuiden en de Zwaab kon dien woor denstroom eerst stuiten, door den vreemdeling op de grootsche ruïnen van Heidelberg te wijzen toen de landweg eene bocht maakte. De vreemdeling beschouwde ze dan vol bewondering en verrukking. De roodachtige steenmassa’s werden door de da lende herttzon nog rooder gekleurd en de avond deed de boomen en struiken, die tusschen de ver vallen muren groeiden in tooverachtig donker groen verschijnen. Door de hooge, open venster gluurde het donkere woudeen sluier omhulde den top van den berg, waardoor de omgeving eene geheimzinnige schoonheid verkreeg; terwijl roodachtige avondwolkjes en de donkerblauwe hemel zich in den Neckar-stroom afspiegelden. En hebt ge zulke poësie in de Mark vroeg de jager goedmoedig glimlachend. De vreemde scheen het niet te hooeenanaf- gewend bleven zijne blikken op dit schoone ta fereel gevestigd. Na dit voorval keerde op het gelaat des jagers weer die vorige rust terug. Toen echter het gesprek der beide reizigers, daar de naderende nacht hun het uitzicht op de schoone omgeving belette, op eenige andere ge beurtenissen en op politiek kwam, scheen het den jongen man toe, dat zijn buurman sneller ademde, zijne rede warmer werd; men kwam op een on derwerp, dat voor den Zwaab van groot belang scheen. Men sprak over den staatsvorm en de innerlijke kracht van Duitschland. Maar, daar we echter die tweeklanken anders uitspreken dan gij, door de eindlettergrepen weer tot den ouderen vorm terugbrengen, zoo klinkt u onze spraak opvallend hard en bijna gemeen. De meeste Zwaben, die ge by u in het Noorden ziet, zijn jonge mannen, die van de universiteit komen of die inrichtingen in Noord-Duitschland bezoe ken óf kooplieden, wier handels-operaties hen daarheen voeren. In uw land schenkt men de meeste opmerk zaamheid aan aiterlijke vormen, aan het zich- weiopgevoed-gedragen van den knaap en van den jongeling en hij wordt reeds zeer spoedig binnen de verschillende kringen gebracht. Bij ons heeft dit misschien eerst acht ot tien jaren later plaats. Nu, dat is het juist wat ik zei, antwoordde de ander, deze vormen krijgt men niet van zelf en dit is dus eene fout in uwe opvoeding. Ja, indien de vormen werkelijk zóó voor treffelijk waren, dat ze dat behoorden te zijn, wat den toekomstigen staatsburger vóór alles ah nuttig en noodzakelijk moet worden ingeprent. Dat zijn ze zeker nietmaar ze zoo onder de hand opnemen kan hij toch wel, meende de vreemde. Och, hij verliest ze dan weer heel gemak kelijk hernam de Zwaab. Doch dat is het punt niet waarover we eerst spraken. Ik houd staande, dat men in Noord-Duitschland groot on gelijk heeft, om onze zeden en ons leven naar lieden te beoordeelen, die nog in gezelschappen moeten komen, die wellicht de wereld werden ingezonden om zich te beschaven of is het oor deel van eenige jonge kamergeleerden, die uit hun studeervertrek tot u spreken en die zelf wel licht onhandig zijn in hun spreken en in hunne mauieren, u voldoende? Neen, zeker niet; maar ga nu eens zelf na, men hoort toch zelfs in de allerbeste kringen zulke vreemde geschiedenissen over de Zwaben, over hunne zeden en gewoonten, over hunne vrouwen en meisjes. Wellicht nauwelyks zoo vreemd, als die, welke men bij ons van de gebruiken uwer dames vertelt antwoordde de jager lachend. Want onze meisjes stellen zich die Noordduitsche dames voor als wezens, die onafscheidelijk verbonden zijn met een of ander geleerd boek. De tweede oorzaak van de dwaling zijn uwe reizende lands lieden en het eigenaardige van ons tamilie-leven. In Noord-Duitschland is het niet moeilijk zich tot verschillende kringen toegang te verschaffen, door middel van een bekende. In Zwaben daar entegen is het anders: daar is men vroolijk en gezellig onder elkander en de vreemdeling wordt als iets vreemds, als iets niet-tot-het-gezelschap behoorend beschouwd en eer vermeden dan uit- genoodigd; toch zult ge voor deze schijnbare

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 2