ups ffi BEELD DES fflRS. I EVER ksen. DINERS, :rs liloften, enz. els en alles wat desvcrlangd met ilver, tafellinnen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken No. 8630. ueexjci Bultenlandscli Overzicht. FEU1LLE1OIV. n Laarzenmagazijn de Kleiwegsteeg. orten WINTER-’ HOENEN merk OT 4Cif. Parts STER 40ste Jaargang ffondubzlaia wereld bekend en troffen middel tegen L o u r-, Lever e1», enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg Prijs per flacon t t 1.15. Wondenalf geneeskrach t leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor oiigeneesllfk ilangs een bijna 22 Donderdag 31 October 1901. KI/VMSGEVIVG INB DU Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des inidd. zich beleefd dan 3 die ons geïllus- het W inter sei- sn hebben, dit te fanes vry van alle verhooging. iozcudaal N II. telefoon Ao. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1 SMITS, meten werk. gaand gratis en SCHOENWERK ■stliaven 128. LB OUDE DAMMER Ier kt ITCAP 'TÉS Uit 'tDuitsch tan JF. HAUFF, ihadalykste en niddel voor HesrM IQnderechoenwerkf >C.M. HlllarkO* I. - Men lelt» <oW iktmeric.— w'èv^naM^rtMa gbaar bij 1TERS Jz. rij. ran echtheid il o kurk steeds roer- den neem der Finns IPPE van een intercommunaal fonds tot ondersteu ning van werkloozen. In Zwitserland is men weder bezig het denkbeeld der werkloosheidverzekering zoo mogelijk nieuw leven in te blazen. Te Bazel is aan de daar bestaande verzekeringskas een subsidie van staatswege verleend, en bovendien een werkloosheidscommissie be noemd. Te Zurich is men in gelijken geest werkzaam. Eergisteren heeft in Hongarije de laatste herstemming voor het huis van afgevaardig den plaats gevonden. Het Huis is nu defini tief als volgt samengesteld.: liberalen S77, volkspartij 25, Kossnth-partjj 80, ügronpartjj 12, de groep der Saksers 11, vertegenwoor digers van verschillende nationaliteiten 5, 1 democraat, terwijl twee der gekozenen als „Wilden" moeten worden geclassificeerd. De troonrede, door koning Frans Jozef in de zaal van het slot tot de leden van het huis gehouden heeft in Hongarije een zeer bevredigenden indrnk gemaakt, zelfs hier en daar onder de aanhangers der onafhan- keljjkheidspartij. De twee voornaamste her vormingen, die in het vooruitzicht gesteld werden, zyn de reorganisatie van het be stuur en de belasting-hervormingmaar ook in vroegere troonreden werd van deze twee onderwerpen gewag gemaakt, zonder dat iets in dien geest is kunnen tot stand worden gebracht. Dan werden aangekondigdmaat regelen tor bescherming van den nationalen arbeid. Vooral de opkomende partij der Hongaarsehe agrariërs is daarover in de wolken. Verder zijn wetsontwerpen aange kondigd, waarbij de landverhuizing van en naar Hongarije beter geregeld en zelfs ge deeltelijk gestremd zal worden. Vooral heeft de regoering hier de bedoeling gehad den toevloed van G-alicischo Joden zooveel mo- geljjk te beperken. Brengt genezing en en, ontstekingen enz. >r post f 1.60. federland Kokin 8 Amsterdam »ndie Schutieupotbeke tohitsch, Oesterreich >t Centraal-Depót Sander Verspreide Berichten Frankrijk. De „Matin” vertelt dat aan Franscbo zij de, tjjdens de Chineesche expeditie, verloren ztjn gegaan 437 man, van wie er 63 gedood werden, terwijl er acht aan hun wonden overleden. Do anarchist Tailhade schijnt het liedje van verlangen te willen gaan zingen! Eer gisteren is h|j met zjjn vrouw en zijn zwa ger aan het parket wezen vragen of hij nog niet een paar dagen weg kon blijven, tot overmorgen, Donderdag, b. v. en do heeren waren wel zoo goed dat in te willigen, doc^ Een telegram van Kitchener uit Pretoria meldt, dat Rimington met Rawlinson een langen marsch maakte naar Schimmelhoek ten oosten van Ermelo, waar Louis Botha gezegd werd zich op te houden met 300 man. Maar een uur voor de aankomst derEngel- schen in den vroegen morgen van den 24sten vluchtten de Boeren in noordelijke richting. Rimington maakte een aantal documenten buit, waaronder eenige van Louis Botha’s papieren. Viljoen heeft den 24sten een aanval ge daan op de lyn van blokhuizen, die gebouwd worden nabij Badfontein. Hij werd gemak kelijk teruggedreven. William’s en Fortescue’s colonnes hebben een treffen gehad nabij de Wagendrift. Zjj dreven de Boeren noord oostwaarts meteen verlies van zes gesneuvelden en 17 gevan genen, waaronder eenige staatsartilleristen, onder kapitein Koorn (Kroon P), met dyna miet voor het vernielen van treinen. Sedert den 21sten berichten de colonnes, dat 74 Boeren gesneuveld zijn, 16 gewond, 358 gevangen gemaakt en 45 zich hebben overgegeven. Er zijn 471 geweren, 75,950 pasronen, 216 wagens, 530 paarden en 800 runderen buitgemaakt. Een Telegram van Kitchener uit Pretoria bericht, dat Vandonof’s colonne den 24sten op weg naar Zeerust, nabij de Groot-Mari- corivier, van uit het oosten werd aangeval len door de kommando’s onder de la Rey en Kemp die met groote vastberadenheid door een dicht bosch op haar aankwamen en na een hevig gevecht werden teruggeslagen. Zjj lieten veertig gesneuvelden achter, waar onder kommandant Oosthuyzen. De Engel- schen verloren twee officieren en 26 man GO I HSU IE10111 iT Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Wan Gouda; Gezien art 8 der Hinderwet; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A. J. J Vos en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een gasmotor, ten behoeve zijner fabriek van papierwaren, in het perceel aan de Turfmarkt wijk H no.. 108, Kadastraal bekend sectie B no. 1663. Gouda, den 30 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER RINKMAN&Zn. 11) Wat te doen, wanneer hij je den geheelen middag eens uitvroeg van hetgeen je geleerd hebt dacht hij bij zich zelf. Och welk een bespottelijk figuur zou je dan slaan Hoe gauw zou hij van je weinigje kennis op de hoogte zijn, van de in richtingen, die je bezocht en verzuimd hebt te bezoeken. Zijn eenige troost was zijn vlugge tong en zijn weinigje vaardigheid om te kunnen disputeeren, het eenige wat hem was bijgebleven van hetgeen hij van zijn gouverneur geleerd had. En gelijk het galgemaal den tot den dood veroordeelde nog een laatste treurige vreugde kon bezorgen, zoo richtte het heerlijke vooruitzicht om met de schoone Anna te wandelen hem eenigszins uit dien poel van angstige ideeën op En het was als opende zich een hemel vol zaligheid voor hem. toen zijn oom na zijn hoed opgezet en zijn stok bij zich genomen te hebben, zich nog even tot zijn neet wendde. Neg iets! zeide hij tot hem. ZoolangThier- berg bestaat is het altijd gewoonte geweest, dat de naaste bloedverwanten der zelfde linie elkaar met jij en jou aansprekenik hoop dus, dat je en' de .Military Mail” zegt„Het drijven van dappere mannen tot gedwongen ontslag zal niet strekken om het leger populair te maken.” En sprekers, op meetings, maken gaarne gebruik van het incident-Buller, om de re- geering te critiseeren of de stemming der hoorders tegen dit Salisbury-Chamberlain- Kabinet te prikkelen. Èn zoo schynt het, dat het ontslag van Butler nog wel eens vérstrekkende gevolgen zou kunnen hebben. Van alle zijden komen berichten in, die ons spellen dat met den verminderden afzet van de industrieele voortbrengselen ons weder eene periode van toenemende werkloosheid te wachten staat. In Pruisen heeft de minis ter van openbare werken vermeerdering van werkzaamheid by den spoorwegaanleg ge last. Deze administratie heoft de haar toege- stane crodieten in den goeden tijd gedeelte lijk ongebruikt gelaten, en zal ze nu ge bruiken om naar vermogen de gevolgen van de crisis te bestrijden. De minister ver wacht, dat de administratie in staat zal zijn, dank zij de verlaagde prijzen, niet alleen haar eigen personeel aan ’t werk te houden, maar ook werkgelegenheid te verschaffen aan elders vrijkomende werklieden. In Beieren wenscht de regeering in dezelfde richting werkzaam te zijn. Twee locaal- sp<W wegen worden er thans gebouwd, 7 worden nog in dit, 18 in het volgende jaar aangevangen. Verder denkt de regeering de uitbreiding van het telefoonnet met kracht voort te zetten. In Baden en Hessen heeft de regeering zich voorloopig er toe bepaald, enquêtes te gelasten naar den toestand der industrie. Te Berlijn heeft het armbestuur besloten, het stadsbestuur te berichten dat thans reeds de gevolgen der crisis zich zeer merkbaar laat gevoelen, en het gemeentebestuur uit te noodigen, maatregelen te nemen ter be strijding der werkeloosheid. In het Rynsch- Westfaalsche industriegebied hebben ver schillende gemeentebesturen besloten den aanleg van straten en wegen in den komen den winter zooveel mogelijk te bespoedigen. In België heeft de minister van arbeid in de Kamer gezegd, dat de crisis onrustbaren de vorderingen maakte, en beloofd de ge meenten aan te sporen, werkloosheidverze- keringen tot stand te brengen. Zijnerzijds verklaarde hy, dat hij zou bevorderen dat de voorgenomen openbare werken van staats wege zoo snel mogelyk zouden worden aan gevangen. De burgemeester van Brussel heeft met zyn ambtgenooten in de voorsteden reeds een overleg geopend in zake de oprichting ouders kon ik me best voorstellen. Zoo in die gebloemde en geborduurde fauteuils gezeten, rechtop en heel mooi gefriseerdgrootmama in een blauw-zijden hoepelrok, grootpapa in een verschoten hof-costuum Ze waren de regeerende familie op hun landgoedde schout en de pastoor maakten hun hof uit. De erfprins leerde hier niet veel meer, dan zich fatsoenlijk te gedragen, handjes kussen, paardrij den, jagen en de prinsessen, zoo zegt men, moes ten wat ontwikkeling betreft, ver boven hem ge staan hebben. Het tweejarige garnizoensleven bij de rijkstroepen had hem juist niet verfijnd en hij zou op die manier tot groot genoegen van zijne familie-leden gediend hebben, ind’en hij niet omstreeks dien tijd naar de residentiestad moest vertrekken voor de nieuwe paarden, die men jaarlijks van Leipzig m?denam. Mijne moeder werd toen bij oom Wernau aan huis opgevoed, en mijn vader kwam daar dage lijks aan huis. Toen dan je vader in de herfst hem een bezoek kwam brengen, verzweeg hij niet, dat hij alleen gekomen was om de schoone nieuwe paarden te bekijken Den geheelen dag was hij bij de berijders en in de stallen te vinden, was zeer verheugd daar met zijne groote paardenken nis voor den dag te kunnen komen en ’s avonds hield hij het gezelschap bij oom Wernau bezig met zijn eigen zonderling persoontje, dat zich wel iswaar nooit links of onfansoenlijk gedroeg, maar dat toch hoogst naif, ongedwongen en komisch was Mijn vader zei dikwijls: Hij is een beeld uit den goeden ouden tijd, niet uit dien stijven tijd, toen hof-etiquette en hoepelrok in eiken hoek van het rijk den boventoon voerden, maar uit een voel vroegeren tijd. Hij was een type van een Zwabensche landjonker. De jonge man hield met zijne beschrijvingen op, toen hij zag, dat zijne toehoorderes glimlachte. Deze beschrijving lijkt je misschien onwaar toe, zeide hij, omdat zoo iets niet meer in het tegenwoordige past, maar toch durf ik je te ver zekeren, dat.... Mij valt ’t alleen op, antwoordde zij, dat dit beeld, zooals men dan beweert dat van een Zwabenschen landjonker, heel veel overeenkomt met het beeld, dat bijna ieder boek van den Pom- merschen landjonker geeft. Het eenige verschil is, dat je nu dit beeld naar mijn vaderland verplaatst, en wel hier in dit slot. Het is wei vreemd dat het portret weinig gelijkenis vertoont; en in een goed geschilderd beeld van een jongeling moet men later de trekken van den grijsaard weer te rug zien, maar hier. Dat wilde ik je juist zeggenik vind oom zoo geheel anders, dat ik zelf niet begrijpen kan, dat hij eens dij vroolijke, naive jongen geweest was Ik spreek niet graag met mannen over mannenik meen maar, dat het geen onderwerp voor Yneisjes is, begon Anna, over mjjn vader heb ik tot nog toe nog niet of bijna niet ge sproken. Maar, voegde ze er blozend bij, met jou wil ik eene uitzondering maken Ik ken wel is waar vader niet anders, dan zooals hij nu is het is mogelyk, dat hij vóór dertig jaren anders was, maar bedenk, neet Albert, welke leerschool hij gehad heeft I (JPordt vervolgd.) aan gesneuvelden en 5 officieren en 50 man aan gewonden. Kitchener seint nader: De Boeren vermeesterden acht wagens. Alle fangen gedroegen zich met groote dap perheid. Van de stukryders en kanonniers der artillerie, die aan het gevecht deelna men, en van het escorte Northumberland fusiliers, dat twintig man telde, werden er 37 gedood of gewond. Chamberlain heeft gisteren een redevoering gehouden te Curpar File (Schotland), waarin hy zeide, dat Kruger,- toen hy Milner’s raad gevingen in den wind sloeg, zich vergiste in de macht van het Vereenigd koninkryk en bovenal in de vastbeslotenheid van het Brit- sche volk en daarom moesten de Boeren de gevolgen dragen. De oorlog zoude al lang uitgeweest zyn, wanneer niet het op treden van op een dwaalspoor gebrachte lieden in Engeland zelf de Boeren had doen gelooven, dat volhouden van hun verzet de Engelschen den oorlog moede zoude doen worden. Welke offers ook nog gevraagd mochten worden, het volk zoude geen jota van zyn eenmaal genomen besluit afwyken vóór de stryd was uitgestreden, en er was geen twyfel of over Zuid-Afrika zoude in de toekomst de Britsche vlag waaien. De storm van verontwaardiging, in Enge land opgestoken over het even plotselinge als grievende ontslag van sir Redvers Buller als commandant van het le legerkorps te Aldershot, is nog lang niet bedaard. En onmiddellyk daarmede samenhangend is de uiting van Wrevel tegen Brodrick, Cham berlain en lord Roberts. Wy vinden in En- gelsche bladen voortdurend mededeelingen van byeenkomsten, waarin het portret van Buller met ontelbare „cheers” wordt begroet en waarin die van lord Roberts en van de beide genoemde ministers met gefluit, gejoel of smaadwoorden worden bejegend. Zelfs in het kiesdistrict dat St. John Bro drick afvaardigde naar het Parlement, vooral te Guildford, keert de stemming zich geheel tegen den minister. Men verwacht dat hy, zoo hy thans om het ambt van Steward der Chiltern Hundreds vraagt, in het district Guildford met glans zal vallen, by een ver kiezing. De „Daily Mail” tart den minister om thans zyn mandaat ter beschikking van de kiezers te stellen. De militaire bladen bevatten artikelen, waarin op scherpe wyze de houding der Regeering wordt afgekeurd’. De Broad Arrow” stelt den minister van oorlog per- soonlyk verantwoordelyk voor het gebeurde op Anna geene uitzondering zult maken, alleen omdat je nu een honderd mijlen noordelijker ge boren bent Anna gimlachte en scheen het heel goed te vinden en de jonge man nam dit voorstel met van vreugde blozende wangen aan. Dankbaar keek hy den ouden oom na, die hem in dit oogenblik als een liefdesbode toescheen. Maar helaas I hij vergat daarbij dat dit je” niet dat zoete, geheimzinnige »je” der liefde was, en dat zulk eene verhouding weliswaar bevorderlijk kon zijn voor de vriendschap, maar soms ook een hinderpaal kon wezen voor de ontluikende liefde. En je wilde me gisteren avond nog eenige inlichtingen geven, nietwaar zeide hij, terwijl hij zich naast de jonge dame bij het venster neer zette. Het zal me aangenaam zijn, indien je me veel van oom vertelt. Ik heb heel anders over hem gedacht, en dat is wellicht de oorzaak van mijn fout van gisteren avond geweest. Hoe hebt je dan over hem gedacht vroeg Anna. Nu, mijn eigen phantasie had een beeld ge schapen uit al ’t geen moeder en vader me van hem vertelden. Tusschen mijn vaders benoeming tot kamerheer aan ’t hof en zyn vertrek met mijne moeder naar Pruisen zal eene tijdruimte van on geveer dertig jaren liggen Toen was oom zoowat vijf- of zes-en-dertig jaar en men noemde hem nog altijd aden jonker”, want grootvader Thier- berg leefde nog. Mijn vader heeft me eene ko mische beschrijving van hem gegeven. Hij was dan hier op het slot opgegroeid onder toezicht van zijn vader en zijne moeder, De goede groot- Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1