HÉT BEElü DES KEIZERS. BINNENLAND- Lsen. MauwS’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 8638. Zaterdag 2 November 1901. 40ste Jaargang. Bulleiilandscli Overzlcbl. i I. IlllLLl'lOX. IINERS, RS )r Senr. 300 Mark worden Verspreide Berichten. LINKMAN Zn. zich beleefd aan thaven 128. 5000 M. a 3000 M. a 2000 M. 1500M. a 1000 M. i 4 200 M. GOIIMIIE COIIUVT 67/ 'tDuitsch van /F. HAUFF. n HAMBURG, its Guld. 3 50. its Guld. 1.75. its Guld. 0.90. 'olgende klassen prijzen worden e trekkingsplan i den Staat, welk /erzend. loterij ontvangt de plaats gehad de trekkingslijst ng van pr(jzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig ^en, ook tegen Dinsdag 5 November bieden de leden van de Provinciale Staten dezer provincie in het hotel de Twee Steden te 's-Gravenhage den commissaris der Koningin in dit gewest een diner aan. De mogendheden zullen daarentegen wel moeite doen, om een vorm voor de annexatie te vinden, die voor Turkije zoo min mogelijk kwetsend is, ongeveer op de wjjze zooals Oost-Roemelie bij Bulgarije is gevoegd. De Porte hoopt op de goede diensten van Duitschland, om de annexatie te beletten. En in officieele kringen in Konstantinopel uit zich een zekere verbittering tegen Grie kenland, die onder meer getoond werd in de weigering om admiraal Zotos te ontvangen. Alle hoop on verwachting, alle verbittering en kleingeestigheid van de Porte zal echter de annexatie van Kreta by Griekenland niet beletten, als de Tsaar en zyn Regeering zich die voorgenomen heeft. net de aanvraag loten voor de de trekking zoo terlijk tot :R e.k. en ligging ij zich naar Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon SJ. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Eeestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. loften, enz. Is en alles wat tesverlangd met ver, tafe 'innen Frankrijk. Te Clermont-Ferrand is aangehouden een journalist, die te Carmaux de infanteriesol- daten voor hun kazerne, ojIWekte tot dienst weigering aan hun superieuren, voor het ge val het tot een staking mocht komen. Onder voorzitterschap van admiraal De Cuverville, heeft zich een bond van Fransche vrouwen gevormd, welke taak het zal wezen by de aanstaande algemeene ver kiezingen te ageeren met alle ten dienste staande middelen, ten gunste van conserva tieve candidates Nu kan de formatie Waldeck Rousseau haar testament wel maken wat de vrouw wil De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. elneming in n irg gewaarborgde arin zeker oordeel biedende iet plan slechts volgende eventueel irk. I prijz 0 000 M. prijz. prijz. i prijz. i prijr. i prijz. i prijzen prijzen a 250 M. prijzen i 200 M. prijzen 169 M. prijz. I 50, 48, 115, 100 M. jrijz. 78,4F, 21. rijzen. klasse bedraagt tl. tot *>5.000 M., 'e tot 65000 M., 6e tot 75.000 M. met de premie >00 Mark. ing, die officieel De discussiën over het ontwerp-legerorga- nisatie in de Belgische Kamer hebben langza- 1 merheid zoo’n omvang verkregen dat een korte resumtie soms noodig kan zyn, eer een nieuwe i spreker zyn licht over het ontwerp kan laten 1 schynen. Gisteren heeft de heer Woeste t die taak op zich genomen. Hy deed dat op zyn manier, en schilderde de oppositie af 1 als een waar mozaiekje. Van eenheid geen 1 sprake. De socialisten, zei hy, willen in het geheel geen leger; de liberalen komen i op voor persoonlijken dienstplicht. En wy, wy houden by alles den gulden middenweg. Daar echter by die transactie de linkerzijde i feitelyk was uitgesloten de uiterste lin- kerzyde, omdat daarvan geen steun werd 1 verlangd, en de meer gematigde, omdat die i te klein was sloeg Defnet de plank wel licht niet mis, toen hy Woeste’s verwyt van oneenigheid onder de linkerzyde aan het adres van afzending met een verwijzing naar do water-en-melk-politiek der rechterzijde terugkaatste. Tegenover Woeste, die nu hartstochtelyk voor de plaatsvervanging op kwam, werden Beernaert en Burlet, die er tegen hadden getuigd, onder wapenen geroe pen. Zoo was dus weer de plaatsvervan ging het hoofdmoment van de discussie ge worden, gelyk de vorige weken. Ten slotte verdedigde Defnet een amen dement, dat naar de nieuwe Nederlandsche bepalingen omtrent de acht- en twaalf-maan- ders was gecopieerd. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. De Nationaal-liberale Correspondenz ver zekert dat het kanaal-ontwerp in een geheel nieuwen vorm by het Pruisische' Huis van Afgevaardigden zal inkomen. De regeering moet overtuigd zyn dat Duitschland, als de kanaal-kwestie op afdoende wyze geregeld is, in de twintigste eeuw aan de spits van de technische voortbrenging kan komen. Voor de goedkoopste beweegkracht op de kanalen houdt men electriciteit. De regee ring wil daarom langs alle kanalen een groot aantal electrische centrftal-stations oprichten die natuurlyk ook in een breeden kring elec- trischen stroom ten dienste van de nyver- heid en den landbouw kunnen leveren. De electriciteit zou zoodoende een bron van kracht en licht voor den kleinen man worden en dit zou een geheel nieuwe ontwikkeling van het land en van zyn hulpbronnen tenge volge hebben. Ook kan men zoodoende de overbevolking van sommige streken tegen gaan, want de nyverheid kan zich dan over het geheele land gelijkmatig verdoelen en behoeft niet, zooals nu, in bepaalde districten geconcentreerd te zyn. Het heele plan is eenigen tyd geleden door prof. Slaby uitge dacht en verdedigd. Het schuilt, dat de Kretènser qnaestio een staartje krjjgen zal. Prins George heeft reeds in het voorjaar, by zyn reis door de hoofdsteden der groote mogendheden, aangedrongen op annexatie van zyn vorstendom by bet koninkryk zyns vaders. Toen werd het verzoek by de akten ge- legd. Maar sedert komt met zekere hardnekkig heid telkens weder het gerucht boven, dat de annexatie niet lang meer zal uitblyven. De Porte nam tegenover die geruchten een zeer gereserveerde houding aan. Doch thans komt uit Konstantinopel het bericht, dat volgens een mededeeling van den Turkschen gezant te Petersburg, de annexatie van Kreta by Griekenland binnen korten tyd te wachten is en voor onvermijdelijk wordt gehouden. Het Berk Tageblatt meent, dat niemand een andere oplossing van het Kretenser vraag stuk had kunnen verwachten. Maar toch zal de Porte die annexatie niet kalmpjes kunnen opnemenmen verwacht dat zy een ernstig protest tot de mogendheden zal richten, waar bij zy vooral op het gevaar zal wyzen dat daarin voor de binnenlandsche en buitenland- sche rust zal schuilen. graven kunnen gaan, ’t Is goed en wel om te zeggen dat zy het kanaal zullen graven en bewaken, beplanten aan weerszijden met kanonnen enz., maar nog altyd ligt zoowel de Nicaragua als de panama-route binnen het gebied van Middel-Amerikaansche Staten. Wanneer de aankoop van het Panamaka- naal doorgaat, zal er een overeenkomst moe ten worden getroffen met Columbia, in wier gebied het kanaal ligt. Er schijnt door den vertegenwoordiger van Columbia wel reeds een overeenkomt te zyn getroffen met de regeering te Washington, maar de regeering van Columbia heeft haar nog niet bekrach tigd. Volgens de Temps” waren de door de Vereenigde Staten voorgestelde grondslagen de volgende De Amerikaansche regeering zal het recht hebben om kolenstations op te richten aan de beide uiteinden van het kanaal. Een neutrale strook van 3 myl aan iedere zyde van het kanaal zal worden gesteld onder toezicht van een internationale politie, samen- goiteld uit Columbianen en Amerikanen. Deze politie zal het recht hebben op Colum- bynsch grondgebied misdadigers te vervolgen. Het meest besproken punt is de insluiting van de stad Panama in de onzijdige strook. Columbia wil daarin niet treden. Jpe grond, waardoor het kanaal loopt, zal iw 100 jaar aan de regeering der Ver- oenigde Staten worden afgestaan, aan welke laatste de keuze vry staat dien termyn weer met 100 jaar te verlengen. Inmiddels zyn de onderhandelingen met de Panama-maatschappy nog steeds gaande tot verkoop van ’t kanaal aan de Vereenigde Staten. Hot Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid, dat na volbrachte instellatie 1 November e. k. in eigen lokaliteit (Jacob van der Does straat 68, den Haag) zyn werkzaamheden officiéél gaat beginnen, verzoekt ons het vol gende tc willen meedeelen Een der eerste bemoeiingen, waarvan de uitvoering reeds is vastgesteld, is het openen van een cursus over coöperatie, uitgaande Hij had eerst goed op de richting van dat woudgedeelte gelet, voordat hij die schoone plaats begaf. Voorbij Thierberg maak te het dal eene schoone bocht om deze woudspits. Rechts van hem veel dichter dan hij het zich had voorgesteld, lag de burcht door een breede kloot van deze plaats gescheiden. Men kon met een goede kijker duidelijk door de vensters van Thierberg zien en de jonge man verlustigde zich een tijdlang aan de gezichten van den pastoor en zijn oom, die in druk gesprek gewikkeld bij het venster stonden. Ook Anna’s torenvenster was geopend, maar inplaats van hare heilige trekken, zag men slechts een klein oranje-boompje, dat ze in de zon had geplaatst. Midden in hot dal, in de kleinere bochten van den Neckar Jagen tal van vriéndelijke eilandjes en op kleineren afstand ontdekte het oog van den jongen man een ander slot, in welks vensters de stralen der zon terugkaatsten Het was in beval lige, Italiaansche stijl gebouwdde slanke zuilen en het sierlijke balkon vormden een zonderling kontrast met de donkere, zware muren van Thier berg en terwijl deze burcht aan de noordzijde van het gebergte op een steilen berg stond, rustte het schoone lustslot tegenover op een zachten wijnberg, waar de keurig aangelegde latwerken Duitschland. Het Sociaal-democratische Rjjksdag-lid dr. Bruno Schönlak, is te Leipzig overleden. Hy was een der intellectueelen uit de party, die byna twintig jaar trouwen dienst had als agitator en publicist, hoewel hy eerst 42 jaar oud was. Van 1893 tot 1898 was hy lid van den Ryksdag voor Breslau-West. Door zyn groote werkzaamheid en zyn vu rige overtuiging, waarvan botsingen met de partygoden vaak voorkwamen, was zyn zenuwgestel aangetast, sinds enkele jaren reeds, en in een sanatorium is hy gestorven. Door den raad van eer ter beurze te Hamburg is de effectenmakelaar Paul Ma- thiason, berispt wegens verspreiding van bet valsche gerucht dat de Dresdener Bank by de Hannoversche tramwegmaatschappy 27 millioen verloor. Drie dagen lang zal dit „verschrikkelijke vonnis” aan de beurs aan gepakt zyn. Nu zal de handel te Hamburg wel reëel en zuiver worden tot een voorbeeld overal elders 1 voor den geest, die hem vroeger had kunnen be- tooveren, maar hij moest bekennen, dat het juist deze natuurlijkheid, deze kalmte was, wat hem zoo verrassend, zoo nieuw en zoo liefelijk toe scheen Ze is te verstandig, te helderste ka'm, om iemand recht lief te hebben, ging hij in gedach ten voort, maar waardeeren zal ze mij, ze moet belang in me stellen. Eene gemakkelijke, ele gante woning, een smaakvolle garderobe, wagen, paarden, bedienden, een uitgezóchte bibliotheek, dat zijn gewoonlijk de dingen, die in zulk een koud hart de liefde kunnen opwekkenen niet tegenstaande hare onbevangenheid weel ze zich toch als eene echte dame voor te doefi en werkelijk ze zou de familie Rantow volstrekt geen schande aandoen Zoo droomend van een schoone toekomst was de jonge man op eene hoogte gekomen, van waar hij het gezich^jhad op een deel van het toover- achtige Neckatdal. Links van hem werd bij een vooruitstekende woudspits gewaar, die ver voor uitsprong en hem daardoor het uitzicht op het andere deel van het dal belemmerde. Hij vergeleek diens ligging met die van het slot en meende dat 't dezelfde woudspits moest wezen, vanwaar hij den vorigen avond die zoete fluittonen vernam. Groot-Brittannie. Ter gelegenheid van de executie van Czolgosz te Auburn hebben de anarchisten te Londen in den nacht van Dinsdag op Woensdag, samenkomsten gehouden ter eere van den partygenoot-moordenaar, ter wijl diens slachtoffer verguisd en gehekeld werd en met zang en dans is men een groot deel van den nacht bijeengebleven, alles ter oere van Czolgosz^ s De Westminster Abdy zal vier maan den voor de kroning vhn koning Edward gesloten worden wegens noodige verande ringen. >3) Hem werd toch ook al wat hem groot en ver heven toescheen, oqtrukt en je weet, dat dit ge woonlijk niet het middel is, om zulke menschen met het tegenwoordige te verzoenen. De beide heeren voelen eene groote genegenheid voor elkaar, ofschoon zij in hunne meeningen lijnrecht tegen over elkaar staan. Dikwijls komt het tusschen hen beiden tof zoo’n hevige woordenwiss ling, dat ik dan begon te twijfelen, of die band van genegenheid wel sterk genoeg zou zijn om twee zulke menschen bij elkaar te houden Ik geloot, dat, wanneer cr meer dames bij aanwezig waren, het nooit zoo ver gekomen zou zyn, maar helaas ook de generaal heeft eenige jaren geleden zijne Vrouw verloren Ze was eene voortreffelijke vrouw en mijne moeder stelde haar zeer op prys, vader kon het haar echter nooit vergeven, dat zij eene Van al zijne vroegere rijksvrijheerlijke rechten was den ouden Thierberg slechts het recht van benoeming overgebleven, of zooals men het daar noemdehet schoolmeester-benoemingsrecht en hij verwenschte ook dit laatste overblijfsel van vroegere grootheid en macht, toen hij des namid dags twee kandidaat-schoolmeesters in gezelschap van den Thierberger pastoor het slot zag binnen gaan Hij liet zijn neef alleen in het woud vooruit gaan en r'“ jonge man ging langzaam verder langs denzelfden weg, waar Anna hem eerst gele:-’ U“J n!u~"u" keek hij om, teneinde een blik oude burcht en graag liet hij zijne blikken rusten op den toren, waar Anna woonde. Hij had haar lief, dat heldere, rustige, natuurlijke en toch fijn De Britsche gezant te Washington heeft, volgens de Engelsche bladen, machtiging ge kregen tot onderteekening. van het Nicara- gua-verdrag met de Vereenigde Staten, waar- by de verhouding der rechten bij het graven van een eventueel kanaal geregeld zal worden. De vereenigde Staten hebben echter nog meer te regelen, vóór ze ongestoord aan ’t vol geestdrift sprak, wanneer hare oogen gedu rende hare rede steeds feller schitterden en elke aandoening zich zoo duidelijk op haar gelaat tee- kende, scheen het hem toe, dat ze steeds schooner, steeds liever werd, en hij meende uit den lust, waarmee ze met hem sprak, te mogen opmaken, dat het voor hem wel gunstig zou afloopen. VI. beloofde hem spoedig te volgen. De •leid had. Dikwijls ,k te werpen op de ’iken rusten jren, waai nuua wuuuuc. ntj «au uaai heldere, rustige, natuurlijke en toch fijn (Wordt vervolgd.) van een vrij uitzicht op het geheele dal genieten. Onmiddellijk besloot hij om niet eerst op zijn oom te wchten, maar zich dadelijk naar gindschen woudhoek te begeven om zich daar onder het genot van een heerlijk vergezicht geheel aan zijne edachten over te geven. zuster, die nu bij hem is, kwam toen dikwijls voor korten tijd bij hem logeeren, De oude Thierberg, die op dit oogenblik terug gekeerd was van zijn bezoek bij den schout, on derbrak het gesprek, dat de jonge man zoo graag had willen voortzetten. Want wanneer Anna zoo voorstellen I En dan traden hem de Brandenburgsche dames voor den geest, als wilden ze met dit Zwabenkind om den voorrang strijden Het was waar, hij had wel elegantere vormen gezien; beter, sierlijker hooren spreken; en hij haalde elke schoonheid

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1