HET BEELD DES KEIZERS. h p- wu iwen ending BS® ografeeren in de tiiirichlhifi ZCO’ ITZINGEH. [JEU, ;-GoucLa- Winkel", No. 8640. Dinsdag 5 November 1901. 40ste Jaargang. d. Bullenlandscli Overzicht. IVAU.S, SINGEL, 661. ier Scnr. 000 Mark EEU1LLE1 o IEKS, J Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. r s stelt een rcrkregon anuslni- 1RINKMAN &Zn. j telefoon to. 83. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.35, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1 >r jaar voor per- van K. M. 1, Uit 't Duilsch van IV HA UFF. in HAMBURG, I. met de aanvraag i loten voor de nde trekking zoo .literlijk tot ER e.k. aller- Montccau J, te Cba- toud gratis. ian het Rjjks Inter- zy ge’nakkelyk werden afgeslagen. Misschien is de aanval ook nu weer van die kommandanten, maar daar het kommando van Botha by zyn terugtocht van de Zoeloe- landgrens in die buurt is gekomen, kan deze er ook wel zyn aandeel aan hebben gehad. ’tGroote aantal dat van den vijand wordt opgegeven maakt dat te waarschijnlijker. ’t Is zeker wel merkwaardig dat Kitchener ditmaal vergeten heeft de Engelsche lezers een kleine hartversterking te geven door een opgave van de zware verliezen van de Boeren. :hts Guld. 3.50. chts Guld. 1,75. :hts Guld. 0 90- volgende klassen :r prijzen worden ele trekkingsplan in den Staat, welk verzend. loterij ontvangt de plaats gehad eelo trekkingslijst ling van prijzen n prompt aan de e geheimhouding, tl men eenvoudig even, ook tegen V De te Karslruhe verschijnende Sttddeutsche Reichscorrespondenz, bevat in haar Jongste nummer een Berljjnscben brief, waarin ver klaard wordt, dat het ontwerp reeds kort na het bijeenkomen van den Rijksdag zal worden aanhangig gemaakt. Ook staat het vast volgens den briefschrijver dat, mocht het ontwerp achripbrouk lijden op do te groote begeerlijkheid der agrariërs, do regeering naderhand toch weer met nieuwe ontwerpen in dienzelfden geest zou komen. Verder wordt de zaak in den bewusten brief voorgesteld, als zou het boven iederen twjj- fel Verheven, dat èn Keizer èn rjjkskanse- lier vast besloten zfjn, bjj hot tot stand brengen der handolsverdragen een groote mate van billijkheid te betrachten tegenover de gerechtvaardigde grieven der grondbe zitters. De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. welneming in n urg gewaarborgde aarin zeker worden voordoe! biedende het plan slechts e volgende 5 eventueel ark. 6 prijz èl O 000 M. 6 prijz. a 5000 M. 2 prijz. a 3000 M. 6 prijz. a 2000 M. 4 prijr. ilBOOM. prijz. a 1000M. 0 prijzen 200 M. 0 prijzen a 250 M. 7 prijzen k 200 M. 3 prijzen a 169 M. 9 prijz. i 150, 148, 115, 100 M. prijz. 78, 45,21. jrijzen. 5 klasse bedraagt kl. tot '5.<>00 M.» e e tot 65000 M., e 6e tot 75.000 M. n met de premie 000 Mark. Icing, die officieel Kitchener seint uit Pretoria van 1 Nov.: Ik heb juist gehoord dat een ernstige aan val gedaan is op de achterhoede van kolo nel Benson’s colonnes ongeveer 20 mylen N. W. van Bethel, (er ligt een Bethel wes telijk van Ermelo, Transvaal,) bij Berkens- laagte (Bakenlaagte?) gedurende een dikken mist. De vijand, naar men zegt 1000 man sterk, nam stormenderhand de twee kanonnen, die bij de achterhoede waren, maar het is on zeker of hy in staat was de stukken weg te brengen. Ik vrees dat de verliezen $waar zijn. Kolonel Benson stierf aan zjjn wonden. Een ontzettingskolonne bereikt de troepen heden morgen. Een tweede telegram meldt Kolonel Barter bereikte Benson’s kolonne heden morgen zonder tegenstand te ont moeten. Hy rapporteert dat, behalve Benson, 8 officieren zijn gesneuveld en 13 gewond, bijna allen ernstig. Verder zjjn 58 man gesneuveld on 156 ge wond. Ik veronderstel dut de twee kanonnen weer in onze handen zjjn en do vijand is afgetrokken. Dat bij een dergelyk zwaar verlies meer is gebeurd dan een overvalling van een achterhoede, is duidelijk, ’t Is echter dwaas heid te gaan fantaiseeren over ’t geen er dan meer is gebeurd, zonder dat men nadere aanwijzingen heeft. Van meer beteekenis is het na te gaan wie er gevochten hebben. Dezer dagen werd de naam van kolonel Benson eenige malen in de Engelsche cou ranten genoemd door een prijzend telegram over ’t resultaat van zjjn nachtmarschen. In April werd zjjn kolonne gevormd, en de laatste zes weken was hij bezig in het Ca rolina- en Ermelo-district in Oost-Transvaal. In die zes weken maakte hy acht geforceerde nachtmarschen om ’s morgens de Boeren te verrassen. Het resultaat was 108 krijgs gevangenen. De laatste maal dat Kitchener van hem melding maakte was 27 October, toen hij vertelde dat Benson 25 October na een lan gen nachtmarsch, dus blijkbaar weer op ver rassing uit zijnde, plotseling aan zijn achter hoede en flank hevig werd aangevallen. Dat waren toen de kommandanten Grobe- laar en Erasmus, en ’t gebeurde ook in de buurt van Bethel, bij IJzervarkfontein. Over den uitslag vertelde Kitchener slechts, dat rden verkrijgbaar ER DE VISCH het nu maar niet dulden, dat ik zekere boeken heel dikwijls lees. En toch is het beginsel goed niet allerhande soorten van boeken, maar enkele goede boeken heel dikwijls te lezen. Ge hebt gelijk, antwoordde Rantow. En mag ik weten, welk böek gé voor de zesde maal leest De generaal bood hem zwijgend het boek aan. O, de schoone tabel van 1812, riep Albert uit, de veldtocht van graaf Segur I Nu, een fawbel als deze mag men gerust heel dikwijls lezen, voor al wanneer men, zooals gij, het onderwerp heeft leeren kennen. Ge noemt het een fabel vroeg de generaal, omdat ge niet met ervaring kunt spreken. Maar ik kan u verzekeren, dat er zoo’n vreeselijke waarheid, ioo’n treurige zekerheid in opgesloten ligt, dat men het weinigje verdichting daarin, over het hoofd ziet. De personen in do beschrijving leven, men ziet hun vreeselijke marsch over de ijsvelden, men ziet die dappere kameraden in de sneeuw sterven, men ziet hoe het verschrikkelijke noodlot een reuzenwerk ais dat groote voor den strijd geoefende leger in duizend splinters slaat. Maar ik houd er van om zoo tusschen deze bouw vallen rond te wandelen, ik houd er van om me in gedachten aan te sluiten bij die treurige, over dat ijs heenwankelende mannen, want ik heb met hen gejubeld, ik heb met hen geleden. Ik bewonder alleen uw geduld vader, her nam de voon, om deze Fransche liraden, die ons, wanneer wij ze in ons nuchter Duitsch lezen, bijna belachelijk toeschijnen, te lezen en altijd weer te herlezen I Ik herinner mij uit dit beroem Kaapstad heeft aan zjjn regeering een rap port ingezonden omtrent den economischen toestand en de vooruitzichten van Zuid- Afrika, optimistischer getint dan dat van den Amerikaanschen consul, waarvan wy onlangs me|ding maakten. Hy merkt op, dat de ver woestingen, door den oorlog teweeggebracht, dikwys van niet ernstiger aard zyn dan die, welke een hevige droogte veroorzaakt, of een hongersnood, en dat zy snel kunnen wotden goedgemaakt. Ook toont hy aan, dat, het vorig jaar voor Natal noch de Kaap kolonie een slecht jaar is geweest. De Liberty Review meent, dat de consul hier de omstan digheid uit ’t oog verliest, dat de groote vraag op economisch terrein, door de aanwe zigheid van een enorm leger ontstaan, be doelde kolonies voor ondergang heeft be hoed. Wanneer het leger wordt terugge roepen, dan zal die vraag ophouden te be staan. Bedenkelyk is het, dat de autori teiten den veestapel uitmoorden om de Boeren uit ie hongeren. Hierdoor zal het voedsel zoo duur worden, dat de mynbouw in de eerste jaré» wel geen profijt zal opleveren. Australië met zyn onuitputtelyken voorraad schapen ligt echter niet zoo heel ver weg en daar heen is het, dat de Zuid-Afrikanen voort aan voor het grootste deel van hun proviand- toevoer zullen moeten uitzien. Db hooge prijzen in Zuid-Afrika zullen er toe leiden om den landbouw weder te doen opleven en den invoer van verbeterde werk methoden te bevorderenzeker is het echter, dat de Britsche regeering zware voorschotten zal moeten toestaan aan kolonisten en in de eerste jaren van de mynen geonorlei belas ting zal kunnen heffen. De Engelsche bladen staan vol over den terugkeer van den kroonprins in het vader land. Zaterdag hield de prins zyn intocht in Londen. De laatste dagen der zeereis waren zeer stormachtig. Na een afwezigheid van zeven en een halve maand en het afleggen van een afstand van 50,000 mijlen, zyn Vry'dag de hertogen de hertogin van Cornwallis to Portsmouth gearriveerd. Den 16en Maart 1900 hebben zy Engeland verlaten om met de .Ophir” eerst Gibraltar en daarna Malta te bezoeken. Van daar ging de reis naar Suez, Aden, Colombo en Singapore. Verder naar Australië. Toen naar Zuid-Afrika, waar een bezoek aan Si- monstown en Kaapstad werd gebracht. Het volgende reisdoel was Quebec, met Canada, en toen werd weer koers gezet naar .Old Engeland.” «51 Zijne schitterende, zwarte oogen, zijn stout ge bogen neus, de donkerbruine gelaatskleur en zijn hoog, gebiedend voorhoofd, gaven aan zijn wezen iets in het oog vallends, iets verrassends. Hij droeg een eenvoudige militaire overjas en een rood lintje in het knoopsgat Nog voor hij aan hem voorgesteld werd, wist de jonge Rantow uit het geziene reeds op te maken, dat deze man, voor wien hij stond generaal Willi was De jonge Willi stelde zijnen vader Rantow voor als de neef der Thierbergen en zijn reisgenoot in den post wagen. De generaal had eene zware, maar aan gename stem. Mijn zoon heeft me dikwijls van u verteld,” zeide hij. Uwe moeder ken ikik heb haar vroeger in de residentiestad gezien. Toen we naar Silezië trokken, werd ik met een opdracht naar Berlijn gezonden. Ik bleef daar vier weken bij de veldpost en reed gedurende dezen tijd ver scheidene keeren naar Fehrbellin heen, om uwe ouders te bezoeken Het is waar I riep de jonge man uit. Ik herinner me, toenmaals verscheidene Fransche en Duitsche officieren bij ons gezien te hebben. Ik ken me u nog heel goed herinneren, generaal; uw uniform was groen en zwart, en ge droegt een groene veder op den hoed Ge bereedt een groot, zwart paard. Ach ja. die arme Ledazeide de generaal Zij is trouw bij me gebleven tot aan de Beresina. Daar ligt ze nu in een poel twintig schreden van de brug af. Het was een goed dier en in de garde noemde men haar >le diable noir”. Droeg ik toen een groene veder, zegt ge Juist ik diende toen onder de zwarte jagers van Württem- berg. Een moedig corps, bij God I Hoe hebben de«e lieden zich bij Linz er doorheen geslagen I Was het in dien tijd, merkte Rantow op, dat maarschalk Vandamme, dien God verdoeme, de woorden Ces bougres li se battent comme pous I uitte Ge spreekt niet met veel lof over Vandamme maar het is waarGe zijt een PruisZeker, ik ben het met u eens, generaal Vandamme was gehaat, vooral in het Zuidduitsche leger. Hij wist het ook heel goed. Zijne bewondering voor den moed dier soldaten had hij wellicht fatsoenlijkér maar nooit meer waarheid in woorden kunnen uitdrukken. Zoo sprekend had men het binnenportaal bereikt. Een boek lag er opengeslagen; de jonge Willi keek er met een glimlach naar en zeid' Voor de zesde maal, vader Voor de zesde maal, antwoordde de ander, terwjjl er. over zijne ernstige trekken een lichte glimlach vloog. Ge ziet, mijnheer Rantow, men voedt gewoonlijk de kinderen op, totdat ze later zelf hunne ouders zullen gaan opvoeden. Hij kan Telefoon No. A D V E K TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het bericht dat do geheelo Fransche Mid- dellandscho zeevloot weer te Toulon is te ruggekeerd is blijkbaar onjuist geweest. Een gedeelte onder admiraal Caillard heeft zich blijkbaar wel afgescheiden en zal dan Zon dag avond of Maandag ochtend in de Turk- sche wateren aankomen. Volgens de .Temps” tellende zeven vaar tuigen 2526 manschappen, 125 officieren, 12 groote, 38 middelmatige en 110 kleine stukken geschut. De vloot bestaat uit twee groote schepen van 11.000 ton elk, de .Charlemagne” en de .Gaulois,” drie middelmatige, nl. de .Pothau” van 5400 ton, de .Chanzy" van 4800 ton, en de .Galilèe” 2300 ton, benevens twee torpedo-jagers. Admiraal Caillard bevindt zich aan boord van de .Pothau”. Het bericht dat de sultan heeft toegegoven en dat er tegenbevel is gegeven, is dus blijk baar ook onjuist. Een deskundig beoordeelaar van de oor logsgebeurtenissen schryft aan de „N. R. C.” Het gevecht waarvan Kitchener seint (uit Pretoria 1 November) is geleverd te Baken laagte (en niet te Berkenlaagte). Het ge vecht schijnt zich niet bepaald te hebben tot de achterhoede van Benson’s kolonne; kolonel Benson zelf toch sneuvelde. Daar enboven zyn er 21 officieren gedood of ern stig gewond (hoepel zyn er lichtgewond?). Eigenaardig is het, dat Benson vreesde voor ernstige verliezen voordat deze hem werden toegebracht, en dat hy niet zyn kanonnen op de aanvallers liet spelen, maar ze ver stopte, zonder dat men weet waar. Voor waar een bevelhebber die het boxit van ka nonnen waardeert! De mist die in Zuic^- Afrika heerscht, schynt ondoorzichtig aan eene zyde, maar van de andere zijde moet men er doorheen kunnen zien; de Boeren kiezen altyd deze goede zyde, ook thans, te oordeelen naar hun raakschieten21 offi cieren en 314 man buiten gevecht gesteld. Het verdient vermelding, dat op 25 Octo ber Grobler en Erasmus by Zevenfontein (20 Engelsche mylen Z. O. van Middelburg, even ten N. van Boschmanfontein) de ach terhoede van Benson hebben aangevallen en haar verliezen (nog niet nader opgegeven), hebben toegebracht. Op 22 October was Benson te Klippoortje (32 Engelsche mylen ten Z. W. van Middelburg even ten noorden van Grootplan). Benson trok der halve van Klippoortje naar het O., maar schynt door Grobler en Erasmus by Zeven fontein zoodanig te zyn gehavend, dat hy terugtrok in de rienting van waar hy ge komen was. In de laatste dagen van Octo ber werd hy te Bakenlaagte (12 Engelsche mylen Z. van Klippoortje, even ten O. van Grootplan en 20 mylen N. W. van Benthal) opnieuw aangevallen, met het bekende ge volg. I.lll1MIIE COURANT en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Frankrijk. De overste van het klooster der pators redemptoristen te Valence is, wegens be- leediging van do regeering in zyn predica- liën, door de coirectionoele rechtbank te Villefranche veroordeeld tot honderd frs. boete. Wel is hot gisteren (den eersten No vember, oorspronkelijk vastgesteld voor de algemeene mynwerkersstaking) wegen rustig gebleven, zoo te als te Creuzot, te Aniche, te Alais, Saint-Etiene, te Decazeville en te i in ee. De consul van Oostenrjjk-Hongarjjri te de boek enkele van die bladzijden, die het eene oogenblik ons sterk aangrijpen, en in het andere oogenblik ons doen schateren. Het leger had zich in de groosste wanorde achter de Wilna terugge trokken. De Russen waren hun op de hielen. Een tijdlang hielden ze de achterhoede bezig, maar spoedig loste ook deze zich op en toen ze een hollen weg insloegen, mistqn reeds de eerste Rus sen, de laatste Franschen. Eh Segur besluit met de woorden Ach er is geen Fransch leger rneer! Neen, toch niet, Ney leeft nogen meteen rukt hij den dichtst bij hem «taanden soldaat het geweer uit dé hand enz. In liet kort, de edele maarschalk lost in zijn overdreven geestdrift nog enkele schoten op den vijand en vertegenwoordigt, om zoo te zeggen, het halve millioen soldaten, die Napoleon tegen Rusland in het veld voerde, in zich. Is dit nu niet meer dan verdichting, is dit niet belachelijk overdreven Ik herinner rne dat moment nog best, en die gruwelijkheid van het noodlot, en dat drin gende van den terugtocht liet hij ons toch nog eenige oogenblikken vrij, om onze bewondering over deze krijger en zijn waarlijk antieke groot heid, te uiten. En wanneer je bedenkt, hoe het van groot gewicht was, dat hij met weinig dapperen dat défilé tegen den vijand een tijdlang volhield, dat hij en de zijnen in deze oogenblikken zekerlijk nog de eenige werkelijke strijders waren, die den Russen het hoofd bod n, dan zal dat alles je minder vreemd voorkomen; ik tenminste dank Segur, dat hij ook voor dit verheven moment een gedenksteen heeft opgericht, (Wordt vervolgd.}

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1