m BEELD DES KEIZERS. an. gg Lrnhem. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Mo. 8641. Woensdag 6 November 1901. 40ste Jaargang Buitenlandse!) Overzicht. MMB3T luur ouwen ri- 'a net 411 sollieden 3rij, den FEUILLETON. Vcrspreide Berichten. jd der resp. deration fle enz. enz. t Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. e fabricatie 'bruiker van ?8; mie national EDAÜW. 8- C. v. VLIET, toop. I 12, zijn tegen inco toegezon- fiOSlHE COURANT Uit 't Duitsch van W. HAUFF. Tot heden houden de Fransche mijnwerkers zich rustig. Er zijn geen aanduidingen, dat spoedig een algemeene werkstaking zal uit breken. len, geheel n. 3e prijs van f 1000 MENT ter EETSER- HAN D- en en heeren bare voor- 16) Dus die scène is waar vroeg Rantow. ZekerEn een schoon en grootsch iets ligt daarin opgesloten, namelijk, dat men weet, wie van dat groote leger de roem verdiende van den organisator van den meesterlijken terugtocht tegen de Russen. Dat die man Ney was I Hij was de Hannibal, de laatste bij den terugtocht. Maar wat zegt ge dan van hem, die de eerste was in het leger, maar de eerste was bij den terugtocht i merkte Rantow op. Ik geloof, dat hij twintig jaren vroeger iedere voetstap mot zijno garde zou verdedigd hebben. En twintig jaren later misschien ook,* viel de generaal hem in de rede, en hij was wellicht als grysaard met zijne garde een schoonen dood gestorven. In het jaar ’13, dat zult ge wel weten, was hij keizer van een land, dat zoovele honder den mijlen van hem lag. Wat hield hem nog in het leger, nadat ons ongeluk reeds beslist was Gelooft ge niet, dat hij iets dergelijks als de afval van uwen York vermoed hadMoest hij in Frankrijk niet nieuwe manschappen bij elkaar halen Maar waarom trok hij dan tegen Azië te ‘clefiMiii \o NI. De ('itgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De correspondent der Rhein, West!. Zei- tung te Londen seinde Zaterdag, dat het bericht over Benson’s nederlaag by Baken laagte de Landenaars erg drukte. Men vertelde, dat verscheiden honderden Engel- schen zich hadden overgegeven en dat dus het totaal getal der Engelsche verliezen veel grooter was dan door Kitchener opge geven, die enkel van gesneuvelden en ge wonden heeft gerept. De soldaten zouden na afgifte van bewapening, enz. weder los gelaten zijn, maar de officieren vastgehonden om als zoenoffers voor de moorden op Lotter, Schocman en zoovele anderen te dienen. Dit bericht verwekte groote opwinding en sedert Zaterdagmorgen vroeg verdrong zich een dichte menigte voor het ministerie van Oorlog om verdere bizonderheden hierom trent. Dezelfde correspondent zegt, dat de tij ding van Benson’s nederlaag als een ijskoud stortbad op de feestvreugde ter eere van den terugkeer van den hertog en de her togin van Cornwall werkte. Eerst laat Vrij dagnacht maakte Oorlog bet telegram open baar, zoodat de ochtendbladen er geen lange beschouwingen meer aan konden wijden. Maar zelfs de imperialistische pers kon zich niet bedwingen in de gauwigheid even te erkennen, dat deze nederlaag tot de zwaarste rampen uit den oorlog behoort. Reuter seint nader over het laatste boe rengevecht het volgende De aanval der Boeren op kolonel Ben son’s colonne bij Bethal door Botha heeft geleid tot een van de meest bloedige en hardnekkige gevechten van den oorlog. Botha trok van de Zoel jelandgrens naar het noor den terug met zijn mannen en vereenigde zich met een groot commando dat daar was bijeengebracht. Vervolgens wachtte hij een gunstige gelegenheid af om Benson's colonne te overweldigen in een geïsoleerde stelling. De gezamenlijke Boerenmacht wordt op dui zend man geschat. De aanval werd eerst ondernomen op Benson’s achterhoede den 30en October, terwijl de colonne op marsch was. De Boeren beroofden de achterhoede van twee kanonnen, maar het was hun onmo gelijk die stukken in hun bezit te krijgen. Kolonel Benson werd in den aanvang van het gevecht doodelijk gewond. Majoor Wools Sampson, die als Intelligence officier was ver bonden aan de colonne, nam het bevel over en verzamelde dadelijk zijn trein, waarin bij ten volle slaagde. Vervolgens nam hy een De secretaris-generaal van de vereenigin- gen der mijnwerkers, Cotte, heeft zijn rap port over den mynarbeid beëindigd en moet het Zondag reeds verzonden hebben, tot weerlegging van den inhoud van het rapport, door de extra-parlomentaire regeeringscom- missie over hetzelfde onderwerp opgemaakt. Do Sultan poogt eieren to kiezen vpor Nu een Fransch eskader van Marseille naar de Turksche wateren stoomt, laat hij plotseling weten, dat de zaak met Lorando geregeld is, op dezelfde wijze als die met Tubini. De Sultan heeft ten minste een iradé on- derteekend, waarin hij de schadeloosstelling aan Lorando, overeenkomstig het door Frank rijk gestelde bedrag, goedkeurt. Doch de divisie Gaillard is onderweg, en zal niet terugkoeren. De heer Bapst deelde op last zijner Re- geering aan de Porte mede, dat do iradé in zake Lorando slechts oen onvoldoende oplossing geeft, en dat admiraal Caillard derhalve last ontving zijn opdracht uit te voeren. De Fransche regeering wil dus thans krachtig optreden en zich niet langer laten afschepen met vage beloften van den Sultan. De quaestie met de Compagnie des Quais heet geregeld, maar van die regeling heeft de belanghebbende nog niets gemerkt; de quaestie met Tubini is opgelost, maar de belanghebbende wacht nog steeds op de afrekening. Zoo zal het waarschijnlijk ook met Lorando gaan. ,Veel beloven en weinig geven is des Sultans lijfspreuken Europa is steeds te goed, van vertrouwen geweest. Alle beloften door den Sultan afgelegd op de beroemde Berljjnsche Conferentie van 1878 zijn, even als zoovele andere van vroeger en later datum, ad acta gelegd. En niemand maakt zich in Turksche regeeringskringen, daar warm over. Frankrijk wil nu eindelijk eens afdoende maatregelen zien. En het wil thans tegelijk een einde maken aan alle nog hangende diplomatieke quaesties. Het prestige van Frankrijk in het Oosten dat wel eenigszins was gedaald, zal thans tevens wat worden opgefrischten door de bezetting van een der Turksche eilanden wil bet bovendien trachten het oude doel van Frankrijk, het vestigen van zijn invloed in Syrië, weder een stapje nader te komen. De Porte zal veel concessie moeten doen, voordat admiraal Caillard een bevel krijgt om naar Marseille terug te keeren I De Reichs-Anzeiger gaf in zijn laatst ver schenen nummer de volgende eindresultaten van de volkstelling, die de Pruisische regee ring den len December van het voorgaande jaar in het koninkrijk heeft doen houden. Hieronder volgen enkele cijfers. De totale bevolking van Pruisen bedroeg op den gqhoomden datum 34,472,509, waar van 16,971,425 tot het mannelijk geslacht behoorden en 17,501,084 tot het vrouwelijk geslacht. Naar de kerkgenootschappen ge rekend, waren de uitkomsten als volgt Evangelisch 28,817 577, kath. 12,113,670, andere christelijke godsdiensten 139,127, Is raëlieten 292,322, onbekend of anders 9813. De uitslagen der telling voor de Rijnpro vincie waren: totaal 5,759,798:2,899,421 en 2,860,377 vrouwen, 1,663,218 evange lisch, 4,021,388katholiek, 21,666 verdere christenen, 52,251 Israëlieten en verder 1275 onbekend. Voor do provincie Westfalen zijn de cijfers, in de zelfde volgorde genomen 3,187.777 ^645,966 - 1,541,781 1,537,948 - 1,616,462 - 12,379 - 20,640 - 348. Merkwaardig is vooral de enorme afwij king in de verhouding van het getal katho lieken tot dat der evangelische» voor do Rijnprovincie vergeleken bij geheel Pruisen. Frankrijk. Door sommige blader, wordt aangedron gen op intrekking van de nogal malle be paling, dat geen enkel ambtenaar van don indirecten belastingdienst in het huwelijk mag treden zonder toestemming van den mi nister van financiën. En dat bij den achteruitgang der bevol king in aantal, met nationale productiewed- stryden om staatspremiën in ’t verschiet Te Reims wordt geld ingezameld om op de plaats, waar de presidentioele tribune gestaan hooft by de revue van Betheny, in tegenwoordigheid van den czaar oen gedenk- teeken op te richten. De havenarbeiders te Brest zyn aan 't vergaderen tor vorkryging van hervor mingen, met stakingsbedreigingen in petto. De gemeenteraad van Albi heeft zich met algemeene stemmen verklaard tegen de toelating van de Carmo'ieten, de GapucQners 'fen de broeders van het kruis Tegen het nationalistische Parysche gemeenteraadslid Barillier, is een instruc tie geopend wegens beleediging van den Ze stonden niet als luiaards ol leegloopende bot teriken, toen de keizer met zijn gevolg dbor het land trok. Neen, ze maakten front, den linker arm recht tegen het lijf gedrukt, het oog recht voor zich uit gericht, terwijl de rechterhand het militaire saluut maakte Ze waren geene boeren knapen meer, maar soldaten, en de keizer wist toen evenwel, dat niet g heel Pruissen met zijn leger zou meetrekken. - Hij liet een gevaarlijken, beleedigden vijand achter, merkte Rantow op Een gevaarlijke vijand, mijnheer Rantow, is ah eene beleedigde slang, maar volstrekt nog geen leger van mannen van eergevoel. Het Prui sische leger had zich ^oote leger ver- eenigdmaar toen dit rèB^gèiSirtul was, stond het onder zijn eigen (len eersten krijgsman van hun legeromhadden we noch van hen noch vanvenen ge dacht. De on<lergeschikteiJ*fi»d^^ren door hun eed aan hunne vanen gebonden en de generaals, de vertegenwoordigers dezer vanen moesten in staan voor hun eer. Wanneer ge de zaak uit natuurlijke oogpunt beschouwen wilt, dan zult ge toch zeker het gedrag van den keizer bij het begin van dien ongelukkigen veldtocht niet overhaastig of onwijs vinden Het Pruissische leger, dat gedwongen was mede uit te rukken, hernam de jonge man, be hoorde niet aan dezen keizer der Franschen, maar aan zijn eigen, rechtmatigen koning en elk oog^n- blik dat deze hun van hunne plichten tegenover dien man ontsloeg... Wordt vervolgd.) soldaat het wagen deze taal te uiten, om er de een of ander slechte daad mee te verontschuldigen. Er is heel wat verraad in de geschiedenis gepleegd, maar in die tijden, waarin ze plaats hadden, werd men wellicht zoo zeer door de toekomst bezigge houden, dat men toen zelfs de verraders prees. Maar het volgende geslacht, dat die onderwerpen in heldere licht bekijkt heeft ze zoo beoordeeld, dat menig schitterende naam in het zwarte regis ter aangeteekend werd. Ook de zaak des keizers zal natuurlijk door het nageslacht veroordeeld wor den. Maar dit is toch zeker, dat een soldaat, die waar en wanneer ook zijn vaandel verlaat, altijd een schurk blijft. Ik ben het geheel met u eens, hernam Ran tow, alleen zie ik niet in, hoe dit alles tot verde diging moet dienen van den overhaasten- tocht naar Rusland Meent ge dan, dat Pruissen’s toestand ons geheel en al onbekend was? vroeg de generaal. Men wist zoo ten naastenbij, hoe het daar ginds gesteld was Ik behoorde van Mains tot Smolcns ko tot ’s keizers gevolg en daar ik in de Duitsche provinciën bekend was, was ik dikwijls aan zijn zij en ik heb menigmaal uit zijn naam aan de inwoners vragen moeten stellen. In die Pruissische provinciën viel het hem en ons allen, dat de jon gelieden zich geheel anders gedroegen, hunne houding was anders, hun doen-en-laten verbaasde ons. Het geheele land scheen vol te zijn van af scheid nemende menschen en toch het waren geene verlofgangers of vreemdelingen, maar daar geborenen en opgevoeden De haren waren tot op militaire lengte geknipthunne houding was recht. velde, die moderne Alexander, zeide Rantow spot tend lachend, indien hij toch vermoedde, dat dat Pruisische volk achter zijn rug slechts het ge schikte oogenblik af wachtte om hem den doodsteek toe te brengen Was dit een bewijs van de wijsheid van dien grooten negentiende-eeuwer Geloof gerust, jonge man, hernam de ge neraal, dat de keizer verheven was boven zulk eene verdenking Hij wist, dat uwe koning een man van eer was, die hem niet in zijn rug zou aanvallenhij wist ook, dat Pruisen te verstandig was dan om u la Don Quichotte geheel allean dat groote leger aan te vallen En Pruisen had geen schuld riep de jonge man kleurend. Men weet zelf, hoe Bonaparte zich aan zijn vredesverbond hield. Men had geen schuld en men behoefde daarom niet te wachten totdat het den grooten man behagen tou de oor logsverklaring aan te nemen. De geboeide heeft dat recht zich in een volgens hem gunstig oogen blik van zijne boeien te bevrijden, om daarmee hem te kwellen, die ze hem aangedaan heeft. Nu, vader, voegde de jonge Willi er bij, hoort ge het, dat heb ik nu altijd gezegd, wan neer ik de opstand van het geheele Duitschland verdedigde Wie toch gaf den Franschen het recht om ons in ketenen te boeien Onze dwaas heid en hunne machtEn wat gaf ons het recht om hen het zwaard uit de handen te rukken, en de spits tegen hen zelf te keeren Hunne dwaas heid en onze macht! Ik geef toe, antwoordde de generaal rustig, dat men onder het volk en onder de politici al dus spreekt en spreken durft. Maar nooit zal een Telefoon No. A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. verdedigende stelling in binnen 500 yards van eenigc schansen, die door de Boeren waren gereed gemaakt. De beide kanonnen waren zoo goed geplaatst, dat geen van beide par tyen ze kon bereiken, hoewel de Boeren wanhopige pogingen deden om de geheele macht te overweldigen, door herbaaldelijk storm te loopen oj> de Britsche linies. Zy werden even dikwijls met zware verliezen teruggeslagen. De verdediging werd hard- nekkig en met succes den geheelen volgen- den dag en nacht volgehonden, totdat kolo nel Barter van Bushmanskop, na een heelen nacht macheerens in den ochtend van 1 No vember ontzet bracht, waarop de Boeren aftrokken. Aan beide zyden zyn de verliezen zeer zwaar. Het verlies der Boeren wordt ge raamd op tusschen 300 en 400 man. Kolonel Benson leefde niet lang na het ont vangen van zyn wond. Botha nam zelf deel aan het gevecht. De geboorte van den aanstaanden Leopold III van België is te Brussel met onbeschrij felijke geestdrift ontvangen. Zoodra het eerste van de traditioneele honderd en een kanonschoten uit het koninklyk besluit van 14 Juli 1813, dat ook in België nog van toepassing is, door de lucht dreunde, begon er een algemeene stormloop aaar (ie woning van het gelukkig echtpaar. De vlag werd uitgestoken en met luide toejuichen begroet; nadat de bevolking zoo van haar eerste vreugde had kennis gegeven, werd het be trekkelijk stil, doordat iedereen met aan dacht het aantal schoten telde. Toen het eenmaal over de 51 heen was kwam er aan het gejuich byna geen einde en het werd steeds voller voor het paleis. Toen ten slotte koning Leopold, die voor deze gelegenheid de automobiel had laten in gereedheid brengen, de kraamwoning be reikte was er geen doorkomen meer aan. De koninklijke automobiel moest stopzetten, en de koning moest, door twee agenten vooraf gegaan, te voet het eind van de reis afleggen, wat hem een ovatie bezorgde van de verzamelde menigte. De jonge Leopold is een kleinzoon van den graaf van Vlaanderen,, den broederdes koning-, Prins Albert, de vader, is het derde kind, de eerste zoon, van den graaf van Vlaanderen, en huwde den 2den October 1900 met prinses Elisabeth van Beyeren.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1