iï EtS ips ffl BEELD DES KEIZERS. i isen. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, !No. S642. Donderdag 7 November 1901. 40ste Jaargang Builenlandscli Overzicht. INERS, TER vember, FEU1LLE1 ON. es, Utrecht ncertzMger, Inzending van1 Advertentiën tot 1 uur des midd, sj UJB ch beleefd dan iINKMAN Zn. 4 C,e. Paris and gratis en Laarzemnagazijn 3 Kleiwegsteeg. rten WINTER PENEN merk ie ons geïllus- IV i liter sei- hebben, dit te >de Sledelijke loodt. n der Muziek- m f OW verstaat hun van thaven 128. SMITS. neten werk. 3'dubbele fleeHi fegte, Zaltbom mei Letterdam bage. JCzn. Rotterdam ICHOENWEEK ÈS IMAAK” der rij£” I UD A, tiOUM IIE I III RI\T Uit 't Duitsch van^ W. HAUFF. telefoon Ao. S». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zón- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ics vry van alle •rhooging. endaal N B. often, enz. en alles wat jsv 'rlangd met 'er, tafellinnen >7) Konden te hunne wapens tegen ons voeren, viel de generaal hem in de rede, ja? daar hebt ge gelijk in; ze konden dan hunne eigen carré’s vormenze konden ons alle gehoorzaamheid wei geren en in geval van dwang op onze colonnen vurenze konden zich in het aangezicht van het geheele leger met de Russen vereenigen. Dit alles durfden ze te doen. Nu ja, dat was het juist waaraan ik zooeven dacht Neen, mijnheerDat was het niet I ging de ander vol geestdrift voort. Slechts dan eerst, ge, slechts dan eerst, wanneer hun koning j den eed ontsloeg, konden ze de gehoor zaamheid weigerenze moesten dan, al liepen ze het gevaar zelf te gronde te gaan. En zoolang dit niet het geval is, handelen ze door vijandelijk op te treden, als verraders, als schenders van hun eer en van den naam des konings, want de eer des konings, die een bevelhebber gekozen heeft, moet het borg zijn voor hun gedrag. Nu, wanneer ik ook dit van de bevelhebber moet toegeven, hernam Rantow, dan moet ik zeggen, dat het leger aldoor hun plicht gedaan verf rotten irs welbekend 1T-1LIX» Fabriektmerk). Ie, radicale en van alle, zelfs lokkige xeauiv 4 ontstaan door jeugdigen leeftyd re zwakte, Bleel: - Hoofdpgn Maagpjjn Onvermogen enz. üit- De militaire briefschrijver van de West minster Gazette meent dat het dwaasheid zonde zyn het feit te willen verbergen, dat het laatste oorlogsnieuws uit Zuid-Afrika het Engelscbe volk den ernst van den mili tairen toestand sterk heeft doen gevoelen. Óp zichzelf zoude de ramp, die Benson’s colonne getroffen heeft, den militairen toe stand niet zoo ernstig maken, als hy overi gens gezond was. Maar Benson’s ongeluk is een aanwijzing van wat men nog meer te verwachten heeft, een openbaring van de onbeduidendheid van den Engelschen inlich te geven. Ik verneem dat commandant Op perman sneuvelde en Chris Botha gewond werd. De Boeren hebben, naar gemeld wordt, onze gewonden slecht behandeld. De redevoering, door den Engelschen mi nister van financiën, sir Michael Hicks-Beach gehouden te Bristol was een aaneenschake ling van duistere voorspellingen. Er moet geld zijn, altoos meer geld Reeds nu zijn de belastingen hooger opge voerd dan tydens den Krimoorlog. En er is geen vooruitzicht dat zy zullen verminderen het is zelfs waarschijnlijk, dat in de volgende zitting van het Parlement alweer nieuwe be- lastingverhoogingen zullen worden voor gesteld. Dat is zelfs den Engelschen jingo’s te sterk. Zeker, Engeland is rijk genoeg om zijn roem, en om zijn dwaasheden, te kunnen betalen. Maar toch moot de Standard opmerken, dat het onoprecht wezen zou, te ontkennen dat het land gebakt gaat onder dien finan- cieelen last. Alles wat Engeland gespaard had, ter afdoening van de nationale schuld, in een halve eeuw van zuinig financieel beleid, is opgeteerdïjieuwe leuningen moesten wor den aangegaan; invoerrechten gelegd op sui ker en uitvoerrechten op steenkolen en dat alles heeft niet gebaat. De Times is dan ook woest geworden, en zegt op vinnigen toondat het niet voldoende is nieuwe lasten op te leggen, maar dat ver antwoording zal moeten worden gedaan van de groote bedragen, die reeds zijn uitgegeven, en dat eenige begrijpelijke redenen zullen moeten worden aangevoerd voor het ontbre ken van het resultaat. En de Standard merkt op, dat de belang rijke belasting-verhoogingen „hoe groot En- geland’s rijkdom ook zij, toch de particulieren ernstig hebben getroffen en den voorspoed van Engeland’s handel en nijverheid hebben belemmerd.” Het zal nog wel erger worden. in de Kamer van afgevaardigden. Met het oog op de gebeurtenissen in Frankrijk zelf en de gisting die er in de mijndistricten heerscht, was het te verwachten, dat van socialistische zijde het eerst, aan de regee- ring zou gevraagd worden wat zij verder inzake het geschil met de Porte wenschtte doen. Evenals in den Duitschen rijksdag de sociaal-democraten de expeditie naar China afkeurden, „omdat het geld daarvoor benoo- digd beter in het belang der arbeiders zou kunnen besteed worden”, zoo heeft Sombat, wiens partijgroep, volgens Labori, de toe komst zou beheerschen, wanneer zij haar pogramma slechts eenigszins geliefde uit te breiden, een handeling der regeering, een daad van het kabinet veroordeeld die bijna overal in het buitenland geprezen wordt. Daarbij heeft zich het feit herhaald dat in de laatste tijden in de Fransche Kamer van afgevaardigden voorkomt: een samengaan van de conservatieve partij de radicalen. De motie-Sembat vond aan do rechterzijde een echo bij Denys Cochin, die het gewaagd heeft de alliance met Rusland, met geweld bij de zaak te pas te brengen. Het uitvoerig Reuter-telegram ter zake zou doen vermoeden, dat er iets heel gewichtigs was gebeurd hoewel feitelijk niets anders ge schiedde dan dat na eenig debat waarbij vooral over don voorrang der behandeling der moties gestreden werd, aan de regeering wederom het certificaat van goed gedrag werd uitgereikt daar een motie van vertrouwen op het voor stel van Chastinet werd aangenomen. Summa summarum kan de regeering rustig haar gedragslijn verder volgen en als eenmaal bet eskader van Caillard in de Levantscho wateren is aangekomen zal men wol meer hooren van den indruk dien de navale de monstratie op den Sultan gemaakt heeft. Beieren, Wurtemberg, opstonden, zooals gij ook deze behoorden tot En wat die enthousiasten waren we had. In dit geval niet meer I riep de generaal. Wanneer de chef zich op geen bevel van zijn heer beroepen kan, om zijn daad te verontschul digen, een daad, die hem niet alleen voor zich zelt, maar voor een geheel korps tot verrader maakt, dan heeft ieder officier, ieder soldaat het recht, hem voor het front van het paard te schieten. Ei, vader I riep de jonge Willi. Maar mijn Goddat dan nog niet, riep de vreemdeling uit; een generaal en chef van het paard te schieten I En wanneer men dit verzuimd heeft, ging de andere met bliksemende oogen voort, dan heeft men zijn plicht verzuimd Maar ik ken nog heel juist die schandelijke tijd herinneren en de drijfveeren, die toenmaals de handelingen der menschee beheerschten. Wolven en tijgers waren ze geworden, de menschelijke natuur had mon van zich afgeschud. Trouw, eer, geloot, alles verdween en voor heroïsme gold toen, wat anders een schanddaad was Nu iets heerlijkers en iets verheveners, dan wat zich toen openbaarde, zult ge toch niet kun nen bedenken, sprak de Marker; die algemeene geestdrift, waarmee het geheele volk opstond, was toch werkelijk verheven en roerend Het geheele volk Opstand riep de generaal met een bitteren lach. Duitschland moest toen eerst ópstaan, voordat de Duitschers dit konden doen. Menigeen beschouwde die schoone, maar onverstandige geestdrift, die haat, dien overmoed als eene modezaak, en ge vergeet, Kitchener seint uit Pretoria onder dag- teekening van gisterenFrench meldt van den 2den dat hy opereert tegen Fouché, My- burgh en Wessels, wier strijdmacht onge veer vierhonderd man telt, waarvan enkelen ongewapend zijnzy staat tusschen Barkly- Oo?t en Rhodes. Overigens is de geheele Kaapkolonie vrij van Boeren. Alleen zwer ven ten oosten van de westelijke spoorlijn twee afdeelingen van twintig of dertig Boe ren elk doelloos rond. French heeft twee kolonnes tegen hen uitgezonden. Van der Ventor en Botha zijn met 180 man, na van dichtbij vervolgd te zijn door twee kolonnes, den spoorweg te Victoria-Weg overgestoken, voorttrekkende in westelijke richting. Zij hebben vele paarden verloren. Over het gevecht by Bakenlaagte seint Kitchener do volgende bizonderhedenBen son’s kolonne verliet haar kamp ten N. van Bethal den 30sten October met het aanbre ken van den dag en rukte op Brugspruit aan. Er werd bericht ontvangen dat de Boe ren Bakenlaagte bezet hielden, waar de En gelschen voornemens waren hun kamp op te slaan. Het was nat en stormachtig weer. De Boeren werden gemakkelyk op een af stand gehouden gedurende den marsch- Ba kenlaagte werd om een uur ’s middags be zet. De achterhoede met twee kanonnen, gemaskeerd door een eskadron ruiterij, werd opgesteld binnen schotsafstand van het Boe renkamp. Een aanval van de Boeren opéén flank en de achterhoede werd afgeslagen. Terwijl de ruiterij terugkeerde, maakte de Boeren een omsingelende beweging, onder dekking van het golvende terrein, en vielen een bergrug aan, waar de kanoxinen waren geplaatst. Tengevolge van een hevigen slag- regel en hagelstorm, werd deze aanval onge merkt uitgevoerd tot de Boeren een randje bereikten op korten afstand van de kanonnen, vanwaar zy het geleide en de paarden van de kanonnen neerschoten. Kolonel Benson en overste Guinness werden beide neergescho ten by de kanonnen. Wegens een gelykty- digen aanval op het kamp zelf kon geen krachtige hulp worden gezonden naar de stelling op den rand. De Boeren waren niet by machte de kanonnen weg te halen, tot de Engelsche ambulance uittrok. Onder haar dekking voerden de Boeren de stukken weg. Zy trokken toen weg tot op verren afstand, onderhielden gedurende den nacht van den Sisten een zwak vuur, maar deden geen nieuwen aanval op het kamp. De verliezen van de Boeren waren ongetwijfeld zwaar, maar er is nog geen juiste schatting van op Telefoon No. 3» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimté. tingendienst, een schok voor de zelfvoldaan heid der autoriteiten en heeft als zoodanig ernstige gevolgen. Als de Engelsche regee ring ooit een mooie gelegenheid had om een gezonder staat van zaken in ’t leven te roepen, dan is het nu, want het verbitterde, verontruste, verbijsterde Engelsche volk zal elk teeken van krachtig optreden welkom heeten. Maar volgt de regeering den ouden weg en beproeft zy het gewicht der jongste nederlagen te verkleinen, dan zal het volk weldra weer in zyn gewonen staat van le thargie geraken en de oorlog eindeloos voort- smeulen. Het wordt hoog tyd, vervolgt de militaire medewerker der „Westminster”, dat het pu bliek begrijpt dat hot Engelsche leger in Zuid-Afrika nog sneller uitgeput raakt dan de Boerentroepen. De versterkingen, die elke week gezonden worden, zjjn bloot vol doende om de verliezen door sneuvelen, verwonding en zieken goed te maken. Voor aflossing der afgewerkte troepen, wier energie is uitgeput, die naar huis verlangen en den oorlog moede zyn, wordt niets gedaan. De officieren zyn even uitgeput als de soldaten. Waarom zyn kampen en kazernes in Enge land niet vol manschappen, die geoefend worden voor velddienst ter aflossing hunner kameraden aan het front Waarom worden er te Aidershot en te Salisbury Plain geen groote troepen yeomen gedrild De schryver meent, dat het geheele op treden der Boeren mot de officioelo raming van hun aantal op 10,000 in tegenspraak is. Hy somt dan de tallooze moeilijkheden op, waarmede bet Engelsche leger te kampen heeft en eindigt met op de krachtigste wyze aan te dringen op het zenden van versche bereden troepen en steeds meer bataljons yeomanry, die terdege geoefend zyn niet alleen in fotografeeren, steenkooldragen en corveeën on zonder dat Lord Kitchener’s al of niet er om vragen er aan te pas komt. De tegenwoordige politiek van werkeloosheid zal Engeland in zwaren last brengen als het die niet zonder verwijl laat varen. Op het zenden van meer troepen hebben al zooveel andere militaire en burgerlijke deskundigen op oorlogsgebied aangedrongen met niet minder klem dan de medewerker der „Westminster Gazette”. Maar geen van allen heeft nog ooit verteld, waar die troepen vandaan moeten komen en dat is de vraag, die Brodrick c. s. waarschijnlijk juist het meest zal interessoeren. De houding der Fransche regeering, thans tegenover de Porte aangenomen is, de aan leiding geweest tot allerheftigste debatten dat Oostenrijk, Beieren, Wurtemberg, Zwaben en Franken niet opstonden, zooals gij beweerdet, want immers ook deze behoorden tot het geheele Duitschland. En wat die enthousiasten betreft, voor hen waren we zeker niet uit Saksen ge weken I Hun willen was tóch schoon, hunne daden groot en hunne eenheid, huune opoffering, was eene schadeloosstelling Eenheid t Opoffering Het gebeurde eens, we waren op Fransch grondgebied, dat we zulk een individu gevangen namen. Het was een goed gekleede jonge man. De keizer had reeds het een en ander van d ze soort van volontairen gehoord; men had hem hunne kleeding, hunne houding uiterst komisch beschreven; hij liet toen onze gevangene voor zich komen. Toen deze den keizer voor zich zag, geraakte hij naar het scheen in verwarring en dacht er niet meer aan, dat hij soldaat was om tegen den grootsten krijgsman te velde te trekken. Maar hij greep zijn shako bij de klep, nam hem op gewoon burgerlijke wijze van zijn hoofd, zoodat de schoone vederbosch er ellendig bij neerhing en krabbelde toen achteruit. De keizer gelastte mij hem vragen te stellen, o. a. ook of hij bij Duitsche vrijwilligers diende. Op deze vraag boog de volontair nogmaals en zeide Ik behoor tot het Franktortsche Corps der Wrake: De keizer kon niet nalaten even te glimlachen en toen hij verder reed, keek hij nog eens om. De zoon der Wraak stond nog altijd verbluft onder een hoop Franscheneerst toen hij uit zijn droom ontwaakt scheen, vervolgde hij zijn weg De arme duivel zag er uit alsof hij een volontair malgré Gisteren hebben te New-York de verkie zingen voor het ambt van burgemeester plaats gehad. Tot op het laatste oogenblik hebben de kansen zeer wisselvallig gestaan. Tam many is zich bewust geweest van de macht der beweging in den loop der jaren tegen zyn corrupt beheer ontstaan en had zich derhalve een candidaat gezocht onder de hervormingspartij. Hy had deze gevonden in den heer Shepard, een van de adviseurs van den suikertrust, die door een deel der hervormingspartij wordt gerugsteund. Deze steun is niet voldoende geweest tegenover de verbonden tegenstanders van Tammany, wier candidaat de onbesproken voorzitter van Columbia College, professor Low is. De uitslag van 970 districten toont aan dat Low 171,628 stemmen heeft gekregen, lui was, als had hij zich bij dat Corps der Wraak laten inschrijven alleen om daarmee zijn schatjc te behagen En deze wreker keerde niet meer achter den toonbank van zijn vader terug. Ik zag hem zes dagen later terug maar zonder bcenen en stervendzijne eigene landslieden in ons leger hadden hem gedood. En van zulke menschen verlangt ge eenheid en opoffering De Pruis had vol wrevel naar den generaal ge luisterd het kwam hem voor als las hij op diens gelaat niets dan spot en verachting voor eene zaak die hij altyd gewend was als iets grootsch te be schouwen. De jonge Willi zag dat onaangename gevoel in Rantow wel opkomen, en hoe hij uit eerbied voor den generaal dat gevoel trachtte te onderdrukken. Hij nam toen snel het woord en zeide Ge behoordet toen tot de vijandelijke partij, vaderge zaagt toen alles in een heel ander licht en hoewel ik er niet aan twijfel dat een jonge loteling zich op die wijze gedroeg, is het toch zeker, dat toenmaals een verheven, een on gewone geest onder het volk heerschte en wel hoofdzakelijk in het noorden dat de middenstand zich voortreffelijk getoond had door blijk te ge ven, vatbaar te zijn voor dje uiting van kracht. Niettegenstaande die slechte tijden, zou men daarom alleen nog altijd eenig hoop kunnen koesteren Rantow keek op die laatste woorden den jongen man vol verbazing aan, alsof hij hem niet be greep maar toch was hij blijde zijne eigene beschouwingen herhaald te hoören; en wendde zich toen weer tot den generaal. (Wordt vtrvolfd.)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1