IIJ. 11 HIT BEELD DES I I I 1 I nten Borst- c°., ofleveranciers). I n i I f I enza! Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8647. Woensdag 13 November 1901. J Bultenlaudsch Overzicht. r ZOOM 3 1 <4 luenza, suing, doen genezen, van ouds dberoemde I E”, 4INGBL0EM” 40ste Jaargan tl i FEUILLETON. terïj van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. RIJZEN. erij. t I LEDA. Word/ vervolgd.) n prospectus, fectenbank te letaald tegen r loteryen en den ten nr- -M" b, te |f* 'Si Vit 'tDuitsch van IK HAVFf. Zooals te verwachten was is de algemeene staking in de Fransche myndistricten nog niet geproclameerd. Zaterdag en Zondag had den in enkele mynen wel locale stakingen en rustverstoringen plaats, doch een alge meen karakter had de beweging geenzins. In de Dourgesmjjnen te Hénin-Liétard be lette een aantal werklieden hun kameraden Verspreide Berichten. hem luistert, met voorbedachten rade voor ‘den mal tö houden? Dit laatste kan haast niet ondersteld wordenindien lord Salis bury nog zoo by de pinken is, dat hy pogin gen kan aanwenden om de wereld te bedotten dan moest het hem toch duidelyk zyn, dat zulke enormiteiten als waarmede hy voor den dag komt, nergens ingang kunnen vinden. De Éngelsche premier tracht het toch te doen voorkomen, also! by werkelyk over den toestand van het Britsche ryk tevreden is. Er zyn geen donkere wolken aan den hori zont, zegt hy, en er is geen enkele reden om pessimistisch te wezen. In Zuid-Afrika heeft Engeland hoewel de oorlog er lan ger duurt dan men gehoopt had uitste kende en duurzame resultaten verkregen en aan de eindoverwinning behoort niet getwij feld te worden. Of er iemand in Engeland is, die aan der- gelyke praatjes eenige waarde zal hechten? De beursspeculanten misschien. De staats fondsen, de Consols, waren tot een zeer lage noteering gedaald, en aan de beurs zal men van de uitlatingen van den premier gretig gebruik maken om den koers weder wat te helpen opvoeren. Maar noch de liberalen, noch de jingoes kunnen met zulke kinder achtigheden genoegen nemen. De pers van alle richtingen slaat sedert eenige weken zulk een pessimistischen toon aan, dat ge noegzaam blijkt, hoe diep de overtuiging in schier alle kringen der bevolking is doorge drongen, dat de toestand werkelyk hoogst ernstig is. Het oorlogsnieuws is ten zeerste ontmoedigend, om niet te zeggen onrustba rend, de politieke invloed van Engeland neemt af, de economische en financieels toe stand baart groote zorgen, achtereenvolgende scheepsrampen wettigen den twijfel aan de zeewaardigheid van een belangrijk onderdeel der Britsche vloot, onverkwikkelijke twisten verdoelen de legerautoriteiten Iedereen weet dit, iedereen beseft dit en nu komt de eerste minister glimlachend verklaren, dat de toestand rooskleurig is! Hoe lang, mag men wel vragen, zal het Britsche volk nog geduld oefenen en genoe gen nemen met de zinlooze praatjes, door zyn bewindslieden aangewend om het rustig te houden Telefoon No. ADVEHTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ct. bij Kleiweg E, 100 Irecht. PINK8E Boskoop. B er K. vah DER dinqsveen, Wed. O tidewater. D. R, te Benschop. GO I OM i IE CO 11U T. Telefoon No. $9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 22) Ik geloof, dat hij mij in mijn eigen huis zou aanvallen, indien ik zeide, dat een boer nooit een mensch wordt, al maakt men hem nog zoo ge leerd dat de burgermannetjes maar bij hun leest moeten blijven en niet aan den mooien staatsvorm moeten knoeiep en kladden. Maar dat is a'les de schuld van dien ouden gek, omdat hij beneden zijn stand gehuwd is, en nu wil de jongen die fout herstellen, terwijl hij de neven en nichten en de geheele familie van zijne moeder zaliger zeer hoog stelt 1 Maar vader, merkte Anna op, dat dit alles de oorzaak is, dat kunt ge toch niet meenen. Ik geef toe, dat hij ons allen en zij, die van onze meeningen ^n niet hoog schat, maar hij is een enthousiast én koestert ideeën van vrijheid en volksleven, die zich niet ten uitvoer laten brengen. Leer mij die menschen toch niet kennen, kind 1 zeide de oude lachend. Ijdelheid, dat is het grondbeginsel van die dwaasheden, of hoe men ze ook noemen wil. Maar hoe denk jij over den vader, neet Bij ons zou mon hem steenigen, indien hij daar zoo openlijk sprak, als hij heden met mij In de gister gehouden vergadering van do gedeporteerden-commissie zeide Sir John Ardagh, de regeeringscommissaris, dat hy* het genoegen had te kunnen mededeelen dat een schikking waarby aan de Nederlandsche regeering de ronde som 37,500 zou uit betaald worden, feitelyk beklonken was, ofschoon eenige punten van minder belang nog niet definitief waren geregeld. De voorzitter van de commissie verklaarde wat hem zelf betrof en uit naam van zyn collega’s blyde te zyn dat een regeling tot stand was gekomen met de Nederlandsche regeering. Deze regeling was, evenwel de andere schikkingen, genereus en het toege- stane bedrag overtrof alles wat de commissie zou hebben toegewezen. Maar hy twijfelde niet, of er waren staatkundige overwegingen waarmede de commissie niet te maken had. Zy hoopte echter dat de regeling een middel zou zyn om de vriendschap te stevigen die tusschen de Nederlandsche en de Éngelsche regeering behoorde te bestaan. De publieke opinie in Engeland heeft de redevoering, Zaterdag j. 1. door lord Salisbury in Guildhall gehouden, ongunstig ontvangen. Op buitenlanders moet die indruk wel zeer ongunstig zijn. Bedriegt de oude premier zich zelf, wordt hy door zyn mede-ministers bedrogen of tracht hy de wereld, die naar in de mynen af te dalen, met de bewering, dat in geheel Nootd-Frankryk de staking reeds was uitgebrokenin een der putten gingen slechts 78 van de 240 mynwerkers omlaag, en in de andere slechts 21 van de 615. Een opzichter, die zich niet stoorde aan? de dreigementen der stakers, werd met eem stokslag geveld. r Uit Chalons-sur-Marne zyn honderd bered^K gendarmen aangekomen om te Dounai de orde te handhaven. In de mynen van het depar tement Pas-de-Calais werd de aankomst der troepen met vijandige kreten begroet; in den nacht van Zaterdag op Zondag sprong eei dynamietpatronen in een bakkerswinkel, sle hts materieele schade veroorzakende. 'e St. Etienne is het kalm en verwacht men het uitbreken van de staking voorloopig nog niet. De burgemeester van Lens heeft by den prefect van zyn departement geprotes teerd tegen het zenden van troepen. In by'ita alle mynplaatsen, in de bekende woelige streken natuurlijk vooral, zyn sterke troepen- afdeelingen ingekwartierd. V Het verwachte Irade, waarby de beslis sing van de Porte, aan de eischen van Frank rijk’ toe te geven, wordt bekrachtigd, is versphenen, zoodat Constans weer naar Kon- stantynopel en Gaillard weer naar Toulon zullen kunnen terugkeeren. Een nota van Havas heeft het gewichtige nieuws medegedeeld. De Porte erkent het wettig bestaan der Fransche scholen in Tur kije zy erkent het wettig bestaan van de liefdadigheid- en geestelijke inrichtingen zy machtigt tot den wederopbouw, het herstel en de vergrooting van die instellingen die in de jaren 1894—96 zyn vernield en zy verplicht zich, aanbouw of herstelling, waar toe Frankrijk in de toekomst zou willen over gaan, als van rechtswege goedgekeurd te beschouwen, indien de keizerlijke regeering niet binnen zes maanden hare bezwaren heeft laten gelden. Ten slotte is de verkiezing van den Chaldeïschen patriarch bekrachtigd. Zoo is dus het conflict definitief gesloten en worden de diplomatieke betrekkingen weer hervat. FRANKRIJK. Te Saint-Étienne heeft het vergaderleven (de vergader-bacil willen booze menschen, die in al dat gedoe weinig of geen heil zien’, weleens bewerenwelig getierd eergisteren en overal liep het over de algemeene staking der mynwerkers. In de samenkomst van de mynwerkers' uit het Loire-departement is den afgevaar digden hun laksheid en besluiteloosheid ver weten en in het bijzonder werd do algo- meene secretaris van den Mynwerkersbond, Cotte, er doorgenomen-over zyn gebrek aan durf, zoodat dez® moest komen verde digen. In de eet«t^ /aats verzocht hy den arbeiders niet oW’/te gaan totnederleg- ging van den arbad, voordat hy het groote woord zou gesproken hebben, omdat de sta king tóch aanstaande is, indien althans he den of morgen nog geen bevredigend be scheid zou zyn ontvangen op den eisch acht uur werken en,/pensionneering met twee fr. per dag, zoodat dan op zyn allerlaatst he den Maandag over een week, de algemeene staking afgekondigd zou worden. Ondertusschen zal het hier en daar wel tot gedeeltelijke stakingen komen van den kant der ongeduldigen, ondanks het besluit der vergaderden ter arbeidsbeurze te Saint- Étienne, om geduld te hebben tot het Bonds- comité een besluit zou hebben genomen en de regeering heeft naar de brandpunten ver sterkingen gezonden tot groote ontevreden- jas zag hij er voornaam uit. Kleedt onmiddellijk deze heeren weer aan, brengt hun reisgoed in orde en brengt het naar de plaats, waar dien heer thuishoort. Nog nooit ben ik zoo vlug bediend geworden. Een jonge man wilde me tegen mijn wil de schoe nen aantrekken en bad me met tranen in de oogen hem dit toe te staan Zulk eene gehoor zaamheid heb ik in het rijksleger nog niet gezien. Ik vertelde dit den officier ook, die nadat we klaar waren, zich naast mij in het gras neerzette en voor zijne landslieden om vergeving smeekte. Ik zeide hem, dat dat kleine bewijs van prachtige disci pline zoo’n indruk op mij had gemaakt, dat ik daardoor het geheele voorval vergeten was. En al heel spoedig, waren we in druk gesprek ge wikkeld over de gebeurtenissen van den dag en in het bijzonder over het noodlot van den adel. Ik streed vol vuur voor onzen ouden rijksadel, maar kort en beslissend en zoo aardig als maar mogelijk is, wist hij mijne beste principen tegen te spreken. Ik had reeds spoedig uit alles opge merkt, hij verklaarde h^ me ook openlijk, dat hij een ci-devant was en hij zeide ook, dat eene nieu we republiek in deze nieuwe tijden iets gevaarlijks, byna iets onnatuurlijks was; dat instellingen als de adel nuttig, ja noodzakelijk waren en verder beweerde hij, dat de adel overal tot stand kwam en zyn leven slechts aan krijgsverdiensten en roem te danken had. s per lot. rrentii'n worden. De iDDOTERIJ. 7 deelnemers idernemingen Dit bericht, dat de Sultan bakzeil haalde, heeft in Frankryk geen bevrediging gewekt doch algemeene teleurstelling. De „Figaro” zegt„Het scheen dat Frank rijk den draad zyner edelste overleveringen weer had opgenomen. Wy vleiden ons met de hoop, dat de langdurige staatkunde der concessies, der terugkrabbeling en der vrees ten einde zou zyn, en dat met de feesten te reizen, naar Zwaben torug' te keeren. Ik koos deels, omdat ik daar tenminste geene Fransche troepen hoopten te ontmoeten, deels, omdat een van mijne neven de bezetting in de kleine ves ting Bard kommandeerde, deels omdat die streek voor mij nieuw en onbekend was, den straatweg over den St. Bernhard, die spoedig daarna door den overtocht van den consul Bonaparte zoo be roemd werd. Aan den voet van den berg gekomen aan den Zwitserschen kant, werd ik door vijf havelooze kerels uit het Fransche leger, dat ik hier natuur lijk niet verwacht had, aangevallen. Ik ’toonde hun mijn pas, maar het hielp nietze trokken mij en mijn rijknecht, den ouden Hans, dien je hier nog ziet, van het paard, trokken onze jassen en schoenen uit, ontnamen mij mijn horloge en beurs, en juist wilden ze ook myn mantelzak onderzoeken, toen eene verschrikkelijke stem ons ,/halt” gebood. De roovers keken om en lieten, als door den donder getroffen, de armen zinken, want het was een Fransch officier, die achter ons te paard zat, en zelfs den duivel moet men recht doen we dervaren maar strenge tucht was er. „Wie zijt ge, mijnheer vroeg hij, nadat hij aigestegen was. Ik vertelde hem in het kort wat er gebeurt was en het doel van mijne reis. Hij nam mijn pas, keek er in en vroeg me toen of ik het aan de soldaten had getoond, Toen ik hierop bevesti gend antwoordde, wendde hij zich tot de roovers, die nog altijd kaarsrecht en verlegen stonden Zijn jelui soldaten Zijn jelui Franschen riep hij toornig uit; niettegenstaande zijn slechteover- Duinkerken en te Betheny een nieuwe aera zou beginnen. „En nu keert hot eskader reeds terug. „Men gelooft aan Iradés, aan beloften, die reeds zoo vaak verbroken zyn. Binnen vier maanden moeten wy wederom opnieuw be ginnen. „Wy begrijpen daar niets van en het land zal in onze verbluffing deelen. Om tot dit punt te komen, was het honderd maal beter geweest, zoo Constans te Konstantinopol, Munir-bey te Parys en onze oorlogsschepen by hun oefeningen met de telegraphie zonder draad waren gebleven.” Evenzoo spreken de Matin”, de „Siècle”, de „Eclair”, de „Radical”. En men verwacht dat de Kamerzitting van heden licht zal brengen. Het schijnt wel of al die ontevredenen meenden, dat Frankryk zich meester had gemaakt van Lesbos om het niet weder te verlaten; en nu teleurgesteld zyn, dat deze wensch zoo spoedig wordt gekeerd. deed. Ja, hij had in gezelschap van Pruissen zulke woorden moeten zeggen, ik geloot, dat men noch zijn ouderdom, noch zijn stand in acht zou hebben genomen. Zijn geheele gesprek is een waar triumphlied op het verleden en een vloek op het heden. Ik geloof, dat hy het voor de grootste zonde houdt, dat we het smadelijke juk van ons hebben afgeschud. Het is eene schande, dat een Duitscher zoo iets kan denken. Maar een volgenden keer wil ik hem zeggen, hoe diep ik zijn keizer en alle Franschen haat. Dat heeft hij van mij al zoo dikwijls ge hoord, hernam de heer von Thierbergmeer dan twintig keeren; ik haat ze allen, allen te samen, ik haat ze als de heil Allen vader, allen vroeg Anna gewichtig. Neen, je hebt gelijk kind Op één maak ik eene uitzondering; een, die ik dagelijks prij zen en loven zal. Had hij niet dat vervloekte Fransch gesproken, dan had ik geloofd, dat hij een engel uit den hemel was. Maar helaas, hij was en bleef maar een Franschman. En wie is die man dan, dien gij zoo op dien manier boven alle andere Franschen uitzondert vroeg Albert, Kijk, dat is nu eene wonderlijke geschiede nis, ging de oom voort. Maar ik wil ze je wel vertellen, het is eene mooie geschiedenis. Ik maakte in 1800 met mijne vrouw zaliger eene reis naar Italië. Voor we het verwacht hadden, brak de krijg uit en toen we vernamen, dat Mo reau naar Duitschland trok, besloot ik mijne vrouw bij eene bevriende familie in Rome achter te laten en alleen, om des te sneller te kunnen Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van J. L. Jaspers te Gouda om vergunning tot oprichting van een gasmotor tot het in beweging brengen van een mangel in zijne kleederbleekerij gelegen aan den Winterdijk, wijk Q No. 71, Kadastraal bekend Sectie A No. 2905. Dat op Dinsdag den 26 November 1901, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 12 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. troepen met vijandige kreten begroet; in ___rx Zaterdag op Zondag sprong sle flits materieele schade veroorzakende. rn- 04. üiii._i 1i._- meh het uitbreken nog niet. De burgemeester van Lens heeft'by u teerd tegen het zenden van troepen.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1