BOEGEN”, retelling jmber 1901 niging Hl!ï BEELD DES KEIZERS. I I I I iw I I i SSK, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8648. Donderdag 14 November 1901. Buitenlandse!) Overzicht. IlillLLEiüA. I IO’ VAALS, I TOONEEL" jf Senr. l'l I 40ste Jaargang H ■5 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Uerichten. s stelt een K IX. ijven. (H'ordi vervolgd.) I i ;raleeren in de nrlchling INGEL, 661. Uit 't Duitsch van IV. HA UEF, De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. tlneming in Irjjt ilf acht uur. en pryzen. INKMAN &Zn7 n HAMBURG, Gillim1E (111 HIVE leletonn 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.’ net de aanvraag loten voor de de trekking zoo terlijk tot e.k. De bekende Afrika-reiziger F. C. Selous, heeft in een brief aan een vriend het vol gende oordeel uitgesproken over de gevolgen van den oorlog in Znid-Afrika „Ik kan niet anders dan de toekomst na het einde van den oorlog voor de Britsche heerschappij in Zuid-Afrika zeer duister in zien. Wanneer de strijd ten einde wordt ge bracht, hetzij door een compromis met de nog strpdende Boeren, hetzy door den dood óf het gevangennemen van al deze mannen, zal Groot-Brittanje nog altijd, zelfs na het staken der vijandelijkheden, moeten rêgeeren over op zijn minst 300,000 Hollandsche Afrikaners (200,000 in de Kaapkolonie en de overigen in de andere staten van Zuid-Afrika), die je gens zijn bestuur bitter vijandig zullen zijn gestemd, ten gevolge van de gebeurtenissen in dezen oorlog. „Dit kan slechts geschieden tegen enorm hooge jaarlyksche uitgaven voor groote gar nizoenen, over geheel Zuid-Afrika verspreid. „Hoe kan een land als Zuid-Afrika, 6000 mijlen van Engeland verwijderd, aldus wor den bestuurd Zeker niet, nadat het Trans- vaalsche goud uit den grond is gehaald en naar Europa verscheept. Ik zal wel een val- sche profeet worden genoemd, maar ik zie geen licht in do toekomst, daar de verwoes ting van hun land en het verlies van hun vrouwen en kinderen in de concentratie kampen en Boeren vele geslachten lang zal maken tot de onverzoenlijke vijanden van Groot-Brittanje.” reed hij naar den., berg toe. Heden nog staat deze aardige, interessante jonge man mij voor den geest S ik zie hem nog rijden, zijn mantel en veren opfladderen in den wind, nog even groetend zijn knap gezicht naar mij wenden. Toen, maar dan ook slechts één oogenblik en ik weet heden nog niet waarom, klopte mijn hart voor deze Fran- schen en zoolang ik die muziek hooren kon, zong ik het Allons enfants en het Marchons, caira mee. Daarna schaamde ik mij om mijne zwakheid, haatte dit volk evenals te voren en slechts mijn redder in den nood, mijn kapitein, staat in mijne dankbare nagedachtenis. Zeker, een wonderlijk geval, zeide Rantow, toen de oude diep ontroerd geëindigd wasaar dige en beleefde lieden zijn er altijd onder deze troepen, maar die goede discipline was buitenge woon zeldzaam. Ik had graag dien schrik van die vijf soldaten bijgewoond. Nu Hans, zeide Anna tot den knecht, die opmerkzaam en vol aandacht geluisterd had, je hebt ze immers zeli gezien. Ik zag ze mejuffrouwals uit steen gebei teld stonden ze voor den kapitein en schaamden zichen welke oogen zette hij op, als de draak op den ridder St. George. Toen de Franschen later in Zwaben kwamen, heb ik dikwijls halve dagen lang aan den landweg van Heidelberg ge staan en heb ze regiment voor regiment voorbij laten gaan, maar de kapitein was er nooit bij die zal wel reeds dood zijn. Laten we dan zijne nagedachtenis eeren en zegenen, waar hij ook zijn mag, sprak de oude Thierberg Is hij werkelijk gestorven, dan heeft De eigen correspondent te Brussel van het Hd.bld. van Antwerpen schryft aangaande de legerdebatten in de kamer van afgevaar digden, aan zyn blad De veldslag, die sedert vier weken geleverd wordt in do kamer om de legerkwestie, is nog niet ten einde. En nochthans is er reeds één doode, namelyk een stelsel is in het stof geworpen en voor altijd buiten gevecht ge steld. De overwonneling, die doode, is de per soonlijke dienstplicht. En ’t bewijs van zijn dood is, dat zijne vrien den zelf hem als overleden beschouwen. Indien iemand aanhanger was en gebleven is van den persoonlijken dienstplicht, dan is het zeker Beernaert. Welnu, Beernaert heeft in de zitting van Vrijdag de lijkrede van den persoonlijken dienstplicht uitgesproken, mag men zeggen „Het principe van don persoonlijken dienst plicht, zeide hij, heeft aan de rechterzijde steeds minder aanhangers. Links zelfs is de plaatsvervanging verdedigd geweest, door Telefoon .\o. N’<c ADV E RTEN TIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. e non, dan zou het oen drire plicht, voor het Congres zijn om zulk een verdrag zoo snel mogelyk to bekrachtigen. Vooral van een toenadering tot Frankrijk verwachtte de heer Lodge veel. its Guld. 3.50. its Guld. 1.75. ts Guld. 0.90. olgende klassen prijzen worden e-trekkingsplan i den Staat, welk 'erzend, loterij ontvangt le plaats gehad le trekkingslijst ig van prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig ren, ook tegen -..V. 13) Hoe viel Rantow hem in de rede, dacht men toen reeds in het leger zoo algemeen daaraan, wat later door die zoogenaamde keizer verwerke lijkt werd Dat is wonderlijk I Ook mij, vertelde de oude Thierberg, zijn later toen Napoleon het Legioen van Eer en do taties te voorschijn riep, dikwijls de woorden van mijn goeden kapitein ingevallen. Hem vond ik in dat ééne uur, toen we zoo samen spraken zóó aardig, als was hij geen Franschman, als waren we reeds jaren vrienden. Eindelijk waarschuw den de tonen der veldmuziek van een uit de verte komend regiment hem, om op te stappen. Ik schonk hem mijn zilveren veldflesch, die hij eerst na lang tegenstribbelen eindelijk lachend aannammij gat hij daarvoor e"ne kleine uitgave van Tacitus en eene der bonte veren op zijn hoed, waarmee zich toenmaals de republikeinsche offi cieren sierden. De bajonetten van het regiment blonken ons over den naasten heuvel tegen en de muzikanten begonnen juist hun «Allons enfants” te spelen, toen hij te paard steeg; hij gaf mij nog enkele raadgevingen, drukte mij lachend de hand en onder het zingen van «Marchons, Qaira 1” What""" >u’s I a onweerstaanbaar aangetrokken en geboeid hadden, dartel en coquette scheenhij schaamde er zich over, dat bij dit natuurkind zyne anders overal erkende eigenschappen zonder eenige werking bleven hij zag daarin een slecht voorteeken. Uit dezen gedachtenstrqom werd hij wakker geschud door een fluit, die evenals den vorigen avond hare zoete tonen uitzond uit het woud. Opnieuw ontwaakte in hem de gedachte, dat deze serenade wel Anna gelden kon. Hij keek scher per naar het woud beneden en hij vergiste zich niet, het was dien zelfden woudhoek, dien hij heden bezocht had, van waar die tonen kwa men. Snel trok hij zijn mantel aan, spoedde zich naar beneden en verzocht den ouden Hans de poort voor hem te openen. Hij maakte hem wijs, dat hij ergens in het woud, niet ver van het slot, een zakboek had achter gelaten, dat de nachtdauw kon beschadigen, De fluittoi.en, die al zachter en vloeiender klonken, waren zyne gidsen op zijn weg. Steeds driftiger drong hij door de struiken heen, want toen hij een blik op de burcht wierp, had hij gezien, dat er een wit doekje uit Anna’s venster hing. Reeds zag hij de omtrekken van den fluitspeler, Halt 1 vriend musicusriep hij, ik zal de tweede stem eens blazen. Plotseling sloeg dicht bij hem een hond aan en toen hij op zij sprong, vi 1 hij op onzachte wij te over de wortels van een eik op den grond. Men had dien avond vroeger afscheid van el kaar genomen dan den vorigen en Albert bij wien de slaap nog maar niet komen wilde, stond aan het boogvenster van zijne ouderwetsche kam r en keek naar beneden in het dal Hij dacht over de woorden van zijne schoone nicht na en hij vond zoovele redenen om haar te verwijten en zich zelf te beklagen, dat het toen voor het eerst in zijn leven was, dat hij zich werkelijk zoer zwaarmoedig gestemd voelde. Toet» eerst, na een reeks van lichtzinnige en dartele gebeurtenissen, gevoelde hij heel helder en duidelijk, wat het was eens ernstig lief te hebben nooit tevoren had hij aan huiselijk geluk gedacht, aan huwelijksgeluk en eerst dit vroolijke, onbevangen schepsel was het gelukt, zijne beschouwingen over zijne toekomst ernstiger, zijne gevoelens waardiger te maken. Hij verwon derde er zich over afgewezen te worden, niette genstaande hij het goed meendehet bevreemde hem, dat hij juist in die oogen, die hem zoo rg gewaarborgde irin zeker 100 Mark worden jordeel biedende et plan slechts volgende eventueel rk. prijz Al 0.000 M. prijz. a 5000M. prijz. a 8000 M. prijz. a 2000M. prijr. il 1500 M. prijz. a 1000 M. prijzen 800 M, prijzen a 250 M. prijzen 200 M. prijzen a 169 M. prijz. 150,148, 115, 100 M. .rijt, 78,45,11, ijzen. klasse bedraagt 1. tots 5.000 M., e tot 65000 M., 6e tot 75.000 M. met de premie 00 Mark. ng, die officieel gezaghebbende redenaars der liberale party.” Wanneer Beernaert aldus spreekt, hoewel getrouw blyvend aan zyn zienswijze, hebben wy dan het recht niet te zeggen, dat de per soonlijke dienstplicht dood is P Ik voeg er zelfs by, dat de liberalen zelf, indien zy opnieuw aan het bewind kwamen, noch den lust, noch de macht zouden hebben, dien doode te doen verrijzen. Ook in de meest optimistische politieke kringen van Weenen wil men zich niet met de hoop vleien, dat hot Huis van Afgevaar digden voor het eind van dit jaar de begroe ting afgehandeld en goedgekeurd zal hebben. Aan de eene zyde staan de Tsjechen, die geen van hunne eischen willen laten vallen, aan de andere zyde do Duitschers, on onder he i vooral de Duitsche Volkspartij, die van geen toegeven willen weten. Koerber in het midden, wel bdreid om don Tsjechen concessies te doen, maar bevreesd daardoor de Duitschers tegen zich te krijgen, die al gedreigd hebben hunne toestemming op de geheime fondsen te ontzeggen. Men houdt het voor niet onmogelyk dat Koerber een voorloopig twaalfde der begroe ting, nog in deze weck, zal aanvragen. Inmiddels hebben de afgevaardigden hun oude bezigheid van vele uiteenloopende moties iik te dienen weer hervat, het toernooi van politieke en nationalistische kemphanen. Senator Lodge, een van Roosevelts intieme vrienden, heeft zich in een te Boston ge houden rede ten voordeele van reciprociteits- politiek op handelsgebied uitgesproken. Hy zeide, dat dit onderwerp ongetwijfeld, beiden door den president en door het congres ern stig bestudeerd zou worden gedurende de eerstvolgende zitting. Op het oogenblik echter kan nog niet gezegd worden op welke wyze aan het beginsel van reciprociteit in het algemeen uitvoering zal worden gegeven. De redenaar besprak in het kort de ver schillende ontwerp - reciprociteitsverdragen, welke op het oogenblik by den Senaat aan hangig zyn. Hy zeide, dat het tractaat met Frankrijk wel in ieder opzicht belangryker was dan alle andere tractaten te zamen dat tractaat wilde hij in ieder geval gesloten zienzoowel uit een economisch als uit een politiek oogpunt was dit hoogst wen- schelyk. Indien do president een reciprociteitsver- drag met Engeland wilde sluiten, waarby dit land zich tevens verbond alle hinder palen, aan den aanleg van het Nicaragua- kanaal in den weg gelegd, te doen verdwy- hij toch dien lateren tijd van ongerechtigheid en misdaad niet meer mee behoeven te maken. Mis schien heeft hij den dienst verlaten, toen de dic tator zich tot keizer uitriep, want mijn brave ka pitein, die zoo edel dacht, kan geen vriend van den overmoedigen Corsicaan geweest zijn. Anna lachte, maar ze wilde het lievelingsonder werp van haar ouden vader, de geschiedenis van den besten Franschman” niet door eene verdedi ging van dien grooten zoon van het kleine eiland bederven. Frankrijk. Tot een algemoene staking der mynwer kers of zelfs maar tot een gedeeltelijke sta king van eenige beteekenis in de kolendis tricten, is het volstrekt r.og niet gekomen de krachtige woorden, door den algemeenen secretaris van den Mynwerkersbond te Saint- Étienne uitgesproken ter ontrading van over haasting en onbedachtzaamheid, hebben klaar blijkelijk gewerkt niet alleen in het Loire- gebied, doch overal elders, op Dourges na, werd eergisteren gewerkt met de gewone ploegen, terwijl het daar dan nog gaat om een bijzondere aangelegenheid (ontstemdheid over de gewelddadigheid van een der inge nieurs). Cotte is ondertusschen weer te Parijs om nog eens voor ’t laatst alle hefboomen in beweging te brengen tot afdwinging van ver dere concessiën van deze ngeering, onder bedreiging met een algemeene staking binnen zeven dagen als onvermijdelijk gevolg Ondanks do besliste bestrijding door den minister van handel Millerand, is door de Kamer eergisteren met 256 togen 235 stem men aangenomen een voorstol van den af gevaardigde De Mahy om geen premiön uit te koeren aan schepen, iy het buitenland gebouwd en ook geen bijzondere begunsti gingen toe te staan. r— De 34-jarige mijnwerkers Firmin Le- kief te Montigny-en-Gohelle is, wegens be lemmering van de vryheid van den arbeid, te Bourges, door de correctioneele rechtbank te Bethune veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf en vijftig francs boette. Groot-Brittannie. De tentoonstelling te Glasgow is Zater dag, den sluitingsdag, nog bezocht door 173.266 menschen het hoogste aantal tij dens den duur van zes maanden en daar door is het totaal der bezoekers gestegen tot 11.496.220, dubbel zooveel als in 1888. De economische toestanden in Ierland wekken groote ongerustheidin het graaf schap Meath is de ellende zóó groot, dat geld als ruilmiddel bijna geheel verdwenen is met eieren en kippen schaft men zich de eerste levensbehoeften aan. Een vredesplan, dat volgens de „Daily Mail” uit de omgeving van President Kruger afkomstig zou zyn, wordt door dit blad me degedeeld. Het gaat uit van de veronder stelling, dat Kruger geneigd zou zyn te on derhandelen over vredesvoorwaarden, met een door hem aannemelijk geacht gevolmach tigde, bijvoorbeeld Sir Henry de Villiers, den gewezen opperrechter uit de Kaapkolonie, die onlangs door koning Edward in audiëntie werd ontvangen. Sir Henry wordt dus klaarblijkelijk aan beide zyden vertrouwd, hetgeen ook gebleken is toen hy werd aangewezen als arbiter tus- schen Engeland en de Z.-A. Republiek in de Driften-quaestie. Gesteld nu, dat Engeland sis Henry de Villiers opdroeg om te onderhandelen, dan zouden, naar de „Mail” meldt, de volgende grondslagen vooraf moeten zyn goedgekeurd: le Toekenning van amnestie aan de op standelingen in de Kaapkolonie. Dit is een „conditio sine qua non”. De Boeren kannen geen enkele voorwaarde aan nemen, wanneer degenen, die hen hielpen in den slryd, niet volkomen vry nitgaan. Dit wordt zelfs door Engelscben erkend. 2e De onmiddellyke terugkoer van alle Afrikaander krijgsgevangenen. 3e Het terugtrekken van alle Britsche troepen uit het gebied der beide Republieken. 4e Het weder opbouwen van alle verbrande hoeven, of schadevergoeding daarvoor. 5e Een overeenkomst, onder waarborg van Frankryk en Rusland, waarby do on- middellyke autonomie van do Republieken wordt erkend onder de Afrikaansche vlag, en waarby Witwatersrand en de goudvelden aan Engeland worden afgestaan. Dit is feitelijk het zwaartepunt van het ontwerp. Hierin wordt niet gesproken van onafhankelijkheid, maar v n zelfbestuur, on der de Afrikaansche vlag. Een zekere suprematie van Engeland is dus niet buiten gesloten. Maar qmdat de Boeren, sedert 1884 weten hoe Engeland de eenmaal gesloten overeenkomsten opvat en naleeft, willen zy hun autonomie gewaarborgd zien door Rus land en Frankrijk. Het is natuurlijk moeilyk na te gaan of deze voorwaarden werkelijk uit de omgeving van president Kruger afkomstig zyn, en of niet aan een „ballon d’essai” moet worden gedacht. En daar voor het oogenblik van vredes voorwaarden ook volgens lord Salisbury geen sprake’ is, zullen wy goed doen aan deze berichten niet veel te hechten.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1