W BEELD DES KEIZERS. GT, lntheb. eao EVER wsch brood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, lelefuon \o. BINNENLAND- VERVERIJ No. 8651. Maandag 18 November 1901. ITCAP I ZONEX, M. d. Echtg an, tMamen- jigen in den 1 num dee verrurdigd et irereldbe- ebr* Stoll- KEVMSGEVIXG. Bullenlaodscb Overzicht. FEVILLEION. yinoj 40ste Jaargang, BUIIG, cberij Verspreide Berichten. en iet stoomcn van enz. worden naar de geverfd. itvoering van ge* bevelende BIJL, EBAART Lz. Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. L B ODDS DAMMER lerkt Uit 't Duitse* \van W. HAUFF. I raat 103. BlUKMAN&Zn- JÏ.G. '5 diend. Gouda, den i6n November 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. MERK te letten) VAN X worden afgele- de pakjes van vi)/ en Ned. ons van Nommer er. van nevenstaand Ie Wet gedepo nelk gekookt ink voor d*- heelepeb na x»Uto) JÜ» genl nn te gebruiken. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den I4en November 1901 executoir zijn verklaard: 1. Het Suppletoir Kohier No. 8 der Perso- neele Belasting, dienst 1901. 2. Het Suppletoir Kohier No. 3 van de Be lasting op Bednjfs- en andere Inkomsten van de gemeente Gouda, over het belastingjaar 1901/1904. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bii de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welke de reclames behooren te worden inge- ADVERT) 1—5 regels! 10 Centen.; naai* plaatsruimti Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. jongste twaalf maanden zoude aanhouden. En. waarom werd van deze „moeilijkheden”, die noch onnoodig noch onverwacht waren, by de algemeene verkiezingen niet gerept |P” Lord Salisbury tracht de „zenuwachtig heid en bet pessimisme” der natie te stillen met de in goed geloof te aanvaarden ver zekering, dat de zaken heel wat verandefd zijn by wat ze een jaar geleden waren. Maar, na alles, wat de regeering in dezen oorlog heeft gedaan en gezegd, is Sir wjl- liam minder dan ooit van plan vertrouwen te stellen in bloote verzekeringen, die ni|et gestaafd worden door bewezen. igbaar bij ÏTER8 Jz. wijs van echtheid i» m kurk steeds voor den naam der Firma >PPE ---'-t Oorlogsnieuws is er niet; ook^geen reclame* telegrammen van Kitchener. Over het Britsch convooiby Bovendam wordt nog meegedeeld dat het convooi 29 OctoUer uit Lambertsbaai vertrok. Den avond van dienzelfden dag kampeerden convooi en escorte op een hoeve bp Bovendam en den volgenden morgen vroeg werd het aangevallen door de Boeren onder Maritz. De Boeren voerden van het convooi zes wagens mede en staken de rest in brand. In de week van 4 tot 11 November ver loren de Engelschen volgens officieele opgave 131 man aan dooden, gesneuveld of in het hospitaal overleden, 147 gekwetsten en 11 vermisten, totaal 289. De verliezen by Ba kenlaagte zyn hier niet by. In een hier te lande ontvangen brief uit Pretoria van een gewezen Transvaalsch amb tenaar, leest men: „Alle levensmiddelen zyn hier verbazend duur, de runderpest heerscht schrikbarend en maakt het vleesch dat meestal ni$t te eten is, hoog in orys. Velen ver liezen veel geld, terwyi anaeren daarentegen geld weten te majeen. Tot de eersten be hoor ik, de oorlog kost my om en by 200 popd, ik heb nog 80 pond aan banknoten, doch die zyn op het oogenblik niets waard. Het is voor de Hollanders, die nog hier zyn een zware tyd, die nog wel lang zal duren.” Een Duitscher uit Mannheim, die met een bezending krygsgev’angenen naar Bermuda is gestuurd, meldt vandaar, dat er behalve Ws 1 prorfbusjes a 0.85“ voer Neder- a6) Schoten knalden uit buksen en pistolen, het was alsof men een binnendringenden vijand ver joeg; maar het was niet het woedend gehuil van een teruggeslagen vijand dat men hoorde, maar het gejuich van eene vroolijke menigte, wanneer die geweren luid knalden, of wanneer de ver vooruitstekende berghoeken de diepere stemmen van een mortier tienvoudig terugkaatsten. De bewoners van het slot Thierberg keken, op het ouderwetsche terras van het slot gezeten, naar deze vroolijke bedrijvigheid. Met schitterende oogen keek de jonge Rantow naar dit schouwspel, dat -voor hem even nieuw als aantrekkelijk was. In zijn vaderland had hij in gezelschap van ver trouwde vrienden dikwijls gezien, hoe de wijn de hemelsche gave bezat de wangen vriendelijker te kleuren, de tongen losser te maken en zelfs den meest ernstigen tot een vertrouwelijk gesprek, ook Wel tot een vroolijk gezang te dwingenmaar nooit had hij gedacht, dat de vreugde nog grooter, nog hooger was by de bereiding van dien op- wekkenden drank. Hoe poëtisch leek hem dit levendige tafereel toe I Welke frissche, natuurlijke beelden vertoon- op Burts Island, waar hy zit, nog ongeveer 4000 gevangenen op Morgan en Marches Island zyn. Honderden van dezen zijn meer dar. 60 jaar oud, de oudste man is 79; ook zyn er verscheidene kreupelen, lammen, blin den, stommen en 250 kinderen. Die kinderen zyn zeker met de andere hulpbehoevenden door Brodrick gebruikt, om te becyferen, dat er op zyn hoogst slechts 10.000 strydende Boeren meer over konden zyn. De Engelsche tory-pers beoordeelt Bro- dricks rede gunstiger dan die van lord Sa lisbury. Zy wendt een groote mate van voldoening voor omtrent de goede vooruit zichten, welke de minister den goedgeloovigen voorspiegelt. Geheel onverdeeld is de lof van bedoelde bladen echter niet! Zy vinden, zooals de Times b. v.. dat de minister, hoe wel kloek te voorschijn zynde getreden en het volk met feiten hebbende voorgelicht, zyn departement volstrekt niet afdoende en onwederlegbaar heeft verdedigd. Het blad verheugt er zich overigens om, dat uit ’s hoe ren Brodricks uitlatingen afgeleid mag wor den, hoe voortaan meer energieke middelen zullen worden aangewend, „ondanks al het kabaal, dat door Sir W. Harcourt en de zynen moge worden gemaakt” en dat „het voort durend overtreden van de oorlogswetten door de Boqjpjj” ten laatste naar verdienste zal gestraft worden. De liberale bladen spreken natuurlijk gehel anders. Sommige hunner, zooals de West minster Gazette, trachten het te doen voor komen, of zy eenige waarde hechten aan Brodicks optimistische verklaringen, maar gaan daarna toch tot een scherpe critiek over. De bladen van meer radicale richtingen straffen de huichelary van den minister vrjj- wel naar verdienste. Sir William Harcourt heeft opnieuw een vlymenden brief aan de Times gezonden in verband met Salisbury’s rede in de Gil- denbal. „Het merkwaardigste is -- zegt Sir Wil liam o. a. dat hy ons vertelt, dat het absurd is te veronderstellen, dat wy in deze guerilla op onnoodige en onverwachte moei lijkheden zyn gestooten. Als onze moeilyk- heden niet onverwacht waren en onvermij delijk tot een langen oorlog moesten leiden, wat bedoelde de regeering dan met hare verzekering by de algemeene verkiezingen, dat de oorlog gedaan was P Als fatsoenlijke lieden hadden zy die verklaring niet mogen afleggen als zy toch verwachtten dat de oorlog, zooals het geval is geweest, deze den zich aan zyn tooneelkijker 1 Het toeval had die groepen gerangschikt en toch schenen ze hem schooner toe, dan wanneer de plaatsing hot werk van kunstenaarshanden was. Kyk, sprak hij tot Anna, die, het schoone hoofd op den arm steunend? tegenover hem zat en van tijd tot tijd een ernstigen blik op het dal wierp, kyk, daar dien ouden met zijne zilver grijze haren, hoeveel van dergelijke herfsten zal hij reeds bijgewoond hebbenWaarlijk, ik zou uit de groep om hem heen zijne heele levensge schiedenis kunnen bestudeeren. De blonde knaap, die hem juist die groote trossen bracht, kan zijn kleinzoon zijn de jonge man, die met zijne zweep de meisjes plaagt en hen met zijne scherts van het werk afhoudt,, terwijl ze hem schijnen aan te sporen, houd ik voor zijn jongsten zoonzie, dat meisje slaat hem vinnig terug, ze zal wel hot lielje van den vroolijken jongen zijn, want ze lachen allen en plagen hem. Deze gebruinde, breedgebouwde man van veertig, die zooevenden grooten korf met druiven op zijne schouders droeg, zal wel de oudste zoon en de vader van den blonden knaap zijn. Zoo hebt je de vier graden van ouderdom, die ze allen wel zonder veel verandering doorloopen zullen. Zeker, zonder veel verandering en zonder veel genoegens, merkte de oude heer von Thier berg op, die er 'onverschillig naar keekdat eeuwige zelfde sedert honderden jaren. Die kleine daar zal spoedig naar school gezonden en dage lijks door zijn meester geslagen worden, juist zooals het jaren geleden met zijn grootvader het geval was De jonge man zal spoedig soldaat wor- GIIIINJIEUIIIUM. De Uitgave dezer (Jouraat geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Frankrijk. Door do rechtbank te Niort is de heer Porcheron, de vader van den jongen kwar tiermeester (die een eind aan zyn leven heeft gemaakt, naar hy schriftelyk betoogde onder den invloed van de slechte behande ling van den kant van zyn kapitein) we gens bcleediging van den kapitein in quaes- tie, wien hy by de begrafenis van zyn zoon een slag in het gelaat gaf, veroordeeld tot honderd francs boete onder toepassing van de wet Bérenger nog wol een vonnis, dat in zyn onbeduidendheid eigenlpk een ver- oordeeling inhoudt van den kapitein! De kappersbedienden te Parys hou den protestvergaderingen tegen de patroons die ook den Zondagnamiddag open salon houden en er wordt geyverd voor sluiting in de week des avonds om acht uur en des Zondags om één uur des namiddags. Labori, de beroemde advocaat uit de Dreyfus-zaak, zal zich te Fontainebleau candidaat stellen voor een Kamerzetel te gen een aanhanger van Méline en de vol gende week houdt hy zyn eerste politieke redevoering in den Ronaissance-schouwburg. - De Figaro-redacteur Bourdon heeft tegen den tooneelschryver Francis de Crois- set, wegens mishandeling, een aanklacht in gediend by den procureur dor Republiek, met eisch tot schadeloosstelling, daar liy er nogal slecht aan toe is. Door de rechtbank te Auxerre is vrij gesproken, tegelyk met drie redacteuren van de Pioupiou de l’Yvonne, een sociaal-demo- cratisch orgaan, do ex-gymnaiiumleeraar Hervé te Dyon, wegens de publicatie van tegen het leger opruiende artikelen in ge noemd blad. Het openbaar ministerie pleitte schuldig, doch de jury sprak de anti-mili- tairisten met zes tegen zes stemmen vry. De Reichsanzeiger heeft den tekst gebracht van de wijzigingen, die de commissie uit dén Bondsraad by haar onderzoek van het voor- loopig ontwerp van graaf Pasadowsky heeit aangebracht. Zy zyn, zooals vry algemeen verwacht werd, niet groot en van vry onbè- teekenenden aard. Alleen in de onderdeelen is iets gewijzigd, in hoofdzaak is alles by h^t oude gebleven. Van aarzeling, van terugtreden by de ver bonden regeeringen alzoo geen spoor. Maar ook de oppositiehet tegen den „broodwoè- ker” te wapen geroepen Duitsche volk stapt gereed om den stryd aan te binden. Tal van vergaderingen hebben aan de arbeiders en aan aljen die by handel en industrie belang hebben, doen zien, dat het tot wet worden der ontwerpen voor hen oen ramp zou zyik en zy schijnen dan ook vastbesloten om de?i dreigenden aanslag op bun welvaart mot alle hun ten dienste staande middelen te very'dé- len. Adressen tegen de „broodbelastingf’ zyn en worden nog dagelijks door duizendeh geteekend. Men spreekt zelfs van meer dan 1,700,000 handteekeningen. Inmiddels heeft Von Bülow stappen gedaah om zoo spoedig mogelijk het gewijzigde ont werp in druk aan de leden van den Rijksdag te kunnen doen toekomen. De Rykskanselier wenscht, dat de leden van den Ryksdag de gelegenheid zullen hebben, geheel voorbereid ter vergadering te komen, opdat onverwijld met de beraadslagingen kunne worden aan gevangen. In ieder geval biedt de a.s. Ryksdag-cam- pagne alle elementen voor belangrijke, maar verbitterde, debattenopwinding in het bui tenland voorai by de twee partners in het Drievoudig Verbondpolitieke en economi sche belangenstrijd in bet binnenland en oen bewerkt en mobiel gemaakt volk achter de Ryksdagleden. En nog altijd heeft Von Bülow gezwegeh en weet men absoluut niet met zekerheid té zeggen, welke precies zyn plannen zyn. den of zich voor feeii paar jaar als knecht in de stad verhuren. Komt hij dan thuis en is zijn grootvader dan dood, dan erft hij zijn klein stukje land en begint aan trouwen te denken en heeft hij dan vier kinderen, zoo zullen ze, wanneer ook hij eens komt te sterven, het armzalige stukjé grond onderling moeten verdeelen en zullen juis| viermaal armer zijn dan hij. Zoo gaat het op ei> af. Voor het kruit, dat ze heden verschieten, hebber ze een heel jaar gespaard, om toch maar een dag te hebben, dien ze in bedwelmende vreugde kun nen doorbrengen en dat noemen ze vi’oolijk zijn Dat noemen de stedelingen een feest, een schilder achtig volksgenpegen Neen, ge ziet de zaken te donker in, oom I antwoordde de gast. Voor mij ligt er heel veel poesie in dit leven. Deze menschen zijn zoo ham dig, zoo levendig, zoo vlijtig. Verbeeld u eenfi mijne Markers hier, hoe onbeholpen en ongeschikt zouden ze zich toonen Ik schaam me nu nog ont de onervarenheid, die ik laatst loondeik nam in een van uwe wijnbergen een aardig meisje het gebogen mesje at en beloofde haar te helpen toeq ik de eerste druiven afgesneden had en ze in het korfje legde, bekeek het meisje slechts den steel der afgesneden druiven en zei lachend»U heeft zeker nog niet dikwijls druiven gesnedenwant ik had den steel inplaats scheef, recht afgesneden; Neen I mij lijkt dat wijnlezen een groot feestdag der natuur toe, eene liefelijke, verwerkelijke poësie toe. Poësie hernam Anna, terwijl ze een droe ven, weemoedigen blik op de bergen aan den overkant wierp. Een pijnlijke poësie. Voortdu- otterdam. den Koning )A de Heer ■g D 7. jp en verven van oben, alsook alle Telefoon No. N T I E N worden geplaatst van a 50 Centen; iedere regel meer Groote letters worden berekend ie. Eenige dagen geleden is door het departe ment van binnenlandsche zaken aan de com missarissen dor Koningin ten behoeve der gemeentebesturen verzonden het materieel, in 1902 noodig voor de uitvoering der leer plichtwet. Het zyn honderden en honderden pakketten met een gezamenlijk gewicht van pl. m. vyf-en-twintig-duizend kilogram. Nu moet dit alles, voor den tweeden keer, door de commissarissen der Kon ngin onder de gemeentebesturen worden verdeeld. rend gebukt onder kommer en verdrietslechts één dag van vreugde, die in het licht harer hel dere, vriendelijke stralen, de gruwelijke duisternis er omheen slechts scherper teekent, maar niet opheldertO, kende j’e beter het leven van deze armen I Kon je ze bij het eerste ontwaken van de lente zienIedere winter verwoest hunne tuinende smeltende sneeuw sleurt hunne beste, vruchtbaarste aarde met zich mee. Maar onver moeid trekt oud en jong dan uit. De aarde, die het water hun ontnam, dragen ze weer naar bo ven en leggen ze weer zorgvuldig om hunne drui ven neer. Van den vroegen morgen en in den middaggloed tot laat in den avond klimmen ze zwaar beladen, de steile, smalle trappen op. Hoe groot is dan de vreugde, wanneer de wijnstok weer goed staat, maar daarentegen zijn de zorgen bitter groot, want de geringste vorst kan hunne planten vernietigen En indien er dauw dreigt te vallen of indien een koude nacht in aantocht is. dan is het ver schrikkelijk om hen bezig te zien. Allen, zelfs de kleinste kinderen, stroomen nog voor de dag aan gebroken is naar den wijnberg. Daar leggen ze oude kleedingstukken en dooken om de wijnstok ken en steken ze aan, opdat de walmende rook de tere planten beschutten mogen. Als arme zielen, die in het vagevuur verbanifen zijn, kruipen ze om de kleine, schokkende vlammen en door den sluier van rook, waarin ze begraven zijn. De kleinen loopen er hard om heen, ze zien het on geluk nog niet in, maar de vrouwen en mannen daarentegen weten het wel. Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1