bank HEI BEELD DES KEIZERS. r. -Borst- aenza! Jt Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. !No. 8655. Vrijdag 22 November 1901. 40ste Jaargang. Bultenlaodsch Overzicht. IJLDEN. •tuur BINNENLAND- ST. iUlid in ifluenza, oening-, II K”, ININGBLOEM” FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. het moederland. <e co. STER (waarnd.) ter beetrij- bma etc. In MOL telefoon 'o. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. e doen genezen, ie van ouds ddberoemde n tegen billijke irieven nit tegen spaling van art. I. BOSMAN, L. F. KNAPP Ju., M. C. OBREEN, ’EIN PFISTER tsehg^ nik, «r «an te be- arrhée, ook igf./OaCO. [gr./0.00. GOIINI!E COURANT Uit 'tDuitsck van IV. HAUFF. Men rif Men ping, Aam* oktlslaxana jke diensten, O en/0.50. huiimiddel >lpyn, het is iulnitend in Hofleveranciers). O ct. bij Kleiweg E, 100 rdrecht. PINK8E IN, Bosk >op iter K. tan di& ddinqaveen, Wed. r, Oudewater. D. BR, te Benschop. gen zwakt», ust, slechte .re gevolgen. Bleekzucht, Zooals bekend is, zijn de Tsjechen in het Oostenrjjksche huis van afgevaardigden weer met hun obstructie-maatregelen en het aan de orde stellen van spoedeischende interpel laties begonnen. Dit is voor Von Körber een groote teleurstelling, daar hjj èn met het oog op de ontwerp-toltariefplannen van Dnitschland èn voor het totstandbrengen van den „Ausgleich” met Hongarije een eensge zind en volgzaam Hnis meer dan ooit noo- dig heeft. Maar ook Keizer Franz Jozef is alles behalve gesticht over den loop, dien de zaken in den Rijksraad nemen, en Z. M. heeft in de laatste dagen tegenover door hem ont vangen parlementsleden daarvan onverholen blijk gegeven. Tot den Poolschen afgevaar digde Gniewosz moet de Keizer gezegd heb ben, dat hij het zeer betreurde, de werk zaamheden van het Huis zoo langzaam te zien voortgaan, en dat men niet genoeg wils kracht bezat om het reglement van orde te wijzigen. Toen de Boekowienasche afgevaardigde van de party der groote landeigenaars, Von Wassilko, bij Z. M. op audiëntie was, zeide deze tot hem„De parlementaire toestan den zijn weer zeer ernstig, zoo kan het niet langer voortgaan. Het is om wanhopend te worden. Bij veel afgevaardigden ontbreekt het aan moed en aan goeden wil. Dat moet anders wordenzooals het nu gaat, kan het onmogelijk blijven!” Waar de Keizer er zoo over denkt, mag wed» ran zeker gewicht worden gehecht aan de loo- pende geruchten, volgens welke de Oosten- rijksche regeering vast besloten zou zijn om zoo de Tsjechen hun politiek van obstructie niet te elfder ure laten varen, de zitting te sluiten en den Rijksraad te ontbinden. Bkloie. Van een werkstaking onder de glasblazers te Charleroi komt nietsmen zal eenvou digweg aandringen, beleefd on behoorlijk, op spoedige teruggave der boeken van den nieuwen bond, doch gestaakt zal er niet om worden, der krachtige minderheid vóór sta king ten spijt. Düitbchlaxd. Het heet dat de kroonprins eerlang een reis om de wereld zal gaan ondernemen en daarbij in hot bijzonder do Britsche bezit tingen zal onderscheiden met oen bezoek. De oudoom van het jongmensch, koning Edward, moet dat ideetje ontworpen hebben en die weet van reisvermaak alles af In het verre Westen is het belangrijke Nicaragua-tractaat tot stand gebracht, dank zij den arbeid en den ijver dier beide knappe diplomaten, Staatssecretaris Hay van do Unie en de Britsche gezant lord Paunce- fote. De bepalingen van het tractaat zijn nog niet in bijzonderheden bekend, hoewel vroeger de grondslagen reeds zijn medege deeld. De openbaarmaking zal niet geschie den alvorens de Senaat zal hebben besloten de geheimhouding op te heffen. Het voor naamste punt van verschil tusschen de nieuwe overeenkomst en die, welke niet door den Senaat werd aangenomen, is dat de neutraliteit van het kanaal thans alleen door de Vereenigde Staten zal worden ge waarborgd met terzijdestelling van Enge land. De handel van alle natiën zal evenwel ten aanzien van het kanaal in geheel gelijke conditie zijn geplaatst. In dit opzicht heb ben de Vereenigde Staten geen voorrang. Door de nieuwe overeenkomst wordt aan de Vereénigde Staten de vrijheid tot den aan leg van het kanaal gegeven. De Regeering zal, naar wordt verwacht, thans onmiddel lijk trachten overeenstemming te verkrijgen met Costa-Rica en Nicaragua, in verband met den aanleg van het kanaal en het stel len van den termijn. eischen van de arbeiders onmogelijk is, voornamelijk dien van de instelling van een acht-uurswerkdag. Deze zou, zooals reeds meermalen is betoogd, zulk een aan merkelijke vermindering van het kolenver- bruik tengevolge hebben, dat vele mijnen daardoor te gronde zouden gericht worden en bovendien de invoer van buitenlandsche kolen zoodanig zou toenemen, dat de Fran- sche mijnindustrie daaronder zou gaan lijden wat een terugslag op het bedrijf, der fabrie ken zou tengevolge hebben, en voor allen nadeelig is. Het antwoord van het comité voornoemd klinkt, zooals te verwachten was, in afwij- zenden zin voor de arbeiders. De regeering zal gedwongen zijn bjj haar oordeelvelling over het al of niet rechtmatige der eischen der arbeiders ook met de moeilijkheden reke ning moeten 'houden, waarvoor de mynbe- sturen zijn geplaatst, zoodat, vóór er een beslissing valt, nog menig rapport van tech nici en anderen zal ontvangen worden door de enquête-commissie, wier opdracht zeker geen sinecure is. waarover men in vol gezelschap spreken mocht- Daarop wandelde de generaal langzaam met haar in de zaal op en neer. Schijnbaar toevallig gin gen ze een der diepe vensternissen binnen en Albert ontging het niet, dat de generaal zich daar snel over het schoone meisje heen bukte en haar iets toefluisterde, dat hare wangen hoogrood deed kleuren. Ze scheen geschrokken te zijn, hield zijne hand vast, sprak zacht maar vol vuur tot hemmaar hij lachte, scheen haar tot bedaren te brengen en te troosten: en zoo trotsch, zoo gerust scheen zijn voorhoofd, schenen zijne trek ken, alsof hij op dat oogenblik zijne divisie in het vuur moest voeren, om den wankelenden ze gen te behalen. De gast uit de Mark vermoedde, dat daar in die vensternis een besluit genomen ot medegedeeld werd, dat op Anna’s toekomst betrekking had en hij .voelde de vrees weer in zich opkomen, toen hij aan die onbuigbare stijfhoofdigheid zijns ooms dacht. De knecht had intusschen den wijn binnen ge bracht en men zette zich aan een der breede vensters neer, De menschen om den kleinen tafel, waren nu minder bevangen, ofschoon de schoone dag en het prachtige uitzicht op het dal beneden, hen tot steeds hoogere vreugde stemmen moesten. De generaal wien het opviel, dat het gesprek langzamerhand begon te schokken, verzocht Anna om iets voor te zingen, welk verzoek door een wenk van haar vader bekrachtigd werd. Men bracht haar^heur gitaar, de jonge Wilii stemde de ■narenen of het aan de woorden van den gene- II la joue, il la perd1’Europe est satisfaite, Et Paigle, qui, sombant aux pieds du Léopard Change en grand capitaine un héros de hasard, Illuatre aussi vingt rois, dont la gloire muette Ji’cüt jamais retenti chez la postérité Et d’une part dans sa défaite. II fait a chacun d’eux Une immortalité, Toen ze gezongen had, legde ze de gitaar neer en ging weer snel weg, terwijl de mannen in eene verlegena^htige stilte gedompeld werden. Sept Messéniennes nouvelles par C, Délavigne. I. Le départ. Wordt vervolgd.) 30) Eén blik op Anna verraadde den jongen Willi, wat er hier gaande was. Hij vond haar bleek, haar stem niet zoo vast als anders, om den hollen mond teekende zich verdriet en hare schoone oogen schenen weemoediger te zijn. Hij prees in stilte haar takt om meer met den .generaal, dan met hem te spreken, want hij begreep wel, dat hij met haar niet met de gewone kalmte en onverschilligheid zou kunnen spreken. Rantow, die een heel ander tooneel verwacht had, verwon derde er zich over, dat ook deze eerlijke Zwaab”, die hem anders zoo open en eerlijk scheen, in tegenwoordigheid van vier personen zulk een valsch spel durfde te spelen, zijne gedachten, zijn leed onder een sluier van volmaakte rust wist te dekken. Hij zag verbaasd nu eens den jongen Willi, dan den ouden Thierberg aan, diè heel rustig en kalm over de gebeurtenissen van de laatste week spraken. Dan weer luisterde hij naar het gesprek tusschen den generaal en de geliefde zijns zoons, die hetzelfde thema maar met eenige variaties behandelden, waarbij Anna eene bewon- derenswaardige kalmte aan den dag legde, nooit te haastig vroeg en alleen sprak over dingen, Verspreide Berichten. Frankrijk. De dezer dagen door de rechtbank te Auxerre vrijgesproken hoogleeraar Hervé, zal zich Maandag a.s. voor den raad van discipline der hoogeschool te Dijon te ver antwoorden wegens manifestatiën, vijandig aan het leger. De correctioneele rechtbank te Arras heeft inzake de quaestie, waarbij de collec- tivistische gemeenteraad van Avion betrok ken is, den ingenieur Soullart veroordeeld tot vijftien maanden brommen en 1000 fr. boete, den ontslagen burgemeester Delcourt tot drie maanden en vijftig fr. boete enden gemeente-secretaris, tevens journalist, No- range, tot gelijke straf. De algemeene secretaris van den mjjn- werkersbond, Cotte, heeft te Saint- Etienne verklaard, dat hy een vermindering van raai te wijten was, of aan den blik van haren vader, of wel de tegenwoordigheid van haren ge. liefde, waarnaar ze zoolang gesmacht had, een blos kleurde hare wangen en ze zeide, dat ze op dit oogenblik geen passend lied wist voor te zingen Men stelde voor, men keurde at, totdat Rantow eindelijk op de gedachte kwam hoe men eens in Berlijn eene beroemde schoone zangeres uit die zelfde verlegenheid redde. Hij sneed kleine stukjes papier en het er ieder den naam van oen of ander lied op schrijven. Dan vouwde hij de papieren handig tezamen, schudde ze door elkaar en liet toen de zangeres een uit kiezen. Ze haalde er een uit, ontvouwde het papiertje en, ze kleurde, terwijl ze een blik vol bezorgdheid op den gene raal wierp. Dat heeft niemand anders geschreven dan gij, zeide ze. Waarom nu juist dit lied Het is immers niet altijd politiek om een politiek lied te zingen I En indien het nu juist mijn lievelingslied is hernam Willi. Ik vraag uw vader, of iemand niet altijd vrij is in zijne keuze Zeker, antwoordde de oude, zing Anna en al bevat dit lied ook politiek welnu, berijmde politiek kan men immers nog altijd dulden. Ze knikte zwijgend. Van het oogenblik af, dat ze met een kort, maar krachtig voorspel het ge zang aanhief, scheen van uit hare liefelijke trekken eene zekere bekoring uit te stralen. Een zacht rood speelde op hare wangen, hare oogen glansten en om den schoonen mond, waaruit de klanken vol en vloeiend stroomden, speelde in het begin een lach, dat meer en meer in een weemoedigen 8TATEN-GENERAAL. T W B B O B A Iff B n Zitting van Woensdag 20 Nov. De algemeene beraadslagingen over de Indische Begrooting zijn aangevangen. De heer Fock, die het Koloniaal bestuur afscheidt van de Nederlandsche politiek, be toogde, dat uit ’s Ministers verklaringen, dat geen andere richting tegenover Indiö gevolgd wordt, le ten aanzien van de Christelijke Zending; 2e ten opzichte van den rechtstoe stand der Inlandsche Christenen, bjj hem alle bezorgheid is geweken, maar waar de Li beralen en laatstelijk Minister Cremer do Zending steeds bevorderden is de steun aan de Zending niet de vrucht van rusteloos aan dringen der rechterzijde alleen. Vooral is hy gerust door ’s Ministers verklaring dat de godsdienst vrijheid zal worden gehandhaafd trek overging. Het was eene Fransche ode, waaruit ze oenige verzen voordroeg De melodie, nu vroolijk en op gewekt, dan triompheerend en verheven ging mee in de wisseling der versmaat en met de gedaph tengang der. strophen, en zoo 'oet was hare stem, zoo vol uitdrukking hare voordracht, zoo wegslee- pend haar geheele wezen, dat ze scheen, geheel te zullen opgaan in het gezang, dat de mannen, niet tegenstaande hunne verschillende gevoelens, toch meegesleept werden door den stroom der toonen. Hoe heerlijk, verheven klonk het, toen ze zong Cache z ce lambeau tricolore I C’est sa voix; il aborde, et la France est k lui. Ernstig, bijna treurig maar vol triomph ging ze voort werktyd tot negen uur per dag, als minis ter Baudin voorstelt, reeds een prachtige verbetering oordeelt on ton aanzien van do pensionneering hoopt hij op aanneming van het voorstel, waardoor do mijnwerkers iets minder dan twee fr. per dag zouden krijgen, dochin elk geval is de algemeene staking verdaagd Te Fleury eischen de boerenarbeidsters nu 20 centimes per uur of twee francs per dag, onder bedreiging met staking, indien deze loonsverhooging niet ingowilligd wordt. Marchand, de Fashoda-held, is in Chi na ernstig ziek geweest, doch hy is nu weer herstellende en komt binnenkort terug in Het Engelscfie kabinet heeft de opening van het parlement vastgesteld op 16 Januari. De „Times” bespreekt in een hoofdartikel de opstokerjj tegen Engeland, die thans in Dnitschland aan den gang is. Het blad schrijft haar toe aan een stelselmatige ver giftiging van het gemoed van het Duitsche volk door schandelijke leugens, die over de Engelsche wjjze van oorlogvoeren in Zuid- Afrika verspreid worden. De „Times” kan de regeeringspersonen in Dnitschland niet geheel vrijspreken van verantwoordelijkheid voor de anti-Engelsche agitatie. Het blad hoopt dat von BülovJ een interpellatie in den Ryksdag zal aangrijpen als een middel om over de anti-Engelsche beweging zijn af keuring uit te spreken, omdat helderziende diplomaten des Rijks moeten beseffen, dat voortzetting der beweging, die het Engelsche volk in den beginne eerder verraste dan verontwaardigd maakte, zal eindigen met het hart van het Engelsche met anti-Duitsche gevoelens te bezielen, wanneer de overtui ging doordringt, dat ondanks de gemeen schappelijke belangen en traditiën van beide volken de haat van het Duitsch volk een duurzamer factor is bij de betrekking tus schen beide volken dan de verstandige wel willendheid van het hoofd van ’t Duitsche Rijk. Een studie van het jongste Blauwboek over de vrouwenkampen heeft de redactie van de „Daily News overtuigd, dat de offi- cieele maandelyksche opgaven onbetrouw baar zijn, daar de werkelijke sterfgevallen in de Trans vaalsche en Vrijstaatsche con centratiekampen 1500 meer hebben bedragen dan de maandelyksche opgaven mededeelen. In de Belgische Kamer is gestemd over twee amendementen op het wetsontwerp tot legerhervorming. De socialist Bertrand had afschaffing der plaatsvervanging voorgesteld; het voorstel is met 83 tegen 64 stemmen verworpen; de socialisten en de liberalen stemden vóór, de katholieken tegen. De progressist Lorand diende een amendement i» tot afschaffing der loting voor de natio nale militie; het werd met 90 tegen 58 stemmen verworpen. V Het centraal-comité van verschillende Fran- sche mjjnbesturen heeft aan de enquête-commis sie van arbeid een schrijven doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat de inwilliging der Telefoon No. 8» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Cfenten; iedere regel ineer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1