HET BEELD DES KEIZERS. EVEB HARK No. 8658. IE11LLE1OA. VEBVEBIJ Bulteiilaiidsch Overzicht. SCHOUW Slooten, Wateren en Riolen, HUBG, Simon, iela*r« E1MEK sterdam. December. ITO AP I h. jgbaar bgi JTERS Inzending van Advertentie» tot 1 uur des inidd. XII. sherij Ï4KMAN Zn. (Jfordt vervolgd.) iBl.y- toft--. OVER 'elefuon 82„ De (litgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. et «toornen IBS. worden naar d« teverfd. 800 18» tiO 4S, 91, {«trekking dezer xjrgde Geldter- ambtswege be- A de Heer D 7. n en verren vm jben, alaook alb GOÜDSCHE <01 RAM fcieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Uit 't Duitsch van IV. HAUW. den Koning or het vertroa- «ohonke en U Brio ing tér doel vrij ook in het een «tipte en avrede heid v«n te verwerven jn kurk «taeda voor den num der Fint* IPPE is gekomen De ongeregeldheden te Athene hebben zich nu van een studonten-opstootje uitgebreid tot oen formeel oproer, dat in de kamer weerklank vindt by do oppositie. Vrijdag kwaïy de kamer bijeen om een voorzitter te kiezen, maar in plaats van met die werkzaamheden begonnen de leden met een geweldige onderlinge’kibbelpartij? Trou wens de ministers waren ook niet tegen woordig. Dit gaf aanleiding tot het zenden van een deputatie aan de regeering om te vragen of de ministers ook van plan waren te komen. De deputatie ontving ten antwoord dat de manifestaties, voorbereid ter gelegenheid van de begrafenis van de slachtoffers dor on lusten van den vorigen dag, en voorts de beraming van verdere maatregelen van orde 'tde regeering ónmogelijk maken de zitting der kamer by te wonen. Zy beloofde echter den volgenden dag, te zullen komen, om een motie van vertrouwen te vragen. Toen do deputatie met dat antwoord terug kwam, wilde de oppositie toch vergaderen. Maar bet bleek dat 't vereischte aantal er niet was Er werd daarop door de oppo sitie een proces-verbaal van ’t gebeurde- op gemaakt, waarin alle verantwoordelijkheid op de regeering gelegd wordt. Buiten het parlementsgebouw werden de oppositie-leden door de menigte toegejuicht. 33) O, hernam hij slim lachend, evenmin als over dien nacht, toen ge mij bijna in den Neckar wierptik ben zoo stil als een doode- hond. Gerust gesteld volgde Rantow den minnaar ze waren spoedig boven en stonden toen in eene soort van voorkameraan de zindelijkheid en sierlijkheid, die hier heerschten, zag men, dat Anna’s kamer niet meer zoo heel ver moest zijn. Twee deuren kwamen in deze voorkamer uitop goed geluk af, kozen ze de dichtstbijzijnde deur, klopten aan maar kregen geen antwoord. Ze klopten weertoen opende zich de tweede deur en Anna verscheen op den drempel, Ze kleurde, toen ze de beide jonge mannen zag, maar als had dit bezoek niets opvallends over zich, noodigde zij hen met een vriendelijken wenk uit, naderbij te komen. Ge komt zeker om van het uitzicht van uit mijn toren te genieten zeide ze. Nu eerst valt het me in, dat je hier nooit geweest bent Albert, msjar ik ben reeds zoo gewoon aan dit heerlijke uitzicht, dat ik niet meer op de gedachte geko men ben, je hier te vragen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 148-156 der Algemeene l’olitie-Verordening van deze Gemeente, Brengen ter kennis van de eigenaren en ge bruikers van de niet aan de Gemeente toebehoo- rende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Vrijdag en Zaterdag den ijen en i4en December 1901 eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten of Wateren voldoen aan de afmetingen genoemd in art. 152 der bovengezegde Verordening en be hoorlijk zijn opgesloot, zoodat geene boomstammen over of takken in het water hangen en dat die Slooten, Wateren en Riolen gezuiverd zijn vah vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank ot stank- verwekkende uitdampingen kunnen, veroorzaken. Onverminderd de straf op de overtreding ge steld, zijn de eigenaren of gebruikers verplicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te her stellen. De Naschouw zal plaats hebben op Zaterdag den 2ien December 1901. Gouda, 25 November 1901. Burgemeester en 'Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS, De Secretaris. BROUWER l* OUD» DAMMER Itrkt wijs van echtheid it truwlr Oorlogsberichten van eenige beteekenis zyn er niet. Toch wordt er zonder twyfel gevochten en op meer dan één plaats maar er schijnt reden om niets te publicecren. Wat men in de Engclscho kranten vindt, zyn praatjes. Dikwijls kan men er niets uit wys worden. Terwijl do correspondent van de „Morning Post” te Pretoria verzekert, dat de Boeren, die zich onderworpen hebben, zelfs voor politiedienst niet te vertrouwen zyn, verklaart de correspondent van de „Standard” aldaar dat de manschappen der - Boerenkorpsen, welke de Engelschen vormen om te vechten tegen de nog strijdende Boe ren zeer vertrouwbaar zyn. Over geheel Zuid-Afrika hebben zware stormen en onweders gewoed, die veel schade hebben aangericht Generaal Walter Kitchener gaat met ve lof naar Engeland en vertrekt per „Nor man” uit Kaapstad. De broeder van den «t geval biedt de g, die door de urg goedgekeurd van het nieuwe den loop van verlotingen van bedragende Lark n komen daar- jztn van eventu- :hter I pr. a M 10,000 pr. a M B,00e l pr. 4 M S/'OO pr. a M 2,000 pr. a M 1 500 1 pr. M 1,000 I pr. a M I pr. a M I pr a M 200, 150, UI, 11 100, 78, (jolige kalveren) tot 7.50 mark (varkens). Vermoedelyk zullen, als het ontwerp wet wordt, de vleeschpryzen, ook van binnen- landsch vee, met deze verschillen stijgen. Nu bedraagt het gemiddeld vleeschgebruik te Berlijn jaarlijks ongeveer 75 kilo per hoofd der bevolking. By do onvermogenden, die meestal varkensvleesch eten, zal daar door op een gezin van 5 personen, een extra belasting van 28 mark per jaar worden ge legd. Deze belangrijke gegevens zyn door de Kamer van Koophandel ter kennis van de regeering gebracht. De Fransche Senaat heeft zich opnieuw met een onderwerp beziggehouden, dat hem te vorigen jare ook menig uur van hoofd brekens gekost heeft, t. w. de geleidelijke vermindering van Frankrjjks bevolking. Er js nu door den afgevaardigde Bernard een voorstel ingodiend, om door een speciale commissie een onderzoek naar de oorzaken dezer calamiteit in te stollen en middelen tot haar beteugeling te beramen. Vermoedelyk tengevolge van den steun, door Waldeck Rousseau aan het voorstel verleend, is dat aangenomen. rk R of fl 8. 0 ct. 8 „'.75 D/t„ ,,-.»0 ig per postwiud middellijk mei de voer gebracht, on do van het wa- Jriginaele Loten t het vereischte Jee'ing der prij- n, alsook de be ien ia, gratis bij- clientèle onaan- jfficieele lijsten, geschiedt steeds en Staat en kan ng of ook naar ti in alle grootere hebben. et geluk bogun- nzieniyke prijzen olficieule be wij- irkregen, ennz6 1. Mark 250,000, D00 enz. by duse op den Ie onderneming tent belangrijke n gerekendmen reeds ophanden ten s oedigste Eon van hen, Dragonwis, hield oen toespraak waarin hy zei dat de oppositie alles zou doen om de orde to handhaven, maar waarin hy tevens de regeering aanviel. By de bovengenoemde begrafenis hadden wel groote ^iflsbetoogingen plaats, maar de orde wéfrd niet verstoord. Over de oorzaken van deze plotselinge uitbarsting wordt nog niets naders gemold. Doch juist het optreden van ’t politieke ele ment doet vermoeden dat er nog iets anders op don bodem zit dan alleen godsdienstig fanatisme over de vertaling van het Evan gelie van het Oud-Grieksch in ’t Nienw- Grieksch, al. is dat misschien wel deonmid- dellyky aanleiding geweest tot de uitbarsting. In do Kamer verweet Zaterdag de heer Delyannis der regeering zwakheid in do zaak van de vertaling van hot Evangelie. I'e minister-president Theotokis betoogt dat do regeering niet verantwoordelijk is vóór den abnormalon toestand. Drio dagen lang is hot leger beloedigd, gosteenigd en mot revolvers bestookt. De troepen schoten in de lucht, toch beschuldigt de oppositie do regeering van moord, zonder deze beschuldiging te kun nen bcwjjzon. De meerderheid keurde de houding der regeering goed, onder protest van de oppo sitie. De Beurs is nog altijd gesloten. Do studenten, die verklaren ten opzichte van de ex-communlcatie van de evangolie-vcrta- lers niet te zullen toegoven, hebben zich ge wapend en houden de boogescbool bezet. De leden van hot kabinet hebben hun aan vragen om ontslag ingediend. De heer Zaïmis zond Zaterdagavond aan den koning de volgende ministerieZaïmis, minister-president eri buitenlandsche zaken voorloopig ook justitie tot don afloop van bet onderzoek over do onlusten, Triandaphyl- lakos, binnenlandsche zaken; Topalis, marine; Montferrato, eeredienst en onderwijs Negris, financiën kolonel Korpas, oorlog. I)q nieuwe ministers zullen heden den eed afleggen en zullen dadelijk aan de Kamer verzoeken haar arbeid te schorsen. Tusschen de Porto en Frankrijk is de ver houding nog immer niet zooals zy behoorde te wezen. Het gebeurde met hot Fransche oorlogsvaartuig Mouette hebben wy reeds gemeld. De Engelscho gezant Nickolas O’Conner te Konstantinopel heeft met den Sultan, naton paleize gedineerd tevhebben, een zeer vriend schappelijk en levendig onderhoud gevoerd. Do Groote Heer was bijzonder wel gehumeurd. Het bericht meldt niet, of de anti-Engelsch- gezinde grootvizier Saïd Pacha by het onder zoon, dan den vader aankeek. Heet dat, zooals ge mij trachttet wijs te maken, zich binnen de grenzen der wellevendheid houden Mijnheer I Hoe komt ge. ertoe met mijne dochter alleen op hare kamer te zijn Oom riep Rahtow, die hem wilde in lichten, Zwijg, jongen antwoordde de vertoornde, terwijl hij den jongen Willi met woedende blikken aankeek. Ik meen, hernam deze rustig en met trot- sche kalmte, dat de opvoeding uwer dochter en Anna's /gewoonten voor u een zekere waarborg moesten zijn, dat een man, zelfs al kwam hij alleen, haar een liezoek durft brengen, natuurlijk er bij gedacht, dat ze hem ontvangen wil en over dit laatste punt staat het naar alle wetten der wel voegelijkheid aan de jonge dame zelf, maar niet aan u, heer von Thierberg om te beslissen, 1 Deze woorden schenen zijn' dirft nog meer op te wekken, diep haalde hij adem, maar op dat oogenblik trad zyn neef moedig tusschen beiden en sprak zijn oom op zijn gewone wijze aan. die, zooals het korte verblijf bij de Thierbergen hem geleerd had, nimmer hare werking miste. Mijnheer von Thierberg, riep hij beslist en me» een ernstig gelaat, ge hebt me zooeven het zwijgen opgelegd, maar ik zal niet zwijgen, wan neer men mijn eer te na komt Ik ben het ge weest, die mijnheer von Willi hierheen begeleidde, ömdat ik het hem gevraagd heb. generaal uit te schilderen, maar in eene houding, die spreekt van kracht, van een machtigen wil en die toch eene verheven rust in zich sluit. Ik ken het origineel, zeide Rantow, het is ongesteld in het museum te Berlyn en ik vind dit copie prachtig; voor Napoleon vereerders, waaronder ik niet behoor, bekomt deze schilderij «groot er aantrekkelijkheid, omdat het idee van Na poleon zelf was uitgegaan. Men zegt, dat David hem als een held had willen uitschilderen met zijn degen in de hand midden op het slagveld Bopi- parte daarentegen zeide toen de merkwaardige woordenNeenmet den degen overwint men geen slagenuit mijne houding moet men rust kunnen lezen, en het paard, moet een vurig paard zijn. Ik dank je voor dit verhaaltje, hernam Anna, het portret schijnt me daardoor veel aangenamer toe, en niet waar, Robert, voegde zij er bij, ook jou vader zal dan door die oorspronkelijkheid nog meer verheugd zijn. Anna 1 klonk plotseling dof eene welbekende stem. Ze keken op,de oude Thierberg door zijn knecht ondersteund, stond met hoogrood, vertoornd gelaat en sidderend voor hende generaal, die zijwaarts stond, scheen verlegen en angstig. Anna’s vrees voor haar vader was zoo groot, de blik, waarmee hij haar aankeek zoo vreeselijk, dat zij wankelde en «ze zou op hare knieén gevallen zijn zoo de generaal haar niet ondersteund had. Zijn dat die hooggeroemde gewoonten van mijnheer uw zoon wendde de oude, zich bitter lachend tot den generaal, tertfyl hij nu eent deq opperbevelhebber heeft zeker in Oost-Trans- vaal geen lauweren genoeg geoogst. Uit de verlieslost bljjkt, dat 18 November een gevecht plaats had by Rietpoort in de Kaapkolonie, waarby drie man sneuvelden. Gewonden worden niet opgegeven. Verder zyn op verschillende plaatsen nog zeven man gewond, waarvan een is gestorven en wer den by Jamesbergrug 19 Nov. drie man door den bliksem gewond en gedood. Een kapi tein is verdronken by een poging om de Wil- gerivier over te stekenzes man zyn sedert de vorige opgave aan ziekte bezweken. Onder de verbeteringen wordt opgegeven, dat een vermiste soldaat is gedeserteerd en een andere is gesneuveld. Te Magano, op 65 rnylen van do 'Dcla- goabaai, is de pest uitgeb^oken. Do baai is nog niet besmet verklaard. De Duitsche avondbladen doelen mode dat de memprie van toelichting op hot nieuwe Duitsche ontwerp aan do loden van den Rijks dag is toogezonden. In deze memorie wordt betoogd do noodzakelijkheid om hot tegen* woordige tarievenstelsel te vervangen door een geheel nieuw. Verder wordt verklaard dat Dnitschland bereid is na afdoening van hot ingediende ontwerp te rechter tijd ondorbandelingen over bandelsverdragen aan te knoopen met de rij ken die zulks wenschen. Het nieuwe ontwerp belet het tot stand komen van nieuwe ver dragen niet en voorziet in elk geval, met bet oog op do onzekere handelspolitieke toe komst in verscherpte maatregelen van ver gelding. De regeering zou wenschen dat het nieuwe tarief in werking trad op 1 Januari 1904. Daar zy echter te weinig zeker is dat de evenzeer gewcnschte inwerkingtreding van eventucelc nieuwe bandelsverdragen zal ge schieden op hetzelfde tijdstip, wordt in het ontwerp de bepaling van dc inwerkingtreding overgelaten aan de keizerlijke beslissing, te nemen, met toestemming van den Bondsraad. De Kamer van Koophandel te Bcrlyu heeft een onderzoek ingesteld naar de waarschijn lijke gevolgen van de hoogere invoerrechten, welke in het voorgestelde Duitsche tarief- ontwerp ook op levend vee zullen worden ge legd. Thans wordt van elk rund 30 mark geheven, wat volgens de opgaaf der directie van het abattoir neerkomt op ruim 9 mark per 100 kilo vleesch. Volgens het nieuwe tarief zal 12 mark per 100 kilo levend ge wicht geheven worden, wat na slachting op ruim 22 mark per 100 kilo uitkomt of 13 mark meer dan thans. Voor ander vee be draagt het nadeelig verschil tusschen 3 mark Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bet vertrek was klein, de meubels spraken van vroegere tijden, madfr toch was alles zoo vriende lijk en smaakvol gerangschikt, dat Rantow, nadat hij alles goed had bekeken, meende, dal deze kamer wel de schoonste in het geheele slot was. Slechts eene groote kist uit slecht hout getimmerd op een commode, harmonieerde niet met de ove rige meubels. En hoewel hij ongaarne de beide verliefden, die schijnbaar verdiept waren in het uitzicht op het dal, dat naar beneden weggaapte, in hun druk gefluister storen, wilde, was hij toch ie nieuwsgierig om te woteh, wat die geheimzin- /nige kist toch wel bevatte en verzocht zijne nicht het hem te vertellen. Bijna heb ik het voornaamste vergeten I riep ze uit. De schilderij voor uw vader - Robertik heb haar hier bewaard, omdat vader hier nooit konlt en omdat ik ze zelf ook zien wilde. Bij de«e woorden rukte ze door Willi hieri o geholpen het deksel van de kist af en het portret van een ruiter, die op een vurig paard gezeten, eene hoogte opsprong, werd zichtbaar. Bonaparteriep Rantow, toen hij de koene, geestvolle trekken op het doek zag. Herkent je hem vroeg Anna lachend Deze was de overwinnaar van Italië. Ik had niet gedacht, dat het copie zoo goed gelukt is, merkte Willi opwaarlijk, David was een groot schilder. Hoe edel i« deze gestalte, hoe gelukkig de inval om dezen naar hooger streven de man niet in de gebiedende houding van een

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1