Huiden, Schapenvachten, Wagenkleedjes, Voetzakken en®. PlRMA Sb iitl JONG. CiOUDSCHE MELK-INRICHTING Prima Onvervalschte Melk. Loten Stal Parijs 1898 L. BOOG AER DT Goed gevulde BOTERLETTERS, SCHENK Zn. Gebr. KAMPHUIZEN, Etalage voor 't St. Nicolaasfeest ROTEBIitTTl&g. St. Nicolaas geschenken. J. J. van BEMMELg St. Nicolaas geschenken. KIEUW! Zelf openers en PAHTASIE-, SMAL-, KISSELWAM is *s Prima kwaliteit TAFELBO I ER Keukcnbotei* (belegen Roomboter) Prima kwaliteil Goutlsclie 14<t»ts ït Diieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken I^v.» 7 zijn voorhanden in het TA PI JTM AG AZIJN van gevestigd TUIlffSIIiGEU. VOLLE ZOETE MELK 8 cel,t Per L,ler GEROOMDE MELK 4 ROOM KARNEMELK f 1.40 per K.G. Eerste kwaliteit GRUYÈRE 14.AAS, Edammer Kaasjes 4 pond) Per stuk J 110. Roomkaasjes - 0.80. Botercontróle-Station in Zuid-Holland. Trekking Donderdag 5 December a.s. Hoofdprijzen ft'. 200.000, ft' 50 000. anker-pa/n-expeller Confiseur. GOUDA. Lange Tiendêweg D 28. Dagelijks versch geurig St. NICOLAAS, Chocolade- en Spritsletters. - ZIE DE ETALAGE. Nieuwste stokken. Soliede kwaliteiten. GOUWE C 249. GOUWE C 5 MARKT A 53. o en op Huishoudelijk gebied. S <So. 8063. Maandag 2 December 1001, 40ste Jaargang. STADSNIEUWS. DE GROOTSTE SORTEERING TELEFOON No. 21. Bovengenoemde Inrichting blijft zich bij voortduring aanbevelen voor de levering van Uitsluitend van Vee dat onder controle staat van den Rijks- Veearts den Heer E. O VER BOSCH, alhiei. Dagelijks versch verkrijgbaar (Gepasteuriseerde Roomboter) f 1.50 per K.G. Steeds voorradig mr r», zeer fijn van smaak 00 CCIlt per K.Gh 25—40 Ots. per K.G. Aan onze Inrichting is een chemicns, tevens bacterioloog verbonden en wordt liet strengste toezicht op de melk en de daaruit vervaardigd wordende producten gehouden. Onze inrichting is de eenige in Gouiu, weike Boter levert onder Controle van het Bestellingen worden spoedig en geregeld aan hnis bezorgd. Benevens 689 prijzen van Ir. «O.OOO, 50««, 1000 en Ir. 50©. Geheele Aandeelen voor deze trekking, recht gevende op de vollo prfis, welke er op valt I 1.75. Halve Aandeelen II.Aandeelen I V. Toezending der aandeelen na ontvangst van postwissel. Trekkingslijsten direct na de trekking gratis en Iranco. Noord-llrabanlsclie Loterij-F.ffectenbank, Breda Dit goede oude lick, Jicht, Verkoud enkei Huisgezin ont- schen a 1-25, 7 HH. Apothekers Te Amster- ban,v.Tuyll, F. AD. RICHTER, 4 Co, middel tegen Bheuma- hold enz. mag in geen breken. In Res et en 50 ct bij Drogisten. dam bij C16- Weisz Co. .ROTTER DAM. 03 J cö S a fa A MA O Ruiuie sorteering BORSTPLAAT, M.AItSEPAIN-, SUlUJill- en CHOCOLADE-ARTIKELEN KMDER-, DAMES- en HEEREN- Opvouwbare reisparapl Stormpa rapluies fs MJil JU WW MJ VJ HOFLEVERANCIERS, hebben de eer te berichtendat hunne tn gereedheid Ie, en bevelen mtch beleef delete aan tal hel leveren van góed gevulde CD NOUVEAUTÉS in Gouda. tiruk van A* BRINKMAN Sc fin. N ■EP rl f-* O CD f-4 F* O (HlllkStHE COIBAJVT. felefoon \o. H9e De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon No. ft* A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. w Inzending van -Advertentiën tot 1 uur des midd. TWEE DL BLAD. Gemengde Berichten Uit Amsterdam meldt men: Een twintigjarig meisje, als dame gekleed, heeft by een papierhandelaar in de Paleis straat een bankbiljet in betaling gegeven, dat waardeloos is gebleken, daar de tekst de waarde van het biljet niet als f 40 maar als 40 kassen aangaf. Het bedrog geschiedde gisterochtend om acht uur. De oplichtster bad er blykbaar op geloerd, dat de jongste bediende, een knaap, alleen in de winkel was. Hem gaf ze voor haast te hebben, waardoor de list gelukte en zy f 39.50 terug ontving. Aan de Berlynsche universiteit zal een .bekend kunstenaar, voortreffelijk recitator" benoemd worden lot lector in de kunst van voordragen. Men begrijpt, dat aanstaande predikanten, aanstaande advocaten en zoo vele anderen van zulk onderricht véél voor deel kunnen trekken. Ooggetuigen van het vreeselijke spoorweg ongeluk by Seneca, in de Vereenigde Staten, vertellen dat het land mijlen ver verlicht was door den brand van de wagens. Veel lyken waren zoo verbrand dat ze geheel onkenbaar waren. Volgens de laatste be richte» uit Adrian (Michigan) zijn by de ramp 80 menschen omgekomen, waaronder 50 die op slag dood waren, en 150 gekwetst, 25 ernstig. De machinist van den oostwaarts gaanden trein zegt dat zyn trein een snelheid had van 65 mijlen in het uur, en dat de oorzaak van de ramp bij een verkeerd begrepen tele gram lag. Het telegram lniddePasseer Seneca. De machinist Strong las Sand Creek in plaats van Seneca; de hoofdconducteur had de order goed begrepen, maar hij wist niet dat dit met den machinist niet 't geval was. Bemerkende dat de trein te veel vaart had, remde hy zelf, maar het was te laat. Onmiddellijk na de botsing vatten de wa gens van den westwaarts gaanden trein vuur, en veel landverhuizers die den trein vulden, verbrandden voordat er hulp verleend kon worden. Het ongeluk had 's avonds om elf uur plaats, in het open veld. Er lag een hoeve in de buurt, en de bewoners deden heldhaftige pogingen om He ongelukkige rei zigers te bevrijden, maar verscheiden wa gens waren niet te naderen wegens den gloed, terwijl er weinig of geen water by de hand was. Onder de omgekomenen waren een vijftigtal Italiaansche landverhuizers. De heeren Henri Coudon, chef der chemi sche werken van het Nationaal Landbouw kundig Instituut en Eng. Rousseaux, prépa- rateur aan die instelling, werden door de Fransche Regeering belast met een zending naar Nederland ten einde op verschillende plaatsen zich de noodige hoeveelheid melk te verschaffen, onmiddellijk van de koe af komstig, deze melk zelf te karnen en de daarvan verkregen boter aan een analyse te onderwerpen, en dit vooral met het doel om na te gaan, wanneer er sprake kan zyn van zuivere of niet zuivere natuurboter. De heeren hebben aan die opdracht vol daan en thans hun bevindingen in een uit voerig rapport neergelegd. Zy komen tot een 5-tal conclusiën hierop neerkomende .Ongeveer gedurende 2è maand (van Sept. tot einde November) vertoonen sommige Nederlandsche botersoorten eene verminde ring van het gehalte in vluchtige vetzuren en ze meer doet naderen tot de margarine- boter, toe te schrijven aan den nadeeligen toestand, waarin zich de melkkoeien bevinden, in de weide op een tijdstip waar zy Yeel te lijden hebben van koude en vochtigheid, ter wijl ook hare voeding onvoldoende is. Gedurende het geheele jaar echter konden de Hollandsche botersoorten van normale samenstelling zijn, indien van het eerste oogenblik af dat de koude zich laat gevoe len, de beesten op stal worden gezet, waar zy beschermd zyn tegen den invloed van 't weder en ook meer afdoende wijze gevoed worden. Wanneer dan ook de deskundige scheikun dige, by het onderzoeken van Hollandsche boter, arm aan vluchtige zuren, en gefabri ceerd in de bovengenoemde maanden, niet naar geweten kan verklaren dat dit product vervalscht is door toevoeging van margarine dan is 't daarentegen wel zyn plicht te ver klaren, dat die boter is abnormale boter. Zelfs heeft hy het recht by vergelijking met de Fransche boter?, te verklaren dat voor Frankrijk die boter niet is een verhandel baar product." Het zal van het grootste belang zyn op deze en dergelijke uitingen in het buitenland acht te slaan en dienovereenkomstig te han delen. De uitvoer van boter naar Frankrijk en België beteekent nog al wat. Ook Engeland zit niet stil. De Regeering van dat land heeft eene commissie benoemd tot het vaststellen van vormen voor de schei kundige samenstelling van boter en tevens tot bet bepalen der grenzen voor haar wa tergehalte. Door onze Regeering is dr. Van Rijn, di recteur van het rijkslandbouwproefstation te Maastricht aangewezen om bij die commissie de belangen van Nederland te behartigen. Dat is goed van onze Regeering, maar schrijft de „Bildtsche Crt." terecht meer zou het inker helpen als onze veehouders zuivelproducenten zich inspanden om zóó goede waar aan de markt te brengen als maar mogelijk is. Voer het Haagsche kantongerecht was eer gisteren gedagvaard doch niot vorschenen, A. J. de Haas, „plantkundige." Hem werd ten laste gelegd op 't einde van Aug. jl. onbevoegd de geneeskunde te hebben uitgeoefend in een perceel aan de Zusterstraat. Uit de verklaringen van twee vrouwen bleek dat zy, de eene vergezeld van haar 11-jarig dochtertje, de andere van haar zie kelijk zoontje den „plantkundige" geraad pleegd hadden. Het kind van patiente no. 1 had volgens den plantkundige aanleg voor idiotisme. Daar om moest het maar elk uur een eetlepel innemen van een aftreksel van kruiden waar van hy de vrouw een pakje gaf. De patiente had 25 cents betaald voor een volgnummer dat in de wachtkamer werd uit- tereikt en betaalde na het consult nogmaals 5 cents, die werden in ontvangst genomen door de dochter van kekl. Toen het kind het kruidenaftreksel in een fleschje mee naar school kreeg, verbood de hoofdonderwijzer, toen hy hoorde van wien de kruiden afkomstig waren, het kind het drankje. Het ziekelijke kind van patiente 2 werd verklaard te lijden aan zenuwzwakte. Ook die vrouw kreeg een zakje kruiden en legde een kwartje op tafel. Geen der beide kinderen ondervond baat na het innemen van het kruiden-extract. De politie was met de zaak in kennis ge steld door een onderwijzer. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie mr. van Haren Carspel vorderde twee geldboete van f30 elk of 5 dagen hechte nis voor iedere boete. Naby het station Buir op den spoorweg Keulen Düren is gisteravond een perso nentrein gederailleerd. 2 Reizigers zijn ge dood, 5 zwaar en 12 of 13 licht gewond. Dezer dagen stond, volgens het „N. voor Almelo en Omstr.", voor het kantongerecht te Almelo, zekere P. uit Langeveen terecht ter zake van een jachtovertreding. Het procesverbaal luidde, en de verbalisant, veldwachter S.# kwam het op de zitting nog eens bevestigen, dat beklaagde op zekeren dag in het Langeveen aangetroffen was in jagende houding. 't Is i.ièt mèugelik, meneer de kantonrech ter, 'k bin den heelen dag in Tubbinge ewèst". „Kunt ge u dan ook soms vergist hebben, veldwachter?" „Onmogelijk meneer, ik heb beklaagde dui delijk herkend, hy was ongeveer 150 pas van me af." „Hoé kaan 't zeggen, meneer, 't was wel 200 meter„O, doar he'k mien verproat Het Blauwboek omtrent de concentratie kampen is treurig, diep treurig lezen. Maar toch ook daarin onbreekt „la note gaie" niet. De kinderen in sommige concentratie kampen krygen les in het Engelsch natuur lijk, zoodat zy de taal van hun woldoeners die immers, zooals zwart op wit in dat zelfde blauwboek staat, „kosteloos dood kisten verstrekken" kunnen leeren. Te Belfast was het een luitenant van de Lancashire fuceliers die les gaf. Het werk van de kinderen komt binnen. Daarbij is het werk van een meisje, Isie Malan. Hier onder volgt haar opstel „I will try to learn English, that I can say to the Kakky handsupI am twelve years old. This is my first English writing". [Ik zal trachten Engelsch te leeren, op dat ik tegen den Kakky (khaki) hands up zal kunnen zeggen. Dit is myn eerste En- gelsche opstel.j Welk een prachtige verachting voor de vijanden van haar volk moet die jonge Re- publikeinsche gevoelen J. van Schjjndel, die op 13 October met paard en kar uit de weide terugkeerde, waar hy voor zyn baas koeien had gemol ken, werd aan een spoor-overweg door een trein overreden en gedood. De wachteres had verzuimd, do sluitboomen neer te laten 3 minuten voor den tyd dat de trein pas seerde, en zy is ook niet, om te kunnen waarschuwen, by die boomen blijven staan. De man, die vanwege den mist den aan komenden trein niet kon zien, reed door, werd door den schok, dien de botsing tus- schen zyn kar en de locomotief veroorzaakte, van den wagen geslingerd, geraakte onder den trein en werd zoo verminkt, dat hy weldra in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch overleed. De man was weduwnaar, vader van twee kinderen. Het O. M. bij de rechtbank te 's Herto genbosch heeft Woensdag voor de hulpwach- teres, aan wier nalatigheid dit ongeluk was te wijten, 6 maanden gevangenis geëischt. De vrouw is bovendien door de spoorweg directie ontslagen. In» Parijs is een man in hechtenis geno men wegens diefstal, die onthullingen heeft gedaan over den in stukken gesneden man, waarover verscheidene maanden geleden zoo veel te doen is geweest. Volgens den gear resteerde, Moret, is het slachtoffer van deze geheimzinnige misdaad een provinciaal, die te Parys was komen stndeeren. Den eersten den besten dag echter, dat hy te Parys was, viel hij in een kroeg in handen van twee personen die, in de meoning dat hy wel veel geld bij zich bad, hem dronken maakten, daarna meenamen naar huis, waar zy hem, toen hy weerstand bood, hadden vermoord. Ten einde de verwijdering van het lijk te vergemakkelijken, hadden zy het in stukken Terwijl de Engelsche politie nog altyd zoekt naar Goudie, den hoofddader van den grooten diefstal in de Bank te Liverpool, heeft het zoeken naar zyn medeplichtigen tot een buitengewoon incident geleid. Een bevel tot aanhouding was uitgevaar digd tegen een Amerikaanschen bookmaker, Laurie Marks genaamd, van wiens mede plichtigheid men de bewijzen in handen heeft. Laurie Marks was echter tijdig naar Parys getogen. Maandag nam do Londensche politie een telegram in beslag van Marks aan zyn broeder, die te Londen woont. De book maker deelde er in mede, dat hij naar Londen zou terugkeeren via Boulogne- Folkestone. De politie wachtte hem Maan dag op by de aankomst te Folkestone van de „Mabel Grace". Marks was echter niet aan boord, maar men vond op het schip een hem toebehoorend valies, dat 60 pond sterling aan goud en een wissel van 500 pond bevatte. Aanvankelijk meende men, dat Marks onderweg overboord gesprongen was, doch de bemanning verklaart, dat men het dan bemerkt moest hebben. Men meent nu, dat Marks óf werkelijk zelfmoord ge pleegd heeft, óf dat hy door een medeplich tige het valies aan boord heeft laten bren gen, om de politie in de waan te brengen, dat by zich van kant gemaakt heeft, om verdere vervolging te ontkomen. GOUDA, 30 November 1901. Blijkens achterstaande advertentie zullen een viertal winkeliers in verfwaren hun winkel sluiten, by wijze van proef, des avonds ten 9 uur, alleen des Zaterdags zullen zy hun winkel langer openhouden. Naar wij zyn ingelicht, komt deze maatregel ten goede aan het ondergeschikte personeelwy hopen dat velen dit voorbeeld zullen volgen. Heden morgen is naby de watermachine in de Fluweelensingel drijvende gevonden het lijk van J. B. oud 53 jaar. Gisteravond gaf de Zangvereeniging „Arti et Religioni", directeur de heer Willem* Kerper, in zaal Kunstmin haar derde conD' eert mot medewerking van het dameskoor der Vereeniging onder leiding van Mej. de Koning Mnnting,~Mej. Joh. v. d. Linden van den Heuvell mezzo-sopraan uit Vlaardingen on do kapel van den heer Arentz. Met genoegen hebben wy met Mej. v. d. Linden kennis gemaakt, en wy hebben niets anders dan lof voor het zestal liederen, door haar onberispelijk en met een lieve, zuivere en goed geschoolde stem voorgedragen. De bloemenhulde, haar aangeboden inden vorm van een korf en bouquet was welver diend. Wy hopen haar nog menigmaal in ons midden te zien optreden. De heer tenor-solo, die voor een der werkende leden, die door ziekte verhinderd was, optrad, voldeed ons veel minder, ja wy kunnen niet anders zeggen, dan dat de teno ren in het koor heel wat beter waren. Niet alleen was de voordracht niet mooi, maar hy vergde te veel van zyn geluid en kon daardoor de hooge tonen in het geheel niet bereiken. De directeur Kerper deed zich niet alleen kennen als een goed dirigent, maar ook als uitstekend pianist, zoowel by de begeleiding der koren als door zyne solo's. De beide nummers gezongen door bet Dameskoor der vereeniging onder leiding van Mej. Corrie de Koning Munting volde den evenzeer. Mej. de Koning Munting heeft eer van baar werk en toonde ons een uit stekende dirigente te zyn. De nummers werden keurig en zuiver uit gevoerd ook de haar gebrachte bloemen hulde was verdiend. Wat nu het mannenkoor zelf betreft, ook dat had veel succes, ook in het laatste num mer van het programma de Missa Solemnis, auctore Mart. J. Boumanzangers en ook het orchest verdienen een woord van lof, voor de uitstekende wyze, waarop zy dit werk van onzen Bonman hebben uitgevoerd. W|j wenscben „Arti et Religioni" geluk met het behaalde succes en hopen nog meer malen een avond vol kunstgenot te mogen genieten. De leden der Volksleeszaal worden ver-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 3