L00, istoffeji, ro r Zn., Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. vrii:* snosgeif in op Dinsdag 3 December 1901. No. 8664. I Nationale Militie. 11 eren Tuin. Bullenlandscb Overzicht. Eindelijk Gevonden. Laarzenmagazijn Kleiwegsteog. ten WINTER PENEN merk TER :o’ 'AAM, EIKEN idea. :uze kelen ERS Jz. sziektén fel öl, w. [QTHERAPIE. 40ste Jaargang. FE VILLE l OIV. IER 1901. ireereml. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. dijken .digen I door telefoon 'o. S?. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. K OUDE A.VLMEK 3H0ENWERK afeeren in de richting NGEL, 661. SMITS. eten werk. ze van de goed- i*/c r rcAP sar bij i van echtheid ia turk steed* voor- i naam der Firma PJB 9, GOIIMIIE (DIIIIXT. In den nacht van den 28 November is door de Boeren een algeraeene poging ge daan om den spoorweg ten westen van Mid delburg over te steken Daarvan was be richt ontvangen, zoodat een gepantserde trein en de blokhuizen in gereedheid waren ge bracht. Een kleine troep deed een schijn beweging om de aandacht af te leiden van de hoofdmacht, maar deze, twee honderd man sterk, werd teruggedreven en liet het bewijs achter dat ze aanzienlijke verliezen hadden geleden. Officieel wordt medegedeeld dat na 1 Jan. stemrechtmaar zij konden niet goedkeuren de ongrondwettige bedreiging van Van der Velde, om door obstructionisme de behande ling der begrooting te beletten. Toen kwam de minister-president De Smet de Naeyer, met de verklaring, dat hy per soonlijk geen bezwaar zag tegen het wijzigen van de agenda en hoewel hy liever eerst de arbeidswetten had afgehandeld, stelde hy voor, de agenda aldus vast te stellen, dat na de begrooting de wet tot invoering van het algemeen stemrecht voor de gemeentelijke en provinciale verkiezingen zal worden behan deld. Hiermede stelden de socialisten zich te vreden, zoodat de zaak voorloopig is ge regeld. a. s. aan niemand vergunning zal worden verleend om de Kaapkolonie of Natal binnen te gaan zonder een specialen pas. Wie zulk een pas aanvraagt, moet bewyzen dat hij ten minste honderd jwnd sterling bezit of in staat is zichzelf te onderhouden, dat het doel van zyn reis bonafide is en dat hy niet als zynde zonder middel van bestaan uit zyn land is gezet. Onderdanen van vreemde mogendheden kunnen op deze voorwaarden passen krygen van hun gezantschappen te Londen. Deze passen gbVen slechts het recht in Zuid- Afrikfl te landen, maar zyn geen waarborg dat de hoildeis naar het binnenland mogen doorreiwMl. s stelt een gen. Mettertyd zal daardoor, en door de spdorweglynen Pretoria -Vereeniging en Pretoria—Johannesburg het gebied om Jo hannesburg en Pretoria geheel gezuiverd kunnen zynhetgeen dus op het oogenblik volstrekt niet het geval is. Het is zeer jammer (zegt de Times-corres- pondent), dat de Boeren zich weer by Roos- senekal en den Steenkampsberg hebben kun nen nestelen, daar de paarden in deze dis tricten geen last hebben van de „ziekte” en de Boeren niet van koortsen. Het is daarom noodzakolyk, dat men de Boeren daar niet met rust late. Maar tot dusver hebben wy (Engelschen) nog nooit de beschikking ge had over genoeg troepen om te gelijkertijd ten noorden en ten zniden der Delagoa-ljjn op te treden. De beboette aan meer troe pen wordt daardoor ten duidelijkste aange toond. Strn d. thonins, ouders pel. 28. Jan, C. Van Riet. andjjk en A. C. iers J. Jongkoed J.fc. M. Sna- de Groot, 21 J. w, 12 j. f aspejrs, 79 .j. i inzdndïrïg Hu by den Heer,., IMAN F?., j ier Sociëteit. 4i De „Times” ontvangt uit Pretoria van 28 dezer een beschrijving van de verdeeling der Engelsche troepen, die opereeren tegen het groot aantal Boeren welke in verbin ding staan met Louis Botha, oostelyk van de lyn der blokhuizen van de Wilgerivier tot Greylingstadtwaalf colonnes opereeren tusschen den Deiagoabaai-spoorweg en den spoorweg naar Natalin West-Transvaal gaan de colonnes onder lord Methuen, ko lonel Kekewitch, en kolonel Hickie voort het terrein schoon te vegen, waarby zy in samenwerking optreden met de troepen langs de spoorwcglynen, en met de politieposten langs het Magaliesgebergte. De concentratie- colonnes ten zuiden van den Deiagoabaai- spoorweg, met vooruitgeschoven troepen ten noorden van die l(jn hebben het resultaat gehad, dat de Boeren opnieuw zyn terug gedreven tot in de nabijheid van Roossene- kal. Voorts zyn negen colonnes bezig in de geliefkoosde schuilhoeken van hetSteen- kampgebergte, in het noordoosten van den Oranje-Vrystaat, het tooneel der operaties van generaal Elliot, de vluchtende comman do’s te achtervolgen. De toestand is voortdurend vooruitgaand maar de verdeeling van het gebied door blok huizen moet nog meer worden uitgebreid om de colonnes in staat te stellen grooter resul taten te verkrijgen. Dit zal een taak zyn, die veel arbeid eischten middelerwijl zyn meer troepen noodig niet voor een onmiddelyken aanval, maar om de verootmoediging der Boeren te verhaasten. Na Botha’s terugtocht uit den Zuidoost hoek van Transvaal bleven daar nog 300 h 400 Boeren achter, die zich gemakkelyk in die bergachtige landstreek kunnen schuil houden. Men vindt daar namelijk tal van be groeide kloven. Het blokhuizensysteem zal ten slotte de pacificatie van het land moeten teweegbren- lijk aan do Signora en den Doctor dank verschul digd, omdat zij ons door hun twist op muzikaal gebied in de gelegenheid stelden een bepaald talent te ontdekken. Gij zegt ons zeer bescheiden, een poging te willen wagen en komt voor den dag met een spel, waarover de meest volmaakte kunstenaar zich niet zoude behoeven te schamen. Gij hebt der Signora een schitterende overwinning bezorgd; zij heett in alle opzichten gelijk en de Doctor blijft voor ditmaal met zijn aanval bepaald in de minderheid.” De zangeres was ook op den vleugel toegetreden. >Ook ik dank u, dat gij mijn verlangen op een zoo ridderlijke wijze vervuld hebt, sprak zij glim lachend, „maar” en hier sprak zij zachter «Past u maar op. Ik vrees, dat mijn tegenpartij u ter verantwoording zal roepen over de wijze, waarop gij mijn meening deedt zegevieren. Was uw spel en vooral het slot zooals het moet ge speeld worden Een verraderlijk rood kleurde de wangen van den jongen man, maar toch sprak hij lachend: «Ik speelde volgens uw opvattingen mijn spel mocht uw goedkeuring wegdragen, Sig nora, meer vraag ik niet.” a «Daarover spreken wij nog wel nader,” fluis terde de zangeres snel, want thans kwam de gast vrouw op den jongen gast at, om hem ook eenige waardeerende woorden toe te voegen en het grootste deel van het gezelschap volgde haar voorbeeld. Iedereen beijverde zich om hem toe te spreken en te complimenteren, men wenschte te weten, waar hij zijn muzikale kundigheden ver worven had en, naar mate men eerst minder op hem gelet had en bijna niemand hem kende, des Wel had hij tot zijn verontschuldiging verklaard, slechts een dilettant te zijn, maar het bleet toch een waagstuk, den salon van Consul Erlan, waar men reeds zooveel beroemde kunstenaars had mo gen bewonderen, voor dergelijke proefnemingen te kiezen, Des te grooter was dan ook de verwondering van het gezelschap, toen men zag, dat Almbach volkomen tegen al die moeielijkheden opgewassen was en hij die spelende overwon, met een gemak en een zekerheid, die een kunstenaar van beroep eer zouden hebben aangedaan. Tevens wist hij in zijn spel zooveel vuur te leggen, dat zelfs de meer bejaarde toehoorders, die van zeli moeielij- ker te voldoen waren, zich meegesleept voelden Het was alsof het stuk onder zijn handen van gedaante veranderde, hij gaf er een beteekenis aan zooals tot nog toe nog door niemand, misschien nog wel het minst door den componist zeil, ge schied was, en toen hij in een eenigszins storm achtig tempo de slotaccoorden had aangeslagen, oogstte hij van alle kanten de meest onbeperkte toejuichingen in. «Bravo, bravissimo, mijnheer Almbach I” riep de Consul, die het eerst op hem toetrad om hem met warnjte de hand te schudden. «Wij zijn waar- Het is niet juist, dat de Duitsche rykskanse- lier, graaf Von Bülow, de verschillende leiders der partygroepen in den Ryksdag tot een gemeenschappelijke conferentie heeft opge roepen. Wel heeft hy verschillende invloed rijke afgevaardigden nitgenoodigd, zich by hem te willen vervoegen, maar allen op ver schillende dagen en uren. Von Bülow koes tert het voornemen, zich door de genoemde afgevaardigden te doen voorlichten over den parlementairen toestand, d. w. z, over het ontwerp-toltarief, dat ten slotte de binnen- landsche politiek beheerscht. Naar de Frank furter Ztg. mededeelt, zyn afgevaardigden van elke politieke kleur uitgenoodigd, en o. a. ook twee vryzinnigen. Het is niet bekend, of ook een der sociaal-democraten werd uit genoodigd, de een zegt van ja, de ander van neen. Heden wordt het toltarief waarschynlyk door den Ryksdag in eerste lezing in behan deling genomen. Men verwacht, dat Von Bülow alsdan de beraadslagingen met een redevoering zal openen. De Italiaansche minister der schatkist deelde in zyn Millioenenrede mede dat de dienst voor 1900/01 heeft opgeleverd een overschot van 41 millioen, nadat uit de wer kelijke inkomsten is voorzien in de uitga ven voor de spoorwegen (18 millioen), in het tekort van 8 millioen voor de amortisatie van de scbnld in de uitgaven voor de Ohi- neesche expeditie. Het overschot van 41 milioen is te danken aan een nauwgezet beheer van de uitgaven en aan de schitte rende inkomsten. Voor den dienst 1901 02 wordt verwacht een overschot van 13 millioen, zooveel klei ner dan het vorig boekjaar, daar sommige uitgaven stygen en inkomsten verminderen, op en op zijn gelaat vertoonde zich een uitdruk king zoowel van kwaadheid als van een niet te verhelen belangstelling, toen hij sprak «Gij schijnt de muziekkennts van het gezel schap op haar juiste waarde te schatten, daar ge met zoo iets voor den dag durft komen. Men hoort er het bekende thema uit en is daarmede tevreden, maar dit geldt niet voor allen. Ik bij voorbeeld, zou er groot belang in stellen, te weten van wie zekere variaties afkomstig zijn, die aan het geheel een ander karakter geven, en, wat het slot betreft, was deze gewaagde improvisatie mis schien ook de poging van een dilettant Almbach hief fier het hoofd op. z/En indien dit zoo ware, wat zoudt U dan daarvan zeggen?” >Dat het een on vergeeflijke fout van Uw familie was om van U eenkoopman te maken.” Doctor, wij bevinden ons in het huis van een koopman.” «Volkomen juist,” sprak Welding kalm, »en ik ben de laatste om met minachting op dien stand neer te zien, vooral indien de koopman, zooals het bij onzen gastheer het geval is, met degelijken en rusteloozen arbeid aanvangt, om te eindigen met het genieten van rust, veraangenaamd door het bezit van millioenen, doch dit beroep deugt niet voor iedereen. Vóór alles heeft men daartoe een helder en koel hoofd noodig, en het komt mij voor dat gij dit juist niet bezit en dat het Uwe niet geschikt is, om zich alleen met het prozaïsche Debet en Credit bezig te houden. IPW/ wrvofgdj Omtrent het gebeurde ia de Belgische Ka- kan het volgende worden medegedeeld. De minister-president stalde voor, om na de behandeling van het hoofdstuk „Middelen” der begrooting, de örilitaire wetten te be handelen. Hierop vroeg Van der Velde het woord, om to verklaren, dat de socialistische party besloten had niet mede te werken aan de behandeling der begrooting, indien de Regee- rb# niet de belofte aflegde het voorstel tot invoering van algemeen kiesrecht aan de orde te stellen. Hierover ontstond een heftige discussie. Woeste verklaarde dat zyn party „zich als één man om de Regeeripg zou scharen ten einde de revolutie te keeren”. Het bleek echter dat van der Velde steun had gezocht en gevonden. Vele liberale spre kers verklaarden, den eisch der socialisten te zullen ondersteunen. De vrijzinnige afge vaardigde Féron zeide, dat het meervoudig kiesrecht oorzaak was van zooveel bedrog, dat allen die het wel meenden met het land, zich thans daartegen moesten verzetten. De minister van binnenlandsche zaken, De Trooz. wilde spreken, maar hij werd daarin belet door het oorverdoovend leven, dat de socialisten maakten, die met de deksels hun ner lessenaars klopperden en „Réglemont, Réglement I” zongen. De zitting werd daarop verdaagd. Vrydag bleek het, dat de nacht raad had gebracht. De gemoederen waren wat tot kalmte ge komen de heeren Neujean en Liefmans ver klaarden te kunnen begrijpen, dat de libe ralen aandringen op afschaffing van het meer voudig kiesrecht en invoering van algemeen te meer was men verbaasd over zijn plotseling optreden en zijn groote mate van bescheidenheid, die hem ternauwernood veroorloofde, op al de tot hem gerichte vragen te antwoorden Het geheele gezelschap voelde zjch min of meer Maecenas en ieder was bereid, aan dit jonge talent zijn alge- heele bescherming te verzekeren. Was het werkelijk louter bescheidenheid, die Almbach tot zwijgen noopte? Op sommige oogen- blikken kwam er een spottende glans in zijn oogen, als men zijn geniale opvatting prees en beweerde dit stuk nog nooit zoo volmaakt te hebben hooren spelen. Hij maakte van de eerste de beste gelegenheid gebruik om zich aan de al- gerneene belangstelling te onttrekken, toen Doctor Welding zich eensklaps van hem meester maakte. »Kan men eindelijk eens tot U doordringen Men bestormt U geregeld met bijvalsbetuigingen. Slechts één oogenblik. Mijnheer Almbach, laat ons hier binnentreden Hij wees op een zijkamer, waarop beiden ter nauwernood hadden acht geslagen en sprak op vrij scherpen toon Signora Biancona heett haar pleit gewonnen, doch alleen door Uw spei. Mijn aanval was ge richt tegen het stuk zelf, zooals het geschreven is. Zoude ik U mogen vragen, waar U deze zeer eigenaardige bewerking hebt opgespoord Mij was zij tot op het huidige oogenblik geheel on bekend.” >Wat bedoelt U daarmede, Doctor vroeg de jonge man koel. »Ik ken het stuk slechts, zooals ik het speelde.” Welding nam hem van het hoofd tot de voeten Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Zitting van den Militieraad, bedoeld bij art. 86 der Wet betrekkelijk de Natiofiale Militie, zal gehouden worden op het Raadhuis te Gouda, op Donderdag den 1911 Decembet 1901 voor hen die bij de loting getrokken hebben No. r tot en met 25, op Vrijdag den 2on December 1901 voor de nummers 26 tot en met 125 en op Zaterdag den 2in December 1901 voor de hummen 126 tot en met 201, telkens aanvangende des voormiddags te Elf ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent de Lotelingen die eenige reden van vrijstelling hebben ingediend en omtrent 'alle andere Lote lingen. Voor den Militieraad moet verschijnen de io- teling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken ot gertiis van de gevor derde lengte, terwijl hij bij niet verschijnen tot den dienst wordt aangewezen. Dj loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Raad te verschijnen, wordt onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt. De be’anghebbenden worden er voorts op ge wezen, dat het opgeven van de redenen van Vrij stelling bij de inschrijving of bij de loting en het doen opmaken van de noodige bewijsstukken niet voldoende is om van de vrijstelling verzekerd te zijn, maar dat hun belang medebrengt om boven dien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad. Zij, die hunne bewijsstukken voor de vrijstel ling nog niet hebben doen opmaken, worden herinnerd, dat die stukken uiterlijk tien dagen vóór den dag waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend bij den Burgemeester moeten zijn ingediend. Gouda, 2 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. 6» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1