etters I SHU. odjes, kleuren IKEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. S666. Donderdag 5 December 1901. i RTEN. sl Buitenlandsch Overzicht. igbaar. t-Bron, erdam oterij 1 KENNISGEVING. FEV1LLE1 OX. Eindelijk Gevonden. 40ste Jaargang. PRIJZEN. Verspreide Berichten. ter beztrij- hma etc. In den keninff roods tersr. roortifft ran 'J <tf nuf* m worden. De ELDDOTERU. e 7 deelnemers yondernemingen nz. en prospectus. Effectenbank te litbetaald tegen Iler loterijen en er. >REDA. fiOUDSCHE UHJBANT jen zwakte, uat, slechte .re gevolgen. Bleekzucht, loterij, nts per lot. 2 I’reuitn ;»chgcb aik, :er ran te be- arrhée, ook Kgn/0.50. 'gr,/0.90, log' op de Filippynsche eilanden is ontaard in plaatselyko onlusten, veroorzaakt door bandieten on plunderaars, die slechts als roovers behandeld dienen te worden. De President handhaaft ten stelligste de Monroe- leof, en wijst op do noodzakelijkheid van voortdurende vermeerdering der vloot, om eerbied voor die leer at te dwingen. De .Standard” verneemt uit Tientsin, dat by een edict de tegenwoordige vermoedelyke troonsopvolger van den Keizer uit zyn waar digheid is ontzet, wyl hy aan de Keizerin- weduwe moeite heeft veroorzaakt. Hem zal den hertogstitel gegeven worden. Bij zyn torugkeor in Peking heeft prins Tsjng doen bekend makendat uithoofde der groote vermoeienissen, door de Keizerin- weduwo ondervonden, het Hof zyn terugkeer nog eenigen tyd zal uitstellen. Het schijnt echter, dat het plan tot dien terugkeer niet opgegeven is. Do keizerlijke paleizen, de tempels en alle annexe gebouwen en monumenten zijn gereinigd en, voor zoo ver noodig opnieuw verguld. De bevelheb bers der vreemde troepen hebben een vol maakte discipline onder hun manschappen Wptcn te handhaven, zoodat er nu orde in de hoofdstad heerscht. In de provincie Pot- sjbli echter, loopen rooversbenden het land REen edict, is door de Keizerin-weduwe uit gevaardigd, waarbij bevolen wordt, om een aanvang te maken met het onderwijs der wetenschappen van de Westerlingen. Ook zyn de zendelingen en congregatiën thans nagenoeg allen door de Chineesche overheden schadeloos gesteld voor de schade, tydens de troebelen geleden. Er zyn 5 millioen taëls tot dat doel gestort, waarvan drie mil lioen voor de provincie Pet-sji-li alleen. De heffing der nieuwe douane-rechten, volgens de bepalingen van het vredes-pro- tocol, levert nu en dan nog eenige moeilijk heid doch sir Robert Hart, het hoofd der Chineesche douane, is voornemens, dienaan gaande niet al te gestreng, doch zeer mee gaand te wezen voor do invoerders van de aan rechten onderhevige koopwaren. De „Standard” vernam uit Sjanghai, dat Tsjang-Ke-Y, do vroegere voogd des Keizers benoemd is tot gevolmachtigde dor Chineesche regeering in Engeland, Italië en België. ping, Aam- okalslax«n« jkc diensten, Ocn/O.5O. C huismiddel slpyn, het is iuluitend ia Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CEJNTE&'. Door de rechtbank te Berlijn zyn de redactenren Smidt en John van de sociaal democratische Vorwftrts wegens beleediging van generaal Von Ketteler, veroordeeld tot zes en zeven maanden gevangenisstraf zy hadden brieven gepubliceerd waarin de me- dedeeling, dat tusschen Peking en Paotingfoe door de manschappen van den generaal-ma joor veertig gevangen genomen boksers dood geschoten waren. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter openbare kennis, dat de op den jen December 1901 bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de benoeming van twee Leden van den Gemeenteraad, in het ie en 3e kiesdistrict, be nevens het ten aanzien van het ie kiesdistrict opgemaakte proces-verbaal op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd, dat atschriiten daarvan zijn aangeplakt aan den Korten Groenendaal bij de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Gouda, den 411 December 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS Eergisteren is in den Duitschen Ryksdag de discussie aangevangen over het nieuwe toltarief. De Rykskanselier Von Bülow heeft zyn best gedaan, bm do ongehoorde zaak zoo onschuldig mogelyk voor te stellen. Alge meen wordt het tarief door do groote ver- hooging van graanrechten gehouden voor een hoogst eenzijdige bevoorrechting van de boeren of liever van de grondeigenaars. Von Bülow heeft echter gezegd, maar niet bewe zen, dat de industrie evenzeer gebaat wordt. Deze weck zal wel heengaan met do alge meene beraadslaging, waarby de heeren her halen zullen wat al honderdmaal gezegd is, want zoo ooit, dan is deze discussie wel uit geput. Is de algemeene beraadslaging ge ëindigd, dan komt do vraag, of het ontwerp naar een commissie zal worden verzonden, wat opnieuw een belangrijke vertraging zal geven of terstond overgaan tot de tweede lezing. Het zwaartepunt ligt in do graan rechten, en het is volstrekt niet ónmogelijk, dat er een meerderheid voor do groote ver- hooging verkregen wordt. De beide conser vatieve partyen, meest groote grondeigenaars zyn er voor en ook het grootste deel van het centrum. Ook onder de nationaallibe- ralen zyn weifelaars. Do linkerzijde, vrij zinnigen en socialisten zyn zeer scherp tegen het ontwerp, dat door zyn vele artikelen uitnemend gelegenheid geeft om de discussie tot in het oneindige te rekken. Volgens de „Vorwiirts” zyn tot dusver 3.431.784 hand- teekeningen op het verzoekschrift, dat de sociaal-democratische party tegen de verhoo- ging van de graanrechten aan den Ryksdag zal rich^n. Het lot van het tarief hangt in de eerste plaats af van het Centrum. Dat is niet on gewoon. Men rekent er op, dat het Cen trum thans de oppermacht heeft in den Ryksdag. Duitschland. De zaak-Krosigk komt weder in behan deling voor den Hoogen Krijgsraadde re visie-aan vraag van den onder-offleier Mar ten, die beschuldigd is kapitein Von Kro- sigk gedood te hebben en veroordeeld is zonder eenig tastbaar bewijs, is aangeno men, met onregelmatigverklaring van den tweeden krijgsraad. Het Insterburger duel maakt nog steeds slachtoffers. Nu weer wordt de pen sioenaanvraag gemeld van luitenant-gene- raal Von Alten en van generaal-majoor Gro- nau. heeft in een interview betoogd, na zyn pen- sionneering, dat hy in het Legioen van Eer niet is bevorderd tot officier, omdat de mi nister hem kwalyk gezind is, in verband met zyn requisitoir tegen Dreyfus, terwyl het rapport van Ballot-Beaupre, als voor zitter van het Hof van Cassatie, het werk zou zyn geweest van kolonel Picquart. Dat rapport gaf den indruk, dat Dreyfus onschuldig was, meent de majoor, doch de processtukken leidden tot gansch tegenover gestelde opinie. De permanente commissie voor inter nationale scheepvaart, waarin Nederland vertegenwoordigd wordt door den heer Van Zuylen, hield eergisteren haar gewone jaar- lyksche zitting te Parijs, onder presidium van Charles Roux, die allervriendelijkst zich uitliet over Duitschlands keizer. >Deze alleen is de schuld van alles Met dien ouden, menschenhatenden muziekgek kon niemand het vindeniedereen ontliep en haat hem, maar voor Reinhold was dit slechts een reden te meer, om de intiemste vriendschap met hem te sluiten. Dag aan dag was hij bij hem, en daar is de grondslag gelegd voor al dien muzikalen onzin, dien die muziekonderwijzer hem bij zijn dood schijnt vermaakt te hebben. Het is bijna niet meer om uit te houden, sedert wij de nalatenschap van den oude, dien vleugel, in huis hebben. Ella, hoe denkt gij wel over het gedrag van je man De jonge vrouw, tot wie de laatste woorden gericht waren, had tot op dit ©ogenblik nog geen woord gesproken. Zij zat bij het venster, het hoofd diep over haar naaiwerk gebogen en zag eerst op, toen haar deze vraag gedaan werd. „Ik, moederlief?” •Ja, g'j, m'jn kind, want gij zijt bij deze zaak toch wel het meest betrokken Of gevoelt gij dan werkelijk niet, op hoe onverantwoordelijke wijze Reinhold uzelf en het kind verwaarloost „Hij is zoo dol op muziek,” sprak Ella zacht. „Wilt gij hem soms nog verontschuldigen Daarin ligt juist het ongeluk, dat hij meer houdt van de muziek dan van vrouw en kindals hij maar aan zijn vleugel kan zitten phantaseeren, bekommert hij zich niet om u beiden Hebt gij dan geen denkbeeld, van wat een vrouw van haar man eischen mag en eischen moet, en begrijpt gij dan niet, dat op haar bovenal de verplichting rust, hem tot inkeer te brengen Maar het is zeker, dat men van u hoegenaamd niets kan ver wachten.” Wordt vervolgd.) 6) Hij trad een schrede nader en sprak mot ge dempte stem, zonder dat het hem gelukte zyn diepe ontroering te verbergen „Slechts voor die ééne, die voor mij en voor ons allen weinige uren geleden de verpersoonlij king was van de hoogste poëzie, gedragen door de klanken van een onsterfelijk meesterwerk. Duizende betuigingen van hulde werden U he den gebracht, SignoraMen bezigde daartoe alle middelen, die men in zijn geestdrift maar kon uitdenken. De vreemde, de onbekende stelde er ook prijs op, U te zeggen, hoezeer hij U bewon dert en daartoe koos hij de eenige taal die uwer» waardig is. Ook mij is deze taal niet geheel vreemd gebleven.” In deze hulde lag zeker iets, dat ze ver boven allo vleierij verhief, najmel ijk een toon van echte, onbegrensde geestdrift] en Signora Biancona was kunstenares genoeg opi dien toon te verstaan, vrouw génoeg om tel kunnen gevoelen wat zich daarachter verborgzij glimlachte met betoove- rende lieftalligheid „Nu, ik heb mij kunnen overtuigen, hoezeer U het meesterschap over die taal bezit. Zal ik nog eens weer van U mogen hooren „Waarschijnlijk niet,” sprak de jonge man som- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ,Nu wordt het toch te erg. Die ziekelijke lief hebberij begint werkelijk alle perken te buiten te gaan. Ik zal aan dat rausiceeren van Reinhold nog eens voor goed een einde moeten maken, als hij voortgaat met zich daaraan op zoo eigenzinnige manier over te geven,” Met deze woorden begon de koopman AlmbaCh een familiegesprek, dat in het woonvertrek plaats had, in tegenwoordigheid van vrouw en dochter, en hetwelk het eigenlijke voorwerp van dit ge- Maar nog meer dan van het Centrum hangt het lot van het tarief af van hetgeen het buitenland zal doen, als antwoord op do aan neming er van, zegt do Voss. Ztg. Van de stappen door de vreemde regceringen te ne men, zullen weder tal vah wijzigingsvoor stellen afhangen, en zoo zal er nog heel wat tyd voorbijgaan, voordat het ontwerp op de douanetarieven in bet Duitscho Rjjk wordt ingevoerd. Het nadeel daarvan is zeer groot. Voor eerst toch kan do invlood van dezen onze- keren toestand op do handelspolitieke toe komst van Duitschland niet uitblyven, doch zal hy een verlammende werking oefenen op den geheelen Duitschen handel. Trouwens, wat Duitschland wil is niet meer na te gaan. Gisteren vlootvermeerdering on wereldpolitiek vandaag algemeene tarie- venverliooging dat is niet langer de oude koers, maar een zigzag koers, zegt de Voss. Ztg. En het blad hoopt, dat de oppositie in den Ryksdag krachtig genoeg blyken zal om de verhooging der tarieven te beletten en de onde handeisverdragen te doen hernieuwen. President Roosevelt spreekt in zyn bood schap aan het Congres allereerst over de noodzakelijkheid van krasse wetgevende be palingen tegen het anarchisme hy zon wen- schen dat’ do mogendheden overeenkwamen, de misdaden der anarchisten te beschouwen als beleedigingen van het internationale recht, gelyk zeeroof en slavenhandel. Roosevelt maant aan tot voorzichtigheid tegenover de trusts. Hy erkent dat zy veel goeds gedaan hebben, maar ook eenig kwaad, en hy dringt aan op wetten waarby de re geering gemachtigd wordt, de wyze van wer ken der truts na te gaan alvorens stappen te doen tot beperking van hun werkkring aldus kunnen gegevens verzameld worden over de noodzakelijkheid van verdere maat regelen. De President noemt de wetten op de land verhuizing onvoldoende; hy verlangt afdoendo maatregelen om ongewenschte immigranten buiten te sluiten. Roosevelt verklaart zich vervolgens tegen onstelselmatige tarieven, en bevoelt het wederkeerigheidsbeginsel aan, voor zooveel dit vereenigbaar is met de be langen der binnenlandsche nijverheidhy geeft toe dat een vrijzinniger handelspolitiek noodig is om meer markten open te stellen, het komt hem wenscheljjk voor, op den grondslag der bestaande tarieven te onder handelen ten einde die markten voor zich te openen. De toestand der koopvaardijvloot eischt onmiddellyk verbetering. De staat van oor- ber, >naar ik hoor, keert U binnen kort naar Italië terug, en ik blijf hier in het Noorden. Wie weet, of wij elkander ooit zullen wederzien.” „Onze impressario is van plan tot Mei hier te blijven,” antwoordde de zangeres snel, „onze ont moeting van heden zal dus wel niet de laatste zyn, denk ik Ik reken er stellig op, U terug te zien I” „Signora!” De hartstochtelijke glans in Alm- bach’s oogen duurde slechts een seconde. Het was, alsof plotseling een herinnering of een waar schuwing hem trofhij trad achteruit en zei met een diepe buiging „Ik vrees, dat dit onze laatste ontmoeting moet zijn. Vaarwel Signora I” Hij was verdwenen, nog voordat de zangeres gelegenheid had, haar bevreemding uit te drukken over deze zonderlinge wijze van afscheid nemen, en het scheen hem ernst te zijn, want den ge heelen avond bleef hij op een afstand van deze schitterende „zon.” Frankrijk. Majoor Carrière, die als openbaar mi nisterie heeft gezeteld in de Dreyfuszaak, sprek tot zijn geluk niet bijwoonde. De heer Almbach, een man van ongeveer vijftig jaar, wiens kalm, afgemeten en ietwat pedant optreden anders het geheele kantoorpersoneel ten voorbeeld strekte, scheen, tengevolge der bovengenoemde „ziektlijke liefhebberij” zijn kalmte geheel ver loren te hebben, want hij ging zeer opgewonden voort >Daar komt de boekhouder van morgen om vier uur thuis van het jubilee-feest, dat ik reeds dadelijk na middernacht verlatëh had. Van af de brug zag hij, dat het tuinhuis verlicht was en hoorde hij Reinhold zoo hard spelen, dat hem hooren en zien vergingen. Natuurlijk was het hem ónmogelijk mij naar het feest te vergezellen en gaf hij voor ziek te zijn, maar om in de ijs koude tuinkamer totdat de dag aanbrak zijn vleu gel te mishandelen, daarvoor was zijn onverdra gelijke hoofdpjjn” geen hinderpaal. Ik zal het nu dezer dagen wel weer van mijn collega’s moeten hooren, dat mijn schoonzoon er zich op kan be roemen, het zoowel in onbruikbaarheid als in onattentheid tot de grootst mogelijke volmaakt heid te hebben gebracht. Men zou het niet willen gelooven. De jongste bediende is beter thuis in de boeken en stelt meer belang in de zaak, dan de compagnon, die eens aan het hoofd van het huis Almbach Co. zal komen te staan. Mijn leven lang hob ik gezwoegd, om zijn firma solied en geacht te maken en nu het vooruitzicht, ze eens in zulke handen te moeten overgeven I” Ik heb het je altijd wel gezegd, gij had hem JwH omgang met den orkest-directeur Wilkens moeten verbieden,” sprak mevrouw Almbach, Het gewwie officieele jaarlykache overzicht over den loop van de bevolking levert voor 1900 een surplus van byna 26.000 sterfgevallen op. Slechts in twee de partementen nam het aantal der geboorten toe, in 53 departementen rees hot cyfer der sterftogevallen boven dat van hot voor gaande jaar. Opmerkelijk is nog, dat het aantal hu welijken in 1900 3332 meer bedroog dan in 1899. Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1