I I il I 1 i i Borst- t- c°., ofleverancicrs). L 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 6 December 1901. Bullenlanilscli Overzicht. I tuur FEUILLETON. Eindelijk Gevonden. I es; - leiiza! Quenza, ening, doen genezen, van ouds I E”, wvnww !No. 8667., Vrijdag 6 December 1901. 40ste Jaargang. itfomroers VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. ’Uien van ie mectle iM der resp. [dóration de l enz, «nz. (IFordt vervolgd.) lelefvon 'o. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke er bestrij- ia etc. In halzend naar het einde van den strj'd begint nit te zien. Ie fabrieatle rbriüker van zijn ma* de imie national <u og 'li <'ul i zwakte, t, slechte gevolgen, iekzucht, hgeb «ik, tran te be- ■hée, ook Idberoemde WNGBLOEM” j tgucwMJBMLro»-: nuw n ig, Aam- ilslaxans diensten, n 0.50. uismiddel jn, het is uitend in ™S.5°a ./o.so, dat zjj zich alleen voor oogen gesteld heeft om het parlement weer in den normalen gang van werkzaamheid te brengen. Dat echter, wanneer met het herstel van den normalen toestand gedraald werd, het besluit van de regeering spoedig genomen zou zijn. ’t Is Dinsdag in den Dnitschen Rijksdag bij de discussies over het tariefontwerp een oogenblik tot eene uitbarsting van veront waardiging gekomen, ’t Was toen de staats secretaris, Von Posadowsky, nationaliteitsge voel ontzegde aan hen die zich niet op ’t standpunt stellen, dat Duitschland even goed als andere staten het recht heeft zijn invoer rechten te verhoogen. Dat gaf aan de linkerzijde een lawaai van interrupties en protesten van belang; eerst door langdurig gelui kon het door den voor- zittersbel worden bezworen. Overigens bleef’t debat kalm. Waarschijn lijk zal dat wel anders wofden, wanneer men genaderd is tot stemmingen, waarbij door de oppositie allerlei tactische hulpmid delen te baat zullen worden genomen tot vertraging of verhindering, als hot kan, van de aanneming. Maar voor ’t oogenblik bij de algemeene beschouwing is er, behalve een heftig woord weinig te verwachten. Opmerkelijk was het, dat, toen Richter, de bekende leider der vrijzinnige volkspartij, kritiek had uitgesproken over het regeerings- beleid, Von Billow dadelijk zelf opstond ter verdediging. ‘Hij scheen er blijkbaar op ge steld te zijn, een mogelyken indruk, op de weifelaars gemaakt, zoo snel mogelijk weer weg te praten. Hij verweerde zich o. a. tegen het verwijt van Richter, dat hij zwak zou zijn geweest in de kwestie van de kanalen. Hij zag daarin een poging van Richter om verdeeld heid te brengen tusschen de Duitsche staats- regeering en de groote partijen, maar dat zou hem niet lukken. De kanselier zei daarbij dat er eigenlijk geen sprake van kon zyn de ontwerpen voor de groote waterwegen te laten vallen. Met andere woordende Rijksdag moet op een hernieuwde kennis making voorbereid zyn. Vervolgens wijdde hij weer uit over de wenschelijkheid van handelsverdragen. Op deze wijze kunnen de algemeene beraad slagingen nog heel lang duren. De sociaal-democratische verzoekschriften tegen de graanrechten zijn Dinsdag op een paar karren naar het gebouw van den Duit- schen Rijksdag gereden ze wegen 750 K.G. _Dat de onderteekenaars allen sociaal democraten z(jn is moeilijk aan te nemen, als men de cijfers bij de verkiezingen nagaat. In Berlijn telden de sociaal-democraten 155.411 stemmen, en het adres telt uit die stad 530.795 onderteekeningen. In het konink rijk Pruissen telden zy bij de stembus I.I4I.958 stemmen, terwijl er 1.849.296 op ’t adres toekenden. In ieder geval zal de invloed dezer party er enorm door versterkt worden. ct. b.j Kleiweg E, 100 Irecht PIN KBE I, Bosk op B er K.VAN DER lin<]8veen. Wed Oudewater. D. LI, te Benschop J Vandaag heeft te Derby de vergadering pjaats van de afgevaardigden van den Natio- naal-liberalen Bond en zal de motie behan deld worden, strekkende de Engelsche Re geering uit te noodigen openlijk en ondub belzinnig kenbaar te maken op welke voor waarden zy een eervollen vrede willen zou. De „Daily News” betoogt, dat dit niet vol doende is en spreekt de hoop uit, dat de vergadering onder de vele ingezonden amen dementen er een zal aannemen, waarby aan bevolen wordt een definitief en onmiddellyk aanbod van algemeene amnestie en koloniaal zelfbestuur zooals in Canada en Australië. De heer Birrel heeft in zyn redevoering voor de „Midland Union Women’s liberal association” te Lincoln opnieuw den plicht van Engeland betoogd, om de vredesvoor waarden, die Engeland stellen wil aan de Boeren, volkomen bekend te maken. „Nooit te voren zyn wy met een licht hart en zulk een vroeselyken oorlog begon nen maar na tweehonderd millioen Pond te hebben verspild, en nadat maand na maand voorbyging zonder dat het resultaat werd bereikt, begon de geestdrift te verminderen. Door menschen die nog wel eens Londensche musichalls bezoeken was hem verteld, dat zelfs de naam. van Chamberlain, vroeger toe gejuicht, thans met veelbeteekenend stilzwij gen werd ontvangen, en zelfs werd uitge jouwd. Dat is de de trouw der Jingo’s! „Dit alles beteekende echter niet, dat de stemming in het land was veranderdmen was alleen beu van het praten erover.” De heer Birrel wil thans niet langer spre ken over de wyze waarop de oorlog uitbrak, maar over de wyze om er een einde aan te maken. Er moet vrede komenen de voor waarden waaronder Engeland vrede wil sluiten, moeten aan de Boeren worden bekend gemaakt. Dat was tot dusver niet gebeurd. „De oorlog put onze financiën en onze kracht uit, en ligt als een zware last op het geweten van alle weldenkende menschen. Het is de taak van de liberale party, om vereenigd, onder de, beproefde leiding van sir Henry Campbell-Bannerman, te pogen een dnnrzamen vrede te doen ontstaan. Ook lord Carrington zeide, aan het banket van de Reading and County Liberal Club, dat de tyd nadert, waarin van beide zyden zal worden aangedrongen op wyziging in de staatkunde van onvoorwaardelyke onderwer ping eenerzyds, van absolute onafhankelijk heid anderzijds. Het wordt duidelijk, dat Engeland reik- Duitschland. De Lokalanzeiger weet nu weer te ver tellen, dat er vanwege Duitschland en Rus land voorstellen zyn gericht tot de overige mogendheden van Europa, tot het nemen van gemeenschappelijke maatregelen tegen de anarchisten. De geruchten, dat de regeering van Oostenryk-Hongarye te Berlyn haar leed wezen heeft doen uitspreken over de Prui sen vijandige betoogingen in Gallicië, naar aanleiding van het gebeurde te Wresehen, zjjn, minstens genomen, voorbarig! De Oostenryksche regeering heeft nog geen dergelijke stappen ondernomen en dat de Duitsche consul te Lemberg zyn post ver laten heeft is ook niet waar. ontstemden, half medelijdenden toon, waarop men de inmenging van een kind afwijst „Gij weet toch, dat er met haar niets te beginnen is en wat zou zij in dit geval ook eigenlijk kunnen uitrich ten Hij trok de schouders op en ging met bitterheid voort. «Dit is de belooning voor de opoffering, waarmede ik mij het lot aantrok der zoon mijns overleden broeders I Hugo treedt alle dankbaarheid, alle gezond verstand en opvoe ding met voeten, en volgt in het geheim zijn eigen weg en Reinhold, die hier in mijn huis, onder mijn oogen, opgroeide, baart mij de grootste zorg met zijn ongelukkige voorliefde voor allerlei fantastische grillen. Maar bij hem heb ik den teugel ten minste in handen gehouden en zal dien nu zóó strak aanhalen, dat hem de lust zal vergaan, zich nog verder daartegen .te verzetten.” «Ja, Hugo’s ondankbaarheid schreit waarlijk ten hemel,” stemde mevrouw Almbach toe. «Midden in den nacht ons huis te ontvluchten, naar zee te gaan, om zijn geluk te beproeven, zooals hij in zijn brutale» afscheidsbrief schreef I Nu, dat schijnt hem in den vreemde toch gelukt te zijn. Reeds twee jaar geleden kwam de eerste brief van den Kapitein" voor Reinhold, en deze zinspeelde onlangs op zijn ophanden zijnde thuiskomst. Ik vrees, dat hij èr reeds iets naders van weot.” Over mijn drempel mag Hugo niet komen,” verklaarde de koopman met een plechtige hand beweging. »Ik weet niets van zijn correspondentie met Reinhold en wil ook niets daarvan weten Laat ze elkander achter mijn rug schrijven maar indien de onbeschaamde de brutaliteit mocht hebben mij onder de oogen te komen, zal hij lilll'IN IIE COURANT De Oostenryksche begrootings-commissie heeft bij stemming de drie voorloopige twaalfden der begrooting toegestaan. De president van den ministerraad verklaart in antwoord op eene interpellatie, dat de regeering tot nu toe volstrekt niet het besluit gevat heeft om de Kamer te ontbinden, en kennis maken met den toom van een beleedigd oom en voogd.” Terwijl haar ouders bezig waren dit blijkbaar reeds dikwerf behandelde onderwerp met de ge wone uitvoerigheid en opwinding te bespreken, had Ella ongemerkt de kamer verlaten en daalde de trap af die naar het gelijkvloers gelegen kan toor leidde. De jonge vrouw wist dat op dit uur het personeel afwezig was en hieruit putte zij den moed, binnen te treden. Het was een groot, somber vertrek? waaraan de naakte muren en de tralievensters iets van een gevangenis gaven. Men had zich niet de moeite gegeven, het bureau der firmanten comfortabel te maken of er een gezellig voorkomen aan te geven. Waartoe zou dat dienen Wat voor het werk noodig was, was er, het andere zou weelde zijn en deze placht het huis Almbach en Co., hoewel het bekend was, dat het over een niet onaanzien lijk vermogen beschikte, zich niet te veroorloven Op dit oogenblik was er niemand óp het kan toor, dan de jonge man, die voor een lessenaar zat met het grootboek opengeslagen vóór zich Hij zag er bleek uit en zijn gelaat droeg de sporen van te weinig nachtrust, terwijl zijn oogen, die zich met de cijfers hadden moeten bezig houden, onafgewend geritst waren op de smalle zonne straal, die recht van bo/en in het vertrek viel. In zijn blik lag iets van het smachtend verlangen en de verbittering van den gevangene, wien de in zijn cel doordringende zonnestraal herinnert aan het leven en de vrijheid daarbuiten. Slechts even keek hij op bij het openen der deur en vroeg onverschillig: Frankrijk. De gepensionneerde majoor Carrière, die in de Dreyfuszaak te Rennes regeeringscom- missaris was, heeft zyn zin met zyn onthul lingen over de aangelegenheid, welke nu maar liever begraven of ingepekeld moet bljjven Zyn beweren (gegrond natuurlijk op „on dit’s”) als zou de toenmalige minister van oorlog generaal De Gallifet, hem ver hinderd hebben loyaal zyn plicht te doen (Carrière stelde voor schuldigverklaring van Dreyfus aan het hem ten laste gelegde hoog verraad) heeft ingeslagenDe Gallifet ver klaart in de Debats, dat hij Carrière niet kende en dat hy met dezen slechts verkeerde door middel van diens cef, den commandant van het tiende legerkorps, die hem, De Gallifet kan doen vervolgen en wiens plicht het ook is, als hy bewijzen in handen heeft om daartoe over te gaan. Zoo komt men onbemerkt weder in de Dreyfuszaak, maar het schijnt wel door toe doen van de nationalistische en anti-semie- tische pers, met het oog op de algemeene verkiezingen en misschien wel in speculatie op de breuk tusschen de familie Dreyfus c.c. en Labori en Picquart. De algemeene secretaris van den myn- werkersbond, Cotte, is door de arbeiders van Saint-Étienne benoemd tot gedelegeerde op het aanstaande mynwerkerscongres te Parijs. 7) De jonge vrouw zag er nu inderdaad niet uit alsof men veel van haar kon verwachten. Haar voorkomen had weinig aantrekkelijks en het eenige lieve daarvan, haar tenger figuur, dat nog al zijn jeugdige slankheid behouden had, werd geheel ontsierd door een zeer onbevallig huistoilet, dat door zyn grooten eenvoud in haar eerder een dienstbode dan de dochter des huizes zou doen veronderstellen en er op gemaakt scheen, om elke natuurlijke schoonheid te verbergen. Van het blonde haar was slechts een smalle strook zicht baar, die glad tegen het voorhoofd lag, het an dere was geheel verborgen door een mutsje, dat eerder gepast zou hebben bij den leeftijd harer moeder, en dat eigenaardig afstak bij het gelaat der nauwelijks twintigjarige vrouw. Dit bleeke gelaat, met de terneergeslagen oogen, was er niet naar eenige belangstelling in te boezemener lag volstrekt geen uitdrukking in, maar wel iets stijfs, iets onbeduidends, iets dat bijna aan wezenloos heid grensde en op dit oogenblik, dat zij haar naaiwerk neerlegde en haar moeder aanzag, ge tuigde het van zoo een hulpbehoevende vrees en wanhoop, dat Almbach er aanleiding in vond, zijn dochter te hulp te komen. «Laat Ella met rust I” sprak hij op dien half 3 o De enkele dagen geleden in Duitschland nog zoo dreigende stemming tegen Engeland is geheel tot bedaren gebracht door een andere nationaliteiten-quaeatie. Het ditmaal de Polen en hun anti-Duitsche nifestaties van den laatsten tyd, die Duitschers tot woede prikkelen. De brief van Sienkiewiecz, waarin den Pruisen zulke harde waarheden werden ge zegd, is maar een begin geweest van de verontwaardigingsveldtocht in Galicië en in Russisch Polen. Maar de Duitschers dienen ditmaal van repliek. De National Zeitung spreekt wel iswaar het bericht in andere Duitsche cou ranten tegen, dat, tengevolge der betoogin gen van de Galicische Polen, de Duitsche consul Lemberg zou hebben verlaten, terwyl tevens wordt ontkend, dat de Oostenryk sche regeering aan de Duitsche haar leed wezen zou hebben betuigd over do onvrien delijke houding der Oostenryksche Polen, maar wel vestigt het blad de aandacht op de gruwolyke toestanden in Galicië zelfde onderdrukking der Roetenen door de Polen, de afschuwelyke verkiezingspraktijken der Schlachta, het folteren bjj gerechtdlyke in structies en de meedoogenlooze uitmergeling dor boeren door den Galicischen adol. De National Ztg. memoreert, hoe de misstan den in 1846 van dien aard waren, dat de boeren by een wanhoops- en hongeropstand hun tyrannieke „heeren” met zeisen de hoof den afmaaiden. In ’63 stonden de Russische troepen op het punt, Galicië binnen te rukken om daar de stookhaarden van den opstand in Russisch Polen te verwoesten, enz. enz. Wat het artikel in de Nat. Ztg. nog te meer opmerkelijk maakt, is het feit, dat ge noemd blad voeling houdt met de Duitsche regeering en dat nog nooit een zóó vlijmend artikel daarin werd aangetroffen gedurende al den tyd, dat het Drievoudig Verbond bestaat. Telefoon No. 67 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «Wat is er? Wat wenscht ge, Ella?” Iedere andere vrouw zou, bij de vraag, die zij hem wilde doen, zeker op haar echtgenoot zijn toegetreden en den arm om iyn hals geslagen hebben. Ella bleef echter vlak bij den drempel staan, Dat wat1 wenscht gij?” klonk toch be paald te koud, Blijkbaar kwam zij ongelegen. >Ik wil vragen, hoe het met je hoofdpijn is,” begon ze verlegen. »Myn hoofdpijn Reinhold bedacht zich eens klaps. «O ja, nu, ik geloot dat die over is.” De jonge vrouw sloot de deur en trad een paar schreden nader. „De oude lui zijn weer erg uit hun humeur, omdat gij gisteren avond niet bij het feest waart en in plaats daarvan den geheelen nacht hebt zitten spelen,” sprak zij aarzelend. Reinhold fronste de wenkbrauwen. »Wie heeft hun dat nu weer verteld Gij misschien «Ik Er lag iets verwijtends in die woor den. >De boekhouder heeft van morgen, bij het naar huis gaan, nog licht in het tuinhuis gezien en je hooren spelen.” Een uitdrukking van verachting en spijt kwam om de lippen van den jongen man. O zoo, daar aan had ik niet gedacht Ik dacht niet dat de heeren, na hun jubilée, nog tyd en lust hadden om zulke zaken gade te slaan. Zeker, om te spi- onneeren zyn zij altijd nuchter genoag.” „Vader is van oordeel begon Ella weder om.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1