I I lz. r., tfleveranciers). BIJ. Borst- 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, enza! terij No. 8668. Zaterdag 7 December 1901. 40ste Jaargang. 'a Bultenlandscb Overzlcbl. I I Eindelijk Gevonden. I I E”, luenza, piling, tiff kiavismaïu; FFL1LLE1 OX. I Bl r>i Inzending van Advertentiën tot, 1 uur des inidd. ‘RIJZEN. r IKDA. M H Wordt vervolgd.) 4 ;n prospectus, fectenbank te betaald tegen r loterijen en algemeei i J IINGBLOEM” ■it GEMBER FF, •.-President doen genezen, van ouds dberoemde i i! (iOHMIl E COIRANT terij. ts per lot. e rremiën De BURGEMEESTER der gemeente Gouda, Gezien Artikel 55 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag den loden December a.s., tusschen des voormiddags acht en des namiddags vijf uur, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad, waarvoor candidaten zijn JONG, J. de Hzn. en JONGENBURGER, R. U. En herinnert aan den inhoud van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidendeHij, die opzettelijk zich voor eén ander uitgevende, aan ecne krachtens wettelijk voorschilt uitgischreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan- genisstrat van ten hoogste een jaar. Gouda, den 6n December 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. nen wijzigen uit consideratie voor hun mea ning. Waarop wy letten, is de meening van onze broeders die deel uitmaken van ons eigen rijk. Wij hebben uit alle deelen van dit rijk bewijzen ontvangen dat wij niets hebben verloren van de waardeering die zij, hetzij nit gehechtheid, hetzij omdat zij het goed recht van onzo aanspraken erkennen, voor ons hebben. Brafd en Hertzog die hun Vrijstaters in .Januari 11. naar Calvinia voerden, zyn op nieuw in dit district. Brand heeft een klein commando Transvalers onder zich, terwijl Hertzog’» volgelingen Vrijstaters zyn. Er zijn Woensdag drie Boeren-lagcrs over rompeld en 250 Boeren gevangen genomen, namelijk meer dan 100 ten zuidwesten van Ermelo, 93 bjj Nylstroom in het district Waterberg, waar een lager was behoorende tot Beijors’ commando, en 19 in het noord westen van Transvaal, waar Liebenberg’s lager genomen is. Het dejeuner in de Gildenhalle, ter eere van den prins en de prinses van Wales, was schitterend. De prins van Wales gaf in een lange redevoering een zeer welsprekend overzicht van den uitslag van zijn reis naar het rijk buiten Europa. Hij wees op den hartelyken aard van de betrekkingen tus- schen het moederland en de koloniën en op de trouw van de koloniën aan de Kroon. Salisbury zeide in een toost op den Lord Mayor: Ongetwijfeld is het waar dat wij op dit oogenblik vele vijanden hebben die geen groote terughoudendheid toonen in de uiting van hun meening, maar aan den anderen kant heeft de reis van Hunne Koninklijke Hoogheden bewezen dat wij den steun be zitten van onze verre broeders. Hun goed keuring en sanctie zijn ons van oneindig meer belang dan alle minachting en alle berisping zvan andere volken. Ik zou niet kunnen toegeven dat zij kunnen richten over ons gedrag of dat wij onze handelingen kun- Een uitlating, die zelfs nu, dertig jaar uit den Fransch -Dnitschen oorlog den Franschen chauvinisten als een donderslag aan helderen hemel moet hebben geklonken, is Dinsdag in de Fransche Kamer gehoord. By do behan deling der begrooting voerde de afgevaar digde Massabuau, een nationalist het woord. Sprekende over de buitenlandsche politiek van Frankrijk, en de pogingen van zekere zijde aangewend om Frankrijk tot een ver bond met Engeland te brengen, zeide de afgevaardigde: „Hoewel ik niet geloof aan de algemeene ontwapening, zou het wellicht na de Haagsche conferentie toch goed zyn, de vraag onder de oogen te zien, welke richting onze buitenlandsche politiek opgaat. Ik stel de vraag met eenigc voorzichtigheid; zy kan een teere plek by ons raken. Moge- lyk hebt gy een Engelsch tijdschrift gelezen waarin getracht wordt Frankrijk tot een Drievoudig Verbond, over te halen. Tot zulk een Drievoudig Verbond, zou, wanneer wy het wilden sluiten, slechts zyn aangewe zen hetzy een overzeesche nabuur, hetzy onze nabuur aan de andere zyde van onzeviste- landsgrens. In één woordwy hebben te beslissen of wy de politiek van Yoes Guyot of die van Jules Ferry zullen volgen. Wat my betreft ik verkies de politiek van Jules Ferry, nl. een bondgenootschap met Duitsch- land. Ik vrees niet, den naam van Duitsch- land uit te spreken.” Er staat alleen zeer nuchterDeze woor den wekken volgens het Kamerverslag „Langdurige beweging”. Maar de woorden van Massabuau hebben toch velen iets meer bezorgd dan de lang- reugde bij woorden een viel langzaam et. b.j kleiweg E, 100 'recht. FINK8E Boskoop B ir K. VAN DHR linqsveen, Wed. Oudewater. D. I, te Benschop- telefoon \o. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke, Nommers VIJF CENTEN. in staat zijn den toorn der firma Almbach Co. te bezweren V' Reinhold onderdrukte een zucht. «Spot er niet mede, Hugo I Gij kent oom niet en evenmin de levenswijze hier in huis.” «Neen, ik ging nog juist bijtijds weg En dat is zeker het verstandigste dat moest gij ook maar doen.” «Waar denk je aan Mijn vrouw, het kind,” »Ja dat is waarzei Hugo een weinig verle gen. «Ik 'vergeet altijd, dat gij getrouwd zijt. /Arme jongen, jou hebben zij bijtijds aan den ket ting gelegd, liet altaar is de veiligste grendel tegen alle mogelijke lust naar vrijheid. Nu, vlieg nu maar niet dadelijk op Ik wil graag gelooven, dat men je het jawoord niet afgeperst heeft Hoe gij daartoe echter cijt gekomen, daarvan zal oom het best rekenschap kunnen geven en die melan cholieke houding, waarin ik u vond, wijst ook niet juist op een gelukkig jong echtgenoot. Laat ik je toch eens goed in de oogen zien om te weten, hoe het er daarbinnen uitziet Hij vatte hem zoo vrij mogelijk bij den arm en trok hem naar het venster. Hier eerst, in het volle daglicht, zag men, welk hemelsbreed ver schil er tusschen die twee broeders bestond, al was er ook een niet te ontkennen gelijkenis in hun gelaatstrekken. durige beweging, waarmede gewoonlijk in parlementaire taal schrik, verbazing, enz. worden aangeduid. De Matin althans herhaalt de gesproken woorden mot alle teekenen van ontzetting, en de Figaro vindt het geraden Massabuau als een onschadelyk grappenmaker voor te stellen. Eigenaardig is echter wel wat het Berl. Tageblatt schryft: „Wy staan steeds sceptisch tegenover zulke losstaande uitlatingen. Indien het ook in enkele brei nen helder begint te worden, dat het niet in het waar belang van Frankrijk kan liggen om altyd als gehypnotiseerd op het „Gat in de Vagezen” te staren, geeft dit nog geen volledige zonneschijn.” De correspondent van de Petit Bleu te Madrid acht den toestand onrustbarend. Hy schryft het verzet tegen de overheid, in den laatsten tyd op velerlei wyzen aan den dag gekomen, hoofdzakeljjk toe aan ontevreden heid over de laksheid der regeering, die zegt men, de clericalen, zelfs de carlisten, hun gang liet gaan, en zich niet verzet te gen de eischen van Weyler en van den mi nister van financiën. Van do hervormingen op oQconomisch gebied, die men na den oorlog met Amerika dringend noodig achtte, is nog niets gekomen. En zoo mag men de op zichzelf weinig beteekenende betoogin- gen niet beschouwen als op zichzelf staand, maar doet men wellicht beter ze aan te zien voor de voorteekenen eener botsing tusschen de dynastie en een republikeinsche beweging (in Cataloniö een separatistische), en oen dictatuur van Weyler, die lang niet onmogelyk is, zou do ontknooping kunnen verhaasten. zegt dat de redevoering van den rykskan- solior in overeenstemming is met de door dit blad lurhaaldelyk uitgesproken denk beelden. De (anti semietische) Straatsbürgerzeitung verzekert dat de redevoering haar een ver heuging is en zij door hot plotselinge op vlammen van den furor teutonicus in Billow moet terugdenken aan den heerlijken tyd waariy prins Bismarck in den Ryksdag „als do rots in de branding der zee de banier van de nationale idee had geplant”. Zyn fraze over de kanaal-politiek wordt hem niet kwalijk genomen in het conservatieve kamp, omdat zy geen praktische beteekenis heeft. Do Vossische Ztg. merkt stekelig op dat de rykskanselier nu niet meer mag zeggen dat men hem nog in geheel niet kent; als hy niet toevallig rykskanselier was, kon hy gernst naast baron von Wangenheim, den hoofdman der agrariërs, plaats nemen. hals zijns broeders. «En nu komt gij zoo in eens uit de lucht val len, zonder mij van uw komst te verwittigen Ik verwachtte je eerst over een paar weken. «Wij hebben een buitengewoon voorspoedige reis gehad,’, sprak de jonge kapitein vroolijk, en toen ik eenmaal de haven was binnengeloopen, kon ik het geen minuut langer aan boord uithou den, mijn hart trok naar je. Goddank, dat ik je alleen trof! Ik was al bang, dat ik aan het va gevuur van don familie toorn zou moet n gelooven en dat ik met al de familieleden zou moeten vech ten, om tot je door te dringen.” Reinholds gelaat, Jdat straalde van vr< dit weerzien, kreeg bij de laatste sombere uitdrukking en zijn arm neer. «Niemand heelt je toch gezien vroeg hij. Je weet hoe oom over je denkt, sedert.” »Sedert ik mij onttrok aan zyn wijze beslissing, die mij aan een kantoortafel had willen ketenen en er van door ging? onderbrak Hugo hem >Ja dat weet ik en ik had het spektakel hier in huis wel eens willen bijwonen, toen men ontdekte dat ik weg was. Maar dat is nu bijna' tien jaar ge leden. De deugniet is noch gestorven, noch op den verkeerden weg geraakt, zooals zijn lieve familie ongetwijfeld wel honderdmaal voorspeld en nog meer keeren gewenscht zal hebben hij keert terug als de zeer respektabele kapitein van een zeer voortreffelijk schip, met alle denkbare recommandaties voor uw eerste handelshuizen Zou een zoo bevoorrechte positie zoowel «it zee mans- als handelsoogpunt beschouwd niet Over de laatste redevoering van graaf Bülow heersebt in de gelederen van de agrariërs en protectionisten groote voldoe ning, ook daar waar men hem nog niet ge heel vertrouwde. Het orgaan van den Bund der Landwirto Bij deze laatste woorden sloeg hij bladzijden van het boek om en scheen zich wederom in de cijfers te verdiepen. Ella wachtte nog één minuut, toen zij echter zag, dat van haar tegenwoordigheid niet de minste notitie werd genomen, ging zij even stil heen als /ij gekomen was Nauwelijks had zij het vertrek verlaten of Rein hold slingerde met een hartstochtelijke beweging het grootboek van zich af. De blik, dien hij op dit met zooveel minachting behandelde voorwerp wierp, en daarna door het geheele kantoor liet dwalen, getuigde van bitteren haatdaarna liet hij zwaar zuchtend het hoofd op beide armen rusten en sloot de oogen, als wilde hij van de geheele omgeving niets meer zien of hooren. »Van harte gegroet, Reinhold I” sprak opeens een vreemde stem in zijn nabijheid De toegesprokene schrikte op en zag verward en vragend den als zeeman gekleeden vreemdeling aan, die voor hem stond, en ongemerkt was bin nengetreden op eens scheen hem een licht op te gaan en, onder het uiten van een vreugdekreet, wierp hij zich in de armen van den pas aange komene. «Is het mogelijk, Hugo Reeds nu hier «Kent ge mij werkelijk nog Ik zou u uit honderden herkend hebben. Dat is zeker. dat gij er wel anders uitziet dan de kleine Reinhold, d»en ik hier achterliet. Nu, ik zal ook wel niet meer dezelfde zijn als toen'!” De eerste woorden sprak hij nog onder den indruk van zijn hevige aandoening, bij de laatste was zijn toon niet geheel vrij van overmoed, Reinhold’s arm lag nog met teederheid om den 8) «Wat is hij van oordeel schreeuwde Rein hold, in toorn ontstoken. Is het misschien nog niet genoeg, dat ik van ’s morgens tot ’s avonds aan dit kantoor geketend ben Misgunt hij mij zelfs de uitspanning, welke ik ’s nachts in de mu ziek zoek? Ik dacht dat mijn vleugel en ik nu ver genoeg verbannen waren de*tuinkamer ligt zóó ver af en zóó eenzaam, dat men niet behoeft te vreezen, dat ik den slaap des rechtvaardigen hier in huis zal storen. Gelukkig hoort men er niets van.” «Toch wel I” zei de jonge vrouw zacht, «ik hoor iedere noot, als alles in den omtrek zoo stil is en ik geheel alleen wakker lig.” Reinhold wendde zich om en zag zyn vrouw aan. Zij stond voor hem met terneergeslagen oogen en zonder eenige uitdrukking op haar ge laat. Langzaam gleed zijn blik langs haar ge stalte, als maakte hij, zonder het te weten, een vergelijking, en de verbittering sprak nog duide lijker uit zijn gelaat «Dat spijt mij,” antwoordde hij koud, maar ik kan het niet veranderen, dat je vensters op den tuin uitzien. Sluit voortaan de blindenDan zullen mijn muzikale buitensporigheden je, naar ik hoop, niet in je slaap storen.” Verspreide Berichten. Frankrijk. Een soldaat van het negende bataljon artillerie hoeft zijn wapens en z(jn uniform niet willen aanvaarden, onder voorgeven, dat zijn beginselen hem verboden van dergeljjko machines gebruik te maken, om zijn naaste te dooden. De beginseiman word naar do gevangenis gebracht en zal zich voor don krijgsraad moeten verantwoorden, niet we gens beginselvastheid, doch wegens onge hoorzaamheid. De proeven met de onderzeesche boo ten .Morse” en .NarVal” duren voort. Vóór Cherbourg hebben zo eergisteren twee kust vaartuigen verrast met een torpedeering, natuurlijk zoo maar uit gekheid. De vrouweljjke advocaat mllc. Chau- wórden. De LDDOTERIJ. 7 deelnemers ndernemingen De „London Gazette” var. Dinsdag j.l. bevat een lang rapport van lord Kitchener betreffende de krijgsverrichtingen in bet tijd vak tusschen 8 September en 7 October j.l. Als aanhangsel worden de rapporten gegeven door kolonel Kekewich en de» bevelvoerenden officier te Fort Itala ingebracht omtrent de gevechten by Moedwil en Itala. Eigenaardig is het, dut de opperbevelheb ber de hernieuwde activiteit der Boeren, gelyk die zich na 15 September openbaarde toeschryft aan de proclamatie van 15 Aug. Hy zegt o. a. „De onmiddellykc oorzaak van dit alles was ongetwijfeld de noodzakelijkheid waarin de Boerenaanvoerders zich bevonden om goed over den 15en September heen te zeilen. Het is hun dan ook gelukt. Geen algemeene overgave heeft er plpats gehad, maar het hulpmiddel, waartoe de coinmandant-generaal zyn toevlucht nam om de gedachten zijner burgers een andere richtirig te geven heeft hem en zyn zaak zwaarder gekost dan het eenvoudige voortzetten van zyn gewone ont wijkende tuctiek wel zou hebben medege bracht.” Lord Kitchener heeft stellig niet zelf het rapport geredigeerd en het maar vluchtig doorgekeken. Anders zouden zulke dwaze en een beambte van het „War Office” waardige woorden niet in het rapport zijn opgenomen. De Boeren, toch die met de zwaarste straffen werden bedreigd en dus wel het meest geneigd moesten zyn om zich over te geven, waren juist de aanvoerders zelven Het is wijders ook zonderling dat de En- gelsche oorlogscorrespondenten, en deskun digen in Augustus (dus voordat Botha zyn volgens Kitchener uit een krijgskundig oog punt „onverstandige” .tactiek ging volgen) den toestand heel wat rooskleuriger inzagen dar. thans wel het geval is. Telefoon No. 8-* ADVERTENTIEN worden geplaatst’’ van 1—5 regels a 50 Centen? iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1