i ,S THEE. IERK te letten) IIRK geval biedt de die door do ksen. ■1 Ateuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IINERS, RS Mo. S669. ecember. De Verkiezing. FHV1LLE1OX. (Zindelijk Gevonden. i liman, 40ste Jaargang. J, DE JONG Hz. Maandag 9 December 1901. Bulleniandscli Overzicht. i ZONEN, a. MP Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. zyn door de Boeren nooit als vredesvoor- hun stem uit te tvoering van ge- zich beleefd aan was tl JE. I telefoon \o. Ut. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dit No. bestaat uit Twee Kladen "EERSTE BLAD. ulaara bevelende BIJL, EBAART Lz. i! ithaven 128. INKMAN Zn- Iilll IIM.II E101H1M. Aan de Kiezers in district III wordt herinnerd, dat a. s. DINSDAG de stem ming plaats heeft voor een lid van den raad. Wij raden hen aan brengen op den heer die met algemeene ttemmen de candidaat geworden ie van de Vrijzinnige Kies- voreeniging Gouda”. >r liet vertrou- chonke-», en U irlo in? tor deel- wij ook in het een stipte en ivrede heid van te verwerven. 6,000 1,000 3,000 1 500 1,000 S00 160 BEO 150, 148, e of fl 3. 0 ct. W,„„ per post ijdellijk met de ier gebracht, on Ie van het wa- ■igineeie Loten .75 -.90 jtwissel Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. hot vereischte ;e'ing der prij- alsook de be- m is, gratis by- iliontcle onaan- 'ficieelu listen, geschiedt steeds i Staat en kan g of ook naar in alle grootero hebben. t geluk begun- zienlijke prjjwn olficie-jle bewij- kregen, on onze Mark 250,000, 00 enz. ij dize op den e onderneming erst belangrijke gerekendmen reeds ophanden ten soedigste loften, en#r Is en alles wat lesvfflangd met ver, tafellinnen •7-^ jjr Verspreide Berichten. Fbarbijk. De onverkwikkelijke oprakeling der Drey- fnszaak door Labori, wordt gelnkkig niet beantwoord door den eerst-betrokkene zel- De Petit Bleu behelst het volgendeBy de valsche geruchten over vredesonderhan delingen, welke gestadig te Londen worden verbreid en zelfs in de pers van het vaste land, kunnen wy op de stelligste wyze ver klaren, na inlichtingen in de zekerste bron nen geput1c dat er geen enkel vredes voorstel door de Boeren aan de Engelschen is gedaan, 2e dat er geene vredesonderhande lingen in Europa worden gevoerd, hetzy van de zyde van Kruger, hetzy van den kant van Dr. Leyds oi van eenig persoon, die tot on derhandelen bevoegdheid hebben zou3e dat er geene vredesonderhandeling is begonnen in Afrika door de bevelhebbers der Boeren of leden van de Regeeringen der republieken in Afrika 4o dat president Kruger en de andere vertegenwoordigers der twee repu blieken ten allen tyde bereid bevonden zul len worden om elk vredesvoorstel dat hun gedaan zal worden te onderzoeken, maar dat zy nooit eenige onderhandeling zullen voeren, zonder in verbinding gesteld te zyn met de bevelhebbers en de leden der regee ringen van de republieken in Afrika en zon» der dezen te hebben geraadpleegd5e dat de bevelhebbers en de regeering der Boeren in Afrika niet zullen onderhandelen zonder in verbinding gesteld te zyn met de verte genwoordigers der republieken in Europa. Het is waar, dat er aan de vertegenwoor digers der Boeren in Europa raadgevingen zyn gedaan eii offieieuse voorstellen, maar door derden zonder bevoegdheid, en deze voorstellen van niet-verantwoordelyke dorden VAN I worden afgele- le pakjes van vij; en een Ned. ons van Nommer er ran nevenstaand e Wet gedepo By de algemeene begrootingsdiscussiön, van de week in de Fransche Kamer gehou den, nemen de financieele aangelegenheden byna alle plaats in. Het groote tekort van verleden jaar, (terwyl toen ten minste nog eene sluitende begrooting was vastgesteld), en voor het volgend niet eens meer dat, doch een begrooting, om te beginnen, waarop mil- lioenen tekort komen, heeft de verschillende afgevaardigden de angst om het hart gesla gen. En zoolang nog maar de algemeene beraadslagingen aan den gang zyn, kan ge- inakkelyk een angstig gezicht getoond wor den. Zoodra de afzonderlijke begroetingen en begrootingsartikelen in behandeling komen is dat alweer vergeten, en het kiezersvolk kan van de verschillende afgevaardigden de gebruikelijke douceurtjes wel even gerust te meer indruk maakt dan volmaakte schoon- nog heid. De jonge man dééd een haastige poging om aan den onderzoekenden blik, die hem wachtte, te ontkomen. «Hier moogt gij niet blijven,” sprak hij beslist, oom kan elk oogenblik binnen komen en dan kunt gij een heftig tooneel ver wachten. Voorloopig breng ik u naar het tuin huis, dat ik voor mij alleen heb laten inrichten. Het is beter, dat gij der familie niet dadelijk onder de oogen komt, maar zij moeten toch weten, dat gij er zijt. Ik zal ’t hun zeggen.” •En den geheelen storm alleen trotseeren viel de kapitein hem in de rede. Komaan, dat is myn zaak I Ik ga op staanden voet naar boven, naar mijn waarden oom en tante en stel mij voor als hun gehoorzame neet «Maar Hugo I Zijt gij krankzinnig Zij weten er nog niets van, dat gij hier zijt Juist daarom 1 Door overrompeling neemt men de Sterkste vestingen en ik heb er mjj reeds lang op verheugd, eens als een bom midden onder al die vertoornde bloedverwanten te komen vallen en eens te zien, wat voor gezicht zij opzetten. Beloof mij rustig hier beneden te blijven, totdat ik terugkom. Gij moet niet in de treurige nood zakelijkheid geraken, getuige te zijn hoe de toorn der geheele familie zich op mijn zondig hoofd opeenhoopt. Gij zoudt het, uit broederlijke op offering, eens in je hoofd kunnen krijgen, je deel ervan te hebben en dan zou mijn geheele plan in de war zyn. Jonas, kom eens binnen I” Hij opende de deur en liet een man binnen, die tot op dat oogenblik op het portaal gewacht goedgekeurd in het nieuwe len loop van erlotingeu vnu edragende rk komendaar- n van eventu- ter pr. a M 10,000 je. a M M M had. •Dit is mijn broeder. Bekijk hem eens goed I Gij moet je zelf maar eens aan hem voorstellen. Nog eens, Reinhold, beloof mij dat ge, gedurende het eerste half uur, de woonkamer niet binnen- traedt. Ik zal het alleen wel klaarspelen, om boven alles in orde te maken, al moest ik den heelen winkel door bestorming veroveren.” Hij was de deur reeds uit, voordat de jongste broeder iets tegen zijn plan kon uitvoeren Nog half verward door alles, wat hij in de laatste tien minuten doorleefd had, viel zijn oog op de breede, vierkante gestalte van den man, die zoo juist was binnengetreden, een sierlijken reiskoffer op den vloer neergezet had en vlak daarnaast ging staan. Matroos Wilhelm Jonas, van de Ellida”, nu dienstdoende bij kapitein Almbach rapporteerde hij op de voorbeschreven wijze én beproefde daar bij een beweging te maken, die waarschynlijk eene buiging moest voorstellen, doch er niets van had. «Het is goed”, sprak Reinhold verstrooid. •Laat die bagage vooreerst maar hier I Ik moet eerst hooren, hoe lang mijn broeder denkt te blijven.” «Wij blijven eenige dagen bij onzen oom,” ver zekerde Jonas met de grootste zekerheid. •Zoo Is dat al zoo zeker •Geheel en al.” .Ik begrijp Hugo niet,” mompelde Reinhold. «Hij schijnt geen flauw begrip te hebben van wat hem hier te wachten staat, en toch heb ik hem in mijn brieven daarop voorbereid. Ik kan hem toch onmogelijk aan zijn lot overlaten Hij wendde zich naar den deur, doch deze geheel versperd door de breede gestalte van den matroos, die zich zelfs niet door den misnoegden en vragenden blik van den jongen man liet be wegen om van zijn plaats te wijken. «De kapitein heeft gezegd, dat hij dat zaakje daar boven wel alleen opknappen zal,” sprak hij laconiek, dus dan doet hij het ook. Die doet altijd wat hij zegt.” .Waarlijk?” vroeg Reinhold, getroffen door het onwankelbaar vertrouwen, dat uit die woorden sprak »Gij schijnt mijn broeder goed te kennen.” «Zeer goed.” Zonder het nog met zichzelven eens te zijn, of hij aan Hugo’s wensch al of niet, gehoor zou geven trad Reinhold aan het venster dat op de binnen plaats uitzag en ontdekte daar de gezichten van drie of vier dienstboden, die met buitengewone nieuwsgierigheid een blik in het kantoor beproef den te werpen. De jonge man onderdrukte een kreet van toorn en wendde zich wederom tot den matroos. De komst mijns broeders schijnt hier in huis reeds bekend te zijn,” sprak hij haastig. «Het is toch op dit kantoor geen zeldzaamheid, vreemden te zien en klaarblijkelijk zijt gij het voorwerp de zer nieuwsgierigheid.” •Dat beteekent niets,” bromde Jonas, zelfs niet als het geheele nest oproerig wordt en ons staat aan te gapen. Dat doen de wilden van de Zuidzee-eilanden ook, als wij met de «Ellida” ankeren.” (Wordt vervolgd.) De telegraaf deelt mee, dat de commis sie voor bet interoceaniscbe kanaal aan het Congres der Vereenigde Staten heeft ge adviseerd voor den aanleg van het Nicara- gnakanaal, waarvan de kosten worden ge raamd op 189.864.062 dollars, zoodat het tot stand komen van dit reuzenwerk nu waar schijnlijk wordt. De kosten van de vol tooiing van het Panamakanaal worden ge raamd op 144.233.353 dollars, maar de over neming der concessie zou bovendien 109 mil- lioen d. kosten, terwyl de waarde van do uitgevoerde werken slechts 40 millioen be draagt. In het rapport wordt opgomerkt, dat het Panamakanaal wel gemakkelyker uit te voeren zou zjjn, daar bet golyk ligt met de oppervlakte der zee. Het Nicaragua- kanaalplan zou den bouw van sluizen noo- die maken. Verder heeft de Nicaraguaweg geen natuurlijke havens aan de uiteinden de Panamaweg wel, maar aan het Nicaragua- kapaal zijn goede havens te bouwen en de haven van Colon aan het Panamakanaal zou aanzienlijke verbeteringen behoeven. Het Nicaraguakanaal zou in zes jaar gereed zyn, het Panamakanaal eerst in tien jaarhet eerste zou 184 mylen, het laatste 40 mjjlen lang worden. De kosten van onderhoud van het Nicaraguakanaal zullen jaarlijks 1,35 milUpen hooger zjjn dan die van het Pana- maKanaal, de doorvaart door eerstgenoemd kanaal zal voor groote schepen 33 uur duren, door bet laatstgenoemde 12 uur. De voor dooien van het Panamakaal lyken over bet geheel grooter te zyn dan die van bet aanbevolen Nicaraguakanaal en het heeft den schyn, dat de hooge eischen van den beer Hutin de commissie hebben geleid tot de voorkeur voor het Nicaraguakanaal. Ver der wordt in het rapport opgemerkt, dat het Nicaraguakanaal voordeeliger is voor den handel, met uitzondering van dien van de Westkust van Zuid-Amerika en dat voor zeilschepen, de windrichting daar gewoonly’k gunstiger is. Ook acht de commissie de hy giënische toestanden by het Nicaraguuka- naal gunstiger. Ten slotte beveelt de com missie aan, dat de Vereenigde Staten zullen trachten de suzereiniteit of de contröle te krygen over een strook van tien mylen breedte van zee tot zee, waardoor hot ka naal zal loopen. gemoet zien, als in vorige jarenmisschien dit Jaar, zoo vlak tegen de verkiezingen nog wel) dubbel zoo gerust. In de algemeene discussiën zyn natuurlijk de noodige middelen aan de hand gedaan om aan het tekort tegemoet te komen. Twee middelen vooralde staatsexploitatie van spoorwegen en de inkrimping van het ont zettende en steeds uitgebreider ambtenaars-* personeel zyn daarby bizonder aanbevolen. Dan is er van de radicale begrootings-com- missie, gelyk men weet, het voorstel tot schrapping van de begrooting voor eere- diensten, zoodat er gelegenheid tot bezuini ging of tot styving der middelen te over, als de heeren maar willen. lö Spanje heerscht een toestand die vrij wel aan het anarchisme doet denken. By de doopplechtigheid van den Infant is het al zeer rumoerig toegestaan en de studenten te Madrid hebben bljjk gegeven van weinig koningsgezinde gevoelens, door hun, in ieder geval, hoogst ongepaste manifestatie. De „Impartial” zegt dat /e commandant van het paleis eenige jagers/te paard heeft moeten doen uitrukken om de volksmenigte, die kreten deed hooren van den aard die niet in druk mogen weergeven worden, uiteen te jagen. Maar in hetzelfde nummer waarin dew feiten gemeld worden publiceert de „Impartial” een artikel, waarin op heftige wyze dnidelyk gemaakt wordt, hoe zulke schandalen onder een geordend bewind niet kunnen voorkomen en hoewel op de hand des ministers van financiën zynde, raadt het blad hem aan liever ontslag te nemen, dan de kans te loopen, te vallen in den strik dien men hem in de kamer spant, vanwege zyn eigenmachtigen maatregel om de beta ling der in- en uitvoerrechten in good te vorderen. Een interpellatie over deze aan gelegenheid kan stellig niet uitblyven on zoo Sagasta dan 'Urzaïs, den minister van finan ciën wil steunen, kan bet geheele kabinet in diens val medegesleept worden. Het volk is teleurgesteld in alles wat het liberale ministerie onderneemt, want van bepaalde hervormingen bemerkt het nog geen spoor en Sagasta bedient zich van dezelfde middelen, die het meest conservatieve minis terie zou aanwenden. Of nu echter een kabinetshervorming zóó kort voor de aan staande troonsbestijging van den jongen ko- ning gewenscht is, ja, of zy doeltreffend zou wezen, blyft de groote vraag. De revolutionairen en de separatisten zitten niet stil en tegen een bepaalden op stand, zoo die mocht uitbreken, zou de re geering machteloos blyken. pr. a pr. a pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M B00, 150, 111, 100, 78, ♦5, 31, trokkiag dezer irgde Gold »er- mbtawege be- 9) De kapitein, die de oudste was, had een krach tige en toch elegante gestalte, met een knap en open gezicht, dat door zon en lucht gebruind waszijn haar krulde een weinig en zijn bruine oogen tintelden van levenslust en levensmoed Zijn houding was los en zelfbewust, zooals van een man, dio gewoon is zich te bewegen in de meest uiteenloopende kringen en de meest ver schillende omstandigheden, in zijn geheele voor komen lag een trek van overmoed die bij iedere gelegenheid voor den dag kwam, terwijl men door zijn open en innemend karakter zich onwillekeurig tot hem aangetrokken gevoelde. Reinhold, eenige jaren jonger dan zijn broeder, maakte een geheel anderen indruk. Hij was slan ker en bleeker, zijn haar en oogen waren don kerder en in do laatsten lag een ernstige, zelfs sombere uitdrukking. Maar in dat voorhoofd en die oogen lag een zeker iets, dat des te meer aantrok, daar men niet gemakkelijk raden kon, wat eigenlijk daarbinnen verscholen lag, Hugo was misschien de knapste van beiden, en toch viel een vergelijking ongetwijfeld uit in het voor deel van den jongste, die in de hoogste mate de zeldzame en gevaarlijke aantrekkelijkheid van een interessant voorkomen” bezat, dat dikwerf stellen beschouwd, omdat zy de annexatie medebrachten der twee republieken by En geland, wat de Boeren beschouwden als voor stellen van onderwerping. De vertegenwoor digers der Boeren, die werkzaam zyn om hunne zaak voor te staan, zullen altoos be reid bevonden worden om vredesvoorstellen te onderzoeken, die niet de annexatie van het grondgebied tot grondslag hebben. De te Derby gehouden buitengewone ver gadering van het hoofdbestuur van den Na tionaal liberalen bond heeft eene motie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat nu de tyd is gekomen om onderhandelingen te openen over een eervollen enduurzamen vrede en dat het gewenscht is, tot dat doel een specialen commissaris naar Zuid-Afrika te zenden. Voorts betuigde de vergadering haar onwrikbaar vertrouwen in sir Henry Camp bell Bannerman als leider der liberale party in het Lagerhuis. De liberale pers noemt deze motie een zegepraal van de verzoeningsgezindheid en het beleid der liberale party, maar regee- ringsgezinde bladen zyn natuurlijk van een tegenovergestelde meening. Do Times, is van oordeel, dat die motie juist zal leiden tot aanmoediging der Boeren en tot ontmoe- diginguier regeering, juist op een oogenblik dat het verzet der Boeren zichtbaar ver minderde. De Standard is daarentegen van oordeel, dat genoemde motie de Engelsche regeering noch het Engelsche volk zal kun nen tegenhouden of doen aarzelen, en dat alleen onvoorwaardelijke onderwerping der Boeren een eind aan den oorlog kan maken. Maar, dat kan dan nog lang duren. En En geland raakt almeer uitgeput.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1