GT m m. fflWG M. r *c,e. Paris tand gratin en litend No. 8677. BuUenlitodsch Overzicht. Eindelijk Gevonden. tU’ cao 9KHO89RI wsch brood. If ZONEN, M. che 45-55 cl ToD 65 75 hee 100 Woensdag 18 December 1001. 40ste Jaargang. FEU1LLH1 o\. j Wf Ordt vervff^) I RUS Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. B DV Argentinië Verspreide Berichten. IINKMAN Zn de Echte o, tesamen- igen in den n&am des vervaardigd t wereldbe- brs. Stoll- tvoering van ge- bevelende BIJL, EBAART Lz. prmfbueje. o. 0.35 oer Nedar- lat 103. K.G. ups 'ÉS die ons geïllus- st Winterset- hebben, dit te elk gekookt nk voor th eelepels van nlate) Alt geval van gebruiken. MEUK te letten) ▼AN 'J worden afgele- le pakjes van vijf en een Ned. ons van Nommer er. van nevenstaand e Wet gedepo Per 5 one. P. H. J. VA fiOTBSCHFMfflT llieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Telefoon No. A>0 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. mes vry van alle erhooging. rzendaal N II, De „Times” verneemt uit Pretoria, dd. 15 dezer De Blokhuizen hebben bijna alle beschik bare troepen noodig in het land verzwolgen. Er is dadeijjk meer vbetvolk noodig. Byna duizend Boeren zyn er ten N, van don Dela- gospoorweg en leven daar in volmaakte rust, omdat alle beschikbare colonnes elders be zig zjjn. jack Hindon, de vermaarde treinverr.ieler, staat ten Z. van Pan. Den 29en November is hy den spoorweg overgestoken. Daarop is hy teruggekeerd en met een talryker troep den spoorweg weer overgestoken. Er schynt geen reden om te betwijfelen dat zich onder de dertig Boeren, die den 3en dezer den spoorweg naar bet N. zijn overgestoken, terwijl er tezelfder tijd ten N. en ten Z. schijnbewegingen werden uitge voerd, Schalk Burger heeft 6 K.M. ten Z. van Carolina een talrijke samenkomst toe gesproken. Hy zeide tot de burgers, dat zy stand moesten houden, want inmenging van vreemde mogendheden zou binnenkort ge in de buurt van Pelgrimsrust, waar zich voor den zomer een vierhonderd Boeren hebben neergezet. Ten gevolge van de paarden- ziekte is het eigenlijke dorp ontruimd, maar er worden nieuwe woningen opgericht op den top van Pelgrimskop, 8 K.M. west waarts. Louis Botha is nog met de commando’s Onderman, Engelbrecht en Brits ten Z. van Ermelo. In Engeland blyft men ten opzichte van den oorlog hoopvol gestemd. Ja, haast kan men zeggen, dat het optimisme met den dag sterker wordt. Wat correspondenten seinen van het oorlogsterrein, of wat langs anderen weg (maar altijd door Britsche kanalen) open baar wordt over de krijgsverrichtingen, strekt om de Engelschen te bevestigen in de mea ning, dat bet nïi toch zeker op een voor de Boeren onvoorspoedig eind loopt. Reuter seinde uit Durban pas weer een sensatiebericht, dat in zichzelf een kiem van waarheid schijnt te bevatten, ook al wist zyn correspondent dat waarschijnlijk zelf nog niet toen h(j het afzond. „Men is hier, gesterkt door het nieuws uit het binnenland, beslist I aan, terwijl hij er tegenover zijn familie zoo kwis tig mede omsprong. De Consul schudde ietwat ontevreden het hoofd en antwoordde „Het schijnt nu eenmaal een liefhebberij van U te zijn, elke erkenning Uwer verdiensten da delijk in een belachelijk daglicht te stellen. Des niettemin blijf ik Uw schuldenaar, al maakt gij het my onmogelijk, mijn schuld at te doen. Ik geloot trouwens niet, dat het verhaal van dit avohtuur U bij de dames zou benadeelen, het tegendeel is waar. Daar gij echter zoo halsstarrig blijft weigeren, behoud ik mij voor, het een vol gende keer in Uw plaats te doen.” Mevrouw Erlau wendde zich tot hem met bij zondere vriendelijkheid en sprak„Gij zijt voor ons geen vreemde meer, kapitein, dank zij Uw familie. Nog kort geleden hadden wij het genoe gen, Uw broeder bij ons te zien «Jawel, maar slechts eenmaal en dat nog door louter toeval,” bevestigde Erlau. Almbach schijnt het mij nu eenmaal met te kunnen’vergeven, dat mijn levenswijze van de zijne verschilt Hij houdt zich zelf en de zijnen steeds van ons verwijderd en heeft ons reeds sedert jaren van de bezoeken van ons petekind onthouden wij weten ter nauwernood nog, hoe Eleonora er uitziet.” „Arme Eleonora," merkte mevrouw Erlau op medelijdenden toon aan. „Ik geloof, dat haar bedeesdheid een gevolg is van een te strenge opvoeding en een afgezonderde levenswijs Ik heb haar nooit anders gekend dan teruggetrokken en stil en ik geloot zeker, dat zij nooit haar oogen opslaat in tegenwoordigheid van vreemden.” «Toch wel, Mevrouw,” zei Hugo op zeer eigen- i8j Mevrouw Erlau zat met eenige andere dames vooraan en sprak juist met Doctor Welding, toen haar echtgenoot op haar toetrad, vergezeld door een jongen man in de uniform van scheeps-ka- pitein, «Kapitein Almbach,” zoo stelde hij hem voor, >aan wien ik het behoud van mijn beste schip, met de geheele bemanning te danken heb. De man, die onze Hansa” te hulp kwam, toen de ondergang zoo goed als zeker was en aan wiens opoffering en energie „Wat ik u bidden mag, mijnheer, hangt U toch niet jtoo in ééns aan mevrouw een tooneel op van een storm. Wij arme zeelui staan, wagens al onze avonturen, toch al in zoo’n kwaden reik, dat iedere dame met eeipgeheime vrees de onver mijdelijke opsomming er van tegemoet ziet. Ik geef U echter de verzekering Mevrouw, dat daar voor bij mij geen gevaar bestaat. Ik ben van plan mijn gesprek uitsluitend (ot het land te be palen.” Het scheen inderdaad alsof de jonge zeeman onderscheid maakte tusschen de verschillende kringen, waarin hij zich bewoog. Hier, waar hij toch in de gelegenheid was, te schitteren door het verhalen zijner avonturen, dacht hij er niet met de Ieren, die zichzelf hebben gerang schikt onder de vyanden van het land. Lord Rosebery drong er op aan dat de party zon vermijden zich af te koeren van de nieuwe imperialistische idéé, die thans het volk vervult. hoopvol gestemd zegt hy. Het voortdurend succes der vliegende colonnes, de goede dien sten der burgerverkenners (verraders), het toenemend aantal vluchtelingen dat mag terutkeeren, en de herleving van den handel zyn duidelijke kenteekenen, dat de normale toesfend spoedig zal wederkeeren. Volgens een te Londen circuleerend gerucht, doet Ritchener wanhopige pogingen, om den be^lissenden slag die in den geheelen oorlog nog met geleverd is, eindelijk uit te lokken. Hy bereidt eene groote samentrekkende be weging op het district Utrecht voor, waar Bothi tusschen Vryheid en Paulpiterburg een aanzienlijke strijdmacht geconcentreerd heeft, en Wil persoonlijk de Britsche legercorpsen aanvijeren. Een belangryke botsing wordt in sommige bladen als zeer aanstaande aan- gekojdigd. Nu moet altyd nog afgewacht, of Botha het op zulk een botsing zal laten aankomen! Men {veet immers, dat hy zyn mannen heeft bevolen zich in kleine groepjes te splitsen en af te'trekken naar het Noorden, als zy het te bepauwd krijgen. Een tactiek, die al zoo vaak met succes is toegepast. Toch mag niet verhepld, dat de Khaki’s de laatste dagen voordpelen van beteekenis, vooral in het Zuid Oosten van Transvaal, hebben betaald. V Generaal André, de Fransche minister van oorlog, heeft een maatregel genomen, die hem stellig opnieuw van nationalistische zyde de beschuldiging op den hals zal halen, van het leger te desorganiseeren. Er gaat in Duitschland een gezegde in den soldaten mond „dat er op het terrein der herfst- manoeuvres alleen hoofdofficieren vallen.” Voor Frankrijk is dat nu ook waar geworden, daar in afwijking van den vroeger gevolgden regel niet na de voorjaars- maar wel na de najaarsmanouvres de conduitestaten der offi cieren worden ingevuld. De herfstmanoeuvre is het examen, waarop zy blyk hebben te geven, niet alleen van hun eigen bekwaam heid als gevechtsleider, maar ook van leeraar der jonge manschappen, die gedurende de zomermaanden onder de wapens kwamen. By de jongste manoeuvres nu hebben zich, ook volgens de nationalistische bladen, feiten voorgedaan, het bewjjs leverende, dat by som--, mige legerafdeelingen vooral de discipline veel te wenschen overliet. By de revue te Bethény en by do daaraan voorafgegane manoeuvre was het aantal achterblijvers en gedemonteerde ruiters bijzonder groot. Dat is toen vanwege het Tsarenbezoek verbloemd geworden, maar het feit moet ernstig waar wezen en daarom vinden de geruchten, door den Matin het eerst verspreid, thans ook aardigen toon, -een enkel maal doet zij dat, doch ik betwijfel, of mijn broeder het ooit gezien heeft.” «Is uw broeder van avond niet hier „Neen, mevrouw. Hij weigerde met mij rfiede te gaan en ik kon daarvoor geen verklaring vin den, want ik ken zijn hartstocht voor muziek en speciaal zijn geestdrift voor den zang van Signora Biancona Voor mij zal van avond die zuidelijke zon. wier stralen reeds geheel H. verblind hebben, voor het eerst opgaan.” De Consul dreigde hem schertsend met den vinger. «Spot niet, kapitein, en past u liever op, dat die stralen Uw eigen hart niet in gevaar brengenVoor jongelui als U is zoo iets het gevaarlijkst. U zoudt niet de eerste zijn, die voor haar betpoverende oogen zoudt zwichten,” De jonge zeeman lachte vol overmoed. »En wie zegt u, mynheer Erlau, dat een dergelijk lot mij vrees aanjaagt In zulke gevallen geef ik mij steeds met het meeste genoegen gewonnen, in het troostvol bewustzijn, dat de betoovering slechts voor hem gevaarlijk wordt, die tracht er zich aan te onttrekken. Voor wie stand houdt, volgt spoe dig de ontgoocheling, dikwijls spoediger dan hem liet is.” «U schijnt in dergelijke zaken reeds veel on dervinding te hebben opgedaan,” zei mevrouw Erlau op een toon, die een licht verwijt inhield. «Mijn God, mevrouw, als men zoo jaar in jaar uit van het eene land naar het andere vliegt en nergens wortel schiet, nergens thuis is, dan op de golven eener steeds Onstuimige zee, dan leert men de eeuwige afwisseling beschouwen als ietsonver- gaarne geloof, dat verschillende opper- en boofd-offleieren binnen zeer korten tyd hun pensioen zullen krygen. Hoeveel protégés der nationalistische pers zich onder hun aan tal bevinden zal men eerst weten als de namen dev officieren bekend worden. Omtrent den dreigenden stryd tusschen Chili en Argentinië verneemt de Westm. Gazette, dat blijkens een telegram uit San tiago de Regeering van Brazilië haar bemid deling heeft aangeboden, om een oorlog te voorkomen. De Daily Mail meldt, dat de Regeering van Engeland aan de Regeeringen van Argen tinië en van Chili, heeft medegedeeld, op het verzoek van beide Regeeringen bereid te zyn baar goede diensten aan te bieden voor een vreedzame oplossing van het hangende ge schil. En de Vereenigde Staten hebben, der tra ditie getrouw, eveneens interventie aange boden. Middelerwijl zetten de regeeringen van Argentinië en Chili de onderhandelingen voort, over de regeling van de geschilpun ten. Vrijdag heeft de minister van buiten- landsche zaken van Chili, senor Yanez, aan den gezant van Argentinië te Valparaiso een voorstel overhandigd voor de regeling, met de medeleeling dat, zoo Argentinië wei gert hierover te onderhandelen, de Chileen- sche Regeering geen nieuwé voorstellen meer zal doen, doch zal aannemen dat Argentinië den oorlog verlangt. Volgens berichten uit Buenos-Aires heeft de Regeering van Argentinië dit voorstel van Chili in ernstig beraad genomen. De Regee ring zal heden het antwoord van Argentinië aan den Chileenschen gezant tfyjrhandigen. De ministerraad heeft bet eerskei-^eelte van de nota, waarin het aanlegger &n wegen in het betwiste gebied wordö/fifc^geld, goed gekeurd maar het tweede g&oölte, betref fende de beweerde bezetting door Argen- tynscho troepen van het Chileensche gebied by Ultima Esperanza, acht zy onaannemelijk. Thans weet Chili, dat de Argentynsche Regeering niet ongeneigd is tot een schik king over te gaan. In zyn rede te Chesterfield (Londen) zeide lord Rosebery o. a. „Hoewel het mogelyk is in de aanstaande troonrede tot het parlement naar waarheid te verklaren, dat de betrekkingen met alle buitenlandsche regeeringen van vriendschap- pelyken aard zyn, doet zich de vraag voor hoe het is gesteld met de betrekkingen tot de buitenlandsche volkeren. In de geheele geschiedenis van de Britsche natie vindt men geen voorbeeld van den haat en den kwaden wil, Welke de volkeren van Europa byna zonder uitzondering ten onze opzichte bezielt. Ik ben er niet zeker van dat de regeeringen van alle landen even verlan gend zyn om op goeden voet te blyven met Groot-Brittannië en een kwade wil als die, welke over geheele Europa overwegend be staat, is een element van groot gevaar, zoo niet een onmiddellyk gevaar, waarvoor de bestaande regeering grootendeels verantwoor delijk is. Zy had den verkeerden indruk, die op het vaste land bestaat omtrent de oorza ken van den oorlog moeten wegnemen door berichten te zenden, waarin alle stappen door ons gedaan om recht te krygen voor onze landgenooten in Transvaal werden samenge vat. Deze rapporten zouden een gezagheb bend document hebben gevormd, waarop de 6«- Verstandige mannen van alle volkeren wier schieden. Schalk Burger is nu waarschijnlijk meening ten slotte de meening der volkeren ---.--r- leidt, zich hadden kunnen beroepen.” Lord Rosebery keurde de tacteloosheid van Chamberlain’s redevoeringen af en raadde aan den oorlog hardnekkig en krachtig voort te zetten tot zyn natuurlyk einde, dat geloofde hy den eenige geregelden vrede en een afdoende regeling zou brengen. Hy ging voort: „Daarom zou ik echter niet doof zyn voor vredesvoorstellen van verantwoordelijke zjjde, in het bijzonder van de verbannen regeering der Boeren, die zich nu ergens in Nederland heeft gevormd om Kruger en die de eenige regeering is, die met ohs oorlog is gaan voeren. Het is onmogelyk te onderhandelen met de aanvoerders in het veld, omdat zy geen macht hebben om vrede te sluiten.” Lord Rosebery geloofde dat officieuse on derhandelingen onder de auspiciën van de Britsche regeering zouden kunnen leiden tot goede resultaten, maar de Boeren vredes voorwaarden aanbieden, zou worden opgevat als een daad van zwakheid. Ook zou bet niet aanbevelenswaard zyn de vredesvoorwaarden ook maar aan te duidende Boeren kennen ze reeds. De liberale party, merkte spr. ver der op, is nu volkomen vry van eenig verbond Frankrijk. De luitenant ter zee, Diraison, als schrij ver van „Les Maritimes”, op pensioen ge steld wegens aantasting van den goeden naam en de reputatie der hoofdofficieren, hoewel de schrjjver zelf beweert de waar- mijdelijks en gaat men ten slotte deze liefhebben. Ik weet, dat ik door deze bekentenis bij u ge heel en al in ongenade zal vallen, maar verzoek U dan ook, mij te beschouwen als een wilde, die in tropische landen en zeeön reeds lang verleerd heeft, zich te voegen naar de eischen der heden- daagsche beschaving.” De wijze, waarop de jonge kapitein bij deze woorden boog en Mevrouw /.rlau’s hand kuste, verried dat hij vertrouwd genoeg was met die zooeven genoemde eischen en Doctor Welding zei Jboel tot den heer Erlau «Die tropische onbeschaafdheid van Mijnheer zal in onze salons wel niet al te zeer in het oog vallen. De held van de veelbesproken „Hansa- geschiedenis” is dus werkelyk de broeder van den jongen Almbach, die nu juist bij Signora Biancona in de kamer h’ernaast op audiëntie is Wie Reinhold Almbach vroeg Erlau ver rast „U hoort immers, dat hij niet hier is «Volgens de meening van den kapitein niet,” zei Welding kalm, «volgens de mijne wel degelijk. Spreekt U er echter maar niet over. Het concert van dezen avond schijnt ons de een of andere verrassing te moeten brengenik heb een zeker vermoeden en de tijd zal leeren, of ik gelijk heb ot niet. De Signora houdt ook in het dagelijksch leven van tooneeleffekt, alles moet onverwachts, bliksemsnel en bij verrassing in zijn werk gaan Een prozaïsche aankondiging zou alles bederven. De kapelmeester is ook ift het komplot, maar er was niets uit hem te krijgen?\Wij zullen dus ge duld moeten hebben,” f 1 Telefoon No. AU A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1