bank. r., 0. uenzaJ tfluenza, oening, :e doen genezen, Ie van ouds eldberoemde -Borst- 3t Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, den i.trotaoere» n tijd komt hnid, eeno leele wereld tevens eene e nitgevon- sruet op de l senninal et aenaw verkregen No. S678. Donderdag 19 December 1901. 40ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht MRF éindelijk Gevonden. CTLDEH. 1,L i* Gen**» les; II E”, JNINGBLOEM” FÉV1LLE l OK. KENNISGEVING. kennisgeving. -a*- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 187 louti der resp. isldèr&tton ae irn en*, enz. 9 fc Co. TER (waarnd.) {Wordt vervolgd.) rde fabricatie rerbrujker van iemie national 60HDSCHE COTli1¥T rroote pub- ed» eelt» lelijke ver- schrift van Ir. professor n het krenk te Jöhllnoon, il Qutenfeli, ira te Partje, -knltz, Ober- al d'hyglène ennende schele hoof- agelijke toe- m daarvan m met voort- seeknndigo raterknur, l gevonden en wegene duizeligheid, e, het voe o» Glijders, s aan jonge igend aan- franco ver Telefoon So. NV ADVEttTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BOSMAN, L. KNAPP Jn., M. C. OBREEN, EIN PFISTER Hofleveranciers), 0 ct. bij Kleiweg E, 100 rdrecht. PINKSE IN, Bosk top. B ater K.van der ddinqsveen, Wed, F, O tidewater. D. ER, te Benschop. Felefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. groot .als de kans op vredede correspon dent zegt zelf dat het noordwaarts trekken van Schalk Barger en zjjn regeeringsperso- nen, over een Oosterspoorweg tusschen Wa- tervalboven en Belfast, geen hoopvol teeken is, vooral in verband met de pogingen der Boerenleiders om in oostelijk Transvaal een strijdmacht bijeen te brengen, naar men be weert met het doel om een aanval op Mid delburg te ondernemen. In elk geval schijnt de een of andere zet van Boerenzijde op handen te zijn, tegen Dingaansdag. Een deel van het Carolinacommando staat by Homoh- lom, met veel paarden en vee, De Belgische Kamer zette de behandeling van de interpellatie van Van der Velde over de concentratiekampen in Zaid-Afrika voort. De minister van staat Beernaert zegt, dat de motie van Van der Velde onaannemelijk is. Hjj bestrydt elke inmenging van de re> geering in deze kwestie. Hij tracht aan te toonen, dat het internationale bureau in den Haag gehandeld heeft naar behooren. Het is een eenvoudig besturend lichaam en kon niets voor de Boerenafgevaardigden doen, al bleef het uit humaniteit niet onverschillig voor den toestand der Boeren. Mengt Bel gië zich in den oorlog dan kan dat het land op een kostbare vriendschap te staan komen. De minister van staat Woeste spreekt in gelijken guest. Hy stelt een motie voor, waarin de Kamer, doordrongen van de plich ten die haar de onzijdigheid oplegt, over tuigd bovendien dat de oorlogvoerenden zich hun plicht Van humaniteit bewust zyn, over gaat tot de orde van den dag. De socialisten protesteeren. Van der Velde zegt, dat hy zyn motie wyzigt zoo dat do Kamer haar kan aanne men. De motie drukt nu de hoop uit, ddt de maatregelen, door de Engelsche regeering genomen om de sterfte in de concentratie kampen te verminderen, afdoende zullen wezen. Francotte stelt de eenvoudige orde van den dag voor. Men moet zegt hy den oorlog verwensehen maar niet het groote Engelsche volk. Favereau, minister van buitenlandschq za ken, verwerpt de motie van Van der Velde, omdat zy het Engelsche volk ontstemmen zou. Geen enkel belang van België is by den oorlog betrokken. Engeland heeft de genoemde maatregelen genomen lang voor de interpellatie, die de socialisten gewild hebben. De minister sluit zich aan by de eenvoudige orde van den dag. Deze wordt aangenomen met 51 tegen 46 stemmen en 1 onthouding. Volgens den berichtgever der Daily News te Johannesburg zyn er gewichtige gebeur tenissen op handen. Dat zou hieruit blyken dat Botha Zondag jl. een bijeenkomst van burgers belegd heeft, tot beraadslaging over den toestand en ook om aan zyn burgers mededeeling te doen van de opvattingen van Steyn en de Wet. De bijeenkomst, door de Ia Rey belegd tegen den vorigen Zondag, maar verdaagd tot eergisteren, schijnt ook in verband te staan met de bijeenkomst van Botha’s burgers. Volgens sommigen blyft de kans op voortzetting van den oorlog even WKEHMtltKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeene kennis, dat de Marktdag in de week van Kerst mis zal gehouden worden op Vrijdag den 27sten December a. s. Gouda, 16 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 on 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlage van W. J. Steenland te Gouda om vergunning tot oprichting eener fabriek van houtbewerking, gedreven door eene stoommachine op het perceel gelegen aan den Boschweg Kadastraal Sectie E No. 1837 Dat op Dinsdag den 31 December 1901, des namiddags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 17 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R, L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. i tegen billijke rieven uit tegen paling Van art. male in dit werk ontbrak doch deze hadden het voordeel, dat zij der zangeres een uitstekende ge legenheid boden, om haar heerlijke stem in haar volle kracht te doen hooren. Al die overgangen en trillers werden zoo, zuiver als glas gezongen en streelden zoozeer de ooren en zinnen der toe- schouwers, dat men alle kritiek, e'ken hoogeren eisch, vergat bij het genot dat men smaakte. Het was een heerlijk klankenspel, weliswaar slechts een spel en meer niets, maar de uitwerking er van, nog verhoogd door de zekerheid en bevalligheid der voordracht, was gcestdrittwekkend en meer dan ooit oogstte de zangeres den bijval van het publiek, dat stormachtig om een »da capo” vroeg. Signora Biancona scheen ook geneigd, aan de zen wensch gehoor fe geven, want zij trad lop nieuw naar voren, maar tevens verliet de kapel meester zijn plaats aan den vleugel, die nu wprd ingenomen door een jongen man, dien nog niemind onder de medewerkende kunstenaars opgemerkt had. Verwonderd werd hij dan ook aangestaard door het geheele publiek en vooral door den heer en mevrouw Erlau, zelfs Hugo zag in het eerst met schrik naar zijn broeder, wiens aanwezigheid hij niet vermoed had, doch er begon hem een licht op te gaan Slechts Doctor Welding sprak kalm en in het minst niet verwonderd«Dat had ik wel gedacht.” Reinhold zag bleek en zijn handen beefden op de toetsen, doch Beatrice stond aan zijn zijde en een door haar gefluisterd.woord, een blik uit haar oogen, schonk hem dehiPverlo- ren moed terug. Hij sloeg rustig en met vastheid de eerste accoorden aan en het publiek bemerkte dadelijk, dat het hier geen herhaling van zijn lie- >9) Hij tweeg, want Hugo, die tot dusverre zich met de dames had bezig gehouden, voegde zich bij hen en dadelijk daarna nam het concert een aanvang Het eerste deel en de eerste helft van het tweede werden volgens het programma afgespeeld, onder meer of minder bijvalsbetuigingen van de zijde van het publiek. Signora Biancona trad eerst tegen het slot op en haar optreden was nu eenmaal het glanspunt van den avond. Het pu bliek ontving zijn lieveling met daverend applaus. Beatrice was dan ook in waarheid verblindend schoon, zooals zij daar stond, onder het roode licht der gaskronen, in haar doorschijnend gazen kleed, dat met bloemen versierd was en nv t rozen in het donkere haar, Glimlachend boog zij naar alle kanten en nadat de kapelmeester, die haar ditmaal zelf begeleidde, aan den vleugel plaats genomen had, begon zij te zingen. Zij zong een dier grootsche Italiaansche bravour- aria’s, waarmede men zeker is, op ieder concert en op ieder tooneel succes te hebben en die de toejuichingen van het publiek doen losbarsten, zonder evenwel aan hooger eischen te voldoen. Een menigte schitterende passages moesten hier in de plaats e komen voor diepte, die ten eenen. hebben hier behaalde zij een dubbele over winning. Het lied was ten einde Gedurende eenige se conden duurde de ademlooze stilte, waarmede men haar had aangehoord, voort; geen hand bewoog zich, geen bijvalskreet vernam men, toen echter brak een storm van toejuichingen los, zooals der gevierde primadonna slechts zelden ten deel was gevallen, en die zeker voor een concertpubliek iets ongehoords was. Beatrc? scheen slechts hier op te hebben gewacht; hetzelfde oogenblik„trad zij op Reinhold toe, greep hem bij de hand en trok hem met zich mede naar voren, om hem aan het publiek te doen begrijpen, dat men den componist voor zich zag Opnieuw waren beiden het voorwerp van omstuimigen bijval, en de jonge kunstenaar nog half bedwelmd door zijn onver wacht succes, genoot aan de hand van Beatrice voor het eerst van de toejuichingen der menigte. Reinhold kwam eerst geheel tot zichzelf, toen hij zich met Signora Biancona in het aangrenzend vertrek bevond Nog eenige minuten bleven zij daar alleenin de zaal speelde het orkest het slotnummer, zonder dat het publiek daaraan eenige aandacht schonk, zoozeer was het nog onder den indruk van het gehoorde. Beatrice trok haar arm terug, die nog op dien van haar metgezel lag. «Wij hebben een overwinning behaald,” sprak zij zachtjes, zijt gij tevreden over mijn zang?” Reinhold vatte haststochtelijk haar beide handen. De Italiaansche minister van buitenland- sclie zaken, Prinetti, heeft Zaterdag in de .Kamer een redevoering gehouden over de be trekkingen met Frankryk, waarin hy ver klaarde dat door de gevoerde onderhande- lingen, in de Middellandsche zee een volko men overeenstemming tusschen Italië en Frankryk was verkregen. Die overeenstem ming betreft vooral TripolisFrankryk heeft het wantrouwen ,dat in Italië bestend wilren wegnemen, en heeft thans openhartig verklaard, dat het niet voornemens is de karavaanwegen van Tripolis naar het bin nenland van Afrika af te sluiten of den han del van Italië te bemoeilijken. In Italië is deze verklaring met groote in genomenheid begroet. En in Frankryk heeft de verzoenende welwillende redevoering van minister Prinetti diepen indruk gemaakt De Fransche pers ziet daarin de voorbode van een algeheele wijziging in de groepeering der mogendheden. Vele bladen noemen het op treden van Prinetti: De aankondiging van een volkomen frontverandering in de buiten- landsche staatkunde van Italië. „Temps”, „Dèbats”, „République Fran- Qaise” en anderen gaan nog wel niet zóóver, dat zij van liet afsluiten van een Franach- Itaiiaansch Verbond spreken, maar toch be handelen zy het Drievoudig Verbond als iets wat tot het verleden behoort, en stellen zij een nieuw Drievoudig Verbond, Rasland, Italië en Frankryk in het vooruitzicht Wij zullen zien De door keizer Frans Jozef aan den stad-* houder van Galiciö te kennen gegeven wensch, dat de anti-Duitsche demonstraties veiingssluk gold. Allen spitsten verwonderd en in spanning de ooren en thans viel Beatrice in. Dat was iets anders dan de zoo juist gezongen bravour-ariade melodieën die thans door de zaal ruischten hadden niets gemeen met die aan- loopen en trillers van straks, maar zij vonden den weg naar het hart der toehoorders. Nu eens hoor de men een stormachtigen jubelzang, dan weer daalde het lied, als vernam men een sombere klacht al het geluk en al de smart vaneenmen- schenleven spraken hier uit die klanken, een lang ingehouden hartstochtelijk verlangen scheen behoefte te gevoelen, zich te uiten. Het was een taal van aangrijpende kracht en schoonheid en, al werd zij ook niet overal volkomen verstaan, toch voelde men dat zij indrukwekkends, iets eeuwigs uitdrukte zelfs de meest onverschillige en opper vlakkige menigte geraakt onder den indruk, als het genie tot haar spreekt En hier had het genie zijn gelijke gevonden, die de kunst verstond, het te volgen, en te vol maken. Er was geen sprake meer van een waag stuk, want hun beider opvatting was één en de zelfde, de meest nauwgezette studie zou ben niet in staat gesteld hebben, elkander zóó meesterlijk te steunen, als thans het geval was, tengevolge van den indruk van het oogenblik. Reinhold zag, dat elke noot begrepen, iedere zin verstaan werd en nooit was Beatrice’s zang zoo wegslepend en zielvol geweest. Zij volvoerde haar taak met vurige toewijding! Haar begaafdheid als zangeres, haar meesterlijke voordracht, dit alles vormde één prach tig geheel, Zooals zij dit lied zong, zou zij van het onbeduidendste stik een meesterwerk gemaakt In den loop van de beraadslagingen over de begrooting in de Fransche Kamer bestrijdt Waldeck-Rousseau de voorstellen van de commissie, die de begrooting van eeredienst schrappen wil. Sembat dient een amendement in om de hoofdstukken betreffende de begrooting van eerdienst te schrappen. Öe commissie vereenigt zich daarmede. Ferrette dient een motie in strekkende om de stemming over de begrooting te schorsen. Bernard stelt een motie voor, waarin ver langd wordt, dat het concordaat opgezegd worde. De Kamer besluit met 350 tegen stemmen tot behandeling van de artikelen over te gaan. De verschillende moties wor den verworpen. zouden ophouden, gaat nog niet hard in vervulling. Een verontwaardigingsbyeen- komst te Jaroslau in Oost-Galicië hooft be sloten alle kooplieden en industrieelen te boycotten, die goederen uit Pruisen betrek ken. De corporatie van kooplieden te Krakau heeft besloten stappen te nemen om te ko men tot afbreking der handelsbetrekkingon met Duitschland. En de bladen in diezelfde stad weten te vertellen, dat prijscouranten van Duitsche ^kooplieden, met het oog op het Kerstfeest in Galicië verspreid, by pak ken ternggestuurd worden met de aantee- kening„Geweigerd wegens Wrescben.” De storm is blijkbaar nog niet uitgewoed en zoolang zal zelfs de stadhouder van Ga liciö wel niet veel kunnen doen om zyn kei zerlijken meester te believen. Te Krakau heeft zich, blijkens een bericht in de Neue Freie Presse, de Pruisenhaat lucht gegeven op een vergadering van meer dan duizend Poolsche vrouwen., Ook hier werd besloten Duitsche firma’s te boycotten, geen Poolsche kinderen meer naar Duitsche scholen te Tienden of aan Duitsche gouver nantes toe te vertrouwen, Pruisische cou ranten in den ban te doen, voornamelijk de spot- en modebladen en een beroep te doen op alle vrouwen van Europa (behalve de Duitsche) en van Amerika, waarin het droe vig lot van Poolsche kinderen in Pruisen wordt geschilderd. V By do verkiezingen voor den gemeente raad van Christiania zyn ook zes vrouweh gekozen. Voor de eerste maal hebben by de verkiezingen de vrouwen het stemrecht gehad en met het vermelde resultaat. Naar haar politieke kleur zyn de dames als volgt in te deelen2 sociaal democratische, twee conservatieve en twee „niet-politieke.” Overigens heeft de jongste verkiezing ge leid tot een andere partygroepeering. De rechterzijde bestaat voortaan uit 48 (van de 84) leden, de linkerzijde uit 16verder werden 15 sociaal-democraten gekozen, 2 le den der democratische arbeidersorganisatie, 2 leden van het matigheidsgenootschap en twee vertegenwoordigster der vrouwenpartij. In Bergen, op een na de grootste stad van Noorwegen, brachten de gemeenteraadsver kiezing volgens de nieuwe kiesbepalingen, evenals in Christiania, een betrekkeljjke ne derlaag voor de linkerzijde, en winst voor de rechterzijde. Zeer in het oog vallend zijn de gunstige resultaten, die by de afge- loopen verkiezingen in byna alle Noorweeg- sche steden voor de sociaal-democratie het gevolg waren.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1