■HG A M. :gt, tuitend wsch brood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8689. Bultenlandscli Overzicht. FEUILLETON. lil’ - cao I-. iche 75 »th*eelOO P. H. J, VAN 17. 40ste Jaargang. Eindelijk Gevonden. Zaterdag 4 Januari 1902. ’A’ 1 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. I tt JRINKMAN &Zn. d by de eerste voldoening aan .rtikel van voor ns 1851 (Staats- j van een ieder Secretarie der 1 den 6 JANU- Jomraissie hare Gemeente heeft da Echte m, tesamen- ogen in den nnam des vervaardigd at wereldbe- ebr®; Stoll- aelk gekookt ink voor da- deelepela van colate) Alt geval van e gebruiken, imate H. 71 II, •aat 103. I**' proefbusjea c. 0.35 wr Neder- an van het ge- e laatste alinea emde Wet voor l liggen op de lolland te ’s-Gra- No. 9. ri 1902. iornoemd, C. VIRULY. i’ Gemeente tend art. 10 der Wet itsbiad No. 125) mteerde Staten and, bijgestaan it algemeen be. r en het hoofd i het gemeente- len.op WOENS- 902, des voor de de bezwaren ;e hooren tegen den in de Wet ,sblad No. 180) GOUDA IN en noodigt innne bezwaren 1, mondeling of kommissie mede gehouden. De inwoners zyn naar Kimberley overgebracht. Nog vermeldt de brief, hoe te Kimberley een kapitein der Yeomanry terecht moest staan, die beschuldigd werd vee te hebben opgecommandeerd, verkocht en de opbrengst voor eigen rekening in de bank te hebben geplaatst. Per 5 ons. e 45-55 cl 65 Amerika wordt echter in zyn politiek geleid niet door min of meer opgewonden officieren maar door bezadigd? staatslieden, die zich zeker nog eenige malen zouden bedenken alvorens, door een gevaarleken oorlog, Duitschland van zich te vervreemden, dat in de laatste jaren zulke belangrijke handels- betrekkingen met de Unie heelt. Zestien percent van den geheelen invoer in Duitsch land is uit de Vereenigde Staten afkomstig, en reeds in 1897 kwam de handelsbeweging tusschen de twee rijken in de tweede plaats: Duitschland volgde onmiddellijk op Engeland en liet Frankrijk, Britsch-Noordamerika en Nederland ver achter zich. De Ind. Beige meent dat thans het oogen- blik gekomen is om den oorlog te eindigen de toestand is zoo, dat president Kruger thans moet pogen op gunstige voorwaarden vrede te sluiten. Éet blad betreurt het, dat de omgeving van president Kruger riog steeds niet geneigd schynt om een verzoenende houding aan te nemen en vervolgt „De Engelschen, uitgeput en afgemat als zij thans zijn, en steeds strijdende onder de grootste moeilijkheden, zullen zeker geneigd zijn vrijgevige voorwaarden toe te staan autonomie, het opbouwen der hoeven, en amnestie voor de Kaapsche Afrikaanders. Zij zullen toegeven op alle punten, behalve op het teruggeven der onafhankelijkheid aan de Boeren. „Dit moge ongelukkig zijn, maar het is zeker, dat geen gevoelsredenen kunnen opj wegen tegen de logica der feiten. Indien Engeland de Boeren hun onafhankelijkheid te'ruggeefty 'dan ion het zelf èrkenflWl ver slagen te zijn, en zou het zijn militair prestige verliezen in de oogen van Europa en van zijn eigen kolonies. „Geen Engelsche regeering, hetzij ZÜ con servatief, imperialistisch of liberaal wezen moge, kan daar ooit in toestemmen, omdat de geheele natie in opstand zou komen, tegen het in den steek laten van wat met zooveel op offeringen is verkregen. „Die toestand moge betreurenswaardig zijn, maar het is zoo. Chamberlain moge door de geheele wereld, en met reden, worden veroor deeld, maar niemand kan de onverzoenlyko houding der leiders van de Boeren-staatkunde goedkeuren. „Het is te betreuren, dat zij aarzelen zekere opofferingen te doen aan hun polieke eer zucht, die door het voortzetten van de vijan delijkheden onvermijdelijk zal worden gekort wiekt”. De Ind. Beige ziet echter voorbij, dat de Boerenleiders, zelfs als zij zouden willen, geen vrede kunnen sluiten, zoolang de Boeren te \elde den strijd willen blijven volhouden, voor de onafhankelijkheid. Te Madrid zijn de kranten ’t voortdurend GOIIBSCHE COIR WE Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 0 K.G. bij 3°) Een talrijk gezelschap genoot, op het terras en in het park, van den heerlijken avondgrooten- deels bestaande uit lieden, die tot de hoogste aristocratie behoorden, hoewel men ook hier en daar mannen opmerkte, die ongetwijfeld tot het gilde der kunstenaars behoorden en zelfs het don ker gewaad, van een enkelen geestelijke afstak tegen de lichte toiletten der dames of dc schitte rende uniformen. Men wandelde, praatte, ot stond ongedwongen in groepen bijeen. In een dezer groepen, dicht bij de groote fon tein, ging het ongemeen levendig toe en werd zeker een onderwerp behandeld, dat de algemeene belangstelling scheen gaande te maken. Enkele opgevangen woorden en namen trokken blijkbaar de aandacht van een der gasten, die juist deze plaats voorbijliep. Zijn lichtbruin haar en oogen, evenals zijn gelaatskleur die, hoewel door zon en lucht verbrand, toch niet die tint vertoonde als de kinderen van het Zuiden, deden in hem den vreemdeling zien. De uniform van scheepskapi tein deed de krachtige, mannelijke gestalte op zijn voordeeligst uitkomen en in zijn houding paarde hij het vrije, ongedwongene van den zee man aan de fijne vormen van het gezelschapsle ven. Hij bleef staan en volgde het gesprek met oneens, of er een ministerieele crisis is of niet, De conservatieven gelooven er vast aan omdat zy er belang by hebben en een Kabinet onder leiding van generaal Weyler met de hoeren Canalejan, Tetuan, Romero, Robledo en Lopez Dominguez in hun kraam te pas zou komen nu in Mei van dit jaar de jonge koning gekroond zal worden. Deze oplossing zou voornamelijk ten doel hebben de beide groote dynastieke partyen onder Sagasta en Silvela te scheiden en een dicta tuur in te stellen, onder welks vleugelen men om Weyler de monarchale partyen zou rangschikken. Volgens de „Temps” hecht men echter lang niet algemeen waarde aan deze geruchten van Kabinetsverandering en heeft de jonge Koning by zyn troonsbeklim ming eerder sterke beproefde partyen noodig om zyn gezag te helpen steunen dan een niehwe combinatie. De Portugeesche Cortes zyn geopend met oen Troonrede, waarin de Koning consta teert dat de buitenlandsche betrekkingen goed zyn. Gedurende den oorlog in Zuid-Afrika hebben wy, zegt de Koning, te Louremjo Marques zorg gedragen voor de onschend baarheid van ons gebied en de Portugeesche souvereiniteit doen eerbiedigen. Wy hebben gastvrijheid verleend aan hen die zich aan Portugal’s bescherming toevertrouwden. De modus vivendi, dis’ onlangs tusschen een. Engelsch regeeringscommissaris en den gou verneur van Mozambique is gesloten, is een overeenkomst met betrekking tot de douane rechten, de spoorwegtarieven en de immi gratie van inboorlingen voor den arbeid in de mijnen in het binnenland. De sensatieberichten van de New York Times over de mogelijkheid dat het, naar aanleiding van het geschil tusschen Duitsch land en Venezuela zou komen tot vijande lijkheden tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland, zyn niet zoo geheel en al uit de lucht gegrepen, volgens den Berlynschen correspondent der Münchener Allgemeine Zeitung. Dat is te zeggenin militaire kringen in Amerika zyn velen overtuigd dat de maatschappelijke wedijver tusschen Duitsch land en de Unie vroeger of later tot een botsing zal moeten leiden. Sommigen zouden niet ongaarne zien, dat de opbloeiende Duit- sche nijverheid voor goed geknakt werd, nu de Duitsche marine nog niet op evenredige hoogte met Duitschland’s militaire beteekenis gebracht is. Maar dat zyn, zegt de bedoelde berichtgever, utopieën, en daar behoeven staatslieden geen rekening mede te houden. Marchese beslist, „het publiek zou hem dit nooit vergeven hebben, men kent Rinaldo en er bleet niets over, dan hem zijn zin te geven.” Zeker, ik kom dan ook alleen op tegen het schrikbewind, dat een vreemde kunstenaar zich hier in Italië aanmatigt, en waardoor hij ons dwingt, zijn Duitsche ppvatting van muziek te huldigen.” h Vooral als de landskinderen reeds tweemaal met een opera fiasco gemaakt hebben, terwijl iedere schepping van Rinaldo het publiek in geest vervoering brengt,” fluisterde Marchese tot zijn buurman. Deze, een Engelschman, zag er uit alsof hij zich erg verveelde, slechts weinig het Italiaansch machtig, kon hij het gesprek niet volgen, doch antwoordde desniettemin met een dettigen hoofd knik en keek den Maëstro belangstellend aan. „Wij spreken over de nieuwste opera van Ri naldo,” zei de officier beleetd tot den vreemde, die zich met den rol van toehoorder vergenoegd had en thans in vloeiend Italiaansch antwoordde Zeker dè een of andere muzikale grootheid Iedereen zag hem hoogst verwonderd aan. >De een of andere vroeg Marchese Tortoni, >men kan zien, dat ge lang op zee geweest zijt, kapi tein en waarschijnlijk uit een ander werelddeel komt.” „Regelrecht van de Zuidzee-eilanden, en, aan- gezien, men daar niet juist op de hoogte is van de jongste kunstproducten, doe ik een beroep op uw welwillendheid, om mij voor te lichten.” •Het geldt hier den eersten en geniaalsten on zer hedendaagsche componisten, weliswaar een zichtbare belangstelling: «De nieuwe opera is en blijft de voornaamste gebeurtenis van het geheele seizoen,” zei een offi cier der Bersaglieri, >en daarom begrijp ik niet, hoe men de opvoering zoo maar eenvoudig uit stellen kan alles was reeds bepaald, de repetities waren al begonnen en eensklaps wordt alles gestaakt en de opvoering tot den herfst uitgesteld. „De reden daarvan ligt alleen in den soeverei nen wil van Signor Rinaldo,” antwoordde een der andere heeren op spijtigen toon, «hij is nu een maal gewoon, opera en publiek naar den luim van het oogenblik te behandelen.” Ik geloof, dat ge U vergist, Signor Gianelli,” viel een jonge, voornaam uitziende man hem een weinig opgewonden in de rede, »als Rinaldo op dit uitstel staat, zal hij daarvoor wel zijn gegronde redenen hebben”. •Pardon, Marchese; ik weet, in mijn hoedanig heid van kapelmeester, hoeveel moeite, tyd en geld het heeft gekost, aan Rinaldo’s wenschen te voldoen, Alles wilde hij veranderd hebben en, toen men hem, als gewoonlijk, in alles zijn zin gegeven had, dacht men, dat hij tevreden zijn zou, doch nu komt hij uit M terug en begint het lieve leventje weder opnieuw. Tevergeefs heeft men, door Signora Biancona’s tusschenkomst, hem tf-achten te bewerken; hij dreigde zijn stuk terug te zullen nemen en van „zoo’n ongeluk wenschte Z.Exc. de Intendant de verantwoorde lijkheid niet te dragen,” zoodat hem alles is toe gegeven en de opvoering tot het volgend seizoen uitgesteld is.” „En daarin had de intendant gelijk,” sprak de De „Standard” ontvangt uit Pretoria nadere berichten over het gevecht by Twee- fontein. Daaruit blykt, dat de wachtpost, geplaatst aan den top van den afgrond ver rast werd, en dat de manschappen gedood werden; doch dat geen schot werd gelost voordat de Boeren gereed waren om langs de helling van den heuvel een aanval te doen op het slapende kamp. Enkele losse schoten en eenig geschreeuw wekten spoedig de Engelsche troepen, doch in dien tyd wa ren een aantal Boeren reeds binnen de linie en doorstaken de Yeomen met de bajonetten, die aan den gedooden wachtpost hadden behoord. Majoor Williams leidde de verdediging, totdat hy met veertien wonden neerviel. Het gevecht ging eenigen tyd op en neer, doch het overweldigend aantal Boeren maakte elke afdoende verdediging onmogelyk. Generaal Elliot raakte later gedurende twee dagen met De Wet slaags, doch de on vruchtbare schermutseling eindigde Zondag, ten noordoosten van Lindley, toen de com mando’s zich verspreid hadden en zoodoende verdere vervolging onmogelyk maakten. Aan de „Standard” wordt nog uit Pretoria geseind, dat volgens de jongste berichten uit Swaziland de Boeren er niet in geslaagd zyn door te dringen tot de'kraal der Koningin. Het schynt, dat de Swazi’s besloten zyn elke verdere schending van hunne grenzen te belet ten een sterke legermacht bewaakt een commando in de nabijheid van Darkten. Eenige verspieders der Swazi’s raakten in - gevecht met de Boeren, waarby velen dezer laatsten gedood werden. In de officieele telegrammen werd in den laatsten tyd een verdacht zwijgen bewaard omtrent de gebeurtenissen in het noorden der Kaapkolonie. Een brief uit Kimberley, gedagteekend 5 December geeft een verkla ring van dat zwygen. Het gaat in die streek de Britten lang niet voor den wind. Kuru- man, in Britsch Bechuanaland is door de Boeren bezet en uitgeplunderd (lag er geen bezetting?) Twee duizend Boeren zwerven in de buurt rond en doen al wat zy willen. Merkwaardig is ook, gelyk uit denzelfden brief blykt, dat Boshof, in het westen van den Vrijstaat en op 29 mylen van Kimberley (de plaats in de buurt waarvan deVillebois Mareuil gesneuveld is), door de Britten ont ruimd is moeten worden, omdat de plaats te onveilig was om langer bezet te worden Frankrijk. Het Figaro-incident! De vroegere hoofdadministrateur van de Figaro, Périvier, die zich, na uitwerping van De Rodays, den vroegeren hoofdredac teur, brutaalweg directeur-gérant van hetr i boulevardblad heette (welk doen recht en wettelyk werd geheeten door de handels- rechtbank der Seine, met onwettigverkla- ring van de aandeelhouders-vergadering, waarin besloten werd tot afzetting van Pé- riyier en De Rodays heiden, als hebbende zy zich schuldig gemaakt aan eigen dunke lijke handelingen ten niïeele van het blad) de vroegere hoofdadministrateur heeft zyn hoog spel verloren De eerste Kamer van het Parysche Hof van Appèl, heeft de uitspraak van de han- delsrechtbank van den derden Aug. 11. ver nietigd en geldig verklaard de besluiten van de aandeelhoudersvergadering van den elf den Juni, aangaande Périvier en De Bo days, met bevel dat de leiding van het blad binnen acht dagen overgedragen moet wor den aan den heer Prestat als voorzitter van den Raad van Beheer, terwijl deze laatste zoo noodig met politiemacht, de heeren uit het gebouw mag verwijderen, die boven dien opdraaien voor de kosten in eerste en tweede instantie! Périvier buigt zich voor het vonnis en ruimt het veld, terwijl Prestat voorloopig de leiding aanvaardt en in de 20 dezer te houden aandeelhoudersvergadering besloten zal worden wat er in de toekomst gebeuren gaat. Dan zal waarschijnlijk de vroegere „secrétaire de la rédaction”, Gaston Cal mette, schoonzoon van Prestat, difecteur- gérant worden. Duitschland. De prins van Wales zal, gevolg gevend Duitscher van geboorte, doch die thans een der onzen is, want hij werkt slechts in Italië. Gij zult trouwens dezen avond persoonlijk met hem kunnen kennis maken, want hij komt zeker.” «Natuurlijk met Signora Biancona,” merkte de officier op, »hebt U onze primadonna al gehoord?” Ik ben pas sedert een paar dagen hier, doch zag haar reeds eenige jaren geleden in mijn va derland, toen zij haar eerste lauweren inoogstte,” «O, toen was zy een opkomende ster,” hernam de ander, het is waar, m het Noorden heeft zij de grondslagen gelegd ,voor haar latere beroemd heid, maar thans heeft haar talent zijn volle hoogte bereikt. Gij moet ze in een van Rinaldo’s opera s hooren, als ge haar in haar vollen glans wilt be- oordeelen.” „Zeker,” bevestigde de Marchese, »dan wakkert het eene vuur het andere aanin allen gevalle zult U reeds heden avond in de Signora een betooverend schoone verschijning zienU moet vooral niet verzuimen, U aan haar té laten voor stellen en een gesprek met haar aan te knoopen.” •Indien Signor Rinaldo dit ten minste goed keurt,” merkte de Maëstro op, «anders zou het een vergeefsche poging zyn.” „Beslist Rinaldo daarover vroeg de kapitein. „Hij matigt zich dit ten minste aan, met zijn gewoonte, om over iedere< den baas te spelen. Ik begrijp de Signora niet. Een kunstenares van dergelijke beteekenis, een vrouw met haar schoon heid, en zich dan zóó door een man te laten beheerschen,” Wordt vervolgd} Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1