ISE. uit Den Haag 1: FEVER I IMeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Gouda- Maandag 6 Januari 1903. !No. S690. 40ste Jaargang. «r Buitenlandse!) Overzicht. KENNISGEVING. FEUILLETON. Eindelyk Gevonden. ,0T 4 Cle. Paris gaand gratis en francs vry van alle verhooging. Zeexxxilïtie- T 'kregen aanslui- JIIJB BRINKMAN 4 Z» ud gratis. a het Rijks Inter- FF en Co., IEBIE8, Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. en verkrjjgbaar i DE VISCH- Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. MlIDSCHE COURANT ups TÉS Oek de Duitsche bladen besproken de staande reis van den prins van wij# - het Kt vriendi priS r, te melden, k Uwer Ban kte niet alleen ok eetlust en egen. Na de ny reeds veel zeggen, weer Ik beveel het zwakke men- zelf weer een lig hebben, ik •zelen wat te JK OUDE SDAMMEB Merk HTCAP jaar voor per- ran K. M. 1, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 3*) •Maar die man heet Rinaldo,” zei de officier lachend, en dit zegt genoeg. >By hem behoeft men zich over niets te verwonderen, zelfs als de Signora zich gewillig buigt voor de toovermacht, die deze man nu eenmaal schijnt te bezitten.” •Nu zoo gemakkelijk gaat dit ook niet,” her vatte Gianelli, «de Signora is zeer hartstochtelijk en Rinaldo is dit in nog hoogeren graad, vandaar dat tusschen hen even dikwijls storm als zonne schijn is en heftige tooneelen aan de orde van den dag zijn.” >Die Rinaldo schijnt iedereen de baas,” zei de kapitein, thans uitsluitend tot den kapelmeester, •laat men zich dat van een vreemdeling zoo maar welgevallen •Ja, omdat men blind is voor de verdiensten van ieder ander, Als de ’wereld zich eenmaal een afgod kiest, drijft zij de aanbidding tot in het belachelijke, en het is daarom geen wonder, dat zijn hoogmoed en gevoel van eigenwaarde ten slotte geen grenzen meer kennen.” De kapitein keek den opgewonden Italiaan met een eigenaardig lachje aan»Jammer, dat aan zoo’n talent zoo’n schaduwzijde is. Maar is zijn talent niet meer een gevolg van een gril van het publiek, een soort modeartikel Rozendaal N B. aan- Wales op die De Voss. Ztg. zegt, dat hieruit blijkt, roote waarde men aan beide zijden van banaal hecht aan het onderhouden der dschappelijke betrekkingen die door Bismarck reeds van groote waarde werden geacht.” fl, 8*/„ dubbele flesch d. Vegte, Zaltbommel Rotterdam. venhage. ong J. Czn. Rotterdam 8, gisten. rijgbaar by ETERS Jz. tewijs van echtheid is en kurk steeds voor in den naam der Firma [OPPE van Duitschland. Wat prins Czartoriski in den landdag zei over het gevoel van eenheid dat alle Polen bindt, en over de noodzake lijkheid om het bewustzijn van de Poolsche nationaliteit te ontwikkelen, yerraadt een doel dat niet bereikt kan worden zonderde bestaande toestanden omver te werpen. Te genover dergelijke manifestaties kan men geen verwijt doen aan andere betrokken re- geeringen, wanneer zij hare administratieve verdedigingsmiddelen versterkt tegen inter nationale agitaties van dien aard. En dan komt als slot de venijnige op merking: Wij kunnen slechts aan een ge brek in het reglement van den Galicischen landdag toeschrijven dat zulk een manifes tatie heeft kunnen plaats vinden, zonder dat de organen der (Oostenrjjksehe) regeering daartegen een protest indienden. 8 Januari komt de Pruisische landdag bij een dan zal allicht de kwestie ook daar ter spjake komen. 3 die ons geïllus- het W inter sei- »n hebben, dit te Het Departement van oorlog publiceert een schrijven van Lord Roberts, in antwoord op een brief van een dame, die daarbij insloot een uitknipsel uit het .Deutsches Blatt” van 15 December. Lord Roberts goeft daarin de meest stellige verzekering, dat de in dat blad gedane mededeelingen betreffende af schuwelijke handelingen van Britsche officie ren en soldateiunet Boerenvrouwen en meisjes te Orangia in Transvaal, en het zenden van alle vrouwen boven de twaalf jaar uit het kamp bij larene naar Pretoria, met onzede lijke bedoelingen, geheel en al ongegrond zijn. Generaal Louis Botha zond een schrijven aan alle commandanten, met de opdracht den strijd voort te zetten, daar het Engelsehe Parlement in het begin van Januari moet bijeenkomen in een,zitting, waarin een voor stel zal worden gedaan om meer geld te be stemmen voor het voortzetten van den oorlog. Het Engelsehe volk zal dit niet toestaan en daaruit zal dientengevolge het terugtrek ken van de Engelsehe troepen uit Zuid- Afrika voortvloeien. In den nacht van 31 December maakte de Engelsehe generaal Bruce Hamilton met zijn colonne een nachtmarsch, waarbij hij er in slaagde een Boerenlaager te overvallen. Daar de Boeren de Engelsehe strijdmacht zagen aankomen, slaagden velen er in over de grens van Swaziland te ontsnappen. Toch werden zes Boeren gevangen genomen en 14 wagens, benevens 500 stuks vee buit gemaakt. - H', IlUi'I li- Keizer Nicolaas en President Loubet heb ben met Nieuwjaar weer telegrammen ge wisseld. De Czaar seindeBy gelegenheid van de wisseling des jaars gevoelen de Kei zerin en ik ons gedrongen, mijnheer de Pre sident, onze beste wenschen uit te spreken voor Frankrijk en voor u persoonlijk. Van de aangenaamste herinneringen, welke het vervlogen jaar nalaat, is ons die aan de da gen, doorgebracht in het schoone bevriende en verbonden land bijzonder dierbaar. In zyn antwoord betuigde President Loubet het Keizerlijke paar dank voor de wenschen welke het koestert voor Frankrijk, den vriend en den bondgenoot van Rusland en wees er op, dat Frankrijk met genoegen zal opmerken, dat het laatste bezoek van het Keizerlijk paar een blyvenden indruk heeft achtergelaten. De Fransche Minister van Oorlog zond een telegraphischen gelukwensch voor het roemrijke Russische leger. By de ontvangst van de Fransche kolonie te Rome heeft de Fransche ambassadeur, Barrère, een rede van beteekenis gehouden. Hij sprak van de broederlijke vriendschap tusschen Frankrijk en Italië en prees Pri- netti, die met zyn verklaringen aan de we reld te verstaan had gegeven, dat alle mis verstand tusschen beide landen tot het ver ledens behoordevoor altoos, heerschte er nu overeenstemming en de Middellandsche Zee-quaestie bestond niet voor beide Staten. Het bericht, dat koning Eduard zyn zoon, den prins van Wales, heeft opgedragen zich naar Duitschland te begeven ten einde tegen woordig te zyn by het verjaardagsfeest yan den Duitschen keizer- (27 Januari) heeft zoowel in Duitschland als in Engeland veel indruk gemaakt. De „Daily Mail” noemt het een „feit van groote politieke beteekenis, wyl het de aan leiding worden zal om de vriendschap der beide regeerende huizen, en de tusschen de Regeeringen der beide landen bestaande sympathie openlyk te bekrachtigen.” Op gelijke wyze spreken de meeste andere Engelsehe bladen. Enkelen, zooals de Daily Telegraph wyzen er bovendien op, dat deze opdracht van koning Eduard een streep door de rekening is van de intriganten, die voort durend pogen tusschen Duitschland en Enge land stryd te doen ontstaan. Beide landen hebben te veel gemeenschappelijke belangen, die een vasten grondslag vormen voor de instandhouding hunner vriendschappelijke be trekkingen movertroften iebers welbekend ACBT-1MXSB met Fabrieksmerk). rende, radicale en ,ing van alle, zelfs irdnekkige xenuw )oral ontstaan door op jeugdigen leeftijd elke zwakte, Bleet 1 Hoofdpijp ing Maagpijn Onvermogen -- me enz. - Uit winningen van alle zijden toestroomden. Ook zijn uiterlijk was, zeer tot zijn voordeel veranderd, In plaats vare den bleeken, ernstigen jongeling met zijn terughoudend karakter en somberen blik, atond daar een man. wien men het kon aanzien^ dat het leven en de wereld voor hem geen ge heimen meer bezaten en eerst thans, nu hij in de kracht van zijn mannelijken leeftijd was, kwam de 'bijzondere aantrekkelijkheid van zijn uiterlijk schoon tot haar volle recht. Het trotsche zelfbe wustzijn paste goed bij dit ideale voorhoofd, waar op echter ook schaduwen lagen, die wel niet uit waar geluk voortkwamen. Een uitdrukking van spot en bitterheid teekende zich om zijn mond en het vuur in zijn oogen lag niet meer, zooals vroeger, in de diepte verscholen, doch baande zich thans een uitweg naar buiten, alles verterend en met iets demonisch bij iedere gemoedsaandoe ning. Hoezeer zijn voorkomen in die jaren er op was vooruitgegaan, vrede sprak niet meer uit dat gelaat. Aan den arm had hij Signora Biancona, niet meer de jeugdige primadonna van een operage zelschap van den tweeden rang, die in het Noor den gast voorstellingen gaf, doch een Europeesche beroemdheid, die, na in alle schouwburgen geze gevierd te hebben, thans de eerste plaats bekleedde aan de opera harer vaderstad. Marchese Tortoni had gelijk, zij was nog betooverend schoondat was nog diezelfde vurige blik die eertijds »het eerzame patricierbloed in de edele Hanzestad zoo snel deed vloeien,” slechts scheen hij aan gloed gewonnen te hebben. (Wordt vervolgd.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op art. 138 der Militie wet 1901 Maken bekend, dat de lotelingen, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der beroepen uit oefenen, in de eerste zinsnede van art 137 dier Wet bedoeld, en verlangen bij de zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór den isten Februari aanstaande op de Secretarie (bovenloca- liteit, afdeeling Militie) aan te melden of te doen opgeven. De in de eerste zinsnede van art 137 der Wet bedoelde beroepen,, die door den Heer Minister van Marine zijn aangewezen als geacht te kunnen worden, hen die ze uitoefenen, het meest ge schikt te maken ter opleiding voor diensten bij de zeemilitie, zijn: Stuurlieden, stuurmansleerlingen en verdere zee varenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart. Stuurlieden, schippers en ver dere opvarenden van Rijnschepen, aken, tjalken en kleine vaartuigen. Stuurlieden, en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, loods- vaartuigen en tonnenleggers. Diepzee- en Noordzeekustvisschers. Zuiderzeevisschers. Visschers op £le Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers Schuitenvoerders en voerlieden. Vletterlieden. Machinisten, machinist-leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwe gen, en op fabrieken of andere inrichtingen. .Machinedr ij vers. Tremmers. Smeden. Bankwerkers, Werktuigmakers. Ketelmakers. Voorslagers. Scheepsbeschieters. Scheeps timmerlieden (Scheepmakers). Brood-, koek- en banketbakkers. Koks. Koffiehuis- en hotel bedienden. Ziekenverplegers. Apothekers bedienden. Barbiers, Personeel van ’s Rijks- Marinewerven. Eindelijk worden de lotelingen herinnerd aan het voorschrift van art. 116 al. 2 der Militiewet, dat de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart in gewone tijden niet geweigerd wordt aan de bij de militie te land ingelijfde lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de Militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art 138 der Wet voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niét hebben kunnen worden aangenomen. Gouda, 3 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L, MARTENS De Secretaris, BROUWER v. d. Stok. fl. 8.-, 12 fl. Dé parlementaire commissie uit de Jong- Tsj«hen heeft beraadslaagd over de kwestie der beraamde bijeenkomsten tot verzoening der Duitsche en Tsjechische partyen. Na een lang1 debat, waaruit by de meesten twyfel aan, liet slagen dier bijeenkomsten sprak, bestoot de commissie, om haar goeden wil te wonen, er toch afgevaardigden der Jong- Tsj^hische party heen te zenden. De agrarische Tsjechen hebben daarente gen^ besloten ’zich te onthouden tenzy alle Duifeche partijen, de al-Duitschers inbegre pen! meedoen en dan nog slechts op voor- waaHe, dat de regeering van tevoren den juisfen vorm der te behandelen voorstellen beken 1 maakt. De Paus heeft een herderlijken brief aan de bisschoppen van Boheme en Moravië ge zonden in verband met den stryd der ver schillende nationaliteiten. Deze brief munt meet uit door een diplomatiek pogen om geen enkele der betrokken partyen te kwetsen, daardoor duidelijke aanwijzingen, hoe de stryd kan worden beslecht. Het belangrijkste en voor practische toepassing bruikbare deel van den brief is de vermaning aan dé gees telijkheid om zich te onthouden van inmen ging in een stryd, die niet by hrin bedie ning past. De Paus begint overigens met te verklaren, dat ook hy zich van elke be slissing over het strijdpunt zal onthouden. Het ijveren voor de eigen taal binnen zekere grenzen verdient geen blaam, zegt Z. H., maar de leiders in den Staat behooren te waken, dat hierbij het algemeen welzyn des Ryks niet Ijjde. Deze stelling zal zonder twyfel door vele der strijdende partijen volmondig beftamd worden. Maar zy zullen er niet minder dan vroeger mede verlegen zitten, waar het ge oorloofde yveren voor de .moedertaal op houdt en de bedreiging van het rykswelzyn begint. In de officieuse Norddeutsche Algemeine Zeitung is op een opvallend scherpen toon afkeuring uitgesproken over de verklaring der Polen in den Galicischen landdag. Een ver klaring als daar werd afgelegd noemt ’t blad een inmenging in de binnenlandsche zaken wiens zijde hij plaats nam, om daardoor een be wijs van sympathie te geven. Het schijnt, dat de heeren mijn broeder slechts onder zijn kunstenaarsnaam kennenmijn eigen naam klonk bij de voorstelling zeker wat uit— heemsch. Mijn bróeder en ik hebben echter geen enkele aanleiding, om onze bloedverwantschap te verbergen.” •Wel, kapitein, ik wist, dat ge komen zoudt,” sprak de Marchese, hem hartelijk de hand schud dend, «maar het was toch niet aardig van U, zoo Uw incognito te bewaren. Een onzer is er ten minste aardig door in verlegenheid geraakt, hoe wel hij zijn verdiende loon heeft.” Hugo zocht eveneens den Maestro, die het ech ter verstandiger geoordeeld had, ongemerkt te verdwijnen. Ik wilde het terrein eens wat ver kennen en dat kon natuurlijk alleen, zoolang ik onbekend bleef, Ik verwacht Reinhold echter elk oogenblik o ja, daar is hij al Inderdaad verscheen de lang verwachte thans op het terras en de Maëstro zou gelegenheid gehad hebben, zich vroolijk te maken over de aan het bespottelijke grenzende verafgoding van het pu bliek,” want plotseling verstomden alle gesprekken ■en vestigden aller blikken zich op dit éëne punt. Voorzeker, Reinhold was in die jaren geheel veranderd. Het jonge talent, dat eens zoo vol ongeduld tegen de vooroordeelen zyner omgeving in opstand kwam, was gerijpt tot een kunstenaar van den eersten rang, wiens naam verre buiten de grenzen van Italië en van zijn eigen vaderland geroemd was geworden, wiens werken overal wer den opgevoerd, wiep roem, eer, fortuin en over* Gaarne had Gianelli bevestigend geantwoord, doch de tegenwoordigheid der anderen belette dit. Het publiek beslist in den regel over dergelijke kwesties,” zei hij, »ik voor mij beweer, zonder iets op Rinaldo’s roem te willen afdingen, dat men zelfs een misbaksel hemelhoog zou verheffen, als het van hem kwam.” •Waarschijnlijk, en misschien is dit met zijn nieuwe opera wel het geval. Ik, ten minste, zal Ik raad U, Signor, Uw oordeel op te schorten, tot tijd en wyle gij met Rinaldo’s werken kennis gemaakt hebt,” zei de Marchese zoo scherp mo- gelyk, »zijn fout was, dat hij te snel beroemd werd en ineens een zoodanige plaats innam in de kunstwereld, als sleehts aan weinigen gelukt. In zekere kringen kan men hem dat niet vergeven en moet hij telkens daarvoor boeten. Volgt U echter gerust mijn raad De kapitein maakte eene beleefde buiging en antwoordde»Met genoegen, en ik doe dit des te liever, daar het mijn eigen broeder is, dien gij zoo warm verdedigt, Marchese.” Deze mededeeling maakte grooten indruk op de omstanders. Tortoni trad verwonderd een stap terug en nam den vreemde van het hoofd tot de voeten op. De Maestro verbleekte en beet op zijn lippen, terwijl de officier zich moeite gaf om niet te lachen. De Engelschman daarentegen had ditmaal genoeg van het gesprek verstaan, om den streek te be grijpen, dien de jonge zeeman had uitgehaald en die hem zeer vermaakte. Hij lachte tevreden en ^rad met groote passen op den kapitein toe, aan Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1